Autor Téma: Vyvýšené záhony  (Přečteno 18468 krát)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #150 kdy: Srpen 10, 2017, 11:17:58 odpoledne »
Rostlinný olej potřebuje čas. Natírat s předstihem v parnu, ve velkých vedrech a pedanti mohou nátěr přejet horkovzdušnou pistolí, čímž se zvýší hloubková penetrace. Natřít minimálně dvakrát a ze všech stran, smrkové coulové prkna získají životnost deset let, což je výborné oproti nenatřeným třem až čtyřel letům.Dobré je natírat horkým olejem, jak činili kdysi, ba dokonce do oleje přilili terpentýn a kousek kalafuny, zejména na druhý nátěr.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #151 kdy: Srpen 11, 2017, 12:01:45 dopoledne »
Problémem je u terpentýnu jeho mizerná dnešní kvalita (je to nastavený čímkoliv) a kvalitní terpentým pro olejové barvy sice seženeš, ale nezaplatíš....rozpeštěná kalafuna...proč ne a jako sykativum se běžně používají soli kobaltu čí méně toxické, ale také méně účinné soli manganu a vanadu...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #152 kdy: Srpen 11, 2017, 08:32:03 dopoledne »
No, to je ze starých knih, moje realita je jiná, dževo proti hnilobě modrou skalicí a fertig. TO MÁM VYZKOUŠENO U KŮLŮ V ZEMI.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #153 kdy: Srpen 11, 2017, 08:37:03 dopoledne »
Ja ty kuly do dreva po natreni opalil do cerna. Stejne jako vnitrni stranu zahonku. Chci to delat samo domo za par penez. Člověk z toho ma pak vetsi radost.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #154 kdy: Srpen 11, 2017, 09:40:24 dopoledne »
Taky uvažuju o opalování prken jak to dělali Japonci - svázali tři prkna do "komínu" dovnitř slámu nebo noviny, zapálit a nechat až plamen projde na celou výšku "komínu" a pak uhasit. Na domech jim to prý vydrží 40 let a vic. Bude záviset na hodně dalších okolnostech, ale na bočnice záhonů za mě dobrý i když to dá třeba 10 let.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #155 kdy: Srpen 14, 2017, 09:50:14 dopoledne »
...tomu opalování se říká "Shou sugi ban", nejlepší je na to vzít normální hořák (jde to i lampou, ale je to na delší dobu). Ohněm je to ne úplně ideální, foukne vítr a ožahne to víc, než člověk potřebuje a pak tam jsou takové "prohořelé prohlubně". Taky to ve výsledku trvá mnohem déle, není to rovnoměrné, je třeba hodně kartáčovat (větší hloubka prohoření) - půjčení hořáku se v tom čase a práci rentuje mnohonásobně:

Srovnej postup "ohněm":
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=xH0bft5qgtw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=xH0bft5qgtw</a>

A obyčejný hořák:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=uvhvR8KwWhw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=uvhvR8KwWhw</a>

To druhé je výsek z delšího videa stavby domu svépomocí:
https://youtu.be/RV7pmE4MC-I

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #156 kdy: Srpen 14, 2017, 11:36:01 dopoledne »
No je otázkou jestli je to nějak naškodu když měkká část dřeva mezi léty odhoří víc. Hořák se dá kontrolovat opticky, to je super. Kartáčování má pouze estetický vliv nebo i nějaký hlubší smysl? Kartáčování mi totiž přijde jako vyhozený čas.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #157 kdy: Srpen 14, 2017, 01:35:11 odpoledne »
Kartáčování odstraní "saze" + má vliv na výsledný vzhled. Míra intenzity kartáčování odpovídá tak nějak tomuto:



Pro tu "základní úpravu" se to místo kartáčování asi dá očistit vapkou (musí se to opláchnout v každém případě)...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #158 kdy: Srpen 14, 2017, 01:40:13 odpoledne »
Dřevěné uhlí v záhonku nevadí, ne  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #159 kdy: Srpen 14, 2017, 02:27:07 odpoledne »
Loki asi mluví o vnější straně záhonku, na vnitřní je to šumec.  Na zahradě jsem vykopal asi 20 let opálenou větev(2 METROVOU) a že by ji ten pobyt v zemi nějak vadil neříkala:)

Původní majitel se s uklízením moc nesejřil.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #160 kdy: Srpen 14, 2017, 09:25:02 odpoledne »
Tím opálením dřevo ztvrdne, přestane sát vodu a stane se odolnější proti hnilobě. Ostatně opida Keltů dokládají, že palisády z kůlů dělaly právě takto a špíčky se opalovaly...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #161 kdy: Srpen 15, 2017, 03:15:24 odpoledne »
Loki asi mluví o vnější straně záhonku, na vnitřní je to šumec.

Víc trpí vnitřní, nebo se pletu? Bude na tom "ležet" hlína, vlhkost...koneckonců když nechám ležet prkno v trávě, v horším stavu bude ta strana desky, která bude ležet na zemi, ta strana, co bude nahoře na tom bude líp, ne? A tak by to mělo být i tady. To, co bude v zemi bude víc trpět...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #162 kdy: Srpen 15, 2017, 04:54:39 odpoledne »
Ten sumec mel znamenat ze se ta vnitrni nemusi pro krasu kartacovat a brousit. Staci opalit. Jasne te vnitrni je vic vlkem namahana.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #163 kdy: Srpen 16, 2017, 12:28:50 dopoledne »
Ono treba hlavne odizolovat dosky od hliny. /nopová folia.../ Potom hoc aká doska vydrží 10 rokov aj bez ochrany.
A aj záhonu to prospeje, lebo tak rýchlo nevysychá...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #164 kdy: Srpen 16, 2017, 03:24:51 odpoledne »
nopová folie je bezva nápad, já zkoušel igelit a hnilo to rychle.Nopovka je dokonalé řešení.Daly by se použít i všelijaké zbytky.Já dělám vyvýšené záhonky jen zřídka, vždy z betonových hranolů od telegrafních sloupů.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #165 kdy: Srpen 16, 2017, 05:28:45 odpoledne »
Budu pestovst domaci zeleninu a do zahonu si nacpu plast pofiderniho slozeni? A usetrin par desetikorun rocne za drevo? Ta nopovka neni zrovna levna.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #166 kdy: Srpen 16, 2017, 11:59:55 odpoledne »
Sa potom zrovna vyser na vyvýšený záhon. Je to aj tak len zabalené hovno v zlatom alobale.  ;D

Vyvýšený záhon má zmysel budovať, ak je záhrada v bažine, alebo v prudkom svahu. Inak je to len opičenie a túžba po zlatej žile..... v mieste kde zlato nieje.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #167 kdy: Srpen 17, 2017, 01:01:16 dopoledne »
Nopová fólie by neměla být zase takové svinstvo, fólie s hosdně velkými nopy se používá na zatravněné střechy a visuté zahrady, ve velkých nopech se drží voda a tráva a další vegetace si ji postupně odebírá..

Tlustá fólie se vkládá mezi hlínu a betonový obrubník, aby beton nevypil ze záhonku vodu. Pokud si někdy udělám vyvýšený záhon, tak bude z betonových obrubníků a nopkovou fólii tam určitě dám.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #168 kdy: Srpen 17, 2017, 01:04:51 dopoledne »
A nebo když tvá země je jen úhor složený z jílu a kamení a celkově je to tvrdý jako beton. A nevzejde v tom ani cibule...
Pak má vyvýšený záhon taky smysl. Vím o čem mluvím.  ;)
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #169 kdy: Srpen 17, 2017, 01:09:36 dopoledne »
Hehe, to si ale môžeš urobiť aj znížený záhon. Stačí prehádzať íl susedovi za plot a jamu vyplniť..... no tak ako by si robil to ten odvodnený záhon v šalungu....  f-)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #170 kdy: Srpen 17, 2017, 01:20:27 dopoledne »
Tady žádnej soused není, teda je, ale tak daleko, že tam ani bagr nedosáhne  "omg"

Navíc škoda kvalitní jílovice s kamením. Nedám hlínu. Moje hlína. Sám mám málo.  ;D 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #171 kdy: Srpen 17, 2017, 07:31:58 dopoledne »
Sa potom zrovna vyser na vyvýšený záhon. Je to aj tak len zabalené hovno v zlatom alobale.  ;D

Vyvýšený záhon má zmysel budovať, ak je záhrada v bažine, alebo v prudkom svahu. Inak je to len opičenie a túžba po zlatej žile..... v mieste kde zlato nieje.  ;)

Mě se to jako hovno nezdá. Na malé zahradě a extra pokud máš děti tak docílíš toho že ti úroda dozraje a nemáš záhon podupán a pokopán balónem. A to se vyplatí.

Dále třeba zrovna máta a podobné rostliny prorůstají do trávníku a to nechci, chci ji mít kde chci já. Třeba dýně a okurky a podobné mi pak nelezou do trávy a můžu sekat. Mám je nad trávou na perlince, sekačka pod tím projede a perlinku na zimu smotám a schovám.

Další výhoda je že nemusím mít další prostor na skladování zeminy či kompostu. Na podzim kompost vezmu a naláduju ho do záhonu, pokud ho mám hodně zvednu záhon a mám zase místo. Toto se provádí špatně pokud nemám záhon pod "bedněním".

Pak tu máme krtky a hryzce, to jsou pekelný potvory, v normálním záhoně musím vystlat pletivem celé dno a boky(což je opruz a mám z toho popíchané ruce), ale ve vyvýšeném položím pletivo jen na dno a sponkovačkou to připnu ke stěně.

Dále mám na vyvýšený záhon udělán takové pařeniště, takže na jaře jen vezmu konstrukci, položím ji na "bednění" a mám hotovo. Trocha dřeva, pár pantíků a fólie.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #172 kdy: Srpen 17, 2017, 07:36:26 dopoledne »
Nopová fólie by neměla být zase takové svinstvo, fólie s hosdně velkými nopy se používá na zatravněné střechy a visuté zahrady, ve velkých nopech se drží voda a tráva a další vegetace si ji postupně odebírá..

Tlustá fólie se vkládá mezi hlínu a betonový obrubník, aby beton nevypil ze záhonku vodu. Pokud si někdy udělám vyvýšený záhon, tak bude z betonových obrubníků a nopkovou fólii tam určitě dám.

Zrovna u betonového obrubníku ten přínos nopovky nevidím už vůbec. Obrubník není skoro nasákavý, je to hutněný beton. I to dřevo vysaje malinko a při určité suchosti zeminy se od dřeva stáhne a když není kontakt není sání vody. Zase bych z toho nedělal základovou patku pro bunkr:)
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #173 kdy: Srpen 17, 2017, 10:17:27 dopoledne »
Hlavně z toho není potřeba dělat vědu, o zeminu se máme starat aby dobře a stále sloužila a jestli bude v ohrádce nebo ne, to už je na chuti a potřebách dle konkrétního případu. :) Každopádně dřevo vody moc nevysaje že by pak mělo záhonu chybět. Plasty a podobně jsou jistě super, jen si také myslím že v zemině nemají co dělat, o to spíš když z toho pak chci něco jíst, jejich vliv se pravděpodobně vždy dá najít/prokázat až po spoustě let. Nopovku tedy za mě  :"no":
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Loki

  • ***
  • Příspěvků: 1235
  • I'm the Key I'm the Gate
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #174 kdy: Srpen 17, 2017, 03:38:54 odpoledne »
...stačí myslím porovnat tohle:



s fotkami od MDobromily o dvě strny zpět,



aby soudný člověk učinil závěr...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #175 kdy: Srpen 17, 2017, 05:01:50 odpoledne »
Nopová fólie by neměla být zase takové svinstvo, fólie s hosdně velkými nopy se používá na zatravněné střechy a visuté zahrady, ve velkých nopech se drží voda a tráva a další vegetace si ji postupně odebírá..

Tlustá fólie se vkládá mezi hlínu a betonový obrubník, aby beton nevypil ze záhonku vodu. Pokud si někdy udělám vyvýšený záhon, tak bude z betonových obrubníků a nopkovou fólii tam určitě dám.

Zrovna u betonového obrubníku ten přínos nopovky nevidím už vůbec. Obrubník není skoro nasákavý, je to hutněný beton. I to dřevo vysaje malinko a při určité suchosti zeminy se od dřeva stáhne a když není kontakt není sání vody. Zase bych z toho nedělal základovou patku pro bunkr:)

To by jsi se divil, jak je obrubník nasákavý.. Všude je svěží zelený pažit, a u obrubníku bláto a zežloutlá tráva. Beton pije vodu.. Podívej se v parku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #176 kdy: Srpen 17, 2017, 05:44:13 odpoledne »
To nebude obrubnikem, ale ze je pod nim mulda z betonu aby se nevyvyklal. Takze tam nemuze bejt velka vrstva hliny, pak nemuze vzlinat voda a schne to. Kdyz das obrubnik do hliny tak rozdil nepoznas.

Uz z technologie vyroby nemuze bejt nasakavej, jinak by v zime popraskal.

Ho zkus hodit do kyble a kolik te vody schvalne vsakne.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #177 kdy: Srpen 17, 2017, 06:50:00 odpoledne »

Dále třeba zrovna máta a podobné rostliny prorůstají do trávníku a to nechci, chci ji mít kde chci já. Třeba dýně a okurky a podobné mi pak nelezou do trávy a můžu sekat. Mám je nad trávou na perlince, sekačka pod tím projede a perlinku na zimu smotám a schovám.


Teda tohle mě zaujalo, to se mi fakt líbí, nemáš foto?

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #178 kdy: Srpen 17, 2017, 07:45:38 odpoledne »
Foto nemám a tenhle rok pěstuji na jiném záhonku kde mám tu perlinku natáhnutou na zdi.

Ale je to snadné. Máš dvě možnosti. Jedna je zapíchnout třeba roxory(taková ta vroubkovaná železná tyč) šikno do záhonu aby byl převis dle požadavku a pak přes to natáhnout perlinku. Pozor aby byl roxor dost hluboko a po dešti se ti to nevyvrátilo. Ale po prokořenení se ten záhon dost zpevní.

Druhá je že si uděláš už přímo v záhoně držáky a do těch budeš ty zahnuté tyče zasouvat(to plánuji). Ty držáky mají výhodu, že jsou využít pro fóliovník, ochranu před ptáky či kroupama.

Inspirace nabírám na http://www.instructables.com/howto/Raised+Garden/

Dýně teď pěstuji s rajčatama a plazej se po nich, rajčata zrajou a jelikož dýně dozrávaj později tak to vypadá že jim to zatím nevadí.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #179 kdy: Srpen 17, 2017, 08:44:30 odpoledne »
A unese to ty dýně?

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #180 kdy: Srpen 17, 2017, 09:52:55 odpoledne »
Tak hokaido a okurky v pohode, ale 10 kilobej vodni meloun sem nezkousel. Tyc to unese a perlinka taky, jde jen o úhel a ulozeni. Cim tupejsi uhel tim vetsi paka. O delce to plati stejne.

Pokud se ptas zda ty rajcata ty dyne unesou tak v klidu. Mam je na tech zahnutejch tycich, prodratovane dohromady a vyvraceni jisti zase roxory.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #181 kdy: Srpen 17, 2017, 10:32:08 odpoledne »
Roxory stojí pár šupů, samotného mne to mile překvapilo.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #182 kdy: Srpen 17, 2017, 11:28:11 odpoledne »
Budu pestovst domaci zeleninu a do zahonu si nacpu plast pofiderniho slozeni? A usetrin par desetikorun rocne za drevo? Ta nopovka neni zrovna levna.

My dáko ušlo...v ktorej horskej doline bývaš?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.