Autor Téma: Semenaření  (Přečteno 4201 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Semenaření
« kdy: Červenec 28, 2013, 08:28:06 odpoledne »
Toto téma jsem tu nenašla...tak zakládám...

Letos jsem zkusmo zasadila pastinák, petržel a cibuli na semínko...pastinák je super...petržel vypadá trochu slaběji...a cibule nerozkvetla...

Také si pěstuji fazole "becoky" z vlastních semen už 3 roky...ty jsou bezvadné...letos se jim opět daří...tak snad dozrají...

Nechala jsem si z loňska semínka masitých rajčat...začínají se objevovat rajčata...není jich moc, ale snad budou ok...

No a  divoká rajčátka...ta jsou taky bezva...měla jsem dost semínek z loňska, tak jsem vysela jen pár...ale spousta jich vzešla na loňském záhoně...vysemeňují se a přečkala zimu...to je myslím skvělá plodina pro PA...rajčátka jsou malá (menší než cherry), ale chuťově výborná...loni jsem měla jen asi 7 rostlinek...takže jsme všechno snědli, ale na jednom webu někteří pěstitelé psali, že je sklízejí po kilech...

Sahaw psal o tom, že získal semínka ředkviček...tak zkusím nechat pár také vykvést...


Přidávám foto pastináku...



Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2013, 08:30:17 odpoledne »
Semínka by mohla být také předmětem výměny... ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #2 kdy: Červenec 28, 2013, 08:42:59 odpoledne »
Ještě očekávám pěknou úrodu dýní...jen jsem je zasadila na jeden záhon...tak nevím, jestli se mi nezkříží...

Mám tam 3 druhy hokkaido a podobné(golden delicious a solor, myslím)...pak jednu butter cup...a dva druhy máslové...klasickou butternut a serpentine...

Pokud jsem to správně pochopila, může hrozit sprášení těch máslových nebo hokkaid a podobných...ale neměly by se sprášit butter cup a máslová třeba...

No, uvidíme...každopádně, pokud dýně budou, seberu semínka a příští rok vyseju...a uvidím, co vyleze...

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Semenaření
« Odpověď #3 kdy: Červenec 28, 2013, 10:00:45 odpoledne »
Sousedce se sprášily okrasné s cuketami - výsledkem byly hrbaté okrasné dyně velikosti cuket. Našim kačenám velice chutnaly  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #4 kdy: Červenec 28, 2013, 10:03:35 odpoledne »
 :o :o

Tak to bych nechtěla...právě proto mám cukety doma a dýně na chalupě...

Ale ani bych nechtěla, aby se mi sprášila třeba serpentine - máslová s hokkaido...

I když taková hokkaido hadovka může být zajímavá... :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Semenaření
« Odpověď #5 kdy: Červenec 29, 2013, 10:02:39 dopoledne »
Nechavam vetsinu redkvicek kvest. Chci mit hodne seminek. Chci zkusit v zime jist klicky nebo pokud budou rust dobre, tak i male rostlinky. A co nesnim, tak to snedi slepice.

Tesim se na podzim na vymenu semen, i kdyz v mem pripade spis budu kupovat, protoze vlastnich semen za ktere se budu moc zarucit nemam.

V Tescu maji semena za 2,20kc a 3kc, ktere stali predtim 9kc,12kc.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #6 kdy: Březen 14, 2014, 06:01:18 odpoledne »
Zvažovala jsem, jestli založit nové téma...týká se to kukuřice...ale může se to týkat i jiných rostlin.

Snažím se semenařit kukuřici Malované hory. Podařilo se mi už vypěstovat v malém množství 2 generace kukuřic. Kukuřice již není tolik "vybarvená", většina semen je červebohnědé barvy a pár jich je žlutých nebo žíhaných. Mám ještě hrst semínek původních (dostala jsem je od jedněch nadšenců, ti je měli od rodiny přímo z USA) - to jsou ta, co jsem z nich vypěstovala první klasy a z těch pak druhou generaci. Letos jsem si ještě objednala semínka z německého obchodu Deaflora - jen 20 kousků a stálo to celkem hříšné peníze.

Kopíruji úryvky z emailu, ve kterém se píše o množství pěstovaných rostlin, selekci a následné degeneraci semen při pěstování mála rostlin.

"Nedoporucuji opakovane rozmnozovat neb pod 1000 rostlin kukurice degeneruje viz pozvanka na selekci semen. Proto nefunguje zpusob Gengel kdy seminka po namnozeni vratite."
"Kukuřice vyžaduje velkou pozornost při výběru semen. Před lety jsme přivezli odolnou odrůdu Malované Hory.  Semínka se rozletěla po lidech a občas se k nám dostanou klasy téže odrůdy zdegenerované předáváním malého počtu semen bez dostatečné selekce.
Tentokrát se budeme věnovat další odolné barevné odrůdě Mandanská Nevěsta. "

Myslím, že v PA nebude záležet až tolik na původních nebo vyšlechtěných vlastnostech určité rostliny...když nebude co jíst, je jedno jestli kukuřice bude více nebo méně barevná a pochutnáme si i na té, co se nám podaří vypěstovat...

A teď, babo (Glochu) raď...:)

Posílám ještě fotky původních semen a mnou vypěstované kukuřice druhé generace...


Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Semenaření
« Odpověď #7 kdy: Březen 14, 2014, 11:23:52 odpoledne »
Pokud máš ještě semena původní, vysej je samostatně, pokud máš možnost pěstovat na více místech využij to a tu co máš čerstvě napěstovanou nechej - nějaký rok to vydrží. Jde také o to, jestli ti jde o barevnost a nebo jiné vlastnosti. Podle toho musíš vybírat semena na další setí. A příští rok zasej na jedno pole z každého roku řádek semen. pokud budeš mít 3 ročníky - získáš tak trojnásobně širokou základnu. Pokud ti vadí, že se ti vytrácí modrá barva, zasej si zvlášť semínka s touto barvou a ručně je navzájem opyluj - podle tohoto návodu -  http://www.youtube.com/watch?v=3C8pR0GnKMg -  při loupání kukuřice na semeno nenechávej třeba osivo jen z pár klasů, ale z klasů, které vyhovují ulopni pár semen a přihoď je k osivu a zbytemk můžeš sníst.  prostě využij různých možností jak rozšířit variabilitu.
Pak můžeš různě kombinovat řádky s modrými semeny ručně opylenými s těmi která jsi sklidila v předcházejících letech. Výběrem se dá u kukuřice hodně dokázat, pokud se soustředíš na nějakou vlastnost, můžeš ji během několika generací potlačit a nebo naopak zvýraznit.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Semenaření
« Odpověď #8 kdy: Březen 17, 2014, 10:05:03 dopoledne »
Otázka genetiky je vůbec zajímavá, nejen z hlediska semenaření (ke kterému bohužel nenacházím dost vhodných publikací - tu jedinou použitelnou přikládám). Ráda bych např. pochopila, proč některé kukuřice dokážou mít různobarevná semínka a jiné celé klasy jedné barvy s tím, že jedna odrůda má krémové, oranžové a hnědé klasy...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #9 kdy: Březen 17, 2014, 03:27:02 odpoledne »
 Tak to musím hodit jedině do překladače...ale někdy z toho vylezou takové obraty, že tomu nerozumím...:D
Já mám o semenaření publikaci z Gengelu...je napsaná celkem srozumitelně i pro laiky, jako jsem já...

U těch kukuřic je to opravdu zajímavé, také to nechápu...koukala jsem i na jiné barevné odrůdy...a ty barvy mě fascinují...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Semenaření
« Odpověď #10 kdy: Březen 17, 2014, 03:56:38 odpoledne »
Publikaci od Gengela už mám objednanou a věřím, že se od souboru od Seedsavers nebude moc lišit, proto se nesnažím to překládat. Bohužel, překladače jsou spíš k pobavení než k užitku...

Barvy kukuřic mi taky učarovaly tím spíš, že jsem na barvy zatížená. I proto by mě zajímalo, jaké principy dědičnosti tomu velí. Zatím jsem se jen dozvěděla, že se už na zrnku projeví vliv obou rodičovských buněk. Je-li rostlina původem bílá kukuřice a dojde-li k opylení pylem modré kukuřice, zrnko by mělo být šedomodré - a to i za předpokladu, že modrá je recesivní, "potlačitelný/uhýbavý" znak. Jde o gen vytvářející enzymy k syntéze modrého antokyanového barviva a když má zrnko v genetické výbavě jen jeden (po otci) místo dvou takových genů (po otci a po matce), vyrábí enzymu, a tím i barviva méně. Dědičný materiál bílé kukuřice tady nemůže případnou dominanci bílé barvy prosadit, protože mu prostě enzym k výrobě modrého barviva chybí - a modrá se proti absenci jiného barviva, čili bílé, prosadí poměrně snadno. Jak to ale matka příroda dělá, že dokáže u druhů Trilogie, Abenaki, Magic Manna vyrábět celé stejnobarevné klasy? Znamená to, že jedna rostlina má všechny klasy stejné barvy nebo ne? Nebo je to tím, že je gen barvy na chromosomu X? Logicky jsem schopná pochopit a vysvětlit jen to, že jedna rostlina bude mít všechny klasy stejné barvy - pak je gen barvy na chromosomu X, ale není na chromosomu Y, takže pylové zrnko na barvu nemám vliv.

Nemáme tu nějakého kovaného genetika, který by se nás v našem tápání ujal?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Semenaření
« Odpověď #11 kdy: Březen 17, 2014, 04:07:35 odpoledne »
Možná budu impertinentní , ale myslím si, že řešení barev kukuřice moc do preppers nespadá.
Já budu v době po PA ráda, že vůbec nějakou kukuřici budu mít. :) :) :)
Ale barvičky mám také ráda. ;) ;)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #12 kdy: Březen 17, 2014, 04:07:54 odpoledne »
Tak to už je na mě moc...genetiku jsem nikdy nestudovala...ze školy si nepamatuji už skoro nic... ;)

Moje švagrová je zemědělská inženýrka, poptám se jí, až s ní budu...


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #13 kdy: Březen 17, 2014, 04:11:02 odpoledne »
Jj, štiko, to jsme si psali taky...i s Glochem jsem to rozebírala...jen mě to zajímá a fascinuje...

Vypěstovala jsem druhou generaci Malovaných hor, tak jsem byla zvědavá jak dál...

Ve finále opravdu budu ráda, když si nějakou kukuřici budu moci vypěstovat...a chci nějakou odrůdu na mouku...a takovou, která dozraje i v našich podmínkách...


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Semenaření - kukuřice
« Odpověď #14 kdy: Březen 17, 2014, 04:18:04 odpoledne »
Myslím si, že genetika s přežitím dost úzce souvisí. Alespoň selekci by člověk měl zvládat informovaně a když ví, co jsou dominantní a recesivní znaky a na jakých stojí základech, může cíleně upravovat odrůdy, které má k dispozici, aby byly:
* co nejvíc odolné - vůči suchu, zimě, vlhku, chorobám;
* co nejranější - čím kratší dobu trvá zrání, tím méně je úroda ohrožená;
* co nejsnáze zpracovatelná - budu-li mít kukuřici, která se dá snadno mlít, ušetřím si práci;
* co nejuniverzálnější - dvě druhy kukuřice použitelné jako cukrové ve stadiu mléčné zralosti a jako moučné po dozrání do stadia suchého zrna jsou podle mě lepší než dvě odrůdy využitelné buď tak, či onak;
* co nejnižší - aby snáze odolávaly větru;
* co nejméně nápadné jako rostliny barevně - aby nepoutaly nežádoucí pozornost
atd. atd. atd.

Ale myslím, že i preppeři mají právo být hraví, nebo ne?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #15 kdy: Březen 17, 2014, 04:37:02 odpoledne »
Já letos zkusmo vyseji i semínka petržele a pastináku, co jsem nechala uzrát...ale jen na záhoně...správně by se měly kořeny sklidit na podzim a na semenaření zasadit na jaře ty nejlepší...

Já jsem nechala 1 pěkný kořen pastináku na záhoně předloni a loni sklidila semena...stejně tak i u petržele...tam jsem nechala 3 kořeny...

Tak jsem zvědavá jaké kořeny z těch semínek narostou...

Fazol šarlatový mám už 3 roky, ale loňská úroda mi komplet pomrzla...a zbarvení fazolí už také není tak pestré jako u původních semen...byly tam různé barvy a žíhání fialových, hnědých a bílé fazole...v poslední generaci už většina byla jen fialových s různou intenzitou černého žíhání...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Semenaření
« Odpověď #16 kdy: Březen 22, 2014, 09:07:33 odpoledne »
No, žádný genetik tu asi není, ale mně mezitím dorazila knížečka od Gengela a vygooglila jsem přehled základů genetiky, takže už zas matně vím, o čem to je. Nabídka kurzů na internetu je ale docela zajímavá, např. webinář k semenaření bobovitých od Seed Savers teď v úterý...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Semenaření
« Odpověď #17 kdy: Květen 19, 2014, 02:09:58 odpoledne »
Takže, semenaření bude naprosto zásadní při selhání systému.
Moje atributy jsou jednoduché....
plodina musí být uchovatelná a mít nějakou konkretní kalorickou, nebo probiotickou hodnotu. Jestli to někomu chutná či nikoli je vedlejší. Nemá smysl se zabývat nějakým hrouzkem, co si koupil dvacet metrů čtverečných, kdesi v mrazové kotlině krkonoš.a chtěl by být soběstačný.
 Je třeba zvládnout co nejvíc plodin kořenových či hlíznatých. Dobře se pěstují sa mají skvělou skladovatelnost.
z cibulových to je jasné, cibule, česnek, porek zimní a ošlejch na chleba či polívky,.
plodová zelenina dýně, okurek, rajče na chutě,paprika také omezeně, protože  toho moc neumí.
Koštály zelí, kapusta, brokolice, kasdeřávek je top,růžičková kapusta taky.
Luštěniny fazole i čočku, dělám i keříčkový fazol, protože ho mám tuze rád.
Ředkvičky i ředkve jsou výborným zpestřením jídelníčku, stejně jako skvěle skladovatelná brukev gigant.
Na hané se kdysi říkávalo: brambory a zelé, živobytí celé.....
semenaření těchto rostlin neklade žádných těžkých překážek, pouze je nutné chápat souvislosti .
Pokud neudržíte celer do jara, pak nemáte na čem stavět, proto je třeba pěstovat 400% potřebných semínek.Jeden rok to nevyjde, semínka nevzejdou, potřebujete bártr a tak to je.
Vhodným řešením bývá ponechání rostflin na místě pěstování, jen se matky zazimují vrstvou slámy, pokud nemáme potíže s hlodavci.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Semenaření
« Odpověď #18 kdy: Červen 11, 2014, 12:17:28 dopoledne »
Tak jsem to fakt zvoral. Posledni turiny, cervena repa, vodnice, redkve mi zanikli. Prodavi tu nekdo semenareni?

Chtel jsem nafotit tyhle druhy i s kvetem a provest pokusy, ale nema nic, tak bud pokud odlazim na dalsi rok nebo to za mne nekdo vezme.

Povazuji repy za velmi dulezite pro PA a pro sobestacnost. Jsou nenarocne, Daji se vyuzit pro zvirata, vydrzi dlouho a cloveka taky zasyti.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Semenaření
« Odpověď #19 kdy: Červen 22, 2014, 09:45:43 odpoledne »
Nenasli jste nejake pdf nebo nebo nejake stranky, kde vse vysvetluji ohledne semenareni? Behem par dni jsem o tom dost premyslel a mam hodne a hodne otazek, tak snad bych je nasel v nejake knizce. diky

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #20 kdy: Červen 22, 2014, 09:52:34 odpoledne »
Knížku vydal Gengel :Pěstujeme si vlastní semínka

http://www.gengel.webzdarma.cz/#10.Publikace|outline

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Semenaření
« Odpověď #21 kdy: Červen 22, 2014, 10:23:42 odpoledne »
Je to dobra publikace?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Semenaření
« Odpověď #22 kdy: Červen 22, 2014, 10:40:51 odpoledne »
Jinou neznám, takže pro mě - laika-je dobrá...
Není to žádná kniha s lesklými obrázky a úchvatnými fotkami...já jsem ráda, že je v mé PA knihovně...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Semenaření
« Odpověď #23 kdy: Červen 26, 2014, 11:19:21 dopoledne »
Kdyby nahodou mel tu knizku zalohovanou v pdf, tak by nahodou uvital par ukazek.:)

Offline alcarmo

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 38
Re:Semenaření
« Odpověď #24 kdy: Červen 01, 2015, 10:47:45 odpoledne »

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Semenaření
« Odpověď #25 kdy: Srpen 10, 2015, 12:56:38 odpoledne »
Zkouším pórek na semínka...má krásné květy...nechala jsem 5 rostlin.

také libeček má spousty semen...ty ale používám i v kuchyni jako koření...rozdrcené v hmoždíři...


chpslst

  • Host
Re: Semenaření
« Odpověď #26 kdy: Srpen 20, 2015, 03:09:57 odpoledne »
tento rok máme krásne hokaido tekvice, takže už konečne môžem aj ja niečo ponúknuť...
kto bude mať záujem, stačí požadovať a na jeseň po zbere a usušení, môžem bez problémov zaslať.
samozrejme nechcem za to nič...

SoňaR

  • Host
Re: Semenaření
« Odpověď #27 kdy: Červen 20, 2016, 10:42:07 dopoledne »
Můj semenářský pokus s řeřichou se blíží k úspěšnému konci. I v květináči na okně bez problémů vykvetla a už na ní zrají semínka  :-)
Dala bych sem fotku, ale přes mobil mi to nejde...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Semenaření
« Odpověď #28 kdy: Červen 20, 2016, 09:20:03 odpoledne »
 ;D ;D ;D
Semeno halt máš kvalitní, to je dnes vzácný, jako já byl v přerově na výstavě dobytka a paní vedla do výstavního kruhu tři nádherný kozy sánský, fakt kouzelný, a já to nevydržel a vykřikl...ježíškote, madam, vy máte ale nádherný kozy...
Paní se usmála, zavrtěla zadnicí, a povídá: děkuju za uznání, je vidět, že jste znalec.....
No, bylo veselo.

Offline DrBoliTo

  • ***
  • Příspěvků: 8
Re: Semenaření
« Odpověď #29 kdy: Prosinec 30, 2016, 06:11:07 odpoledne »
Ahojte,
pro zájemce o semenářství a genetiku bych rád doporučil tuto publikaci: https://knihy.abz.cz/prodej/geneticka-diverzita-slechteni-a-semenarstvi. Je tam shrnuta problematika šlechtění velmi stravitelnou formou a myslim že je tam hodne praktických informací. Po nahlédnutí do semenářské/genetické kuchyně můžu říct, děkuji nechci :) Je to neskutečná piplačka. Takže průkopníkům smekám.
 
 

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Semenaření
« Odpověď #30 kdy: Listopad 24, 2018, 04:51:22 odpoledne »
Mám dotaz. Když se zkříží dýně, je už plod v první generaci jiný, nebo až plody z jeho semen.
Z kupovaných semínek mi zatím vždy vyrostlo co mělo, ale moc jsem dýně nepěstoval a různé druhy jsem měl trochu od sebe.
Za rok bych rád osel větší kousek zahrady právě dýněmi (různých druhů) a nechci se dočkat nepříjemného překvapení. Třeba nahosemenné dýně oranžové barvy se slupkou na semenech.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Semenaření
« Odpověď #31 kdy: Listopad 24, 2018, 07:17:30 odpoledne »
pokud zasiješ čistá semíka, pak  sklidíš plody zcela jasně deklarovaných vlastností, ovšem jejich semínka , pokud jsou sprášena jinými odrůdami již nebudou mít definované vlastnosti.Teda geneticky, na sežrání budou chutnat stejně.Ty semínka.
Takže můžeš vyset odrůd kolik chceš a vyroste ti, co jsi zasel.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Semenaření
« Odpověď #32 kdy: Listopad 24, 2018, 07:54:54 odpoledne »
To jsem chtěl vědět, díky.