Autor Téma: Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)  (Přečteno 9298 krát)

orl

  • Host
Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« kdy: Květen 10, 2013, 07:24:33 dopoledne »


Šneci nebo hlemýždi, ať již jsou to hlemýždi zahradní, tak zvaní viniční, nebo mořští šneci jako abalone nebo buccino jsou si z gastronomického hlediska velice podobné.

Podle Pliny Flavius Lupinus na své farmě blízko Pompeí pěstoval pro komerční potřebu zahradní hlemýždě již v prvém století před naším letopočtem. Údajně je krmil ovesnou moukou a vařeným vínem. Hlemýždi pěstovaní Římany byli odrůdou velkých bílých burgundských hlemýžďů (Helix pomatia). Evropské druhy dorůstají do průměru 2 1/2 až 3 1/2 cm, avšak tropické druhy mají průměr až 15 cm a mohou vážit téměř půl kilogramu.

Vařené zahradní hlemýždě můžeme použít do salátů, ale většinou je podáváme jako teplý předkrm a ve většině případů půl tuctu na porci.

Příprava hlemýžďů
Příprava hlemýžďů pro kuchyňskou úpravu není ani tak komplikovaná, jako je zdlouhavá, a proto je nejpohodlnější koupit hlemýždě již předvařené konzervované a s přiloženými sterilovanými ulitami, ve kterých můžeme hlemýždě eventuelně podávat.
Jelikož je dnes ale možné kupovat konzervované hlemýždě bez ulit, svádí to bohužel některé restauratéry k tomu, aby ulity po vymytí použili znovu. Nemám nic proti ekonomice a myslím si, že jsem také hospodář na svém pracovišti, ale toto je šetření na nepravém místě.
V zákrutech použitých ulit, i když byly velmi dobře vymyty, totiž zůstanou zbytky, které mohou podpořit růst bakterií. Proto je po jednom použití raději vyhoďte.
Díky tomuto nebezpečí byl už asi před dvaceti lety pro restaurace ve Spojených státech amerických z hygienických důvodů vydán zákaz podávání hlemýžďů ve vlastních ulitách. Tento zákaz dosti ohrozil jejich spotřebu, protože podávání hlemýžďů v ulitách byl v restauracích oblíbený způsob z důvodu snadné kontroly porcí.

Šneci oproti ústřicím by se mohly na českých lístcích mohly objevovat častěji. Ve světě se říká, že nejlepší šneci jsou z Francie, ale to jen díky tomu, že ti šneci nemohou mluvit.

Kdyby totiž ti šneci mohli mluvit, tak by to vykecali, že pochází z Česka. Velkou většinu těch „francouzských“ šneků Francouzi totiž dováží z Česka a ve Francii na ně dají francouzskou nálepku a za franky je vyváží do světa.
V Americe jsou velmi oblíbeným předkrmem hlavně proto, že se dají připravit dopředu, a že se potom velmi rychle dohotoví a že je velice jednoduchá kontrola porcí.

Podává se jich 6 nebo 12 na porci. V jedné konzervě je těch vařených šneků 72 a zvlášť v krabici u toho bylo 72 ulit a tak to byly jednoduché počty.
Po dlouhá léta byly nejoblíbenější šneci po Burgundsku. Já jsem je dělal tak, že jsem ty šneky marinoval asi 20 minut v červeném víně s několika kapkami Worcesterové omáčky, pak jsem je naplnil do ulit a ulitu jsme uzavřel kouskem bylinkového másla.
Při objednávce se 6 nebo 12 šneků dalo na speciální nerezovou misku a dali se 2–3 minuty, jen co se to máslo rozpustilo, do horké trouby.
To máslo jsem si dělal sám, ale jinak na tom nic není, neboli si ho může udelat kde kdo.

Bylinkové máslo
300 gramů másla, 20 gramů drceného česneku, 80 gramů drobně sekané zelené petrželky, ½ šálku bílého vína 1 ½ lžičky sole, 50 gramů drobně sekaných šalotek, 1 lžíce citrónové šťávy, ½ lžičky strouhané citrónové kůry

Máslo ušleháme do pěny a postupně přidáme ostatní suroviny. Uložíme v ledničce do dalšího použití.

Pak ale přišla bída na kozáky protože ti šneci se v ulitách nesměli prodávat. Někteří šéfkuchaři byli vykukové, a protože ti šneci bez těch ulit byly lacinější, tak těch ulit nakoupili vždy jen kolik jich právě potřebovali.
Ulity ze kterých hosté šneky vyjedli projeli myčkou, vysušili v horké troubě, a po vychladnutí je použili znovu.
No, a více vám asi nemusím povídat. Při největší opatrnosti se stalo, že ty ulity, díky tomu jak jsou zakroucené, se dobře nevymyly, a několik lidí onemocnělo. Přišel tudíž vládní zákaz úpravy šneků v ulitách.

V Americe nejsou kujóni jenom ti kuchaři, ale i výrobci náčiní a zařízení a tak netrvalo dlouho, než některé porcelánky začaly vyrábět speciální misky a porcelánové šneky které se daly snadno vymývat, ale přesto popularita šneků na nějaký čas opadla.

Mimo těch kuchařů a porcelánek byli vykukové i ti dodavatelé šneků a tak jedna velká francouzská firma, která ty (české) šneky z Francie do Ameriky dovážela vypsala soutěž na nejlepší recept přípravy šneků bez ulit.
No, a více vám asi také nemusím povídat.
Vzpomněl jsem si že se v Česku kdysi prodávali šneci v konzervách pod názvem Švábský guláš.

Harm

  • Host

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #2 kdy: Květen 15, 2013, 08:18:24 dopoledne »
Uz mam docela velkou sbirku.

visla

  • Host
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #3 kdy: Srpen 03, 2013, 09:08:11 odpoledne »
To bys je mohl už chovat. ;D

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #4 kdy: Srpen 05, 2013, 09:07:22 odpoledne »
Chov je neco na co nemam. Staci mi, aby prezili zimu. Mam v planu jim udelat maly vybeh.

visla

  • Host
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #5 kdy: Srpen 05, 2013, 09:32:57 odpoledne »
Jak velký bude?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #6 kdy: Srpen 05, 2013, 09:45:39 odpoledne »
Bude mít jen 0,5 m2. Tedy 1mx0,5m. Dam tam nejdriv jen 200 sneku a pokud se nebudou az moc mackat, tak pridam dalsi.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #7 kdy: Srpen 06, 2013, 09:24:24 odpoledne »
Hotovo. Rovnou si otestuji par mych teorii.:)


Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #8 kdy: Srpen 07, 2013, 03:01:03 dopoledne »

Offline KAHA

  • ***
  • Příspěvků: 15
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #9 kdy: Srpen 24, 2013, 10:15:12 odpoledne »
Snad se nedopustím prohřešku,když to sem dám.
Na ulož to je o chovu hlemýžďů: Chov hlemýžďů z publikace Rádce chovatele autora Josefa Kroulíka.pdf

[příloha smazaná administrátorem]
Ruské přísloví: „Věřím zvěři, psům a kočkám a u lidí počkám“.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #10 kdy: Srpen 26, 2013, 12:35:02 odpoledne »
diky Kaha

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #11 kdy: Únor 26, 2014, 11:33:43 dopoledne »
Hodne jich zemrelo, ale nekteri prezili.




Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #12 kdy: Duben 20, 2014, 02:11:06 odpoledne »
Tak jsem sel sklizet sneky. Vyjel jsem na kole cca ve 12:30 a prijel jsem ve 14:04. Cestou jsem jeste nasbiral 2 penny tasky zelene pro slepice.

Sbiral jsem pozde, ale i presto jsem nasel hodne sneku. Jdu je zvazit.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #13 kdy: Duben 20, 2014, 04:09:40 odpoledne »
Vykup sneku







Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #14 kdy: Duben 20, 2014, 04:17:24 odpoledne »
Za cca 90 minut tedy jsem ziskal cca 1,5kg sneku. Odhaduji, ze se dalo prodat v pohode alespon 1kg.
Ziskal jsem cca 2kg, ale nektere byli moc maly a nekteri jen prazdne ulity.



30 kusu sneku vazi cca 320g.






Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #15 kdy: Září 07, 2014, 07:34:51 odpoledne »
S chovem jsem prestal. Nedokazu zajistit, aby byla nizka umrtnost. Proste to nezvladam.:(

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #16 kdy: Září 07, 2014, 09:10:26 odpoledne »
A teď si představ ten masakr, kdyby jsi chtěl chovat kaviárové hlemýždě, ti jsou ještě choulostivější.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #17 kdy: Listopad 05, 2014, 01:08:06 odpoledne »
S chovem jsem skoncil. Nedokazu je rozmnozit a snizit umrtnost.:(

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #18 kdy: Listopad 05, 2014, 01:21:13 odpoledne »
Základem je úzkostlivá hygiena - dezinfekce vodou počínaje a samotným chovem konče. Chov kaviárového hlemýždě je fakt moc náročný a úmrtnost značná i u zkušených chovatelů..

Co se týče obyčejných šneků, asi bude problémem voda..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #19 kdy: Březen 12, 2015, 09:40:33 odpoledne »
Chov šneků se mi ukázal jako problémový. Nedokázal jsem vytvořit podmínky pro ně.

Chtěl bych tento rok zkusit chov slimáků. Začnu jen zatím zjíštěním, kolik jich dokáže přežít v zajetí. Později bych chtěl zkusit je množit.

Ta představa, že hodím do výběhu tašku s trávou a během hodiny se objevi na tom místě hnědy koberec slimáků může vypadat zajimavě.:) A je i zajimavá myšlenka jako organické odstraňování lidských bobků.

Beru slimáky jako hlavní zdroj pro drůbež. Vytvořit kompost, kde bude hmyz jako zdroj pro mláďata drůbeže, může trvat nějaký ten rok.

Po konzultaci mám i vymyšlený levný způsob chovu.  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #20 kdy: Březen 12, 2015, 09:44:21 odpoledne »
A treba ich chovať? Nestačí ich len chytať? Veď všeobecne je problém sa ich zbaviť.

Na výkrm slepíc môžeš chytať po lúkach aj kobylky. Ak máš viac času ako penazí. Urobíš si také pootvorené vrece zo starej záclony, potiahneš po lúke a hneď máš kilo kobyliek.  :)
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #21 kdy: Březen 14, 2015, 01:24:22 odpoledne »
Slimakokompostování

Zda se mi to jako genialni reseni pro zbaveni se velkeho odpadu. Pak zizaly dokonci ten proces.
Vytvori obrosky zdroj pro slepice, ktere ziskaji bilkoviny pro vajicka a pro svoje fungovani.
Svoje slepicince pretvori vlastne na krmivo pro slimaky, kteri se stanou krmivem slepic.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #22 kdy: Březen 14, 2015, 03:51:50 odpoledne »
Zatim premyslim jak to realizuji. Asi pokryju několik m2 igelitem, kde bude prostor, ale nebude moc utec slimak. Na to bude navazovat kvadr ze dreva kam budu házet zbytky. A ten bude uzavren víkem proti hmyzu, tak neutečou. Budou mít pod igelitem tmu a vlhko. Asi na igelit dám seno, aby se mi neuvařili slimaci. A pod igelitem budou vetvicky, tak tam bude prostor.

Offline pozemstan

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 25
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #23 kdy: Březen 25, 2015, 10:58:28 dopoledne »
Proto se mi líbili šneci, který jedí vlastně plevel ze zahrádky a jsou to živé konzervy. Zatím jsem nezvládl chov.:(

BTW s těmi šneky - co se ti nedaří? Bývalá přítelkyně chovala nějaké okrasné šneky a množili se jí právěže až moc, takže jim musela průběžně hledat a likvidovat ty jejich vajíčka...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #24 kdy: Březen 25, 2015, 09:45:46 odpoledne »
Když jsem byl mladší, tak jsem měl vodní šneky(okružáky) a ty se množili, že jsem nevěděl co s nimi. Myslel jsem, že hlemýžď zahradní bude něco podobného. Bohužel se mi nepodařilo, aby měli vajíčka. A umrtnost byla až 60 procent.
Musel bych vytvořit kvalitní podmínky a krmit je šroutem atd. Tak se vrhnu tento rok na slimáky.  ;D

Offline pozemstan

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 25
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #25 kdy: Březen 26, 2015, 06:21:22 dopoledne »
No, ona to krmila jen zeleninou, co si vzpomínám, ale měla to v teráriu v bytě v teple (byli to nějací choulostiví teplomilní). V tom teráriu měli hlínu a v ní občas zahrabané ty kuličky (vajíčka). Jo a byla tam sépiová kost, kterou oni okusovali nebo co. A mohli si olizovat to sklo. Třeba těm tvým chybělo něco na olizování a něco na ten vápník...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #26 kdy: Březen 27, 2015, 03:55:14 odpoledne »
Na vědomost všem se dává, že šnecí sezóna právě začala. Po dešti jsem objevil pár kousků. Slimáky jen pidi. Velkých taky málo, ale malých šneků jsem našel dost, protože vím, kde byli minulý rok:)

Offline Eriska

  • ***
  • Příspěvků: 35
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #27 kdy: Duben 04, 2015, 09:49:47 dopoledne »
Nenašel by se tu nějaký hrdina, který by spustil pojídání Plzáka španělského? Já se teda nepřiměju - a to jsem vloni na zahradě nasbírala obden krabici od mléka. Narvanou.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #28 kdy: Duben 04, 2015, 11:46:17 dopoledne »
Možná Sahaw... ;)
On je tady na fóru tak trochu za pokusného králíka... ;) @-->

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Chov šneků - Hlemýžď zahradní (Helix pomatia)
« Odpověď #29 kdy: Duben 09, 2015, 06:20:32 odpoledne »
Neplánuji slimáky jíst. K tomu mám kachny a slepice.:)


Brzo začne vykupování šneků. Začne to 12. dubna 2015. inzerát je v příloze.