Autor Téma: Terra Preta  (Přečteno 4339 krát)

Iridium

  • Host
Terra Preta
« kdy: Červen 14, 2012, 10:23:37 dopoledne »
Zkoušli jste vytvořit černozem?


http://blisty.cz/art/52149.html

Citace
Co umí Terra preta

Černozem umí nahradit umělá hnojiva, pesticidy a genovou techniku a tím i perspektivně podkopat zezdola moc agrárních velkokoncernů jako BASF nebo Monsanto. Půdy Terra prety se nevyčerpávají, nýbrž naopak, mohou samy sebe obnovovat. Jestliže jsou dobře provětrávány, udržují lépe vodu a živné látky nejsou vyplavovány. V zemině Terra prety rostou naprosto zdravé rostliny. Proč? Prvním tajemstvím je dřevěné uhlí. Houbovitá porézní struktura bio-uhlí uchovává vodu a živiny. V jejích dutých prostorách – a to je druhé tajemství – se usazují komplexní společenství mikroorganismů. Obzvlášť důležité jsou mikroorganismy vytvářející kyselinu mléčnou. Tento efekt je využíván v zemědělství k zušlechtění půdy také metodou EM – efektivních mikroorganismů, která pochází z Japonska. Pro Terra pretu se nejdřív vyrobí siláž na základě dřevěného uhlí (japonsky „bokashi“) kyselomléčným kvašením organického materiálů (kuchyňský odpad, sláma, mrva, lidské výkaly). Získaná substance slouží jako vítané krmivo pro žížaly a jinou havěť, které pak jako dík vylučují černozem. Terra preta se dá v principu vyrobit na každém balkoně, v každé zahrádce a v každém komponovacím sudu. Nezaměstnaní a příjemci sociálních dávek by si mohli černozem a vlastní potraviny vyrobit sami. Všude, kde žijí lidé, může Terra preta v tomto století zrevolucionovat využití půdy.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Terra Preta
« Odpověď #1 kdy: Červen 14, 2012, 02:35:36 odpoledne »
Slovo do pranice! Plánuji při výrobě dřevoplynu z jemných frakcí (sláma, český bambus, zpeletkované suché listí a podobně) vyrábět biouhlík a ten zapravovat jednak do ornice, a později i do podorniční vrstvy, která je dnes uježděná těžkou mechanizací na beton a naprosto bez života..

Indiánská černozem je přesně to, co potřebujeme, abychom v krajině udrželi vlhkost (a tak minimalizovali nebezpečí záplav) živiny a minerály.

Takže, Terra Preta - ví se o ní a počítáme s ní..

Nevíme o ní ale všechno a pokud máš nějaké zkušeností, tak prosím, co nejdříve, sem s nimi!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Standa

  • Host
Re:Terra Preta
« Odpověď #2 kdy: Červen 14, 2012, 04:23:48 odpoledne »
Zúrodnit takto několik hektarů je nemožné. Tedy je to možné, ale strašně nákladné.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Terra Preta
« Odpověď #3 kdy: Červen 14, 2012, 05:44:31 odpoledne »
Souhlasím, však také matička Příroda se něřím podobným zabývala celé Třetihory.. Ale když to zvládnuli předkolumbovští indiáni, tak proč né my? Pomůže nám i jetel a vojtěška, Při každé orbě můžeme do půdy zapravit pár metráků popele a dřevěného uhlí. Nezapomeňte, že biouhlík bude odpadním produktem výroby tepla a elektřiny! Samozřejmě že začneme nejprve zeleninovými zahrádkami, teprve pak začneme regenerovat pole. Ale rozhodně nás to nemine, budeme - li chtít trvale udržitelně hospodařit. Počítám, že můj, dnes roční syn to bude mít jako celoživotní náplň práce.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Permabak

  • Host
Re:Terra Preta
« Odpověď #4 kdy: Červen 18, 2012, 12:51:48 odpoledne »


SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #6 kdy: Květen 29, 2018, 06:30:42 odpoledne »
Oživuji toto vlákno, aby nepadlo  v zapomnění. V indiánské černozemi je naše naděje...

 https://brezova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=283487

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #7 kdy: Květen 29, 2018, 06:36:59 odpoledne »
A s tímto tématem úzce souvisí biouhel. ... podrobnosti o něm a možnost výroby najdete v tomto článku :

http://biouhel.cz/?p=351

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #8 kdy: Květen 29, 2018, 08:35:01 odpoledne »
taky je toto téma probíráno v Komunitní strategii... Já zatím testuju jen ten jeden záhonek letos, mám omezené výrobní kapacity na dřevěné uhlí  :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Terra Preta
« Odpověď #9 kdy: Květen 29, 2018, 11:02:58 odpoledne »
já jsem po tom před lety šel, jako po uzeným, ale nenašel jsem žádného praktikujícího mentora.Myslím v nějakém rozumném rozměru, nikoli jeden či dva květináče, nebo záhonky...A pochopil jsem, že na můj rozměr bych potřeboval zařízení, jako malá cementárna i s energetickou náročností a o tom to je.....Energetická náročnost.To je důvod, proč do toho nejdou všichni nadšenci.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #10 kdy: Květen 29, 2018, 11:47:45 odpoledne »
Jo hold se nepočítá s tim ze je to dlouhodoba investice. Domnívám se ze indiáni na tom nebyli o moc lépe co do technologie výroby. Jen asi jeli ustavicne pro další generace...
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #11 kdy: Květen 30, 2018, 07:07:54 dopoledne »
Spíš malá informovanost. Já do toho půjdu. Rostlinné uhlí se už dá i koupit, nebo si ho budu vyrábět sama, ostatní potřeby mám k dispozici. Takže budu postupně měnit pozemek třeba i metr po metru.  Jako to dělali indiáni. Ti taky nenavezli vagóny uhle a dalšího na obrovskou plochu najednou.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Terra Preta
« Odpověď #12 kdy: Květen 30, 2018, 07:40:18 dopoledne »
Já si o tom můžu nechat zdát. Já na cca 2000m2(celkem 3500 m2 pozemek) musim přeházet zeminu do 50cm hloubky, abych neměl kamínky. Pak nakoupit tuny a tuny písku. Pak mít zeminu s velkým obsahem humusu. A pak za 40 let se mohu vrhnout na Terra pretu.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Terra Preta
« Odpověď #13 kdy: Květen 30, 2018, 08:06:55 dopoledne »
já jsem po tom před lety šel, jako po uzeným, ale nenašel jsem žádného praktikujícího mentora.Myslím v nějakém rozumném rozměru, nikoli jeden či dva květináče, nebo záhonky...A pochopil jsem, že na můj rozměr bych potřeboval zařízení, jako malá cementárna i s energetickou náročností a o tom to je.....Energetická náročnost.To je důvod, proč do toho nejdou všichni nadšenci.

Ahoj tento mesiac vyšla nová kniha Jarka SVOBODU  Zelenina z ekozahrady Pro radost i soběstačnost a tam je o tom uhlí písané dosť (dokonca viac ročné skúsenosti) odporúčam naštudovať, nielen kôli uhliu. Moc zaujímavá kniha

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Terra Preta
« Odpověď #14 kdy: Květen 30, 2018, 08:19:01 dopoledne »
No, zkoušel jsem dát na metr čtvereční deset litrů dřevěného uhlí, a jako když prdne do lesa...Jako bych tam nic nedal. Takže bsy mne fakt zajímalo, jak to ti borci dělali, že to měli metr hluboké.....

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Terra Preta
« Odpověď #15 kdy: Květen 30, 2018, 08:22:20 dopoledne »
Osobne si myslím, že to nebolo dielo jedného človeka, ale celých generácií.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #16 kdy: Květen 30, 2018, 09:01:00 dopoledne »
No ono to nebylo jen o tom uhlí. Jednak to nebylo dřevěné uhlí, ale převážně rostlinné, a aby to fungovalo, musí se k tomu přidat další faktory, které jsou krásně v tom článku popsané. Ale i samo rostlinné uhlí už půdu vylepší, musí být podrcené a nesypat na povrch, ale do půdy zapravit.

Sahaw, když tam plánuješ přehazovat zem, proč do ní rovnou nezapravit to uhlí? Nebo ho nesypat zárověň s tím pískem? To mi připadá jako věčná škoda dělat takovéto operace a zakládání černozemě nechat až na potom. Tohle je přece ideální příležitost.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #17 kdy: Květen 30, 2018, 09:07:09 dopoledne »
Osobne si myslím, že to nebolo dielo jedného človeka, ale celých generácií.

Je to tak. A my se od nich můžeme poučit, využít stávající technologie (dokud jsou) a podobným způsobem (a rychleji) zvýšit šance na přežití možná opravdu i celého lidstva. Stále se hledají způsobit, jak nakrmit narůstající lidskou populaci. Tohle je naděje pro jednotlivce (v době nedostatku si na takovém pozemku na menší ploše vypěstuje víc potravin) i pro to lidstvo.

Možná by nebylo špatné zjistit, kde mají ten bio uhel jako vedlejší produkt - odpad a odtamtud ho odebírat.

Tady ho třeba prodávají, i když poměrně draho:
http://www.nakompost.cz/en/plants-cultivation/78-agrobiouhel-50-l.html

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Terra Preta
« Odpověď #18 kdy: Květen 30, 2018, 09:10:35 dopoledne »
S tým nesypať na povrch by som moc nesúhlasil. Práve vo vyššie uvedenej knihe Jarek píše, že pri zúrodňovaní záhonu na vrch stále pridáva mulč (napr. štepka s uhlím) a to každý rok. Samozrejme pri zakladaní záhonku išlo uhlie do každej vrstvy. Ale on zakladá také niečo ako vysoké záhony, len ich neženie do výšky.
 

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #19 kdy: Květen 30, 2018, 09:22:52 dopoledne »
Samotné uhlí na povrchu nemá žádný význam. Teprve smíchané s půdou zlepšuje její vlastnosti - provzdušňuje ji, zadržuje výživné látky apod. Sypat na povrch by to mělo smysl opravdu jedině ve směsi s něčím (kompost, možná i ta štěpka, ale ne z jehličnanů), aby se zvýšila vrstva už obohacené zeminy. Však tak nějak asi vznikala ta indiánská černozem.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Terra Preta
« Odpověď #20 kdy: Květen 30, 2018, 09:24:33 dopoledne »
Sypat na povrch by to mělo smysl opravdu jedině ve směsi s něčím (kompost, možná i ta štěpka, ale ne z jehličnanů), aby se zvýšila vrstva už obohacené zeminy. Však tak nějak asi vznikala ta indiánská černozem.

Tak to aj bolo myslené

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #21 kdy: Květen 30, 2018, 09:34:41 dopoledne »
Votroubku, já dal cca 60 litrů do 10 cm vrstvy zeminy na 2m2 záhonek a taky to není moc vidět :) ale už jen to že to pobere o spousty vody víc je znát :)

koupit se dá třeba zde: http://www.lamiaceae.cz/product/drevene-uhli-pro-zlepseni-kvality-pudy-agro-protect-soil-1000-litru-404/

S tou výrobou je to celkem legrace :) Soňo, máš to v čem vyrábět? Dával jsem do 60l generátoru větvičky,usušený plevel, napěchoval to a po vypálení je objem tak poloviční (ne, nic neshořelo :) ) a když se to nadrobí na drť tak je toho zase méně :)

to sahaw - asi ideální je, domnívám se, sehnat hromady hnoje, dřevěné uhlí a spoustu organického materiálu a postupně po metrech míchat drobek zeminy s "uhlokompostem" a spíš vršit třeba 20 cm nad původní terén než jít pracně do hloubky bez efektu. Písek potom není potřeba když dáváš dřevěné uhlí, vylehčí to půdu lépe.

Celkem by mě zajímalo jestli to ti indiáni dělali formou dřevěného uhlí v nějakém typu milíře nebo prostě jen pálili zbytky všeho a pak to zahasili včas než to dohořelo.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #22 kdy: Květen 30, 2018, 09:48:02 dopoledne »
Mám starý 200l plechový sud, na vodu už se nehodí, tak to zkusím v něm... ani díry do dna nebudu muset dělat  :D ........a když to nepůjde, zkusím něco jiného  ;)

Si myslím, že indiáni měli třeba něco jako trvale hořící (doutnající) "skládku", na kterou postupně házeli ten odpad a ten ve spodních vrstvách "uhelnatěl", protože neměl dost vzduchu.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7582
Re: Terra Preta
« Odpověď #23 kdy: Květen 30, 2018, 09:55:40 dopoledne »
Skúste sa zamyslieť, ako človek v dobe kamennej urobil z lesa záhradku. No predsa jednoducho. Zapálil ten tisíc ročný les. Pri riadnom požiari zhoria aj pne aj korene...
 Ak to spojíme z odpočatou pôdou, bez burín a škodcov, spolu s biouhlom, tak nám vznike vcelku pekný základ na zahrádku.

Ak by niekto chcel lacný biouhel, tak by sa dalo pozhánať dáke staré plesnivé seno a slama za odvoz a to spáliť.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #24 kdy: Květen 30, 2018, 10:01:27 dopoledne »
no jo, jenže když ti to jen tak shoří, tak z toho nemáš biouhel, ale popel.

Offline Jarek26

  • ***
  • Příspěvků: 135
Re: Terra Preta
« Odpověď #25 kdy: Květen 30, 2018, 10:18:24 dopoledne »
Ono to nesmie zhorieť na popol aj keď popol má tiež svoje využitie (ale nie v  tomto prípade). Najjednoduchší postup je na záhrade, keď zapáliš dostatočne veľkú vatru na opekanie, tak keď skončíš s varením nechať to ešte poriadne prehorieť do štádia, že ešte vidíš veľké čierne ale už prehorené kusy dreva už skoro uhlia a to uhasíš poriadnou dávkou vody. Ďalšie postupy sú napríklad v jednom sude, alebo sud v sude, .... . Ak pozrieš youtube, je tam toho dosť.

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #26 kdy: Květen 30, 2018, 10:23:22 dopoledne »
Ano, ve výše uvedeném článku je to také popsané.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #27 kdy: Květen 30, 2018, 11:39:52 dopoledne »
Tady jde spíš o to, jak mít produkci v dostatečně velkém množství :) aby to přineslo nějaké výsledky třeba za 10 let.. Mám vyschlé větve z prořezávky ovocných stromů, které chci takto zpracovat ale to mi odhadem dá tak na 300-500 litrů drceného dřevěného uhlí. To je jako když plivne do moře. Ale hromady větví vypadají jak menší stodůlka.

http://www.biocharretort.com/ tohle mi osobně přijde jako dobrý model, dalo by se to i půjčovat.. Pak ještě nadrtit na vhodnou frakci :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Terra Preta
« Odpověď #28 kdy: Červen 01, 2018, 12:30:09 dopoledne »
Mě přijde výroba biouhlí jako plýtvání energií. Určitě to nedělám moc sofistikovaně, ale prostě se snažím zužitkovat zbytky ze zahrady. Takže tráva na namulčuje, něco jde do kompostu a něco ke stromům. Větve na proženou drtičem, část jde pod keře a podél plotu na textilii - brání to vysychání půdy a rozšiřování plevele. Zbytek se po proschnutí dá použít na zátop. Když vezmu tuto drť z jabloní nebo buků, habříků (likvidoval jsem nálet), dá se na tom krásně i grilovat...rozdělá se oheň, po rozhoření zadusí a nad žhavé uhlíky se hodí rošt....a zbytek po uhašení vodou jde do kompostu...trocha popela, trocha uhlíků....když k tomu občas přihodím koňský hnůj a cca 1/2 roku to prohodím, vznikne cca za 2 roky černočerná kyprá hmota....kterou se dá hnojit prakticky vše. A vzniká to docela přirozeně.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Terra Preta
« Odpověď #29 kdy: Červen 01, 2018, 12:46:16 dopoledne »
Já si o tom můžu nechat zdát. Já na cca 2000m2(celkem 3500 m2 pozemek) musim přeházet zeminu do 50cm hloubky, abych neměl kamínky. Pak nakoupit tuny a tuny písku. Pak mít zeminu s velkým obsahem humusu. A pak za 40 let se mohu vrhnout na Terra pretu.

Tak tohle jsem dělal na ploše cca 400m2....rýčem přeryl zahradu a proházel to přes prosývačku. Vybral jsem z toho asi 8-10t bordelu (kamení, třepy, struska z koksu....), pak to promíchal s koňským pilinovým hnojem - byl levnější než písek a odlehčuje i hnojí....a nyní již jen přidávám kompost a když potřebuji přidávám uleželý hnůj. Ale na té ploše co popisuješ to chce mechanizaci nebo trpělivost nebo rotu dobrovolníků.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Terra Preta
« Odpověď #30 kdy: Červen 01, 2018, 12:27:49 odpoledne »
To si měl 25 kilo bordelu na 1m2? to si revitalizoval skládku, ne?
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3653
    • Forum Chedrbí
Re: Terra Preta
« Odpověď #31 kdy: Červen 01, 2018, 12:47:08 odpoledne »
U mně je to odhadem 20l kamení na 1m2 s hloubkou 50cm.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Terra Preta
« Odpověď #32 kdy: Červen 01, 2018, 01:15:11 odpoledne »
To si měl 25 kilo bordelu na 1m2? to si revitalizoval skládku, ne?

Skládku ne, ale pozůstatky několika staveb, výsypku popela a strusky...Hlína je tam velice úrodná, ale za staletí se do ní dostala spousta bordelu. Ale archeologové si to odvézt nechtěli  ::). Jen skleněných střepů bylo pár metráků.

Offline Roman

  • ***
  • Příspěvků: 12
Re: Terra Preta
« Odpověď #33 kdy: Únor 17, 2019, 07:37:39 odpoledne »
Já bych to neviděl tak pesimisticky jako tady někteří. Materiálu je přece všude kolem hrozně moc a toho biouhlu je potřeba přece zapravit do půdy jen kolem cca. 10%, podle toho, co chcete pěstovat. Samotný dřevěný uhlí třeba po průklestu ovocného sadu získáte také snadno v nějakém 200 litrovém sudu, takže klidně 50 litrů již nadrceného uhlu, neříkejte že jich nenaplníte desítky.

Horší je to s tím mléčným kvašením, to mám již za chvíli v plánu, ale je ještě moc chladno, zkusím asi pár 120 litrových sudů nebo na hromadě v plachtách, videa z Německa mám skouknutá všechny. Jak jste ostatní s tímto teda daleko po loňských zkušenostech? Podle všeho je to rychlý proces a není třeba bokashovat měsíce, stačí úplně jeden, to se mi na tom právě hrozně líbí. Problém je podle mě v aplikaci, ideální by bylo přejet ten slavný výsledek vermikompostérem, pak to bude podle mě přístupnější rostlinám. také to mám v plánu aplikovat na zeleninové zahrádce pořádně do hloubky 30-40cm a promíchat s již tak poměrně vymazlenou a bezkamennou půdou, těch pár m2 ale podle mě může stačit, když budete pěstovat vertikálně, to nikdo nezkoušel?

Roman z Vysočiny

SoňaR

  • Host
Re: Terra Preta
« Odpověď #34 kdy: Únor 17, 2019, 07:56:19 odpoledne »
Zkoušel  :)

Ahoj Romane z Vysočiny. Vítáme tě mezi námi a těšíme se na tvé další příspěvky. Jelikož jsi nováček, tak doporučuji k přečtení pravidla fóra i pravidla Hospody. Pak tu máme takové vlákno, kde se obvykle s nováčky vítáme (nováček nás na úvod pozdraví a řekne o sobě to, co uzná za vhodné), ale není to povinnost, jen místní zvyklost.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #35 kdy: Červen 06, 2019, 12:49:14 odpoledne »
K výrobě biouhlu, tak aby to mělo trochu snadnější podmínky a slušné výsledky jde použít kon-tiki retorta či podobné zařízení, v rámci pálení klestí z prořezávky ovocných stromů a podobně co nejde prohnat drtičem považuju za rozumné využití. Netestoval jsem, ale dle informací které lze na netu najít to je dost primitivní a efektivní. Tvar může být nepatrně jiný a je potřeba umět přikládat. https://www.byronbiochar.com.au/wp-content/uploads/2015/06/Kon-Tiki-Byron-1.jpg
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #36 kdy: Srpen 26, 2019, 08:59:22 dopoledne »
Kon Tiki pec ze starého plechu otestována, s trochou improvizace. Řekl bych že je uhel lepší strukturou než pyrolýzní výroba, je to křehčí, tudíž není problém větší kusy jen promnout v ruce aby se na drobily. Není potřeba dřevo nějak krátit, prostě jen přikládat aby stíhalo odplynit. Takováto nádoba za zhruba 2,5 hodiny i se zhašením vodou. Voda to trochu natrhá taky. Jde vypálit i čerstvé dřevo, jen nesmí foukat, poté to nestíhá vysoušet. 
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Terra Preta
« Odpověď #37 kdy: Září 03, 2019, 01:23:25 odpoledne »
https://youtu.be/qMjoyHz1zIs
Video o výrobě od vidláka

Bio uhel prodej

https://duhovetricko.cz/cz-kategorie_570921-0-biouhel-drevene-uhli-do-pudy-prauhel.html

Sdružení
http://zitel.cz/


Ps: tohle téma patří spíš do půdologie  ;D
Případně vlákno s půdou do zahradničení, jako jeho nedílná součást. Prosím po nápravě moje ps smazat. Děkuji.
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline šotek

  • ***
  • Příspěvků: 576
  • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Terra Preta
« Odpověď #38 kdy: Září 03, 2019, 04:49:02 odpoledne »
Jo jo, žitel mě inspiroval  :)
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline jovokys

  • ***
  • Příspěvků: 18
Re: Terra Preta
« Odpověď #39 kdy: Září 03, 2019, 07:49:45 odpoledne »