Autor Téma: Vrtaná studna  (Přečteno 4970 krát)

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Vrtaná studna
« kdy: Duben 18, 2013, 03:27:05 odpoledne »
pokud se opakuji, omlouvam se..

Objevil jsem firmu, co vrtá do země, např. studny, s vrtnou soupravou projdou dveřmi 90cm, výška vrtné soupravy do 200cm, tj. se dá vrtat třeba ve sklepě, vrtná hloubka podle podloží do 50m.
Jsou ze severních Čech, asi 1x za rok jezdí na jižní Moravu (asi za měsíc).

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna ve stísněných prostorách
« Odpověď #1 kdy: Duben 18, 2013, 03:46:04 odpoledne »
Já jen,že není zdravé bydlet (podle feng šuej a i jiných)bydlet nad sklepem se studní.Pokud to bude mimo obytnou část,proč ne.

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re: Vrtaná studna ve stísněných prostorách
« Odpověď #2 kdy: Duben 18, 2013, 03:50:48 odpoledne »
stiko, nevylucuji, ale na druhe strane nemusis resit povoleni, pripadne poplatky za odber (v budoucnu).. dale je sousta domu, co nemaji vjezd na zahradu pro vrtnou soupravu..
rikali cenu za metr vc. vystrojeni 1300 Kc

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna ve stísněných prostorách
« Odpověď #3 kdy: Duben 18, 2013, 03:53:07 odpoledne »
Příště si dej třeba kratší nápis.Stačilo by vrtaná studna,kde by ostatní psali nejen ve stísněných prostorech.
Jiný si potom dá vrtaná studna nejen ve stísněných prostorech.
Prosím i ostatní.Dávejte v novém tématu název nejen na 1 odpověď.
Proto prosím i moderátory-dejte nějakou instrukci pro nováčky.
Jinak se nám to tu hezky zapleveluje.
A je to i váš obrázek o preppers,když se na to koukne i někdo jiný z jiného fóra.

štika

  • Host
Re: Vrtaná studna ve stísněných prostorách
« Odpověď #4 kdy: Duben 18, 2013, 04:22:46 odpoledne »
stiko, nevylucuji, ale na druhe strane nemusis resit povoleni, pripadne poplatky za odber (v budoucnu).. dale je sousta domu, co nemaji vjezd na zahradu pro vrtnou soupravu..
rikali cenu za metr vc. vystrojeni 1300 Kc
Ale v budoucnu,co je více,zdraví nebo peníze???
Já jsem pro zdraví.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #5 kdy: Duben 18, 2013, 04:31:07 odpoledne »
1.300,- za metr studny včetně vystrojení je slušná cena, tím spíše, že umějí vrtat i na takovém místě. Asi opravdu používají upravenou lomovou vrtačku.  Osobně jsem studny vrtal, takže vím, o čem to je. Když se navíc majitel nemovitosti neprokecne, tak o studni nikdo nemusí vědět, maximálně se podle nápisu na autě dovtípí, že se tam vrtala studna.

Energii na vrtání dodává kompresor, ten bude stát na ulici, stlačený vzduch navíc z vrtu vynáší odvrtanou horninu a vodu, hadicí to půjde rovnou do kontejneru. Hloupé je, že ta voda v konečné fázi vrtání bude z kontejneru vytékat.. Věřím, že by se ta studna dala vyvrtat i konspirativním způsobem a říci, že rozbíjíte ve sklepě sbíječkou beton.. Lidé by pak za měsíc zapoměli na nějaký kompresor..

Co se týče studny v domě, respektive pramenu pod domem, souhlasím se štikou. Vyrostl jsem v domě, pod kterým je pramen vody. Nikdo v tom domě nebyl šťastný a dokonce se tam vyskytnula i sebevražda. Toto je důvod, proč tam nebydlím a ani neuvažuji o tom, že bych tam jezdil na chalupu, neboť jsem senzibil. Ani jako záložní lokalitu ten dům nehodlám využívat, postavím něco nového jinde na pozemku.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #6 kdy: Duben 18, 2013, 04:40:28 odpoledne »
Já mám navrženou cenu 1500,- za metr včetně hydrologického průzkumu a oznámení na úřadě. Nevím jen,do jaké hloubky budou vrtat,dám vědět ve vláknu Cesta z města.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #7 kdy: Duben 18, 2013, 05:52:13 odpoledne »
Otazka na Saladina: Pokud bych kopal do zeme, tak bych narazil na vodu?

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #8 kdy: Duben 18, 2013, 05:55:24 odpoledne »
Všude je pod zemí voda. Jde o to jak hluboko.

Osobně jsem proti černým vrtům. Můžou znehodnotit study okolním lidem.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #9 kdy: Duben 18, 2013, 05:58:39 odpoledne »
Máte pravdu.Pokud "sežerete"vodu sousedům,můžete se zrovna odstěhovat. ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #10 kdy: Duben 18, 2013, 07:27:14 odpoledne »
Otazka na Saladina: Pokud bych kopal do zeme, tak bych narazil na vodu?

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku je opravdu málo míst, kde je voda hluboko.. Když jsem vrtal 120 metrů kolektor pro tepelné čerpadlo, bouchnul jsem nejméně 2x vodu. Spíše až 4x
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #11 kdy: Duben 19, 2013, 11:14:31 odpoledne »
co delat s klasickou pumpou ktera se dlouho nepouzivala a nejde z ni pumpovat vodu...
dle odbornika pry ve studni neni sloupec vody... nema s tim nekdo nejakou zkusenost?
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #12 kdy: Duben 19, 2013, 11:47:52 odpoledne »
Zalej ji vodou z vrchu. Netěsní zpětná klapka ve válci.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #13 kdy: Duben 20, 2013, 07:28:01 dopoledne »
Keď sa pumpa dlhšie nepoužívala, bude treba aj pozrieť kožky, či nie sú zvetrané/rozpadnuté.
Ak áno, vymeniť alebo aspoň namazať, možno ožijú.
Ak je to ok, tak konvou liať zvrchu vodu a začať pumpovať.
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #14 kdy: Červenec 29, 2014, 08:54:01 odpoledne »
Dotaz pro odborníky. Včera celý den průtrž na Valašsku. V dolinách rozbouřené potůčky, zaplavené sklepy....
U mne na kopci bez problémů, kromě jediného.
Odpoledne vyhozený jistič. Nešel nahodit, vždy spadl.
Vypla jsem vodárnu a jistič šel nahodit.
V tom lijáku nešlo jít ven natočit náhradní vodou kýbl alespoň na splachování. Ani pláštěnka nepomáhala, jak ji vichr rval.
A dnes bylo krásně slunečno, horko.
Nahodila jsem vodárnu a vše běží zase normálně.

Tak nevím, zda pojistka na vodárnu je nějak závislá na množství spadlé vody.
Vrt je v hloubce 43 metrů.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #15 kdy: Červenec 29, 2014, 09:32:36 odpoledne »
Nemá to se studnou nic společného. Je to otázka elektřiny. taky mám studnu a taky mi to tu a tam něco vyhodí a pak to nejde nahodit.... cesty elektřiny jsou nevyzpytatelné
Prý přepětí v síti a kopce šílených teorií. p, nauč se s tím žít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Vrtaná studna
« Odpověď #16 kdy: Červenec 29, 2014, 10:04:51 odpoledne »
Pro někoho (jako třeba mě) jsou cesty elektřiny nevyzpytatelné, jiný v nich dokáže číst jako v knize - třeba Saladin, Stepan-Hawk, Miki...
Neviděla bych v tom žádné trpaslíky, prostě máš někde elektrickou instalaci položenou tak, že při větším dešti navlhne a pak nejde jistič nahodit. Jakmile to dostatečně vyschne, přestane to vyhazovat. Jestli stačí vypnout vodárnu, tak je třeba ověřit její obvod - někde tam bude za vlhka zkrat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #17 kdy: Červenec 29, 2014, 11:17:17 odpoledne »
Čisto teoreticky nešla jedna fáza ale na to tu máme kompetentnejších odborníkov
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #18 kdy: Červenec 30, 2014, 02:30:40 dopoledne »
Až pojedeme za zubařkou z hor, vezmu s sebou měřák a koukneme se na izolační stavy kabelu. Nejpravděpodobnější je voda zateklá do krabice. Teprve pak bych hledal prodřené nebo nakopnuté kabely.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #19 kdy: Červenec 30, 2014, 12:11:14 odpoledne »
Je to čerpadlo třífázové nebo jednofázové?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #20 kdy: Červenec 30, 2014, 01:03:25 odpoledne »
My zvažujeme studnu na chalupě...nemám vůbec představu, jak hluboko je voda, tudíž nevím, kolik to bude stát...
Chtěla bych tam i ruční pumpu...dělá se to vůbec ještě?

Zatím pitnou vodu nosíme z lesa z přírodní studánky a těsně za pozemkem máme potůček s užitkovou...

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #21 kdy: Červenec 30, 2014, 01:11:24 odpoledne »
Dělá se to, ale záleží na hloubce spodní vody. Ale pokud máš na pozemku potůček tak moc hluboko nebude.

http://www.studnanaklic.cz/page/68445.rucni-pumpy/
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #22 kdy: Červenec 30, 2014, 01:17:49 odpoledne »
Potůček je z té lesní studánky...
Děkuji za info... ;)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #23 kdy: Červenec 30, 2014, 01:24:52 odpoledne »
To je problém, ruční pumpa. Ona se ti totiž nevleze do jednoho vrtu s čerpadlem. Takže je na výběr, mezi čerpadlem, pumpou a velkým průměrem studny, který je však dražší, jako dvě studny. Takže já jdu cestou další stujdny s ručním pohonem, resp nožním pohonem s tlakovým vývodem. Dvě studny na dvou pramenech jsou bezpečnější....Člověk vy si natlakoval vodu šlapáním do tlakového zásobníku a využíval tekoucí vody z vodovodu s plným komfortem, u mne 500 litrů.
Navíc mám vodu v 37 metrech, takže jedině jehlovou exotiku.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #24 kdy: Červenec 30, 2014, 01:44:37 odpoledne »
Jsem celkem netechnický typ, takže tomu moc nerozumím...ale zní to logicky...budeme to řešit nejdříve příští rok, takže do té doby zjistíme, jaké jsou možnosti v našem okolí...díky za info...

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Vrtaná studna versus kopaná studna
« Odpověď #25 kdy: Červenec 30, 2014, 04:31:29 odpoledne »
Ruční pumpa do vrtané studny, to si nedovedu představit. Pracovní válec by se tam asi ani nevešel a jen to táhlo by bylo hrozně dlouhé a těžké. To co je nahoře, nad studnou je jen mechanismus, páka, pomocí které se táhlem přenáší pohyb do pracovního válce, který je co nejhlouběji jak to jde, aby se netrhal vodní sloupec. V praxi platí, že se sáním, tedy podtlakem nedá udržet vodní sloupec vyšší než 10 metrů. Proto se ten pracovní válec musí dát co nejníže k hladině vody, pumpovaná voda se pak už vlastně zvedá nahoru a tak už na výšce vodního sloupce tolik nezáleží.

Tedy záleží, musí totiž být v lidských silách zvednout táhlo (drát o průměru 6-10 mm) a vodu od dna pracovního válce k výtoku pumpy.

Kopaná studna se zřizuje tam, kde je čistá mělká (tedy ta první) podzemní voda. Vrty zasahují zpravidla do hlubších podpovrchových kolektorů, kde je kvalita vody lepší.

U Retti bych se znečištění mělké podzemní vody nebál, když je to v lese a ze studánky se dá pít. Raději bych volil kopanou studnu. Do té se, v nejhorším případě, dá spustit i kbelík, do vrtu v žádném případě..

Běžné vrty jsou o průměru 150-170 mm. Na ty bych se doporučil vykašlat, brzy se zanesou.

Jsou firmy, které provádí i větší průměry, až do 254mm, nadloží se bezpečně zajílovává proti vrchní (více znečištěné vodě). Je zřejmé, čím větší průměr je vyvrtán, tím bude větší zásoba vody a její kvalita – větší průměr má i obsyp kolem naperforované pažnice a tím zpomaluje a zároveň filtruje přitékající vodu do vrtu. Takové studny mají životnost okolo několika desítek let, a nejsou o mnoho dražší než průměr do 170 cm.

Vyplatí se nešetřit 2-3 stovky na metru. Nejdražší je totiž to, že ta firma vůbec přijede..

Je to náklaďák, který za sebou táhne kompresor, nebo mají kompresor na náklaďáku a na přívěsu si táhnou samohybnou vrtnou soupravu. Vrt provádí tři chlapi. Vrtař a dva "tyčkaři", tedy ti, co tahají zpravidla 2-metrové vtrtné tyče, které nesou to pneumatické kladivo.

Nejprve se větším průměrem "vyšnekuje" měkké nadloží až ke skále, tedy k soudržné hornině, zasune se tam pažení o velkém průměru, a pak se teprve začne doopravdy vrtat pneumatickým kladivem.

Když se vyvrtá studna až na kolektor podzemní vody, to se pozná, že z vrtu začne stříkat voda, tak se ještě musí vyvrtat těch cca 15-20-30 metrů (podle průměru vrtu) aby se ta voda měla kam jímat. Pak se tam zasunou pažnice, obsypou kačírkem (jemné kulaté kamínky z říčního písku), nadloží se zainjektuje bentonitovým jílem, by se do vrtu nedostávala znečištěná podpovrchová voda (a aby jste nestrhnuli vodu z kopaných studní sousedů). Nakonec se udělá zkouška vydatnosti vrtu, při které se vrt zároveň i vyčistí..

Když je studna vyčištěná, tak se vystrojí čerpadlem.

Hloubka vrtané studny bývá klidně do 60 metrů, protože podle normy by vrtaná studna do skály  měla zasahovat nejméně 20 m pod klidovou hladinu podzemní vody, aby měla dostatečný rezervoár a voda do ní neproudila moc rychle, pak se brzo zanese. V praxi bývá vrtaná studna 45 - 50 hluboká.

Klasické, kopané studny se obvykle navrhují 3,5 až 4 m pod hladinu podzemní vody.

Podle závazné technické normy ČSN 75 5115 - Jímání podzemní vody, musí být hloubka šachtové (kopané) studny navržena tak, aby i při nejnižší hladině podzemní vody byl ve studni k dispozici sloupec vody zajišťující funkci čerpání.

Vrt je na 15 - 30 let, největší průměry třeba i na 50 let, dále zkušenosti nesahají, kopaná studna na věčné časy.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Vrtaná studna versus kopaná studna - schéma ruční pumpy
« Odpověď #26 kdy: Červenec 30, 2014, 04:57:46 odpoledne »
Legenda:
1. sací koš se zpětnou klapkou
2. pracovní válec
3. stojanová pumpa
4. spona s klíny
5. odvodnění
6. 6/4“ trubka
7. 5/4“ trubka

Princip:
Ruční čerpadla jsou určena k čerpání z hloubek až 30m. hloubka studny pak určuje typ ručního čerpadla a pracovního válce. Standardní vybavení kompletu s ruční stojanovou pumpou (3)
tvoří sací koš se zpětnou klapkou (1),
pracovní válec (2),
odvodnění (5)
 a spona s klíny (4).
Dále je pracovní válec (2) spojen se sacím košem (1) 5/4“ trubkou a s ruční pumpou (3) 6/4“
trubkou (6), ve které je zároveň táhlo, které zprostředkovává přenos mezi pákou ruční pumpy (3) a pístem pracovního válce.

Pro čerpání vody z hloubek menších než 8m můžeme použít ruční pumpy typu NP, nebo LILA, u kterých je pracovní válec součástí samotné pumpy.

Staženo z webu http://www.kars-brno.cz/rady-a-tipy/cerpadla-kdyz-si-nevite-rady/

Opravdu hezké a pochopitelné obrázky tam mají..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #27 kdy: Červenec 30, 2014, 05:07:13 odpoledne »
Saladine, děkuji za informace...

Tchán má známého inženýra v oboru vodohospodářství...umí i proutkařit...takže se na něj obrátíme a poptáme se...už nějaké informace mám z tohoto webu...takže jakmile to bude aktuální, rozhodíme sítě...

Studánka je stará údajně stejně jako chalupa...z roku 1862...rodiče ji koupili před 40 lety...my ji užíváme 20 let...celé generace chodily pro vodu do studánky...je to několik set metrů...
Byla to krásná lesní pěšinka, co vedla ke studánce...lemovaná borůvkami, malinami...občas jsme zahlédli srny nebo potkali zmiji, užovku, žab plno...
Lesík bohužel zčásti zlikvidovali těžbou...nechali tam šílený binec...cestička je zaházená...zasadili nové stromky a oplotili to....
Ke studánce ted vede jiná cesta pod tratí...a po zimě je celkem složité se tam dostat...musíme to tam vždycky trochu vysekat a proklestit...

Proto uvažujeme o studni u chalupy...nevíme jak to bude se studánkou do budoucna...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #28 kdy: Červenec 30, 2014, 06:05:58 odpoledne »
Ano, skvělé téma... kopaná versus vrtaná studna. Je třeba si uvědomit, že jsou místa, kde kopat studnu nejde, třebas v štěrkách a píscích, nesoudržných materiálech a naopak v tvrdých monoblocích žuly. Pak kopaná studna vyjde na půjl milionu korun, při průměru 120cm a hloubce 13 metrů, jako u mého přítele z vedlejší vesnice. Cena i s vystrojením studny, tzn čerpadlo, instalace a pumpa.
Chtěl bych také upozornit, že jsem měl na chatě kdysi kopanou studnu, 18 metrů hlubokou a čerpání bylo veselé, protože šlo docela těžko. Je to dáno tím, že zvedáte celý sloupec vofdy, čím hlubší studna, tím těžší sloupec. Jako bytelnej chlap si umím představit čerpání z 30 metrů hloubky.
Rozhodnout se mezi vrty a mezi kopanou studnou bude problém, nelze říct, co je a není lepší či trvanlivější. Samozřejmě že vrt je hygieničtější , a jeho kvalita je dána výrobcem. Nejkvalitnější vrty dělá artemia a kopané studny netuším. Sám bych do kopání už nešel, sám jsem kopal jako mladý pako na chatě a když vám nad hlavou lítá kýbl s hlínou, je to zážitek. Kopáči pak mají veselé představy o hodnotě své práce. Vrt , když je dobře provedený, nemá důvod fungovat špatně po generace, když je špatně proveden, nemusí fungovat vůbec. Mám dvojitě pažený vrt a může se zanéSt za 50 let, pak ho kalovým čerpadlem vysrknu a jedu nanovo. Vybírat mezi kopáním a vrtem bude potíž. Já osobně měl se studnou u domu , kopanou, hlubokou 25 metrů takové potíže, že jsem ji ponechal svému osudu a vyvrtal novou. Byla roubená kamenem a díky padajícím žábám, myším a všelijakým potvorám , kvalita vody v řiti, i když se nechala firmou vyčistit. Takže to bude o osobních zkušenostech , toho kterého soudruha....

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #29 kdy: Červenec 30, 2014, 06:07:30 odpoledne »
Pokud máte proutkaře v rodině, tak jděte raději do té kopané studny. Vrt není nic pro preppery :D

Tedy, hodí se do dnešní doby, ale po PA.. Určitě je třeba mít náhradní čerpadlo, hadici, umět si to opravit. Určitě velkou nádrž na vodu, tak aby se nahodila elektrocentrála pro čerpadlo a načerpala voda na alespoň jeden den.

V PA době hned po uklidnění situace začít kopat studnu, i kdyby se měla vylámat ve skále, samozřejmě, mít potřebný materiál. Pracovní válce, sací koše, táhla, trubky 5/4" a 6/4", závitnici, fitinky na spojování trubek, kůžičky na těsnění, zpětné klapky a další.. Vše v suchu, nejlépe na půdě, dobře zabalené, závitnici naolejovanou, náhradní nože..

Až odezní nejhorší PA doba, bude lidí na kopání studny dost a odpadne byrokracie :D

Také cement a armovací ocel, třeba kari sítě, na výrobu betonových skruží, nebo si pár skruží, co největších, do foroty koupit, do PA doby mohou sloužit jako elegantní vyvýšené záhony :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #30 kdy: Červenec 30, 2014, 06:17:02 odpoledne »
Mne čeká revitalizace studny.. Roubená kamenem, asi 11 metrů hluboká, vydatná, málokdy méně než 7 metrů vody.. Vyčistit, nová pumpa..

Okolo studny postavím sklep a celou ji tak zapustím do podzemí, takže od myší a žab bych měl mít svatý pokoj. Plánuji ve 4-5-ti metrové hloubce kolektor inženýrských sítí v délce asi tak 150 metrů, abych propojil několik domečků na svém pozemku a tak budu z té studny mít přepad, kudy většinu roku poteče voda samospádem do budoucího "prepperského osídlení".
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re:Vrtaná studna versus kopaná studna
« Odpověď #31 kdy: Červenec 30, 2014, 07:02:53 odpoledne »
V praxi platí, že se sáním, tedy podtlakem nedá udržet vodní sloupec vyšší než 10 metrů

Ono nejde ani těch 10 m. 10 m vodního sloupce je 1 atmosféra(tak vzduchu od země do "vesmíru"). I když tedy vyčerpáme veškerý vzduch z trubky což ta pumpa dělá tak tam nebude podtlak větší jak 1 atmosféra. Se započtením ztrát a to že absolutní vakuum neuděláme to bude tak 7-8 metrů. Jen pro osvětlení pro netechniky proč nejde víc.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #32 kdy: Červenec 30, 2014, 10:06:56 odpoledne »
Souhlas, pumpy, co mají válce u páky se používají právě do těch 7-8 metrů maximální sací hloubky.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #33 kdy: Srpen 19, 2014, 05:30:16 odpoledne »
Tak se nám tady na chalupě dnes nachomýtl proutkař, mimo jiné zajímavý člověk a včelař.
Prošel celý pozemek a vypadalo to, že asi nic, protože tady prý nemáme žádné zóny, což je na jednu stranu dobře...proto se tady cítíme tak fajn.
Pak se šel projít s virgulemi ještě jednou a našel...za starým dřevníkem téměř u hranice pozemku...pak už začíná les...v hloubce prý asi 3 metry.
Necháme si to ověřit ještě tím naším známým a příští rok, pokud se dožijeme, budeme kopat...

Naštěstí vody máme dost, jen pro tu pitnou musíme do lesa k prameni...
Takže dnes dobré zprávy a příjemné posezení s fajn člověkem...

štika

  • Host
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #34 kdy: Srpen 19, 2014, 05:42:54 odpoledne »
Retti, držím palce, ať to s vodou dopadne dobře. :)
Ale jako velký pesimista na budoucnost, myslím, že čekat na příští rok je dosti vzdálená budoucnost.
Retti promiň, ale já dle celosvětové situace si nemyslím, že máme dosti času. :(

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Vrtaná studna
« Odpověď #35 kdy: Srpen 19, 2014, 10:28:49 odpoledne »
Štiko, psala jsem, že hned za pozemkem máme potůček a kousek od chalupy v lese studánku s pitnou...takže zas tak to nehoří...přinejhorším i ta potůčková, když projde filtrem, se dá použít...