Autor Téma: dotazy z techniky  (Přečteno 3413 krát)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
dotazy z techniky
« kdy: Březen 23, 2013, 09:03:41 dopoledne »
Tak asi to bude vypadat divně, že tohle zakládám, ale když člověk něco shání, tak není na škodu, když využije všechny možnosti.  ;D

Nemá někdo z vás přehled ocelí (či jiných materiálů) z hlediska permeability? Pokud ano, tak prosím do SZ.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #1 kdy: Listopad 01, 2014, 08:37:10 dopoledne »
Docela mne zajima jestli se nici nabijecka na mobil, kdyz ji necham zapojenou v elektricke site bez mobilu?
Myslim si, ze to lidi casto delaji, ze nechaji jen tak nabijecku bez mobilu v siti.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #2 kdy: Listopad 01, 2014, 12:04:18 odpoledne »
Neničí se, musí na to být stavěná.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #3 kdy: Listopad 01, 2014, 03:04:52 odpoledne »
Co mne jeste zajima: Co, kdyz mobil, ktery je nabity necham na nabijecce? Nici se baterie?

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #4 kdy: Listopad 01, 2014, 04:40:10 odpoledne »
Také se baterii nic nestane.

Moderní mobily malí lithiové akumulátory a ty mají vlastní battery management. V mobilu je jediný článek, který má napětí nad 3V.

3,4 - 3,7V je dostatečné napětí pro napájení mobilu. Když je akumulátor nabitý, nabíjení se automaticky ukončí, když se při nabíjení přehřeje, také nabíječka reaguje, prostě si to hlídá kritické parametry. Když budeš mít mobil neustále na nabíječce, budeš ho mít neustáe v pohotovosti a plně nabitý.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Hali

  • ***
  • Příspěvků: 69
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #5 kdy: Listopad 01, 2014, 08:53:29 odpoledne »
Skôr by som si dal pozor na vybitie. Ak sa da, tak nevybijaj baterku pod 20%. To pomaly strati capacitu.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2014, 09:27:31 odpoledne »
Sahaw: Akorát to žere elektřinu. Neničí se dle mne nic. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1539
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #7 kdy: Únor 27, 2015, 09:11:57 odpoledne »
mozna vas vyvedu z omylu ale nabijecka pripojena jen tak do site se skutecne nici. Uvazuju tedy ted moderni nabijecku se spinanym zdrojem uvnitr. A co ze se to uvnitr vlastne nici? V prvni rade elektrolyticke kondenzatory. V prvni rade vystupni filtracni elyt, ktery je namahany vysokou frekvenci z pulzniho menice se vnitrne ohriva a vlastne dochazi v nem k vysychani elektrolytu. Dalsim, casto opomijenym jevem je tzv. elektrolyticky rozpad desek. Tenhle jev se da prirovnat ke starnuti akumulatoru, kterym prochazi elektricky proud a dochazi v nem k pozvolnemu rozpadu desek. Ne jinak je tomu i u kondenzatoru.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1539
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #8 kdy: Únor 28, 2015, 08:39:08 dopoledne »
zdroje, lcd monitory, zakladni desky, a obcas i nejakou tu nabijecku spravuju uz leta a skoro bych rekl, ze kondenzatory odchazi podle toho jak se zrovna povede urcita serie. Uplne bezne se mi stava, ze v baterii kondenzatoru na desce je par kousku se stejnou kapacitou i napetim jako maji ostatni ale maji z nejakou duvodu jinou barvu prebalu a zpravidla odchazeji ty, co jsou odlisne znacene. Cloveku tu pak trosku zavani umyslnym kurvitkem. Co se tyce ledkovych svetel tak tam mam vypozorovane, ze velmi casto odchazi ledky a odchazi z toho duvodu, ze vyrobce ve snaze co nejlepe prodat, vyhani svitivost velkym proudem cili pres didoy zene maximalni mozny proud uvedeny v katalogovych listech nebo kolikrat i vyssi a ledky se logicky nepretrzitym provozem vypalujou a klesa u nich velmi brzy svitivost. Tohle byl treba velmi casty pripad prvnich ledkovych baterek na kola.

Offline yperit

  • ***
  • Příspěvků: 53
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #9 kdy: Duben 15, 2015, 12:50:02 odpoledne »
 Já si myslím, že má každá nabíječka, ale hlavně každá baterka v mobilu takzvaný "kurvítko". To způsobí, že se po určitých počtech nabití, baterka prostě už nedá používat, nebudou přeci prodávat věčný baterky, to by vůbec nevydělali. ;)
To že si paranoidní, neznamená že tě nesledujou. ;-)

Offline haekys

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re:dotazy z techniky
« Odpověď #10 kdy: Listopad 18, 2015, 04:13:41 odpoledne »
Já si myslím, že má každá nabíječka, ale hlavně každá baterka v mobilu takzvaný "kurvítko". To způsobí, že se po určitých počtech nabití, baterka prostě už nedá používat, nebudou přeci prodávat věčný baterky, to by vůbec nevydělali. ;)
Je vidět že Vám moc baterií pod rukama neporošlo. Bohužel, ač by to bylo fajn, baterie opravdu věčné nejsou. Záleží však na technoligii co si nechají líbit a jak dlouho vydrží. Např. Li-Ion baterie co se používají v mobilních aplikacích (mobily, vysílačky, svítilny) mají o poznání větší životnost než třeba NiMH které se používaly dříve. Nebo třeba použítí baterií vě větších aplikacích, nejčastěji asi záložní zdroje a ostrovní (hybridní) systémy. Dají se použít obyčejné olověně bezůdržbové baterie které za pár let odkráčejí do věčných lovišť a nebo se nechají použít tzv. louhové baterie. O ty když se člověk stará tak není problém aby vydržely třeba 20 let bez extrémní zráty kapacity. Akorát že si takovou baterii do mobilu opravdu nedáte.

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1539
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #11 kdy: Listopad 29, 2015, 09:18:47 odpoledne »
Tak u olovenych akumulatoru zalezi hlavne co clovek poridi. Zivotnost akumulatoru udava predevsim jeho cena. Proto v katalogu Pb akumulatoru jsou u jednoho vyrobce prodavany akumulatory se stejnou kapacitou v ruznych cenovych relacich. Nejvetsi sunt s udavanou zivotnosti 3-5 let vydrzi zpravidla pri nepretrzitem provozu v ups cca 2 roky (pokud se jenom skladuje tak cca tech 5 let), kdy 7Ah baterka se da poridit pod tri stovky. Pak existuji akumulatory s udavanou zivotnosti 10 let (ty jsem netestoval), kde je cena uz ovsem kolem 7-800Kc za 7Ah aku. A pak existuje hrstka vyrobnu, kteri garantuji zivotnost takoveho akumulatoru az 20 let ale tam jde cena uz pres 1000Kc. Co se tyce LiIon tak tam je skutecne zivotnost baterek velika ale chce to idealne kapnout na starsi poctive clanky (mam vyzkousene treba Samsung montovane casto do notebookovych akumulatoru). NiMh akumulatory sly bohuzel v poslednich letech s kvalitou priserne dolu a to i u osvedcenych znacek jako Panasonic ci Sanyo snad kvuli ekologii? Nemam poneti. Nez tedy nove NiMh akumulatory tak radeji stare NiCd, pri troste stesti se daji jeste sehnat. sice rozsah kapacit neni zavratny ale udavana kapacita je vetsinou garantovana na rozdil od modernich clanku.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #12 kdy: Listopad 29, 2015, 09:48:07 odpoledne »
FG Forte Kroměříž umí baterky v 10-ti letém levelu, fakt těch 8 -9 let dají v pohodě i v UPS.

Vietnamské GPS Battery také jsou velmi slušné, používají se v UPS..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline xB.H

  • ***
  • Příspěvků: 1539
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #13 kdy: Duben 19, 2016, 08:53:31 dopoledne »
Tak s FG Forte (ale s tou nejlevnejsi variantou) mam ja naopak ty nejhorsi zkusenosti. Mel jsem akumulator 12V 24Ah zn. FG Forte. Kdyz jsem ho prinesl domu a zmeril kapacitu tak novy mel 35Ah!! Akumulator jsem pouzil parkrat za rok k radiostanici a uskladnoval ho vzdy nabity. Po roce jsem mereni zopakoval a uz mel jen 18Ah......no a do ctyr let bylo po nem. Cili udavanaa kapacita na nem byla zrejme jakyysi propocitany prumer po predpokladanou dobu jeho zivotnosti. Zadne jine akumulatory takhle rychle kapacitu neztracely.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #14 kdy: Duben 19, 2016, 09:55:15 dopoledne »
Díky, dám si na ně majzla.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #15 kdy: Květen 26, 2016, 03:44:58 odpoledne »
Nevíte někdo kde sehnat utahovací momenty pro mosazné šrouby prosím?  :(
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #16 kdy: Květen 26, 2016, 03:53:28 odpoledne »
uff. neslyšel jsem o nich... co takhle ponížit offiko monenty poměrem pevnosti materiálu ?

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #17 kdy: Květen 26, 2016, 03:55:53 odpoledne »
To asi budu muset, protože už to hledám druhý den jak DEBIL. Angličtina i čeština selhaly teď zkouším ruštinu. Zatím také nic.
Nakonec to asi takhle dopadne jen se děsím pokud to budu muset nějakému auditorovi takhle vysvětlovat.

PS: Kdyby jste někdo potřeboval utahovací moment pro nějaké jiné šrouby, tak nejspíše mám. :-)

PPS: Zbožňuji úkoly jejihž zadávání začíná slovy: "Tohle je úplně jednoduchý. To dokážete za chvilku."
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #18 kdy: Květen 26, 2016, 04:05:38 odpoledne »
PPS: Zbožňuji úkoly jejihž zadávání začíná slovy: "Tohle je úplně jednoduchý. To dokážete za chvilku."

Měl jsem takovou šéfovou, byla schopna mi naplánovat práci tak, že tam ani nebyl čas na přejíždění z jedné zakázky na druhou.. Nezbylo mi, než ji propustit :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #19 kdy: Květen 26, 2016, 04:07:03 odpoledne »
Ani omylem, páč bys musel mít mosazné šrouby podle čsn....musel bych se podívat do dílenských tabulek pro strojírenskou výrobu, ovšem dnes nikdy netušíš, na které čínské džunce ty šrouby vyráběli a kterak chatrná ruka slévačova odhadla jednotlivé ingredience k výrobě té či oné mosazi potřebné.
navíc se nejedná o pevnostní prvek, takže bych pochyboval o nějaké smysluplnosti momentů pro mosaz.
Zkus to rozvést, třeba na něco přijdeme.

Offline Prof

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 901
  • člověk
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #20 kdy: Květen 26, 2016, 04:07:47 odpoledne »

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #21 kdy: Květen 26, 2016, 04:15:36 odpoledne »
Rozvést to - mám od šéfa pokyn udělat udělat univerzální návod na utahování šroubů. Všech co se u nás ve firmě používají a když se používají i mosazné šrouby, tak jsem v rici. A ten návod budeme dělat kvůli Alstomu (největší šťourové z oboru). A první to po nás chtěl čínský Alstom. Ach jo.

Proof: Moc díky. Asi to jdu dělat podle toho. Už zklamala i ruština a tudíž jsem bez dalších možností na netu.

Díky všem za snahu či za politování.  "hold"
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #22 kdy: Květen 26, 2016, 05:41:36 odpoledne »
Ani si npřej vědět co mi odpověděl spojmat hýskov. S tím by mně auditoři v případě špatné nálady vynesli v zubech. (A to jinak je spojmat myslím jedna z lepších firem)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #23 kdy: Květen 26, 2016, 05:49:41 odpoledne »
počkej, to mne zajímá s tím spojmatem, sám budu zanedlouho něco podobného řešit, i když asi pouze orientačně...
Pusť něco obveselujícího, cizí neštěstí vždy obveselí...... 8)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #24 kdy: Květen 27, 2016, 07:41:16 dopoledne »
Co mám zkušenosti, je nejlepší to podložit výpočtem. Proto bych volil asi následující postup.
Z dodavatelů bych vytáhnul minimálně materiálový atest ke šroubům. To musí mít, pokud je nenakupuješ v obchodech typu Bauhaus a nebo tržnice v Holešovicích.
Z tohoto materiálového atestu přesně zjistíš složení a mech. vlastnosti.
Dále na utahovací sílu je docela složitý výpočet s hromadou koeficientů tření.
Takže za další je nutné mít specifikované (alespoň odhadnuté) tření (matka/podložka/spojovaný materiál/tření v závitu a mezi dalšími komponenty)
Rozměry šroubu, jako nejmenší průřez šroubu, zatěžující síla (to pronásobíš bezpečnostním koeficientem třeba 1,5 až 2).

Pro inspiraci:
http://www.strojka.opava.cz/UserFiles/File/_sablony/SPS_II/VY_32_INOVACE_C-07-03.pdf
https://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_soubor_verejne.php?file_id=38958
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #25 kdy: Květen 27, 2016, 09:22:35 dopoledne »
Ja jsem zil v predstave, ze utahovaci moment je uvaden v zavislosti na spojeni dvou ci vice dilu a ne jako fyzikalni vlastnost sroubu. Tj treba pri utahovani hlavy na motoru se pouziva jeden stejny sroub na ruznych mistech a utahovaci moment je muze byt a casto byva ruzny. Tam totiz hodnota momentu zohlednuje spoustu aspektu. To jak se spoj pri praci ohriva, to z jakeho materialu jsou spojovane dily, u sroubu pevnost v tahu, maximalni mez kluzu apod. Protoze med, ocel, hlinik atd kazdy maji jinou tepelnou roztaznost, tak u dvou jinak naprosto identickych sroubovanych spoju, kde je pouzit jiny material spojovanych dilu (ale stejny sroub) po utazeni na nejaky maximalni moment sroub u jednoho spoje vydrzi a u druheho se muze utrhnout. Staci kdyz se spoj pri praci ohreje. Takze treba u zminene hlavy motoru je moment sroubu blize k valci jiny nez na okrajich.
Podle mne to co SH hleda je spis maximalni pevnost sroubu (dle pouziteho materialu) v krutu, pripadne tahu. Tj jakou maximalni silu ten sroub vydrzi v nejakych laboratornich konstantnich podminkach. K tomu vyrobce treba u ocelovych sroubu uvadi takzvanou pevnostni trida. Nekde na hodnotach 6.8, 8.8 kuprikladu zacinaji pevnostni ocelove srouby. Jak je to u medenych, nebo mosaznych sroubu netusim.
Praktikující cynik

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #26 kdy: Červen 07, 2016, 10:15:15 dopoledne »
utahovací moment závisí na materiálu matice, materiálu šroubu, povrchovce obého, na mazání a samozřejmě na stoupání závitu. Takže když jsem potřeboval univezální tabulku na fšecko, tak bohužel podkládat výpočtem je práce na roky a já na to měl necelý týden to dát do kupy. Nějak jsem to upytlíkoval. Nic lepšího se s tím nedalo dělat.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

CyPro

  • Host
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #27 kdy: Září 18, 2019, 08:00:40 odpoledne »
Dotaz do pléna. Nevíte, prosím, někdo, zda existuje nějaké fórum o KLEMPÍŘSKÉM řemesle?
Existuje Google, vím, ale drtivá většina výsledků vyhledávání směřuje na firmy, dodávající materiály nebo zhotovující výrobky, popř. celé zakázky. Pravda, něco je na youtube, jsou dostupné normy. Ale na ucelené fórum jsem nenatrefil. Např. postupy, jak se co dělá, jak vybrat ohýbačku, čím a jak letovat.
Nahromadilo se mi tolik plechových drobností k dodělání, že vážně uvažuji o tom, že bych se toho ujmul sám. Než otravovat profi klempíře, většinou bývají dost vytíženi.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #28 kdy: Září 18, 2019, 09:47:40 odpoledne »
Můžu se skusit zeptat klempířů vedle naší dílny. Když si vzpomenu  :D ráno tam budou...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #29 kdy: Září 19, 2019, 08:56:22 dopoledne »
Tak bohužel o ničem nevědí...
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #30 kdy: Září 19, 2019, 10:53:53 dopoledne »
Nevidím dôvod, prečo by klampiari spolu vykecávali na fórach.  ;D

Ale skús pohladať konkrétne návody. Dá sa zatial ešte dačo po nete a youtube nájsť. Aj keď to ide už dosť do kopru, a volné informácie začínajú miznúť...

Napr. https://urobsisam.zoznam.sk/navody/stavba-domu/oplechovanie-atiky-plochej-strechy
https://www.youtube.com/watch?v=xgEBRF_ne-E
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

CyPro

  • Host
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #31 kdy: Září 20, 2019, 03:40:46 odpoledne »
BartH8, Dag Björndal: Děkuji za odpovědi.

Dag: Proč by klempíři měli vykecávat na fórách? Nu, asi ze stejného důvodu, z jakého spolu vykládají lidé, zajímající se o svařování, truhláři, nožíři, přátelé zbraní všeho druhu, zahrádkáři, automobilisté atd. atd.  V uvedených oblastech fóra prokazatelně existují. Pravda, očekával jsem, že žádné specializované fórum o klempířině neexistuje, ale říkal jsem si, co kdybych něco přehlédl.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #32 kdy: Květen 04, 2021, 03:32:13 odpoledne »
Neporadí mi někdo ohledně louhových baterií? Pěkně prosím.
https://youtu.be/sUwcKzc1V3I

Měl bych pár otázek.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #33 kdy: Květen 05, 2021, 12:17:58 dopoledne »
Diktování hlasem - Používám Libre Office, Mozilu a editovatelné PDF dokumenty, vše ve WIN 7.

Potřeboval bych nějaký SW, který by psal texty, které budu diktovat. Koupil jsem si nový "podlý" telefon a běžně diktuji SMS, funguje to takřka skvěle. Existuje něco podobného i pro stolní PC?

Představuji si to tak, že někam kliknu myší a nadiktuji, klávesnicí opravím případné drobné chyby.

Do "podlého" mobilu s Androidem bych uvítal nějaký podobný SW tak, abych si mohl nadiktovat revizní zprávu v terénu a třeba si jí poslat jako e-mail do svého PC. Důležité pro mne je, abych viděl napsaný text na místě, v terénu a viděl, že e-mail došel, tedy, že tam nebudu muset jet znovu.

Děkuji předem
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Samotář

  • Host
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #34 kdy: Květen 05, 2021, 09:54:10 dopoledne »
Ano, existuje to pro PC.

Mají to u soudů a někteří soudci to používají pro psaní rozsudků. Ale moc se to neujalo. Musíš sedět v kanceláři úplně sám, naprosté ticho, i tichá hudba vadí, každý šramot (listování ve spisu, pohupování na židli) dělá chyby v textu, které se potom musí opravovat klávesnicí.

A zapomněl jsem, jak se ten software jmenuje.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7599
Re: dotazy z techniky
« Odpověď #36 kdy: Květen 05, 2021, 10:33:44 dopoledne »
Neporadí mi někdo ohledně louhových baterií? Pěkně prosím.

Šak daj otázky. Tiež ma to trochu zaujíma. Tu je toho vcelku dosť. https://svetelektro.com/phpbb/?phpbb=dmlld3RvcGljLnBocD9mPTMmdD0xMTQ0NQ==

Citace
Alkalické akumulátory nevyžadují takovou péči jako akumulátory olověné. Nevadí jim, jsou-li dlouhodobě ve vybitém stavu a nedochází u nich k jevu podobnému sulfataci. Jejich samovolné vybíjení je asi dvakrát pomalejší než u olověných akumulátorů. Alkalický akumulátor se vybije samovolně asi za 1/2 roku. Průběh vnitřního vybíjení je nelineární. Nejrychleji ztrácí náboj plně nabitý akumulátor, který asi po 1 až 2 měsících ztrácí až 80 % náboje.

Elektrolytem alkalických akumulátorů je vodný roztok alkalického louhu, tj. hydroxidu sodného nebo hydroxidu draselného, k němuž se někdy přidá­vá hydroxid lithný. Optimální složení elektrolytu pro různé podmínky je různé (jestli chceš mám na to tabulku). Roztok se připravuje rozpouštěním tuhého hydroxidu v destilo­vané vodě. Hydroxid se prodává ve formě tyček nebo čoček v hydroskopicky uzavřených nádobách. Jeho roztok je proti pokožce silně agre­sivní a rychle ji leptá. Při zasažení pokožky roztokem louhu je okamžitě třeba místo opláchnout vodou a zbytky louhu neutralizovat např. octem nebo 2% roztokem kyseliny borité. Proto se doporučuje při manipulaci s louhem používat zásadně pryžové rukavice. Při rozpouštění hydroxidu v destilované vodě vzniká značné množství tepla a plynů. Na teplo je třeba dbát především při používání skleněných nádob.
Elektrolyt se vyměňuje, zmenší-li se jeho hustota pod mez předepsanou výrobcem. Jinak se má elektrolyt vyměňovat vždy jednou za rok nebo po 100 nabíjecích cyklech. Při výměně elektrolytu se postupuje takto:

a)Akumulátor se vybije běžným vybíjecím proudem do napětí 1 V na článek. Je-li kapacita jednotlivých článků různá, je třeba akumulátor rozpojit na jednotlivé články a ty pak vybíjet každý zvlášť.
b)Články akumulátoru se rozpojí, každý článek se důkladně „protřepe" a elektrolyt se vylije.
c)Každý článek se ihned třikrát až pětkrát vypláchne destilovanou vo­dou nebo starým elektrolytem zbaveným nečistot přelitím přes filtrační papír.
d)Ihned po vypláchnutí se do článků nalije nový elektrolyt. V žádném případě nemají články zůstat delší dobu suché.
e)Po nalití elektrolytu necháme články nejprve asi dvě hodiny v klidu. Články spojíme do původní sestavy a kontrolujeme správnou hladinu elektrolytu.
f)Akumulátor nabíjíme běžným nabíjecím proudem; nabíjíme tak, abychom dodali náboj velikosti asi 300 % jmenovité kapacity (akumulátor tedy nabíjíme, i když vykazuje znaky plného nabití).
g)Po odpojení nabíječe necháme akumulátor ještě asi čtyři až pět hodin odplynovat. Zkontrolujeme hladinu elektrolytu a články uzavřeme zátkami. U starších článků je obvykle třeba vyměnit pryžové těsnění zátek.

Alkalické akumulátory se dodávají převážně formované, s elektrolytem a s nábojem zmenšeným o samovolné vybíjení.
Při běžném nabíjení vybitých alkalických akumulátorů dodáváme asi 150 % odebrané kapacity v ampér hodinách. Při nabíjení doporučujeme dodržet několik zásad:

a)Akumulátor očistíme od prachu, solí a jiných nečistot a utáhneme spojky mezi články.
b)Odšroubujeme zátky a zkontrolujeme výšku a stav elektrolytu.
c)Akumulátor připojíme k nabíječi a nabíjíme doporučeným proudem, obvykle 0,25Qc nebo 0,2Qc. Nabíjíme až do znaků plného nabití. Během nabíjení dbáme, aby teplota elektrolytu nebyla vyšší než 40 °C. Blíží-li se teplota elektrolytu této hranici, akumulátor chladíme. Nestačí-li chlazení, nabíjení přerušujeme, popřípadě zmenšujeme nabíjecí proud.
d)Po skončeném nabíjení necháme akumulátor čtyři až pět hodin odply­novat, zkontrolujeme stav elektrolytu, zašroubujeme zátky a akumulátor je připraven k použití.

Alkalické akumulátory lze nabíjet také urychleným nabíjením a tzv. zesíleným nabíjením. Urychlené nabíjení má dva stupně; nejdříve se akumulátor nabíjí proudem asi 0,4Qc po dobu asi 2,5h a pak se dobíjí zmenšeným proudem, asi 0,1Qc, po dobu 2h.
Urychlené nabíjení zkracuje dobu živote akumulátoru a doporučuje se pouze výjimečně. Zesílené nabíjení je nabíjení běžným proudem 0,1Qc na 200 % jmenovité kapacity akumulátoru. Tím vlastně akumulátor krátce přebíjíme. Zesílené nabíjení se doporučuje po každých deseti nabíjecích a vybíjecích cyklech a při uvádění nového akumulátoru do provozu.
U akumulátorů, které byly delší dobu vybity k nule, se doporučuje prodloužené nabíjení běžným proudem 0,1Qc (A) na 300 % jmenovité kapacity akumulátoru.
Nejčastější závadou alkalického akumulátoru je ztráta kapacity akumulátoru nahromaděním uhličitanu draselného nebo uhličitanu sodného v elektrolytu. Výměnou elektrolytu a novým nabitím se kapacita akumulátoru většinou obnoví.
Při vybíjeni akumulátoru pod dovolenou mez až k nule se mnohdy článek akumulátoru, který měl menší kapacitu než ostatní články, nabije na opačnou polaritu (přepóluje se). Článek je pak třeba nejprve nabít správným proudem na správnou polaritu a teprve potom nabíjet celý akumulátor.
Z mechanických vad alkalických akumulátorů jsou nejčastější deformace stěn nádoby, kdy se celá stěna vyduje a dochází ke zkratům mezi deskami. Příčinou může být vadná zátka nebo záklopka, uzavřený akumulátor při nabíjení nebo jeho předčasné uzavření ihned po konci nabíjení.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.