Autor Téma: Začátky skladování potravin  (Přečteno 9830 krát)

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #50 kdy: Leden 12, 2016, 03:46:42 odpoledne »
Já mám asi neoprávněné obavy o stav uložených obilnin pokud je hermeticky uzavřu - nestane se jim opravdu nic?
Máte někdo zkušenost s 5l sklenicemi pro skladování? Sklo mi přijde nezávadné (možná to moc řeším) ale je obtížnější tyto sklenice sehnat než plastové kbelíky a také je zde šance rozbití pro křehkost a i cena, budu li uvažovat nové (lze shánět v kuchyních a podobně za příznivé ceny)

Mám právě 25kg pytel pohanky na bytě (20°C ale možná trochu vyšší vlhkost) a tak přemýšlím do čeho jí bezpečně uložit (vlhkost, aby se do toho nedostala havěť a pod).
Díky

Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #51 kdy: Leden 12, 2016, 03:57:40 odpoledne »
Mám ještě pár kyblíků se 3 roky starou pšenicí. Občas některý použiju...obilí je bez problémů. I dobře klíčí...

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #52 kdy: Leden 12, 2016, 04:03:35 odpoledne »
Teď se běžně vyrábí a prodávají 4l zavařovačky. Pšenice si prý v uzavřené nádobě vydýchá vzduch a pak vydrží hodně dlouho... jak to má ostatní obilí, to nevím. Ale dřív se lidi s tím skladováním taky tak nemazali... Ještě moje babička skladovala obilí volně sypané v dřevěné truhle. Nicméně sama bych se taky přiklonila k těm sklenicím nebo kýblům / sudům.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #53 kdy: Leden 12, 2016, 04:05:53 odpoledne »
SoňaR
kedze pracujem  v stavebnictve tak mam tieto kyble s prvej ruky predovsetkym od tenkovrstvych omietok ktore sa aplikuju na zateplenie.ak sa takyto kybel umyje pokial este nestihne omietka zaschnut tak sa da umyt uplne docista.ale aj v pripade ak ostane trochu farebny nieje to problem ani zdraviu skodlive.
treba si iba vystriehnut nejaku partiu zateplovacov ked tahaju omietky a vypytat si od nich.alebo sa opytat v stavebninach kde taketo omietky miesaju.na slovensku sa daju v stavebninach kupit taketo kyble aj s vrchnakom cca za 3,50e
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #54 kdy: Leden 12, 2016, 04:11:15 odpoledne »
Je fakt že zrní králíkům v dvoustovácích se u nás točí tak po 3-5 letech a nikdy mu nic nebylo (na vůni, vzhled, klíčivost) a není nijak utěsněno, zvládá letní vedra i mrazy.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #55 kdy: Leden 12, 2016, 04:16:06 odpoledne »
Ty davas psenici kralikum? To nedelas dobre Jaromire, to se ti jednou vymsti...
Jinak ty stavebni kyble jsou fajn, ale venku ty vika rychle odchazeji. Krehnou a praskaji. To uz bych ty penize zainvestoval do nejakyho kvalitniho barelu, nebo plastove konve.
Praktikující cynik

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #56 kdy: Leden 12, 2016, 04:23:46 odpoledne »
Dostávají oves, když je zima. Taťka jim kdysi přidával když se oteplilo asi 14 dní navíc a byli samé sádlo.. Pšenice dělá co?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #57 kdy: Leden 12, 2016, 04:24:45 odpoledne »
Ty davas psenici kralikum? To nedelas dobre Jaromire, to se ti jednou vymsti...
Jinak ty stavebni kyble jsou fajn, ale venku ty vika rychle odchazeji. Krehnou a praskaji. To uz bych ty penize zainvestoval do nejakyho kvalitniho barelu, nebo plastove konve.
dva tri roky vydrzia aj na slnku az potom zacnu praskat a nielen veka ale aj kyble.ale pokial ich mas ulozene niekde pod strechou tak vydrzia peknych par rokov.prve kyble ktore som mal mi vydrzali nejakych 15 rokov.samozrejme sa s nimi nesmie manipulovat kazdy den a zo zaciatku sa tie kyble vyrabali s kvalitnejsieho a hrubsieho materialu ako dnes
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #58 kdy: Leden 12, 2016, 04:31:10 odpoledne »
Mam stejne zkusenosti. Taky mam starocha, ktery prezil mlade kybliky. Ty odchazi taky po tech 3 letech jak pises. Proto mi prijde rozumnejsi investice do 50l barelu za 350kc. Uz mam vytypovany druh, ktery drzi spoustu let.
Praktikující cynik

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #59 kdy: Leden 12, 2016, 04:35:19 odpoledne »
Dostávají oves, když je zima. Taťka jim kdysi přidával když se oteplilo asi 14 dní navíc a byli samé sádlo.. Pšenice dělá co?

Psenice obsahuje pro kraliky malo vlakniny a hodne lepku. Zpusobuje ruzne travici problemy. Nadymani, prujmy a pod.
Obcas jako spestreni stravy to zrejme neskodi, ale ve vetsim mnozstvi to je na skodu. Jecmen a oves se pouziva pro vykrm, ale taky do urciteho procenta. Tusim ze do 20%.
Praktikující cynik

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #60 kdy: Leden 12, 2016, 04:36:09 odpoledne »
v lete som aj ja kupil plastove sudy 60l a mam aj cca 10 plechovych sudov s vekom a obrucou v ktorych skladujem obilie.ale tie kyble su dobre na to ako tu uz niekto napisal ze sa daju skladat na seba a mam ich v špajzi pekne naukladane a v nich skladujem potraviny
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #61 kdy: Leden 12, 2016, 04:37:06 odpoledne »
vvitty
dík za typ na jídelny, zkusim to tam

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #62 kdy: Leden 12, 2016, 04:43:36 odpoledne »
Poděl se, jaký druh? Také po něčem takovém pošilhávám.

Takovy ty vodacky barely co maji tvar konve. Maji vika s tlusteho bilomlecneho prusvitneho plastu - asi stejny jako telo. Je to takovy "gumovitejsi" material. Ty nejstarsi maji okolo 20 let, Jsou olezle, oskrabane, ale funguji na jednicku. Par vesele zije zakopano v zemi. Ted hodne delaji s cernym vikem a ty by mely byt podobne kvalitni (tvari se podobne), ale tak dlouho jako prvni typ je jeste nemam.
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #63 kdy: Leden 12, 2016, 05:22:42 odpoledne »

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #64 kdy: Leden 12, 2016, 05:53:34 odpoledne »
Mam tohle


Po 2-3 letech zacaly praskat vika, vnitrni mekci se nejak zkroutily a zvetsily, takze nejdou dovrit a nakonec se zacly ulamovat i drzadla. Takze za mne NEBRAT

Pak mam tohle

To je to co jsem doporucoval. Opravdu kvalitni material. Mam uz bezmala dvacetilete. Bohuzel uz tak casto k sehnani nejsou.

A nakonec i tohle

Zatim se to tvari velice dobre, ale nemam to tolik let jako prstredni model, takze jeste nedokazu dat objektivni hodnoceni.
Praktikující cynik

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #65 kdy: Leden 12, 2016, 08:21:56 odpoledne »
No jo.
Měkčenej polyetylen, z toho se změkčovadla uvolňujou, a po čase vymizejí  . . .

Asi 20 - 30 let stará záležitost s jedovatou kořalkou, byla zaviněná právě tím, že frajeři vozili líh z Polandu k nám v těhle plastovejch bandaskách. A ty změkčovadla se lihem vyloužili  . . .
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #66 kdy: Leden 12, 2016, 08:34:31 odpoledne »
to by mě zajímalo - kterou z těch bandasek máš na mysli?

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #67 kdy: Leden 12, 2016, 09:32:26 odpoledne »
to by mě zajímalo - kterou z těch bandasek máš na mysli? 
Obecně -- (skoro) všechny bílé výrobky z PE jsou měkčené. - Jinak by byly tvrdé, a křehké.

Jsou vhodné na skladování, i transport, ale mají přece jenom omezenou trvanlivost. I když v řádu několika let.

Změkčovalo se vymývá  mimo jiné alkoholem, ale taky se samovolně vyvětrá do vzduchu.
Nevím, co je chemicky změkčovadlo, a jsem línej to kdesi googlit, ale je to tak !

Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #68 kdy: Leden 13, 2016, 11:01:19 dopoledne »
Také by mě zajímalo více informací o té závadnosti změkčovadla.

např. http://www.obalcentrum.cz/obaly/sudy/plastove-sudy/plastovy-sud-50l-bily-sroubovaci-viko-drzadla-bez-un-plastova-konev-50l-na-kvas

a podobné inzeráty se dušují vhodností k potravinám, vodě i kvasu a zdravotní nezávadnosti...(prý i s atesty. je to ten HDPE (vysokohustotní polyethylen)
Dokonce se z bílých plastů (ale to nevím přesně z jakého) dělají sudy na víno. (a tam už trochu alkoholu je)


Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #69 kdy: Leden 13, 2016, 11:45:04 dopoledne »
Nezamenovat HDPE za LDPE, pripadne jine plasty. HDPE je vyrabe primo pro uchovavani mimo jine alkoholu, kyselin, rostlinnych oleju atd. Je zdravotne nezavadny a ma velkou zivotnost. Odolava dlouhodobe teplotam az do 110st, stejne tak velka odolnost nizkym teplotam. Vyrabi se z nej i potravinarske folie. To HD znamena High Density, cili vysokohustoztni. Ta vyssi pevnost je na bazi molekul, diky tomu se z tohoto plastu nic neuvolnuje a plast je tudiz netoxicky i pri narocnych podminkach. Ty zmekcovadla o kterych tu pise Milo jsou tzv Ftalaty a pouzivaji se na mekceni PVC.
Praktikující cynik

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #70 kdy: Leden 22, 2016, 01:04:12 odpoledne »
Dotaz - máte někdo zkušenost se skladováním v těchto kyblíkách? Uvažuju o jejich pořízení, baví mě, že na rozdíl od sudu se vejdou i do menších prostor, můžu je rozstrkat všude možně, kde mi zbude kousek místa...

SoňaR, tak ako slúžia kýbliky? Aké veľké si kúpila? Dá sa to stohovať? Je ten plast dostatočne pevný?
Poprosím o krátku recenziu. Niektoré nemajú na sklade, to si vykúpila ty? :)

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #71 kdy: Leden 22, 2016, 05:58:25 odpoledne »
Kyblíky zatím nemám, protože ověřuju jejich nový zdroj (byly by zadarmo  ;) ). Momentálně mám z toho zdroje pětilitrové kanystry (zdarma), stohovatelné na sebe - zatím nemají chybu  :) ... mimochodem, kdyby o ně měl někdo zájem, dalo by se to zařídit. Jsou jednou použité, po kyselině citronové, daný provoz se jich zbavuje rád, protože jinak musí platit jejich likvidaci. Akorát byste si pro ně museli přijet  ;)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #72 kdy: Leden 22, 2016, 07:30:09 odpoledne »
Netreba zabúdať, že plast a potravina nie je žiadna delikatesa. Hlavne ak mienime potraviny priebežne míňať na vlastnú spotrebu. A absolútne nevhodný je alkohol a plast.
Tým chcem povedať, že na domáce podmienky je a aj bude najvhodnejšie vždy sklo. Velké poháre sa dajú zohnať za odvoz. Z dákych vývarovní. Demijóny som zohnal tiež za odvoz.
Je vidno, čo je v čom, a kolko toho ešte je a aj v akom stave sa to nachádza...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #73 kdy: Leden 23, 2016, 09:00:55 dopoledne »
ďakujem

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #74 kdy: Leden 23, 2016, 09:57:16 dopoledne »
Tady je nejdůležitější rozhodnutí, jaké množství chceš skladovat.
Pokud chceš na rok pro svoji rodinu, anebo jestli máš na dvorku hejno slepic  ;)
Vygůgli si spotřebu pečiva na osobu / rok, a rozhodni se.
Podle množství můžeš uvažovat o skladování v okurkových sklenicích, kyblíčcích anebo ve velkých sudech.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #75 kdy: Leden 23, 2016, 10:13:09 dopoledne »
Myslím, že pre moje účely je najvhodnejšia kombinácia bedničky na zeleninu tie klasické 15 kg, uzatváratelné vedrá ( lahko prenášateľné) a na obilie sudy. Ani to sklo nezavrhujem. Nejaký ten demižón by sa už u mna našiel. Aby to bolo skladné stohovateľné. V prípade potreby aspoň časť ľahko prepraviteľná. Niečo naskladnené mám, ale budem musieť utrobiť revíziu.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #76 kdy: Leden 23, 2016, 11:04:20 dopoledne »
 ;D  no, a máš polovinu rozhodování za sebou  "omg"
Zbejvá jenom opatřit, pro co se rozhodneš.
Jenom nezapomeň v případě transportu uvažovat i o hmotnosti obalu  :)
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #77 kdy: Leden 23, 2016, 11:48:05 dopoledne »
A preto to sklo cez svoje výhody nie je na prvom mieste.

Inak v zeleninárskych oblastiach boli prepravky na zeleninu vždy nedostatkovým tovarom.
Za určitých okolností by to možno bol aj dobrý bartr. Podobne barely na kvas. Nehľadiac na všestranné využitie.

Offline Thera

  • ***
  • Příspěvků: 10
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #78 kdy: Srpen 18, 2016, 07:27:52 odpoledne »
Napadlo mě skladovat suché potraviny (rýže, luštěniny, mouka, cukr, sůl...) v PET lahvích od nápojů. Pořádně setřepat a naplnit až po okraj, aby tam zbylo co nejmíň vzduchu. Možná dát pro jistotu mezi uzávěr a hrdlo ještě kus potravinové folie, aby se to pořádně utěsnilo. Myslíte, že by to fungovalo i bez odvlhčovačů, CO2 a podobně? Vzhledem k tomu, že chci zásoby "točit", tak mi bude vyhovovat malý objem (půl litru nebo litr).

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #79 kdy: Srpen 18, 2016, 07:43:52 odpoledne »
To není špatný nápad, uzávěry bych ještě namočil do vosku, jenže, kde vzít pet flašky, já to nekupuju, mám svoji vodu....

Offline Thera

  • ***
  • Příspěvků: 10
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #80 kdy: Srpen 18, 2016, 08:07:24 odpoledne »
Já jen občas (na cestách), tak je budu křečkovat. Stejně zásoby asi rychleji pořizovat nebudu. A pak můžu zaúkolovat kamarády a příbuzenstvo, ať mi to schovávají. Za chvíli nebudu vědět, co s tím :-D

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #81 kdy: Srpen 18, 2016, 08:51:54 odpoledne »
Je pravda, že na malé množství by ty PETky mohly stačit a jsou gratis....Ale jsou kulaté (horší využití prostoru), průhledné - každy ti při přemisťování hned vidí co v nich máš a stěhování je pomalejší - kolik kg třeba rýře v petkách pobereš do rukou??? Ale jinak jako obal jsou OK a rozhodně lepší nežli křehké sklo....

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #82 kdy: Srpen 18, 2016, 10:21:10 odpoledne »
Tady ale doporučuju používat jenom lahve od vody. jestli je poerlivá, nebo neperlivá je jedno, ale ochucenou bych nebral. Teda ani lahev od piva nebo z vinotéky.
Taková flaška se nikdy nevymeje !

Jedině litrová lahev od octa s může vymejt. (S takovou jsme kdysi chodívali pro víno ;) )

Zrovna tak je potřeba láhve dokonale vysušit !! To není otázka několika hodin, ale dnů ;)
Ideálně snad zavěsit lahev dnem vzhůru, a nechat na slunci.

===============================================

Ale já bych přendával do petek leda v případě, že bych domu přitáhl třeba padesátikilovej žok, třeba fazolí.

Pokud bude někdo kupovat kilovky, nechal bych všechno v orig. obalech.
Možná bych kždej kilovej pytlík zabalil -- do folie, nebo do extra (novýho) sáčku. Ten by stačilo zalepit lepící páskou.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #83 kdy: Říjen 30, 2016, 10:26:40 dopoledne »
Když se tady tak pěkně povídá o plastech, právě jsem objednal další plastový regály na víno.
Stabilně mám ve sklepě okolo sta lahví vína. Teda sto +-, lehce mi zásoba kolísá.
Průběžně je nosím domů, a průběžně doplňuju.
Rozhodl jsem se navýšit kapacitu regálů.  ( :P )

http://www.tref.cz/detail/stojan-regal-na-vino-na-6-lahvi-2/

Jenom malej dodatek :
Víno se skladuje "naležato", tak, aby byla zátka pod hladinou. jinak zátka vyschne, a stane se propustnou -- a -- víno se kazí  :(
To se netýká lahvi se šroubovým nebo skleněným uzávěrem. Ty se mohou skladovat na stojato.

Druhej, ještě menší dodatek :
Většina slušnejch prodejců uvádí, jak dlouho víno vydrží. Vyplatí se nepřekročit doporučenou dobu skladování.
Lepší "trvanlivost" je u jednodruhovýho vína, nežli u "cuvé", teda směsí několika odrůd.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #84 kdy: Říjen 30, 2016, 07:23:28 odpoledne »
Ty regály vypadají dobře, možná je taky pořídím. Díky za tip.

Skladování naležato se netýká ani lahví uzavřených umělých korkem, jenže to se předem často nepozná. Nicméně vína, která jsou už výrobcem určena pro dlouhodobé skladování by měla být zavřena kvalitním dlouhým korkem.

Trvanlivost / možnost archivace vína se odvíjí zejména od obsahu extraktu a alkoholu (někdy i cukru). U bílých vín je obsah extraktu nižší, proto jsou pro archivování méně vhodná než červená. Stejně tak lehčí vína s nižším obsahem alkoholu. Ze stejného důvodu mohou (ale není to pravidlem vždy) mít nižší trvanlivost i cuvée, protože je tam často smícháno víno plné, silné, vhodné pro skladování s vínem lehčím.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #85 kdy: Říjen 31, 2016, 05:31:17 odpoledne »
Regály mám doma, a tak projíždím nabídky velkoobchodů.
Regály se musej naplnit  ;)

A hlavně, všechno budu muset ochutnat, abych věděl, co ve sklepě vlastně mám  :P
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #86 kdy: Říjen 31, 2016, 07:34:55 odpoledne »
Pěkně  :)

A budeš kupovat domácí, nebo zahraniční? Už jsi ochutnal víno od Maděřiče?

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re:Začátky skladování potravin
« Odpověď #87 kdy: Únor 17, 2017, 12:27:52 odpoledne »
Polud neplánuješ sud zakopat, tak není potřeba sud utěsnit. Pro dlouhodobé skladování si vyrobí(nebo koupíš) plastový pytel, který dáš do sudu. Naplníš obilím a dáš tam něco co pohlcuje vlhkost a kyslík. Otvor svaříš pomocí tepla. Hotovo. ;)
Omlouvám se za banální dotaz, jsem ve svařování sudů začátečník.  :) Jak se to dělá?

Jinak ke skladování jsem četla, že naši předci k potravinám do zavřené utěsněné nádoby dali hořící svíčku, ta hořením spotřebovala kyslík a pak sama zhasla. Prý to pak dlouho vydrželo.
Vždyť jsem to říkala..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #88 kdy: Únor 17, 2017, 12:47:16 odpoledne »
Piše tam, že zavarí plastový pytel. Asi podobne, ako sa robia foliovníky. Žehličkou medzi novinami...
Dnes je jednoduchšie odsať vzduch vakuovačom.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #89 kdy: Únor 17, 2017, 12:54:41 odpoledne »
My jsme konce pytlů svařovali normálně nad plamenem. Stisklo se to mezi dva kovové ... no něco jako úhelníky, nechal se kus vyčuhovat a ten se dal nad plamen natavit. Byl z toho pak pěkný rovný svar  :)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #90 kdy: Únor 20, 2017, 12:33:27 odpoledne »
Jak zakopáváte sudy, do nezámrzné hloubky?
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #91 kdy: Únor 20, 2017, 12:53:02 odpoledne »
.. nad hladinu vody ve studny, tedy, nad hladinu spodní vody..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #92 kdy: Únor 20, 2017, 01:58:45 odpoledne »
Voda je až ve 25 metrech :) ale s tím nezámrzem bude potíž, máme tak 20-30cm hlíny, pak je skála. Musela bych na to pozvat bagr :-\
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #93 kdy: Únor 20, 2017, 02:14:02 odpoledne »
Schovej to do vyvýšených záhonů.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #94 kdy: Únor 20, 2017, 04:21:23 odpoledne »
Nojo, ale zase tak vyvýšené nejsou, abych se dostala do nezámrzu :-\
Vždyť jsem to říkala..

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #95 kdy: Únor 20, 2017, 06:26:12 odpoledne »
Takže bydlíš někde na horách, jako Štika, nebo aspoň na nějakém kopci?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #96 kdy: Únor 20, 2017, 08:07:19 odpoledne »
Takže bydlíš někde na horách, jako Štika, nebo aspoň na nějakém kopci?
V kopci 8) 45% svah.
Vždyť jsem to říkala..

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #97 kdy: Únor 20, 2017, 08:21:20 odpoledne »
Nač to dnes zakopávať? Je lepšie to každý rok obmienať za čerstvé zbožie.
Ale ako som už pár krát spomínal, je fajn si niekde v klude urobiť predprípravu. Zakopať si niekde napríklad studničné skruže, spodok odrenážovať a zakryť poklopom. A poklop sa už lahko niečím prihrnie-zamaskuje.
Takto pripravená skrýša zapadne časom v zabudnutie aj zvedavým susedom. Ale v núdzi ako by si našiel.

Taktiež sa dá urobiť pivnic v zemi. A vchod si urobiť nenápadný a lahko zamaskovatelný. /napríklad cez kúlničku, ktorú viem rýchlo zhodiť, či zapáliť. A tak zamaskovať vchod./
Napríklad po vzore Seppa http://www.potravinovezahrady.cz/krameterhof-2013-exkurze-na-farmu-seppa-holzera/
Líbí se mi idea nenalezitelné železné zásoby.  :) Jinak obměnitelné zásoby samozřejmě taky budou.  8)
Sepp má pěkné sklepy, pravda, ale on má bagr.  <3
Skruže v zemi jsou super, jenže já mám malou vrstvu hlíny a pak hned skálu. K tomu bych potřebovala, aby to byl nějaký jednodušší projekt, který zvládnu sama eventuelně s malou pomocí.
Vždyť jsem to říkala..

chpslst

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #98 kdy: Únor 20, 2017, 08:27:26 odpoledne »
kde to preboha žiješ? v Afganistane?
nejaká jaskyňa poblíž neni?
to sa v tom svahu ani nevyčúraš...

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #99 kdy: Únor 20, 2017, 08:35:28 odpoledne »
 :) Kdepak, takové kopce máme i u nás.
Vždyť jsem to říkala..