Autor Téma: Uživí mne zahrada - rok 2012?  (Přečteno 13254 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Uživí mne zahrada - rok 2012?
« kdy: Květen 30, 2012, 04:28:25 odpoledne »
Premyslim jestli dokazu prezit jen z toho co vypestuji na sve pidi zahradce 400m2.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #1 kdy: Květen 30, 2012, 04:30:15 odpoledne »
1. Varianta prodej a nakup

Pokud prodam zeleninu a ovoce co vyroste na moji zahradce a koupim to co potrebuji k jidlu,tak mne uzivi. Chce to potvrdit cisly,tak zacnu sepisovat.:)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #2 kdy: Květen 30, 2012, 08:20:32 odpoledne »
Na túto diskusiu sa naozaj teším.  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #3 kdy: Květen 30, 2012, 08:43:34 odpoledne »
1.varianta

Temto rok to budu mit tezke. Za prve jsem zkousel co jde pestovat na zahrade. Za druhe jsem nevyuzil mesice dubna,abych na cele zahrade vsechno vysazel,tak jsem prisel o tretinu urody. A za treti nemam jeste asi 10 procent vysazeno neboli lezi puda hladem.

Davam rocne na jidlo 12000kc. Realne utratim jen 6000kc. Pokud budu zit extra zdrave,tak utratim jen 2000kc.

Tento rok nemam sanci prodat za 12000kc a nebo 6000kc.  Prodat za 2000kc bych mel zvladnout. Tak co muzu prodat?
Podle mne sklidim ze tresne 10kg tresni.Ty prodam za celkem 300kc
Prodam broskve.Jsou tri stromy,tak taky tech 10kg za celkem 300kc
Odhaduji,ze na prodej sklizim alespon 60kg brambor,ktere prodam za 900kc
Asi bych mohl sklidit 2kg rybizu to prodam celkem za 50kc
10 svazku redkvice celkem za 50kc
Mohl bych mit 3kg vinna za celkem 60kc
Podle mne sklidim 5kg cibuli,tak celkem tech 40kc
20kg jablek za celkem 120kc
10 kedluben celkem za 50kc
4kg lusku hrasku cca celkem 130kc
To je celkem 2000kc.
Chybi mi 130kc.

Zustane mi na zahrade asi 50 vodnice,kde v krame prodavaji 3 ve svazku za 24kc. Ty tezko nekomu prodam,protoze je nikdo neji.
Pestuji jeste jinou zeleninu,ale od te nic necekam.

Tak mne zahrada teoreticky mi zajistit koupi jidlo pokud bych to prodal svy rodine a kamaradum a nerozdal to.:)





Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #4 kdy: Květen 31, 2012, 06:22:58 odpoledne »
to nemozes takto pocitat,lebo to su teoreticke pocty a tie si daleko od realu
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #5 kdy: Květen 31, 2012, 06:51:31 odpoledne »
Nerealne prodejem a nebo tim jídlem?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #6 kdy: Květen 31, 2012, 11:19:51 odpoledne »
Asi to nebude o prodeji zeleniny a ovoce ze zahradky,protoze v tom nevidim prostor na chyby. Staci odevni plan a zjistit co lidi buodu kupovat a hotovo.



Jidlo za 2000kc
Rok ma 365 dni,tak mam na den jen 5,5kc. Nepocitam elektrinu a nebo plyn,abych to jidlo uvaril. Pocitejme jen cenu jidla.

Prvni varianta jist jako kazdy
Ja snim denne 0,3kg suche(bez vody) stravy. Za rok to dela 110kg. Testoviny 0,5kg stoji 8kc,tak za rok snim za 1760kc. Pokud si vzpominam,tak jsem spotreboval 1 skorici a 1kg na 10kg testovin. Skorice stoji 2kc a 1kg cukru cca 20kc. To je 22+220kc. Celkem to dela 2002kc.
Legalne se da nasbirat ovoce u silnic,houby a planne rostliny. Clovek bud ususi a nebo zavari. Clovek si da zacas vajicka a kus masa,tak to dela rocne asi 500kc
Tak jsme celkem za rok na nakladech 2500kc.
Mohlo by se srazit,kdyby clovek v obdobi ovoce jedl prevazne ovoce. Misto cukr pouzival jine ochucovadlo. Ja jsem jedl asi 3 mesice jen testoviny se skorici nez mi zachutnaloneco jine. Vim,ze to bylo nezdrave.

Druha varianta jak ji malokdo az nikdo
Jak jsem napsal,tak mam spotrebu cca 0,3kg suche stravy. Tydne to dela cca 2kg.
Musel bych nektere polozky z jidelnicku skrnout. Tak  bych zustal jen o psenici,kroupech a hrachu.
Snedl bych tydne 1kg psenice. 0,5kg kroup,0,5kg hrachu. Rok ma 55 tydnu.
1kg psenice jsem koupil za 4kc. Kroupy za 10kc a hrach za 10kc. Za rok to dela 1320kc
Jednou za 14 dni spotrebuji koreni a bylinky asi za 8kc. To je 216kc.  Jimn asi 1kg zeli tydne. Rocne to muze delat 330kc.  20 Vajec muze delat tech 134kc,tak celkem to dela tech 2000kc.
Vypada to jako hrozny jidelnicek,ale pokud si uvedomime,ze nekteri jedi jen rohliky se salatem,tak oproti tomu je skvely.
Snizit se da pokud bude jist sezoni volne ovoce. A to nemluvim o tom co si muze vypestovat na zahrade.




Realita je takova,ze utratim mesicne v zime za jidlo cca 400kc,protoze jim o hodne ruznorodeji. O dost. V lete se snizuje,protoze vyuzivam toho co roste kolem.

Nesnazim se setrit na jidle. Jen to zdrave jidlo je levnejsi oproti nezdravemu jidlu.

Pochopitelne neni to urcene pro kazdeho. Kazdy je jiny.

Chci tento text pozmenit,protoze je tam dost mezer,tak ho berte jako pripravu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #7 kdy: Květen 31, 2012, 11:47:59 odpoledne »
Musel bych byt blazen,kdybych chtel  usetrit na jidle.

Nikdy a nikdy se nesnazte usetrit na jidle. Pak Vas to vyjde hodne draho.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #8 kdy: Červen 01, 2012, 01:34:36 dopoledne »
az tak velky problem bych nemel ziskat tech 2000kc  :)
ceny:
http://zelinarstvi.ic.cz/

Citace
.Zeleninová nabídka:( pro měsíc Květen)

 

Brambory 1kg—10Kč

      Brambory nové 1kg-30Kč

          Česnek 1 kg—160 Kč

Cibule  0,5 kg —10 Kč

Mrkev  0,5 kg—15 Kč

                      Petržel 3 ks—20 Kč

                      Celer 1 ks—20 Kč

                      Pór  1 ks—20 Kč

Kedlubna 1 ks—20Kč

        Hlávkový salát 1 ks—15Kč

          Okurka 1ks—20Kč

          Rajčata 1kg—50Kč

     Petrželová nať 1 sv—8Kč

  Žampiony 250 g—20 Kč

         Špenát 100g—30Kč

         Mangold 100g—30Kč

         Hrášek 1kg—75Kč

         Jahody 1kg—70Kč

Black

  • Host
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #9 kdy: Červen 01, 2012, 05:56:03 dopoledne »
Kdo by takhle jedl? Je to jen teorie a hodně nereálná.

Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #10 kdy: Červen 01, 2012, 09:09:26 odpoledne »
nemozes pocitat zisk na zaciatku,pride nejaka udalost a je po zisku,napr-zlodeji,takze pocitat musis az ked zoberies urodu. o to vecsiu skusenost budes mat na dalsi rok,budes vediet co mozes zlepsit a kde si spravil chybu
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #11 kdy: Červen 01, 2012, 09:20:40 odpoledne »
Vim,ze muze prijit cokoliv a mam po urode. Clovek ale musi predem vse planovat,aby treba pripravil zazemi pro prodej.

Kdyz se clovek udela mensi pruzkum,tak zjisti,ze jeho znamy by mozna koupil cast urody,protoze jsou tak naprogramovany kvuli propagande o bio.:)

Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #12 kdy: Červen 01, 2012, 09:41:57 odpoledne »
tovar nie je problem predat,lebo ho asi nebudes mat vela,problem je dopestovat ho

Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #13 kdy: Červen 01, 2012, 09:49:37 odpoledne »
U mne je problem prodej. Najit kupce je asi to nejtezsi.

Ted nepocitam rodinu a pratele,ale cizi lidi.


Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #14 kdy: Červen 01, 2012, 10:00:33 odpoledne »
cudzim nemozes lebo nevies kto ta nabonzuje danovakom,okruh kamaratov je najlepsi,lebo ked budu vidiet,za ta to bavi a ze to robis dobre sami ti budu ponukat peniaze za tovar
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #15 kdy: Červen 02, 2012, 11:26:07 odpoledne »
Asi kamosi jsou nejlepsi,ale stale je to divne.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #16 kdy: Červen 02, 2012, 11:30:53 odpoledne »
cudzim nemozes lebo nevies kto ta nabonzuje danovakom,okruh kamaratov je najlepsi,lebo ked budu vidiet,za ta to bavi a ze to robis dobre sami ti budu ponukat peniaze za tovar

sahaw, nie som si istý, ale nemali ste v ČR nejaký predaj domácich produktov bez daní? V rámci podpory malopestovateľov.... Nespomínam si presne, funguje to ešte?

Alebo keď chceš predávať, tak blokovacia kasa pod pazuchou?  ::)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #17 kdy: Červen 05, 2012, 08:53:57 odpoledne »
kamarati nie su divny,ved aj oni musia jest a pit
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #18 kdy: Červen 05, 2012, 09:04:29 odpoledne »
Do roku 2011 to tak bylo,ze se nedanilo do 20 000kc. Od noveho roku nevim. Doslo k velkym zmenam a nemam o tom uz prehled. Bylo prekopany hodne zakonu. :'(


Jinak se mi ozval jeden znamy,ktery zije jen ze zahrady a 1200kc rocne. Takhle zije uz cca 14 let a je zivy.:)  Bude to trvat nez mi sepise jidelnicek,protoze zije hodne alternativne a nema internet. Tak cohdi jednou za mesic do knihovny.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #19 kdy: Červen 05, 2012, 10:10:50 odpoledne »
Do roku 2011 to tak bylo,ze se nedanilo do 20 000kc. Od noveho roku nevim. Doslo k velkym zmenam a nemam o tom uz prehled. Bylo prekopany hodne zakonu. :'(


Jinak se mi ozval jeden znamy,ktery zije jen ze zahrady a 1200kc rocne. Takhle zije uz cca 14 let a je zivy.:)  Bude to trvat nez mi sepise jidelnicek,protoze zije hodne alternativne a nema internet. Tak cohdi jednou za mesic do knihovny.

Na ten som teda zvedavý  ;)
Každopádne, nehraničí to už trochu s extrémizmom? Myslím teraz na "prežívať" a "užívať" život.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline edis

  • ***
  • Příspěvků: 84
  • Buď pripravený ! Vždy pripravený !
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #20 kdy: Červen 05, 2012, 10:16:23 odpoledne »
alebo robi co moze
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #21 kdy: Červen 05, 2012, 10:28:31 odpoledne »
Psal jsem,ze ma zahradu,tak neji jen cinske polivka:) . On vlastne neji zadne veci ze supermarketu.

Kazdy z nas mame svou definici co je si uzivat a prezivat. Nevidel bych to tak hrozne. On se vratil k castecnemu jidlu predku.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #22 kdy: Červen 16, 2012, 05:58:17 odpoledne »
Tenhle člověk je vhodný pro naší osadu. Sahaw také. Uvítám tam pár lidí, kteří se budou starat o zahrádku v době když tam nebudu moci být. Zalít rajčata a jahody, okopat brambory, posbirat mandelinku, nakrmit slepice a králíky. Práce na dvě hodinky denně. Rozdělíme se o úrodu, vajíčka a maso, dám ti kapestné, zaplatím internet, koupím stavební materiál. Zahrada tvá i tvých sousedů tě uživí v pohodě. Přebytky odvezu a prodám sousedům a kolegům v práci, přivezu peníze. Se sezónními pracemi pomohu.

Odpověď zní ANO.

Nějaké další otázky?!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #23 kdy: Červen 17, 2012, 09:04:25 dopoledne »
Nemuze zjistit za kolik se prodavaji bezne tresne? Chtel bych mit predstavu.

Nasbiral jsem 7 kg tresni, ktere jsem daroval. Teoreticky jsem je prodal za budouci vypomoc.:)

Mam na zahrade jeste dost,ale bez poradneho zebriku nemam sanci je ziskat. Tak 3/4 urody nesklidim. Nechal jsem si neco pro sebe.:)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #24 kdy: Červen 29, 2012, 10:56:32 odpoledne »
Psal jsem,ze ma zahradu,tak neji jen cinske polivka:) . On vlastne neji zadne veci ze supermarketu.

Kazdy z nas mame svou definici co je si uzivat a prezivat. Nevidel bych to tak hrozne. On se vratil k castecnemu jidlu predku.

 :) Nemyslel som teraz konkrétne na jedlo. 1200 Kč ročne mi pripadá byť málo na oblečenie, obuv, nástroje do zahrady, atď,......
To musí žiť naozaj extrémne alternatívne.
Ale tak ako si napísal - každý má niečo iné za prežívanie a užívanie.



"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #25 kdy: Červen 29, 2012, 11:12:48 odpoledne »
Dokoncil jsem po tydnu vyjednavani a ted bych prodal za 3000kc zeleninu a ovoce,ktere vyrostlo na me zahrade. V klidu do konce roku muzu prodat zbytek urody za dalsich 3000kc.

To,ze bych to mohl prodat je zalozeno na spolupraci s lidmi. Bez znamych bych to nemohl nemohl uskutecnit.

Hlavni zdroj tvori tresne,turin,kedlubna,hrasek,redkvicky a vodnice. Hlavne tresne.

Prodej se neuskutecnil. Jen jsem vyptaval lidi a souhlasili,ze by odemne odkoupili urcite mnozstvi.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #26 kdy: Červen 29, 2012, 11:22:19 odpoledne »
Dokoncil jsem po tydnu vyjednavani a ted bych prodal za 3000kc zeleninu a ovoce,ktere vyrostlo na me zahrade. V klidu do konce roku muzu prodat zbytek urody za dalsich 3000kc.

To,ze bych to mohl prodat je zalozeno na spolupraci s lidmi. Bez znamych bych to nemohl nemohl uskutecnit.

Hlavni zdroj tvori tresne,turin,kedlubna,hrasek,redkvicky a vodnice. Hlavne tresne.

Prodej se neuskutecnil. Jen jsem vyptaval lidi a souhlasili,ze by odemne odkoupili urcite mnozstvi.

Mám kolegu, ktorý sa zaoberá dohadzovaním kšeftu pre človeka, ktorý na rozdiel od teba robí s mäsom - vykrmuje svine, králiky, morky, zabíja, údi, robí klobásy, tlačenku,.....
Tento malochovateľ/mäsiar do práce nechodí - živí ho tento kšeft s mäsom.

Kolega robí vo fabrike = neskutočné množstvo ľudí. Donesie na ochutnávku, a ľudia si objednávajú mäso a mäsové výrobky ako diví  :D

Odmena od mäsiara pre kolegu - má u neho všetko zdarma - celý rok nekupuje mäso. Okrem vianočného kapra  ;)

Možno by takéto niečo bola dobrá cesta, ako si zabezpečiť odbyt svojich produktov bez naháňania zákazníkov.....


"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivy mne zahrada?
« Odpověď #27 kdy: Červen 29, 2012, 11:27:56 odpoledne »

 :) Nemyslel som teraz konkrétne na jedlo. 1200 Kč ročne mi pripadá byť málo na oblečenie, obuv, nástroje do zahrady, atď,......
To musí žiť naozaj extrémne alternatívne.
Ale tak ako si napísal - každý má niečo iné za prežívanie a užívanie.

Tech 1200kc utrati za vsechno. Je to ztracena duse neboli ma obrovske dluhy. Vydela si prodejem hlavne sberem hub. Zahrada je zapsana na nekoho jineho. Snad se mi brzo ozve.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #28 kdy: Červen 29, 2012, 11:32:30 odpoledne »


Mám kolegu, ktorý sa zaoberá dohadzovaním kšeftu pre človeka, ktorý na rozdiel od teba robí s mäsom - vykrmuje svine, králiky, morky, zabíja, údi, robí klobásy, tlačenku,.....
Tento malochovateľ/mäsiar do práce nechodí - živí ho tento kšeft s mäsom.

Kolega robí vo fabrike = neskutočné množstvo ľudí. Donesie na ochutnávku, a ľudia si objednávajú mäso a mäsové výrobky ako diví  :D

Odmena od mäsiara pre kolegu - má u neho všetko zdarma - celý rok nekupuje mäso. Okrem vianočného kapra  ;)

Možno by takéto niečo bola dobrá cesta, ako si zabezpečiť odbyt svojich produktov bez naháňania zákazníkov.....

O tomhle premyslim udelat v osade. Z tech 40 zahradek urcite bude alepson 20 lidi jeste trvale bydlet v Praze a ty urcite budou diky provizi dohazovat klienty v praci a nebo skrz pribuzne. Ono nekomu dohodit i neco znamena treba zlepseni pozice v praci.:)

vlceko

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #29 kdy: Červen 30, 2012, 07:15:07 dopoledne »
Počkej až tě někdo udá. Lidi jsou svině.

Survival

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #30 kdy: Červenec 02, 2012, 07:06:32 odpoledne »
Lidi můžou udat, ale bez důkazů to je jedno.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #31 kdy: Červenec 02, 2012, 08:50:25 odpoledne »
Nejsem jen revizní technik elektro, jsem i dobrý účetní a daně také trochu (dobře) znám.. Proč myslíš, že navrhuji, aby se zakládalo Hospodářské družstvo namísto s.r.o. či několika soukromníčků?! Komunity budou mít tak dobrého právníka, že i Kalouska namele do klobás Zemanovi k Becherovce..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Justy

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #32 kdy: Červenec 04, 2012, 04:52:23 odpoledne »
Jaký to má smysl? Co to zkusit se slepicemi?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #33 kdy: Červenec 04, 2012, 04:55:04 odpoledne »
Zkousim to. Jeden z duvodu je zit jako chalupar. V minulosti zili hodne lidi na kraji vesnic,ale nevlastnili skoro zadnou pudu. Jen ten domek. Myslim,ze to ceka hodne lidi takovy zivot.

Lenicka

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #34 kdy: Červenec 04, 2012, 05:00:45 odpoledne »
Myslel jsi nespíš podsedky. Na vesnicích žilo i množství lidí bez půdy nebo s jejími malými přiděly, ale bydlících ve vlastních chýších nebo domech, tzv. podsedkové, Tito lidé nalézali živobytí převážně jako námezdní síla u větších a středních sedláků. Později se zřejmě nazývali chalupář, domkař nebo zahradník.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #35 kdy: Červenec 04, 2012, 07:24:54 odpoledne »
Právě takovéhle lidi v PA osadách nechci. I když půdu nebudou zrovna obdělávat (práce a byt ve městě, řemeslník, lékař, veterinář, voják) tak musí půdu vlastnit a pronajímat ji sousedovi za část úrody. Jen ne žádné vesnické proletáře!  Majetek schopný uživit rodinu dává svobodu a sebevědomí. Nestojím o nevolníky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #36 kdy: Červenec 04, 2012, 07:47:26 odpoledne »
Richarde nepochopil jsi o co presne jedna. Tyhle lidi nemeli na vybranou. Byli chudi. Puda se nedala tak snadno ziskat jako ted. Ted clovek jde a za par korun si koupi a je hotovo. Predtim puda patrila nekomu a on ji nehodlal prodat. Vetsinou se pronajimala. Taky jen prvorozeny ziskal pudu a ostatni meli smulu. Slechta nerada vydela delit policka atd.

Oni meli malo a prezili. Proto mne to zajima. Dokazali i s malem prezit.

Vsichni nebudou mit stesti a nebudou mit treba 1ha. Myslim,ze to ani nejde na to kolik nas je. Proto se snazim prijit s resenim, ktere napomuze omezit krizi, ktera nas ceka casem. Bud to bude osobni a nebo a to doufam,ze ne bude svetova.

Proto se zajimam kolik clovek potrebuje k preziti.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #37 kdy: Červenec 04, 2012, 08:24:58 odpoledne »
Rozumím ti, proto říkám, že je zapotřebí, aby každý z nás, kdo se chce usadit na venkově byl připraven si koupit každý kousek půdy, který bude k mání. A zachovat ji pro rodinu a budoucnost. Neprochlastat. Proto komunity, které se dokáží postarat i o půdu.

Pokud budu udržovat v chodu několik stabiláků, které vyrobí elektřinu a teplo pro celou obec a opravovat / stavět / elektromobily, nebudu mít čas okopávat brambory a plít cibuli. Svěřím tu půdu tobě a rozdělíme si úrodu. 2 díly tobě a jeden díl mně. A za elektřinu a teplo budu dostávat každé ráno přede dveře čerstvý pecen chleba, hroudu másla, tvarohu, sýra, flašku čersvě pasterizovaného mléka a já nevím čeho ještě..

Ale budu mít půdu svoji, i kdyby měla ležet ladem a odpočívat jako pastvina či sad nebo plantáž energetických dřevin.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #38 kdy: Červenec 08, 2012, 08:51:38 dopoledne »
Ze bych sel a prodaval na Biojarmarku? :)
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.458982157459709.90132856.154503094574285&type=1

Citace
Karel Karika opět zorganizoval další Bio-Eko Jarmark, je bez dotací a také to jde. Ústečané si mohli nakoupit čerstvou zeleninu od místních zemědělců, sýry, čerstvé mléko, Fair Trade výrobky a různé další dobroty a drobnosti. Prodejní místo je zdrarma. Prodejce však musí prokázat pořadateli, že jeho výrobky jsou z ekologického zemědělství lokální výroby, nebo se jedná o výrobky Fair trade. Prosím kontaktujte nás, pokud znátě někoho, kdo by rád rozšířil nabídku výrobků na dalším jarmakru.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #39 kdy: Červenec 11, 2012, 07:27:14 odpoledne »
Timto dnem muzu ric, ze mne zahrada uzivi v 1 bode. Tedy,ze dokazu prodat zeleninu a ovoce z me zahrady za 2000kc,abych si nakoupil potraviny na rok.

Ozval se mi jeden clovek,ktery by odemne odkoupil cast urody. A prisel mi navrhl,ze bych se mel podivat po restauracich,ktere nabizeji jidla pro vegetariany.A taky,ze muzu jit prodavat na farmarsky trh.

Tak jsem si zcela jisty,ze dokazu ziskat 2000kc na jidlo.

Tak budu 2.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #40 kdy: Červenec 11, 2012, 07:33:25 odpoledne »
2.varianta
Dokazu vypestovat dostatek potravy na 400m2,aby uzivila jednu osobu?

Teoreticky ano. Musim pockat na sklizen druhe vlny. Zajima mne jestli muzu jeste po druhe sklidit urodu,kterou jsem ted zasel. Pokud to pujde,tak to uz nebude teoreticky,ale prakticky mi da jidlo na cely rok.

Musim zas ric teoreticky,protoze bych musel jist samou zeleninu a ja jim spis obiloviny.

Pokud budu moc sklidit 2krat do roka v pohode,tak to bude jako,kdybych mel 800m2. A vim prakticky,ze jedne osobe staci 1000m2 k bez problemovemu zivotu.
Chybi mi tech 200m2,ale pokud bych mel splepice,tak by mi dodali dostatek vajec a to chybejici uzemi by mi vynahradili.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #41 kdy: Červenec 11, 2012, 10:01:57 odpoledne »
Podívej se v antikvariátech - tam občas bývají staré knihy a docela dobré rady jak získat ne 2 ale třeba 3 úrody za sezonu. Např. Zasadíš sazečku  - řádky dáš trochu větší, do mezer salát, až je cibule zelená, vytrháš, nasvazkuješ a na uprázdněné místo dáš fazole, salát doroste sklidíš ho a fazole mají dost místa na růst. A to jsi někde v první půlce července, můžeš vyset čínské zelí, červenou řepu, vodnici a nebo pokud si předtím někde na kousku předpěstuješ sadbu -  tuřín. Těch možností je spousta. Hlavně mít kde to prodat.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #42 kdy: Červenec 11, 2012, 10:22:52 odpoledne »
Teoreticky vim,ze muzu mit i 3 urody. Ale pokud nekdo zeptat jestli to mam vyzkousene,tak mu budu muset ric,ze ne. Tak cekam,az budu mit to vyzkousene. Jeden zahradkar nejen,ze ma 3 urody,ale jeste vysadi zelene hnojivo.

Mam vyzkousene,ze uz v 1.cervna muzu sklizet vodnici,turin,hrach,redkvicky(ty uz 1.kvetna). A to nemluvim o listove zelenine. A diky tomu,ze budu mit predsazene tyto rostliny,tak hned po sklizeni je muzu zas zasadit. 

Velnet

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #43 kdy: Červenec 15, 2012, 09:02:29 odpoledne »
I na malém pozemku lze dosáhnout dobrých pěstitelských výsledků, bohaté úrody. Vhodnou kombinací různých druhů zeleniny je možné sklízet úrodu vícekrát za rok, zvýšit užitkovost malé zahrádky.

http://doplnek.com/content/bohata-uroda-z-male-zahradky

quake

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #44 kdy: Červenec 23, 2012, 09:59:07 odpoledne »
Chce to větší pozemek. Přijde sucho a nebo mrazy a je po úrodě a máš hned hlad.

petka

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #45 kdy: Srpen 04, 2012, 09:25:58 odpoledne »
Pro jednu osobu možná stačí těch 400m2, ale pro rodinu to je k ničemu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #46 kdy: Srpen 04, 2012, 09:38:41 odpoledne »
Pro jednu osobu možná stačí těch 400m2, ale pro rodinu to je k ničemu.

100-150m2 spotrebuje jeden clovek na vypestovani zeleniny za rok. Zas to plati pro cloveka,ktery ji normalne zeleninu. Tak pokud ji vic zeleniny,tak ji min obilovin atd.

Tak pro 4 clenou rodinu tech 400m2 staci. 

Obiloviny si clovek muze koupit za par korun na x let a tak se mi zda velice nelogicke si je pak pestovat. Je to skutecne hodne prace.

Ono zas neni tak velky problem si za 500kc pronajimout 1ha pudy a pestovat obili. Problem je,ze je potreba uz technika a ta bude stat i treba 50letou spotrebu pro 4 clenou rodinu obilovin. Pak je fakt nelogicke pestovat.

garden

  • Host
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #47 kdy: Srpen 28, 2012, 03:18:07 odpoledne »
Jde poznat, že teprve začínáš. Vlastním 2000 m2 a ročně z této plochy získám kolem 80 000 korun.
První 2 roky jsem žil z úspor. Trvalo než zahrada začla plodit a než jsem vymakal osevní plán. Nejdůležitější bude pro tebe sehnat zákazníky. Pak to už půjde samo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #48 kdy: Září 09, 2012, 07:21:26 odpoledne »
Zahradka pred mesici

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Uzivi mne zahrada?
« Odpověď #49 kdy: Říjen 09, 2012, 10:41:18 odpoledne »
Tak, konečne som našiel zahradku aspoň čiastočne podľa mojich predstáv.

Držte palce, v piatok idem na obhliadku.

Je to záhradka v malej osade (asi 20 záhrad) takmer mimo civilizácie (mimo hlavných ťahov) ale zároveň asi 30 km od Bratislavy.
Podpivničená murovaná chatka - štvorec s plochou 20 m2. Rozloha pozemku je 4,5 áru. Voda - navŕtaná studňa + prívod do chatky. El. zavedená.
Na dohodenie kameňom je rybník plný rýb (prítok aj odtok - potok, tiež kopa rýb). Zjednej strany osady je pole, z druhej husté lesy.
Lokalita známa vysokým výskytom zvery a húb.

Sakra, musí to vísť.  :)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"