Autor Téma: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.  (Přečteno 14030 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #50 kdy: Březen 23, 2015, 02:18:17 odpoledne »
Založil jsem 2 záhony.

Mám velmi dobrou půdu, která jde snadno zpracovat. Dá se říc, že je tak dobrá jako krtince. Proto jsem se rozohdl, že budu sázet do mělké jámy.

záhon má cca 154x94 cm. Hloubka jámy je cca 10-17 cm.  Vykopání jámy mi zabralo 11 minut. Narovnal jsem za 6 minut až 4 kg topinambur. Zahrabání trvalo 6 minut: Dělal jsem to svým líným temptem, tak jsem skutečně njel na doraz.

Podle toho co jsem zvážil se do kýble vejde až 13 kg.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #51 kdy: Březen 23, 2015, 02:26:29 odpoledne »
Druhý záhon má cca 160x13cm, Hloubku měl cca 11-15cm.  Vykopání jámy trvalo 10 minut. sázení 9kg zabralo 9 minut. Zasypání 6 minut.
 
Ještě jsem přidal zbytky stonků. Co kdyby z toho něco vyrostlo.:)

Pokud se toho dožiji, tak udělám na podzim zjíštění jaká byla výnosnost. A zjístím jaká byla i porovnání výnos/čas.

Na první záhon jsem použil rýč jako lopatu při zahrabávání, ale u druhého jen hrábě. Přemýšlel jse, že místo házení zeminy na tu folii by možná bylo rychlejší dávat do kýble. A pak ho vysypat na záhon po vysázení.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #52 kdy: Duben 05, 2015, 01:52:08 odpoledne »
Inulin je prý energeticky nestravitelný, ale podle http://m.kaloricketabulky.cz/topinambur/ má 73,37 kcal(při 100g).A ranné brambory maji 70,98 kcal.

Tak, co je pravda?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #53 kdy: Duben 05, 2015, 06:44:36 odpoledne »
Člověk nevlastní trávicí enzym (inulinázu), který by byl schopen inulin "rozbourat" na jednotlivé vstřebatelné cukry (skládá se v průměru z desítek molekul fruktózy), takže inulín projde do střeva jako molekula sice rozpustná, ale nestravitelná. To znamená, že člověk z ní není schopen získat ani primární energii (tj. energii uloženou ve vazbách mezi jednotlivými molekulami fruktózy), ani jednotlivé molekuly fruktózy, které by pak mohl využít jako zdroj energie odbouráním na vodu a CO2.

Energie molekuly se nezjišťuje jako energie, kterou z ní dokáže získat živý organismus, nýbrž jako energie uvolněná při spálení na vodu a oxid uhličitý. Inulin je tedy energeticky dost bohatá molekula, jen člověk má prostě smůlu.

Inulin však dokáže využít střevní mikroflóra, která z něj dokáže vytvářet molekuly potřebné pro imunitní systém člověka (galakto-oligosacharidy). Kromě toho podporuje vstřebávání vápníku a pravděpodobně i hořčíku.
Jestliže člověk ale inulin nejí pravidelně, může způsobit nadýmání, protože mikroorganismům nějakou dobu trvá, než si vytvoří enzym potřebný k jeho zpracování - dokud jej nemají, odbourávají inulin zčásti na metan, který způsobuje plynatost. Adaptační doba je řádově několik dní.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #54 kdy: Duben 05, 2015, 08:57:38 odpoledne »
Říkal jsem včera tchýni, že jsem četl o vhodnosti topinambur pro diabetiky. Ona si to asi spletla s batáty - sladkými brambrory a že to pro diabetiky není. Tady čtu o nevstřebatelném cukru, tudíž logicky předpokládám že je to vhodné pro diabetiky (Ona je diabetik). Jak to tedy je?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #55 kdy: Duben 06, 2015, 08:10:11 dopoledne »
Ano, je to vhodné pro diabetiky stejně jako jakon, lopuchový kořen, pampeliškový kořen a černý kořen. Inulin se v žaludku/tenkém střevě nevstřebává, tudíž neovlivňuje hladinu glukózy (navíc glukózu neobsahuje). Odbourává jej až střevní mikroflóra, která jej z 95% spotřebuje sama, něco málo molekul fruktózy se ještě vstřebá s vodou (zahušťování obsahu střev), ale fruktóza rovněž hladinu glukózy neovlivňuje.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #56 kdy: Duben 08, 2015, 04:22:04 odpoledne »
Už začínaji rašit.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #57 kdy: Duben 08, 2015, 06:49:41 odpoledne »
Jsou dobré i narašené - na rozdíl od brambor, ve kterých se zvyšuje obsah jedovatého solaninu:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #58 kdy: Duben 08, 2015, 07:38:45 odpoledne »
Už se na ně chystám, připravil jsem si pro ně trošku místa. Zítra by mi mohl balíček dorazit.  :)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #59 kdy: Duben 08, 2015, 07:43:11 odpoledne »
Pokud je balíček od Ormien, tak nevím s tou troškou místa... ;) @-->

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #60 kdy: Duben 08, 2015, 07:46:25 odpoledne »
 ;D no uvidíme, předpokládám že co se nevleze do země, to se stane předmětem mého kulinářského umění  ;D

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #61 kdy: Duben 09, 2015, 07:37:17 odpoledne »
Tak jsem jich asi 12 nasázel do hlíny. Moc jsem se s tím nemazal. Vyrýpnul drn, hodil to tam, někde i po dvou a ať si s tím příroda poradí. Zbytek hlíz, všechny velké, čeká až z nich něco ukuchtím.
Receptů je toliká, že ani nevím kde začít.  ;D

Offline yperit

  • ***
  • Příspěvků: 53
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #62 kdy: Duben 12, 2015, 11:50:11 odpoledne »
 Mám v plánu objednat, jen nevím, jestli už není pozdě. Některé půjdou na zahradu a některé do celýho okolí. Několik jich sníme, ale jen málo. "na chuť", jsou sladký a nejlepší syrový.
 Většina lidí vůbec neví o co jde a tak budou případný zásoby mimo zahradu k dispozici neustále.
 Co jsem se dočetl, topinambur je hotovej nezmar a přežije úplně všude, tak že hotová zásobárna a prakticky zadarmo. Už mam i rozhodnuto kam ho zasázím.
To že si paranoidní, neznamená že tě nesledujou. ;-)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #63 kdy: Duben 30, 2015, 10:23:54 odpoledne »
Pár fotek rašících topinambur pro ty, kdo topky zasadili a teď čekají, kdy vylezou:
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #64 kdy: Květen 04, 2015, 08:19:03 odpoledne »
Už mi taky lezou ven  ;D  :) @-->

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #65 kdy: Květen 04, 2015, 08:36:52 odpoledne »
Mně ne....ale zamulčovala jsem je slámou...jako vždy :-)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #66 kdy: Červenec 16, 2015, 11:26:31 dopoledne »
Čistokrvné slépky vyklovou obsah hlíz. Kachny zas maji rádi listy z rostoucích rostlin, ale i zakousnou do hlíz. Suché stonky okusují kachny, ale i některé čistokrvné slépky.

Pokud je vykopete, tak stači je dát do kýble se zeminou a vydrží v pohodě.

z fcb
Citace
Topinambury nať se krmí tak, že odlamujete vršky. Vždycky až v místě, kde vyrůstají poslední listy. Rostlina tak pustí větvičky, ty otrháte atd. atd. - při správném otrhání by měla jedna rostlina uživit jednoho králíka. Stonek neřešíte, ten přijde zlikvidovat až s podzimem. V letošním suchu se to asi nepovede, ale krmila jsem tak 2 roky. Hlízy vyrývám postupně a zkrmuji je mamince a švagrové. Jinak se dávají syrové všem zvířatům - u nás pokud se nerozdají, tak mají nárok hlavně husy.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #67 kdy: Červenec 16, 2015, 11:43:04 dopoledne »
Ty teď kopeš topinambury? Dyk musí být ještě mrňavé...?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #68 kdy: Únor 26, 2016, 07:51:05 odpoledne »
Nevite jaky je to druh?



Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #69 kdy: Únor 27, 2016, 12:36:25 dopoledne »
Já nevykopal žádné. Úroda se nějak nepovedla :(

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #70 kdy: Červenec 27, 2016, 08:45:52 dopoledne »
Jak je to s energetickou hodnotou topinambur?

Našel jsem zde:
Citace
Na rozdíl od stravitelného bramborového škrobu je zásobní látkou topinamburů inulin.Jedná se o nestravitelnou vlákninu, která prochází nezměněná žaludkem i tenkým střevem a teprve až v tlustém střevě je bakteriálně fermentována
http://www.potravinovezahrady.cz/5-tipu-jak-vyuzit-topinambury-k-jidlu-a-na-zahrade/

A pak jsem našel, že má 100g až 73kcal.
http://www.kaloricketabulky.cz/topinambur/
A vařené brambory bez slupky mají 66kcal/100g.


Vím, že do toho moc rýpu, ale pokud topinambury budou tvořit polovinu mého denní poce jídla, tak mně zajimá jestli získám nějakou Energii nebo budu muset jíst více kukuřice, abych zajistit denní přijem energie.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #71 kdy: Červenec 27, 2016, 10:58:02 dopoledne »
Budu mít velkou úrodu. Pokud to nezakřiknu.:)


Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #72 kdy: Červenec 27, 2016, 05:05:24 odpoledne »
Z tohohle trsu ? To bude tak kýbl.

Offline milo1944

  • ***
  • Příspěvků: 1852
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #73 kdy: Červenec 27, 2016, 05:13:06 odpoledne »
Z tohohle trsu ? To bude tak kýbl.
Ale velkej kýbl  :P
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #74 kdy: Červenec 27, 2016, 05:15:40 odpoledne »
Odhaduji takový menší 80l kýbl.:)

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #75 kdy: Červenec 27, 2016, 05:37:42 odpoledne »
Když myslíte  :) ja topinambury pestuju uz nejakej rok. Z metru čtverečního se dá sklidit tak 40 -60 kg jenže to musí vypadat jinak na ten metr zarejpu kolec hnoje :) tyhle hnuj asi neviděli . A podle okolniho rostlinstva je ta půda pěkně vymrskaná.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #76 kdy: Červenec 27, 2016, 09:07:57 odpoledne »
A jí je někdo ve větší množství(50kg/rok)? Slyším od lidí, ale i čtu, že při větším množství lidí trpí větrami.

Připadají mi topinambury stále více jako reklama na nějakou zázračnou jedlou rostlinu, ale nikdo ji skoro nejí. 

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #77 kdy: Červenec 27, 2016, 09:12:50 odpoledne »
Někteří trpí i při menším... ;)
Já ne...mně to nevadí...a jak už jsem ti psala, topinambury nadstavuji kaši, dávám do polévek,placek, syrové do salátů...není to potravina, na které bych stavěla jídelníček, spíše doplňková...ušetří třeba mnohem složitěji pěstované brambory...v tom si myslím, že je jejich přednost....a proto je chci mít na zahradě... @-->

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #78 kdy: Červenec 30, 2016, 12:02:37 dopoledne »
A nezabírají skladovací prostory, lze je začít kutat ze země až na jaře, kdy už ostatní zásoby dochází. Lze jimi krmit hospodářské zvířectvo a spotřebovat je, i když už obrážejí...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #79 kdy: Červenec 30, 2016, 07:48:22 dopoledne »
No, vlastně jsem topinamburama nahradil brambory, mnoho jídel vařil , bylo to fajn, pěstoval jsem je asi 5 let a....díky mému pokusi letos na jaře nevyrazily, ztratily životaschopnost a zmizely.Velké hlízy pro mne, malé pro králíky, vařené pro slepice.Takže na jaře opět výzkumný ústav bramborářský v havlbrodě...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #80 kdy: Červenec 31, 2016, 11:27:30 odpoledne »
Tak to nezapomeň vědcům sdělit, co jsi s topkami dělal, že se Ti podařilo je jediným pokusem eliminovat. Jiní se o to snaží léta a bezúspěšně, zejména v úrodných lokalitách... Tam by možná ušetřili RoundUp, kdyby tušili, jak na to po "votroubkovsku"...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #81 kdy: Srpen 01, 2016, 07:29:15 dopoledne »
No, já zkoušel, co se srtane, když je nechám na jednom místě dlouho...první rok krásná sklizeň, druhý rok plno hlíz, naducáno, třetí rok už nebylo nic než topinambury a čtvrtej rok nevylezlo na jaře nic. Inspiroval jsem se divokejma topinamburama, který vydržej na jednom stanovišti klidně deset let....Tady to nefunguje.

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #82 kdy: Srpen 01, 2016, 08:47:30 dopoledne »
Tak to mě překvapuje. Babička měla topinambury pořád na stejném místě, jen tak si tam rostly (desetiletí) u zdi. Nikdo s nima nic nedělal, maximálně se občas něco dalo králíkům. A když pak přišel nápad, že by se to místo hodilo na něco jinýho, tak to byl boj na několik let, než tam přestali růst. Ale asi jsme je tím postupem urazili, protože já jsem je na to místo letos zkusila vysadit a neukázala se ani jedna rostlinka  ???

Offline sedlacek

  • ***
  • Příspěvků: 46
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #83 kdy: Srpen 01, 2016, 11:22:35 dopoledne »
Votroubku nesezrali ti je mysi? Ja je mam na jednom miste asi 10 let a sklizen stejna je pravda ze davam kolocko hnoje na metr cverecni kazdej rok. Ted uz je mam pres dva metry vysoky. Takhle skoncil muj pokus pestovat je u potoka jeden rok po jarnim vysazeni jich byli dost a druhym rokem par a tretim nic jen tunely od mysi

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #84 kdy: Srpen 01, 2016, 11:09:13 odpoledne »
Spíš než myši to byli asi pilní hrabošci...
Votroubek měl pole topinambur - když jsme u něj před 2 lety byli, měly jeho topky dobře dva metry a pole mělo plochu dobře 10 x 10 m, ne-li víc. Že by se střed takového pole sám "strávil", to bych pochopila, ale okraje? V přírodě topka svým způsobem putuje - ve středu, kde je nejvíc hlíz, se za chvíli "stráví", ale okrajové hlízy rostou dál a postupně se od mateřské rostliny vzdalují. Takže aspoň okraje pole to podle mě přežít měly - jestli do toho nezasáhli nějací mlsní hlodavci nebo hmyzáci...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #85 kdy: Srpen 03, 2016, 08:34:02 odpoledne »
Zapoměl jsem se zmínit že jak jse tvrdil že jsemžádné hlízy nevykopal a nenašel, tak tam na tom samém místě rostou topky znova. :-) na podzim je zase nenajdu a tak to půjde dál. Rostlina nikdy ani nevykvete, vyroste max 50 cm a šmitec :-D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #86 kdy: Srpen 03, 2016, 08:40:34 odpoledne »
Asi nemáš GMO. :) Nějaké ti dám.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #87 kdy: Srpen 05, 2016, 10:50:20 odpoledne »
Zapoměl jsem se zmínit že jak jse tvrdil že jsemžádné hlízy nevykopal a nenašel, tak tam na tom samém místě rostou topky znova. :-) na podzim je zase nenajdu a tak to půjde dál. Rostlina nikdy ani nevykvete, vyroste max 50 cm a šmitec :-D
Ještě k Tvými a Votroubkovým topkám - jejich omezený/nepokračující růst naznačuje, že spotřebovaly ze země něco, co nutně potřebují, tipovala bych to na nějaké minerály (v obou případech ale jiné, bez chybějícího minerálu se u Anakina aspoň vytáhnou ze země, zato u Votroubka nikoliv). Zkuste oba hnojit popelem ze dřeva lesních stromů, topky popel rády.

Mimochodem, většina odrůd topek nekvete, jsou to původem rostliny "krátkého dne", čili z oblastí, kde je pořád stejně dlouhý den. To znamená, že začínají kvést až po podzimní rovnodennosti, a to už bývá vývoj květu bržděný chladem. Jsou ale i odrůdy, které kvetou už teď - kvetoucí topky upřednostní včelaři. Pár takových tu mám, zájemcům je mohu na jaře rozeslat. Vesměs se ale jedná o dost vysoké odrůdy.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

chpslst

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #88 kdy: Říjen 31, 2016, 09:31:51 dopoledne »
dnes som vykopal hluzy z krajnej rastliny ktora sa uz lamala k zemi. mam ich sadene na kraji polička tak asi na 20m useku.
samotne hluzy sa tlačili von tak som odhadoval že ich tam bude plno.
na ploche asi 40x40cm som nazbieral skoro plnu bedničku /ta velka papierova na jablka z Lidla/.
išiel som 15-20cm do hlbky, hlbšie sa mi kutrať prstami nechcelo. rastliny tento rok nahodili kvet a narastli do výšky asi 3m- 3,5m.
tekvica, fazula, hrach, repa a topinambura u nas nadalej vedu v rebríčku strategickych poživin na zle časy...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #89 kdy: Leden 16, 2017, 03:57:23 odpoledne »
Jak velké hlizy máte? A jsou chutově jine, když jsou jiné odrudy?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #90 kdy: Září 09, 2017, 10:49:18 odpoledne »
Kdopak má na prodej bílé topinambury? Asi 10kg? Tedy až budou.  Moje políčko bylo zmulčováno, tak jsem o bílé přišel. A prepper bez bílých topinambur neni prepper. Červené mám na jídlo, ale bílé jsou důležité pro barter.

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #91 kdy: Leden 12, 2018, 07:08:17 odpoledne »
Tak jsem si vzhledem k počasí objednala sadbu topinambur a o víkendu budu sázet.... inu, leden  ;D

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #92 kdy: Leden 12, 2018, 07:41:10 odpoledne »
Tak jsem si vzhledem k počasí objednala sadbu topinambur a o víkendu budu sázet.... inu, leden  ;D

Máš nějaké doporučení odkud? Já před cca 10 lety úspěšně zlikvidoval bílou odrůdu, tedy podíl na likvidaci měl i hryzec.. Díky
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #93 kdy: Leden 12, 2018, 07:48:01 odpoledne »
Já je objednala viz odkaz a přišly pěkné, zdravé, velké hlízy.

http://www.topinambury-rk.cz/

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #94 kdy: Leden 13, 2018, 05:02:54 odpoledne »
a jakou odrůdu máš?

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #95 kdy: Leden 13, 2018, 06:01:46 odpoledne »
Vzala jsem si od obou, které tam nabízejí.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #96 kdy: Leden 13, 2018, 07:03:45 odpoledne »
no, nevím proč neuvádějí odrůdu, asi k tomu mají nějaký důvod. Zajímá mně to, jako když si jdete koupit krávu černou, a nebo tu hnědou....Nebo modrý auto.
Ale určitě to bude profesionální deformace. Takhle to vypadá k obrazu mému....
http://www.vubhb.cz/cs/clanky/topinambury

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #97 kdy: Leden 13, 2018, 08:19:14 odpoledne »
No oni tam píšou, že původně pěstovali jen v létě kvetoucí topinambury jako pastvu pro včely, ale že je topinambury začaly zajímat a tyto topinambury pro včely mají drobnější hlízy, tak přešly na druhy, které kvetou později, ale mají vyšší výnos větších hlíz ... a to pro moje účely naprosto stačí  :)

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #98 kdy: Leden 14, 2018, 06:57:13 odpoledne »
Nikdy jsem topinambury pěstovat nechtěl a považoval jsem je za další módní plodinu alternativních lidí. Historicky se neosvědčiy jako základní potravina ani pro lidi, ani pro chovaná zvířata. Tradičních  druhů zeleniny mám tolik, že zařazovat další je zbytečné. Pro energetické, nebo včelařské využití nemám dost pozemků a ani kdybych měl, tak je raději využiju jinak.
Ale nedalo mi to a hledal jsem jak bych mohl využít i já potenciál týhle rostliny. A našel - přikrmování králíků po odstavení (možno i déle).
Údajně kvůli inulínu se u králíčků vůbec nevyskytuje kokcidióza ani jiné střevní nemoci. Protože s tím mívám problémy, tak vyzkouším účinnost a pokud to pude fungovat, tak i těm topinamburám někde místo najdu.

SoňaR

  • Host
Re: Topinambur hlíznatý - Helianthus tuberosus L.
« Odpověď #99 kdy: Červenec 22, 2018, 05:45:46 odpoledne »
Tak já musím ocenit sadbu z výše uvedeného odkazu, protože z toho rostou krásné, velké, zdravé rostliny a vypadá to na pěknou úrodu topinambur.... tak konečně se mi podařilo na náš pozemek vrátit "žíďata", neboli "židovské brambory", jak se tomu u nás vždy říkalo  :)