Autor Téma: Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...  (Přečteno 25656 krát)

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1429
Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« kdy: Květen 27, 2012, 07:55:50 odpoledne »
Jak můžu udělat pitnou vodu?

Záleží od toho, o akú vodu ide.

Keď ide o bežnú vodu z rieky či dažďovú, mal by si vedieť: ako ďaleko je najbližšie družstvo, chemička, ....... Kvôli ťažkým kovom a fosfátom z hnoja. Ak voda páchne, bez filtru alebo chémie si neporadíš.

Risknúť sa to dá takto: vodu prefiltruješ cez nejakú tkaninu (ponožka, tričko), kľudne aj viackrát, spoliehaj sa na zrak. Potom prevariť.
Týmto sa z vody odstránia pevné nečistoty a vírusy (99 %).

Neodstráni sa však chemické znečistenie (ťažké kovy - Ni, Co, Cr, Pb....).

Môj tip: Namiesto plahočenia sa po svete s filtrom, použi vyššie uvedenú metódu a násaledne vodu vydezinfikuj tabletkou. Je malá, ľahká skladná a urobí svoje. ;)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Survival

 • Host
Tablety na dezinfekci vody
« Odpověď #1 kdy: Květen 31, 2012, 11:15:26 dopoledne »
Jaké tablety na dezinfekci vody používáte?

Black

 • Host
Re:Tablety na dezinfekci vody
« Odpověď #2 kdy: Červen 03, 2012, 08:31:16 dopoledne »
Používám Sagen plv. 10 g

třeba: http://www.lekarna.cz/sagen-plv-10g/

Offline spynfo

 • ***
 • Příspěvků: 37
Re:Tablety na dezinfekci vody
« Odpověď #3 kdy: Červen 06, 2012, 12:28:39 odpoledne »
PurificationTab...
tekuty Sanosil ddw , rekl bych, ze to je podobne, jako Savo do studny.

Standa

 • Host
Voda - dezinfekce, filtrace, úprava, princip,...
« Odpověď #4 kdy: Červen 11, 2012, 12:30:48 odpoledne »
Voda je pro lidský život nezbytná. Bez jídla je možné přežívat i týdny, zatímco bez vody (bez tekutin) nastává během několika málo dnů smrt. Voda je součástí všech buněk, tělesných tkání i krve. Tělo si nevytváří vodní rezervy, proto musí být ztráty denně doplňovány. Nedostatek vody je příčinou tzv. dehydratace, jež se záhy projeví únavou, bolestmi hlavy a poruchami trávicího ústrojí, při silnější dehydrataci dochází ke zborcení krevního oběhu.

Funkce vody v organismu:
- jako základ tělesných tekutin transportuje živiny po celém těle
- působí jako rozpustidlo pro kyslík a oxid uhlíku v krvi
- je nosičem enzymů trávicího systému (ve slinách, žaludeční šťávě, žluči atd.)
- odvádí odpadní produkty z těla
- pomáhá při termoregulaci (např. pocením)

Voda je z těla odváděna čtyřmi způsoby: močí, stolicí, vydechováním a pocením ( pátým způsobem je kojení). Do organismu je přiváděna pitím tekutin, jezením potravin a malá část vzniká přímo v těle při metabolických pochodech.

Příjem tekutin je fyziologicky řízen pocitem žízně, který vzniká za normálních okolností při zvýšení osmotického tlaku krve (tedy jakýmsi zahuštěním). Je ovšem do jisté míry ovlivněn vlastními i obecnými zvyklostmi (např. česká dětská populace má tradičně nedostatečný pitný režim, nejen co do množství a frekvence, ale i co do kvality nápojů). Při konzumaci příliš horkých nebo příliš ledových nápojů dochází k překrvení hltanu, což je vnímáno jako signál k paradoxnímu pocitu žízně.

Ve formě nápojů má dítě denně vypít 1.5 až 2 litry tekutin, přičemž jeho potřeba pít je naléhavější než se jeví u dospělých.

Iridium

 • Host
Re:Tablety na dezinfekci vody
« Odpověď #5 kdy: Červen 14, 2012, 08:58:21 dopoledne »
Mně stačí jen savo.

Lenicka

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #6 kdy: Červen 15, 2012, 06:26:20 odpoledne »
Denně ji máme vypít asi 1,5 litru. Ovšem doby, kdy zdrojem chutné a nezávadné vody bývala téměř každá studánka, většina z nás už ani nepamatuje. S výjimkou několika málo pramenů, které vyvěrají z opravdu hlubokého podzemní a mají kolem sebe ochranné pásmo, je většina studní a dalších zdrojů znehodnocena nežádoucími, většinou zdravotně závadnými příměsmi, které se do nich splachují z polí či prosakují i z parně vzdálených septiků a jímek. Kdo chce pít vodu z vlastní studně, mel by si dát jednou za rok udělat její rozbor.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9481
 • I' ll be back!
Re:Voda
« Odpověď #7 kdy: Červen 15, 2012, 10:14:27 odpoledne »
Také se dá vyvrtat studna, z větší hloubky je voda méně kontaminovaná. A když vrtáte v Česku, tak na vodu narazíte vždycky. Mám to vyzkoušené, jeden čas jsem dělal vrty pro tepelná čerpadla, vždycky jsme byli zlití od hlavy k patě a několikrát, při vrtání do 120m jsme přerušili třeba tři kolektory vody nad sebou, (tedy, mohly by tam být tři studny vedle sebe a každá by měla svou vodu) jednou se nám povedlo vyvrtat i tzv. artéskou studnu, kdy z díry tekly 3 litry za vteřinu a nedalo se to utěsnit.. Museli jsme tam natlouct ocelové pažnice a dát tlakový uzávěr..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Rick

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #8 kdy: Červen 17, 2012, 11:20:40 dopoledne »
Pro malou spotřebu stačí zavěsit pár sáčku na strom a zavázat provázkem a za den se z listů vypaří tolik vody, že bude dost pro jednu osobu.

Kamil

 • Host
Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #9 kdy: Červenec 07, 2012, 03:48:19 odpoledne »
Jak můžu udělat pitnou vodu?

Co nosit sebou stříbrnou minci? Kromě jako patidlo se hodi i pro její antibakteriální vlastnosto.

Warlord

 • Host
Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #10 kdy: Červenec 07, 2012, 04:51:09 odpoledne »
Jak můžu udělat pitnou vodu?

Použil bych manganistan draselný.

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1429
Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #11 kdy: Červenec 27, 2012, 08:25:55 odpoledne »
Použil bych manganistan draselný.

Ten je tiež vhodný.

V nasledujúcom odkaze o tomto pojednáva bod 4.2.39
V prehľadnej tabuľke sú zhrnuté konrétne účinnosti.

http://envirozataze.enviroportal.sk/AtlasSanMetod/Jar/default.htm?turl=WordDocuments%2Fchemickoxidcia2.htm
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #12 kdy: Září 05, 2012, 07:33:56 odpoledne »
Voda představuje základní složku živého organismu. Lidské tělo je z 50  -  75 % tvořeno vodou. Rozdělení a změny vody v organismu jsou vázány na dva hlavní kationy: sodík (Na)  a  draslík  (K).  Voda  je  nezbytnou  podmínkou  života  a  všechny  procesy  v našem organizmu  jsou  na  ní  závislé.  Bez  ní  nemohou  probíhat  žádné  fyziologické  reakce.

Hlavní funkce vody:
Prostředí pro životní děje.
Rozpouštědlo po živiny.
Tepelné hospodářství.
Udržení koloidů v rozpuštěném stavu.
Reaktant při hydrolytických reakcích.
Řízení toku energie (oxidace, redukce).
Udržuje homeostázu v lidském organismu.

pepa

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #13 kdy: Září 05, 2012, 07:35:51 odpoledne »
Co je to homeostáza?

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #14 kdy: Září 05, 2012, 07:37:11 odpoledne »
Co je to homeostáza?

Homeostáza znamená samočinné udržování hodnoty nějaké veličiny na přibližně stejné hodnotě. U živých organismů je to schopnost udržovat stabilní vnitřní prostředí,
které je nezbytnou podmínkou jejich fungování a existence.

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #15 kdy: Září 05, 2012, 07:49:30 odpoledne »
Doplňování tekutin je pak způsob, jak pokrýt jejich každodenní ztráty. Vždy se snažíme
udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Optimální množství se pohybuje kolem
2-3litrů tekutin  za  den.Sportovec/pracant s pravidelnou fyzickou zátěží bude mít potřebu tekutin vyšší.
Záleží i na skladbě jídelníčku: pokud je základem zelenina, ovoce a mléčné výrobky, může být  příjem  tekutin  formou  nápojů  o  něco  nižší. Příjem tekutin by měl být v průběhu dne vyvážený a plynulý. Sportovec/pracant s pravidelnou fyzickou zátěží bude mít potřebu tekutin vyšší. Základem pitného režimu mají  být  nekalorické  nápoje,  hlavně  voda.  Nedostatečný pitný režim vyvolává pocit žízně a tělo je dehydratováno

Vzhled moče – příliš tmavé zbarvení nás upozorňuje na dehydrataci, nedostatečná tvorba moče, změny hmotnosti, pocit žízně, ten ovšem přichází v době, kdy  už je organismus dehydratován.

Žízeň  je  definována  jako  vědomá  potřeba  vody  a  jiných  tekutin  a  obvykle  kontroluje příjem  tekutin.  Pocit  žízně  se  spouští  vysokou  koncentrací  některých  látek  v tělesných tekutinách.  Při  pocení  se  ztrácí  tekutiny  z krve.  Krev  se  stává  hustší  a  má  například vysokou koncentraci sodíku. Tím dojde k nastartování mechanismu žízně a vzniká potřeba pít. K uhašení žízně je nutné doplnit tekutiny a obnovit normální hustotu krve. Žízeň může být otupena tréninkem nebo potlačena vůlí. Proto je nutné příjem tekutin plánovat a pít dříve, než se pocit žízně dostaví.  V okamžiku, kdy začne mozek signalizovat žízeň, může již hmotnost klesnout o 1 % (0,75 l pro osobu vážící 75 kg). Ztráta 1 % tělesných tekutin znamená,  že  srdce  musí  zrychlit  svou  činnost  o  tři  až  pět  tepů za  minutu.

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #16 kdy: Září 05, 2012, 07:54:54 odpoledne »
Během náročného tréninku produkují svaly až dvacetkrát více tepla než v klidu. Teplo se z těla  odvádí  potem.  Odpařováním  potu  se  ochlazuje  pokožka,  v níž  dojde  k ochlazení krve, která pak ochladí vnitřek těla. Pokud by nedocházelo k pocení, uvařili bychom se k smrti. Tělesná teplota překračující 41° C poškozuje buňky. Při teplotě 42° C dochází ke srážení buněčných bílkovin (podobně jako je tomu u vaječného bílku při vaření) a buňka umírá.

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #17 kdy: Září 05, 2012, 07:56:40 odpoledne »
Ztráty tekutin bývají obvykle od 0,5 do 1 l za hodinu v závislosti na pohybové aktivitě, tělesné stavbě, intenzitě cvičení, oblečení, teplotě okolního prostředí (chlad, zima), úrovni aklimatizace na teplo a stavu trénovanosti. 
Pot neobsahuje pouze vodu, ale i elektricky nabité částice, které udržují rovnováhu tekutin uvnitř  a  vně  buněk.  Množství  elektrolytů  vyloučených  potem  závisí  na  objemu  potu, genetice, stravě a stupni aklimatizace na teplo. 
Svalové křeče bývají spojovány s dehydratací, nedostatkem elektrolytů a svalovou únavou. Konzumace soli ve stravě však může být pro silně se potící jedince rozumným způsobem, jak podpořit regeneraci, zadržet vodu a stimulovat žízeň. Příčiny  svalových křečí nejsou bohužel přesně známé, dodnes zůstávají čímsi záhadným. Zpravidla se vyskytují u lidí, kteří zatěžují svaly až do vyčerpání.

Offline Mobile

 • Administrátor
 • *****
 • Příspěvků: 1
  • http://minimalisti.tym.cz/
Re:Voda
« Odpověď #18 kdy: Září 05, 2012, 07:57:58 odpoledne »
Vítam tě kitare. Nechtěl bys napsat článek o vodě? Vidím, že o tom hodně víš. Tvůj koníček?  ;)

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #19 kdy: Září 05, 2012, 07:59:43 odpoledne »
Vítam tě kitare. Nechtěl bys napsat článek o vodě? Vidím, že o tom hodně víš. Tvůj koníček?  ;)
Zdravím. Pokud budu mít čas. Jsem kulturista, tak sleduji co přesně jím.

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #20 kdy: Září 05, 2012, 08:10:46 odpoledne »
Dehydratace je pro organismus stresem. Tělesná teplota se zvyšuje, srdce bije rychleji, ubývají zásoby glykogenu, mozek se obtíţně soustředí.

Vhodné a nevhodné nápoje:
Vhodné – voda, neslazené bylinkové, ovocné, zelené čaje, různé druhy minerálních
vod, ředěné ovocné nápoje a iontové nápoje.
Nevhodné – cola, káva, alkohol, slazené limonády, perlivé limonády.

diktator

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #21 kdy: Září 06, 2012, 02:17:37 odpoledne »
Množství vody v organismu je závislé na jeho věku a stavu. S přibývajícím  věkem  obsah  vody  v organismu  klesá.  Zatímco  u  dětí  voda  tvoří 75–80 % celkové hmotnosti, u dospělých už jen okolo 60 % a u starších lidí asi 50 %.  Potřeba  vody  je  velice  závislá  na  teplotě  prostředí  a  fyzické  aktivitě, kterou jedinec  vykonává.

kitar

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #22 kdy: Září 08, 2012, 03:24:21 odpoledne »
Množství vody v organismu je závislé na jeho věku a stavu. S přibývajícím  věkem  obsah  vody  v organismu  klesá.  Zatímco  u  dětí  voda  tvoří 75–80 % celkové hmotnosti, u dospělých už jen okolo 60 % a u starších lidí asi 50 %. Potřeba  vody  je velice  závislá  na  teplotě  prostředí  a  fyzické  aktivitě,kterou jedinec vykonává.

Mirnik

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #23 kdy: Září 10, 2012, 11:05:06 odpoledne »
Začněte sbírat prázdné nápojové obaly!

Knuft

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #24 kdy: Září 13, 2012, 02:11:23 odpoledne »
Co je to aerace vody? Co znamená pach vody?

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #25 kdy: Září 16, 2012, 03:17:23 dopoledne »
Voda je pro existenci života nepostradatelná a nelze ji ničím nahradit.

Pach je zdravotně nezávadný, ale působí nepříjemně. U přírodních vod může být způsoben látkami,  které jsou přirozenou součástí vody, látkami biologického původu (vznikající životní  činností jak žijících tak i odumřelých organismů a rostlin) a také látkami které jsou obsažené jak v odpadních vodách splaškových, takprůmyslových.

Chuť je ovlivněna látkami, které způsobují pach vody. Obecně chutnají vody s větším obsahem minerálů.

Podzemní voda, která je přiváděna do úpravny, musí být nejdříve tzv. provzdušněná pomocí kaskád a proudícího vzduchu. Kaskády mají obvykle šest stupňů. Voda  na jednotlivých stupních podtéká a přitéká přelivnou a současně nornou stěnu s výsledným efektem protínajících se paprsků vody. Tím je vytvořen velmi efektivní aerační proces. Dochází k intenzivnímu provzdušnění vody, odvětrává se volný CO2  a voda se sytí kyslíkem, přičemž dochází k rozpuštění dvojmocné formy iontů železa a manganu, které se následně převedou na nerozpustnou trojmocnou formu . 

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #26 kdy: Září 16, 2012, 03:19:00 dopoledne »
Dezinfekce pitné vody patří k nejstarším způsobům její úpravy. Povrchové i podzemní vody mohou obsahovat choroboplodné zárodky (bakterie a viry) a bez dezinfekce může dojít k přenosu infekčních nemocí přímo ke spotřebiteli. Je tedy nutné provádět takové  zabezpečení, které by zaručilo trvalou bakteriologickou nezávadnost. 

Chlór je za normálních podmínek žlutozelený. V malých dávkách je chlór zdravotně nezávadný. Chlór jako plyn ve větších dávkách je  dusivý a silně porušuje sliznici dýchacích cest. Při reakci chlóru s vodou dochází k hydrolizaci.

Oxid chlóričitý (ClO2) je dezinfekční, oxidační a dezodorační prostředek. Má lepší oxidační účinky než chlór. Má baktericidní účinek  čtyřikrát větší než chlór, ničí bakterie, viry, spory a dokonce i bacily tuberkulózy. Jeho další výhodou je, že odstraňuje barvu a zápach vody a při jeho nasazení je potlačena tvorba nežádoucích, případně škodlivých halogenových uhlovodíků. Mezi jeho nevýhody patří menší rozpustnost ve vodě a obtížná analýza .

Mezi oligodynamické prostředky se řadí některé kovy (stříbro, rtuť, měď atd.) a jejich soli. Mají baktericidní účinek a už při malém množství usmrcují mikroorganismy a nižší organismy. Ve vodárenství se používá převážně měď a stříbro a nebo jejich soli, které v malém množství nejsou pro člověka nebezpečné. Jejich nevýhodou je, že tyto látky musí být dlouho ve vodě, aby se projevil baktericidní účinek.

Jako aktinizátor slouží ultrafialové záření o vlnové délce asi 260 nm. Účinek záření spočívá v působení na disperzní systém protoplazmy mikroorganismů, což má za následek jejich usmrcení. UV záření je vysíláno pomocí lamp, které jsou plněny parami rtuti. Při zkouškách se tato metoda osvědčila výborně, mohla by dosáhnout velké konkurence i těm nejlevnějším dezinfikačním prostředkům, což je chlór. Ale účinek této dezinfekce není trvalý, protože v rozvodních sítí může dojít k sekundární kontaminaci. Aktinizace vody je
většinou doprovázena ještě chlórováním.

Ozón je alotropickou modifikací s tříatomovými molekulami kyslíku. Za normálních podmínek se jedná o namodralý plyn. Vyrábí se v ozonizátorech. Rozkládá huminové látky, barviva a fenoly bez tvorby sloučenin zhoršujících organoleptické vlastností vody. Také je v současné době nejsilnějším, ekologicky čistým oxidačním, dezinfekčním a bělícím činidlem. Narozdíl od ostatních činidel jako je chlór, oxidace ozonem nezanechává žádná toxická rezidua, která musí být odstraňována a likvidována, protože výsledkem oxidace jsou pouze oxidované produkty a kyslík. Ozón je jediným dezinfektantem zaručujícím účinnou inaktivaci cyst a oocyst parazitujících prvoků. Pomocí ozónových generátorů lze snížit spotřebu chlóru až o 70% . Mimo to se také používá k odbarvování vody, odželezování vody  (popř. odmanganování), k oxidaci některých toxických látek přítomných ve vodě.


shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #27 kdy: Září 16, 2012, 03:21:49 dopoledne »
Přípravky k desinfekci vody schválené v ČR:

Způsoby dezinfekce vody jsou v zásadě dva: fyzikální a chemický. Výběr správného druhu závisí jak na technických parametrech studně (šachtová, vrtaná, ruční nebo tlakové čerpadlo, rozvod vody apod.) a potřebném typu dezinfekce (zda má jít o jednorázovou nebo kontinuální), jednak na kvalitě vody po stránce fyzikálně – chemické. Pro chemický způsob dezinfekce, lze použít konkrétně některý z dále uvedených přípravků schválených hlavním hygienikem ČR:

AQUASTERIL, CHLORAMIN B, CHLORNAN SODNÝ, PERSTERIL, PHAR-X-AQUA 20,

SAGEN, SAVO, popř. též PRESEPT nebo CARELA BIO.

Dávkování se řídí návodem k použití. Nutné je účinné promíchání celého objemu vody, včetně ošetření případného rozvodu vody. Pokud je použita "pitné vodě přiměřená dávka" (lze vodu po předepsané době působení prostředku použít k pití. Je-li použita vyšší dávka "šoková", je nutné nebo přinejmenším vhodné vodu vyčerpat (alespoň z větší části), resp. dočasně použít k jiným účelům než k pití.

Trvalou, kontinuální dezinfekci, kterou nutno použít u zdrojů s trvalým znečištěním, lze zajistit buď chemicky nebo fyzikálně . Pro fyzikální dezinfekci, která je ze zdravotního hlediska vhodnější, protože netvoří vedlejší rizikové látky, se používá UV-záření (tam, kde není zákal) nebo mikrofiltrace s použitím keramických filtrů. Tyto filtry jsou navíc vhodné i pro odstranění zákalu, pracují však - stejně jako UV-lampy - pouze v tlakovém prostředí. Do ČR se dováží několik druhů těchto mikrofiltrů, které pro svůj provoz nevyžadují příkon elektrické energie.

Pro kontinuální chemickou dezinfekci lze použít přípravky CHLORNAN SODNÝ, SAVO nebo CHLORAMIN B. Dále se jedná o AQUASTERIL, přípravek, který se původně vyráběl třísložkový, dnes už jen jako dvousložkový: složka A - trichlorisokyanurát sodný (s aktivním chlorem), složka B - dechlorační tableta na bázi kyseliny L.askorbové.

CARELA BIO PLUS, CARELA BIO PLUS FORTE jsou přípravky na bázi peroxidu vodíku + směsi anorganických a organických kyselin, hydrofilních smáčedel a inhibitorů. Vyrábí se ve formě kapaliny, výrobce je Carela - R. Spane GmbH, dovozce Arzberg, SRN (český zástupce: Gejza Katko, Dolní Kralovice). Carela Bio Plus se používá pro čištění a desinfekci vodojemů a nádrží, Carela Bio Plus Forte pro regeneraci studní a čištění filtrů. Přípravek je určen pouze k asanaci studní či vodárenských zařízení, neboť vodu pro velký zákal nebo přítomnost přídatných látek nelze použít k pití, ale nutno ji vyčerpat a všechny ošetřené povrchy důkladně opláchnout čistou vodou.

DIKACID je přípravek na bázi dichlorisokyanurátu sodného. Ve formě tablet (120 mg) vyrábí Infusia Hořátev. Minimální dávkování je 1 tableta asi na 1 litr vody (odpovídá dávce asi 6-10 mg Cl2/l) (doporučená expozice 30 min.

CHLORAMIN B je přípravek na bázi benzensulfochloraminu (aktivní chlor 25%), ve formě prášku. Výrobcem je Bochemie Bohumín. Doporučená dávka je 5-10 g/m3 vody. Doporučná doba expozice je nejméně 2 hodiny. Přípravek přes široké užití nemá souhlas HH.

CHLORNAN SODNÝ Chemicky čistý chlornan sodný existuje ve formě žlutozelené kapaliny. Obsah aktivního Cl2 je 140-150 g/l přípravku. Výrobce je Spolana Neratovice a Spolchemie Ústí nad Labem, distributorem AIM a.s. Praha. Ředící voda musí být prosta železa. Dávkuje se buď přímo v koncentrovaném stavu, nebo se ředí destilovanou vodou, nebo pitnou vodou, prostou železa a mechanických nečistot .

IZOSAN 1, IZOSAN G jsou přípravky na bázi dichlorisokyanurátu sodného. Izosan 1 je ve formě tablet, Izosan G ve formě granulátu.

PERSTERIL je přípravek na bázi 32-34% kyseliny peroctové. Vyrábí se ve formě kapaliny.Doporučená dávka odpovídá 0,l-2% roztoku. Přípravek je doporučený k desinfekci rukou a pokožky, ale i k desinfekci studní a všude tam, kde nejsou na závadu dráždivé bělící a korozní účinky.

PHAR-X-AQUA je přípravek obsahující 2 složky (dichlorisokyanurát sodný - asi l0 mg v jedné tabletě ) a dechlorační látku (thiosíran sodný). Výrobce je Pharnova, Švýcarsko, dovozce Made in Switzerland, Praha. Minimální množství ošetřené vody je 1 l. Doporučená expozice činí 30 minut.

PHAR-X-AQUA 20 je přípravek na bázi 18% dichlorisokyanurátu sodného. Vyrábí se ve formě tablet (2g). Výrobce je Pharnova Švýcarsko, dovozce Made in Switzerland, Praha. Minimální množství ošetřené vody je 20 l.

SAGEN je přípravek na bázi směsné soli chloridu sodného a chloridu stříbrného s obsahem Ag cca 1%. Vyrábí jej ve formě bílého prášku Spolana Neratovice. Doporučená dávka je 10g/m3. Přípravek je určen k jednorázové desinfekci, minimální expoziční doba je 48 hodin. Aplikace se doporučuje pouze 1-2 x ročně.

SANOSIL DDW, SANOSIL D-10 představují tekuté přípravky na bázi peroxidu vodíku (1,75%) a stříbra. Výrobce Sanosil Ltd, Švýcarsko ( dovozce Sanosil CZ s.r.o., Praha. Dávková ní Sanosilu DDW 10 kapek / l vody (expozice 30 minut), Sanosilu D-10 sáček na 10 l vody (expozice u studní 4 hodiny).

SAVO je přípravek na bázi čištěného chlornanu sodného a chloridu sodného, ve formě žlutozelené kapaliny s obsahem aktivního Cl2 45 %. Výrobce je Bochemie – Bohumín.

Během záplav v roce 1997 byl k asanaci studní úspěšně používán také dezinfekční přípravek PRESEPT (výrobce Johnson & Johnson, North Yorkshire, Anglie. Jedná se o šumivé tablety (500 mg) k šokové dezinfekci. Účinnou látkou je dichlorisokyanurá t sodný (50% v l tabletě ). Přípravek byl již dříve schválen HH k dezinfekci povrchů, pracovních ploch, laboratorního skla a porcelánu, nástrojů, příborů, chladících a sanitárních zařízení atd.

http://www.pyroforum.org/forum/viewtopic.php?p=17935&sid=07c3306ae75b5800d81e3806128b4ef9

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #28 kdy: Září 16, 2012, 03:23:10 dopoledne »
KDYŽ JE NOUZE O VODU
Při cestách do divočiny a do exotických zemí vůbec čeká člověka mezi důležitými úkoly jeden z nejdůležitějších: zajistit si kvalitní (zde rozuměj: zdraví neohrožující) vodu k pití.

Veřejnému vodovodu v teplých krajích je lepší se vyhnout a i vodu na čištění zubů je jistější převařit. Nejbezpečnější je používat balené vody, ale ty nejsou vždy dostupné a bohužel občas (např. v Nairobi údajně z 80 %) obsahují běžnou vodu z vodovodu. Zbývající zdroje, jako studny, prameny či potoky, bývají velkou neznámou, někdy budí přímo podezření.

Hlavní problém - možnou bakteriální kontaminaci - může člověk svépomocí řešit třemi způsoby:

1. Převařením vody. I když některé příručky udávají potřebnou dobu 2 - 5 minut, jistotu dezinfekčního účinku získáme až po 15 - 20 minutách varu. Ve vyšších polohách je třeba dobu ještě prodloužit, protože voda vře při teplotě nižší než 100 oC, a to o 1 minutu na každých 1000 m. Přirozenou nevýhodou varu je, že vodu pro pití je nutné ochladit, což v tropických krajinách může trvat dost dlouho, a voda tak není okamžitě dostupná. Připravuje-li se takto voda do zásoby, je nutné dbát na čistotu nádob pro uchování, aby nedošlo k opětovné rekontaminaci v nečisté nádobě.

2. Použitím jednorázové dezinfekční tablety, resp. dvou tablet (nejdříve dezinfekční a pak dechlorační). V současné době se ze schválených přípravků vyskytují na našem trhu pouze dva: švýcarský Phar-X Aqua a chorvatský Izosan. Bývají ke koupi v některých lékárnách, hygienických stanicích a tábornických obchodech. Podobný tuzemský výrobek Aquasteril se nedá běžně sehnat a navíc je balen v málo praktické dávce na 20 l vody.

3. Filtrací přes kvalitní, komerčně vyráběné kapesní filtrační zařízení, které pracuje na principu ultrafiltrace přes keramický filtr, často kombinované se sorpcí na aktivním uhlí. Ke špičkovým a v ČR schváleným výrobkům tohoto typu patří např. Minifiltr firmy Katadyn. Výhodou těchto zařízení oproti předchozím způsobům úpravy je, že dokáží z vody odstranit zákal, nevýhodou, že při použití právě na kalnou vodu se filtr zanáší a zkracuje se doba jeho životnosti.
V případě hodně zakalené vody a tam, kde jsou k tomu vhodné podmínky (písčitá, propustná půda, vysoká hladina podzemní vody), lze vykopat tzv. „indiánskou“ studnu - díru v zemi nejméně 30 - 50 cm hlubokou, do které voda přirozeně infiltruje. Vodu vybírat nádobou tak dlouho, až v jámě zůstane relativně čirá voda. Tuto vodu pak upravit některým z výše uvedených způsobů.

Při podezření na chemickou kontaminaci je lépe vodu nepoužívat vůbec, nouzově lze použít filtr s aktivním uhlím.

Specifickým problémem, dobře známým horolezcům, je voda z ledovců, resp. příprava pitné vody z roztálého sněhu či ledu. Tato voda je tak „ideálně čistá“, že podobně jako voda destilovaná neobsahuje prakticky žádné minerály a její konzumace ve větším množství je zdraví nebezpečná (zvláště ve vysokých polohách, kde potřeba tekutin vzrůstá na 5 - 7 litrů za den). Tato voda by se tedy nikdy neměla pít samotná, ale měla by se používat jen k přípravě stravy (polévek, kaší) a iontových nápojů.

Při cestách po exotických zemích je užitečné si všímat tradičních způsobů, jakými domorodci získávají pitnou vodu. Hodnota nemusí být jen studijní - etnologická, ale i praktická, protože tyto způsoby byly obvykle prověřeny generacemi uživatelů a často skrývají notný kus moudrosti. Čeští vodohospodáři se při svých cestách do Afriky, konkrétně v Keni, setkali např. s prastarou obdobou moderní vodárenské úpravy: do vody se nejprve nasypal popel (obdoba aktivního uhlí, sorbující nečistoty), poté se přidaly rozdrcené plody jednoho místního stromu (škrob = flokulant čili vločkovač), kterými se nečistoty vysrážely, a po usazení se voda krásně pročiřila.

Při vlastních pokusech však vždy mějme na paměti, že místní lidé mají k místním podnětům vždy vyšší odolnost a snesou více než turista ze skoroskleníkového prostředí střední Evropy. Přesto - mnoho zdaru a šťastný návrat.

MUDr. František Kožíšek, CSc.
Státní zdravotní ústav, Praha

Přetištěno z Malého průvodce turistickým a vodáckým vybavením 97


http://www.adventura.cz/nacestach/clanek.asp?clanek=73

shtf

 • Host
Čistá voda pro každý zapadákov aneb bakterie se opalují nerady
« Odpověď #29 kdy: Září 16, 2012, 03:26:08 dopoledne »
 Čistá voda pro každý zapadákov aneb bakterie se opalují nerady

   Jak to funguje?

    Zkoušky metody SODIS prováděla řada odborníků z celého světa. Seznam vědeckých prací zkoumajících její účinnost najdete na této stránce.

    Podle nich přes 90 procent sledovaných bakterií a také virů. Shrnutí výsledků je zde. Nejběžnější bakterie způsobující střevní onemocnění zabíjí SODIS téměř stoprocentně. U odolnějších parazitů (améb) musí teplota vody vystoupit nad 50 stupňů (tj. musí opravdu svítit).

    Proč SODIS zabíjí tak účinně, není vědcům údajně zcela jasné. Domnívají se, že UV-A záření poškozuje jejich metabolismus, ale tento mechanismus není přesně popsán a pochopen. K účinku přispívá také ohřev vody slunečním zářením, ale jen pokud se teplota vyšplhá přes 50 stupňů Celsia.

    Zkoumalo se také, zda se PET lahví za těchto podmínek neuvolňuje větší množství nebezpečných látek. Podle několika studií (zde nebo zde), je po delší době (měsících) voda z PET láhví mírně znečištěná karcinogenními látkami. Ovšem jejich množství se neliší u lahví stojících na slunci nebo v úplně tmě. Takže to není studie jenom pro uživatele metody SODIS...

    Ovšem, neděste se, hladiny karcinogenních látek zjištěné v lahvích zvyšují riziko výskytu rakoviny jenom o zlomky procenta. Městský vzduch je podstatně horší..

    Zdroj: http://technet.idnes.cz/cista-voda-pro-kazdy-zapadakov-aneb-bakterie-se-opaluji-nerady-p6s-/veda.aspx?c=A120120_151124_veda_mla

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #30 kdy: Září 16, 2012, 03:26:42 dopoledne »
Některé přípravky vhodné k dezinfekci vody:

SAVO. Čirá žlutozelená samovolně se rozkládající kapalina.

Dávka přípravku doporučená výrobcem k dezinfekci je uvedena na obalu přípravku, výrobce nyní doporučuje 20 ml SAVA na 1 m3 studniční vody. Po 30 minutách je voda vydezinfikována a dojde k rozložení přípravku.

SAGEN. Bílý krystalický prášek, ve vodě téměř nerozpustný (vzniká bílý zákal, který po čase zfialoví). Jako účinnou látku obsahuje min. 0,8% stříbra. Na 1 m3 vody se obvykle použije 10 g SAGENU. Vypočtené množství SAGENU se nejprve rozpustí v nádobě z umělé hmoty a vlije na hladinu vody (i na stěny studny).Optimální doba nutná pro dezinfekční účinek je 72 hodin, minimální je 48 hodin. Aplikace se doporučuje jen 1-2X ročně, voda ošetřená tímto přípravkem se nesmí používat na přípravu kojenecké stravy.

http://www.szu.cz/tema/zivotni-prostredi/mikrobialni-zavadnost-studnicni-vody-dezinfekce

shtf

 • Host
Dezinfekce vody na treku - jak získat pitnou vodu
« Odpověď #31 kdy: Září 16, 2012, 03:27:06 dopoledne »
Dezinfekce vody na treku - jak získat pitnou vodu

Jak tedy vodu dezinfikovat ?

Nejsem nikterak kovaným odborníkem ohledně získávání pitné vody za všech podmínek a tak představím způsoby dezinfence tak jaké s nimi mám zkušenosti. Základní dezinfekčním procesem je nechat vodu přejít varem. Pokud jste v nouzi a nemáte jiné prostředky, udělejte alespoň to. Nicméně jsou mikroorganismy, které dokáží přežít i tuto teplotu.

Chemické prostředky - jsou různé tablety na dezinfekci vody, které vhodíte do nádoby a necháte delší dobu působit. Většinou na bázi chlóru. Jejich nespornou výhodou je velikost a cena. Malá ampulka s tabletkami se vejde kamkoliv a stačí třeba až na 20 l. vody.

Nevýhody ovšem také nejsou zanedbatelné. Přestože výrobce uvádí, že se to na chuti nepodepíše, není to pravda. Voda vcelku hnusně smrdí a chutná. Navíc pokud jdete ve vedru, tak Vás neosvěží, protože ji musíte nechat 30 minut odstát a ona mezitím stačí zteplat, takže z krásné ledově studené horské bystřiny získáte za bratru půl hodiny litr smradlavé vody s příchutí právě vypouštěné pračky.  Podle mé zkušenosti se chuť nedá přebít ani čajem ani polévkou a cítíte ji všude. Od té doby beru chemické čistění vody jenom jako nouzi abych neumřel žízní.

http://www.treky.cz/jak-prezit/dezinfekce-vody-na-treku-jak-ziskat-pitnou-vodu

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #32 kdy: Září 16, 2012, 03:27:17 dopoledne »
Koloidní stříbro

Tato metoda spočívá v dávkování roztoku koloidního stříbra do roztoku. Metoda je to poměrně nová, avšak značně účinná. Koloidní stříbro je vlastně jemně rozptýlené stříbro ve vodě. Vyrábí elektrolýzou. S koloidním stříbrem máme dobré zkušenosti a lze snadno podomácku připravit (návod níže).

Dávkování:

    1 kávová roztoku koloidního stříbra na 1 litr vody. Po hodině můžeme vodu bez rizika pít.

Koloidní stříbro je přírodní antibiotikum, které účinkuje proti 650 různým druhům bakterií a virů. Může být užíváno vnitřně, použito místně, lze je kapat do očí, uší, nebo ve formě aerosolu nastříkat do nosu. Je velmi účinné proti místním infekcím, zánětům dutin, bolestem v uších, rýmě, chřipce a také při zánětu pobřišnice. Koloidní stříbro se prodává v zahraničí v lékárnách a obchodech se zdravou výživou v ceně mezi 20 až 25 dolary za 1.5 l láhev. Může být připraveno doma, nebo v polních podmínkách.

V zahraničí se k domácí přípravě prodává tzv. koloidní generátor. My vám předkládáme návod, jak si koloidní stříbro vyrábět sami s pořizovacími náklady za stříbrné dráty do 200 Kč (bez baterií).

Potřebný materiál:

    2 ks stříbrného drátku délky cca 15 cm o průměru 1 mm.
    1 – 3 ks 9 voltové baterie. Lze samozřejmě použít jakéhokoliv zdroje stejnosměrného napětí do 24 V. My jsme zvolili variantu tyto dráty připájet k vývodům použité devíti voltové baterie.
    Destilovanou vodu (vynikající a zdarma, je voda ze solárního destilátoru).
    Solný roztok (viz pokyny níže).
    1 ks Lahvička cca 1.2 dl s kapátkem (zeptejte se v lékárně).
    1 ks Sklenička o obsahu asi 3 dl.

Příprava:

    Prvním krokem je příprava solného roztoku. Nalijte 1.2 dl destilované vody do skleněné nádoby a přidejte 1/4 čajové lžičky nejódované kuchyňské soli. Míchejte do úplného rozpuštění soli.
    Do skleněné nádoby vlijte 2.5 dl destilované vody (pozor – při přípravě koloidního stříbra se nesmí použít žádné kovové součásti).
    Spojte do série tři 9 voltové baterie, tak že jejich konektory zastrčíte do sebe. Po sestavení baterií zbývající svorky mají opačnou polaritu.
    Obtočte stříbrný drátek okolo obou svorek baterie a vyvarujte se toho aby se dráty dotknuly (nastal by zkrat a baterie by se rychle vybily). Doporučuje se, aby drátky byly po omotání kolem vývodů baterie alespoň 11 cm dlouhé. Ujistěte se, že oba dráty směřují paralelně stejným směrem.
    Umístěte baterie u skleněné nádoby tak, aby dráty byly ponořeny ve vodě, pokud možno na protilehlých koncích sklenice (dejte pozor aby se dráty vzájemně nedotkly).
    Nyní kápněte pomocí kapátka jednu, nebo dvě kapky solného roztoku do destilované vody. Uvidíte, jak se od jednoho konce drátu začne šířit šedivý oblak a bubliny vycházející z druhého drátu. Nyní vyrábíte koloidní stříbro. Nechejte proces běžet několik minut (každá minuta produkuje 1 částici stříbra na milión částic vody – 1 ppm). Hotové výrobky které lze zakoupit mají obvykle 5 – 17 ppm.
    Po 10 minutách máte připraven roztok koloidního stříbra, které můžete použít ke všem výše uvedeným účelům. Roztok nalijte do tmavé lahvičky a skladujte na tmavém místě.
    Několik kapek koloidního stříbra kápněte do lahvičky, ve které máte solný roztok a to ho uchrání od případné nákazy.
    Po výrobě koloidního stříbra zjistíte, že stříbrné dráty zčernaly. Vyčistěte je nylonovou žínkou a vysušte papírovým ubrouskem. Pokud zajistíte, že se dráty nemohou dotknout, např. nasazením bužírek, můžete je nechat připevněné k vývodům baterie k dalšímu použití.

http://www.survivor.cz/desinfekce-vody/

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #33 kdy: Září 16, 2012, 03:27:26 dopoledne »
Použití jódu

Nejjednodušší metoda sterilizace vody jódem spočívá v dávkování roztoku jódové tinktury do vody.

Dávkování:

    Do 1 litru čisté vody kápněte 5 kapek 2 % jódové tinktury.
    Jestliže je voda zakalená nebo studená, použijte 10 kapek jódové tinktury.
    Vodu v nádobě nechejte stát nejméně 30 minut předtím, než ji budete pít.
    Stejně jako při úpravě chlórováním, i zde existují komerčně vyráběné jódové tablety na dezinfekci vody. Názvy se liší, v zahraničí se vžil souhrnný název halazonové tablety. Při použití se řídíme návodem na obalu.

Jódová tinktura je výhodnější v tom, že je lacinější a vydrží být účinná mnoho let. Komerčně vyráběné dezinfekční tablety mají omezenou dobu použitelnosti a jsou dražší. Stejně jako u léků musíme sledovat u těchto prostředků expirační dobu a po jejím uplynutí zakoupit nové.

Upozornění: Podle zahraničních odborníků jód nezabije všechny bakterie! Nicméně je tato metoda značně rozšířena.

http://www.survivor.cz/desinfekce-vody/

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #34 kdy: Září 16, 2012, 03:35:28 dopoledne »
DEZINFEKCE vody
Cílem dezinfekce je zneškodnění choroboplodných zárodků (baktérií a virů). Pro dezinfekci vody se používá chemických a fyzikálních postupů. Jako dezinfekčního prostředku se většinou používá plynného chloru a chlornanu sodného, v menší míře se používá chloraminů, oxidu chloričitého, ozonu a peroxidu vodíku. Z fyzikálních postupů pak UV záření a oligodynamického působení některých těžkých kovů (Ag, popř. Cu). Účinek dezinfekce musí být posuzován komplexně. Mimo baktericidního a viricidního účinku je třeba hodnotit mj. vliv dezinfekčních prostředků na tvorbu vedlejších produktů dezinfekce. Při dezinfekci vody v důsledku průběhu vedlejších oxidačních a chloračních reakcí a v důsledku nedostatečného rozkladu chloritanu vznikají hygienicky závadné vedlejší produkty dezinfekce. Nejčastěji se vyskytujícími vedlejšími produkty dezinfekce jsou tzv. haloformy (THM).Tyto látky byly poprvé stanoveny v pitné vodě v prvé polovině sedmdesátých let a od té doby je jejich výskytu ve vodě věnována značná pozornost (Žáček 1996)(viz dále).

ekologie.upol.cz/ku/ahdo/PITNA.DOC

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #35 kdy: Září 16, 2012, 03:35:55 dopoledne »
Individuální dezinfekce malých spotřebních dávek pitné vody
V situacích, kdy jedinec nebo skupiny lidí nemohou být dočasně zásobováni mikrobiálně nezávadnou pitnou vodou, připadá v úvahu individuální dezinfekce malých spotřebních dávek pitné vody. Pro takový účel byl sestaven a odzkoušen systém spočívají v dvoukrokové úpravě vody (Veger 1996):
1. Dezinfekce vhodným chlorovým preparátem (dichlorizokyanurát sodný) účelnou dávkou aktivního chloru, účinnou během 10-30 minut. Předpokládá se dávka 4-10 mg akt. Cl2/l při běžném zajištění vody proti vegetativním formám střevních patogenů, nebo dávka až 40 mg Cl2/l při náročnějších požadavcích (např. likvidace cyst améb, parazitů, při epidemiích apod.).

2. Takto přechlorovaná voda má ovšem velmi nepříznivé chťové vlastnosti, vzbujucící odpor ke konzumaci.
Pachuť (dechlorace) se odstraní přídavkem kyseliny askorbové, a to v hmotnostním poměru 1 mg akt. Cl2 : 3 mg kyseliny askorbové. Dechlorace je okamžitá, neexistuje možnost škodlivého předávkování, chuťové vlastnosti dezinfikované vody se vrátí do původního stavu. Původně byl  pro dechloraci menších objemů silně chlorované pitné vody  doporučován chemický způsob, a to použití thiosíranu nebo siřičitanu sodného (Veger 1995):


Přechlorovaná a následně v různém stupni dechlorovaná voda po chuťové stránce nevyhovuje. Je slaná, hořká a mdlá. Vcelku lepší chuťové vlastnosti vykazuje voda dechlorovaná siřičitanem. Z hlediska perorální toxicity mají obě chemikálie poměrně nízkou toxicitu.
Vzhledem k určitým nevýhodám při použití těchto dechlorans (nepříznivá organoleptika, relativní toxicita), bylo pro pro účely dechlorace vyzkoušen použití kyseliny askorbové (KA). KA má pronikavé redukční vlastnosti - působením jodu nebo chloru ve vodě vzniká kyselina dehydroaskorbová - takže proces dechlorace není vlastně odstraňování chloru, ale oxidace kyseliny askorbové. Pro dechloraci lze využít i různé farmaucetické vitaminové preparáty obsahující kyselinu askorbovou, např. dobře známé tablety Celaskon s obsahem 100 mg KA a šumivé tablety Celaskon effervesces s obsahem 500 mg KA. Jednou z výhod KA je její dlouhodobá skladovatelnost při zachování maximální účinnosti.


Tento dvoustupňový systém chlorace-dechlorace  byl vyzkoušen prostřednictvím 2 typů dezinfekčních souprav v praxi. Metoda je použitelná v podmínkách všech nouzových stavů, např. při konzumaci vody z neznámých zdrojů (expedice, experti v tropech, epidemie, havárie, válečné konflikty atd.)(Veger 1996).

ekologie.upol.cz/ku/ahdo/PITNA.DOC

shtf

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #36 kdy: Září 16, 2012, 03:36:13 dopoledne »
PRVOCI
V posledních dvaceti letech se projevuje zvýšený zájem o problematiku prvoků v pitných vodách. Pozornost se zaměřuje především na Cryptosporidium parvum a Giardia intestinalis. Jedná se o patogenní prvoky způsobující různé příznaky od průjmového onemocnění až po smrt pacienta bylo již popsáno několik bezpečně prokázaných velkých epidemií v různých zemích světa, které měly rovněž fatální následky (viz citace v tomto článku). Sledování výskytu těchto prvoků a jejich odstraňování z pitné vody je komplikováno jejich malou koncentrací ve vodách a malým rozměrem. Naopak značná rezistence klidových stadií (cysty G.intestinalis a oocysty C. parvum) umožňuje jejich přežívání a detekci ve vzorcích, které prošly zpracováním. Cysty Giardia.intestinalis mají velikost 8-12 µm a oocysty Cryptosporidium parvum cca 5 µm (Dolejš et al. 1998).
Cryptosporidium parvum je prvok parazitující na člověku a dalších savcích, jiné druhy parazitují na ptácích, plazech a rybách. Zdrojem nákazy jsou exkrementy infikovaných jedinců, které u jednoho jedince představují produkci řádově miliony prvoků denně. Jak Cryptosporidium, tak Giardia se šíří fekálně-orálním transportem, především vodou, ve které se prvocí nemnoží, ale jsou schopni přežívat po dobu mnoha měsíců. Jako infekční dávka se u Cryptosporidium uvádí obvykle množství od pouhé jedné oocysty do 100 oocyst. Monitorování zdrojůoitné vody v různých zemích ukazuje, že cysty Giardia i oocysty Cryptosporidium se vyskytují prakticky ve všech povrchových vodách. Velký vliv na jejich koncentraci má zemědělství především chov skotu. Prvoci však byli nalezeni i v chráněných vodárenských nádržích, kde jako jediný zdroj  přicházejí v úvahu divoce žijící zvířata.

ekologie.upol.cz/ku/ahdo/PITNA.DOC

Azurit_15

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #37 kdy: Září 16, 2012, 07:59:21 odpoledne »
Pro dezinfekci je nejlepší použít AQUASTERIL,PHAR-X-AUQA,...

Kulicka

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #38 kdy: Září 23, 2012, 01:53:12 odpoledne »
PHAR-X-AQUA je dobrej.

Ania

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #39 kdy: Září 24, 2012, 01:15:42 odpoledne »
Nepoužívejte láhve od mléka. Znehodnotí vodu.

Katura

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #40 kdy: Říjen 03, 2012, 07:49:20 dopoledne »
Jak dlouho vydrží voda z kohoutku?

Danda

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #41 kdy: Říjen 04, 2012, 11:02:48 dopoledne »
Nepoužívejte láhve od mléka. Znehodnotí vodu.

Díky za info. Neměl jsem tušení.

Offline Gloch

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1015
Pomocí PET lahve udělat si pitnou vodu?
« Odpověď #42 kdy: Říjen 09, 2012, 03:16:15 odpoledne »

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1429
Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #43 kdy: Říjen 09, 2012, 06:59:29 odpoledne »
Čau Gloch,

Odkaz mi nejde otvoriť. Predpokladám ale, že ide o dezinfekciu vody za pomoci UV žiarenia (?)
Tento a aj iné spôsoby získania pitnej vody sú popísané aj tu:

http://www.zalesactvo.eu/dezinfekcia-a-filtracia-vody

"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline miki

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1036
Re:Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #44 kdy: Říjen 09, 2012, 08:17:32 odpoledne »
Máte svou studánku odkud berete vodu?
Zdravím.
U nás v Pardubicích je ještě stále pramen, který je zmiňován již v dávných dobách.
Na silnici směrem na Přelouč je u odbočky na vesnici Opočinek pramen dnes využívaný (spousta vrtů) i pro vodovodní síť, od hlavní silnice směrem na Opočinek cca 50-100 m a vlevo do lesa. Je tam i restaurovaná kaplička a výtok vody kde si může každý natočit kolik hrdlo ráčí. Voda je tam mňňňamka.
Taky z ní vařím domácí pivo.
No a když je tak někdy pohoda, tak se k domácímu chlebu nakrájí domácí uzené, domácí okurky a zapíjí domácím pivem.

Věřte že v té chvíli nevěřím, že bude nějaká PA doba ! ! ! 
Miki.

Offline Gloch

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1015
Re:Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #45 kdy: Říjen 09, 2012, 10:09:42 odpoledne »
Čau Gloch,

Odkaz mi nejde otvoriť. Predpokladám ale, že ide o dezinfekciu vody za pomoci UV žiarenia (?)

http://www.zalesactvo.eu/dezinfekcia-a-filtracia-vody
Nevím - já to psal v práci a doma to normálně otevřu

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1429
Re:Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #46 kdy: Říjen 09, 2012, 10:19:32 odpoledne »
 ;D odkaz bude asi v poriadku. problém bude v tom, že ja som v práci a hromada stránok je blokovaných
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline Gloch

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1015
Re:Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #47 kdy: Říjen 10, 2012, 12:29:16 dopoledne »
To my máme taky blokováno, ale tahle nebyla.

alwarez

 • Host
Re:Re:Udělat si pitnou vodu
« Odpověď #48 kdy: Říjen 10, 2012, 01:06:40 dopoledne »
0no tady vcera plno serveru krachlo ,mne to jde normalne otevrit ......

Bartik

 • Host
Re:Voda
« Odpověď #49 kdy: Říjen 11, 2012, 07:04:06 dopoledne »

Jak dlouho vydrží voda z kohoutku?
  Odhadem 6 měsíců pokud bude dobře skladovaná.