Autor Téma: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...  (Přečteno 8996 krát)

štika

  • Host
Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« kdy: Červenec 28, 2013, 02:56:20 odpoledne »
Vejce se nakládaly do roztoku křemičitanu sodného, zvaného též vodní sklo (ze starého názvu fluid silica) ze 17. století. Vodní sklo je možno koupit v drogerii dodnes.

Citace
Vezmu malířské vápno, mám zásobu v kýblu ve sklepě, naberu do třílitrovky tak asi velkou naběračku, odspodu to dělá nějakých 6 - 7 cm, beru to odhadem a zaleju vodou tak asi do půlky sklenice, aby se tam vešla i vejce. A pak sbírám vejce /měla by být pevná, ale ve špatných létech dávám i křehká, holt ho dávám opatrně/, napíšu na ně tužkou datum sběru jen tak pro informaci a strčím do sklenice špičkou dolů. Když se vejce nahne, nic se neděje, moc se s tím nepárám. A prostě přidávám vejce, dolévám vodu. Sklenici mám ve sklepě v domě, vedou tudy trubky od topení, v zimě je tam tak 12 °C, v létě asi víc, na ovoce to není. Sestra ani takový sklep nemá, dává to do chladnějšího špajzu v přízemí. Sestra nakládá průběžně celoročně, když se jí setká víc vajec, já tak v říjnu, abych měla na zimu, poslední beru v lednu, nic jim není. Někdo mi tu vynadal, že si vymýšlím, ale používám je na všechno. Zkusia jsem je i vařit na chlebíčky - bez problémů. Šlehám bílek - bez problémů. Nikdy se mi nic nezkazilo. Sestře jednou prasklo vejce, ale je cítit, to poznáte, tak ho vyhodíte, ostatní vejce přendáte, nic se neděje. Když vyndám všechna vejce, doleju vodu a příští rok do toho samého vápna naskládám další vejce. Je to snadné. Jo, sklenici nepřikrývám. Naše máma to dělala taky tak. E.   
http://www.ifauna.cz/drubez/nemodforum/r/detail/1155652/nakladani-vajec

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vejce
« Odpověď #1 kdy: Červenec 28, 2013, 05:25:23 odpoledne »
Nakladane vejce ve vapne

Do sklenice dam poskladam cca 35 vajec. V kbeliku rozmycham vapno a zaleju to. Dam na vrch igelit s gumickou. Pak to dam do sklepe.







Offline relaxinek

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Vejce
« Odpověď #2 kdy: Leden 21, 2014, 08:34:46 odpoledne »
Sahawe jak dlouho ty vejce v tom vapně vydrží ?

Offline rrrr

  • ***
  • Příspěvků: 211
Re:Vejce
« Odpověď #3 kdy: Leden 21, 2014, 09:09:45 odpoledne »
To by aj mna zaujímalo :)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Vejce
« Odpověď #4 kdy: Leden 21, 2014, 09:31:38 odpoledne »
ja zavaram prepelicie vajcia varene na tvrdo v sladkokyslom naleve ako uhorky.najdlhsie nam vydrzali pol roka,inak sa zjedia aj skor :D urcite sa da tento postup pouzit aj pri slepacich vajciach.dal by som sem aj foto,ale neviem ako sa vklada
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Vejce
« Odpověď #5 kdy: Leden 21, 2014, 09:32:42 odpoledne »
uz som na to prisiel :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline relaxinek

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Vejce
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2014, 09:58:37 odpoledne »
Jop si šikovnej TNT 1973 :),někde sem taky čet nebo vyděl že se namažou minerálním olejem a dávají normálně do papírových přepravek a skladují se na suchém a chladném místě.Vydrží okolo 9 až 12 měsíci. :)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Vejce
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2014, 10:28:04 odpoledne »
Napr. v južnej Kórei je dostať vajcia natvrdo v náleve v každej samoške na rohu...
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vejce
« Odpověď #8 kdy: Leden 21, 2014, 11:04:48 odpoledne »
Minerálním olejem namazaná vejce? Myslíš pod minerálním olejem tu příslušnou ropnou frakci, která toto jméno nese oficiálně (to by mě zajímalo, který vzdělanec tomu dal jméno "minerální olej"...)? Vejce konzervované ropou, to zní lákavě:) Nezkoušel někdo konzervovat vejce třeba namočením ve vosku?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Vejce
« Odpověď #9 kdy: Leden 22, 2014, 01:17:05 dopoledne »
Našiel som toto:

Smícháme 1 dl vodního skla s 1 litrem svařené, vychladlé vody, nalijeme do láhve se širokým hrdlem a dobře očištěná, nenatlučená čerstvá vejce klademe do roztoku tak, aby nad nimi zůstala ještě asi 4  5 cm vysoká vrstva tekutiny. Láhev neprodyšně uzavřeme.
Vejce konzervovaná ve vodním skle se dají uchovat celý rok, nedostanou nepříjemnou příchuť a z jejich bílků můžeme šlehat i sníh.

zdroj: http://www.madarskakucharka.cz/ruzne-rady-a-predpisy/domaci-konzervovani-vajec/
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline relaxinek

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Vejce
« Odpověď #10 kdy: Leden 22, 2014, 08:43:23 dopoledne »
Ormien vůbec netušim co to je akorát sem to někde slyšel nebo vyděl tak sem to sem napsal jestli to někdo nezná nebo stim nemá skušenost.  ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vejce
« Odpověď #11 kdy: Leden 22, 2014, 02:02:29 odpoledne »
Jako větší "lahůdka" už se mi jeví jen silikonový anebo parafínový olej... Veškeré ropné produkty plus umělé oleje jsou pro organismus jen velmi obtížně eliminovatelné, narušují jeho vlastní lipofilní (vodu odpuzující) struktury, tj. membrány a vyžadují hrábnutí do rezerv, aby se jich organismus zbavil (to platí i pro používání těchto olejů a tuků, např. vazelíny v kosmetice). Možná jsou vejce natolik šikovná, že si olej, kterým bychom je namazali, dokážou "držet od těla", ale já bych to osobně neriskovala. Naproti tomu jsou baktérie, které si s ropnými produkty dokážou docela dobře poradit... V létě zkusím ten vosk:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline relaxinek

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Vejce
« Odpověď #12 kdy: Leden 22, 2014, 02:53:00 odpoledne »
 :) tak to ti přeju aby se ti ten vosk povedl a děkuju za vysvětlení  ;)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Vejce
« Odpověď #13 kdy: Leden 22, 2014, 07:02:27 odpoledne »
ormien
ja som videl tu konzervaciu vajec mineralnym olejom v jednej casti serialu doomsday prepare.tam tiez tvrdili ze tie vajcia vydrzia 9-12 mesiacov
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Vejce
« Odpověď #14 kdy: Leden 22, 2014, 10:06:33 odpoledne »
Budiž jim přáno - pražce nakonzervované vyjetým motorovým olejem taky vydrží daleko dýl, o tom není pochyb... Já nezpochybňuji konzervační schopnosti minerálních olejů, jen si nejsem jistá, jestli se to nedostane do toho vejcete... Ostatně, vodní sklo taky nikdo nepije a vejce se tím konzervují, tak nevím... Rozhodně se ale s minerálními oleji kamarádit nehodlám, dokud existují jiné cesty.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

chpslst

  • Host
Re:Vejce
« Odpověď #15 kdy: Leden 24, 2014, 02:22:58 odpoledne »
skušobne som naložil vo vodnom skle do dvoch 4L pohárov slepačie vajcia cca. pred pol rokom.
vlezie tam 34 vajec, ale to vrchne si koleduje /zdá sa mi že trochu vytŕča z vody von/,
 už som chcel poháre otvoriť ale na potvoru sliepky začali zasa niesť ako divé...
čo by ma však zaujímalo, či je možné tento riedený roztok vodného skla opetovne použiť.
teoreticky áno, ale četr vie či napr. škrupina neodoberá niektoré konzervujúce látky z rostoku...

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re: Vejce
« Odpověď #16 kdy: Únor 06, 2014, 11:13:00 odpoledne »

Sahawe jak dlouho ty vejce v tom vapně vydrží ?

Moje babicka takto nakladala vejce a vydrzela (tedy vejce) nekolik let.
I kdyz je pak pouzivala jen do testa, asi ne na jidlo..

cituji z wikipedie:
Vodní sklo je vodný roztok křemičitanu sodného (chemický vzorec Na2SiO3). Dříve, ještě ve druhé polovině dvacátého století, se na území bývalého Československa používal k uchovávání vajec, když se vejce naskládala do láhve a zalila vodním sklem. Roztok ucpal póry ve skořápkách vajec a ta tak vydržela řadu měsíců.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Vejce
« Odpověď #17 kdy: Únor 12, 2014, 11:10:06 dopoledne »
Doporučoval bych naskládat vejce napřed do sklenice a pak zalít roztokem - pozor - vodní sklo leptá, pokud se toho omylem napijete, zjednoduší vám to trávicí soustavu - zůstane jen jedna dutina.
http://www.toplekar.cz/prvni-pomoc/chemikalie/vodni-sklo.html?start=80
My tak nakládali vejce relativně nedávno - konzervovali jsme si tím jarní přebytek pro použití na podzim, kdy je vajec málo

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vejce
« Odpověď #18 kdy: Červen 13, 2014, 12:10:10 dopoledne »
Vajicka nalozene ve vapne jsem jedl asi pul roku p nalozeni a byli ok. Mel bych mit presny datum nekde napsano. Mam jeste jednu sklenici nalozenou a tu planuji otestovat az za 2 mesice.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vejce
« Odpověď #19 kdy: Červen 13, 2014, 12:13:53 dopoledne »
Jinak tu byli pokusy s vajicky skladovane v kumbale. Nekde na forum by to melo byt napsano. Myslim, ze to bylo 2 mesice jen tak. Pochopitelne ciste, protoze spinave maji kratsi zivotnost. Ne ocistene, ale proste byli ciste od slepic.

Dulezity faktor neni teplota, ale nemena teplota. Pokud jsou vejce v mistnosti, kde nedokazi k vykyvuv teploty, tak drzi skvele. Kdyz mi tatka rikal, ze vejce nikdy neskladovali v lednici, ale v jedne mistnost a mesic, tak jsem neveril, ale fakt to funguje. doporucuji starsi pro jistotu tepelne upravit vzdy.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #20 kdy: Únor 20, 2015, 05:50:05 odpoledne »
Tak se pustim do vajiček, které byli nakládané Červenec 28, 2013 . Zitra je otestuji. Hadejte jestli bude po nich nebo v pořádku. ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #21 kdy: Březen 17, 2015, 01:21:03 odpoledne »
Až teď jsem se k tomu dostal. Nechtěl jsem rušit svůj pokus s jedním pokrmem. Tak to vypadá, že skutečně vápno + nízká teplota dokáže uskladnit vajíčko. Otestuji asi celkem 10 a šoupnu je zas do sklepa.Uvidim jak dopadne přístí rok.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #22 kdy: Březen 17, 2015, 08:02:19 odpoledne »
Vajíčka aby vydržali, treba upchať póry, aby nevysychali. Jedno, či potrieme jedlým olejom, zalejeme vápnom, či vodným sklom. Vajcia by sa vraj nemali ani skladovať v chladničke, ale len v chladnej komore, a vydržia niekolko mesiacov aj bez konzervácie.

Vždy rozdám vajíčka, keď mám dosť, a potom príde doba, že baby čakajú pri kurníku, kedy dáka slepica prdne vajco, aby mohli urobiť obed.  ;D
Budem museť urobiť tiež dáke železné rezervy, aby som bol správny prepér  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline vladimír zahradník

  • ***
  • Příspěvků: 7
  • Člověče přičin se a Pán Bůh ti požehná!
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #23 kdy: Březen 31, 2015, 12:18:04 odpoledne »
Dočetl jsem se , že vejce do 24 hodin po snesení neobsahuje cholesterol. Tak mám v oploceném lese (1600m2) malý kurník a stav vždy 10 až 14 slepic.  Snůška při dobré výživě neklesne celoročně pod 7 vajíček  denně. Přebytky prodávám i rozdávám, konzervaci opravdu netřeba. Ovšem třeba mít ten les!
Vladimír

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #24 kdy: Březen 31, 2015, 12:35:37 odpoledne »
Neviem, čo za článok to bol. Ale cholesterol obsahujú určite. Ale dnes je na neho trochu iný pohlad, ako pred časom. Za najhorší sa dnes považujú emulgované rastlinné tuky, ktoré práve spôsobujú zvýšené usádzanie v tepnách.
A prírodným sa zase udelila milosť. Cholesterol dokonca človek potrebuje k životu. http://www.aktuality.sk/clanok/260573/cholesterol-nas-nemusi-strasit-ako-ho-znizit-prirodzenou-cestou/

Význam robiť si zásoby spočíva v inom. Nie v tom, že dnes aj zajtra mám. /nie len o vajciach/
Mne teraz prišla líška, a zrazu nemám....  ::)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline mikeš

  • ***
  • Příspěvků: 14
Re:Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #25 kdy: Červen 03, 2015, 01:29:36 odpoledne »
matne si pamätám,že moja starká,v období keď bolo vajec veľa,robila cestoviny,nasušila a vydržali v pohode rok.viem,nie je to o priamej konzervácii vajec,ale aj toto je riešenie.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #26 kdy: Srpen 15, 2015, 05:01:03 odpoledne »
Co,  když mám v domku 42-54 °C. 

Zkusil jsem dát je pod domek, tak se uvidí.

Pišu o čerstvých vajíčkach.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #27 kdy: Srpen 15, 2015, 07:14:58 odpoledne »
Vykopej si krecht... :bee:

Offline El Carlos

  • ***
  • Příspěvků: 11
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #28 kdy: Leden 27, 2017, 03:03:29 odpoledne »
Včera jsem zkusil prvně vejce lyofilizovat. Člověk z toho sice už nikdy neudělá volský oka, ale jinak by to mělo být použitelný a prý to vydrží 10 - 20 let.

SoňaR

  • Host
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #29 kdy: Leden 27, 2017, 03:38:35 odpoledne »
hustý, ty máš svůj lyofilizátor, nebo jsi to vymyslel nějak jinak?

Offline El Carlos

  • ***
  • Příspěvků: 11
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #30 kdy: Leden 27, 2017, 06:45:27 odpoledne »
12 let prodávám lyofilizátory do laboratoří v ČR&SR, tak nebyl takový problém si jeden postavit  :D

https://www.youtube.com/watch?v=yFGquGdGm8I

SoňaR

  • Host
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #31 kdy: Leden 27, 2017, 10:20:12 odpoledne »
Super, to se ti potom otvírají zajímavé možnosti  :)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #32 kdy: Květen 02, 2017, 11:47:58 dopoledne »
Zajímala by mne energetická náročnost lyofilizéru.Nedá se to nějak vyjádřit?

SoňaR

  • Host
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #33 kdy: Říjen 31, 2018, 05:03:44 odpoledne »
Že prý se dřív vejce ukládala do ten rok sklizené pšenice a vydržela tak (ta vejce) řadu měsíců až rok, máte s tím někdo zkušenosti?

Do bedny se nasypala vrstva pšenice, na ni se naskládala vejce, aby se nedotýkala, zasypalo se to zase pšenicí a takto se mohlo udělat několik vrstev.

Asi to budu muset vyzkoušet  ::)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #34 kdy: Červen 05, 2019, 07:50:03 odpoledne »
Stále mám uložené vejce z roku 2013. Brzo je otestuji.:) Tak jen musim napsat závěť.

Nalim

  • Host
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #35 kdy: Červen 05, 2019, 07:57:54 odpoledne »
Myslím, že Tě Tvůj nos ochrání "fčas"

Offline Ychtyl

  • ***
  • Příspěvků: 7
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #36 kdy: Červen 05, 2019, 10:06:42 odpoledne »
Sahawe, prosím počkej s tím testováním až si vyzvednu mlýnek. Pokud by jsi to náhodou nevydržel tak na mou maličkost nezapomeň pří sepisování té závěti.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #37 kdy: Červen 06, 2019, 07:09:46 dopoledne »
Tak já počkám.:)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #38 kdy: Prosinec 28, 2023, 09:47:54 dopoledne »
Stále mám uložené vejce z roku 2013. Brzo je otestuji.:) Tak jen musim napsat závěť.

Sahaw a ako dopadol test??


S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #39 kdy: Prosinec 29, 2023, 08:42:35 dopoledne »
Nejedl jsem je. Neměl jsem odvahu. Vypadali neporušeně.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7602
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #40 kdy: Prosinec 29, 2023, 09:28:13 dopoledne »
Neporušené, akože si ich rozbil a skontroloval zvnútra?

Bielok a žltok boli samostatne a nesmrdeli?

To by bola fajn správa. Ako boli uskladnené?

Asi taký pokus urobím aj ja.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Hohepa

  • ***
  • Příspěvků: 198
Re: Nakládaní vajec - vápno,vodní sklo,...
« Odpověď #41 kdy: Prosinec 29, 2023, 03:08:09 odpoledne »
Jak jsi je nakládal ?
Třeba tam máš michelinskou lahůdku  f-)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Stolet%C3%A9_vejce