Autor Téma: Švadlena, pletařka  (Přečteno 1871 krát)

Offline IvanaM

  • ***
  • Příspěvků: 2
Švadlena, pletařka
« kdy: Červenec 29, 2013, 12:16:32 odpoledne »
Někdo, kdo bude schopen dělat oblečení.
Zahlédla jsem tu názor, že šít umí každá ženská. Tomu nevěřím. Je to řemeslo, jako každé jiné, chce to znalosti a dovednosti a mít k tomu materiálu vztah.
Pletení je dobré na svetry, ponožky a podobně, to se z látky dost špatně šije.
Taky by bylo dobré síťování, způsob, jak z provazů vytvořit síť třeba na ryby.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #1 kdy: Červenec 29, 2013, 01:56:58 odpoledne »
S tím pletením to vůbec není jednoduché - šálu si upletu i já - jen občas zapomenu počítat a tak je místy širší. Moje maminka umí uplést ponožku (Na 6 jehlicích), která má dokonalý tvar a nepadá z nohy - to už dnes umí málokdo. Bohužel má arthrózu a už téměř neplete. A není nikdo koho by to naučila.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #2 kdy: Červenec 29, 2013, 06:00:10 odpoledne »
Glochu, mohla by ti maminka to pletení ponožek na 6-ti jehlicích alespoň popsat? Technologický postup, fígle.. Co kdyby nějaké dvě - tři dámy přijely na návštěvu?

Souhlasím s Ivanou, švadlena a krejčová jsou profese. Jedna věc je podle střihu z Burdy ušít sukni, druhá věc je nazvětšovat / nazmenšovat velikosti, střihnout kalhoty, sako.. Ne, to opravdu každá ženská neumí..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #3 kdy: Červenec 30, 2013, 01:28:06 odpoledne »
Zeptám se ji, ale ona je vstřícná k mým často "šíleným" nápadům takže si myslím že problém by v tom neměl být.

štika

  • Host
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #4 kdy: Červenec 30, 2013, 02:13:21 odpoledne »
Glochu, mám štěstí, že umím plést ponožky (i s norským vzorem) ale pletou se na 4 jehlicích + pátá pletací. :) :) :)
Stejně tak umím plést rukavice-palčáky. :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #5 kdy: Červenec 30, 2013, 02:17:48 odpoledne »
To já neumím...a moc mě to mrzí... :-[

Kdysi jsem trochu pletla...dnes bych zvládla asi šálu...ale učím se pořád...ve 40 jsem se začala učit šít a háčkovat... ;)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #6 kdy: Červenec 30, 2013, 06:03:24 odpoledne »
Glochu, mám štěstí, že umím plést ponožky (i s norským vzorem) ale pletou se na 4 jehlicích + pátá pletací. :) :) :)
Stejně tak umím plést rukavice-palčáky. :)
A je to "pravý" norský vzor - s přetahovánám příze rubem? Kvůli tomu jsem se kdysi málem rozvedl - když manželka upletla a tvdila že norský vzor :) a já tvrdil že to je jen napodobenina.

štika

  • Host
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #7 kdy: Červenec 30, 2013, 06:25:24 odpoledne »
Ano, vlákno se vede po rubu, proto je pak pletenina silnější. Chce to zkušenosti, vlákno musí být volnější a hlavně při pletení umět přehazovat klubíčka, ať se vlákna nezapletou.
Čím víc barev, tím potom větší nervy.

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Švadlena, pletařka
« Odpověď #8 kdy: Září 16, 2013, 05:31:49 odpoledne »
Díky docela obyčejné základní škole umím taky celkem obstojně plést (i ty ponožky a norské vzory) Sem tam se dá  v knihkupectví narazit na sešitky s různými návody na ruční práce. Tam jsem taky objevila pletení ponožek s tzv. bumerangovou patou a ty nemají chybu. Sedí perfektně. Šití taky není až takový problém, ale sama zkonstruovat střih - to fakt ne.
Kdysi jsme tady nakousli téma kolovrátku a domácímu spřádání vlny. Kdo má u nás ovce, vlnu většinou pro nezájem vyhazuje, takže zdroj suroviny by byl, jen ji umět zpracovat...
Scully :-)