Autor Téma: Uživí mne zahrada II - rok 2013?  (Přečteno 22795 krát)

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #200 kdy: Srpen 15, 2013, 10:20:13 dopoledne »
Zahrada mi už přerůstá nad hlavu. Denně zpracování zeleniny a ovoce.
Zavařování okurek, leča a marmelád.
Do konce srpna snad už bude konec. :D :D :D :D :D

Člověk teď sice remcá ale v zimě se bude hodit. :) :) :)

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #201 kdy: Srpen 15, 2013, 02:27:01 odpoledne »
Na zahradě mám ještě 2 stromy rynglí, na zpracování už nemám síly. Tak je asi sousedům a známým rozdám.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #202 kdy: Srpen 15, 2013, 03:22:40 odpoledne »
Nekdo si uz splnil muj sen. Zahradka u prostred pole. Tedy maly sad s 2 malymi stavbami.


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #203 kdy: Srpen 19, 2013, 08:50:50 odpoledne »
Vyrobila jsem další várku vegety...přidala jsem koření "uzená paprika"...je papriková vegeta - do gulášů a luštěninových polévek...

Dostala jsem tašku broskví...už je zpracovávám...marmeláda, kompot i koláč...

Konečně začíná úroda rajčat...vypadá, že něco i nasuším...až se jich přejíme... :D




Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #204 kdy: Srpen 21, 2013, 10:40:27 odpoledne »
Dnes dosušení natí...kopr, celer, petržel, libeček...mám na celou zimu...

Vysety další ředkvičky, černá ředkev, kozlíček...

Dozrávají kedlubny, salát, špenát...


štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #205 kdy: Srpen 22, 2013, 05:37:49 odpoledne »
Dalších 10 sklenic leča a 5 marmelády z ostružin. Okurky skončily, díky za to. Už jen příští týden a končím.
Nojo, vlastně pak ještě kysané zelí.

Aha, také pozdní broskve.Takže opět marmeláda.
 
A sklizeň jablek. :) :) :) ;) ;) ;) :D :D :D :D :D :D

Nejhorší bude na podzim stěhování. ;D ;D

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #206 kdy: Srpen 22, 2013, 05:39:31 odpoledne »
Glochu, tvoje salátové okurky jsou super. Ještě, že můžeme okurkový salát každý den.
 Jednu přezrálou okurku mám na semeno.

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #207 kdy: Srpen 22, 2013, 05:44:12 odpoledne »
Retti, já natě nesuším, posekám a dávám v krabičkách do mrazáku. Zdají se mi pak čerstvější než sušené.
Ale to je na zvyku a chuti. :)
A vyplním tak mezery v mražáku, neboť mrazák má být so nejvíce zaplněný.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #208 kdy: Srpen 22, 2013, 05:51:05 odpoledne »
Měla jsem na chalupě sušičku...tak jsem to otrhala a hned nasušila...

Kopr mám ještě vysetý doma...ten zamrazím...do omáčky je mražený nebo zavařený lepší...sušený je dobrý do salátu - tzatziki nebo na brambory...


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #209 kdy: Srpen 22, 2013, 05:54:00 odpoledne »
Dostala jsem hodně jablek letních - padaných (chtěli to vyhodit)...tak nadělám přesnídávky...v kombinaci s jiným ovocem (broskve, banán, aronie, dýně)...vzniknou zajímavé chuťové variace...přidávám vanilkový pudink a přesnídávky jsou výborné...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #210 kdy: Srpen 25, 2013, 10:07:26 dopoledne »
Zacal jsem experimetovat s jablecnim mostem a octem. Jablecni mošt se mi moc vzhledove nepovedl, protoze nemam lis, ale chutove byl skvely.

Ze zbytku co mi zbylo jsem nalozil do sklenice a prilil vodu a necham odpocivam. Uvidim jestli z toho vznikne ocet.








Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #211 kdy: Srpen 26, 2013, 08:07:52 odpoledne »
Prave jim psenicni srot s kompotem(svestovy rozvareny). Na mlynku na maso jsem rozemlel psenici a dal varit. Kdyz vypadalo ,ze je to uvareny, tak jsem hodil kompot, aby ziskal srot chut a kompot se ohral. 

Brzy dostanu pytel jecmene a ovse, tak pokud bude vyborne chutnat jako psenice, tak zbohem ovesne vlocky a kroupy.:)

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #212 kdy: Září 02, 2013, 02:32:03 odpoledne »
Zacal jsem experimetovat s jablecnim mostem a octem. Jablecni mošt se mi moc vzhledove nepovedl, protoze nemam lis, ale chutove byl skvely.

Ze zbytku co mi zbylo jsem nalozil do sklenice a prilil vodu a necham odpocivam. Uvidim jestli z toho vznikne ocet.







Aby ti mošt zoctovatěl, možná bys ho měl nechat otevřený, jen převázat třeba gázou, aby na něj nemohly mušky.
Scully :-)

Offline Scully

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 69
  • žít a nechat žít
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #213 kdy: Září 02, 2013, 02:39:29 odpoledne »
Už strkám cukety všude a všem...a je už jich dost přerostlých...na rozdíl od dýní se skladovat dlouhodobě nedají...tak vyzkouším toto...
     
 
Byla jsem minulý týden u našich - taky pořád něco kutí - a dostala jsem ochutnat domácí hořčici z cukety. Nemá chybu. Recept se dá najít na netu, taky ho tam našli. Příští víkend se do výroby pustím taky, nějako se mi přemnožily. :-D
Scully :-)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #214 kdy: Září 05, 2013, 11:54:53 dopoledne »
Prave jim psenicni srot s kompotem(svestovy rozvareny). Na mlynku na maso jsem rozemlel psenici a dal varit. Kdyz vypadalo ,ze je to uvareny, tak jsem hodil kompot, aby ziskal srot chut a kompot se ohral. 

Brzy dostanu pytel jecmene a ovse, tak pokud bude vyborne chutnat jako psenice, tak zbohem ovesne vlocky a kroupy.:)
Zkoušel jsi totéž s kukuřicí? Vznikne ti "polenta" (mamaliga) - taky docela dobré - akorát to chce napřed tu kukuřici namočit a pak až mlet.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #215 kdy: Září 22, 2013, 07:17:56 odpoledne »
Dnes jsme sklidili další část úrody...dýně, pár kukuřic, patizonů a rajčátek, salát a hlavně brambory pěstované v posečené trávě...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #216 kdy: Říjen 16, 2013, 09:04:22 odpoledne »
Moje trio.


Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #217 kdy: Říjen 19, 2013, 03:58:38 odpoledne »
Pořád je co sklízet...dnes poslední zbytek jablek, trochu švestek a vytáhla jsem pár topinambur...na jaře jsem získala sadbu od jednoho zemědělského nadšence - odrůdu, která má velké a pravidelné hlízy (ne jako zázvor)...a výsledek mě  mile překvapil...dnes jsem vytáhla 3 rostliny...které mi opět jako loni nevykvetly. Asi to nevadí, protože úroda je ...na 1 rostlinku 4 - 6 ks hlíz...

Topinambury se musejí brzy zkonzumovat, protože rychle vysychají a ztrácejí svoji kvalitu...sklízejí se nejčastěji na podzim nebo na jaře...mohou se sklízet i v zimě, pokud není zem moc promrzlá...
Nejčastěji z nich dělám pyré nebo polévku(recepty tady někde jsou)...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #218 kdy: Říjen 19, 2013, 11:00:25 odpoledne »
Téma topinambur mě zajímá, Retti - měla jsem dosud dojem, že se u nás pěstuje jen jedna odrůda. Dorůstají (chrást) velikosti min. 2 metrů, kvetou až teď na podzim, hlízy jsou malé, bílé a mají růžové pupeny.

Odborníci, na které jsem se obrátila, tvrdí, že vzhledově prý ta naše topinambura nejvíc připomíná starou francouzskou odrůdu zvanou Bílý lanýž, která prý patří chuťově k nejlepším. Odrůdy s velkými, pravidelnými hlízami prý nejsou tak dobré. U těch prý lze dosáhnout výnosů i několik kilogramů hlíz na jednu rostlinu (myslím ale, že jen v prvním roce na témže stanovišti - v dalších letech už je úroda menší).

Máš ještě ty topinambury, cos měla dřív? Mohla bys prosím porovnat jejich chuť? Mám ty velké topinambury slíbené během 14 dnů, ale samozřejmě mi zase rok potrvá, než z toho vypěstuju něco, co budu moct jíst... Taky Ti mohu po Saladinovi poslat pár těch svých, abys to srovnala. Mimochodem, Miki by asi taky ocenil odrůdu rozumné velikosti, takže jestli Ti něco zbude a Saladin pojede domů přes Pardubice, určitě by měl radost, kdybys mu pár hlíz poslala na vyzkoušení.

Vzhledem k tomu, že topinambur je blbuvzdorná zelenina, mám pocit, že bych se jí měla držet... Pokud člověk nepropadá iluzi, že se to dá jíst jako hlavní pokrm, dá se to v malém množství cpát prakticky do všeho - už jsem ji zapekla do bábovky, do rohlíků, nacpala do salátů, pomazánek, omáček, ragú i francouzských brambor...

Dostala jsem od odborníků i radu - když prý někdo nějakou zeleninu nesnáší, má se mu začít přidávat do jídla ve velmi malém množství, které se postupně velmi opatrně zvyšuje, takže si dotyčný na příslušnou zeleninu zvykne. Musím to vyzkoušet na dceři, nesnáší celer...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #219 kdy: Říjen 20, 2013, 12:38:44 dopoledne »
Z těch starých mi letos vyrostly 2 rostliny...zbytek asi snědli hryzci...
Tyto nové mám od jara...zítra bude první degustace na oběd...odrůda se jmenuje myslím Karina...rozhodně tedy není na rostlině několik kg topinambur, ale jen tak 6 kousků...některé dosahují velikosti cca 6 cm...
Nejraději z nich mám pyré...přidávám i klasický brambor...a toto jí i zbytek rodiny...
Mikimu ráda pošlu pár kousků...příští víkend pojedeme zase na chalupu, tak vytáhnu další várku...
Pošlu ráda i tobě, pokud bys měla zájem o tuto odrůdu...mohu nabídnout i nějaká semínka rajčat a mnou vypěstovaná semínka petržele a pastináku...ale asi jedině poštou, protože Saladin zpět přes Brno nejede...

Jinak topinambury vidím jako skvělou plodinu v době krize...dá se sklízet od podzimu do jara...v době, kdy toho moc na zahradě neroste...
V salátu jsem také zkoušela...zapékat také...v bábovce si je moc představit nedovedu, ale na druhou stranu buchta s cuketou nebo dýní je výborná, i muffiny...takže to bude asi něco takového...

Úplně nejlepší kombinací je pyré z brambor, pastináku a topinambur...to je opravdu lahoda...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2013?
« Odpověď #220 kdy: Říjen 20, 2013, 08:59:58 dopoledne »
Jsi hodná, Retti, musím vyčkat, v jakém stavu dojdou slíbené další odrůdy, abych vystačila s dostupným zemědělským prostorem. A je rozumnější přehodit debatu do vlákna Topinambur, protože se tu jinak člověk už fakt nevyzná:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Uživí mne zahrada II - rok 2014?
« Odpověď #221 kdy: Červen 23, 2014, 12:29:55 odpoledne »
Kdo se chce živit výrobou marmelád, nechť je mu tento příspěvek radou.
Moc se mi líbilo, že jezdili obytným vozem a vařili z nakupovaných (většinou levných) druhů ovoce.
Pak nejsou nutné drahé přístroje k výrobě.
A mají úspěch!!!!

http://finance.idnes.cz/rozhovor-s-podnikatelkou-blankou-milfaitovou-fq5-/podnikani.aspx?c=A140327_173215_podnikani_kho

Nechci nikoho honit po světě. Já jen, že se nemusí nakupovat drahé stroje na velkovýrobu.
I malovýroba má něco do sebe, dá se vydělat, ale také je důležité, jak dobře navaříte a jaký potom bude odběr. :) :)