Autor Téma: Začátky skladování potravin  (Přečteno 9831 krát)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #100 kdy: Únor 20, 2017, 08:38:28 odpoledne »
Sepp nemá bagr. Si ich prenajímal tuším od dialničnej spoločnosti. A kvôli 20 minutám netreba kupovať hneď bager.

Vo svahu je to aj lepšie. Lahšie odvodníš. A keď máš skalu, tak treba robiť kopečky-terasy.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #101 kdy: Únor 20, 2017, 08:42:51 odpoledne »
Já si letos také zakopu zásoby...Jak už jsem psala - obilí, med, pálenku a nějakou konzervu...
Napadlo mě...co to obilí dát do skleněných nádob...a zavařit nasucho....jako ořechy? Nebo jen zavřít a zakopat....

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #102 kdy: Únor 20, 2017, 08:44:53 odpoledne »
Také už ale nenaklíčíš. Keď obilie hermeticky uzavrieš, tak si vraj samo vytvorí ochrannú atmosféru.

Zavreté by malo stačiť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #103 kdy: Únor 20, 2017, 08:54:38 odpoledne »
To máš pravdu...Místo plastových kyblíků dám do sklenic...Aspoň 10 kg....Pšenici,žito a trochu kukuřice....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #104 kdy: Únor 20, 2017, 08:57:24 odpoledne »
A ještě zakopu i nějaká semena....I když ztrácejí klíčivost po 3-5 letech většina....Ale co kdyby..... @-->

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #105 kdy: Únor 20, 2017, 08:58:44 odpoledne »
Sklo je fajn.  Na obilie a semená môžeš používať v pohode aj sklenené nevratné flašky.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #106 kdy: Únor 20, 2017, 09:48:33 odpoledne »
Také už ale nenaklíčíš. Keď obilie hermeticky uzavrieš, tak si vraj samo vytvorí ochrannú atmosféru.

Zavreté by malo stačiť.

Prostě si obilí ten kyslík vydýchá.. Tak fungovaly zemní jámy.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #107 kdy: Únor 21, 2017, 12:52:30 dopoledne »
Sepp nemá bagr. Si ich prenajímal tuším od dialničnej spoločnosti. A kvôli 20 minutám netreba kupovať hneď bager.

Vo svahu je to aj lepšie. Lahšie odvodníš. A keď máš skalu, tak treba robiť kopečky-terasy.
Tak s odvodňováním skutečně problém nemám :D Mám problém na pozemku vůbec nějakou vodu udržet. Terasy byly to první, co jsme tady dělali, jinak bychom měli za barákem nepoužitelnou sjezdovku.
Stejně ale zúrodňování teras není žádná sranda. Krom pár keřů mi skoro všechno chcíplo, co nechcíplo, živoří. Minulý rok bylo takové sucho, že mi uschly i ostružiníky :-\
Vždyť jsem to říkala..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #108 kdy: Únor 21, 2017, 01:35:11 dopoledne »
Tak ono dobrá terasa /aj vyvýšený záhon/ by mal vodu zadržiavať.  :)

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #109 kdy: Únor 21, 2017, 10:35:35 dopoledne »
Tak ono dobrá terasa /aj vyvýšený záhon/ by mal vodu zadržiavať.  :)

Proto jsme ty terasy taky dělali, ale zatím efekt nic moc. Vyvýšený záhon z mé zkušenosti vysychá a hodí se spíše do vlhčích stanovišť. Na suchých je naopak lepší záhon zahloubený.
Vždyť jsem to říkala..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #110 kdy: Únor 21, 2017, 10:52:27 dopoledne »
Hej, s tým súhlasím. Ale terasy sa dnes bežne robia s drenážou aby odvádzali vodu. A zaužívaný systém zakladania vyvýšených záhonkov tiež postráda zdravý sedliacky rozum. :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #111 kdy: Únor 21, 2017, 11:17:03 dopoledne »
Setik tu kdysi popisoval, že dává pod každé rajče balík slámy, kvůli tomu, aby se voda měla kde držet. Průšvih ale je, že dnes už skoro všichni zemědělci mají jen stroje na veliké balíky. Ty staré balíkovačky v nejlepším případě stojí kdesi v kopřivách.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #112 kdy: Únor 21, 2017, 11:25:59 dopoledne »
Velký zemendelci samozrejme prešli na velké balíky. Lebo tam je paradoxne ovela jednoduchšia manipulácia. Zvládne to jeden človek s technikou s prstom v nose. Pri malých balíkoch treba ovela viac ludskej práce. A menšie balíky sú háklivejšie aj na vlhkosť a dážď. Ale malých balíkovačov je teraz na predaj hodne. A väčšina menších hospodárov ich stále vlastní. Takže určite vyhovejú zaujímavej ponuke, a ak bude o ne záujem, tak ti ich urobia.

Terasu ak neodvodníš, tak ti ju pravdepodobne v zime roztrhá mráz. Ak ju odvodníš, tak máš sucho.....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #113 kdy: Únor 21, 2017, 12:34:57 odpoledne »
Moje terasy odvodňovat nepotřebujou, fakt, věř mi :) Potřebovaly by spíš trochu zavodnit. Problém je, že mám nízkou vrstvu půdy a ta drží málo vody. V prvních letech jsem to zaskládávala mulčem, vrstvila jsem tam balíky slámy, hnůj, atd. čímž jsem si vyrobila doslova slimáčí farmu. Nejdřív jsem si říkala, že se spolu o úrodu trochu podělíme, že mi to nevadí, když se trochu napasou (jsem v jádru pacifista). Ale když na mě už 4 roky po sobě nic nezbylo, tak jsem se naštvala a začala je sypat. Ztráty na frontě slimáků byly ovšem minimálníí. Žerou mi i angrešty, sežrali i malou hrušeň. Poslední rok už jsem ani nesázela zeleninu, jenom větší keře. Čekám, že se třeba sami vyvraždí (jsou to kanibalové!). Nebo dostanu nějaký spásný nápad. :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #114 kdy: Únor 21, 2017, 12:52:14 odpoledne »
Neviem, ako to máš riešené, a neviem, či to budeme rozoberať a ešte v tomto vlákne. /ale Saladin rád pitve/
Všimol som si ale, že máš už dáku prax.  ;)

Ak robíš terasu len z pôdy, bolo by fajn okraj urobiť z ílovitej pôdy a plocha terasy by mala byť nasmerovaná smerom do svahu. Aby sa voda čo najdlhšie zadržala, a postupne presakovala cez plochu terasy.

Slimačí problém majú všetci rýchlokvasený "permakultúrnici". Permakultúra je komplexný organizmus. V dnešnej dobe je to však poväčšine len módny záhradkársky trend. S heslom "rychle a snadne".  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #115 kdy: Únor 21, 2017, 01:14:06 odpoledne »
Neviem, ako to máš riešené, a neviem, či to budeme rozoberať a ešte v tomto vlákne. /ale Saladin rád pitve/
Všimol som si ale, že máš už dáku prax.  ;)

Ak robíš terasu len z pôdy, bolo by fajn okraj urobiť z ílovitej pôdy a plocha terasy by mala byť nasmerovaná smerom do svahuzůstává . Aby sa voda čo najdlhšie zadržala, a postupne presakovala cez plochu terasy.

Slimačí problém majú všetci rýchlokvasený "permakultúrnici". Permakultúra je komplexný organizmus. V dnešnej dobe je to však poväčšine len módny záhradkársky trend. S heslom "rychle a snadne".  ::)

Já mám terasy ze skály 8) O tom "zaříznutí" teras vím, ale všimla jsem si, že předci tady dělali terasy ne zaříznuté proti svahu, ale s velmi mírným spádem po svahu, tak jsem to před bagrováním konzultovala s geologem a říkal, že předci to dělali dobře, že kdyby se to dělalo na našem podloží proti svahu, mohla by se ta skála utrhnout. Tak jsem udělala zkusmo jednu terasu rovnou a ostatní dle předků s velmi mírným sklonem po svahu. Zatím vše drží, asi je to i vlhčí než samotný svah (zůstává na tom déle sníh), ale suché jsou pořád, je tu málo hlíny a není ji moc kde brát. Asi až se zase vzchopím, začnu tam asi zase něco vrstvit, nevím.  :)
Vždyť jsem to říkala..

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #116 kdy: Únor 21, 2017, 01:46:15 odpoledne »
Záleží, čo chce kto pestovať. Seno a obilniny /aj ryžu/ potrebuješ zberať v suchu. Tak je lepšie terasy spádovať inak.

Inak bolo by vhodnejšie využiť svahy tak ako naši predkovia. Daným podmienkam prispôsobovali aj pestované odrody, Kamenisté svahy sú super na sady a vinice. A do svahu je fajn zakomponovať v nižších poschodiach aj vyvýšený záhon.
Ja to idem toho roku riešiť tiež. Tak prihodím potom aj dáke fotky.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #117 kdy: Únor 22, 2017, 12:11:49 dopoledne »
Skruže v zemi jsou super, jenže já mám malou vrstvu hlíny a pak hned skálu. K tomu bych potřebovala, aby to byl nějaký jednodušší projekt, který zvládnu sama eventuelně s malou pomocí.

A co zakopat IBC kontejner (plastová kubíkovka) položenej na bok? Existují verze s horním víkem průměru 30 cm, útlá žena tím proleze, nepohodlně, ale proleze...a lízt do toho ne shora, ale zepředu? Pod to tu plastovou paletu (většinou je součástí) kvůli vodě...zakomponovat to do zdi (terasy) a před víko kvůli kamufláži pár šutrů, který půjdou snadno vyndat?

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #118 kdy: Únor 22, 2017, 10:16:31 dopoledne »
Podle mě levné řešení a dá se to zakopat i do svahu, ale ta původní klec by se musela vyztužit aby to ten kontejner přežil. Soused si kdysi usmyslel, že kontejner na vodu zakope do země aby mu to nehyzdilo zahradu. No zbortilo se mu to a musel to vykopat. Druhý jsme vyztužili úhelníky a mezery v kleci zbytky prken. A vodu v tom už nějaký ten rok má...

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #119 kdy: Červenec 04, 2017, 09:39:13 odpoledne »
Dotaz - máte někdo zkušenost se skladováním v těchto kyblíkách? Uvažuju o jejich pořízení, baví mě, že na rozdíl od sudu se vejdou i do menších prostor, můžu je rozstrkat všude možně, kde mi zbude kousek místa...

http://www.b2bpartner.cz/plastovy-kbelik-standard-279043/?gclid=Cj0KEQiA5dK0BRCr49qDzILe74UBEiQA_6gA-mYPv78zDkCMAsqEiwbhrxJgeCzUqKsOIqwJkftC_hMaAgI18P8HAQ

Recenze na kyblíky:

Vyzkoušela jsem 5ti litrové a 10ti litrové. Jsou OK, dají se dobře stohovat, pevné, atd. Jediný problém je u 5ti litrových, že jdou opravdu špatně zavírat. 10ti litrové jdou zavírat dobře, prostě se rukama "zacvakají".

U 5ti litrových jsem nejdřív asi půl hodiny myslela, že k velké radosti našich molů zavřít nepůjdou vůbec (pokaždé, když se mi víko podařilo zacvaknout na jedné straně, nastala vtipná scénka s odcvaknutím na opačném konci).
Pak jsem chytla konečně správný grif - výrobce to myslel tak, že máte víko na jedné straně držet vší silou rukou a na druhé straně do něho kopat nohou (při vychytávání síly kopnutí na míru, kdy víko zaklapnete, ale kýbl neprošlápnete, můžete trénovat hledání rovnováhy vlastního života).

Nakonec jsem je zacvakala všechny, ale tuším, že slabší povaha by s tím mohla mít problém. K běžnému užívání tedy 5ti litrovky nedoporučuju. 10ti litrovky jsou v pohodě, použití je naprosto snadné a banální, vůbec si u toho neprotrénujete trpělivost, vynalézavost ani slovní zásobu.
Vždyť jsem to říkala..

Samotář

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #120 kdy: Duben 28, 2019, 06:45:41 odpoledne »
Jen pár zkušeností.

Do plastového kanystru o objemu 10 litrů, při naplnění až po hrdlo, se vejde 11 kilogramu cukru krystal. Do stejného kanystru se ale vejde jen 10,5 kilogramů cukru krupice.

Do plastového kanystru o objemu 10 litrů, při naplnění až po hrdlo, se vejde 14 kilogramů jedlé soli s jódem, respektive čtrnáctý kilogram se nevejde celý, zbude tak do solničky.

Těstoviny skladované v krabicích. Do krabice se vejde 10 kilogramů špaget. Ale do stejné krabice se vejde jen 5 kilogramů kolínek. Špagety jsou na skladovací prostor nejefektivnější.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #121 kdy: Duben 28, 2019, 07:32:10 odpoledne »
Nemáš obavu, že cukr nebo sůl bude jako beton?

Samotář

  • Host
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #122 kdy: Duben 28, 2019, 07:40:13 odpoledne »
Mám.

Proto je to v plastovém kanystru, který případně rozřežu, a pevnou hmotu rozbiju na drobno.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Začátky skladování potravin
« Odpověď #123 kdy: Duben 28, 2019, 08:56:55 odpoledne »
Pokud cukr nebo sůl neuskladníš do kanystru vlhkou a závit utěsníš páskou pro instalatéry a navenek ještě přelepíš třeba elektikářskou z PVC, ani za 10 let ti to neztvrdne, to mám osobně vyzkoušeno. Přežilo to i vytopení sklepa a mytí zabahneného kanystru hadicí.....Pokud by ti to už zatuhlo, je možné dřevenou (gumovou) paličkou proklepat, vysypat co jde a pak to opakovat nebo tam nalít horkou vodu, rukerný nebo solný roztok přelít do jiné nádoby a nechat vodu odpařit....nemusíš řezat kanystr.