Autor Téma: Odpadní voda, septiky, žumpy  (Přečteno 5107 krát)

Machr

  • Host
Odpadní voda, septiky, žumpy
« kdy: Květen 25, 2012, 12:53:46 dopoledne »
Máte nějaký druh ekotoalety?

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #1 kdy: Červen 06, 2012, 11:59:55 odpoledne »
Zdravím.
Tenhle problém budu časem řešit na chalupě zatím mám kadibudku na zahradě. Prosím sdělte jak to funguje. V tom trychtýři se budou usazovat zbytky exkrementů, pokud to má být eko tak tam nejspíše nebudete lít vodu na spláchnutí. S vodou by nastalo přílišné rozředění a neproběhlo by huminozní tlení. Tak nevím. Z kadibudky vyvezu jednou ročně 200 l plastový sud vyklopím na kompost a mám vystaráno, je z toho perfektní skoro nesmrdící kompost, je samozřejmé, že se musí ho**o zasypat pilinama.
Miki.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #2 kdy: Červenec 09, 2012, 07:16:33 odpoledne »
kde mám splachovací
Jak mas zarizeny odpad? Recyklujes? :)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #3 kdy: Červenec 09, 2012, 07:24:22 odpoledne »
1) co je to TK 14? nějaká Terra? jezdí to na benzín? Jakou to má spotřebu?

2) co je to plečkování? vím jen, že to slovo existuje.

3) táta oborával brambory s kravkou, jako malý kluk, vždycky na to vzpomínal, zejména když jsme okopávali :-D.

Jde to i nějakou mechanizací? Asi se musí nějak dodržet rozteč řádků a spešl pluh, zajímá mne to teoreticky..

Jo, a díky..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #4 kdy: Červenec 09, 2012, 07:35:41 odpoledne »
Prosím vlákno odpadní voda, septiky, žumpy.. Odpověď co Gloch dělá s obsahem žumpy mne zajímá.. Budu se tímto vláknem zajímat.. Ne že bych byl zvláštní milovník exkrementů, ale patří to k životu.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #5 kdy: Červenec 09, 2012, 11:02:51 odpoledne »
kde mám splachovací
Jak mas zarizeny odpad? Recyklujes? :)
Bohužel to zatím není v obci dořešené - musím platit za vyvážení. Pro případ nouze mám kalové čerpadlo.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #6 kdy: Říjen 20, 2012, 07:05:46 odpoledne »
No, zrovna budem potrebovať vyriešiť hajzel na zahrade.

Miki, môžeš poradiť, prosím ?
Stačí vykopať jamu a postaviť búdu? Alebo je treba vsadiť do zeme nádobu (mám zdarma 1000 l nádrže na palete) ?
Nehrozí kontaminácia spodných vôd (studňa 11m hlboko, vzdialená asi 15 m od plánovaného hajzlu) ?
Čo je lepšie? A koľko môžem počítať objem sr***k za rok / 4 osoby víkendovo?   ;D
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #7 kdy: Říjen 21, 2012, 08:36:56 dopoledne »
A co tak toto?:http://www.rodovystatek.cz/ekotoalety.htm
Inak tu stranku doporucujem celu prestudovat
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #8 kdy: Říjen 21, 2012, 08:39:40 odpoledne »
No, zrovna budem potrebovať vyriešiť hajzel na zahrade.
 A koľko môžem počítať objem sr***k za rok / 4 osoby víkendovo?   ;D

4 osoby na víkend bych asi moc neřešil - použít nějakou nádobu a při odjezdu ze zahrady to dát na kompost. Močit eventuelně můžeš přímo na kompost a výkaly se díky hmyzu v tom kompostu do týdne ztratí. Akorát to vždycky přikrýt vrstvičkou hlíny a nebo posečené távy, ať to není cítit.

ovčák

  • Host
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #9 kdy: Listopad 05, 2012, 04:10:50 odpoledne »
Jedním z míst, kde je tradičně využíváno organického odpadujako hnojiv, jsou některá čínská města. Například v Šanghaji je většina lidského odpadu ve městě shromažďována. Lidské výkaly z veřejných toalet, obsahy septiků a skládek jsou uskladňovány a vyváženy každý den ven z města v zapečetěných člunech. Tento odpad je kompostován po dobu 10–30 dnů společně s dalším organickým odpadem.

Toooom

  • Host
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #10 kdy: Listopad 25, 2012, 04:42:37 odpoledne »
Máte někdo zkušenosti s vývodem odpadu do kořenového systému? Teorie je taková, že jde o kaskádu rybníčků, ve kterých jsou vysazeny rostliny, které pomáhají rozkládat exkrementy, rybníčky jsou 3-4, "sériově" za sebou, v posledním rybníčku už se hromadí prakticky čistá voda...

homan

  • Host
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #11 kdy: Listopad 25, 2012, 10:22:21 odpoledne »
Mám žumpu a zahradu. Víc toho nemůžu napsat.  ;)

Teorie o fermentaci:
První průmyslové využití  anaerobní fermentace zaznamenala  koncem 19. století, kdy byl ve Francii zkonstruován první septik, což znamenalo podstatnou změnu ve zpracování a likvidaci odpadních vod. V roce 1927 byly uveřejněny první studie o vlivu teploty na methanizaci a od té doby se proces anaerobního rozkladu organických látek stal předmětem teoretického i praktického studia mnoha vědců.

Desmond

  • Host
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #12 kdy: Prosinec 02, 2012, 04:55:40 odpoledne »

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 11, 2012, 02:28:21 odpoledne »
Myslím, že nejlepší je přepadová dvoukomorová žumpa. Měla babička v rodinném domku. Jednou ročně se tekutá část vypouštěla do pole a asi po patnácti letech bylo potřeba vyvézt tu část pro "pevnou" hmotu. žumpa dle mé (nedokonalé) paměti byla cca 2 komory á 1,5 x 1,5 x 2,5 metru. (Ta větší velikost je dobrá aby se vám ty pevnější věci měli šanci alespoň částečně rozložit.)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

štika

  • Host

Offline Ptakopysk

  • ***
  • Příspěvků: 21
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #16 kdy: Září 19, 2013, 09:29:02 dopoledne »
Bohužel. Doma (ve městě jsme klasicky napojeni na síť). Na chatě jsme se pokoušeli něco ekologičtějšího vymyslet, ale nakonec jsme skončili u pravidelně vyvážené žumpy.

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re:Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #17 kdy: Červen 30, 2015, 05:52:48 odpoledne »
Prosím pěkně, můžete mě někdo navigovat na zákony, které přesně vymezují, jak má vypadat zacházení s odpadní vodou z domu ?
Je nějak zákonem rozlišeno, jestli při eko-kompostovacím WC se zachází s "šedou vodou" jinak nebo je to jedno a musí být dodrženo všechno jako u černé vody?
 :rose:

ještě doplním... co je to vlastně trativod ?


Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #18 kdy: Červenec 06, 2015, 06:04:57 dopoledne »
Zdravím.
Májo,
ten trativod je od spojení slov "tratí vodu".
Je to prosté, do země se nakladou hliněné trubky tzv. trativodky (v minulosti se používaly na dělání meliorací mokřadů v krajině) jsou pokud se nepletu tak asi 8-10 cm v průměru a dlouhé tak asi 30 cm z vypálené a neglazované hlíny.
V domku mých rodičů jsem ten trativod sám kopal bylo to vyústění odpadní vody z 3 komorového septiku.
Ta voda byla již tak čistá, že by se dala používat i na zalévání zahrady. Trativod byl dlouhý tak asi 30 m a na konci byla jáma s kačírkem nebo štěrkem tak asi 1x1 m v půdorysu a hloubka 1,5 m a to vše zaházeno hlínou.
Trubky byly na rozhraní spodku ornice a podložního písku, mnooo spíše v tom písku tak asi v 50 cm hloubky.
Funkce:
Voda vyčištěná v septiku se dostávala do trativodu kde se postupně vsakovala (protékáním) ve spojích mezi trubkami a pokud to nestačilo tak v té jámě kde byl štěrk.
Miki

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #19 kdy: Červenec 06, 2015, 06:39:22 dopoledne »

Miki dě-ku-ji  @-->

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #20 kdy: Červenec 06, 2015, 01:22:41 odpoledne »
Zdravím.
A to jsem ti zapoměl říci jak podél té řady trubek trativodu s dařilo ovocným stromům.
Stejná odrůda, stejná zahrada, stejná podnož a přeci byly rozdíly mezi těmi, které měli kořeny podél trativodu a těmi co o to byly ochuzeny.
Pravidelně se stávalo, že sklizeň letních jablek třeba James Griwe byla až o 3 neděle dříve na těch u traťáku.
Miki

Offline Mája

  • ***
  • Příspěvků: 544
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #21 kdy: Červenec 06, 2015, 03:14:37 odpoledne »

díky :)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #22 kdy: Říjen 16, 2015, 08:50:44 dopoledne »
Jednou mi zapáchala čistička potrubím až do chalupy. Nalila jsem do záchodu Savo. Smrad zmizel, ale teď čtu, že je to špatně.

ÚDRŽBA SEPTIKU A ŽUMPY

Jak odstranit nepříjemný zápach septiku nebo žumpy.

Také znáte ten typický zápach septiku, žumpy nebo suchého WC při náhlé změně počasí? Nechce se Vám kontrolovat, jestli už je septik nebo žumpa plná a volat drahý vývoz? Máme pro Vás a Váš rodinný dům, chalupu nebo chatu se septikem, žumpou nebo suchým záchodem pomoc. Výrobek Bacti ZS od společnosti Baktoma Vám pomůže odstranit zápach septiku nebo žumpy. S produkty spol. Baktoma nebudete platit drahý vývoz žumpy a septiku a následnou likvidaci organických odpadů.
 
Výrobek BACTOMA BACTI ZS je směs vybraných a speciálně vypěstovaných kmenů bakterií, které rozkládají organické látky. Když se bakterie dostanou do vody obsahující organický odpad, začnou být aktivní, začnou produkovat specifické enzymy, s jejichž pomocí dokážou rozkládat bílkoviny, škrob, uhlovodany, živočišné a rostlinné tuky, papír a další organické odpadní materiály. Bakterie vyšlechtěné v laboratořích spol. Baktoma jsou rychlé a velmi účinné. Svým působením odstraní zápach a celý zdroj zápachu. Také značně prodlouží nebo zcela odstraní interval vyvážení septiku či žumpy. Výrobek Baktoma Bacti ZS snižuje hromadění pevných nežádoucích organických látek, kalů a tvorbu pěny. Působením bakterií se z pevných kalů a usazenin stává odpadní voda, kterou lze bez jakýchkoli obav použít jako hnojivovou zálivku pro květiny či zatravněné plochy.
 
Baktoma dodává bakteriální směs prášku, aby byly bakterie déle uchovatelné. Před použitím musíte bakterie aktivovat, oživit. Postup je velmi snadný - potřebné množství suché směsi bakterií nasypte do vlažné vody v poměru plná odměrka : 2l vody, promíchejte a po 45 min. roztok vlijte do WC nebo jiného odpadu. Dávkujte v první dávce jednu odměrku na m3 septiku nebo žumpy. Následně jednou týdně jednu odměrku pro udržení nastartovaného procesu likvidace odpadů.
 Nikdy nesypejte suchou směs přímo do septiku!
 
Důležité upozornění: Vyvarujte se aplikace dezinfekčních prostředků, které obsahují chlor (Savo, Domestos), louh (Krtek) či bělících přípravků do odpadů, které ústí do ošetřeného septiku či žumpy. Tyto prostředky bakterie zabijí, a proto například na čištění toalet používejte přípravek Baktoma Bacti SZ - přírodní bio enzymatický přípravek na odstranění zápachu z WC, který krásně provoní Vaši toaletu.
 
Každý námi nabízený výrobek společnosti Baktoma je ekologický a přírodní produkt. Neobsahuje žádné zdraví škodlivé bakteriální kmeny, kyseliny, louhy, fosfáty či další ekologicky nevhodné látky.

Máte s tím někdo zkušenosti ????

Podobné, levnější, 1 kg od 230,- Kč

Golem S Bio čistič septiků a jímek 1000 g

Offline Jozeff

  • ***
  • Příspěvků: 144
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #23 kdy: Leden 27, 2016, 03:18:46 odpoledne »
Máme domácu čističku odpadových vôd DC12 pretože v obci nie je kanalizácia. Je to naddimenzované - pre 12 osôb. Zatiaľ sme 4 ale dom pojme aj viacej osôb. Myslel som si že bude treba vyberať tuhé časti - netreba zmení sa to na jemný kal. Myslel som si, že to nebude fungovať bez elektriny a fungovalo cca 1 rok. Je pravda že som pravidelne pridával čerstvé baktérie. ( bez nich som to neskúšal) Myslel som si že v prípade výpadku elektriny nepôjde spláchnuť a ide. ( voda tečie z rezervoáru samospádom - pomaly ale tečie. Keby niečo je pripravené miesto na kompostovaciu  toaletu a u susedov je kadibudka -s tým problém nie je.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #24 kdy: Leden 27, 2016, 03:57:04 odpoledne »
Já jsem betonovou jímku koupil i s barákem, je hodně stará.
Barák byl 15 let používanej jenom jako chalupa.
Podle bývalého majitele se vyvážela jímka každej rok, a to jedna nádrž fekálu na V3Sce.
Já jsem hned po nastěhování začal dávat bakterie - dávám zelenej "WC NET",  a maximální spokojenost !
Dáváme každý pondělí jednu tobolku. 10 let jsme jímku nevyváželi, na dně je asi 20 cm vrstva řídkého. Žádnej zápach z jímky nejde !
Stále zde bydlím já s manželkou, a občas přijedou na návštěvu děti a vnoučata.
S přídavkem bakterií jsem fakt spokojenej :D

Jenom jsem doma na úklid zakázal veškerý SAVO. Tím bych si ty hodný bakterie vymlátil  ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #25 kdy: Březen 21, 2017, 08:41:17 odpoledne »
Prababička měla záchod nad kompostem. Nemuselo se nic řešit.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #26 kdy: Březen 21, 2017, 08:57:39 odpoledne »
Prababička neužívala hormonální antikoncepci..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #27 kdy: Březen 21, 2017, 10:20:15 odpoledne »
A ty se Sahawem jo?
Praktikující cynik

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Odpadní voda, septiky, žumpy
« Odpověď #28 kdy: Březen 21, 2017, 10:27:00 odpoledne »
Pravda je, že mamina mých prcků to také nepoužívá, jsou i jiná svinstva, třeba parazity.. Dávám přednost žumpě a čističce před kadibudkou nad kompostem. Jako malý kluk jsem totiž měl tu pochybnou čest chodit na kadibudku. Díky, nezájem..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)