Autor Téma: Ovocné stromy  (Přečteno 11054 krát)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #150 kdy: Květen 25, 2017, 09:13:57 odpoledne »
Papíráky nebrat, nejsou skladovatelné, jsou náchylné na plíseň a na broučky....máme vynikající odrůdy ořechů, mars, apollo,seiferdorferský,sychrov, jsou velmi kvalitní a udržitelné rok, v ideálních podmínkách i dva roky.

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #151 kdy: Květen 25, 2017, 09:53:22 odpoledne »
Dobry den,
     moc Vam vsem dekuji, proberu to s ni, predam informace od Vas.
     Jinak mne trochu prekvapujete s tou skladovatelnosti, ja sam asi mam nejakou hodne dobrou odrudu, protoze loni jsem mel par orechu setrim si ty predlonske a jeste jsou porad dobre.

Offline bara

  • ***
  • Příspěvků: 270
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #152 kdy: Květen 26, 2017, 12:08:45 dopoledne »
Dobry den,
     prisla za mnou dnes pribuzna, zda bych ji nekde nesehnal oresak, chce papirak s velkymi orechy, nekde ho videla, ale netusi co je to za odrudu. Muzete mi poradit bud odrudu nebo kde hledat ?
Moc dekuji

Neměla příbuzná namysli křapáče?
Vždyť jsem to říkala..

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #153 kdy: Květen 26, 2017, 03:18:39 odpoledne »
Nevim, je to mozne, kazdopadne dekuji za tip, ale po informacich odsud se rozhodla pro Mars, takze sezenu na podzim dva.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #154 kdy: Květen 26, 2017, 04:08:08 odpoledne »
určitě bychom se nemuseli vzdávat námi vyhlídnutých plodů, i když netušíme, co to je za odrůdu. Pomůže nám vzdušné hřížení, které nám umožní zasadit si klon kýžené odrůdy u nás doma.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #155 kdy: Květen 26, 2017, 08:42:11 odpoledne »
To už by paní měla lepší štěpování. Pokud by jí majitel dovolil odebrat pár roubů, může je poslat do firmy, kde se na to specializují a má jako výsledek zaručený kvalitní silný stromek. Hřížením sice zakoření skoro všechno, ale výsledky mohou zklamat, zejména u stromů, jako je ořešák.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #156 kdy: Květen 26, 2017, 09:44:45 odpoledne »
Koukal jsem na ty pálky za ořešákové jednoleté sazeničky.. dva - tři stromy bychom to koupili, ale za alej ořešáků na guerilla gardening po okloli bychom se tedy rozhodně nedoplatili.. Máme nějaké podnože rozpěstované a určitě vyrostou další. Kdo mne nebo Sahawa naučí roubovat?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #157 kdy: Květen 26, 2017, 09:49:47 odpoledne »
Nekde jsem cetl o zavedeni vetve oresaku pod zem, to je asi dobra metoda, ale nevim zda ona vubec videla strom ci majitele na vlastni oci, nenapadlo mne ji tolik zpovidat, priste budu chytrejsi. Ja ted zkousim podle Vaseho navodu hrizit hrusku, zatim je to tak mesic, porad hadickou s injekcni strikackou dopoustim vodu. Zkusil jsem tri vetve, nez se mi jeden zabal alespon trochu povedl, spatnost toho prvniho mi jasne vysvetlili mravenci, nastehovali se do nej. Asi je budu muset take resit, lezou mi snad na vsechny stromy. Protoze jsem mel orezu z hrusky spoustu, pichl jsem nejake take se stimulatorem do zeme, zatim bojuji, ale zcela kuriozne nejlepe vypada odrez, ktery jsem pouzil jako oznaceni kam jsem zasadil na kraj lesa novy stromek, ten ma porad jeste uplne zdrave a svezi listy, zatimco ty v kvalitni zemi, osetrene stimulatorem a pravidelne zalevane jdou takove zacernale. Asi indikace me "sikovnosti" :-(

Muzete mi dat kontakt na takovou firmu ? Ne pro ten oresak, ale spise na moje stromy. Sice se mi diky neuveritelne a kontinualni sabotazi uredniho simla zda, ze se hrusky dockaji dalsi urody ( a ja budu porad bez domu ) a pan Votroubek mi rekne, co je to za odrudu, abych ji mohl koupit, ale kdyby k urode nedoslo, tak bych je mel jako zalohu hrizeni. A vlastne by mi i usetrili nekolik let cekani na strom.

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #158 kdy: Květen 26, 2017, 10:07:33 odpoledne »
Koukal jsem na ty pálky za ořešákové jednoleté sazeničky.. dva - tři stromy bychom to koupili, ale za alej ořešáků na guerilla gardening po okloli bychom se tedy rozhodně nedoplatili.. Máme nějaké podnože rozpěstované a určitě vyrostou další. Kdo mne nebo Sahawa naučí roubovat?

Nebylo by to zemni hrizeni pro zisk velkeho poctu stromu efektivnejsi ?

Jinak pokud by nekdo byl ochoten naucit roubovat vice lidi najednou urcite bych se hlasil, kdyz by byla moznost.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #159 kdy: Květen 26, 2017, 11:04:23 odpoledne »
Ono hřížení je hezká věc, ale za ta dlouhá desetiletí, ba staletí, co se u různých stromů a keřů zkouší různé způsoby množení, se už na leccos přišlo. Např. i na to, že hřížení se hodí jen pro některé (slivoně, rybízy, rododendrony,..), a pro jiné, např. ořešáky se moc nehodí, protože takto získaný "stromek" nikdy nezaloží plnohodnotný kořenový systém, strom pak může být slabší, nebo mít i kratší životnost, pokud se ho vůbec podaří vypiplat.

Roubování, např. u jabloní, je celkem jednoduchá záležitost. U ořešáků je to ale docela "oříšek". Sice už se přišlo na postupy, jak zajistit ujmutí roubů, ale troufám si říct, že je málokdo schopný je doma zajistit. Takže opravdu bych to spíš svěřila firmám, které se na to specializují, např. Vaněk:
http://www.oresaky-vanek.cz/cs/Roubarstvi/ZachranaStromu

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #160 kdy: Květen 27, 2017, 10:31:22 dopoledne »
Ano, lze to svěřit firmám, ovšem jen totální blázen by si do množitelského systému zavleče něco, co může virozně i bakteriálně může rozčísnout pěšinku i těm hodně erudovaným.  ;D ;D
dnes každý hraje na prostorové izoláty a na jistotu bezviroznosti. Takže jsou tyto možnosti....Pokud haluze dosahují na zem, může provést hřížení zemní, pokud nikoli, hřížení vzdušné, pokud ani to ne, může si opatřit ty největší ořechy a zasadit je. Pokud sežene někoho, kdo bude profesionálně brát cizí množitelský materiál, budu rád, když ho zveřejníte, mmám pro něj fůru práce.A pak, stačí si sehnat semenáček z aleje, nebo si koupit standartní strom, od dvou stovek do dvou tisíc.
Pro nevědomé doporučuju množitelské publikace z první reppubliky, nebo studium díla mičurinova, který byl zaníceným propagátorem hřížení a podobných technik.Zajímala by mne myšlenka, proč by kořenový systém u ořešáku měl být nějak menší či méně vyvinutý, když se jedná o klon a význam kůlového kořene se přestal brát vážně již v dvacátých letech minulého století....

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #161 kdy: Květen 27, 2017, 05:24:36 odpoledne »
Mičurinův přínos je jistě velký. Bohužel troufám si tvrdit, že neměl tolik času, aby otestoval hřížení na všech dřevinách a navíc počkal desítky let a zjišťoval, jak si takové dřeviny vedou. Tento čas ale měly ty generace ovocnářů, které přišly po něm, a které zjistily, co na jaké ovoce i ořešáky platí a co už ne, nebo jen s bídnými výsledky. Studovat historickou literaturu je fajn, ale s rezervou. Nejen v ovocnářství je řada postupů již překonaných, či dokonce vyvrácených jako nefungující či mylné.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #162 kdy: Květen 27, 2017, 07:57:35 odpoledne »
To ne, pak opravdu o mičurinovi a jeho díle nemůžeš nic vědět, protože, času měl moc a sověti mu dali zcela neomezené prostředky. A když říkám neomezené,tak opravdu neomezené, až megalomanské. Byl to on,kdo posunul hranici ovocnářství k polárnímu kruhu.Ale dost o mičurinovi,mámjeho všechny knihy a všechny knihy o něm v češtině vydané, i o jeho nástupci,lysenkovi,který si přisvojil mnoho učitelových úspěchů.
O to nejde, co je a není možné hřížit, vzdušné hřížení je přímo pro přenos genetických vlastností ořešáků vytvořené.Ono to roubování bylo dříve velmi málo úspěšné....Vlastně se dnes často používá množení in vitro a mnoho nových technik, které však v domácích podmínkách nemáme šanci replikovat. Hřížení je srozumitelné a např. v padesátých letech se hlínou zahrnul keř z ořešáku a zakořeněné větve se prodávaly jako  výpěstky v zahradnictvích.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #163 kdy: Květen 27, 2017, 09:01:42 odpoledne »
No, to je pravda, vyšlechtil spoustu nových odrůd, spoustu mrazuvzdorného ovoce, za to mu dík. Pravda, první pokusy s aklimatizací se nedařily, tak zkoušel křížení, také s nevalným úspěchem, až konečně přišel na to, jak na to. Není se čemu divit, byl to nadšený, až fanatický amatér, bez vzdělání v tomto oboru, dlouho se věnoval ovocnaření jen jako koníčku při práci. A až když mu bylo tak nějak kolem 65 let, tak si ho řádně všimli Sověti a udělali z něj celebritu (což mu bylo celkem ukradený) a objevil se i pseudovědec Lysenko, který se prohlásil za jeho žáka (což Mičurin snad ani nevěděl) a kterého podporoval i Stalin. Pravda, Mičurin a Lysenko měli i něco společného - oba odmítali genetiku.
Ale jak říkáš, nic o nich nevím, ani o jejich díle  :)

Pro mě za mě, ať si každý hřížení vyzkouší. Proč nezopakovat stejnou cestu, jakou již zopakovala řada zahrádkářů a ovocnářů před námi, proč si to sami neosahat a nevyzkoušet. Já se budu držet postupů současných, vyzkoušených a dlouhodobě fungujících.  :pa:

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #164 kdy: Květen 28, 2017, 09:54:30 dopoledne »
Křížové setí byla cesta do prázdna, to je jisté, bylo to dané chybějící chemií na moření a mizernou klíčivostí osiva...Slavná padesátá léta. K pochopení díla Mičurinova bych ponechal handrkování a doporučil literaturu, zejmena nějakou papírovou, protože na netu jsou šílené bludy a pověry. Doporučuji tedy knihu VÝSLEDKY ŠEDESÁTILETÉPRÁCE OVOCNÁŘE-ŠLECHTITELE.Napsal ji  osobně mičurin, lysenko něco přihodil a u nás byla vydána v roce 1946 nákladem ministerstva zemědělství.Můžu doporučit i všechny ostatní, které byly vydány, ale tato je nejobjektivnější, je napsána před českým kultem sovětů.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #165 kdy: Květen 28, 2017, 10:55:01 dopoledne »
Mám ji doma a také ji mohu doporučit  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #166 kdy: Květen 28, 2017, 12:34:59 odpoledne »
Pak tedy by bylo třeba ji otevřít a přečíst ji, a nebo konstatovat velikou vzdálenost mezi informací a věděním...

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #167 kdy: Květen 28, 2017, 01:39:00 odpoledne »
Tak znáš to - budiž blahoslavena nevědomost, s ní přichází království tvé...  ;)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #168 kdy: Květen 28, 2017, 03:12:41 odpoledne »
No a já za sebe doporučím knížku lékaře a amatérského ovocnáře Františka Dohnálka Ovocný strom a jeho pěstění....Zejména tvarování koruny stromů mě inspirovalo v mém sebevzdělávání. Knížka vyšla těsně před 2. WW....

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #169 kdy: Květen 29, 2017, 12:30:30 dopoledne »
Frantisek Dohnalek sehnat jde, ale ziskat Micurinovy publikace mi prijde nemozne.

Ten Vanek ale zachranuje jen oresaky, podle jeho stranek jine ovocne stromy ne.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #170 kdy: Květen 29, 2017, 06:00:21 dopoledne »
to nemusíš shánět, záleží, co od toho potřebuješ. Jsou různé úrovně, levely a pokud nejsi fanda, nebo fanatik, jako já,, nebo se tím neživíš, tak ti k množení hůře množených rostlin postačí, když to dáš nějakému fandovi v zahrádkářské kolonii, nebo se podíváš na google s nadpisem vzdušné hřížení, třebas jen obrázky, a zjistíš, že se jedná o obrovskou disciplínu, která je hojně využívána zejména pro dostupnost každému.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #171 kdy: Květen 29, 2017, 08:30:28 dopoledne »
Frantisek Dohnalek sehnat jde, ale ziskat Micurinovy publikace mi prijde nemozne.

Ten Vanek ale zachranuje jen oresaky, podle jeho stranek jine ovocne stromy ne.

Mičurin jde sehnat v antikvariátech na netu, občas ho někde mají. Ta kniha Výsledky šedesátileté práce stojí kolem 150 Kč.

Offline peta62

  • ***
  • Příspěvků: 22
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #172 kdy: Květen 29, 2017, 04:53:18 odpoledne »
SonaR - dekuji, budu to zkouset.
votroubek - pravda, ale kdyz ja si vzdy radeji neco prectu, abych mel predstavu proc co delam a byl alespon trochu schopen korigovat v pripade potreby

Offline kemu

  • ***
  • Příspěvků: 4
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #173 kdy: Červen 01, 2017, 11:07:32 odpoledne »
Značné množství podkladů jsem získala zde: http://www.stareodrudy.cz/ovocnarska-literatura/

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #174 kdy: Červen 02, 2017, 06:45:03 dopoledne »
Ano, dokonalé, základ českého novocnářství, vaňkovy pomologie...

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #175 kdy: Červen 25, 2017, 10:06:10 odpoledne »
Dotaz - když u broskvoně žloutnou a opadávají listy, může to být ještě něco jiného než chloróza? Napadá vás něco? Kdyby nezabrala skalice, tak abych zkusila další variantu...

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #176 kdy: Červen 25, 2017, 10:09:41 odpoledne »
Taky mám dotaz, ale nesmějte se moc nahlas ať nerušíte po 22h sousedy ;). Je možné, aby se na třešni objevila spála jako na meruňce? Jde o jednu menší větev. Meruňku jsem ošetřil postřikem a nyní zvažuji, zda mám vzít i tu třešeň...Díky za informace.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #177 kdy: Červen 25, 2017, 10:13:37 odpoledne »
Předpokládám, že jde o překlep a myslíš spálu  :) ... tak ano, spála (moniliový úžeh) může být i na třešni.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #178 kdy: Červen 25, 2017, 10:28:37 odpoledne »
Překlep jsem opravil a tobě Soňo děkuji :rose:. Takže postřik ji nemine. Třešně jsme očesali a není na co čekat.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #179 kdy: Červen 26, 2017, 11:05:15 dopoledne »
V současnosti hodně stromů schne, zvláště mladých. Monilii poznáme, že se jedná o jednotlivé větvičky na začátku napadení zbytnělé takovým kroužkem na větvi, kterej zaškrtí cévní systém a už to schne. Pokud stromek strádá celý, není to monilie.Ale třebas hajzlík, kterému chutnají kořeny, nebo sucho. Vrtal jsem díry na sloupky po dešti a....dvacet čísel pod zemí je sahara.Větvičku ušmiknout....tam, kde se patří a nechat jí pupen z venčí na rozjezd.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #180 kdy: Červen 26, 2017, 11:16:27 dopoledne »
To ušmiknutí větvičky již žena provedla. My to máme rozdělené ;) ona ví co a kde šmiknout, Já zase co namíchat a jak to použít. Jen mě překvapilo, že by moneliozová spála šla i po třešních. Jinak s tím suchem je to svatá pravda, opravoval jsem uhnilý plotový sloupek a 50 cm v jílu pouze prach....a jíl byl tvrdý jak beton a  práce tak pro sbíječku....

Offline Olaf

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #181 kdy: Červen 30, 2017, 11:05:27 odpoledne »
Zdravim,
mame maly pozemek kde je cca pul metru orne hliny (ne uplne nejhezci) a pod ni je bohuzel jil smichany se sterkem.
Jelikoz by se nam hodne libilo mit par hrusek, jablek a vlassky orech tak bych se chtel zeptat zda ma cenu sadit stromky do takove hliny a pokud ano jaka odruda by byla nejvhodnejsi. Dekuji moc.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #182 kdy: Červen 30, 2017, 11:32:25 odpoledne »
Jabloně určitě, mají poměrně mělký kořenový systém... spíš než o výběr odrůdy půjde o výběr vhodné podnože, doporučuji poradit se v nějaké ovocné školce. Hrušně koření hlouběji, potřebují hlubokou a propustnou půdu. Ořešák vyloženě nemá rád těžké nepropustné půdy.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #183 kdy: Červen 30, 2017, 11:42:57 odpoledne »
Asi bych doporučila ty jabloně na vhodných podnožích (výběr odrůdy pak bude záležet i na lokalitě a jaké tam máte klimatické podmínky) a doplnit je jedlými keři - rybízy, maliny, zimolez, dříny...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #184 kdy: Červenec 01, 2017, 06:46:32 dopoledne »
Jíl jako takový nevylučuje pěstování ovoce. Třebas v jižních čechách, mezi budějicemi a temelínem je na jílu mnoho produkčních sadů a mají jíl půl metru pod zemí.Důležitá je spíše hladina vody pod povrchem. Jíl není jedovatý, a udržuje podloží vlhké.Každopádně je vodítkem kmenný tvar, takže budem preferovat spíše zákrsky a čtvrtkmeny, ale na tom není nic špatného, naopak.Jediné, co nemá rádo jíl je ořešák, jinak není, čeho se bát.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #185 kdy: Červenec 01, 2017, 10:10:06 dopoledne »
Já mám jen jíl a kamení. A stromy tady jsou už 60 let. A vzhledem k odrůdám plodí každý druhý rok...ale docela dost.
Tajže byť to není ideální, jde to. Držím palce.

Na www.stareodrudy.org mají u stromků i pěknou charakteristiku...


Edit: roste v tom i ořech. A ne jen jeden.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #186 kdy: Červenec 01, 2017, 01:00:51 odpoledne »
Máme jílovitou půdu a ořešáky nereptají a rostou.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Olaf

  • ***
  • Příspěvků: 3
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #187 kdy: Červenec 01, 2017, 10:11:01 odpoledne »
Dekuji moc za rady a pridani odvahy. Rikal jsem si ze stromky rostou vsude ale preci jen nechci zbytecne experimentovat kdyby to bylo k nicemu. Ale ted aspon mam jistotu ze se vyplati to aspon zkusit.  :)


Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #188 kdy: Červenec 02, 2017, 09:27:57 odpoledne »
Je to těžké....veronika není špatná, jen hodně tendenční. Lidi se nechají zblbnout starými odrůdami a nakonec naříkají, že to mají strupaté, kyselé a že to plodí za dvacet let.Musíš vzít v potaz tyhle aspekty...
nadmořská výška, situace ve svahu, tedy mrazová kotlina, převládající větry, výšku povrchové vody, a ten tvůj jíl metr pod zemí.
Zapojit zdravý selský rozum a nestydět se zavolat nestorovi českých ekologických ovocnářů, bedřichu plíškovi a kousek od něj chlapi v holovousích poradí rádi a ochotně. Pokud pojedeš pár stromů, snaž se dodržet pestrost,neptej se ve školkách, tam ti řeknou, co chtějí oni nebo ty.Neptej se sadařů, každej ti řekne, co jde jemu, nebo sympatické odrůdy. Ve veronice ti řeknou jejich krajové odrůdy a poradí technologii zaháčkovaných biocont laboratory.....zúčastni se ochutnávky odrůd ovoce a budeš mít jasno.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #189 kdy: Červenec 02, 2017, 09:58:10 odpoledne »
Mně se na Veronice líbí to jejich Slunce pro Bílé Karpaty. Fungují jim ještě ty jejich Low-tech solární kolektory?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #190 kdy: Květen 28, 2018, 07:26:20 dopoledne »
caute.potrebujem poradit nieco proti škodcom v mojom skromnom ovocnom sade.

ide mi v prvom rade o mravcov a ako sa ich zbavit.pod kazdym stromom je mravenisko a mravce si nosia na stromy vošky(mšice) su to mlade stromy a vošky icm brania v raste.striekal som uz dva krat,ale rozumnejsie mi pride zbavit sa mravcov a tym sa zbavim aj vošiek.

dalsi problem su krtkovia.mlade stromky polievam raz tyzdenne a ku korenom.tym padom prilakam na mokru podu krtkov a ty mi zasa rozvrtaju korene stromov.jeden strom uz v dosledku toho vedne.pred stromami som mal na tej pode zasadenu datelinu takze krtkov je tam hojne.
ma niekto podobny problem a ako to riesi?dakujem
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #191 kdy: Květen 28, 2018, 09:03:08 dopoledne »
Co lekařskou vazelinu natřít okolo kmene stromku?

Proti krtkům je prý dobrý větrník z Petky.


Všimnul jsem si, že mravenci nosí mšice na nejvyšší rostlinu v jejich okolí.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #192 kdy: Květen 28, 2018, 10:12:51 dopoledne »
TNT,  ještě si to rozmysli, mravenci jsou na zahradě i užiteční, např hubí klíšťata :)

No ale dají se zredukovať kombinací hubení mšic a krmení práškem do pečiva.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #193 kdy: Květen 28, 2018, 11:24:26 dopoledne »
prohlídni kolem stromu, jestli tam mají mraveniště a to jim popraš dřevěným popelem a oni se odstěhují jinam, resp zmizí bůhví kam.Dodáš stromům minerály a mravenci přestanou prudit i bez chemie.Alternativou budiž postřik stromu i mraveniště výluhem černého pepře, pálivé papriky, chili, neem....Problém je v nerovnováze, silný a zdravý strom se nenechá rozhodit, takže ho můžeš povzbudit nějakou jíchou na list, rostlinným výluhem nebo zákvasem, nebo odvarem z listů rebarbory, těch možností je fůra.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #194 kdy: Květen 28, 2018, 08:44:53 odpoledne »
sahaw
veternikov s pet flias mam niekolko.pomahalo to kym neboli krtkovia premnozeny.teraz uz kaslu na to.vazelinu som neskusal,ale na jar natieram kmen vapnom.

SonaR
neviem ci som ta spravne pochopil.ten prasok do peciva mam dat žrat mravcom?

votroubek
mraveniska maju v korenovej sustave stromu.na povrchu to nieje vidiet,iba to ze lezu spod zeme priamo po kmeni do koruny stromu.toto su dvojrocne stromy a este niesu ani dost zakorenene,takze niesu silne.mravce nosia vošky hlavne na jablone co som si vsimol.
najlepsia ochrana proti krtkom bola moja 80 rocna suseda.od skoreho rana dokazala stat pri čerstvom krtinci s motykou nad hlavou a bez pohybu ako dravec aj dve hodiny kym sa krtko nevyhrabal :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #195 kdy: Květen 28, 2018, 09:28:46 odpoledne »
Ano, mravence krmit kypřícím práškem do pečiva. 

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #196 kdy: Květen 29, 2018, 08:45:33 odpoledne »
fajn.neskodi to stromom,vyskusam to.dakujem za radu a budem informovat o vysledku
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #197 kdy: Červen 30, 2018, 11:46:23 dopoledne »
chcem sa podelit o svoju skusenost .
skusil som prašok do pečiva nasypat pod stromy,ale na just na druhy den pršalo takze neviem ci to proti mravcom zaberalo.
ALE dostal som radu od jedneho ovocinara a ten mi poradil aby som na kmene stromov natrel lepidlo proti hlodavcom.
skusil som a vysledok je nad moje ocakavania.lepidlo na teple stieklo aj 15 cm po kmeni a v priebehu tyzdna som na strome nezbadal ani jedneho mravca.zato na lepidle je ich nalepenych dost.vošky som postriekal a stromy sa zacali zotavovat a vyhanat nove listy
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #198 kdy: Srpen 24, 2018, 09:35:20 odpoledne »
Byla jsem před 2 lety na jeho přednášce...skvělý člověk.. "hold"

Radim Lokoč a staré odrůdy...

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/418231100240039

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #199 kdy: Srpen 24, 2018, 09:42:32 odpoledne »
Retti, já mám sad staré odrůdy JADERNIČKY. To tu mají všichni valaši. A to na pálení. Jaderničky na pálení jsou nejlepší.
Já je mám na uskladnění, vydrží do března.