Autor Téma: sběr semen  (Přečteno 1882 krát)

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
sběr semen
« kdy: Březen 10, 2013, 04:58:38 odpoledne »
ahoj, tohle prosim berte jako vazne tema ode me...
jak sbirate ta semena, vzdyt ze kvetu vypadaji a clovek sebere nic...
nejaky typy, ci rady... prave jsem premyslel, ze bych zkusil mrkev ci cibuli dostat do faze, ze bude mit semena, jen jak je potom smysluplne dostat z tech kvetu
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:sběr semen
« Odpověď #1 kdy: Březen 10, 2013, 05:18:57 odpoledne »
Já bych to tipoval, že to budeš hlídat než to začne vypadávat a pak to vyklepeš na noviny.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:sběr semen
« Odpověď #2 kdy: Březen 10, 2013, 05:21:13 odpoledne »
Všechny neopadají...je třeba to ohlídat...posbírat zralá semínka a dosušit...

Já chci letos pastinák, nechala jsem si na záhonu přes zimu...a také petržel...

Jinak rajčata, cukety, dýně, fazole si schovávám každý rok...a mám ještě pažitku, měsíček...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:sběr semen
« Odpověď #3 kdy: Březen 10, 2013, 09:40:49 odpoledne »
Slabší povahy mohou květní stol s "plody" zavázat např. do látkového pytlíku:) dřív, než uzrajou...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:sběr semen
« Odpověď #4 kdy: Březen 10, 2013, 09:58:18 odpoledne »
Slabší povahy... :D...to je hezké

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:sběr semen
« Odpověď #5 kdy: Březen 10, 2013, 09:59:05 odpoledne »
Když vidím - např. u cibule, že už se začínají otvírat tobolky se semeny, ustřihnu na novinách dosuším, vyklepu, cedníkem přeseju a vlastní  "ústou" vyfoukám do čista. U mrkve nebo petržele když začne okolík žloutnout a schnout - ustřihnu, dosuším. Mrkvové semeno má háčky a tendenci slepovat se dohromady - silnou koženou rukavicí na betonové podlaze naplocho pomnu, háčky se ulámou, pak zase vyčistim.

štika

  • Host
Re:sběr semen
« Odpověď #6 kdy: Březen 10, 2013, 09:59:15 odpoledne »
Slabší povahy mohou květní stol s "plody" zavázat např. do látkového pytlíku:) dřív, než uzrajou...
Pokud nemáte pytlík :),můžete i kornout z filtračního papíru na filtrovanou kávu-pokud máte.Při dešti voda odteče.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:sběr semen
« Odpověď #7 kdy: Březen 10, 2013, 10:46:47 odpoledne »
Pod pojmem "slabší povahy" jsem myslela pěstitele neochotné vyčkat u rostliny, než jim dobrovolně semínka vydá tak, aby se neztratila (nejlépe už zabalená v papírovém pytlíku se jmenovkou:)...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:sběr semen
« Odpověď #8 kdy: Březen 10, 2013, 10:50:56 odpoledne »
Přesně tak jsem to pochopila... ;)

Vždycky nějaká semínka vypadnou...u některých rostlin to není naškodu...vysemení se a za rok znova vyrostou...pažitka, měsíček a třeba i údajně to divoké rajče - máte s tím někdo zkušenost?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:sběr semen
« Odpověď #9 kdy: Březen 10, 2013, 11:44:23 odpoledne »
Nemám, zrovna dnes jsem semínka divokého rajčete donesla z Hornbachu, tak jsem zvědavá na ten zázrak:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:sběr semen
« Odpověď #10 kdy: Březen 11, 2013, 09:50:01 dopoledne »
Zdravím,
s těmi semeny se to dělá (alespoň mě to tak učila maminka) tak, že se rozstřihne na dně igelitový sáček a nebo papírový vezme se do hrsti pár rostlin dají se květy k sobě navlíkne se sáček a dole se zaváže gumičkou. Ten kornout se přiváže trochu šikmo k nějakému klacku v zemi aby ty semínka u stonků nepropadla na zem. No a pak se na to zapomene, když to uschne tak se to ustřihne a nadrolí a semena se vyfoukají od šlupek.
Miki.   

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
Re:sběr semen
« Odpověď #11 kdy: Březen 11, 2013, 10:05:27 dopoledne »
ok, diky za tipy, ja prave mam zahradku dost z ruky, takze predstava, ze bych u toho cekal nebo to vybiral z travy mi prisla usmevna, ale nejaky ten kornoutek nebo sacek zkusim... taky me napadlo na to neco vazat nebo to do neceho balit, ale nebyl jsem si jisty, jestli to pak treba nezahnije nebo se to nejak nepo...:)
kdyz uz jsme u tech semen... u takovychto poestovanych jaka je doba pouzitelnosti prumerne, par let?
Tragédií není smrt, ale promarněný život

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:sběr semen
« Odpověď #12 kdy: Červen 22, 2013, 06:45:18 odpoledne »
Tak semen z pastináků bude asi dost... ;D