Autor Téma: Fazole (sušené) a jejich zavařování.  (Přečteno 4399 krát)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« kdy: Květen 16, 2013, 06:59:11 odpoledne »
Zkoušel jste někdo zavařit fazole? Jde mi o to, že když si chci uvařit fazole, musím na to myslet dlouho dopředu - namočit a pod. A nebo použít konzervu fazolí ve slaném nálevu, jenže za tu teď chtějí cca 20 Kč a to je tam víc vody jak fazolí. Tak jsem si říkal, jestli by se nadalo do slenic od tatarky např (410 ml myslím) těch fazolí zavařit - bylo by to rychle k použití a eventuálně - byl-li by hlad daly by se sníst i po studenu. Popř. je zavařit v rajském protlaku.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #1 kdy: Květen 16, 2013, 08:07:34 odpoledne »
Babička je takto zavařovala - buď ve slaném nálevu nebo zalité rajským protlakem. Ale taky v zeleninovém nebo masovém vývaru. Postup si nepamatuju, ale pamatuju se, že babička říkala, že je před plněním do flašek nedovaří, aby se jí pak při sterilizaci nerozvařily na hadry - čili předpokládám, že doba varu + doba sterilizace = době normálního varu. Do rajského protlaku dávala vedle soli, trochy cukru a pepře i estragon a saturejku. Já to dnes řeším tak, že uvařím plný papiňák fazolí a to, co nespotřebuju, zamrazím.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #2 kdy: Květen 16, 2013, 08:12:18 odpoledne »
To je varianta B - zamrazit. Neroztrhá je ten mráz na kaši? Jak moc je vaříš před tím zamražením?

štika

  • Host
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #3 kdy: Květen 16, 2013, 08:25:54 odpoledne »
Do mrazáku dávám fazolovou polévku,fazolový guláš i fazoli na smetaně a nikdy po rozmrazení nebyla na kaši.
Nevím,proč by měl být problém fazoli povařenou sterilovat.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #4 kdy: Květen 16, 2013, 08:28:18 odpoledne »
Vařím je normálně, nemám pocit, že by je mráz roztrhal. Část uvařených prostě vezmu na polívku nebo na mexický guláš a část zamrazím, ale mrazím je bez vody, jen samotné fazole. A mrazím tak velké (šarlatové) fazole stejně jako malé. A po rozmražení jsou v polévce i nadále identifikovatelné jako fazole, nikoliv jen jako slupky. Stejně tak zacházím s čočkou a cizrnou.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #5 kdy: Květen 16, 2013, 09:00:24 odpoledne »
Do mrazáku dávám fazolovou polévku,fazolový guláš i fazoli na smetaně a nikdy po rozmrazení nebyla na kaši.
Nevím,proč by měl být problém fazoli povařenou sterilovat.
Problém to zřejmě není - běžně se prodává - jen nemohu nikde sehnat návod. měl jsem obavy, jestli třeba nebude vyšší obsah bílkovin ve fazolích vyžadovat nějakou delší dobu sterilizace jako nap. maso. S tím mražením fazolí jste mě potěšili - je to podstatně jednodušší než sterilizace.

štika

  • Host
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #6 kdy: Květen 16, 2013, 09:07:56 odpoledne »
Dobrá Glochu,udělám pokus,navařím fazoli a dám sterilovat. Za zkoušku to stojí ale nebude to zítra. Až bude čas. Koukl jsi na mapu valašska???

štika

  • Host
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #7 kdy: Květen 16, 2013, 09:10:44 odpoledne »
Dobrá Glochu,udělám pokus,navařím fazoli a dám sterilovat. Za zkoušku to stojí ale nebude to zítra. Až bude čas. Koukl jsi na mapu valašska???
Nechám si poradit a dát názory, když už tu fazoli budu sterilovat. V nálevu, v tomatu nebo jinak????? :) :) :)

štika

  • Host
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #8 kdy: Květen 16, 2013, 09:19:27 odpoledne »
Dobrá Glochu,udělám pokus,navařím fazoli a dám sterilovat. Za zkoušku to stojí ale nebude to zítra. Až bude čas. Koukl jsi na mapu valašska???
Nechám si poradit a dát názory, když už tu fazoli budu sterilovat. V nálevu, v tomatu nebo jinak????? :) :) :)
Tak teď jsem si právě uvědomila,že jsem "idiot".
V mrazáku suchá fazole zabere méně místa. A proč vařit a sterilovat dopředu???
Dopředu zase práce,sklenice a místo.
Tak to byla moje chyba,že jsem se nechala nachytat.
Pokud máte hodně fazolí, je to dobrá výplň do mrazáku.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #9 kdy: Květen 16, 2013, 09:22:11 odpoledne »
Já jsem o tom zavařování uvažoval spíše z důvodu rychlejší přípravy a navíc - pokud dojde k výpadku proudu neskazí se to. Navíc jsem se obával jistého "zkašovitění" po rozmrznutí.

štika

  • Host
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #10 kdy: Květen 16, 2013, 09:26:52 odpoledne »
Mám zásoby(fazole) v konzervě z Makra-bílé i červené-pravidelně doplňuji-konzerva za 10,- kč.
V zásobě mám vždy při obměně 60 konzerv.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #11 kdy: Květen 16, 2013, 09:53:39 odpoledne »
U nás Globus zvedl za poslední asi 3 měsíce cenu z 6.90 - přes  9,90 až na 16,90. U nás máme poměrně velkou spotřebu fazolí, takže ty levné časem dojdou - i když se snažíme si je šetřit.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Fazole (sušené) a jejich zavařování.
« Odpověď #12 kdy: Květen 17, 2013, 12:38:25 dopoledne »
Zdravím.
Hlavně to nezapoměňte povařit - strilovat i druhý a nebo následující den jinak vám vytvoří zákal a vyhodíte je. Budou zkažené.
Nejni tam nic kyselého a tak se spory probudí a dokonají dílo zkázy.
Mám s tím vřelé skušenosti z doby kdy jsem se to učil.
Miki.