Autor Téma: Ovocné stromy  (Přečteno 11055 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #200 kdy: Srpen 24, 2018, 09:48:33 odpoledne »
My jsme loni vysadili asi 20 stromů...také samé staré odrůdy..většinu pro naši oblast ( 650 mnm.)
Jadrničku máme taky...tedy dvě..

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #201 kdy: Březen 12, 2019, 08:10:00 odpoledne »
Tak jsme dnes ještě stihli vysadit novou meruňku a višeň... paráda. Akorát řez probíhal už za světla baterky, tak snad to bude ok  :D

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #202 kdy: Říjen 22, 2019, 12:44:58 odpoledne »
Vybírám samosprašnou hrušeň... máte někdo hrušeň Patten? Zajímalo by mě, jaká je a jak se jí v reálu daří. Info na webu jsou poněkud kusé. Nebo případně tip na jinou samosprašnou hrušeň, nejlépe podzimní či zimní, ale ne na semenáči.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #203 kdy: Říjen 22, 2019, 12:58:05 odpoledne »
A zkoušel jste někdo sloupovité třešně?

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #204 kdy: Říjen 26, 2019, 08:54:57 odpoledne »
Ach jo, tak se už skoro rok piplám s "léčbou" téměř ulomené větve a dnes se ukázalo,  že se nedaří. Ještě zkusím přemostění a když ani to nepomůže,  bude muset větev pryč  :( .

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #205 kdy: Říjen 27, 2019, 07:47:22 odpoledne »
Uřízni ji rovnou, vyrostou nový. Až bude úroda jako loni, praskne znova. Považuj to za přirozený výběr.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #206 kdy: Říjen 27, 2019, 08:14:39 odpoledne »
To bych nerada - je to mladý stromek a ta větev je kosterní, nenahraditelná. Letos jsem mu teprve povolila prvních pár jablek.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #207 kdy: Listopad 10, 2019, 06:18:18 odpoledne »
Dotaz - říká někomu něco termín "štěpové jablko"? Prarodiče mého muže měli nemalý sad s mnoha odrůdami, ale pro určité konkrétní použití si babička posílala výhradně pro "štěpové jabko". Moc toho o něm nevím, prý bylo kyselé  :)

Jako pátrala jsem, ale došla jsem jen k názorům, že se jedná o jakékoliv roubované jablko. Tak nevím, to se mi moc nezdá.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #208 kdy: Listopad 11, 2019, 02:40:45 odpoledne »
Od malička považuju štěp za roubovanou jabloň. Takhle nám to vysvětlila paní učitelka ve školce, když jsme se učily písničku Pod naším okýnkem.
Mimochodem v písničce jsou jablíčka sladká jak med. 

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #209 kdy: Listopad 11, 2019, 02:53:28 odpoledne »
No .... Právě. Štěpování je roubování. Ale roubovaná jablka mohou být různá. Tak co byla ta štěpová (kyselá) jablka, o kterých všichni věděli, která to jsou? ???   :D

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #210 kdy: Listopad 11, 2019, 04:22:40 odpoledne »
Nebudou to planá jablka?
Dřív se používaly plané jabloně pro roubování,  navíc jejich jablka mají typickou kyselou chuť...

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #211 kdy: Listopad 11, 2019, 07:52:54 odpoledne »
Soňo, a jaké bylo konkrétní využití těch kyselých jablek? To jsi nám nesdělila a já jsem tak zvědavý.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #212 kdy: Listopad 11, 2019, 08:22:24 odpoledne »
Třeba do husy (na pečení), nebo do křenu a taky do štrůdlu.

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #213 kdy: Únor 01, 2021, 10:51:16 dopoledne »
Už makáte na sadu? Teď bylo vlhko a bezmrazo, tak jsme ze stromů brousili lišejník, ideální čas než začne prořezávka a práce na vinohradu.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #214 kdy: Únor 01, 2021, 06:17:44 odpoledne »
Má to broušení nějaký význam? A jak to děláš?

Offline Lucina

  • ***
  • Příspěvků: 396
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #215 kdy: Únor 01, 2021, 06:39:20 odpoledne »
Lišejník poškozuje živou kůru, strom má malé přírustky a rychle stárne a navíc se v lišejníku schovávají škodlivý hmyzáci. Dělá se to nejlíp v zimě (leden, únor) když je vlhko drátěným kartáčem, zlehka, jde to snadno, většinou odrbneme i borku. Jen bacha na oči, odletující kousky kůry jsou nepříjemné.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #216 kdy: Únor 14, 2021, 05:21:07 odpoledne »
Jen takový malý tip pro ty z vás, kdo sázíte broskve a máte problémy s chlorózou kvůli vápnu. Jsou na trhu broskvoně roubované na podnoži Montclar, která se vyznačuje kvalitním kořenovým systémem, stromek nepotřebuje oporu a hlavně - snáší vyšší obsah vápníku v půdě. Letos je poprvé zkoušíme, tak jsem zvědavá. Kdybychom mohli přestat stříkat skalicí, bylo by to fajn  :)

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #217 kdy: Únor 14, 2021, 05:29:37 odpoledne »
Už makáte na sadu? Teď bylo vlhko a bezmrazo, tak jsme ze stromů brousili lišejník, ideální čas než začne prořezávka a práce na vinohradu.

Makali jsme a už zase nemakáme, čekáme, až přestane mrznout  :) . Lišejník jsme taky loni drbali, letos ho tolik není, zato se na stromech objevila červená řasa Trentepohlia. A to znamená, že je čistší vzduch a to potěší  :)

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #218 kdy: Únor 17, 2021, 06:49:44 odpoledne »
Máte prosím zkušenost s roztoči Typhlodromus pyri ?
Díky předem
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #219 kdy: Únor 17, 2021, 07:13:21 odpoledne »
Zkušenost nemám, ale mám na něj názor.
Likviduje pro mě bezvýznamné škůdce a zabíjí ho postřiky proti těm škůdcům zásadním - mšice, obaleč.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #220 kdy: Únor 17, 2021, 07:25:54 odpoledne »
Máte prosím zkušenost s roztoči Typhlodromus pyri ?
Díky předem

Celkem prima "biologická zbraň" proti vlnovníkům a hálčivcům, ale jednak mu to trvá tak tři roky, než se dostatečně namnoží, a jednak - jak psal Včeliš - musíš si dát pozor, co potom používáš za insekticidy a pesticidy. Je to prostě na zvážení, co se u tebe vyskytuje a v jakém množství.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #221 kdy: Únor 17, 2021, 07:37:38 odpoledne »
Já jsem před dvěma lety začal chovat škvory :). Přesněji, umístil jsem na stromy škvoří domečky a skutečně ty škvoři se tam namnožili.
Mám pocit, že udržují stav škůdců na přijatelné úrovni. Já proti hmyzu vůbec nestříkám a snažím se ho omezovat mechanicky a biologicky těma škvorama. Dříve jsem při přemnožení mšic někdy stříknul, ale stejně to moc nepomáhalo, tak to nechávám být.


SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #222 kdy: Únor 17, 2021, 07:47:38 odpoledne »
My se snažíme stříkat minimálně, ale něco bez postřiku prostě nejde, jinak by nebyla úrodu, jako třeba švestky proti pilatce. Ta tady řádí pořádně. A jen se děsím, až se u nás objeví tmavka... a doufám, že do té doby někdo přijde na účinný způsob ochany.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #223 kdy: Únor 17, 2021, 07:56:09 odpoledne »
Zatím jsem se obešel bez postřiků, jedná se mi o jabloně. Vápenným mlékem natřu kmeny a nosné větve. Toť vše. Hálčivec - těžko říct, katastrofa to není.
Domečky pro škvory zkusím, díky za tip
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #224 kdy: Únor 19, 2021, 08:40:50 odpoledne »
Myslím, že tento víkend bude vhodné nabílit stromy (ty ranné)  proti předčasnému vykvetení. Dál provedu průřez některých stromků.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #225 kdy: Červen 29, 2021, 12:31:19 odpoledne »
Kdybyste někdo potřeboval info k ošetření starých stromů, tak zde je celkem šikovná brožurka na toto téma. Vlastně je to text z r. 1953 doplněný o novější poznatky:

https://szkt.cz/wp-content/uploads/2020/01/osetreni_starych_stromu.pdf

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #226 kdy: Září 18, 2021, 02:54:45 odpoledne »
Jen takový malý tip pro ty z vás, kdo sázíte broskve a máte problémy s chlorózou kvůli vápnu. Jsou na trhu broskvoně roubované na podnoži Montclar, která se vyznačuje kvalitním kořenovým systémem, stromek nepotřebuje oporu a hlavně - snáší vyšší obsah vápníku v půdě. Letos je poprvé zkoušíme, tak jsem zvědavá. Kdybychom mohli přestat stříkat skalicí, bylo by to fajn  :)

Tak zkouška dopadla více než uspokojivě, broskvoň na nové podnoži skutečně plní to, co slibovala. Výsledek (focený dnes) můžete vidět na přiložených fotografiích. Listy stromu na starším typu podnože jsou výrazně zasažené Fe deficientní chlorózou, kdežto listy stromku na výše zmíněné nové podnoži jsou stále zelené a vitální.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2353
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #227 kdy: Květen 26, 2022, 06:59:10 odpoledne »
Tak jsem dneska, jako ostatně každý rok, provedl postřik jabloní proti mšicím a nasypala pod stromy prášek proti mravencům, protože se už viditelně přemnožili. Hádám, že to budu muset jako obvykle opakovat ještě dvakrát s odstupem jednoho až dvou měsíců.

Ti malí parchanti mi každý rok nanosí na stromy hromady mšic a pěkně si je tam chovají pro svou potravu. Jenže je nosí na konce větviček, kde raší nové listy a tím jak tam sají, tak ty konečky ničí a tím razantně zpomalují celkový růst.

Ty postřiky a prášek jsou ale vždy jen takové dočasné řešení. Nemá někdo tip, jak se těch potvor jednou pro vždy zabavit? Nebo je to prostě nekonečný boj a budu muset počkat, až stromy pořádně vyrostou a pak jim to nebude tak vadit?

K boji proti škůdcům používám naše výrobky AgroBio.  Na mšice je to Karate a na mravence Atak. Měl bych použít nějakou jinou značku?
You cannot kill me as I am already dead!

Offline Valmidir

  • Hospoda
  • *
  • Příspěvků: 23
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #228 kdy: Květen 27, 2022, 05:42:35 odpoledne »
Ja používam na ríbezle proti mravcom takú obojstrannú lepiacu pásku, nalepí sa na kmeň dookola a mravce sa na ňu nalepia a nevynesú vošky. Funguje ale iba pre "stromčekové" ríbezle, pre klasické kríky sa to nedá použiť, nie je šanca oblepiť každý jeden výhon.
Momentálne testujem "BIO" postrek (na 10 litrov vody 2dcl draselného mydla a 1dcl 52% liehu-slivovice), striekať každé dva týždne alebo po výdatnom daždi. Potom dám vedieť, či je to účinné.
Valmidir

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2353
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #229 kdy: Květen 28, 2022, 12:19:38 odpoledne »
Na kmeny jsem taky zkoušel patlat takové lepidlo, ale to se časem zanese ať už mrtvým hmyzem nebo prostě bordelem co lítá ve vzduchu a už mají cestičku.
You cannot kill me as I am already dead!

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #230 kdy: Květen 28, 2022, 12:57:20 odpoledne »
ja som tiez daval lepidlo proti hlodavcom,ale po dvojrocnej skusenosti neodporucam.je to sice ucinne,ale mlademu stromu moze chemia v lepidle natolko poskodit kôru,ze strom vyschne
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854