Autor Téma: Vyvýšené záhony  (Přečteno 18480 krát)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #50 kdy: Březen 19, 2016, 09:22:04 odpoledne »
Bbrambory jsou lilkovitý, ty dusík, teda ostré hnojení vítají a vice dusíku kompenzují větší natí.
Jasně, když je v záhonkách hodně života, tedy biomasy vícedruhové, přijde život a ten není vždy jen přítelský k úrodě a lidem s jejich záměry.Přidou rejsci, brouci, mnohonožky, občas hryzec, ponravy všeho druhu, které se od dřevních zbbytků nehnou a málokterý tvor chápe, že na té ertepli je naše jmenovka....Sadbou to začíná a končí, my máme dobré zkušenosti  růžovou šlupkou a žlutomasými hlízami. Samozřejmě že jsem vykonal potřebné pokusy s prabramborama, které jsou velice odolné vůči snad všemu, a tak je mám jako plán b.
Jahody milují kuřince skrze plodotvorný fosfor, živiny nikdy neodmítnou, popel jako draslík jim půjde k duhu.
Nepřehánět, plíseŃ  šedá a hniloba plodů je nebezpečím, které lze do jisté míry eliminovat nastláním suché, neplesnivé slámy až při kvetení, kvůli slimáčím běžencům....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #51 kdy: Březen 19, 2016, 09:30:46 odpoledne »
Brambory jsem do vyvýšených nikdy nedávala...měla jsem dobré zkušenosti s pěstováním v slámě i posečené trávě...i když jsme se dělili o úrodu s hryzci....
Ty žlutomasé pěstujeme také...chutnají nám nejvíc...myslím že je to odrůda Red Anna...

Já na novém místě zatím nebudu pěstovat nic ve velkém ( nebude na to čas, je tam spoustu jiné práce), využiji ještě záhony na chalupě a většinu zasadím tam. Ale chtěla bych tam mít aspoň něco, ať mám z čeho vařit o víkendech...
Takže do vyvýšených záhonů bych dala ode všeho něco, co půjde první rok dát....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #52 kdy: Březen 19, 2016, 09:41:13 odpoledne »
Sadba...od pokusu s bramborama jsem prohlásil, že se nebudu pídit po novotách a zůstanu u toho, co kolem roky dobře funguje...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #53 kdy: Březen 19, 2016, 09:59:56 odpoledne »
Jo, to všechno jo, ale....Představte si  na vyvýšeném záhonku superranné erteple, co se sklízejí po prvním červnu....
Nebudou veliké, ani na uskladnění, ale s máslíčkem a bylinkama , uvařený i se slupkou a tak i požírány, budou mít stejnou kvalitu, jako mana nebeská. Možná o chlup lepčí...
Nemyslím erteple na uskladnění, ale na mls.
Red anna, to je ono, není to žádná novota, ale fakt dobrej ertepl.
Dobromilo, pionýrké plodiny jsou hrášek, fazolky keříčkové, koření a bylinky, majoránka bývá nejvoňavější.....
I cuketa půjde, kadeřávek do polívky, líbeček tam prdni do bramboračky a fertig.
Zbytek, až bude čas.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #54 kdy: Březen 19, 2016, 10:02:18 odpoledne »
Přesně tak...ještě ty 4 keříčky jahůdek...a nějaké rajčátko...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #55 kdy: Březen 26, 2016, 07:49:37 odpoledne »
První záhon je téměř hotov...4 x 1,5 m... :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #56 kdy: Březen 26, 2016, 07:51:31 odpoledne »
moc pěkné ... a ty šikovné trámky! to by se mi taky líbilo  @-->

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #57 kdy: Březen 26, 2016, 07:59:26 odpoledne »
Díky...nechali tam spoustu dřeva...ale je dost prohnilé, mokré...škoda...část jsme dnes spálili, zbytek zítra, bude kotlíkový gulášek  ;) ...dobré desky jsme vysušili a některé trámy se dají použít na záhony...budou dva...zatím... @-->

Offline acaila

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 269
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #58 kdy: Březen 26, 2016, 10:11:06 odpoledne »
Budete dávat na dno krabicový papír, po permakulturnu? Takhle to vypadá, že ne...
1N73LL1G3NC3 15 7H3 4B1L17Y 70 4D4P7 70 CH4NG3. -- 573PH3N H4WK1NG

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #59 kdy: Březen 26, 2016, 10:31:56 odpoledne »
Ty drny vybereme...dolů půjdou větve a větvičky, listí, pak drny, zetlelá tráva a nahoru zemina s trochou kompostu...semtam to popráším pískem....

Ještě mi z dnešního pálení zbyla hromada oharků, co vypadá jako dřevěné uhlí a popel...také to tam zakomponuji...  :bee:

Kartony jsem kdysi do záhonů dávala...no, neuvažovala jsem, ale mohla bych...

Offline vjpm

  • ***
  • Příspěvků: 79
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #60 kdy: Březen 26, 2016, 10:33:36 odpoledne »
Brambory jsem do vyvýšených nikdy nedávala...měla jsem dobré zkušenosti s pěstováním v slámě i posečené trávě...i

V té posečené trávě to opravdu roste dobře, ale je to spíš pro menší políčka, mám velkou spotřebu trávy. :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #61 kdy: Březen 26, 2016, 10:49:47 odpoledne »
Kartony jsem kdysi do záhonů dávala...no, neuvažovala jsem, ale mohla bych...
Taky jsem je kdysi dávala, dnes už ne. Od té doby, co jsem viděla, jak mizerně rostou semenáčky v těch ruličkách od WC papíru - jsem přesvědčená, že i v té lepence je něco jedovatého. Čili mi nezbývá než navrstvit záhon a nasadit na něj něco užitečného, co rychle roste, a tak hustě, že plevelům prakticky nedovolí vykouknout. Svazenku, mák, hrách... A tak dlouho rýt a okopávat, až je plevelů minimum. Nestíhám-li oset/osázet, navrstvit listovkou/koňským hnojem/posekanou trávou, důkladně zalít a zakrýt starým kobercem, který se před příštím setím/sázením včas sundá...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #62 kdy: Březen 26, 2016, 11:00:27 odpoledne »
a co myšáci, nedrží se ti pod tépichem myšáci?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #63 kdy: Březen 27, 2016, 07:46:18 odpoledne »
a co myšáci, nedrží se ti pod tépichem myšáci?
Drží, ale dokud tam nic neroste, nevadí - na konci tépichu totiž číhá černá číča, která jim vysvětlí, jak to na naší zahradě vypadá s myšími právy... Vyškolené jedince pak nacházím na terase vždy ráno pěkně srovnané od největšího po nejmenšího, se vzorně nataženými ocásky a předními tlapkami v patřičně prosebném gestu. Jo, naše Indigo je velmi důsledný školitel...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #64 kdy: Březen 27, 2016, 11:08:03 odpoledne »
Žádný myšoprávní multikulturalismus.. Naši politici by si měli vzít z tvého kocoura příklad.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #65 kdy: Duben 17, 2016, 09:18:27 odpoledne »
mno, chtěl bych se podělit o novou, i když převzatou zkušenost, je to pěstování ve slaměných balících, resp instantní zahrada.
Jasně, jsem staromil, ovšem tohle může nejen mnohým pomoci, ale i bezzemci můžou machrovat bez náročných prostocviků s půdou a jejím balanováním s kvalitou a živinama, navíc je možno pěstovat na skále či bažině....
Navíc, jako bonus tu zahrádku můžete mít ve stodole či na půdě, ve formě balíků slámy či sena a jednoho soudku, nebo barelu s kuřincema. suchejma, který vydrží navěky amen. I  ty balíky vydrží navěky.
A tak můžu po dlouhé době doporučit knihu, kterou jsem s notnou dávkou přezíravosti přelouskal a....dává to smysl.
Důležité je, že je potřeba i balík, i kuřince, ev pro bezvěrce klidně npk  v granulkách.
Svým způsobem to je vyvýšený záhon, zbytek po balíku se mrskne na kompost, nebo kidně zaryje.
Je to dobrá technika a dle mého kámoše to funguje bezvadně, já to jdu zkoušet letos.
Nemám sice malé balíky, nahradím je velikejma, kulatejma, 120x120, takže po slehnutí bude výška záhonku v metrové výšce, což může bejt fajn proti slimákům, nemají horolezeckou výbavu.
Navíc jich mám dost, a můj trachtor s nima umí manipulovat., už se těším na dýně, jak se plazí z kopce dolů, zkusím dát dva balíky na sebe, sice to bude na žebřík, ale ta nádhera, ty svislé dýně mne uhranuly.
Pro lidi se soudností pochopitelně stačí malé balíky slámy či sena, jo, inspirace zde, i když mám mnoho výhrad, nové a svěží myšlenky převažujou....
http://www.kosmas.cz/knihy/213638/zahrada-na-balicich-slamy/
experimentům zdar....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #66 kdy: Červenec 03, 2016, 07:53:54 odpoledne »
Vyvýšené záhony kypí úrodou... @--> V jednom je asi 20 druhů zeleniny s jahodami, ve druhém brambory a vzadu 4 hnízda dýní...

Fazole už utíkají ven... :bee: Brambory se nám nějak dostaly mezi dýně...i mezi fazole...když jsem na jaře okrajovala staré brambory, slupky jsem hodila jako kompost do záhonů a ony vyklíčily a krásně kvetou...ostatní brambory lezou pomaleji, ale lezou...:)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #67 kdy: Červenec 03, 2016, 08:07:09 odpoledne »
Když tohle vidím, jsem nas..... sám na sebe, že jsem to letos prokaučoval. Ale těch projektů je prostě moc a než rozdělat a nedodělat všechno, raději postupně. Tak snad napřesrok.

No a vzhledem k tomu, že "závist je nejupřímnější forma uznání", tak závidím.  :)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #68 kdy: Červenec 03, 2016, 08:11:52 odpoledne »
Poome, díky...určitě vám to napřesrok vyjde... ;)

Já chci příští rok přidat...materiálu bude....hromadíme posečenou trávu a různé organické zbytky...proliju to jíchou, trochu prosypu...v zimě i popelem....to bude základ společně s drny na nový záhon...nahoru pak přijde vrstva zeminy...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #69 kdy: Červenec 03, 2016, 08:21:45 odpoledne »
Abych se trošku ospravedlnil: letos jsem to přehnal s počtem kuřat, k tomu jsem vzal pár hus, dodělával naviják za traktor...a než bych to nedělal pořádně, radši jsem to odložil. Biomasy přibývá, napřesrok to snad klapne. Materiál, který byl připravený na letošek bude napřesrok aspoň správně zralý  :)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #70 kdy: Červenec 03, 2016, 08:28:45 odpoledne »
To se nemusíte ospravedlňovat...stihl jste toho víc než dost... "hold"

Já vám zase závidím tu drůbež...my zatím bydlíme ve městě, takže letos tam přijdou jen včelky... :bee: :bee:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #71 kdy: Červenec 03, 2016, 09:33:00 odpoledne »
No jo, no, když vidím takhle krásný záhonečky , vypletý, čistoučký, tak bych plakal jak sirota dojetím.
Což o to, všecko roste jako šílený, i ten plevel a letos, božínku, té trávy a lebedy, sotva jsme načesali borůvky, hnedle muchovník, třešně, brokolice, květák sežranej, bazalka v mražáku, a ženská právě kuchá levanduli, voní to tady jak v mydlárně, .... jenže, ženská mi zešílela a zfanfrněla se do soukání vlny na kolovrátku, tak furt jen vlna a motovidlo, vřetánko a vlna a zehrádka chudera , no, není čas, já seču velkej sad potřetí a když se podívám na stromy, jímá mne hrůza ze sklizně.
Letos halt máme plevelnej rok, to se nedá nic dělat, nějací časožrouti nám žerou čas, nebo jsou ty dny čím dál kratší.
Dobromilo,máš to pěkně vyštafírovaný je v tom vidět ta láska, radost a pečlivost, v jakým jsi znamení zvěrokruhu?

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #72 kdy: Červenec 03, 2016, 09:39:11 odpoledne »
Byli-li by do budoucna třeba slepičky, mám australky http://www.ireceptar.cz/zvirata/hospodarska-zvirata/australky-carodejne-slepice-s-cernym-perim-a-vysokou-uzitkovosti/ zkoušel jsem kde co a tyhle se mi osvědčily nejlíp. Shánčlivé (když mají prostor, nežerou zbytky, granule, obilí, nic, ale opatří si svoje), snášivé, líbivé (to poslední čistě subjektivní). Každé jaro mívám kuřata, byly by k mání za náklady nebo za něco jiného. Třeba med? 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #73 kdy: Červenec 03, 2016, 09:42:48 odpoledne »
Votroubku, dnes jsem plevelila bylinkový záhon...mám třetinu...je to vlastně záhonek...ale strávila jsem tam skoro 3 hodiny...vybírat pýr z mateřídoušek a tymiánů...plevel byl vyšší než levandule...moc jsem nestíhala a od jara tam nehrábla...zítra pokračování..

Závidím ženě ten koníček...vlnu a kolovrat...můj sen....
Chtěla bych na nějaký kurz zpracování vlny...snad se zadaří....ovečky jsou zatím v nedohlednu...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #74 kdy: Červenec 03, 2016, 09:50:06 odpoledne »
Poome...ty jsou krásné...určitě bych ráda....ale pokud něco nenastane, plánujeme tak 3-5 let ještě ve městě (samozřejmě jen v týdnu...víkendy a léto hurá do přírody)... přecejen máme ještě nějaké závazky...

Pokud by se k něčemu schylovalo, balíme hned a pryč z města...

Do budoucna bych ráda slepice a ovce... @-->

Už jsme mimo téma....takže...co po bramborech na vyvýšené záhony? Sklízet je budu až koncem léta ( pozdě jsem sázela)...dá se po nich ještě něco dát? Nebo zelené hnojení?


SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #75 kdy: Červenec 03, 2016, 09:58:51 odpoledne »
špenát např.

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #76 kdy: Červenec 03, 2016, 10:04:07 odpoledne »
 a taky ředkvičky, vodnici, saláty,cibuli na nať, nebo zeleninu na sklizeň v dalším roce

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #77 kdy: Červenec 03, 2016, 10:06:57 odpoledne »
Nebo zelené hnojení, třeba hrách nebo boby...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #78 kdy: Červenec 03, 2016, 10:07:54 odpoledne »
Jo...zapomněla jsem napsat, že ty brambory jsou v posečené trávě...ale trochu to po sklizni prohrábnu, přisypu trochu zeminy a snad budu moci vysít...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #79 kdy: Červenec 03, 2016, 10:09:39 odpoledne »
Jé...ahoj Ormien... @-->

Ale zelené hnojení jen zaseju a poryju...žádná sklizeň...to je škoda bobů... ;)

To tam dám raději svazenku nebo hořčici...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #80 kdy: Červenec 03, 2016, 10:39:22 odpoledne »
Dobromilo, nechtěj dělat s vlnou.... je to děs. Na plotně v hrnci, vlna, v koupelně, vlna, na dvorku vlna, na chodbě vlna, v pytli vlna, všude vlna. Pak motovidla, skací stojánky, vřetánka, česací kartáče, čtyři kolovrátky, tkalcovský stavy a vlna, barvící byliny, aronie na barvení, a bůhvíco na barvení, všude to visí jak psí kšíry, navíc mají ten babinec skvěle organizovanej, provádějí bleskové přesuny, tajné akce...... všude vlna.....
Jináč fakt pozitivní segregace, ty ženský jsou všechny praštěný stejným potěhem,takže jsou skvělý.
Ten kurz vše odstartuje.....


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #81 kdy: Červenec 03, 2016, 10:43:40 odpoledne »
 :D :D

Neprodává tvoje žena česance? Aspoň bych vyzkoušela se trochu s vlnou skamarádit.... :bee:

A zase jsme už mimo vyvýšené záhony... :"no":

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #82 kdy: Červenec 03, 2016, 10:57:57 odpoledne »
Hrách i boby mohou teplou zimu v pohodě přežít... A i když nepřežijí, v půdě nechají přístupný dusík.

Vlna (sem nepatřící) mě taky začíná zajímat. Z dceřina polského ovčáckého psa lze vyčesat takřka neomezené množství (čím víc se to češe, tím víc to dorůstá a pelichá). Zatím na psí vlně vyseděly vejce mé dvě slepice - psí vlna odrazuje kuny a lasičky od inspekce hnízd... V další fázi uvažuju, že tím budu vycpávat dutiny v podlahách a ve střeše chaty kvůli lepší izolaci.
Jé...ahoj Ormien... @-->

Ale zelené hnojení jen zaseju a poryju...žádná sklizeň...to je škoda bobů... ;)

To tam dám raději svazenku nebo hořčici...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #83 kdy: Červenec 03, 2016, 11:10:03 odpoledne »
Parada.
Tu fintu s podstielkou v hniezdach zo srsti psa urcite vyskusam!  :)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #84 kdy: Červenec 03, 2016, 11:30:21 odpoledne »
To teda jo, je to super nápad,psí česance do slepičích hnízd, to je fakt pecka.... jenže, ženská mi nic nedá, protože psí vlna, tedy srst je velmi cenná surovina na jejich účely, možná zbytky po česání. Však se dobromilo stavíš a určitě si můžeš zkusit česání, nebo práci s vřetánkem, Kus vlny určitě dostaneš, česanec asi ne, páč ženuška valí z nečesané, surové vlny jako drak.Ten si můžeš objednat od mitury....
Totiž, z nečesané, surové vlny to vypadá lépe, dá to méně práce a není tolik odpadu.
Já tady nemůžu rozdávat rozumy, páč jsem v opozici, páč mne to utiskuje, irituje, poškozuje a tejrá.... všude vlna......VŠUDE!!!!!
Na druhou stranu vím, jak to je parádní koníček, to atavistické tvoření, kdy vlastně z té surové vlny upředeš nit a z té vytvoříš něco užitečnýho, je to paráda.
Navíc, ovce máme celej rok venku, totálně čistá, zdravá nezakrmená vlna, no, ženský se po ní mohly zvencnout....Takže se chysá tkaní koberců, rohoží, pláten, a bůhví čeho všeho, vlastně i z těch roztrhaných pláten.jak se proužky roztrhanýho plátna zatkají do koberce či díla.Těch technik je mnoho.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #85 kdy: Červenec 04, 2016, 12:21:17 odpoledne »
Votroubku, neměl by jsi jim na tu vlnu postavit třetí nebo čtvrtej barák? Nějakou haluznu typu JZD-áckého kravína anebo nižší stodolu.. Jinak se se taky dočkáš, že budeš mít vlnu v guláši či svíčkové..

Pán, co si stavěl dřevostavbu povídal, že kdyby stavěl znovu, tak by dal před vytápěným prostorem přednost zastřešenému, kam "jen" nefouká a neprší.. Komín a raketová kamna to na zimu jistí :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #86 kdy: Červenec 04, 2016, 02:29:07 odpoledne »
To nefunguje, druhej barák jsem koupil a velikej, ovšem ten okupuju já se svým harampádím a třetí barák až později, ovšem už budu v řiti, páč už dnes nevím, kde co mám....
Nejlepčí je nemít nic, bydlet někde v králikárně a nic nedělat.Nic neriskuješ, na nic nezapomeneš a ty troje podělaný trenýrky dycky najdeš.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #87 kdy: Červenec 04, 2016, 03:20:39 odpoledne »
Víš, Votroubku, baba co si hraje nezlobí, a hlavně neprudí z nudy a nežárlí na to, že ty máš zábavu a ona ne..

Hejčkej si to a opatruj, třetí barák postav a nebrblej :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #88 kdy: Červenec 04, 2016, 08:58:22 odpoledne »
Mé vyvýšené záhony budou trochu víc vyvýšené( to uvidíte), takže budu potřebovat hodně různorodých vrstev.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #89 kdy: Červenec 05, 2016, 02:51:23 dopoledne »
Zdravím.
Tak na veškeré plísně jsem minulý rok objevil tzv. chytrou houbu. Jedná se o mikroskopického parazita, který napadá podhoubí plísní a z jejich hyf saje živiny
až je zničí. Po zničení hostitele se převede do formy spór kde může přečkat až do objevení se další nákazy plísní. Obživne a zase parazituje a plíseň zničí.

Dostal jsem se k tomu tak že jsem se nemohl zbavit plísně na nohou a nehtech.
Po dlouhé anabázi (kdy nic nefungovalo) mě jedna chytrá Dr. na kožním poradila "Chytrou houbu". K dostání v lékárně.
Název zněl "Bio deur". Složení  Pythium oligandrum, a jako podpora, Panicum miliaceum.
Dostal jsem malou krabičku, obsahující tři ampulky se světlým práškem za neuvěřitelnou cenu 310 Kč. Po aplikaci se plíseň z nohou ztratila a nejen to i ztvrdlá kůže na patách nohou, které jsem taky ošetřil, zmizela.

Jedna ampulka mě necelá zbyla a tak jsem přemýšlel co s tím. Uběhla zima a ampule byla stále skoro plná.
No začátkem roku asi tak v červenci 2015 jsem smutně koukal na rajčata jak je začíná žrát plíseň. Jako blesk jsem dostal nápad co tak ten zbytek zkusit na rajčata.
Nasypal jsem to do vody cca 1 l. Pozor pouze převařená a vychlazená chlor ve vodě to zabije.
Výsledek byl neuvěřitelný, rajčata se vzpamatovala, narostly ještě další výhony, a úroda byla enormní. Letos se na to též chystám a dokonce jsem zjistil, že se vyrábí i přípravek pro zahradu a pole prodávaný na plíseň na rostlinách. Tak doufám, že nebude tak drahý a bude ho více než bylo v Biodeuru (ten ho obsahuje pouze 3 g).
Zdroje:
www.chytrahouba.cz  [/url] www.pythium.cz[/url]   mail: pythium@pythium.cz
Takže zkoumejte a postněte jak jste dopadli.
Miki   

Nepřehánět, plíseŃ  šedá a hniloba plodů je nebezpečím, které lze do jisté míry eliminovat nastláním suché, neplesnivé slámy až při kvetení, kvůli slimáčím běžencům....

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #90 kdy: Červenec 05, 2016, 10:36:48 odpoledne »
Zajimave. Zkusim to na plisen ve sklepe.
Praktikující cynik

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #91 kdy: Červenec 06, 2016, 03:16:32 odpoledne »
Dobrá dagu, dám radu. Vyvýšené záhony budu mít 50 cm. Dolů seno+ovčí hnůj+seno+kůra a dřevo+pyliny+zemina. Na podžim bukové listí+hrabanka. Nakonec kompost, příští jaro jen vypěstovaný kompost.
Zemina se má nerýt (ta spodni), neboť narušíme biocféru.
Dagu, máš to ve slovenštině.
http://byvanie.sme.sk/c/6991491/z-lesa-do-zahrady.html

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #92 kdy: Červenec 06, 2016, 03:39:55 odpoledne »
To je rada?  To mi príde, ako oznam..... ;D

Robiť vyvýšené záhonky je dnes hodne moderné a robia to úplne všetci, s očakávaním snadného pestování a obrovskej úrody alá Igor Ljadov :D

Ja mám pred domom dosť nevyužitý kopec-svah, a tak tam plánujem tiež vyvýšené záhony. Ale hlavne preto, aby som využil tie moje svahy, ktoré mám všade. A taktiež, aby mi zadržovali stekajúcu vodu, ktorá sa mi snaží dostať pod chalupu...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #93 kdy: Červenec 06, 2016, 03:59:37 odpoledne »
Dagu, pro někoho rada, pro někoho oznam Až budu mít fotky, pošlu.
Složení půdy ve vrstvách vychází dobře, Nakonec hrabanka s kyselým ph +kompost.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #94 kdy: Červenec 06, 2016, 04:00:57 odpoledne »
Navíc hrabanku múžu mít jen se soukromého lesa.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #95 kdy: Červenec 06, 2016, 04:04:45 odpoledne »
A já mám taky touhu po vyvýšených záhonech, ljedova nebudu kopírovat, jen mi je líto, že část bylinek nám zaroste plevelem. A 50 cm vejška je akorát, aby hřbet netrpěl a na bylinky to bude vono.
Hlavně ty strategické, jako kadeřavá petržel, libeček, pažitka a pár dalších. Budu to dělat po senách.Musí to mít 2x1metr, páč lžíci na čelním nakladači mám 2 metry širokou.A tak tam nasypu co najdu, hlínu, uhnilej kompost, hnůj, štěpku, a na vrch trohu hlíny.Ručně bych do toho nešel, je to moc materiálu, takhle vytvořím modulární systém a uvidíme, jak to bude sedat.Kdyžtak se to vyrejpne, dosype a znova zasadí.....Bude to z prken, nebo krajinek, obojího mám ještě dost.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #96 kdy: Červenec 07, 2016, 12:23:11 dopoledne »
ja mám v pláne ich urobiť tak, aby pár rokov vydržali. Takže budú z gulatiny buď dubové, agátové, alebo z brýmu. To si vyťažím a doveziem sám za pár šušňov.
Poprekladám to, ako keď sa stavá zrub alebo skôr pagoda. Akurát sa tam nechajú medzery. Z vnútra sa to po bokoch vyloží s plochými kameňmi, aby ich cez gulatinu bolo vidno. Nech je to aj pekné. /robil som takto v brehu vysuté parkovisko, a je to fajn/
Potom pôjde po bokoch nopová fólia, aby nevysychali, a vnútro vysypem konským hnojom, ktorého mám vcelku dosť.
Ono ak sa spodok vyloží tradične drevom, štiepkou, senom a listím, tak sa tam usadia všetky myši a hryzce z okolia, k tomu sa pridajú slimáky, a mrevce, no a potom je to také veselé a živé terárium... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #97 kdy: Červenec 07, 2016, 08:12:03 dopoledne »
No jo, taky vlastně máme vyvýšený záhon, léta, už moje babička tam sázela - kompost  :) . Jen se každý rok prohodí strany (na kterou se sází a na kterou se sype  :)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #98 kdy: Červenec 07, 2016, 01:15:04 odpoledne »
.
Ono ak sa spodok vyloží tradične drevom, štiepkou, senom a listím, tak sa tam usadia všetky myši a hryzce z okolia, k tomu sa pridajú slimáky, a mrevce, no a potom je to také veselé a živé terárium... :D
[/quo

Dugu, když děláš kompost, také i tam neusazuješ myši, slimáky a mravence,
Můj základ vyvýšeného záhonu bude jako velký kompostér na příští rok.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7598
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #99 kdy: Červenec 07, 2016, 02:33:52 odpoledne »
Štiko, nie je to také jednoduché, ani jednoznačné. Zrovna ako tvoj bídní pokus o moju citáciu, kde si mi do úst vložila čo som nepovedal, a schomolila mi ešte aj nick....  ;D

Potom je ťažko baviť sa o čomkolvek.

U vyvýšených záhonkoch rozhoduje, prečo si to kto chce urobiť. Aké má podmienky a skúsenosti. Dnes všetci pracne vytvárajú tieto záhradnícke hroby, lebo od toho požadujú velkú úrodu, a bezpracnosť. Potom vyplakávajú, že im to vysychá a že im to žerú slimáci a iná háveď. Aj tu platí pravidlo, že keď robia dvaja to isté, nie je to to isté.  ;)





S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.