Autor Téma: výroba lučního medu  (Přečteno 4864 krát)

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
výroba lučního medu
« kdy: Březen 12, 2013, 12:46:15 dopoledne »
rad bych se zeptal, jestli ma nekdo zkusenosti s vyrobou lucniho medu, tento rok se chystam na pampeliskovy a na netu je vicero receptu... ma nekdo nejake osobni zkusenosti? ( sve pripadne i s postrehy dodam az neco doma bude)
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #1 kdy: Březen 12, 2013, 01:29:10 dopoledne »
rad bych se zeptal, jestli ma nekdo zkusenosti s vyrobou lucniho medu, tento rok se chystam na pampeliskovy a na netu je vicero receptu... ma nekdo nejake osobni zkusenosti? ( sve pripadne i s postrehy dodam az neco doma bude)
Na zkušenosti s výrobou medu se musíš zeptat včel  ;)
"...medem se rozumí potravina přírodního sacharidového charakteru, která je vytvořena společenstvím včel z nektaru nebo medovice z živých částí rostlin, kterou včely sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají zrát v plástech."

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2013, 01:38:04 dopoledne »
bavim se o vyrobe medu z kvetu prece, ne o vcelich zvratcich 8)
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2013, 01:46:06 dopoledne »
Milujeme včelí "zvratky".. Máma také vařila pampeliškový "med", nebo spíše sirup.. Ale recept fakt neznám.. Co takhle zkusit včelařit?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2013, 05:31:42 dopoledne »
Já teda vždycky myslel, že luční med je od včel, které jsou nechány sbírat na louce. A ono je to z kytek?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #5 kdy: Březen 12, 2013, 06:09:52 dopoledne »
Musim si zahrat na pana moudreho a ric, ze ten med treba z pampelisky neni med, ale jen vyluh ochuceny o bily cukr.  Tak je to jen ochuceny bily cukr. Tudiz svinstvo pro nase telo.

Delal jsem ho a je dobry, tak neodsuzuji lidi, kteri si ho delaji pravidelne a jsou na to pysni. Jen jsem chtel varovat, aby si to lidi nepletli s necim zdravym. ;)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #6 kdy: Březen 12, 2013, 06:58:52 dopoledne »
Moje máti ho také dělá. Je to docela dobrý, ale med to není.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #7 kdy: Březen 12, 2013, 09:24:09 dopoledne »
Zdravím,
Klasická paráda nadnárodních cukrářských monopolů.....nazývat pravý včelí med zvratky..... To je velkej úspěch jejich mediální masáže, vymejvání mozků, lží a podobných praktik.....
A výluh pampeliškových květů s jedovatým cukrem nazývat......lučním medem.....to je jen třešnička na dortu, pro ně.

Markusi vše nejlepší do světa ovládaného těmi hyenami. Maj tě tam kde chtěli.
Už jsi si zajistil místo v tom stádu mediálně manipulovaných oveček ? ? ? Prosím tě vzpamatuj se ! ! ! 
Miki.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #8 kdy: Březen 12, 2013, 09:29:12 dopoledne »
A výluh pampeliškových květů s jedovatým cukrem nazývat......lučním medem.....to je jen třešnička na dortu, pro ně.

A co jineho je bily cukr? Podle mne cloveku nic nedava, ale jen bere ziviny a vycerpava slinivku.


Taky ho obcas jim, ale vim, ze si tim jen skodim.

Jen si vzdy vzpomenu jak maminky jsou stastne ,ze maji pampeliskovy med a raduji se, ze usetrili.:)

štika

  • Host
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #9 kdy: Březen 12, 2013, 09:41:48 dopoledne »
Bílý cukr je opravdu bílý jed. Jsou zdravější sladidla.Samozřejmě dražší,alespoň se toho tolik nespotřebuje,jako levného bílého cukru.
http://www.vitalia.cz/clanky/zdrave-slazeni-javorovy-sirup-agave-obilny-slad/

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #10 kdy: Březen 12, 2013, 10:25:05 dopoledne »
Miki klid. Nenervuj se. Nestojí ti to za to.
Mimochodem ty i prodáváš med? nebo ho máš tak nějak pro svoji spotřebu?

Marcus: Doporučuji přejmenování na pampeliškový med. Je méně zavádějící. nebo rostliný med. Nebo luční výluh.  ;D

Mě pampeliškový "med" také docela chutnal,a le s klasickáým medem se to srovnávat nedalo.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Mty

  • Host
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #11 kdy: Březen 12, 2013, 01:22:08 odpoledne »
Pampeliskovy med jsme delali loni. Dalo docela dost prace otrhat pampelisky od zeleneho kalisku, pak to sezralo docela dost cukru a navrch se to dost dlouho muselo odparovat aby to zhoustlo (velka spotreba energie). Zavickovany med ve sklenicich vydrzi, ale po otevreni je dobre jej rychle spotrebovat (cca 14 dni), jinak zacne plesnivet. Suma sumarum nam se to nevyplatilo.
Loni jsme zacali vcelarit, tak doufam, ze letos budeme mit vlastni prvni pravy MED.

Krasny den vsem. Mty

ps. Rikat medu zvratky mi neprijde legracni.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #12 kdy: Březen 12, 2013, 02:43:30 odpoledne »
bavim se o vyrobe medu z kvetu prece, ne o vcelich zvratcich 8)
Z květů máš pyl ne med.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #13 kdy: Březen 12, 2013, 05:17:21 odpoledne »
Tato debata mě nutí k zamyšlení. Možná budete mít občas tendenci vzít na mě plácačku na mouchy, ale vnucují se mi otázky - pěkně jedna po druhé, na víc momentálně nemám čas a Vám tím nabídnu větší rozběhovou dráhu k tomu plácnutí:)

Přemýšlím, jestli bych si medu vážila tak, jak si ho vážím, kdyby mi jen vykládali, jak je cenný. Když se řekne "med", představím si dědu v kukle a "atombordelu", jak sbíral roje, lopotil se s vytáčením medu, celou zimu prohrabával sníh k úlům, aby je mohl chodit pravidelně kontrolovat a včely dokrmovat, jak sháněl královny, odebíral propolis a mateří kašičku atd. atd. Tato představa dnešní mládeži chybí - myslíte si, že by byla jen jejich chyba, kdyby neměli k medu takovou úctu jako starší generace a ti, kdo náročnost chovu včel osobně znají?

Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #14 kdy: Březen 12, 2013, 09:08:45 odpoledne »
Ormien palec hore

Dnešná internetová mládež má predstavu, že med sa dopestuje na regáli v obchode  ;D

MED  je produkt včiel.  Jedine včely majú know-how na výrobu medu z nektáru, medovice. Med obsahuje určitú prímes peľu, ktorý včely konzumujú tiež.

Ten pripálený macerát z kvetov púpavy a skaramelizovanej sacharózy je plný látky pod názvom Hydroxymethylfurfural HMF.

HMF je látka, ktorá vzniká aj v mede vždy vplyvom teploty a času. Táto látka je v malom množstve pre človeka neškodná. Slúži ako indikátor starobe a teplotného spracovania medu. Čerstvý med obsahuje približne 1-4 mg / kg HMF. Medzná prípustná hodnota hydroxy-metyl-furfuralu je 40 mg / kg.

HMF je v malom množste neškodný prvok. Dokonca sa vyskytuje v karameli s prideleným E 150.
Čo však v produkte kde je ho niekoľko 10.000 mg/kg ?   Samozrejme je to stráviteľné ale budete jesť prvok u ktorého sa testuje jeho možná karcinogenita ? Vo vysokých koncentráciách je cytotoxický m dráždi sliznice,oči, horné dýchacie cesty....
Hlavné riziko HMF je premena v bunkách na SMF sulfoxymethyl furfural - mutagénny vplyv.
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #15 kdy: Březen 12, 2013, 09:22:21 odpoledne »
Než jsme našli včelaře, od kterých teď odebíráme med, také jsem pampeliškový sirup dělala...několik skleniček mám ještě ve sklepě (na horší časy)...a nekazí se...dokonce bych řekla, že trochu zhoustl a získal konzistenci medu...ale medem bych si ho rozhodně netroufla nazývat...

Med si dávám do čaje i do kafe... ;)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #16 kdy: Březen 12, 2013, 09:48:02 odpoledne »
kvetovy med som robil iba raz,je s tym vela roboty a s original medom sa to neda porovnat.
mam vsak jednu otazku na tunajsich vcelarov.ked sa vcely dokrmuju cukrovou vodou a nemaju inu znasku iba tu cukrovu vodu,tak akej kvality je potom ten med?alebo da sa potom ten vysledny produkt s cukrovej vody nazvat med?ma to rovnake zlozenie ako med atd.?
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #17 kdy: Březen 12, 2013, 11:18:47 odpoledne »
Zdravím.
Tak trochu historie.
Pampeliškový med je potravina známá již od poválečného nedostatku, kdy byl pravý včelí med nedostatkový. Teda on byl spíše pro lidi drahý (až 6x tolik co cukr), cukr byl vzhledem k tomu, že na každé mezi rostla cukrovka, a "skoro v každém kraji" byl cukrovar, levný. Navíc potraviny byly v ČR dotovány. Cukru bylo dost  a navíc se vyvážel. Slogan "Cukr je naše bílé zlato" komunisté vytrubovali do celého světa. To ale nic nemění na tom, že cukr se v "pampeliškovém medu" mění na HMF a to je ten problém pěkně to napsal Plenty, Gloch. Plnej souhlas, je to svinstvo.
Takže já klidně ty "ZVRATKY" od mých včeliček budu dál konzumovat.
Markus bude dělat radost nadnárodním korporacím, které nejdříve zlikvidovaly náš cukrovarnický průmysl a potom naší omladině vymyly mozky a med nazvali zvratky.
Markusi ještě k tomu termínu zvratky. U lučního medu to neplatí (tam je to skutečně nektar z květů), ale u medovice se jedná o toto:
Mšice a různé další formy hmyzu se živí mízou v korunách stromů v lese. Tam dochází, protože tato míza obsahuje přes 85% cukrů a vody a pouze pár procent bílkovin (o ty hmyzu jde) k takové jakoby filtraci,  kdy bílkoviny zůstávájí hmyzu a cukr je vylučován ze zvláštních žláz jako medovice, pro hmyz je to odpad.
Včely tuto medovici olizují a sají a v úlu ji zahušťují na medovicový med. Mňammm. Tak že Markusi, když to tak vezmu tak mšice tu medovici vlastně vykakají. Takže bych to nenazval "zvratky" ty vycházejí vrchem ale "bobky" ty vycházejí spodem.
To jsou veletoče, když se informace správně analyzuje a je pravdivá.   
Přesto je to krásná ukázka jak příroda je bezodpadková, když se něco vyhodí, tak jiná část přírody z toho žije.
Letos rozšiřuji zase o dvě medné krávy. A zase mě budou nosit "zvratky". Mňňňammm.
Miki.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #18 kdy: Březen 12, 2013, 11:28:30 odpoledne »
Jo, Marcusi, nebudeš to tu mít lehké se svou ironií.. Žádný filosof na trůně, spíše psanec :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #19 kdy: Březen 13, 2013, 12:59:46 dopoledne »
Zdravím.
Tritol :
Mnoooo s tím cukrem záleží na včelaři správně by měl "ten cukrový med" z přikrmování včel dát stranou a spotřebovat ho zase na krmení. Je to jako ve všude i mezi včelaři se najdou nepoctivci. U nás je taky jeden "cukrář" jinak mu nikdo neřekne.
To je tak...... Vždy největší výnosy a i v létech kdy měli jiní pokles třeba na 0. Tak pan cukrář měl aspoň 2/3 obvyklého výnosu.
Tak jsem se s kamárády šel podívat na ty jeho včeličky na zahradě. Já měl dalekohled a kamarád foťák s teletem.
První co bylo divné, že měl dvě skupiny úlů. Ta menší u baráku tak asi 7-8 včelstev a ta větší 40 včelstev daleko v zahradě až u zadního plotu. Pěkně jsme to obešli a já dalekohledem viděl jak má u každého úlu takové zastrkovací krmítko v česnu a na něm 3 litrovka plná asi cukrového roztoku. Kamarád udělal pár fotek s teltem a šli jsme domů. V týdnu mě je ukázal a bylo hned jasno proč on má "med" a ostatní i třeba přes ulici od něj ani ťuk. Nevím kdo to roznes, kamarád říkal, že to držel v tajnosti ale několikrát jsem byl u toho když mu někdo vpálil, že cukrem se dá udělat i 30 kg na včelstvo, když ostatní mají sotva 5.
Proto měl ty dvě skupiny ty u baráku byly bez krmítek a na čumendu pro kamarády včelaře a návštěvy. Nejspíše i med z nich šel do domácnosti a ten z těch v zahradě do výkupu. Tenkrát za komoušů se to nezjištovalo dnes již by ho hnali. Včely sice ten cukr invertují na glokózu a fruktózu ale stejně tam té sacharozy zůstane nadlimitní množství a zkouškou se to dá zjistit.
Výživné a zdravotně prospěšné účinky takový "med" samozřejmě nemá.
Miki.   

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #20 kdy: Březen 17, 2013, 08:58:22 odpoledne »
Retti, psala jsi, žes pampeliškový med dělala - máš ještě někde recept? Chce-li to Marcus vyzkoušet, brala bych to v prvé řadě jako plus, že se vůbec o něco takového zajímá...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #21 kdy: Březen 17, 2013, 09:11:55 odpoledne »
Dělám tento...ale konzistence je spíš sirup...neredukuju dlouho...

400 květů pampelišek (sbírám rozvinuté květy během dopoledne) přivedu v 1,5 l vody do varu a chvíli povařím, přidám na kolečka nakrájený citrón a pomeranč i s kůrou (dobře omytou nebo bio)...nechám pak do druhého dne. Druhý den procedím přes sítko a plátýnko a přidám 1,5 kg cukru a vařím cca hodinu. Horké naplním do skleniček.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #22 kdy: Březen 17, 2013, 09:22:29 odpoledne »
Naše babička dělala pampeliškový med od pradávna, protože neměli peníze na med, zato cukru měli dost, protože děda pracoval v cukrovaru. Pak si pořídil včely, neboť nemusel kupovat drahý cukr na zimu, ale babička pampeliškový med dělala dál. A myslím, že ho dělala dost netypicky - dnes se mi podařilo najít její recept:
200 květů pampelišek vytržených z lůžka (hned při sbírání), hrst hrubého, nejlépe nerafinovaného (tj. hnědého) cukru, 1 malé zrnko soli - rozemele se spolu v pečlivě vyčištěném strojku na mák nebo se rozbije v hmoždíři. Vzniklá hustá, nevábně vyhlížející hmota se napěchuje do skleniček, zavaří se v horké vodě cca 15 minut a výsledné skleničky se za předpokladu, že těsní, strčí do sklepa do tmy a do chladu, kde musí zrát aspoň rok.
Pamatuju se z dětství, že po otevření se to chovalo a chutnalo skoro jako med, až na to, že to bylo zakalené a jemňoulince nahořklé. Babička dělala i variantu s mákem, se skořicí nebo s ořechy a to se pak mazalo na chleba. Těším se, že až budu v důchodu, jednou to vyzkouším...
Jen co dokončím to veledílo, na kterém momentálně kutím, ještě se k tomuto tématu vrátím...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #23 kdy: Březen 17, 2013, 09:29:11 odpoledne »
Tak to jsi mi připomněla...babička takhle dělala jitrocelový sirup a sirup z kostivalu...nakrájela nadroboulinko listy a postup byl tak nějak podobně...zasypané cukrem to bylo ve sklepě dlooouho...vím, že sirup byl hodně hustý a hodně tmavý...dávala nám ho na lžičku...

Přesný postup a poměry bohužel neznám...

To veledílo mě zajímá... ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #24 kdy: Březen 17, 2013, 09:33:54 odpoledne »
To veledílo mě zajímá... ;)
Má veledíla jsem vesměs nezajímavá a z hlediska PA zcela mimo mísu - momentálně je to 630stránkový návod ke knihvazačské lince z němčiny - drobeček na délku asi 25 m... Ale už to mám skoro z krku:), byť i s tím, že ještě bude mít asi dva podobné drobky v závěsu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #25 kdy: Březen 17, 2013, 09:39:01 odpoledne »
Klobouk dolů...to je opravdu veledílo...

Němčinou nevládnu, umím jen O, Tannenbaum a Bruder Jacob...zazpívat...:D

Obdivuji všechny, kdo umějí jazyk na odborné úrovni...

štika

  • Host
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #26 kdy: Březen 17, 2013, 10:00:24 odpoledne »
Miki,hoď si to třeba do nového vlákna např. Léčiva z bylin,ať to není u medu.
Tady to nikdo nenajde.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #27 kdy: Březen 17, 2013, 10:01:02 odpoledne »
Miki, díky...vybavuji si chuť té meducíny...stáli jsme všichni v řadě (všechna vnoučata) a babička každému šoupla do pusy lžičku toho zázraku...:D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #28 kdy: Březen 17, 2013, 10:08:29 odpoledne »
Němčinou nevládnu, umím jen O, Tannenbaum a Bruder Jacob...zazpívat...:D
Jeden můj kamarád je na tom o chlup líp - zná 3 věty:
Ich heisse Hynek (jmenuji se Hynek) - bohužel se ale jmenuje Robert
Ich habe dreissig Hunde (mám 30 psů)
Sie sind aber neugierig (vy jste ale zvědavý).
Svého času je zkoušel na rakouské celníky a báječně se bavil jejich reakcí:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:výroba lučního medu
« Odpověď #29 kdy: Březen 17, 2013, 10:40:19 odpoledne »
Miki,hoď si to třeba do nového vlákna např. Léčiva z bylin,ať to není u medu.
Tady to nikdo nenajde.
Zdravím.
Štičko jako vždy máš pravdu, (tedy skoro vždy).
Už se stalo máš to v : Meducína z bylin - domácí výroba. Teď mě napadá ale to by měla udělat i Retti ta reagovala na ten můj smazanej a přesunutej příspěvek že ?
Miki.