Autor Téma: Co sázet?  (Přečteno 3479 krát)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Co sázet?
« kdy: Duben 13, 2013, 10:03:46 dopoledne »
Tohle je pro novacky v pestovani, aby vedeli co pestovat v nouzovych podminkach atd. Tedy bez vytapeni mistosti a nepouziti folie na zvyseni teploty atd. Jen se vezme nejaka nadoba do ktere se da zemina a seminka a necha se v mistnosti, kde je 3-7 stupnu a trochu se zaleva.

Prvni varka se sazela 15.brezna. Teplota byla cca 5 stupnu.

Dnes je 13.dubna. Teplota je cca 10 stupnu. Od 9.dubna teplota stoupla z 5 na 8 stupnu a drzela se.

Zeli uz klici.


Rericha klicila uz 30.brezna a pak prestala rust.


Redkev zacla taky klicit.


Porek se taky projevil


Redkvicky jako vzdy jsou idealni pro zacatek pestovani.


Spenat jako redvicky se objevili velice brzo.


Vodnice se taky objevila, ale je slaba.


Turin se na tom stejne jako vodnice.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Druhou varku jsem sazel 29.brezna.

Chytl se len.


Rokytka uz taky roste. Tento rok je z mych vlastnich semen co jsem sklidil minily rok.


Moucha

  • Host
Re:Co sázet?
« Odpověď #1 kdy: Duben 13, 2013, 01:10:12 odpoledne »
Nezdá se ti to zbytečné?

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #2 kdy: Duben 13, 2013, 05:55:42 odpoledne »
Pro mne je to zbytecne, protoze takhle pestuji uz druhym rokem. Vim, co pestovat a jak. Tedy teoreticky, protoze presny casy atd z hlavy nevim. Nezapisoval jsem si poznatky. :) Pro ostatni to neni.

Lidi nevi, kdy sazet. A pokud se mi naplni moje predstava, tak topit bude luxus, a proto se musi premyslet, kdy pripravit sadbu. Taky si musime uvedomit, ze pestovani na zahradce je ted neergeticky nevyrovnane. Travime hodne nenergie vypestovat co nejvic na m2 a dotujeme tuhle energii z nakupu jidla z obchodu.

Nemel jsem v planu to tu delat, ale cetl jsem diskuzi ve ktere clovek se ptal, proc lidi zkousi nektere veci, kdyz uz jsou predkove vse vymysleli. Bohuzel je to zcelesne. Pro nekoho muze byt pestovani brambor v posekane trave hloupost, ale pokud nekdo ma louku, kde je tezke predelat na policko, tak travu poseka a na 1/5 louky udela tohle policko. Tak nemusi ho zryt,protoze melo to duvod, ze to byla louka(hodne kameni, neurodna,tvrda puda,...). Pestovani v pytli ma taky svuj smysl jak oto seno. Zahon muze byt vycerpan, tak se da seno nebo pytle zemini na nej a rok jako odpovine. Po rocen pestovani tam zustanou vysypane pytle zemini nebo rozlozena trava.

Pracujeme casto s zreslenymi cisly. Pokud budeme vychazet, ze clovek spotrebovana kazdou hodinu urcite mnozstvi energii a jidlo, ktere vyprodukujeme ma urcitou energii, tak zahradkari jsou ve velkem minusu. Staci si uvedomit, ze clovek bude rucne tahat vodu a zalevat zahony. Nebude pouzivat umela hnojiva a spotriky. To vsechno zpusobi, ze vypestovat 1kg zeleniny nebo 1kg psenice bude dost namahave. Mam obavy, ze to bude dost minusove, tak clovek vyhladovi. Proto permakultura neboli vyuzit prirodu co nabizi, aby rostla a jen mi sklidili je mi zda lepsi nez jit a snazit se ji podmanit.

Mam pocit, ze to lidem nedochazi jaky to bude tahat par desitek metru vodu a rucne tahat vozik s kozimi bobky na zahonky. Az jim to dojde, tak vynosnost zahonku prudce klesne a jejich pocitani kolik clovek potrebuje na svuj zivot se zmeni.

Pestovat rostliny, ktere vyzaduji hnojeni, vodu a extra starat budou velice vzacne. Lidi se zameri na rostliny, ktere rostou sami bez tezke namahy atd. Budou muset poupravit svou vynost, protoze treba brambory nebuodu mit vynosnost 10krat, ale jak to byva jen 2-3krat.

Budou vyuzovat plevel, protoze zjisti, ze zadna rostlina neni plevel, ale da se nejak vyuzit jako bylinka, jed na krysy, odpuzovac, zelenina atd.

Moje snaha je ukazat, ze se da pestovat s minimem spotrebovane energie. Ukazat, ktere druhy zeleniny se vyplati pestovat. Jaka bude realne vynosnost, protoze vsichni nebudou mit pripravenou zahradu s cernozemi, ale jen kus pudy, kterou budou muset roky predelavat na kvalitni pudu a tak pestovat nenarocne rostliny. Informovat je, kdy maji sazet, sklizet a treba i vysadit znova do truhliku semena, aby mohli vysadit ten rok dalsi varku na zahony. Tedy 2krat sklidit ze zahonu.

Mnoho lidi si neuvedomuji, ale pokud clovek chce, aby jeho pozemek uzivil, tak musi setrit s energii. A ted diky rope a kupovani jidla si neuvedomuji, ze jejich vynost je velice zresleny.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #3 kdy: Duben 13, 2013, 06:05:44 odpoledne »
Jeste jsem si vsimnul, ze klici cibule, kterou jsem sazel 29.brezna a je z mojich semen, ktere jsem sklidil z kupovanych cibuli, ktere jsem vysazel a nez zacli kvist, tak jsem jedl jejich nat.

Tento rok chci zkusit kolik dokazu vypestovat tehle malych cibulek k jidlu a pokusit se byt nejaky cas sobestacny s cibuli, protoze cibule hrala nasich predku jednu velice dulezitou roli v jidelnicku a v mem taky hraje. Jist jen male cibulky. Tedy sazecky.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Co sázet?
« Odpověď #4 kdy: Duben 13, 2013, 06:08:49 odpoledne »
Já chci být letos soběstačná s česnekem a s dýněmi...fazole už mám zmáknuté...
Cibule máme také obrovskou spotřebu a loni mi moc nevyšla, tak letos uvidím...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #5 kdy: Duben 13, 2013, 06:19:03 odpoledne »
Muzu se zeptat MDobromilo jaky den jsi sazela dyne do kvetinacu a pri jake teplote jsi je mela? Ja jsem dyne Hokkaido a dalsi dyne sazel 29.brezna a mel jsem je 5 a az posledni dny 8-11 stupnu. Zatim neklici. Diky nizke teplote v mistnosti jsem se musel rozloucit, ze bych mel uz ted sazenice. Tak mam obavy, ze nic nesklidim, proto moc s dynemi nepocitam.

Soju a bile fazole mam vlastni semena z minule urody, tak zjistim jak velke buodu tento rok nebo se mi nic neurodi.
Hrach mam taky semena z minuleho roku, ale tentokrat budu mit jen jeden zahon, protoze jsem se zdal, ze by mohl byt jako hlavni slozka jidelnicku. Mala vynosnost.

štika

  • Host
Re:Co sázet?
« Odpověď #6 kdy: Duben 13, 2013, 06:25:16 odpoledne »
Sahawe,dle mých zkušeností a opět podle lunárníko kalendáře,budu vysévat semínka okurků,dýní,cuket,rajčat,papriky 19.-21.4. (doma do sadbovačů).Vychází to pak,že po vyrostení mohu sázet na záhon.Kdo sadil dříve,nemá kam vysadit,je ještě zima.
VYSAZOVÁNÍ NA ZÁHON letos 16.-18.května!!!
No ještě to pak hodím do lunárního kaledáře.
Oproti loňsku je zpoždění 14 dní.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Co sázet?
« Odpověď #7 kdy: Duben 13, 2013, 06:26:22 odpoledne »
Dýně jsem ještě nesázela...jelikož je ven budu dávat později než bývá zvykem (máme pozemek u lesa a momentálně je polovina pod sněhem včetně jednoho dýňoviště)...

Podle lunárního kalendáře budu vysévat do kelímků 19.-21. dubna a ve 2. půlce května půjdou ven...stejně jako rajčata...

Měla jsem loni hokaido a šly pěkně...poslední svoji jsem spotřebovala začátkem března (měla jsem dýně i od jiných pěstitelů). Tu jsem si nechala schválně tak dlouho, abych vyzkoušela, zda vydrží...vydržela ve spíži...její semínka jsem si schovala...

Objednala jsem letos semínka 8 druhů dýní a budu zkoušet...protože je chci na semínka, tak letos zřejmě nevyseju všechny druhy, aby se mi nesprášily...

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Co sázet?
« Odpověď #8 kdy: Květen 06, 2013, 06:47:58 dopoledne »
všechny dýně jsem zasadil rovnou jako každý rok bez předpěstování do zvýšeného záhonu 20.dubna a dnes už jich zpousta vylezla, některé už mají přes 5 cm,připadne mi zbytečné dýně předpěstovávat

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Co sázet?
« Odpověď #9 kdy: Květen 06, 2013, 09:40:51 dopoledne »
U nás už dýně kvetou:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #10 kdy: Květen 06, 2013, 10:26:59 odpoledne »
U mne teprve klici. Tento rok si fakt pripadam jako v nocni mure. Minuly rok jsem uz 12.5. mel redkvicky. A vodnice byla velka jako mala redkvicka. A ted nic. K tomu mam zamorenou zahradku slimaky a sneky a v destovem obdobi se vrhli na male rostlinky vodnic, turinu atd, tak mi je okusovali co se dalo. Uvidim jestli se neco zpamatuje. (Mam jeste jednu varku rostlinek na vysazeni pro jistotu:D )

Vypada to, ze se budu muset spokojit s mensim vynosem na zahonech.:(


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Co sázet?
« Odpověď #11 kdy: Květen 07, 2013, 08:15:33 dopoledne »
Ano, slimáci a šneci letos zřejmě budou slavit řadu úspěchů, taky začínám uvažovat, co s nimi. A sousedka má navíc naprosto zanedbanou zahradu, kde se jim ve vlhku v tom zarostlém binci daří. Nemaslug se rozesílá až po 15.5., do té doby mi nezbývá než sbírat. Zkusím vysadit protislimáčí kytky a použít popel - poprášení okolí mladých rostlinek silnější vrstvou popela znemožňuje slimákům pohyb...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Co sázet?
« Odpověď #12 kdy: Květen 07, 2013, 08:57:22 odpoledne »
zahrádka jede skvěle, je to zpožděno ale nestěžuji si, dne sem okusil první malou ředkvičku :-) na slimáky mám svůj recept 2 x za sezónu jdu večer na lov vysbírám a pak mám dlouho klid, jinak taky pomůže mít na zahrádce pár pohnilých desek a z pod nich sbírám přes den, takže huráá na ně...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #13 kdy: Květen 08, 2013, 06:57:35 dopoledne »
Redote pomoci skleniku nebo bez nej mas ty redkvicky? Kdyby bez nej, tak to nechapu. :(

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Co sázet?
« Odpověď #14 kdy: Květen 08, 2013, 08:01:12 dopoledne »
pařeniště :-)

štika

  • Host
Re:Co sázet?
« Odpověď #15 kdy: Květen 10, 2013, 02:23:44 odpoledne »
Letos ty semínka klíčila nepravidelně a některé jsem už málem zapudila a rostou. To se mi stalo poprvé. Okurky mám jak schůdky. No co nadělám.

Glochu a Ormien,vaše dýně pěkně vyrostly a příští týden je budu sázet na záhon. Jak daleko od sebe je dáváte??? Salátové okurky od Glocha také super, jen tvoje chilli zatím nic. Zato bob ano.
Bob se má plazit po plotu nebo co s ním??? Potřebuje asi oporu jako fazole.?

Slimáci vloni ani letos nejsou. A tím pádem se tu nemohli namnožit a tak mám klid..
Bylo to jednoduché-záhony jsem každoročně zasypala pylinami a oni v tom lozit nemohou. :D :D :D
A také zelenina a jahody nebyly na hlíně.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Co sázet?
« Odpověď #16 kdy: Květen 10, 2013, 05:01:59 odpoledne »
Podle mých info bob oporu životně nutně nepotřebuje, ale je-li o co, rád se opře. Takže ho sázím kolem malých zimostrázů. Mimochodem, už má 30 cm a krásně kvete:)
Dýně sázím většinou na kompost po dvou, každá se odplazí jiným směrem. Sázím-li jich víc, tak nechávám každé dýni "osobní prostor" o průměru cca 60 cm - čili min. 60 cm od sebe.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Co sázet?
« Odpověď #17 kdy: Květen 10, 2013, 05:14:50 odpoledne »
No jo Ormien,ty máš svoji skvostnou předpěstovací "laboratoř"-to ti přeji a tak jsi oproti nám vpředu.
Mě to různě klíčí a neklíčí,roste a neroste a tak se s tím musím poprat.
Jinak na záhoně hojně kvetou jahody,vyrostl mohutně česnek a cibule a za chvíli už budu moci sklízet špenát. A z loňska kadeřavá petržel je také mohutná.
Navíc mám na rozdávání oregano-zapleveluje mi kromě vyměřeného úseku zbytek zahrádky. :) :)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Co sázet?
« Odpověď #18 kdy: Květen 10, 2013, 08:02:57 odpoledne »
Teprve mi klici bob,fazole a kukurice od Glocha.