Autor Téma: Ovocné stromy  (Přečteno 11096 krát)

štika

  • Host
Ovocné stromy
« kdy: Červenec 28, 2013, 08:45:30 odpoledne »
Pokusím se příští rok na chalupě ve výšce 600 metrů zasadit meruňku.
Jezdím do Rakouska do Matrei na lyže, kde ve výšce 1000m jim meruňka zraje.
Musí být ale na jižní straně u zdi.
Tak to zkusím.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Ovocné stromy
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2013, 08:52:07 odpoledne »
O meruňce jsem také uvažovala...my nejsme tak vysoko, ale u lesa...

Koupila jsem letos krásnou letní jablůňku-odrůda Julie...červená jablíčka...zasadila jsem ji minulý týden... paní v zahradnictví říkala, že můžu i v létě...vypadá, že se ujala...tak snad přežije...příští rok by mohla mít jablíčka...

Jabloň, kterou máme na chalupě, je obsypaná...ale neznám název, je to podzimní odrůda...

Jinak jsem tam loni vysadila staré odrůdy - moravskou jadrničku a strýmku...ale strýmku okousaly srny...před několika týdny jsem dala pryč pletivo...a ty mršky ji okousaly, i když měly už dost jiné potravy...tak šla znovu do klece...tedy ta jabloň :)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Ovocné stromy
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2013, 10:02:28 odpoledne »
Mě likviduje stromky srnec - vytlouká si na nich parůžky.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #3 kdy: Leden 14, 2016, 10:04:17 odpoledne »
Chci vysadit nové ovocné stromy a keře...preferovala bych staré odrůdy....něco, co máme na chalupě.

Nějaké stromy tam jsou, ale hodně jich je starých, vykotlaných...na porážku.
Nadmořská výška 625 mnm.

Takže jabloně: jaderničku, letní Julii, nějakou podzimní odrůdu a zimní (matčino nebo panenské?)
Švestky, třešněurčitě....hrušně nevím...
Dříny pro včely...mišpuli...ořešák...

Z keřů rybízy, angrešty, aronie, rakytníky, zimolez...




Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #4 kdy: Leden 14, 2016, 10:48:11 odpoledne »
dobromilo, zasaď taky něco dobrého, neboj se nových odrůd, jsou to jen kříženci starých, ...panenské je moštová odrůda bez skladovací hodnoty, jadernička je v pořádku, rodí však desátým rokem, když je vše v cajku..... matčino je fajn, ale když ochutnáš selenu, vandu, nebo jiné rezistenty, co rodí třetím rokem na čtvrtkmenu, tak........
Třešně napoleon, burlat, aspoň druhý, čtvrtý a šestý, nebo sedmý třešnový týden, nějaké višně na zalejvání rumem, lísku pro hnízdění ptáčků, aronie pro zdraví, zimolez kamčatský pro první ovoce, maliny pro malinovku, ostružiny na koláč, a jako majstrštyk zelenou renklodu, jako delikatesu a na marmelády mirabelku nancyskou, pro štávu muchovník olšolistý, pro vitamíny nějakej česatelnej kultivar rakytníku, na sušení hrušku šidlenku.......

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #5 kdy: Leden 14, 2016, 10:50:01 odpoledne »
Votroubku díky...věděla jsem, že poradíš... "hold"

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #6 kdy: Leden 14, 2016, 11:04:49 odpoledne »
Mám rád stromy , i keře,....takže, k plotu růži dužnoplodou na zavařeninu, růži plstnatou na čaje, bez černý pro čaj, bez černý haschberg pro bobule, za plot zapíchat na jaře halouzky jívy pro včeličky, aronie raději víc, ptáčci je milují, svídy, dříny, dřištály, šeřík jako potravu pro duši, vrbu kroutivou pro suché vazby, ikebanu, košíkářskou vrbu červenou na pletení, no, já vím......

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #7 kdy: Leden 14, 2016, 11:07:33 odpoledne »
Plotu tam je dost...tak až to celé osázím... ;D

Hrušku šídlenku vůbec neznám...a tu jabloň selenu jsi mi už myslím doporučoval... :bee:

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #8 kdy: Leden 14, 2016, 11:17:31 odpoledne »
Jeste bych k napsanemu dodal Zimolez a Kustovnici. Hrusne az na vyjimky nekterych novych odrud nejsou samosprasne, takze potrebujes nekolik ruznych abys mela spravne opylovace. Tady kdyz rozkliknes mas u kazde odrudy vhodne opylovace http://www.hruska-skolky.cz/prodejna/ovocne-stromky/hrusne
Praktikující cynik

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #9 kdy: Leden 14, 2016, 11:19:09 odpoledne »
No jasně, pokud máš dost plotů, tak i kdoule, angrešty, rybízy, jostu, bože, já bych sázel, až bych brečel, bohužel, už nesmím doma kromě ořešáků zasadit ani .... nic.
Ta šidlenka, to jsou maličké sladké hruštičky, někdy šídla, nebo žňovky.Strašně dobré, vonavé. Dej si majzla na hlohy, šíří spálu růžovitých, trnky šárku a jalovce a tůje  rez hruškovou.
A lidi šířej paniku a hrůzu, na ty bych si taky dával majzla....
 A musím vyzdvihnout hrušku dicolor, má nádherný hrušky a vydrží přes vánoce, což je na hrušky hodně moc.Samozřejmě ty nej, tedy wiliamsky u vás nebudou fárat, páč tam máte chládek.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #10 kdy: Leden 15, 2016, 06:35:43 dopoledne »
"Šindelky" -- takový malinký, asi 4 cm velký, skoro kulatý.
Těm se u nás říkalo "Ovesničky".
Já je zavářel celý, jenom bez stopky. Taky jsou z nich moc dobrý povidla  :P

Chodil jsem na ně do polí, na mez, a nějakej ekolog strom pokácel  :(  Dneska tam stojí několik rodinejch domků.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #11 kdy: Leden 15, 2016, 06:43:34 dopoledne »
Musím pečlivě vybírat...přecejen je to dost vysoko....o 250 m výš než bydlíme i než je chalupa....

Ale jak už jsem psala je to osluněný jižní svah...

Ještě lísky...ty by tam jít mohly....

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #12 kdy: Leden 15, 2016, 07:47:14 dopoledne »
A co hruška solanka? Je to stará, odolná odrůda, původně ze severních Čech, máslovka, výborná na jídlo i na povidla.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #13 kdy: Leden 15, 2016, 06:48:02 odpoledne »
Kde nakupujete ovocné stromy? Já jsem objednávala na www.stareodrudy ...máte nějaké oblíbené zahradnictví?

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #14 kdy: Leden 15, 2016, 07:03:26 odpoledne »
Web stareodrudy nejak nejede.

EDIT: Tak spravny link ma asi byt www.stareodrudy.org
Praktikující cynik

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #15 kdy: Leden 15, 2016, 07:10:15 odpoledne »
Já naposled objednávala ontario z http://www.ovocnaskolka.cz/

Přišel tak pěknej stromek, jakej jsem už dlouho neviděla, a má se čile k světu :-)

No vidíš - ontario si taky vysaď, je to jablko vhodné i pro diabetiky, zimní, kyselé, výborné na štrůdl... akorát plodí jednou za dva roky... ale pokud máš dost velký pozemek, tak by to nemuselo vadit  ;) . Mimochodem, dá se špatně sehnat, ale v této školce ho ještě mají.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #16 kdy: Leden 15, 2016, 10:49:35 odpoledne »
Mají tam velký výběr... @-->

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #17 kdy: Leden 16, 2016, 07:38:30 dopoledne »
Dobromilo, hlavně opatrně na jarní výsadbu, je to riziko a bze sucha se stromek může vzpamatovávat několik důležitých let. Profíci sázejí na podzim.
Když jsem sázel sad, ten velkej, tak jsem si řekl, že to udělám zgruntu.zajel jsem do holovous a tam jsem poprosil pány profesory o jejich čas,a zkušenosti, objížděl jsem sadaře a žádal jejich zkušenosti, pročítal záznamy soutěží o nejchutnější ovoce a odrůdu. Z toho vzešla skupina chutných, uživatelsky přívětivých odrůd, které jsem sázel.Záleží jen, jestli je nostalgie silnější, než pragmatismus.Stromek sázíme nab zbytek života, já jich vysázel asi 5000 kolem baráku.
Co je nesmírně důležité, tak výběr školek, nebo školky.Jsou to neuvěřitelné rozdíly, ale opravdu.Mám v řadách švestek stromky, které byly z ekoplantu slup a jiné z plzně a jiné z uherskýho hradiště i od hodonína a stromky se slupu jsou absolutně nejlepší, nejvitálnější.
Je to dáno tím, že pan Letocha je totální šílenec, posedlý kvalitou výpěstků, u nás bez konkurence.Velice důležité je, chronologické naplánování výsadby a způsob, protože bez ponoření kořenů do vody na 24 až 48 hodin mi nechtěli dát na stromky záruku.
ta strážnice na tom není španá, na Letochu nikdo nemá.
Ontário není rezistent, takže, pokud budeme chtít kloudné ovoce bez strupovitosti a jiných potíží, musíme stříkat a to je proti mému organickému naturelu. Vyzkoušel jsem chutě rezistentů moderních odrůd a šel jsem do toho, páč ti ovocnáři z holovous fakt nejsou idioti, kteří by šlechtili nechtné ovoce. Vždy sázet co nejširší sortiment a čas sklizní rozprostřít na celý rok.
Jo, a když stromek plodí každý druhý rok, trpí nerovnováhou kořenů vůči koruně, nebo nedostatkem živin.Hruška solanka je výborná, ale moc nevydrží, i když do podmínek dobromily bude dobrá.
Dobromilo, přeju chladnou hlavu ve výběru a né že všecko vysázíš na jaře.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #18 kdy: Leden 16, 2016, 09:37:49 dopoledne »
Nevysázím...nechám si poradit... ;)

Chci vybrat dobré odrůdy, které tam opravdu budou plodit kvalitní ovoce...
Navíc tam jsou některé stromy staré, vykotlané...ty se musí porazit...

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #19 kdy: Leden 16, 2016, 10:50:49 dopoledne »
No s tím ontáriem je to trošku jinak - neplodí jednou za dva roky kvůli nedostatku živin, nebo kvůli nerovnováze, ale protože to má v genech. Je to jeden z jeho rysů. Ano, odolnost proti strupovitosti je střední, ale není to zas tak hrozný... bohužel neexistuje jiná odrůda, která by se ontario dokázala nahradit, co se týče kyselosti a vhodnosti pro diabetiky. Navíc vydrží dobře skladované až do dubna / května.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #20 kdy: Leden 16, 2016, 09:53:29 odpoledne »
To mne zajímá s tou vhodností pro diabetiky.....nerozhodujou kyseliny, ale cukry...třebas kožená reneta umí svůj neobyčejný obsah cukru maskovat hojnou kyselinou a pro diabetiky není o nic vhodnější, než ostatní ovoce.....Napiš prosím, kde jsi přišla k tomu dia ontáriu. zajímá mne to.
Navíc, mít ovoce každej druhej rok je fakt málo. já potřebuju spolehlivě každý rok, navíc by u dobromily namrzalo ve dřevě.
Její poloha pozemků je limitní pro ovocnictví a byl bych opatrnej ve výběru.
Dobromilo, porážej staré stromy, až budou plodit ty nové, i vykotlanej strom dá nějaké ovoce, nebo jen rouby. Může to být něco, o čem ani netušíme, jak to může bejt dobré.....sám mlsám z totálně vykotlané třešně plody a děkuju bohu, že mám tu výsadu jíst ze sromu mých předků.....
Já vím.......

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #21 kdy: Leden 16, 2016, 10:22:09 odpoledne »
Dnes jsme se o tom bavili...pořežeme jen zatím to, co je opravdu k nepoužití...počkáme, co z těch stromů vyroste...zatím jsem je moc podrobně neprohlížela....
Dnes jsem si všimla dlouhé řady podél plotu asi rybízů a angreštů.

Několik starých stromů jsem vyfotila dnes zpoza plotu...

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #22 kdy: Leden 16, 2016, 10:24:23 odpoledne »
Ze zkušenosti: ty "moderní" high-tech odrůdy jsou fajn, plodí o dost dříve, plodí každý rok, ovoce se může zdát chutnější a hezčí (subjektivně) ale je to něco za něco ... právě proto, že strom sázím na celý život případně pro potomstvo o "moderních" odrůdách neuvažuju. Vydrží plodit max. 20 let, pravděpodobně méně. Pak to přestane být nějak ono...ovoce bude málo, pokud vůbec bude. Pak zbude jen dřevo do krbu. 
                        Další faktor, který kde nezazněl je lokalita, odkud stromek pochází. Pokud si koupíte sazenici třeba na jihu Moravy a zkusíte ji zasadit třeba na Rejvízu (v horách) může se stát, že - byť u souseda tatáž odrůda leta dobře prospívá - vám stromek zajde (jde o to, na co je zvyklý a na co byli zvyklí a přizpůsobení už jeho předkové - jako i lidí). 

Doplnění: I to, co se zdá k ničemu se může podařit zachránit třeba zmlazovacím řezem...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #23 kdy: Leden 16, 2016, 11:46:27 odpoledne »
Votroubek,

na rovinu - nevím přesně, odkud to vím. My měli vždycky nějakej strom ontaria, obecně byla tato jablka doporučována cukrovkářům (samozřejmě kvůli nízkému obsahu cukru, ne kvůli vysokému obsahu kyselin), nikde jsem to nevyčetla, to se u nás prostě jen ústně předává (info i od cukrovkářů). Osobně jsem nikdy obsah cukru v ontariu neměřila, ani po tom nepátrala. Ale fakt je, že když jsem před pár lety sháněla nový stromek, tak to na mě vyskakovalo i na internetu, tak na tom třeba něco bude  ;)
To, že má pořádnou úrodu jednou za dva roky (a ten druhý rok se spokojí jen s několika málo plody), je jasná nevýhoda... ovšem nikdy jsem neviděla nikoho, kdo by měl sad jenom z ontarií, je to spíš takový doplněk.
Jinak máš pravdu, že špatně snáší mrazy, na to jsem zapomněla.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #24 kdy: Leden 17, 2016, 08:27:05 dopoledne »
poom, žádné high tech odrůdy neexistují, to je obecný omyl a fikce neznalých.Dokonce yneexistují ani původní, nebo tradiční odrůdy, odrůdy,které by mohly udeřit na strunu nostalgika.
Neexistují žádné staré dobré , natož zdravé či spolehlivé a chutné odrůdy.Jablek mám na 50 odrůd a pokud porovnám staré stromy a odrůdou ty našich předků, tak musím uznat , že lepší jsou ty odolné, z novějšího šlechtění. Naštěstí to vědí i ovocnáři z celého světa a nepěstují odrůdy, které trpí strupovitostmi a sazovitostmi a moniliemi a tak se stříkat jako kdysi. Já sám jsem staromil a mám fůru starých stromů, asi 300, těch odolných tisíce. Můžu posoudit kvalitu plodů z mnoha odrůd a tak u jabloní to tak je. Rezistenti mají mezi sebou spoustu starých odrůd, mezi nimi i nejchutnější jablko , což je rubín, vyšlechtěný kdysi před sto lety.... pokud se tedy orientovat, tak podle kviality šlechtěnců, nikoli podle chronologického zařazení do sortimentu.Naštěstí jsou tyto diskuse odvěké, mám články v miotickém hospodáři, jak se sedláci brání holovouským malináčům a obecně renetám. Dnes by renety až na vyjímky člověk vyplul z huby a řval by cosi o nezralých kyseláčích....
Jasně že CO JE NOVÉ, TO JE ŠPATNÉ, naštěstí máme ovocnictví a šlechtitelství na světové špičce a tak se opravdu nemusíme bát, že by naše rezistentní, tedy odolné odrůdy nesnesly to nejpřísnější srovnání.....Nebo, nedej bože, že by se resistenty nedožily biblických věků, jako odrůdy našich předků.Je moc dobře, že jsou resistenty, alesponň se tolik nemusí používat chemie a to se cení.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #25 kdy: Leden 17, 2016, 08:29:18 dopoledne »
Z jabloní bych vybrala letní Julii ( máme ji na chalupě), a z těch na uskladnění podzimních a zimních Selenu, Jaderničku a co Šampion, Wealthy,Čistecké lahůdkové,?

Z hrušní jste doporučili Solanku a zimní odolná je Bohemica. Má někdo zkušenosti?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #26 kdy: Leden 17, 2016, 08:49:27 dopoledne »
z hrušní určitě dicolor, je fantastická .A samozřejmě bych zkusil na slunné,teplé místečko wiliamsku.
Výběr odrůd měl být veden účelem.Na co to ovoce je.Jestli na přímý konzum, zpracování , moštování, sušení, kompotování, povidlování či přesnídávky,..... tím bych se začal řídit. Pak tedy zralostí v ročním období, tedy ranné, což je tedy ta julie nebo průsvitné letní, já bych dal obě, placu tam máš hafo. Pak podzimní, to už je fantastický výběr a zimní už vůbec. To je na dlouhé diskuse, každý máme svoje favority, mne už zajímá pouze uživatelské vlastnosti, a chutě.
rubinola, angold, goldstar, selena, topaz.rubín. Tohle sázel do produkčního sadu.Na doplnění julie a pár dalších.První sklizně potvrdily, že to byla opravdu dobrá volba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #27 kdy: Leden 17, 2016, 09:03:58 dopoledne »
Já jsem limitovaná nadmořskou výškou...625 mnm. , tak nevím, jestli by tam Williamsova šla. Ještě možná Konference...

Chci ovoce na všechno...přímý konzum, uskladnění, sušení, povidla, kompot, mošt, pálenku...a samozřejmě, aby se dalo sklízet a konzumovat co nejdelší dobu v roce...tam aspoň od července do jara.... :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #28 kdy: Leden 17, 2016, 10:38:31 dopoledne »
Konferenci si nekupuj. Po Evropě se teď šíří infekční onemocnění hrušní a konference hodně napadá. Vypadá to tak, že ti najednou velmi rychle začnou na stromě schnout listy. Neopadají, jen uschnou, změní barvu do téměř černé a jsou suché a lámavé. Taková hrušeň je na likvidaci, i když neseschne celá.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #29 kdy: Leden 17, 2016, 10:45:17 dopoledne »
Zatím jsem ve fázi rozhodování...mám dost času...proto to konzultuji...tak díky za všechny rady.

Nakonec se asi na podzim vydáme do nějakého dobrého zahradnictví a nechám si poradit i tam. "hold"

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #30 kdy: Leden 17, 2016, 10:48:26 dopoledne »
Tak ještě švestky a třešně...do těch podmínek...

Ještě bych chtěla mišpuli a moruši...chutnají mi...ty sušené moruše jsou luxus.

S keři si poradím...chci tam dříny, rakytníky i aronie, nějaké zimolezy, ostružiny, maliny.
Rybízy a angrešty tam jsou...budu vědět, až v létě zaplodí, jaké jsou.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #31 kdy: Leden 17, 2016, 11:07:38 dopoledne »
Votroubku, místa je sice dost....ale v budoucnu bych tam měla ráda alespoň 3 ovce a nějaké slepice. ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #32 kdy: Leden 17, 2016, 11:17:01 dopoledne »
Pěstuje někdo zvonkové jablko? Je také vhodné do vyšších poloh...

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #33 kdy: Leden 17, 2016, 12:08:37 odpoledne »
My máme, ale jsme v nížině, takže s odolností ti neporadím.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #34 kdy: Leden 17, 2016, 12:18:30 odpoledne »
jo a k těm švestkám - my máme čačanskou lepotici, je fajn, hodně plodí, odolná vůči šárce, ale nevím, jak zvládá vyšší polohy...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #35 kdy: Leden 17, 2016, 12:22:10 odpoledne »
Soňo, díky...  @-->  Každá rada a zkušenost se cení...

Třeba se ozve i někdo, kdo bydlí ve vyšší poloze... ;)

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #36 kdy: Leden 17, 2016, 12:33:59 odpoledne »
Nemáš zač... No trochu jsem pátrala na netu a v jednom článku jsem k této odrůdě našla, že jsou vysoce mrazu odolné a v jiném, že ve vyšších polohách nevyzrávají do plné chuti a zůstávají kyselejší.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #37 kdy: Leden 17, 2016, 07:37:00 odpoledne »
Votroubku, můžete mi prosím připomenout, kde jsem napsal, že "CO JE NOVÉ, TO JE ŠPATNÉ"? Pokud přijmu neoficiální rozdělení na nové a staré odrůdy podle p. Kvapila zde: http://www.potravinovezahrady.cz/proc-pestovat-stare-odrudy/ (ve spoustě věcí s ním nesouhlasím, pár věcem se dokonce směju, ale pod tohle se klidně podepíšu - mimochodem Dobromilo, ten článek doporučuju k přečtení i vám) považoval jsem za nutné upozornit i na nevýhody "novějších" odrůd. Prostě jsou šlechtěné pro nějaké výhody (které jsem uvedl - většinou plodí dřív, stabilně každý rok atd...ale tak dlouho jako "staré" odrůdy plodit nevydrží) a pokud se sám považuji za "znalého" (vaše slova) mělo by být věcí jakési stavovské cti informovat co nejobjektivněji i o možných nevýhodách, protože tazatel/ka má právo na co nejobjektivnější a nejvyváženější informace, ne? Co si z toho vezme a jak se rozhodne je pak jiná věc.

Dobromilo, těžko radit, rozhodnutí je na vás, pokud máte možnost rozhlédněte se kolem co komu funguje v co nejpodobnějších podmínkách v co nejbližším okolí a hlavně: vyberte si jednoho, toho, za kterým budou prokazatelné výsledky! Neobíhejte jich mnoho, protože každý vám řekne něco trochu jiného (každá liška chválí svůj ocas a ta co žádnej nemá tvrdí, jak je to bez něj bezvadný) a kdo se v tom pak má vyznat, že? A pokud budete mít někde v rohu místo, přimlouvám se za strýmku. Odolná, nenáročná, má krásnou korunu, plody tvrdé, kyselé, občas strupaté, celkově nevzhledné :-) ale ve sklepě vydrží do jara bez problémů, jsou z nich dobré křížaly nebo mošt. Strom je obsypaný každým druhým rokem. A pokud vám nebudou chutnat (to že mi chutnají je čistě subjektivní záležitost), nechte je zvířatům, zvlášť ptáci ocení plody, které zůstanou ještě v zimě na stromě.

Něco ze starých odrůd jabloní (stromy +/- 60 let staré) bych vám mohl nabídnout k ochutnání, bohužel nejdříve na podzim a to kdo ví jestli (letos je právě ten rok, kdy budou plodit málo) a letošní přebytky jsou v sudech...Rozhodně přeju šťastnou volbu při výběru.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #38 kdy: Leden 17, 2016, 07:54:41 odpoledne »
PooM ... děkuji také za rady. @-->

Mám dostatek času na výběr...a určitě si ráda nechám poradit...a vyberu si pak podle sebe.

Nějaké zkušenosti mám, ale rozhodně nejsem ovocnář...to byl můj děda.
Strýmku jsem měla na chalupě...trochu ji počechraly srny a zašla  :-\

Bydlíme v nadmoř. výšce 320...chalupu máme asi 400. Na nový pozemek se chceme časem přestěhovat...je to přecejen o 300 mnm. výše. I když je to osluněný mírný jižní svah.
Proto sháním informace, rady a zkušenosti jiných.

Pokud by Vám to nevadilo, klidně si můžeme tykat...tady na fóru to je většinou zvykem. MD.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #39 kdy: Leden 17, 2016, 08:28:26 odpoledne »
článek je psaný nevedomým a neodborným pisálkem, kterej netuší, jaký kmenný tvar doporučit, co z toho vyplývá a hlavně netuší, že odrůdy našich předků trpěly chorobami mnohem více, než současné resistentní.
Nejsou to výsledky genetické manipulace, ale kříženci odrůd, vzniknuvši stejně, jako odrůdy našich předků.Zbytek je jakási propaganda, neznámo s jakým cílem, možná odlišovat se.Klidně si můžou lidi nasázet odrůdy poválečné, nebo klidně gravštýnské, citronek, kalvil, nebo zvonkové.Ochutnal jsem dodnes přes 200 odrůd a opravdu to chce ochcutnat a něco o tom vědět.
Je třeba udělat degustaci ovoce s anonymníma odrůdama. To je ono. Tehdy se to stane.Zůčastnit se ochutnávky, probíhají na výstavách ovoce.
Samozřejmě že odolné odrůdy nejsou ty staré, tehdy žádné nebyly, chemie nebyla nic špatného a stříkat na stromy ddt bylo dobrým zvykem hospodáře. I současné odrůdy se dožijí pozdního věku, když je nikdo nepokácí.Nejstarší ovocné stromy jsou z padesátých let, občas nějaká hruška nebo třešně jsou starší...
Jaderničku určitě, raději dvě, jsou na drsné povětří, čačanská lepotica je dobrá, dozraje, špatná je švestka domácí, nedozraje, navíc šárka.
zelená renkloda určitě, mirabelka nancyská je poklad, a pokud si dáš čtvrtkmeny, 80cm kmínek, pak se ovcí nemusíš bát, dáš kolem kmínku králikářské pletivo a kůl.
Vyšší poloha limituje pouze pozdní odrůdy, aby dozrály, nic jiného v tom nevidím.
Strýmka bude žert, protože to není strom vyšlechtěný pro lidi, ale pro zvířata. Mám pomologii, kde je uvedena jako řepný strom.
Je to ruský strom, přichází do plodnosti po patnáctém  roku po výsadbě a nemá žádnou, ale vůbec žádnou chuť.Mám je čtyři, jsou to impozantní stromy s obrovskou korunou.Pěstoval se proto, protože po válce hrozily hladomory a domácí produkce králíků a jiných byla žádoucí a jablka šly krechtovat.
Uděláme pro dobromilu ochutnávku,mrknu do pomologií, které by jí šly tutově v tom jejím vydrholci....
Jen mne napadlo, jak ti študáci můžou vědět, že resistentní odrůdy, tedy všechny odolné nevydrží tak dlouho, když to nevyzkoušeli....
 

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #40 kdy: Leden 17, 2016, 09:07:47 odpoledne »
Jaký vydrholec??  >:( :"no":
Je to oáza... @--> <3 :bee: :)

No, na jaře mě tam máš jak na koni.... :bee: Dáš mi pak přednášku...o jabloních, hrušních....i o ovcích?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #41 kdy: Leden 17, 2016, 11:03:29 odpoledne »
No jasně,vše ti vyjevím, ideál je konec dubna, když kvetou stromy a jehnata jsou všechny na světě.
Pak se můžu nafukovat, jako holub doupňák, jaká to je paráda.
Vydrholec je definice zemědělské půdy nad 600m n mořem.Není v tom nic hanlivého, jen takový odborný termín....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #42 kdy: Leden 17, 2016, 11:08:12 odpoledne »
Jj..domluvíme se :bee:

U nás se říkalo Drnholec kdejaké díře...tam je to taky docela díra...ale krásná. @-->

No a k tématu...potřebuju ještě nějaké třešně, višeň ( tu jsem si našla...myslím Záhoračka se jmenuje)...a švestky  aspoň 3 ...ty ryngle milujeme, takže ta bude taky.

SoňaR

  • Host
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #43 kdy: Leden 17, 2016, 11:14:08 odpoledne »
Malá technická - Votroubku, čím nás to tady lakuješ?  :D
Vydrholec není žádná definice ani odborný termín, je to jen jeden místní název něčeho někde u Prahy nebo v Praze.
Možná máš na mysli vídrholec. Ale ani to není odborný termín, je to jen lidové označení pro místo, kde hodně fouká  ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #44 kdy: Leden 18, 2016, 04:58:33 dopoledne »
to jo, soňo, lakuju. vidrholec je fakt u nás používanej termín pro místo, kde je zima a fouká.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #45 kdy: Leden 18, 2016, 05:09:25 dopoledne »
Vidrholec ( původně vítrholec ) - místo kde hodně fouká.
Vydrholec ( původně vydroholec )  - místo, které vybydlely přemnožené vydry.
  a je to ;D ;D ;D

doplňuji: jsem se takhle při pondělku v pět ráno pokusila o vtip a nikdo se nesměje :-\ 

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7587
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #46 kdy: Leden 18, 2016, 10:58:37 dopoledne »
Jo, dík, už viem, ako hovoriť tomuto nášmu vyhnálovu. Vidrholec, to sedí... :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #47 kdy: Leden 18, 2016, 04:16:48 odpoledne »
Pak mame jeste Votroubkoholec a nove nam vznika Dobromiloholec. Ted premejslim, kde to vlastne bydlim...
Praktikující cynik

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #48 kdy: Únor 10, 2016, 04:31:57 odpoledne »
dufam ze v končinach kde byvam uz nebude mrznut.dnes som ostrihal figovnik.ten začina pučať velmi skoro na jar a pri tomto teplom počasi som sa obaval aby som to neprešvihol
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Ovocné stromy
« Odpověď #49 kdy: Únor 10, 2016, 05:05:30 odpoledne »
slubuješ???  ;D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854