Autor Téma: Vyvýšené záhony  (Přečteno 18448 krát)

Lorn

  • Host
Vyvýšené záhony
« kdy: Duben 29, 2012, 06:58:14 odpoledne »

Offline Mobile

  • Administrátor
  • *****
  • Příspěvků: 5
    • http://minimalisti.tym.cz/
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #1 kdy: Květen 27, 2012, 10:45:34 dopoledne »
Tohle vypadá přírodně.



zdroj: http://zahradkar.pluska.sk

Facka

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #2 kdy: Květen 27, 2012, 05:49:56 odpoledne »
Dal bych si pozor, aby to nebyli železniční pražce.

aduska

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #3 kdy: Květen 27, 2012, 05:58:48 odpoledne »
Použít staré cihly se daji i takto:



zdroj: http://www.kiwiforum.cz

Survival

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #4 kdy: Květen 28, 2012, 02:55:33 odpoledne »
Prouti je velice oblébené:



Black

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #5 kdy: Květen 31, 2012, 04:14:24 odpoledne »

Nintendo

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #6 kdy: Červen 01, 2012, 07:33:01 odpoledne »
Dám odkaz na jednoduchý vyvýšený záhon.

http://ekozahrada.blog.cz/1103/vyvyseny-zahon

Standa

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #7 kdy: Červen 11, 2012, 12:11:56 odpoledne »
Co nějaké fotky vaších záhonů?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #8 kdy: Duben 14, 2013, 01:26:14 odpoledne »
Dnes jsem delal netypicke vyvysene zahony. Potreboval jsem zakryt organicky bordel, tak jsem na navrsil ten odpad a zakryl jsem zeminou.
Prvni zahon




U druheho jsem si dal vic zalezet.










Fotky jsou nic moc. Do roka by se meli zahony castecne zarovnat, tak to vyvyseni zmizi.

Zpátečník

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #9 kdy: Duben 14, 2013, 01:31:51 odpoledne »
Zkoušíš starou vyzkoušenou kopečkovou metodu?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #10 kdy: Duben 14, 2013, 05:15:26 odpoledne »
Chvála vyvýšeným záhonům...

Ty ostatní jsou ještě promrzlé...do jednoho vyvýšeného jsem dnes konečně nastrkala česnek (cca 100 ks), vysela 2 řádky kopru, karotky a řádek špenátu...jen na zkoušku...

štika

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #11 kdy: Duben 14, 2013, 09:22:43 odpoledne »
Retti promiň ale dle lunárního kalendáře to byla špatná doba na vše.Rozdílné na salát a špenát a kopr-to jsou zase byliny a karotka je kořen.
Ale určitě něco vzejde i když ne tak ideálně. :) :) :)
A česnek jsem sadila v listopadu a už jsou vyhnané do 15 cm.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #12 kdy: Duben 14, 2013, 09:28:27 odpoledne »
Já to vím...proto jsem na ten česnekový záhon vysela tohle jen zkušebně...už jsem se nemohla dočkat...a špenát seju několikrát za sezonu...kopr taky...tak aby byl co nejdřív...

Část česneku jsem také vysadila na podzim...a je už venku...

A dnes jsem vykopla z topinamburového záhonu pod sněhem ze zmrzlé hlíny 2 topinambury...jsou tam, hurááá

štika

  • Host
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #13 kdy: Duben 14, 2013, 09:30:05 odpoledne »
Až bude doba výsevu bylinek a i kopru,dám vědět.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #14 kdy: Duben 14, 2013, 09:31:16 odpoledne »
Kvetoucí bylinky jsou myslím teď... ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #15 kdy: Březen 11, 2014, 08:07:40 dopoledne »

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #16 kdy: Březen 11, 2014, 08:17:37 dopoledne »
Taky jsem na to už narazila a zaujalo mě to. Má to dvě nevýhody - kruhový tvar a klasický nedostatek zeminy, se kterým se potýkám u všech vyvýšených záhonů. Ale hodlám aspoň jeden zkusit, jen na to najít čas...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #17 kdy: Březen 11, 2014, 08:20:26 dopoledne »
Mě to zaujalo moc...kruhový tvar mi nevadí...se zeminou to bude horší - krtci se letos moc nečinili... :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #18 kdy: Březen 11, 2014, 08:35:22 dopoledne »
Zkusím na dno dát dřevěné klacky a polínka, aby trochu držely vodu. Tím se to taky celé zvedne. Další variantou je to zanořit aspoň o 20 čísel do země, takže se vybere zemina, na které to stojí, a použije nahoru. Nebude to pak sice tak vysoké, ale to mi připadne jako menší zlo. Hlavně využiju polena a větve z lísky, kterou fakt už musím prořezat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #19 kdy: Březen 11, 2014, 08:40:56 dopoledne »
Mám jeden záhon - kopu...funguje to na podobném principu, ale líbí se mi ten koš uprostřed...na využití zkompostovatelného odpadu a zalévání...
S tím zapuštěním je to dobrý nápad...drny se využijí...

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #20 kdy: Březen 11, 2014, 07:36:00 odpoledne »
taky jsem se potýkel s nedostatkem hlíny a hlavně se mi ji nechtělo vozit,tak jsem udělal rámky ze dřeva nasypal tam dřevěný odpad a větve na to pár koleček hnoje a hlínu jsem vybral z chodníčků mezi rámky tím se mi ještě zvedly o hloubku rýče :-) potom jsem ještě slámou vymulčoval tyhle vykopané chodníčky aby mi tam nerostl plevel a již druhým rokem jsem spokojen,už sem tady dával nějaké fotky

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #21 kdy: Duben 28, 2014, 07:19:30 dopoledne »
Dotaz: Mam delat vyvyseni zahon, tak aby dlouha cast byla Mezi severem a jihem nebo zapadem a vychodem?

Zahon berme jako rakev. Tak hlava ma byt na severu(tedy dloha cast zahonu je polozena mezi Z-V) a nohy na jihu nebo hlava ma byt na zapadu(tedy dlouha cast zahonu je S-J).

diky

Chci to mit profesionalnejsi. :) vim, ze kazdy ma svuj vyznam pro urcite druhy zeleniny atd. Jakou stranu preferujete?

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #22 kdy: Duben 28, 2014, 10:33:17 odpoledne »
http://leva-net.webnode.cz/products/podivuhodna-zahrada-igora-ljadova/

Orientaciu S-J je podla mojej skusenosti dobra na to, ze ako ide slnko najprv na celu dlzku zahona svieti vychadzajuce slnko a potom zapadajuce. Keby to bolo naopak, tak by slnko svietilo len na rastlinky na tej kratkej strane a nebola by pre vsetky rastlinky maximalne vyuzita jeho energia. Tie predne,pripadne poobede zadne by tienili rastlinam za nimi. Takto ked su len dva rady a este aj do trojuholnika sadene, tak moju vsetky rastliny slnko po cely den.


http://www.mojazahradka.sk/urobte-si-vyvyseny-zahon/
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #23 kdy: Březen 19, 2015, 03:28:28 odpoledne »
Nemám dostatek spadaného listí pro vrstvu do vyvýšených záhonků. Bude dobré zajet do lesa a shrabat a napytlovat si tam teď to suché listí? Tráva, seno, sláma nebyl problém, ale rád bych dal ještě nějaké listí. 

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #24 kdy: Březen 19, 2015, 03:39:45 odpoledne »
Určitě může být to suché...také jsem dávala až na jaře shrabané...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Vyvýšené záhony
« Odpověď #25 kdy: Červen 28, 2015, 06:08:10 odpoledne »
Vykopal jsem jámu 120 cm x 250 cm a hloubku cca 50 cm. Nacpal jsem tam větvičky. Na to jsem dal jemně posekanou trávu. A na to vrstvu zeminy. Povolal jsem pár brigádníků, aby pozemek zarovnali. Vždy mě překvapí, kolik toho se vejde do jámy. Mít štěpkovač, tak bych nosil větvičky celý měsíc. Až trává se rozpadne, tak zemina sedne. Z minulých let jsem se poučil, že musím udělat dost hustý povlak, než začnu zasypávat zeminou.:)










Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #26 kdy: Červenec 09, 2015, 07:24:39 odpoledne »
Téma už bylo kdysi založeno, tak pokračuji v něm, aby bylo snažší vyhledání.
Pro mne budou vyvýšené záhony důležité hlavně ze zdravotních důvodů. Moje profese se  odrazila léty na mých zádech.
Navíc u nás je půda dosti kamenitá. Musí si zlepšit kvalitu.
Na chalupě na Valašsku se hodí z prken nebo kulatiny. To spíš.
Nesmím moc dráždit ochránce přírody.

V tomto starém tématu jsou i fotky.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #27 kdy: Červenec 09, 2015, 09:53:41 odpoledne »
U tebe na Valašsku bych je udělal z kamení.. Pojal bych to jako terasovité záhonky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #28 kdy: Červenec 09, 2015, 09:54:47 odpoledne »
To bych musela zorat všechny pastviny.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #29 kdy: Červenec 20, 2015, 10:37:22 dopoledne »
Jak se díváte na použití palubek na záhony? Palubky jsou natřeny nějakou barvou.  Hlavní smysl by tam měli jako dekorace, protože to vypadá skvěle oplocené záhonky.

Báli byste se otravy jídla nebo půdy, když tam budou palubky s tou barvou?

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #30 kdy: Červenec 20, 2015, 10:55:46 dopoledne »
Asi bych se nebál.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #31 kdy: Červenec 20, 2015, 12:03:50 odpoledne »
Moc zdravé to asi není, ale:
- rostliny se většinou sází v nějaké vzdálenosti od kraje
- voda při větších deštích teče ze záhonu spíš ven a do cestiček než naopak
- tmavá barva prken líp chytá světlo a
- prkna (snad) méně rychle degradují.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #32 kdy: Červenec 20, 2015, 01:28:51 odpoledne »
Když tu vnitřní stranu obrousíš, tak nic nezkazíš, ale ta barva se spíš vyplaví. Já mám u dvou natřeno černou zvenku, kvůli teplu. Podle obrázku to bude nějaká lazura, luxol.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #33 kdy: Červenec 20, 2015, 09:07:01 odpoledne »
Taky mně napadlo to vzít pilníkem. A jde to. Kromě toho, že to bude na nějaký čas pěkně vypadat, tak i ten pocit otravy bude menší, i když ten odpad z toho bude všude okolo.:)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #34 kdy: Červenec 20, 2015, 10:29:35 odpoledne »
Rašplí..

Pilník je na kovy, na dřevo je rašple.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #35 kdy: Červenec 20, 2015, 10:39:03 odpoledne »
Stačí smirkový papír a prkýnko, okolo kterého se omotá. Rašple je na hrubé tvarování, nikoliv na plošnou práci.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #36 kdy: Červenec 20, 2015, 10:42:37 odpoledne »
Podle mně je nejlepší pilník, protože smirkový papír se brzo zníčí a jde to pomaleji. A rašpli nemám a na tohle je podle mně špatně použitelné. Podle mně by to špíš poškodilo oproti prknúm, které jsou nezpracované. Rašplí jsem nedělal už hodně a hodně let.:)

Spočítal jsem, že budu mít cca 20-30 m2 vyvýšených záhonů na 7cm z těch prken.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #37 kdy: Červenec 20, 2015, 10:51:02 odpoledne »
A nebylo by lepší mezi prkno a hlínu dát nopkovou fólii? Stojí pár šupů a dává se běžně na rozhraní trávníku a sadu, aby třeba kořeny stromů nerostly do trávníku. Běžně se používá na drenáže a dobře se s ní pracuje.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #38 kdy: Červenec 21, 2015, 05:19:21 dopoledne »
Stačí smirkový papír a prkýnko, okolo kterého se omotá. Rašple je na hrubé tvarování, nikoliv na plošnou práci.

Na obyčejné dřevěné hladítko jsem přidělala smirkový papír (napínáčkama) - http://www.stavebnikolecka.cz/hladitka-natahovaky-s52CZ?utm_source=Sklik&utm_medium=ppc&utm_campaign=hladitka 
Pracovala jsem na plachtě ( taková pevná z náklaďáku), svinčík zametla do popelnice :pa:

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #39 kdy: Březen 19, 2016, 12:03:31 odpoledne »
Tak jsem se předevčírem poflakoval po zahradě a zjistil, že mi slepice rozhrabujou zúrodňovací hromadu (je to vlastně kompost ale je na místě budoucího záhonu, protože hlína tady je jen jíl a kamení, rýt to nejde, leda krumpáčem :-[, takže na místo budoucího záhonu střádám cokoli co je - trávu, králičí a slepičí hnůj, piliny, dřevo, popel...) a díky tomu jsem přišel na to, co mi ta hromada připomíná.
Základ pro vyvýšený záhon. Proutí mám dost, takže ohradit to by nebyl problém (a samozřejmě přestat pouštět slepice na zahradu, když můžou pod les). Zakrýt to 10 cm hlíny taky půjde (aspoň vyzkouším svou novou bednu za traktorek ;D). Celý budoucí záhon má rozměr cca. 4x2 metry, ve svahu. U minulého záhonu jsem postupoval jinak: nechal jsem to 2 roky ležet, rozhrnul a dal do toho brambory do trávy. Jinými slovy jsem pěstitel - nadšený amatér, laik a začátečník, ohledně vyvýšených zákonů pole neorané. Zajímá mě jak to dělat a proč to tak dělat ideálně od "starých praktiků" - má takový záhon vůbec smysl? Protože zahrada Igora Ljadova sice vypadá hezky, ale ... je tam pár ale.
 
Věci, který se mi na tom nezdají: nebude ta směs příliš "ostrá" - tzn. nebude to přehnojený? Existuje nějaký způsob, jak to "naředit" - třeba přidat dřevo?
                                                co do toho případně nasadit? (protože supervelká cibule je sice fajn, ale co s ní, když nemá žádnou chuť a rychle se zkazí?)       
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #40 kdy: Březen 19, 2016, 02:51:46 odpoledne »
Vyvýšený záhonek ano, má svoje opodstatnění i výhody. Rajčata milujou dusík a ty tam patří. Lilek, papriky, okurek, dýně, kukuřice.Druhý rok kapusta, zelí, saláty, brokolice, třetí rok řepy, mrkev, pastinák, celer, špargl a teprv daůší rok česnek, cibuli.
Igor ljadov ano, má vyvíšené záhonky, dá se to i bez vyvýšených záhonků.
Výhody jsou jasné. rychlejší růst, časnější sklizen, větší výnosy z metru čtverečního. Nevýhody jsou jasné...
zvýšená potřeba vody, nebezpečí hlodavců, dvojnásobná pracnost, materiálová náročnost.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #41 kdy: Březen 19, 2016, 07:58:18 odpoledne »
Schovávají se v tom slimáci - nemusí se to rýt, protože se po tom nešlape, na jaře stačí prohrábnout motykou/ploskořezem a sázet - líp se na tom mulčuje, mulč nemá tendenci se rozlézat (jestliže ho ovšem neroznášejí slepice) - když dáš do základu vyvýšeného záhonu špalky dřeva, nasáknou vodu, když hodně prší, a pak ji postupně vydávají (což samozřejmě lze i bez vyvýšených záhonů, ale pak musíš kopat víc do hloubky). Moje loňské snahy o zúrodnění jílovokamenité půdy tím, že jsem na ni nastlala hnůj, moc úspěšné nebyly, protože zrovna uhodilo sucho. Takže už to nezkouším, nechala jsem bagrem vybagrovat na zahradě terasy (kapsy), které postupně zavážím - dřevo/větve, na to vrstva hlíny, hnůj s popelem, na to vrstva hlíny, do které chci letos sázet a zuřivě mulčovat. Do jednotlivých teras/kapes jsem během zimy vypouštěla dešťovku nahromaděnou v podzemní nádrži, aby se dřevo napilo...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

SoňaR

  • Host
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #42 kdy: Březen 19, 2016, 08:17:42 odpoledne »
Já se letos chystám udělat ze starého sudu něco jako velkej petrželák, dle návodu. A tam radili proti slimákům kolem sudu nasypat piliny... zkoušel jste to někdo? Třeba by to fungovalo i u těch vyvýšených záhonů...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #43 kdy: Březen 19, 2016, 08:39:06 odpoledne »
Piliny mi moc nezabíraly....trochu zabraly rozdrcené skořápky od vajec...

Dnes jsme probírali dřevo po bývalém majiteli... nechal hromadu bez přikrytí asi dost dlouho...takže hodně desek i trámků je prohnilých a mokrých....ale i tak jsem tam našla slušné trámy na vyvýšené záhony...aspoň dva si tam založím....

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #44 kdy: Březen 19, 2016, 08:42:45 odpoledne »
PooMe, chodí mi mailem články od Jaroslava Svobody (maily se dají nastavit na úvodní stránce), poslední je na tema "Povrch záhonů aneb jak se liší horní vrstva pro různé zeleniny" - http://ekozahrady.com/zelenina_povrch_zahonu.htm

Pan Svoboda píše lehce, humorně a s nadhledem, na úvodní stránce je ke koupi jeho kniha "Kompletní návod k vytvoření ekozahrady", můžu Vám ji půjčit na prozkoumání, přecejen stojí pětset korun, s poštovným ještě víc, nebo ještě mě napadlo že by ji měli ve Vaší knihovně ? Knihu jsem přečetla jen jednou a asi splnila účel, protože jsem dorostla do samostatnějšího uvažování a přestaly mi vadit chyby a neúspěchy :D. Taky mi přijde že v ní jsou postupy, které i pan Svoboda vyzkoušel a opustil. Nicméně kdyby nešel internet budu moc ráda že ji mám.

Něco jako vyvýšený záhon u mě vypadá takto: ( mám to z nějaké regionální zahrádkářské soutěže, asi už nedohledám..)
Čtvercový rám z krajinek, na dno tenké větve, štěpka, pak hážu celou sezonu všechnomožné ale hlavně trávu ze sekačky, když množství přes rám přetéká, podkládám pod každým rohem cihlou, takže rám jde nahoru, cihly pribývají, hromada drží tvar. Druhý rok na jaře vyhloubím díry, do každé dám kompost a sazenici cukety, okurky atd.  Rámy mám dva, přes zimu meteriál slehne, takže z jednoho kde nebudu sázet přenesu co zbylo do druhého a  do prázdného začínám znovu syslit co se dá.
Dávám jak píše votroubek - " Rajčata milujou dusík a ty tam patří. Lilek, papriky, okurek, dýně, ".....

Mezitím napsala Ormi :pa: - taky už jsem pro hlubokou "kapsu", hlavně kvůli udržení vody. Takže vlastně takový "zanořený" vyvýšený záhon :).

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #45 kdy: Březen 19, 2016, 08:44:45 odpoledne »
Vlastně jsem zapoměl tu největší výhodu všech výhod, a tou je fakt, že odpadá hrbení se.Takový neohnutý hřbet je k nezaplacení, takže buduju obrovskou kompostovou základnu biblických rozměrů a kolem zahrady rozmístním pár vyvýšených záhonů. nakonec jo, kámoš má jahody, který svět neviděl a mnou zacloumala závist takovým způsobem, že......by se i ljadov divil....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #46 kdy: Březen 19, 2016, 08:48:15 odpoledne »
Děkuju všem a byť nechci vypadat jako kverulant, tak ze zmíněných plodin na první rok pro mě připadají v úvahu snad jen dýně nebo kukuřice (všechno ostatní by potřebovalo aspoň fóliják...) ale taková sušená dýně...mňam

Co fazole? Který rok? A ty jahody?


Jinak slimáky sbírávám už takhle, takže pár navíc...vlastní vody mám chvála Bohu dost.

Variantu vybagrovat a postupně plnit jsem zvažoval, ale vyšla mi jako míň výhodná. A to mám k dispozici Bělorusa ;D. Takhle doufám, že se časem nastřádá aspoň 20 cm zeminy a ten původní podklad zůstane netknutej´. Na prvním testovacím záhonku se to osvědčilo - ale nechat to ladem 2 roky je trochu škoda, když by to mohlo jít využít...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #47 kdy: Březen 19, 2016, 08:55:43 odpoledne »
Rajčata nepotřebují folii...dají se vypěstovat venku...cukety také.

Jahody mě také zajímají....a brambory?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #48 kdy: Březen 19, 2016, 09:06:59 odpoledne »
vlastně jo, dřevo, třebas štěpka, nebo i halouzky odčerpávají dusík a dusičnany z půdy, což je hodně užitečné, málokdy je málo dusíku, pokud se nějsak hnojí, kuřince jsou velice užitečné obsahem fosforu, kterej je hodně důležitej pro plodovou zeleninu. dusík sice vyleze , vyplaví se, ovšem s dřevem tvoří nitrofilní kolonie hub a bakterií, které jsou abonovány v půdě pro horší časy.
Množství dusíku a dusičnanů, páč dusík je plyn vám nejlépe monitoruje mrkev.
Sice k tomu potřebujete u karotky tři měsíce, ale víte to.... třebas skrze mimina, který dusičnany nemusí....Já to žeru, jak to vyjde, někteří ovšem.
Je to tak, že mrkev má ve středu takový jinak zbarvený jádro. Ideál je třetina průměru v půlce její délky. Jak to je přes půLku, tak je dusíku, resp dusičnanů hodně a pro mimina špatný a na uskladnění taky.
Pídil jsem se před lety, chtěli jsme dělat pro mimina dětské přesnídávky.



Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Vyvýšené záhony
« Odpověď #49 kdy: Březen 19, 2016, 09:09:34 odpoledne »
No dobře, jenže já rajčata nerad...:-D

Brambory jsem v takové hromadě měl...ne přímo vyvýšený záhon, ale řekněme rozhrnutý kompost + hnůj, na to brambory a pohřbít pod asi 30 cm suché trávy. Vyrostly celkem pěkný, ale buďto jsem měl nějakou mizernou sadbu, nebo to bylo přehnojený, nebo kombinace obojího nebo něco úplně jinýho. Nevydržely ani do konce ledna, rychle se kazily a dost z nich bylo nahryzaných kdoví od čeho. Ale zase se úplně bezvadně vybíraly ;D ze "země".
Byl to ale jen jeden neumětelův pokus...kdo ví co všechno na tom bylo špatně. Jako brambor na krmení bych se toho určitě nebál. 
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.