Autor Téma: Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv  (Přečteno 8096 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« kdy: Červen 20, 2012, 05:10:26 odpoledne »
Nemáte- li možnost jiného hnojiva dá se použít i výluh z kopřiv (lze použít i jiný rostlinný materiál). Nádobu naplňte asi do 2/3 rostlinným materiálem, zalejte vodou a nechte kvasit. Až výluh po zamíchání nepění, je hotovo. Na zálivku ředíme 1:10 tak jako u slepičího trusu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #1 kdy: Červen 20, 2012, 05:39:16 odpoledne »
Zkousel jsem jen z travy a rikam si jestli by melo stejny efekt  dat na zahon na drobno posekanou travu nebo koprivy. Brzo zetli a do pudy se dostanou ty ziviny.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #2 kdy: Červen 20, 2012, 11:05:08 odpoledne »
Jenže ten výluh ti udělá za 10 - 20 dní to, co by počasí a bakteriím trvalo rok. Ty rostliny se musí napřed postupně rozložit a mineralizovat tak, aby se staly rozpustnými. Proto např. hnůj se zaorává na podzim, aby měl čas stát se stravitelným pro rostliny. Jde také o poměr C : N čím větší poměr tím pomalejší rozklad. Např. když zaryješ slámu kde je poměr C/N 80 : 1 tak ta sláma ti vlastně první rok až dva odčerpává živiny z půdy. Proto se ke slámě přidává močovina nebo např. močůvka. Takže, když do výluhu při kvašení načůráš, získáš kvalitnější výluh - ty bakterie to zpracují současně s tou trávou. No a to C, které je tam přebytečné nakonec zůstane nerozpuštěné na dně.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #3 kdy: Červen 21, 2012, 03:20:48 odpoledne »
Myslel jsem,ze v pude,ktera je vlhka se provadi neustale louhovani tech rostlin.

Taktez jsem myslel,ze nejlepsi je kompost, kde nedostlo k mineralizaci, ale je stale zivy neboli plny bakterii.- humus

Myslel jsem,ze rostliny ziji z toho co jim bakterie u jejich korenu vylouci.

Budu muset to vsechno poupravit. tedy vice studia.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #4 kdy: Červen 21, 2012, 03:47:58 odpoledne »
Máš pravdu s kompostem - je to humus, který postupně mineralizuje - a tím postupně uvolňuje živiny po celé vegetační období. Výluh je pohotovostní dodávka živin - takové nakopnutí. Proto se zalévání výluhem opakuje - jsou to snadno dostupné a rychle spotřebovatelné živiny. Jako když si unavený a dáš si čokoládu.
Organická hmota, která se dostane do půdy, je postupně rozkládána na jednodušší sloučeniny, které jsou pak přístupné rostlinám. Ve výluhu proběhne stejný proces, ale mnohonásobně zrychlený.
Pokud máš pozemek dobře vyhnojený komposem, tak ani nemusíš přihnojovat - někdy dokonce bys tím mohl způsobit, že tvoje rostliny budou obsahovat více dusičnanů než je zdrávo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #5 kdy: Červen 21, 2012, 06:02:21 odpoledne »
Mel jsem napad a chtel jsem ho vyzkouset.

Asi v rijnu(musim zjistit,kdy nejpozdeji se muze vysadit) vysadit horcici,aby vyrostla do cca 30 cm. Chtel jsem ji nechat jen tak na pozemku pres celou zimu. A v breznu jit a jen ji vytrhat pokud by tam neco po ni pevneho zustalo.

Melo by to omezit plevel,protoze do posledni chvile by horcice rostla a tak by potlacovala plevel. Puda by byla diyk korenum chranena proti erozi a vymyvani zivin. A nakonci jako hnojivo.

A ted nevim jak to je s tim hnojivem. Kdyz je  necham jen tak tu horcici,tak o zadne ziviny neprijdu?

O dusik a uhlik prijdu urcite,ale to mi zas nevadi. Vadi mi jine prvky,ktere nemuze rostlina ziskat ze vzduchu.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #6 kdy: Červen 21, 2012, 06:57:18 odpoledne »
Ta hořčiče ti živiny "spotřebuje" a zůstanou v ní uložené. Jde právě o ty snadno rozpustné, které by ti zimní srážky vymyly a přesunuly do spodiny, kde by se staly nedostupné pro další rostliny. Tím že je zabuduje do svého "těla" je převede do nerozpustné formy. Lepší než vytrhat je zarýt. A pokud vytrhat, tak zkompostovat.

kolaps

  • Host
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #7 kdy: Duben 29, 2013, 06:59:50 dopoledne »
Mám za sebou tento rok první louhování kopřiv.  ;D Už louhujete?

Pompej

  • Host
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #8 kdy: Duben 29, 2013, 07:24:00 dopoledne »
Nemusí jen sloužit k hnojení. ;)

z článku: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/bylinky-nemusi-lecit-jen-lidi-mohou-pomoci-i-na-zahradce

K ochraně rostlin se obvykle používají stejné byliny jako k léčbě lidí. Připravují se z nich odvary, čaje, výluhy a zákvasy. K přípravě jsou nejvhodnější kameninové, plastové nebo skleněné nádoby (nikdy ne kovové). Po scezení se zbytky rostlin dají použít do kompostu.

Odvary je nutno připravit těsně před aplikací, jinak ztrácí účinnost. Připravují se nejčastěji z čerstvých rostlin, ale mohou se použít i rostliny sušené. Nejdříve se nasekají na menší kousky a máčejí 24 hodin ve vodě. Pak se v této vodě ještě přibližně 30 minut povaří. Po vychladnutí se přecedí a jsou připraveny k okamžitému použití.

Čaje se připravují podobně jako odvary, ale rostlinný materiál se nemáčí ani nevaří, pouze se spaří vařící vodou a nechá se asi 30 min. louhovat. Po vychladnutí je připraven k použití.

Výluhy (extrakty, výtažky) se získávají louhováním sušených nebo čerstvých rostlin ve studené vodě (nejlépe měkké) po dobu dvou až tří dnů. Po scezení se výluh podle potřeby ředí vodou. Nádoba s výluhem se umístí na chladném místě, aby nezačal kvasit. Výluh, stejně jako odvar, se musí spotřebovat co nejdříve.

Zákvasy (jíchy) se připravují podobně jako výluhy, ale nádobu umístíme naopak na teplé místo a denně promícháváme, aby rostliny lépe vykvasily. Aby zákvas během kvašení nezapáchal, přidáme do něho několik kapek výtažku z kozlíku lékařského. Zákvas je hotov asi za 14 dní. Poznáme to podle toho, že tekutina po promíchání nepění. Zákvasy lze po krátkou dobu uchovávat ve skleněné nádobě v místech se stálou nízkou teplotou.
Pro všeobecné posílení růstu rostlin je dobrý odvar z květů heřmánku. Jeho roztokem se stříkají celé rostliny. Také je možné do odvaru namočit osivo asi na 15 minut před výsevem. Zvýší se tím jejich klíčivost a semena se dezinfikují.

K posílení a k celkové odolnosti rostlin slouží také jícha z mladých kopřiv. Obsahuje potřebné živiny, železo, vápník, kyselinu křemičitou, vitamíny a stopové prvky. Zákvas se připravuje ze 100g kopřiv a jednoho litru vody. Před použitím se ředí 1:10 v zálivce nebo 1:10 k postřiku. Aplikuje se každých 14 dnů od rašení pupenů až po vývoj plodů jako prevence proti sviluškám, obaleči jablečnému, molovce jablečné a vrtuli třešňové. Tento postřik se doporučuje jako prevence proti nádorovitosti maliníku. Zálivka zeleniny představuje celkovou preventivní ochranu proti chorobám a škůdcům.

Neředěný výluh z kopřiv pomáhá proti mšici listové či mravencům (pokud se jím opakovaně prolévají jejich cestičky).

Kopřivový zákvas lze kombinovat také se zákvasem z kořenů a listů kostivalu lékařského. Ten posiluje rostliny, obsahuje mimo jiné taká draslík a kyselinu křemičitou. Můžete ho použít také samostatně.

Proti padlí a plísním pomáhá odvar z přesličky. A nedokvašená jícha z této rostliny ředěná asi 1:5 účinkuje proti mšicím a svilušce snovací. Pokud přidáme ještě mazlavé mýdlo (asi 1%), účinek se ještě zvýší.

Výluh z česnekové drti se používá k moření semen. Hubí totiž bakterie a houbové choroby. Semena ponecháme 36 až 48 hodin namočená v drti zředěné vodou v poměru 1:25.

Zákvas z česneku nebo cibule, ale i z póru a pažitky se používá k prevenci houbových chorob (např. plísně šedé u jahodníku). V jednom litru vody se nechá zkvasit 50g rozdrcených cibulovin. Před použitím se zákvas ředí v poměru 1:10. Roztokem se rostliny buď opakovaně postřikují nebo zalévají. Zákvas se dá použít i k dezinfekci zeminy na pařeništi nebo na výsevném záhonu.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #9 kdy: Květen 19, 2013, 11:04:18 dopoledne »
Delam vyluh. Doslo mi, ze nevim jestli mam tu nadobu prikryt nebo nechat, aby slo slunicko neboli vzduch. Co je spravne?  Nikdy mne to nenapadlo a delal jsem prikryty, protoze jsem mel nadoby travy u blizko sousedu.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #10 kdy: Květen 19, 2013, 11:10:51 dopoledne »
5ekl bych, že je to jedno - ono to zase tak nesmrdí aby to sousedy obtěžovalo.

Ina

  • Host
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #11 kdy: Červenec 26, 2013, 09:22:32 odpoledne »
Zkoušeli jste kombinaci kopřivy, přeslička a kostival?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #12 kdy: Červen 14, 2015, 02:13:58 odpoledne »
To se všechno rozloží nebo se to má přefiltrovat?

Mně vždy zůstanou stonky atd. Mám počkat ještě?


Zatim se neobjevili larvy Pestrenka trubčí
.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #13 kdy: Červen 14, 2015, 08:16:59 odpoledne »
Řekla bych, že to stačí přelít přes hrubé síto, zas bych to s tou dokonalostí nepřeháněla...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #14 kdy: Červen 14, 2015, 09:26:16 odpoledne »
Zbytek zkompostovat..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #15 kdy: Červen 16, 2015, 08:55:07 odpoledne »
Moje hokaida už se trošku chytly a začínají růst další listy. Výluh ze slepičího trusu je dobrá věc.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #16 kdy: Červen 17, 2015, 10:41:29 dopoledne »
@Anakin To zní dobře, jak to ředíš, abys je nespálil? V zimě jsem na půdě našel dva zazděné nevyčištěné holubníky a nevím moc co s tím. Doma se drůbeží trus nikdy nepužíval. Rodiče to vždycky směnovali za něco jiného a hnojili ovčím a králičím hnojem.

Nic se nemá přehánět, já to míchám 1:10. Těším se až budu mít výluh z vermikompostéru. Již ho mám postaven, zbývá si sehnat žížalky. Zatím jsem použil kupovaný a tam je návod k ředění.

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #17 kdy: Červen 17, 2015, 02:05:09 odpoledne »
Setiku, ja to nejdriv kvasim 1:3 a asi po 3 tydnech pouzivam zredene 1:7 by voko.

Redeni 1:3 je pro komary nevhodne, je to jako ridky prujem ale pro mouchy je to lahudka, takze doporucuju dukladne zakryt.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #18 kdy: Červen 17, 2015, 02:33:32 odpoledne »
Ředění kuřinců i holubinců je bezpečné 1:100
kilogram suchých kuřinců, tedy suchých se zalije 10 litry vody a po vykvašení se naředí litr kvašené jíchy deseti litry vody. Tehdy je ředění bezpečné a vhodné všude.
Suché kuřince proto, aby se vědělo, kolik váží, protože polovlhké a polosuché je zavádějící. Suché kuřince bez nečistot jsou dlouhodobě skladovatelné a patří k strategickým surovinám.
Veškeré rostlinné jíchy se ředí 1:10, pouze odvar z rebärbory, jako postřik a růstový stimulant se neředí.
Stejně se ředí i bordocká i burgundská jícha, i olejový postřik proti škůdcům, ba dokonce i sírovápenná jícha.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #19 kdy: Červen 18, 2015, 09:02:29 dopoledne »
Když část jíchy vliju do nádrže s čerstvými kopřivami, tak urychlím kvašení? Pomůžete to urychlit nebo je to k ničemu?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #20 kdy: Červen 18, 2015, 10:17:18 dopoledne »
Může výluh z kopřiv a nebo ze slepičinců zabít žížaly? Chci dělat filtrování pomocí vermikompostéru. Jeden člověk to tak dělá, ale on má velký jako 3 vany, tak nemá problém s umrtí.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #21 kdy: Červen 18, 2015, 10:35:19 dopoledne »
Kdybych měl na spodu kyble vermikomposteru kohoutek, tak by to bylo dokonale čisté. Stačilo by jen otočit kohoutek a nalil do konve a přilil tam vodu. a šel bych zalévat. Zbytky z výluhu by zůstali ve vermikomposteru, tak bych se nezamazal.  A protože můj sen je mít 1000 kyblů s výluhem, tak potřebuji mít nějaké snadné filtrování a snadné zalévání.

Offline MarGatito

  • ***
  • Příspěvků: 77
Re:Alternativní hnojivo - výluh z kopřiv
« Odpověď #22 kdy: Červen 18, 2015, 11:52:57 dopoledne »
Jeste k tem slepicincum, podle knizky Pestujeme jizni ovoce (V.Truhlar) se naplni sud ci nadoba do jedne tretiny slepicincem a dolije vodou, po vykvaseni se redi 1:10.

To redeni vzdycky upravim podle potreby, vetsi rostlina snese vic, melouny chteji hodne, papriky mene, taky zalezi na pude ve ktere pestujete, z me se to hodne vyplavuje. Slepicak pouzivam hlavne na kvet a plod, na rust ne.