Autor Téma: Zásoby jedla - panel story  (Přečteno 1849 krát)

Offline Snoopee

Zásoby jedla - panel story
« kdy: Květen 14, 2013, 10:46:00 odpoledne »
Zdravím.
Tak som zas strávil príjemný večer čítania na preppers. V sekcii Strava a tekutiny sú rôzne názory, z extrému do extrému. Od plnej pivnice obilia v CO2 (tony!) až po pár mäsových konzerv z LIDLA. Zásadný rozdiel vystihol SAHAW, aj keď v mnohých veciach s ním nesúhlasím. Najpodstatnejšie je aké máte možnosti.

Panel vs Vesnička středisková
Zásadným omylom (súhlas s SAHAW)je robiť si extra zásoby v paneláku (na roky). To je blbosť a vyhodené peniaze. Sám som celý život prežil v paneláku (teraz menšia bytovka). Ak bude pruser, z mesta treba vypadnúť. A v tom prípade vám budú tie stovky kilo pšenice a hrachu v CO2 na obtiaž, rep. vás budú umelo držať na mieste, kde už dávno nemáte byť. V meste bude po pár dňoch plno zúfalých a hladných ludí - bezpečnostné riziko.

Preto som zvolil inú cestu.
1/   zásoby na 3 mesiace pre dvoch ľudí, niečo v sklade, niečo v pivnici. Ryža, olej, brambory, vločky, masove konzervy, sušené mlieko, sušené maso, kompóty a sterilizovaná domáca kapusta. Pripravený 60 litrový sud na naplnenie vodou.
2/   Pripravená (lahká-prenosná) strava na 2 týždne pochodu - NRG-5 (12kg), katadyn pocket, kompas, mapa, flint (oheň), beretta px4 s krmivom
3/   vedomosti vedomosti vedomosti

Ja ako chalan z paneláku viac nepotrebujem.

Bude kratšia kríza ? Prežijem, luxusne.

Bude dlhá kríza - postupný úpadok ? uskromním sa, ale prežijem

Bude PA ? -prvé dni sa snažím zohnať čo sa ečte dá a bude sa to dať v budúcnosti vymeniť. Kým ludia budú šalieť za jedlom, benzínom a vodou ja budem v kľude (relatívnom) riešiť iné veci. Pár mesiacov bude lepšie nevychádzať. Maximálne vykuknúť. Ak si niekto myslí že nad mestom preletí lietadlo s oznamom že je koniec párty, tak sa mýli. Informácie o stave proste nebudú. Až keď v podstate vyžerieme zásoby doma, nastáva plán B. Presun na vidiek k rodine. Pešo alebo autom, podľa možností. Je to 100 km. Budovanie si zázemia na vidieku nechávam na švagrovi. Je prepper ani o tom netuší. Má novopostavený dom, s menšími oknami, chovajú, pestujú.

Stretol som sa tu s názormi že je najlepšie si kúpiť domček na samote. Ako nápad super. Ale pozor. Kto z vás (nás) čo žijeme v panelákoch si to môže dovoliť ??? Vyhodiť €20 000 len pre môj lepší pocit. Už teraz som za blázna. Nebudem zasahovať do života svojej rodiny tak ako tí na doomsday preppers. Často svoje rodiny zruinovali.

Áno, keby som mal taký domček, hodím do pivnice tonu pšenice a neriešim, ale treba sa vrátiť nohami na zem. To si môže dovoliť málokto. Možno raz. Ale vlastne nie, toto ja nechcem.

Zaujíma ma ako sa k tomu stavajú ľudia z paneláku. Ako to riešite? Čo máte doma ?

(sme v téme žrádlo, tak sa ho držme. Technika, energia, palivá, obrana a podobne som tiež schválne vynechal)

Offline Cajgalamo

• Moderátor
Re:Zásoby jedla - panel story
« Odpověď #1 kdy: Květen 14, 2013, 11:20:07 odpoledne »
Čau Snoopee,
Ja som tiež z paneláku. Pôvodne z takého klasického bratislavského, teraz z takého menšieho na dedine. Ale stále je to bytovka.
Jasan, tiež nemám doma tonu pšenice. Podobne ako ty, mám zásoby konzerv, sušenej stravy, zaváranín (zelovoc, mäso, huby), ryže, luštenín,... Niečo v pivnici, väčšinu v garáži.
Keďže disponujem výbornými plechovými súdkami s hermetickým uzáverom (zaslúžilí členovia poznajú  ;) ), skladovanie je jednoduché a bezpečné.
Rozdiel je ten, že okrem plánu "prchám k rodine" mám ešte plán "prchám do býv. záhradkárskej osady, kde som kúpil záhradu s chatou" a ktorú intenzívne zveľaďujem.
Tam je samozrejme ďalšia zásoba potravín, úrodná pôda, rybník, pole,... A čo je najlepšie: Niekoľko opustených záhrad s chatami. Ako stvorené na odkúpenie, prípadne v PA len na nasťahovanie ;)
Ďalšia výhoda: je to skoro na samote, mimo hlavných ťahov. Pešo cez pole/les to mám na 30 min chôdze. Autom po družstevnej ceste je to 10 min.
prakticky tam viem byť hneď bez potreby riskovať pri presune nejaké zápchy, nepokoje, nedostatok PHM,....

Takže môj názor: 20 000 nie je tak veľa. Pre niekoho to znamená iba nekúpiť si nové auto. Navyše, možností financovania v takejto výške je neúrekom, napríklad ŠFRB (viem poradiť  ;) ), kde je minimálny úrok a minimálna splátka. Okrem toho, ja som hľadal, hľadal, hľadal, až som našiel. A nestálo ma to zďaleka 20 k, nebolo to dokonca ani 10...
To je na dlhšiu debatu, hádam by sme mali dať nejaký zraz  :)

Tiež sa snažím vyhnúť extrémom á la podzemné skleníky, protiatómové bunkre, tony obilia a podobne.
Našťastie, blízka rodina (mama, brat so ženou, sestra s mužom, žena,.... ) plne rešpektuje moju autoritu a do investovania prostriedkov do príprav mi príliš nezasahujú. Skôr naopak, podporujú ma v tom. Iba občas sa ma snažia trochu skrotiť  :)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #2 kdy: Květen 15, 2013, 12:58:06 dopoledne »
Zdravím.
Snoopee, Cajgalamo :
Vidím že na to koukáte těma realistickýma očima skoro ve všem s vámi souhlasím.
Sám bydlím v bytovce o dvou podlažích se zvýšeným přízemím nad sklepem je nás tu 8 rodin. Jedinej z nich mám u sklepa pancéřové dveře a na oknech mříže. Tam jsou zásoby na 3-6 měsíců (po těch třech to bude již krušné). Sám osobně počítám, že pokud bude zralá doba tak vypadnu na plán "B".
Ta doba by se mohla lišit pouze dle situace v městě. Spíše počítám se zhroucením systému státu a následně se zásobováním potravinami. Toto přijde nejspíš po nějakém spouštěcím impulzu, krach peněžního systému, válka (i za hranicemi, doma s ní nepočítám), drastické zdražení pohonných hmot na cca 50- 80-100 kč/l, ale i velké nepokoje obyvatelstva ve formě násilných demonstrací (demolování budov, zapalování aut a bytů, budov, napadání úřadů).
Takže ta doba může být 14 dní, měsíc, ale i dva tři a nebo půl roku. Každopádně v té době bude již aktivní "B" a připravovat se bude "C".

Resumé :
Panelák dlouhodobě neudržitelné, možnost vyrabování potravin, při útoku bandy prakticky neubránitelné.
Bytovka, třeba ta co v ní bydlím, omezené možnosti, možnost přežití při útoku bandy velmi skromná, ale větší než u paneláku.

Ve městě max. půl roku ale spíše méně, mnooo možná tam nevydžím ani týden, (je to silně závislé na okolní situaci)
aktivizace spojení na síti,
příprava "B"
přesun v noci autem (silně upraveným) na vysočinu "B",
Aktivizace "C" ve spolupráci ostatních skupin.

Pouze v "B" a "C" má smysl dělat velké zásoby potravin a nejen jich.
V "C" navíc i věci na samozásobování v budoucnu (semena, literatura, nářadí, stroje a další) a k dispozici vozidlo na převezení zbývajících zásob z "B" a nebo pokud to lze tak i z "A" případně jiných zdrojů.
Dopravu zásadně v noci a se zhasnutými světly, za použití PNV-57, RF 10+zesik. a ozbrojené osádky min. 2 mužů.
Miki.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #3 kdy: Květen 15, 2013, 03:19:25 dopoledne »
Snoopee:
Tú vodu odporúčam prehodnotiť. 60 l sud je v pomere k zásobám na 3 mesiace podľa mňa dosť málo. Ako píšeš, lepšie nevystrčiť nos z domu. Skús teda vymyslieť jednoduché "zariadenie" na zachytávanie dažďovej vody - nejakú odbočku z odkvapovej rýny alebo podobne (v mojom prípade je to iba pílka na železo + meter rúry + drôt  ;) ).  Prípadne niečo umiestniť na strechu, veľkú plechovú tabulu napríklad alebo podobne. Dažďovú vodu využiješ ako úžitkovú, prípadne pomocou známych metód upravíš na pitnú.

Namiesto počítania s dvojtýždňovým pochodom by som zvážil kúpiť za facku nejakú starú motorku (hocijakú krosu bez papierov). K tomu plná nádrž + jeden malý kanister a tých 100 km k rodine bude rýchlo a komfortne. Prirobiť bočné vaky a do nich strčiť polovicu tej NRG-5ky  ;)

Miki:
 ;)

Potom máš určite aj plán "D". Ten si nespomenul.
Ani ja nie....  :)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #4 kdy: Květen 15, 2013, 05:35:33 dopoledne »
Uvedomuji si, ze mit nekolik tun psenice se zda jako zbytecnost. Hlavne pokud si uvedomime, ze cloveku staci jen maly pozemek,200kg psenice a jednu petlahev semen a do 6 mesicu je potravinove sobestacny do konce zivota. Tak se da ric, ze za cca 3000kc + pozemek muze byt clovek pripraven.

Tech par tun psenice ma zajistit ovladnuti sousedu a lidi ve vasi blizkosti. Nerika se jen tak Cukr a bic. Ja ocekavam, ze kdyz lide zacnou hladovet, tak vzniknou skupiny, ktere budou rabovat a pokud bude fungovat nejaka autorita, tak budou systematicky chodit ke dverim a provadet prohlidky co by zabavili.  Taky skupinka dava jedinci vetsi sanci prezit nez jedlivci, protoze bude vice cilu.

Skladovat zasoby v panelaku vetsi nez tech 6 mesicu je podle mne zbytecne. Lide pokud budou mit moznost, tak ho hned opusti a vydaji se na vesnici a nebo mista, kde maji pristup k vode a je mensi koncetrace. Ve mestech totiz zustanou lide, kteri nemaji kam jit a vetsinou je mesta vse co znaji a proto budou tam bojovat. Na vesnici podle mne je vetsi sance na potravinovou sobestacnost.

Povazuji jidlo za dokonaly nastroj jak ovladnout sve okoli.

Offline miki

• Moderátor
« Odpověď #5 kdy: Květen 15, 2013, 07:15:32 dopoledne »
Zdravím.
Cajgalamo. Ty kluku ty jseš pěknej lišák ty se nezdáš. ;) ;) Že prej "D"éčko. ::) ::) Dělej si prču z plastelíny. :D :D
To víš, že mám i plán D :o :o a dokonce E a F. ::) ::) jen se bojím abych to nepřekombinoval a potom jsem nevěděl, zapoměl, kde jsou zásoby. Starej dědek již zapomíná. ;) ;)
No ale už vážně ty dvě A a B jsou krátkodobý a silně přechodný hlavní je C.
Sice mám v dosahu studnu ale ten nápad s tou dešťovkou je fantastický hned vedle okna mě směrem dolů šupajdí trubka z okapu.
Miki.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6 kdy: Květen 15, 2013, 12:02:54 odpoledne »
Resumé :
Panelák dlouhodobě neudržitelné, možnost vyrabování potravin, při útoku bandy prakticky neubránitelné.
Bytovka, třeba ta co v ní bydlím, omezené možnosti, možnost přežití při útoku bandy velmi skromná, ale větší než u paneláku.

Dovolim si nesouhlasit. Panelak, resp. jeho vyssi patra lze branit pomerne efektivne. Schodiste lze promenit v efektivni obrannou linii a spatne prostupnou barieru.
Pochopitelne to predpoklada nejakou tu spolupraci obyvatel, drobne rychle zvladnutelne upravy a odepsani spodnich pater (sklepy, prizemi a prvni patro).

Ale souhlas s tim, ze dlouhodobe je to neudrzitelne, byt si to myslim z jinych duvodu, zejmena omezenych zdroju a velke koncentraci pripadnych utocniku.

štika

• Host
« Odpověď #7 kdy: Květen 15, 2013, 12:13:19 odpoledne »
Tak už vidím,kolik vody budete mít v paneláku v horních patrech,až nepoteče voda. . Nemyslím jen na pití ale i na klozety!!! A co mytí rukou,praní apod????
Nejde jen o obranu ale také o přežití. A opravdu ve městě to dlouhodobě nepůjde.

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #8 kdy: Květen 15, 2013, 12:17:06 odpoledne »
To je jeden z dôvodov, prečo sa počíta s prísne krátkodobým pobytom v bytovke.  :)

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #9 kdy: Květen 15, 2013, 04:06:26 odpoledne »
Tak už vidím,kolik vody budete mít v paneláku v horních patrech,až nepoteče voda. . Nemyslím jen na pití ale i na klozety!!! A co mytí rukou,praní apod????
Nejde jen o obranu ale také o přežití. A opravdu ve městě to dlouhodobě nepůjde.

Myslis az nepoteče voda, protože nejde elektrina a tim padem ani cerpadla ve vodarne? Tak to ji tam bude uplne stejne jako v bytovce nebo domku vedle, pokud domek nema studnu a vědro. Čistě gravitační vodní řady už nemá žadné větší město.
Pokud se to dostane do takové fáze, praní určitě nebude první životní potřebou po které se bude obyvatelům města stýskat.

A ještě pro jistotu znovu zopakuji - ani panelák, ani bytovka, ani domek na předměstí velkoměsta nejsou pro dlouhodobé přežití v případě velkého průseru vhodné. Ale je potřeba si uvědomit jaké ten který objekt skýtá možnosti, výhody a rizika pro kratkodobé přežití.

Offline Snoopee

« Odpověď #10 kdy: Květen 15, 2013, 06:45:20 odpoledne »
Guys, vráťme sa k téme. Tou je jedlo v paneláku. Krásne sme sa zhodli na tom, že dlhodobé zostávanie v meste v bytovke/paneláku je pokusom o sebevraždu. Preto treba vykryť tie 3-6 mesiacov, či sa situácia nejak nestabilizuje.

Neviem ako vy, ale ja neplánujem v prípade prvých nepokojov sadnúť do auta, naplniť ho zásobami a tradá k rodine na vidiek. "Čau ségra, oddnes bývam u vás. A mali by sme zamurovať to okno do záhrady. Hej, synovec, poď mi pomôcť nosiť muníciu, jedna krabica pre sa58 má 30 kilo, ku každému oknu jednu. Ozaj, toto už nie sú okná ale strielne. Dá si niekto pivko? Dlho nebude!". By ma hnali. Info proste nebude a až keď to bude zlé, začnú to ľudia brať vážne.

Plán "C" (presun na miesto kde viem prežiť roky) bude až keď bude vsjo jásno. Môže byť neskoro ? Ano. Riziko podnikania.

Voda v paneláku: cajgalamo má čiastočne pravdu, tých 60 litrov je málo. No prvé dni keď budú ludia protestovať že učiteľom neprišla výplata a dôchodcom penzia využijem na zvlákanie užitkovej vody. Z užitkovej spravím s pomocou katadynu veľmi rýchlo pitnú (to za predpokladu že prestane voda tiecť okamžite, čo nepredpokladám). Bývam pod strechou, doma mám masívne nové veľké igelitové plachty. Minulú jeseň som si otestoval zachytávanie vody prostredníctvom tohto zariadenia. Bol som milo prekvapený zachyteným množstvom. Skúsil som sa napiť ... taká blatová príchuť, ale neposral som sa. Sused si myslel že mi zateká, ked zbadal čo tam stváram.

Len na okraj, pretože to nepatrí do temy "žrádlo".
Pozemok (záhradkarská kolónia) - to by ako moj plán "B" ani "C" nebolo. Keď budú prázdne sklady a vylámané pivnice v mestách, záhradkárské kolónie (10 min od mesta) budú hneď druhé na pláne zbedačeného národa. Drevená chatka v tejto oblasti je neubrániteľná a zbytočná. V prípade že ju bráni 5-10 chlapov so zbraňami odstrašíš loserov, ale budú vedieť že v tej chatke niečo je keď ju tak statočne bránite.

Motorka (cajgalamo): hm, to neznie ako blbý nápad. Zistím možnosti. Ale neviem kde by som ju skladoval. Ešte to premyslím, páči sa mi to.

PS: Cez weekend som robil previerku. Prekvapivo tie zásoby na 6 mesiacov nezaberajú ani tak veľa miesta

SAHAW: vyskúšaj si na 10m2 zasadiť pšenicu a skús "otočiť" úrodu. Bez chémie v dnešnej dobe nevyzbieraš ani to čo si zasadil. Rozprával som sa s gazdom čo odmietol JZD pred 15 rokmi a gazduje si na reštituovaných poliach sám.

Offline edis

• Buď pripravený ! Vždy pripravený !
« Odpověď #11 kdy: Květen 15, 2013, 08:58:18 odpoledne »
ja mam doma jedla akurat tak na dva dni, aby si moje baby nachystali veci a v klude sa pobalili.Dva dni tam same v bezpeci preziju.potom je odchod na nas rodinny statok,tam je vsetko uz zabezpecene a nychstane.bude smiesne stretnut chlapa co pasie ovecky a kozy s valaškou v ruke a obleceny v taktickej veste s Glockom.
 Horsie to bude s ostatnymi clenmi rodiny ty budu strateny hned na druhy den.
   Snoopee ale ako vravi cajgalamo stretnutie by nas mohlo moc posunut vpred.
Buď pripravený ! Vždy pripravený !

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #12 kdy: Květen 17, 2013, 09:00:30 dopoledne »
Fakt si nedokazu predstavit mesic ve meste po PA(nic nefunguje a neni bezpecno na ulici) v panelaku bez zasob jidla pro cely panelak. Priklad, kde jsem bydlel. 4 vchody a 24 bytu v kazdem. Tak 200 lidi asi tam zilo. To je 100kg sucheho jidla na den. A 1000 litru  vody denne minimalne.

Myslim, ze budete souhlasit, ze pokud lidi maji hlad, tak spoluprace neni mozna. Lidi, kteri meli potencial, tak utecou na vesnice, do chat atd. Zbydou lidi, kteri nemaji kam jit, protoze nic jineho nez mesto neznaji. Pak nemocni, stari atd, protoze nemuzou cestovat. A brzo se projevi diky hladu boj o to, kdo ma co a kdo ma vetsi pravo.

Offline Snoopee

« Odpověď #13 kdy: Květen 17, 2013, 06:50:46 odpoledne »
počet bytov: 8 (20 ludi).  Vsetko mladi zdravi a ked sa pozriem na SPZ na parkovisku, z vychodu SVK. Jeden vchod. to ustojim. A ked zistim že začinaju blbnuť aj susedia ktori sa ešte nespakovali, nalejem benzin do auta, dobre sa oblečiem, vezmem veci ktore mam na zozname nalepenom zo spodu debnicky a tradá, nadránom k rodine.