Autor Téma: Vyvýšené záhony  (Přečteno 18449 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #100 kdy: Červenec 07, 2016, 02:41:56 odpoledne »
Já jsem do vyvýšených záhonů šla proto, že jsou umístěny vlastně na louce...půda hutná,kamenitá,ubitá, nedalo se tam pořádně kopnout, natož zarýt...navíc jsem měla spoustu materiálu...drny, tráva, kompost, hlína z krtinců.

A úroda vypadá dobře...sklízíme už víc jak měsíc....špenátem, ředkvičkami a koprem počínaje....ted nějaké jahůdky, karotka, cibule, řepa, salát...rajčátka začnou brzy, i cuketa...zakončíme ředkvemi, tuříny, pastinákem, fazolemi....to vše a ještě něco je z jednoho záhonu...
Nejsou to sice tuny zeleniny, ale na sezónu postačí.... :bee:

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #101 kdy: Červenec 07, 2016, 02:59:20 odpoledne »
Dobromila a rozloha tvojho vyvýšeného záhonku je hektár? :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #102 kdy: Červenec 07, 2016, 03:12:22 odpoledne »
Skoro... ;D

4 x 1,5 m .... a v druhém jsou brambory a dýně.... @-->

Ale po ředkvičkách a špenátu jsem zasela ředkev, vysadila salát a několik celerů a rajčat.....sklidím kopr a část cibulky...a zasadím zase salát a vyseju podzimní ředkve.... @--> :bee:

Dagu...píšu, že to mám jen záhon na sezonní vaření....letos toho moc neuskladním....kromě česneku(ten mám na chalupě), fazolí a možná nějakou tu dýni....

Měli jsme letos plno jiných starostí, takže na setí a sázení moc nebyl čas....na chalupě jsme zrušili kromě dvou všechna políčka....a rozšiřovat budeme tady příští rok.....(pokud pánbu dá... !::)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #103 kdy: Červenec 07, 2016, 04:28:23 odpoledne »
Dagu, za prvé se omlouvám, když ti tak vadí za zkomolení.
Vyvýšené 50 cm dělám poprvé Nejsem znalec, ale budu se snažit napodobit své rodiče, kteří už dávno tohle dělali a úroda byla velká,
Takže je to spíše můj odkaz rodičům. A určitě jim dám zapravdu.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #104 kdy: Červenec 08, 2016, 04:21:23 odpoledne »
Zítra mi přivezou kulatinu na vyvýšené záhony a kompostér. Pokud to vyjde, pošlu foto.

Aby si někdo nemyslel, nedělám to z nějakých novátorských pokusů, ale kvůli zádům, neboť se na nízkých záhonech odrovnám.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #105 kdy: Červenec 08, 2016, 07:57:47 odpoledne »
Tak pro Daga...můj hektar...

1. foto...česnek (asi 10 ks), 4 keříčky stáleplodících jahod, 2 řádky kopru, červená řepa. cibule (4 řádky, asi 40 ks)
2. foto...tuřín (8 ks) mezi tím je nějaký kedluben, ředkve bílé velké (asi 20)
3. foto...řepa  červená (3 řádky), mrkev (3 řádky - postupně protrhávám)
4. foto...několik pastináků a salátů (obojí cca 10 - 12 ks)
5. foto...rajčata ( 1 keříčkové, 5 tyčkových...papriky asi nic - nějak nenarostly) aksamitníky
6. foto...celery (asi 10 ks...mezitím ještě nějaká červená řepa co jsem protrhala
7. foto...fazole

A pak záhon z obou stran...no nejsem já kouzelník? Na 6 m2 tolik úrody...skoro jako Igor... :bee: ;D ;D

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #106 kdy: Červenec 08, 2016, 09:07:31 odpoledne »
Retti,tobě blahopřeji.
Já bohužel sklizeň budu mít až příští rok.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #107 kdy: Červenec 08, 2016, 09:12:21 odpoledne »
Štiko, díky...je to jen takové hraní... @--> Na více letos není čas ani síla...

Příští rok musím zúrodnit více půdy...makáme tam každou volnou chvíli...do toho střídáme práci na chalupě...tam je to ale letos jen o sekání trávy a včelách...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #108 kdy: Červenec 09, 2016, 12:37:51 dopoledne »
No, nato, že si pred skoro mesiacom ešte len riešila kataster, tak si sa tam vyjašila vcelku statočne.
Tiež zatial nemáme ešte času na poriadnu záhradku, ale pracuje sa na tom.  ;)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #109 kdy: Červenec 09, 2016, 01:21:14 dopoledne »
Kataster vyriešen...problémem je sice ještě stavba, která vlastně neexistuje, ale to už je maličkost... @-->

Mě na těch záhonech baví to jednoduché odplevelování...tím, že to je dost nahusto, tak se vytáhne sem tam travička...a nemusí člověk klečet, ani tolik ohýbat hřbet...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #110 kdy: Červenec 09, 2016, 09:15:42 odpoledne »
Jo...a mám skvělého hlídače...tedy někdy zeleninu ve vyvýšených hlídá...a někdy v nich spí...

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #111 kdy: Červenec 10, 2016, 12:58:38 odpoledne »
Dnes mi chlapi budují vyvýšené záhony.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #112 kdy: Červenec 10, 2016, 01:10:50 odpoledne »
Vyvýšené záhony není žádný novodobý výmysl.

Když se podíváme do historie, uvidíme, že podobný způsob zahradničení je starý stovky let. Například v Anglii není pěstování zeleniny na vyvýšených záhonech vůbec ojedinělé. Ve Francii v období středověku dominovaly zvýšené záhony čtvercového typu. Příkladem je zrekonstruovaná středověká zahrada francouzského hradu Carcassonne, kde jsou užitkové záhony lemovány vyplétaným proutím. Lískové či vrbové proutí okolo záhonů se těšilo oblibě u mnoha klášterních zahrad Evropy. I samotní Číňané takto pěstují rostliny po několik staletí a mají k tomu hned několik důvodů.

Více zde: http://www.jakpestovat.cz/zelenina/jak-na-vyvysene-zahony-pro-pestovani-zeleniny.html
© JakPěstovat.cz

Uf ,nemám k tomu co dodat.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #113 kdy: Září 16, 2016, 01:29:14 odpoledne »
Vyvýšené záhony jsou nacpané vším možným a potřebným a nachystané na jaro.
Jen jsem četla, že první rok je nejlepší vysázet jen brambory. Neznám důvod a prosím o "znalecké" posudky. :) :) :) :) :)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #114 kdy: Září 16, 2016, 07:41:24 odpoledne »
Nemusí to být jen brambory. Čerstvý "kompost" při svém tlení produkuje látky, které nejvíce ocení právě lilkovité rostliny. Tedy brambory, rajčata, papriky.

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #115 kdy: Září 16, 2016, 09:14:40 odpoledne »
Nemusí to být jen brambory. Čerstvý "kompost" při svém tlení produkuje látky, které nejvíce ocení právě lilkovité rostliny. Tedy brambory, rajčata, papriky.

Díky za radu.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #116 kdy: Září 16, 2016, 11:21:58 odpoledne »
Čerstvý kompost mají rády i dýně, okurky a melouny - zvlášť melouny ocení teplo, které kompost generuje... Akorát že to jsou všechno rozlézavé rostliny - nejsnáze se zvládají okurky, ty lze vést po trelážích. Dýně a melouny koncem léta přerostou celou zahradu, ale nemusí to být na závadu, protože už je stejně skoro všechno sklizeno...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #117 kdy: Září 17, 2016, 12:24:52 odpoledne »
To mi povidej. Ja mam na zahrade dyni Jingou nangua a je uplne vsude. Vlezla i do kralikarny. Hotovej Trifid!
Praktikující cynik

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #118 kdy: Listopad 23, 2016, 03:58:59 odpoledne »
Chyběla mi do záhonů zemina. Poslední vrstva byla zatím hrabanka z lesa.
A proto teď chválím krtky, že na pastvinách jsou krtince plné krásné načechrané zeminy bez kamení. :) :) :)
A tak pochoduji s kyblíkem a sbírám a sbírám. Jen ať krtci rychle ryjí, má brzo sněžit. Aspoň u nás na horách.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #119 kdy: Listopad 23, 2016, 05:22:42 odpoledne »
Také mi krtci nevadí...na jaře jsem navozila 50 koleček krtinců....  @-->

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #120 kdy: Listopad 29, 2016, 06:53:00 odpoledne »
Zdravím..
Já si vždy počkám až se v Pardubicích objeví strojní sběrači listí placení radnicí a za flašku dobrého šňapsu mě navezou plnou zahradu (mno tak 2-3 schránky sběrače) listí. To se potom zakládá kompost a nebo i ty vyvýšené záhony (prostě práce na celou zimu-tedy pokud to nejni moc zmrzlé).

Hlínu beru buď z loňského kompostu a nebo i z povrchu půdy okolo. Loni jsem dokonce použil i spodinu (u nás většinou vátina / jemný písek/). Nevěřili by jste, že z toho po ročním prohnití byla slušná hlína. Trochu jsem ji pomohl tzv. startérem kompostů-vše v pohodě.
Miki

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #121 kdy: Březen 08, 2017, 09:49:03 odpoledne »
Potřebuji radu.. Má někdo zkušenosti s vyvýšenými záhony ve skleníku?

Musíme postavit jímku v terénu, kde je dost vysoká hladina spodní vody. Proto chci žumpu "zatížit" vyvýšenými záhony, a v budoucnu nad ně ještě postavit celoroční skleník. Jímka bude obdélníkového tvaru a bude orientovaná delší stranou na jih. Bude základem pro asi dva schody vyvýšených záhonů uvnitř budoucího skleníku. Před a za žumpou by měly být cestičky, kde by mělo být možné projet s kolečkem okolo člověka, který tam pracuje.. Z cestičky by mělo být možné obsloužit dolní a horní záhon a před jarem bude určitě i část cestičky zastavěna přenosnými stolky s přepravkami a kelímky,  kde porostou sazeničky, čekající na období "po zmrzlejch" Tedy, budoucí skleník by měl obsahovat dvě úrovně cestiček a čtyři úrovně záhonů.

Zemina je tu jílovitá a kamenitá, takže bude mnoho kamení a mnoho jílu, který chci využít na prosýpání vrstev kompostu. Šutry, převážně křemeny a žuly využijeme na gabiony a zídky pro všelijakou havěť, popřípadě jako plnivo do podkladních betonů.

Jako žumpa ta jímka bude fungovat dočasně, 2 - 3 roky, v obci je plánována tlaková kanalizace a budeme se na ní muset připojit, možná že vůbec nebude v režimu fekální jímky fungovat, protože jí zkolaudujeme (vyzkoušíme její vodotěsnost čistou vodou) a pak před ní rovnou postavíme ČOV. Budoucí funkcí je tedy jímání vody ze střech, proto musíme počítat se situací, že bude v budoucnu občas, uprostřed léta, i prakticky prázdná. Tou dobou asi nebude zvýšená hladina spodních vod problém, protože počítám s důkladnou drenáží okolo a s jímkou, která bude odčerpávat vodu z okolí jímky a vytvářet depresní kužel. Takže na zalévání bude použita nejen voda z jímky, ale i z odvodňovací soustavy a samozřejmě že se budeme snažit aby jímka nebyla prázdná, pokud bude v odvodňovacím systému voda. Ale může se stát, že se pokazí čerpadlo a začne jako na potvoru přívalový déšť, zloději kovů ukradnou okapy.. zkrátka, mělo by to být blbuvzdorné a bezúdržbové..

Ty záhonové schody chci postavit i proto, že budeme muset jít skoro 4 metry pod úroveň terénu, a když už tedy budeme muset vykopat svahy a lavice, tak proč tu vykopanou hlínu házet (skoro) všechnu zase zpátky.. Takže z jižní strany bude první záhon na úrovni stávajícího terénu, či mírně pod ním, cestička zapuštěná cca metr, metr a půl (včetně drenáží od nohama) v zemi a pod druhou cestičkou a nejvyšším záhonem bude naopak sklep, který ale nebude tak hluboko jako dno žumpy.

Potřebuji praktické rozměry cestiček a záhonků, sklon střechy, výšku.. Nechci se na stará kolena ohýbat k dolnímu záhonku, ale nemám problém si pod nohy dát lehké štokrle či schůdky tak, abych dosáhnul na záhonek horní.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #122 kdy: Březen 08, 2017, 10:06:57 odpoledne »
Mám dotaz - proč musí být cestička tak široká, aby mohlo vedle pracujícího člověka projet kolečko a proč by se na cestičky měly dávat bedýnky se sazeničkami... myslíš, že stávající plocha záhonů nebude stačit? Sazeničky nezaberou moc místa, kolik jich plánuješ?


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #123 kdy: Březen 08, 2017, 10:13:44 odpoledne »
Plánuji cca hektarové zahradnictví.. Ten skleník se rozroste z jihu na jihozápad a jihovýchod, měl by časem dostat dvě křídla pod úhlem 45°, také podsklepená.. Když už vykopu / vybagruju 50 až 70m3, tak by mne bolelo u srdce 2/3 té hlíny naházet / nahrnout zpátky :D

Až tu jímku dostavím, budu štíhlý a svalnatý, urostlý chlap..

Dnes jsme si totiž se Sahawem zajistili pravidelný přísun cca 7-10 m3 koňského hnoje měsíčně, to bude spolu se stařinou, výhonky, a uschlou řepkou skvělý základ pod vyvýšené záhonky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #124 kdy: Březen 08, 2017, 10:23:01 odpoledne »
No já jen jestli to není škoda dělat takové široké cesty.  :)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #125 kdy: Březen 08, 2017, 10:37:00 odpoledne »
Domnívám se že ne, nebo ne za všech okolností (zdůrazňuji: DOMNÍVÁM se). Proč?
Proč je výhodné mít nejnižší patro králíkárny tak vysoko, aby se dalo vykydat bez problémů do koleček? Nenadřeš se...fakt, když musíš kydat do kýblu (nebo tak) a pak to přehazovat do koleček, je to horší, než když to jen vyhrneš do koleček...

Takže když budeš mít dva vyvýšené záhony, je jedno, jak šioké uličky budeš mít. Hnůj tam v pohodě naházíš vidlema z kteréhokoli kraje atd...ale když těch záhonů budeš mít deset vedle sebe...běhej tam s hnojem  ;D to se dost nadřeš...prostě je výhoda dostat se s fůrikem až k tomu, ať už zamýšlíš cokoli...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #126 kdy: Březen 08, 2017, 10:41:07 odpoledne »
Ale já nejsem proti tomu, aby tam projelo kolečko. Ale přijde mi jako nadstandard, aby se to bylo tak široké, že to kolečko může projet vedle jiného člověka, který tam pracuje  :)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #127 kdy: Březen 08, 2017, 10:47:56 odpoledne »
A navíc si neumím představit, že bych obstarávala záhonek z nějakých schůdků či štokrlete.... Počítá se s tím, že je možné se na takový záhon i postavit? Nevím jak kdo, ale já často při úpravě záhonů využívám váhu těla. Nějak si neumím představit, kdybych na takovém vysokém záhoně potřebovala např. něco vyrýt a přitom bych na ten záhon stěží dosáhla... Jak se takový záhon obsluhuje?

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #128 kdy: Březen 08, 2017, 11:10:45 odpoledne »
To je to, co se chci dozvědět..

Já dosáhnu bez trápení plotének metr od okraje záhonku, a ta jímka bude minimálně cca 3 metry široká.. Stěny záhonku a prostředek budou ze ztraceného bednění tloušťky 150, možná 200 mm.. Takžr mi asi nakonec nezbude, než na ten záhon vylézt. Asi dám na okraj fošnu pobitou kobercem, aby se na tom dalo pohodlně klečet. Jak vysoké kytky tam porostou?

Co se pěstuje ve skleníku v létě?

Jaký dát budoucí sklon střechy takového skleníku, aby si ty kytky navzájem nestínily?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #129 kdy: Březen 08, 2017, 11:23:20 odpoledne »
Vyvýšený záhon se hlavně nacpe organikou hnojem a kompostem a nemusíš se u něj hrbit.. Jak se to slehává, tak doplňuješ kompostem/ zeminou. Jednou za dva /tři /čtyři roky obsah záhonku vyměníš.. Proto to kolečko..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #130 kdy: Březen 08, 2017, 11:26:27 odpoledne »
No my tam nejčastěji pěstovali salátovky a papriky.

Saladine, jak už jsem psala - nemám nic proti kolečku  ;)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #131 kdy: Březen 08, 2017, 11:30:03 odpoledne »
Je to myšlenkový experiment..

Miluji čtverečkovaný papír. Moje oblíbená míra je 5 mm (čtvereček) = 25 cm
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #132 kdy: Březen 08, 2017, 11:40:09 odpoledne »
Proč si myslíš, že se to chystám začít kopat? abych si 3 -4 měsíce hrál s krumpáčem, kolečkem a lopatou, místo nějaké přiblblé posilovny.. Počítám materiál.. Musím si například sbouchat standardní lešenářské podlážky 1500x500mm z coulových prken, už si na to chystám šablonu, rozchodit cirkulárku po tátovi..

Jsem elektrikář, ne stavební inženýr.. Nemám takovou prostorovou představivost, abych dokázal bez obrázku na papíru spočítat jak má být hluboký výkop, kolik mixů betonu bude muset přijet na odlití základové desky, kolik budu potřebovat armovacích drátů, kolik a jakého ztraceného bednění, kolik si budu muset stlouct těch lešenářských podlážek (hodí se pak na lešení nebo na další šalování) kolik trámků, kramlí, hřebíků, hydroizolační lepenky, kolik penetračního nátěru, kolik flaší s Propan-Butanem, kolik písku, cementu, štěrku, kolik drenážní hadice,  skruží na odvodňovací šachtu, a hlavně, kolik na to musím vydělat..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #133 kdy: Březen 08, 2017, 11:44:53 odpoledne »
Čo tak postaviť tie záhony do stráne ?   :bee:
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #134 kdy: Březen 08, 2017, 11:58:29 odpoledne »
Mám to na rovině.. Tu žumpu musím postavit, kvůli kuchyni a koupelně v blízkém domě. Kvůli spádu musím s vrchem jímky metr pod úroveň terénu. Byl by hřích ten beton a výkop nevyužít jako základ zemědělské stavby.. Na jihu, jiho-východě a jiho -západu bude skleník, na opačných stranách něco jiného užitečného.. Třeba maštal nebo bydlení, nebo dílna, určitě sklep..

Tedy, primárně řeším jímku a hned chci mít vyvýšené záhony, později celoroční vytápěný skleník.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #135 kdy: Březen 09, 2017, 07:54:53 dopoledne »
Já ti nevím, nebylo by jednodušší a méně pracné na založení i údržbu na tom místě postavit jinou zemědělskou stavbu, např dřevník, stodolu, nebo ty maštale, jak jsi psal... a skleník s normálními (ne vyvýšenými) záhony vybudovat jinde? ... a vyvýšené záhony bych asi vybudovala někde zvlášť, bez skleníku.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7545
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #136 kdy: Březen 09, 2017, 08:27:40 dopoledne »
Vytápaný skleník by som nacapil na južnú stranu domu....časom, A keďže tam máte peknú rovinku, a nemáte tam močiar, tak by som sa na vyvýšené záhonky zatial vyprdol. Zbytočne pracné s chabým výsledkom.
Super, že ste konečne oslovili tých koníčkárov a máte dostatok hnoja za odvoz. Ešte kúpiť dáky trachtorík plkoták, za neho bednu či vlečku, plúžek, rotavátor, a za hodinku obrobíš tolko pôdy a bez manuálnej práce, čo ručne neurobíte zo sahom za rok.
http://www.dabaki.cz/nabidka/ostatni2/trans-box-prm/#transport-box-rph-140-8-jpg
https://dum.bazos.cz/inzerat/71316535/Shibaura-SU-1540-D-s-celnim-nakladacem--rotavator.php
https://stroje.bazos.cz/inzerat/72243618/Zetor.php

Pre začiatok zbuchnite dáke pareniská a fóliovník. Hoc na bazoši za pár korún. A máte farmu a komunitnú záhradu ako vyšitú. Nie pár kopčekov zemiakov v burine, čo majú založených viac tém na prepers fóre, ako úrody.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #137 kdy: Duben 12, 2017, 08:32:14 odpoledne »
Keď sa nudím po nočnej, zakladám záhony.  @-->
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Eldorado

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #138 kdy: Duben 12, 2017, 09:50:16 odpoledne »
A navíc si neumím představit, že bych obstarávala záhonek z nějakých schůdků či štokrlete.... Počítá se s tím, že je možné se na takový záhon i postavit? Nevím jak kdo, ale já často při úpravě záhonů využívám váhu těla. Nějak si neumím představit, kdybych na takovém vysokém záhoně potřebovala např. něco vyrýt a přitom bych na ten záhon stěží dosáhla... Jak se takový záhon obsluhuje?
Vyvýšené záhony se neryjí, díky tlení organické hmoty a také díky tomu, že se po nich nikdy nešlape jsou kypré. Na jaře stačí záhon pohrabat, narušit horní vrstvu a může se sít. Za první rok mi vyvýšený záhon slehl tak o 15 cm. Jak někdo psal, po třech letech se záhon vyprázdní ( v té době záhon téměř bez živin po zelenině 3. tratě) a znovu zaplní organickou hmotou (dole dřevo, pak větevky, stará tráva, listí, hnůj, kompost...) po okraj a příští sezonu se pěstuje zelenina 1. tratě.
Mám je vysoké tak 60 cm, široké 1,2 m. Bez problému dosáhnu doprostřed (jsem prcek, když si plivnu pod nohy mám skoro 160 cm). Širší by ale pro mne byl již nepohodlný. Určitě bych nedělala záhon širší než 1,4 m, pak už si nedokážu představit obsluhu bez šlapání do záhonu (např. utrhnutí rajčete uprostřed záhonu ve větší výšce...)
To je to, co se chci dozvědět..

Já dosáhnu bez trápení plotének metr od okraje záhonku, a ta jímka bude minimálně cca 3 metry široká.. Stěny záhonku a prostředek budou ze ztraceného bednění tloušťky 150, možná 200 mm.. Takžr mi asi nakonec nezbude, než na ten záhon vylézt. Asi dám na okraj fošnu pobitou kobercem, aby se na tom dalo pohodlně klečet. Jak vysoké kytky tam porostou?

Co se pěstuje ve skleníku v létě?
Nejsem technický typ a vůbec jsem nepochopila, jak plánovaný jímkozáhon má vlastně vypadat.  :-[ Ani obrázek nepomohl :'( , proto Saladine konkrétně neporadím, jen mě praštilo do očí - hlína z výkopu nebude příliš úrodná, plánováné prohnání přes kompost bude chvíli trvat, kde vezmeš tolik  hlíny a dalšího materiálu do záhonů? Shánění materiálů do záhonu je celoroční dřina :D Já si takové blbnutí mohu dovolit, protože mám pozemek relativně malý a zatím není nutné a ani možné vypěstovat pro celoroční spotřebu, ale ty plánuješ ve velkém měřítku... Já mám vyvýšené záhony proto, že se mi líbí, takže čirá frajeřina, placaté jsou vážně jednodušší, pokud k vyvýšeným záhonům není jiný důvod (podloží, toxická půda...).
Ve skleníku se pěstují i rajčata, ty mohou být i vysoká jako člověk, okurky - nechávají se pnout do výšky apod.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #139 kdy: Duben 12, 2017, 10:21:21 odpoledne »
Ornice a pseudo kompostu vzniklého z hromad po posekané trávě a drůbežímu trusu máme, chvála Bohu a Sahawově drůbeži, budižjí mrazák lehký, dostatek.

Vespod půjdou výhonky, suché větvičky, možná i suchá směs řepky, pšenice a čert ví co ještě vyrostlo na poli ležícím ladem, pak koňský hnůj a zřejmě i drny a ornice sejmuté v rámci zemních prací (čeká nás přinejmenším 300 metrů podezdívky pod plot / zeď, to je nějakých 300x0.5x0.3metrů, tedy, nějakých 45 - 50 kubíků drnů a ornice, plus dalších cca 150 kubíků vykopané podorniční vrstvy (šutry / jíl v poměru 1:1) kterou po vyschnutí a prosátí zapravím do kompostu z koňského hnoje a plevelu ze záhonků..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #140 kdy: Duben 12, 2017, 11:05:19 odpoledne »
Budu dělat vyvýšená záhonek pro bylinky a léčivky, 8x2metry, zem přikryju kartonem nebo geotexem, nasypu kompost, vrstvu aci 30 až 40cm a nahoru vrstvičku ornice, tak 5 až 10 cm.udělám kopeček, ono to hodně slehne.Na korpus použiju betonové fundamenty od telegrafních sloupů, mám jich dost, jak měnili dřevěné sloupy.....Dám dva na sebe.
Bylinky budou sázeny do mulčovací netkané textilie, za účelem uživatelské přívětivosti a záhřevnosti, bezplevelnosti a blízkosti kuchyně, tedy do 30 metrů, jak požaduje selka. Šnytlik, ošlejch, libeček, kadeřávek, šalvěj,a fůra dalších, na žimu i trvanlivé kapusty kadeřavé a pod.Předpokládaná životnost 5 let, pak se naveze další matroš a nanovo.Bude to 3 metry od oken z kuchyně, takže kloučci otevřou okno, vyskočí a podají panímámě požadovanou věc.....

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #141 kdy: Duben 12, 2017, 11:09:24 odpoledne »
Není to na bylinkový záhon široké? Nebo počítáš s tím,  že se tam bude šlapat?

Offline Eldorado

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #142 kdy: Duben 12, 2017, 11:19:29 odpoledne »
Zní to skvěle, tiše závidím. Snad jen jediné, dospod záhonů bych ještě pod větvičky dala špalky, ideálně nějaké napůl ztrouchnivělé. Špalky fungují jako houba, zadržují vodu, větvičky nad nimi zajišťují provzdušnění záhonu v dalších letech (proto se záhon nemusí rýt). mohu doporučit vrstvit v pořadí špalky, drny trávou dolů, větvičky (od nejhrubších po štěpku), toto zaliju vodou, čím víc, tím líp (zmíněné ztrouchnivělé dřevo nasákne jak ta zmiňovaná houba), pak hnůj, napůl zetlelý kompost, kompost a na vrchu prosátá ornice s kompostem (max 3 cm).
zem přikryju kartonem nebo geotexem, nasypu kompost, vrstvu aci 30 až 40cm a nahoru vrstvičku ornice, tak 5 až 10 cm.udělám kopeček, ono to hodně slehne.

vynechala bych karton (ty lepidla ;)) a  aby záhon vydržel právě těch 5 let (to je jinak bez přihnojení dle mého moc) bych dospod dala ještě vrstvu hnoje a suchý trávy třeba. a část bych udělala spíše skalkovějšího typu (bez hnoje, vrstvy kompostu) pro tymián a další suchomilné bylinky.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #143 kdy: Duben 13, 2017, 08:45:27 dopoledne »
To je pravda, aby se došáhlo na prostředek.To musím probrat  investorkou.Haluzí a štěpek mám dost, a kompot je shnilá podestýlka ze stáje, mnoho trávy a sem tam bobek, takže to je docela vybalancovaný, trochu dolomitu, trochu dřevenýho popela a bude to dobrý. Štěpky tam můžu dát, ale jen kvůli pocitu, ta prsť, co tam dávám váže vodu taky dobře, na dno možná rozmotám balíky starého sena, jako koberec a mulč současně, a  je to.Skalkový kopeček jsem selce udělal, to se vysypou na hromadu dvě lžíce hnoje, dvě lžíce hlíny, dvě lžíce kamení s kamenným prachem a do té hromady se hala a bala nasázejí teplomilné bylinky, jako několik druhů rozmarínů, levandulí,, yzop, a ještě jiné. Lžíce je půl metru krychlového, i celej, když je s čepicí...
Tady do vyvýšeného bylinkářství přijdou jiné, třebas medunky, máty, a budou tam i ty teplomilné na produkci, protože dodáváme mydlárně levandule a chtějí čím dál víc. Materiálu mám dost, nejsou však lidi, kteří by na tom stíhali pracovat.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #144 kdy: Duben 13, 2017, 09:45:25 odpoledne »
Ten karton se na dno podle Igora Ljadova dává proto, aby tam ze země nelezli "mělkije vredítěli" tedy drobní škůdci. Takže ta geotextilie by také mohla být fajn.

Ty patky od sloupů ti závidím, já plánuji na zimu v garáži / stodole výrobu betonových obrubníků, měly by pár let posloužit na pěstování ornice a pak z nich uděláme chodníky a cestu.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Eldorado

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #145 kdy: Duben 15, 2017, 03:57:20 odpoledne »
ještě mě napadlo, do vyvýšených záhonů pro zeleninu bych úplně dospod dala králíkářské pletivo - kvůli hlodavcům. Prý mají vyvýšené záhony rádi (domeček a bufet v jednom, neberte to!)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #146 kdy: Květen 13, 2017, 12:36:45 dopoledne »
Tak ta jímka nakonec bude plastová, bude mít 6 kubíků, dva pláště, nezi které se naleje cca 3 kubíky betonu a už ji mám objednanou..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Olaf

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #147 kdy: Červenec 06, 2017, 10:55:40 odpoledne »
Jen tak pro inspiraci  :)

Letos jsme si udelali vyvysen zahon. Snad casem pribidou dalsi.


Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #148 kdy: Srpen 10, 2017, 09:21:50 odpoledne »
Trochu to oživím a poptám se, chci se zeptat, zatím to natírám použitým rostliným olejem(toho se dá sehnat hodně a zadarmo), hezky to voní, ale žerou mi to mravenci:). Je to k něčemu a nebo je to úplně zbytečná práce? Po dvou letech nepozoruji žádnou extra změnu, což je dobré, ale dva roky jsou málo:(. Teda až na to že dřevo nešedne.

Čím ošetřujete vy?
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #149 kdy: Srpen 10, 2017, 10:49:40 odpoledne »
Sumo rostlinný olej ti dřevo před hnilobou a vodou ochrání a je biologicky rozložitelný a nezávadný. Z tohoto pohledu je to dobrá volba. Ovšem jde o nezasychavý olej, který vlivem UV a vzduchu nezesíťuje své řetězce (nezaschne) a pořád lepí a postupně se odmývá = ochranu musíš poměrně často obnovovat. Zasychavý olej je třeba lněná fermež (litr okolo 100 peněz), která udělá podobnou službu delší dobu. Ale sama o sobě nemá UVfiltr a po čase se začne na slunci drolit. Dříve to řešili smícháním fermeže s volskou krví a napouštěli tím dřevo za tepla (krev barvila dřevo na hnědo a byla i UV filtr, což tenkrát zřejmě netušili). Komerční prostředky jsou, ale vše bude podstatně dražší....pokud máš olej zdarma není to špatná volba....asi bych to přecedil a stříkal pistolí, aby mi to zabralo méně času při časté údržbě....uv filtr to nemá, takže dřevo zežloutne, zešedne, ale neshnije.....