Autor Téma: Nouzová komunikace  (Přečteno 12017 krát)

Offline Ormien

• Gardening
  • Bezsahawa
Re:Nouzová komunikace
« Odpověď #100 kdy: Březen 28, 2013, 12:57:52 odpoledne »
Že bych něco přehlídla? Nereaguju specificky na pisatele - reaguju na to, co píše a jak to píše. Nebo není dovoleno říct tady svůj názor? Jsem toho názoru, že správu fóra je třeba nechat moderátorům - je na tom něco špatného?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #101 kdy: Březen 28, 2013, 01:23:53 odpoledne »
souhlas s Ormien
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

štika

• Host
« Odpověď #102 kdy: Březen 28, 2013, 01:33:30 odpoledne »
Opravuji,nemyslela jsem inzerci ale je tu vlákno KURZY. A tam bych něco hledala.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
Re: Nouzová komunikace
« Odpověď #103 kdy: Březen 28, 2013, 01:47:40 odpoledne »
Stiko, par lidi se ptalo na kurz TADY, proto odpovidam zde, no..
Neporadam to, nemam z toho ani halir :-)

štika

• Host
« Odpověď #104 kdy: Březen 28, 2013, 01:51:47 odpoledne »
Já ti to neberu.Jen vím,že pokud bych chtěla navštívit nějaký kurz,kouknu na patřičné vlákno.Proč by to jinak moderátoři zakládali? Není to můj výmysl,jen mám ráda systém.
Tak ať si v tom udělají pořádek moderátoři.

Offline Ormien

• Gardening
  • Bezsahawa
« Odpověď #105 kdy: Březen 28, 2013, 02:03:48 odpoledne »
Stiko, par lidi se ptalo na kurz TADY, proto odpovidam zde, no..
Neporadam to, nemam z toho ani halir :-)
Monty, hrozně ráda bych tam jela, i proto, že to je kousek od Mikiho a tomu dlužím minimálně kafe:) Ale není čas na hrdinství, znáš to - taky by ses jen těžko urval na týden:(

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #106 kdy: Březen 28, 2013, 02:08:21 odpoledne »
Kurs přípravy k radioamatérským zkouškám tu skutečně má své logické místo, ve vláknech probíráme takové věci, že tohle se tu za off-topic pokládat nedá.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #107 kdy: Březen 30, 2013, 03:57:09 odpoledne »
jsem si dnes sedl k tátovu CB ..... Dragon ( ta co se s ní dovolal na Ontario ), umí to neuvěřitelný věci, AM,FM, SSB i USB, dá se na to dát "topení" i směrová anténa , a kromě kanálu 19 všude volno a ticho. S ohledem na rozsah a dosah bych možná raději preferoval CB, než vojenské stanice. S útokem zářením příliš nepočítám.
"Nejlepší obranou před zlými lidmi se zbraní v ruce jsou dobří lidé se zbraní v ruce" Thomas Jefferson

"Když své poddané odzbrojíš, pak je svou nedůvěrou urazíš. Budou si myslet že jsi zbabělý, nebo že jim nevěříš.V každém případě tě budou nenávidět" Nikoló de M.

štika

• Host
« Odpověď #108 kdy: Duben 05, 2013, 04:18:02 odpoledne »
Prosím chytré hlavy! Po EMP nepůjdou mobily,půjde pevná linka?????

Offline Sumo.cz

• Teoretik prepper
  • Bezsahawa
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
« Odpověď #109 kdy: Duben 05, 2013, 05:33:37 odpoledne »
Pokud ti bude fungovat telefon jako takovej, určitě nepůjdou ústředny.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #110 kdy: Duben 05, 2013, 07:15:15 odpoledne »
Sumo má Bohu žel pravdu. Technologie telefonních ústředen je zpravidla v 1 patře, v přízemí je Hlavní rozvod, kde se propojují dráty z telefonní ústředny se zemními kabely. Zemní kabely jsou sice ukončené v suterénu, který je stavěn jako bunkr, ale propojení mezi ústřednami už je po optice. Kabely jako noha už jsou třeba v Praze všechny z podzemí vytahané a naházené do sběru. Jediný, kdo bude mít funkční telefonní síť jsou vojáci a v omezené míře železnice.

Takže po úpravách na hlavním Rozvodu nebo v kabelovně se dovoláte sousedce, za předpokladu že pár šikovných telefoňáků manuální telefonní ústřednu, ale dále už ne. A to ještě jen za předpokladu, že poběží dieselagregáty (většinou ČKD) a bude fungovat ochrana kabelů před zemní vlhkostí.

Pokud klekne mobilní síť, pevná půjde s ní, technologie mobilních operátorů je ve stejném baráku.

Níže uvedené telefony syslete, EMP přežijí a dá se postavit i malá automatická telefonní ústředna z relátek.. Minimálně po osadě se dovoláte přes manuální spojovatelku.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #111 kdy: Duben 05, 2013, 07:17:52 odpoledne »
Tyhle a modernější už mají elektronické hovorové obvody, budou jenom vytáčet :-(

Všechno, co má tlačítkovou klávesnici bude dobré jen pro děti na hraní.

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #112 kdy: Duben 06, 2013, 05:06:26 dopoledne »
Zdravím,
Zatímco saladin bude montovat telefonní ústřednu já se svými TP 25 budu vesele telefonovat přes manuální tlf. ústřednu od vojska.
Apropóó kdepak budeš ty relátka shánět je jich potřeba hafo... Jo tááák ty si je asi vyrobíš. HI,HI.
Miki.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #113 kdy: Duben 06, 2013, 08:17:43 dopoledne »
Miki, ty staré AUT telefony mají jednu velikou výhodu. Dají se napájet centrálně z jedné baterky. Žárovkový přepojovač UB (ústřednové baterie) je konstrukčně jednodušší než klapkový přepojovač MB (místní baterie). Ty staré AUT telefony jsou velice jednoduché a nemá se na nich co rozbít.

Nepotřebuji induktor na vyzvánění v každém přístroji. Zvednu sluchátko a na ústředně se rozsvítí žárovka. Stejně v každé osadě bude někdo, kdo bude sedět u vysílačky a čučet do monitorů kamer. Stejně jako u tebe. Ten bude přepojovat hovory.

Je jednodušší udržovat v provozu jednu baterii, než padesát. A také mohu najednou zvonit do všech telefonů v obci. To ty s MB telefony nedokážeš. MB telefon dokážu do své sítě také připojit.

Souhlasím s nákupy starých MB telefonů a potřebné infrastruktury, je to hotové, funguje to, je to robusní a vyzkoušené.

Ale přesto prosím všechny prepperáky, aby syslili staré AUT telefony s rotačními číselnicemi, protože se nám jednou hodí, až budeme jednou v budoucnu drátovou komunikaci v osadě upgradovat na vyšší level.

A hlavně: Ty telefony budou fungovat i dnes, před EMP přes nějakou chytrou telefonní ústřednu, po internetu budou moci mezi sebou telefonovat i jednotlivé osady, a to zadarmo. Když EMP odpálí elektronickou telefonní infrastrukturu, tak já jen vytáhnu pár konektorů a zastrčím jiné a budu okamžitě telefonovat dále, zatímco ty budeš běhat po osadě a vyměňovat shnilé baterky v každém telefonu..

Neber si to osobně, telefony s MB (Místní Baterií) jsou řešení individualisty, telefony s UB (Ústřednovou Baterií) jsou řešení kolektivní. Obojí je jednoduché a spolehlivé.

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #114 kdy: Duben 06, 2013, 01:55:27 odpoledne »
Zdravím.
Tak já to nemyslím taky osobně (a už vůbec ne zle) jen mě jako silnoproudaře (uznávám, že nejsem telefoňák a tak tomu asi nerozumím) překvapilo to, že chceš ústřednu z relátek. Je jich nutně potřeba moc a nebo musíš mít telefonní řadiče. Jsou potřeba pokud budeš mít víc přípojek. Ty nevyrobíš to je tak složitý přístrojek, že mě přecházely vždy oči když jsem viděl jak raménko šplhá po svislých kontaktech a když došplhalo tak se dalo do pohybu vodorovného. A ta ustřední baterie je velká výhoda to respektuji. Já budu mět problém aby zajistil napájení tím 1,5 voltem v každém TP 25, buď článkem a nebo by měla mít každá chalupa kde bude telefon nějaký zdroj. Vím je tom problém ale ty jsou na obou stranách.
Takže si klidně syslete přeji hodně tlf. přístrojů. Ještě mě nejni jasné proč to nemohou být ty tlačítkové, vždyť pracují také v systému UB ? ?
Miki.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #115 kdy: Duben 06, 2013, 02:33:12 odpoledne »
jak se kdosi ptal na vyrobu elektroniky..
kontakt na kamarada Jakub (sikovny kutil a radioamater):
jakub3@atlas.cz

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #116 kdy: Duben 06, 2013, 03:29:05 odpoledne »
Ty tlačítkové po EMP nebudou pracovat. Ani ty dva Stropkovské telefony s rotační číselnicí, co už mají Jednotný Elektro-akustický Měnič - poznají se podle tlačítka na MT (Mikro-telefonu) kterým se zesiluje zvuk do sluchátka. Ty používají sluchátko 50ohm i jako mikrofon.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #117 kdy: Duben 07, 2013, 01:03:06 odpoledne »
Ca takhle radiostanice Yaesu VX-8 ?
Je to tribander (tri pasma), 6m - 2m - 70cm
Je to schopne komunikovat s RF-10..
Navic ma APRS, pripadne i GPS..
Objednal jsem, jakmile bude v ruce, dam nejake poznatky.
Cena zaklad kolem 13 kKc..

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #118 kdy: Duben 08, 2013, 01:50:49 dopoledne »
Ty tlačítkové po EMP nebudou pracovat. Ani ty dva Stropkovské telefony s rotační číselnicí, co už mají Jednotný Elektro-akustický Měnič - poznají se podle tlačítka na MT (Mikro-telefonu) kterým se zesiluje zvuk do sluchátka. Ty používají sluchátko 50ohm i jako mikrofon.
Zdravím.
No jo ale on ten TP 25 proti EMP taky nemá šanci, je přeci připojen na dráty a ty půjdou v komunitě, vesnici
(nejspíše alespoň ze začátku) vzduchem.
Tam se prorazí (při EMP) všechny cívky hovorových transformátorů a kondenzátory také. To nejni argument, z tohoto hlediska jsou si rovnocenné MB a i UB. Za argument již beru to, že ty AUT tlf. jsou další vyšší level. Právě proto, že jsem na zemi a nelítám v oblacích, ze začátku budeme mět problémy se vším, takže pro začátek MB a později třeba UB. 
Samozřejmě syslit ! ! !  To je dobrá alternativa ve všem. Vždy bude v budoucnu lepší zprovoznit něco co mám do zásoby než to vyrábět.
A přátelé nevím jak vy ale přípravovat se na EMP znamená připravovat se na život ve světě po celosvětové katastrofě (jaderné válce). Na tu se ale já již nepřipravuji. Právě proto jsme nedávno ve skupině přehodnotili i systém spojení a již EMP  ve všech svých plánech nebereme v úvahu. To by bylo vrácení vývoje na úroveň středověku a lidstvo by bylo v podstatě vyhubeno.   
A byla to věřte mě dlouhá a vzrušená debata (padnul na to skoro celý výkend). 

Saladin citace :
.....A hlavně: Ty telefony budou fungovat i dnes, před EMP přes nějakou chytrou telefonní ústřednu, po internetu budou moci mezi sebou telefonovat i jednotlivé osady, a to zadarmo....

Mohl bys to prosím osvětlit tomu nerozumím. I pokud budu mít k dispozici ty UB telefony, nebudou EMP zničeny a bude fungovat internet tzn. před PA dobou, tak jak se dá přes něj telefonovat a navíc zadarmo ? ?
Opravdu by mě to zajímalo, a to po odborné stránce. Nemyslím ale takové jako Skype a podobné ty fungují již dnes.

Ještě si vzpomínám, že na fóóru někdo nadhodil možnost zřídit v komunitě PC síť přes modemy nebo Wi-fi, již si nepamatuji.
To by byla také možnost, uvažoval bych o tom. Podle mě taková nezávislá síť by byla též velmi dobře zabezpečena proti vnějšímu nepříteli. Centrální PC napojený na internet pro spojení s vnějškem a interní síť krmená pouze prověřenými (na viry a podobná svinstva) informacemi z centrálního PC. Nemožnost průniku do interní sítě a třeba stahování informací z vnějšku.
Dejte ti kdož víte info, prosím 
Miki

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #119 kdy: Duben 08, 2013, 02:43:11 dopoledne »
Ca takhle radiostanice Yaesu VX-8 ? Je to tribander (tri pasma), 6m - 2m - 70cm. Je to schopne komunikovat s RF-10..
Navic ma APRS, pripadne i GPS. Objednal jsem, jakmile bude v ruce, dam nejake poznatky.
Cena zaklad kolem 13 kKc.
Zdravím.
Rád bych koupil, ale já za tyto peníze (skoro...u skupiny dělá rozpočet 15 tisíc) musím zřídit cellou síť a ty budeš mět jen jednu stanici. A pouze na 3 pásma. Skupina již vlastní 3x RF 10 a spoustu náhradních dílů. Ke každé stanici máme 3x zdrojovou skřínku, náhradní antény, mikrotelefoní kabely, přídavné skříňky pro provoz v autě atd. Dnes již mohu sdělit, že je na nejlepší cestě stavba anténího zesilovače 50W, kde budičem a zdrojem signálu bude RF 10.

Apropó co je to APRS ? U GPS mě uniká proč ho ta stanice má. Je to přece systém na určování polohy v terénu ? ? Bral bych to pokud by byla malá a přenosná (ručka) ? ? No ale potom zase bude mět malý výkon pro moje potřeby.
Tak nevím. Dej info jak to vidíš ty.
Miki.
P.S.
DÁVÁM VŠEOBECNOU VÝZVU:

POMOŽTE MĚ V SEHNÁNÍ SCHÉMAT NA VÝKONOVÝ ZESILOVAČ PRO OBLAST
KMITOČTŮ 1 - 800 mHZ. VÝKON 50-100 W. OSAZENÍ KONCE, ELEKTRONKY NEBO TRANZISTORY.

DÁLE SCHÉMATA NA ANTÉNNÍ LADÍCÍ ČLENY PRO STEJNÝ ROZSAH A VÝKON.
KONSTRUKCE S "PÍ" A "T" články S PŘEPÍNAČI
NEBO VARIOMETRY A POD. 

NEBRÁNÍM SE ANI ROZDĚLENÍ NA PÁSMA NAPŘ. TŘEBA POMOCÍ KARUSELU A NEBO PŘEPÍNAČE.

M.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #120 kdy: Duben 08, 2013, 09:58:27 dopoledne »
cituji z www.aprs.cz (kraceno):
ARPS je dítě Boba Bruningy, WB4APR. Je to paketradiový software, používající AX.25, umožňuje výměnu dat mezi jakýmkoli množstvím stanic stejně jako mohou uživatelé hlasové sítě. Jakákakoliv stanice, která chce přispět  informací, ji jednoduše pošle, a všechny stanice ji přijmou a zaznamenají.
APRS rovněž zajistí potřeby při speciálních nebo pohotovostních událostech, kdy je třeba sledovat klíčové objekty... plně vybavený automatický systém pro lokalizaci automobilů a oznamování stavu.

Cela Evropa pouziva jediny kmitocet 144,800 MHz. System umi predavat ruzne informace (napr. teplotu, rychlost vetru, napeti, naruseni objektu atd., proste jaka osadite cidla), zaroven i kratke zpravy, podobne jako SMS.
A ted, k cemu je tam GPS. GPS udava polohu vlastni stanice, ktera ji odesle do site. Stejne jako vse to lze zneuzit, proto predpokladam, ze GPS pujde vypnout. Pro stanici si pojedu tento tyden a podam zpravu.

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #121 kdy: Duben 08, 2013, 10:24:16 dopoledne »
:-D ))))) chceme, abys to sestavil - jako jediný odborník zde . Mám dotaz ... ptal jsem se toho prodejce na ten kondenzátor a poslal mi tuto odpověď: "Dobrý den, podle vyjádření techniků anténa pracuje v úzkém pásmu, nepotřebuje impedanční transformátor."

Prosím tě miki vysvětli k čemu tam ten impedanční kondenzátor je, a jestli v té sadě není - dá se dokoupit a zapojit a za kolik ?
Zdravím.
Tak ten prodejce (technici) měl v podstatě pravdu. Ta stanice (mluvím o RF 10) má na obě dvě prutové antény přizpůsobení přímo ve stanici,
ale vždy je něco za něco. Malá, (krátký prut) anténa nevyzáří celý výkon a ten je u RF 10 již tak dost malý (1 W) a krátká anténa vyzáří i když je přizpůsobená ještě menší část z toho 1W. Proto se pro spojení na větší vzdálenosti používá tzv. laděná anténa ve formě drátu. No a tam je již potřeba dodatečné doladění impedance antény (drátu) tím tzv. impedančním transformátorem. U RF 10 je to takový váleček mezi koaxiálním svodem od stanice k anténě a mezi samotnou anténou (drátem). Ještě existuje transformátor pro nasazení přímo na stanici, je to dodatečné příslušenství, pro dlouhodrátové antény jiného provedení.

Laicky řečeno čím lépe je přizpůsobena anténa její délkou a impedancí k vysílačce tím větší výkon jde do éteru
(do vzduchu) a tím také stoupá vzdálenost spojení.
Ten technik neměl pravdu v tom, že by stanice neměla impedanční transformátor ta ho má a musí mít. To zda vysílá v úzkém pásmu na to nemá vliv. Tedy má ale v jiném ohledu než je tento. Vždy se musí rovnat impedance výstupu vysílače   
a antény kterou připojuji na anténní zdířku. V opačném případě dochází k tzv. odrazu energie po napáječi k vysílačce a ta se mění v teplo a ne na rádiové vlny. Tzv. poměr stojatých vln (PSV).
Miki.

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #122 kdy: Duben 08, 2013, 11:39:52 dopoledne »
miki, a dá se zvednout výkon u těch stanic. Mně prostě pořád přijde, že mají malý dosah v porovnání s CB, kde 100-200km žádný problém. ( i když jsme taky používali topení )  ;)

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #123 kdy: Duben 08, 2013, 01:28:49 odpoledne »
Zdravím.
Maraw :
Tak i to je možné ale já jsem bohužel vázán již dnes tím co budou kupovat ostatní skupiny. Z těch se pouze jedna rozhodla pro CB.
Ostatní, já a ti sedláci z Vysočiny jsme již nasměrovaní na RF 10. Prachsprostě mě přehlasovali.
Navíc jsem silně vázán financemi. Pro tuto srandu jsem schopen ve skupině dát dohromady 10-15 tisích a za to musí být 3x stanice (mobilní provedení dosah s drátem aspoň 20 km a 1x na dlouhou vzdálenost (páteřní síť, dosah aspoň 60 km). A ta páteřní síť musí být spolehlivá. To pro mě znamená, že se musím aspoň 1x týdně dovolat k protistanici a doba spojení musí být při fone provozu alespoň 1 hodina v celku. Když vezmu v úvahu atmosférické podmínky ty různé vrstvy E, Esa vyšší tak to znamená honit výkonem. V tom je ta RF 10 v nevýhodě jsou to již VKV vlny na začátku pásma. Těch 27 Mhz je pro šíření lepší, ale také žádná výhra, nejlepší jsou tzv. mezilehlé vlny 1-7-12 Mhz. S 20-50W spolehlivě na 100 Km.
No a tady mě zbývá jen ten RS 41 Třinec.
Jedna otázka copak by dělal zesilovač na CB 100W se signálem z antény RF 10 zesílil by ho a nebo by to byla bída. Vím, že tyto zesilovače jsou jak laděné tak neladěné. U toho laděného by asi nezabral, ten by zesiloval pouze signály okolo 27-28 Mhz ? ! ? !
Ale ten neladěný by snad mohl zabrat nevíš zda uvažuji správně ? ? Ptám se proto, že to topení na CB se dá poměrně lacino koupit na burzách. No a pokud by to šlapalo tak by se nemusely ty zesilovače vyrábět.
Takže asi takhle.
Miki.

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #124 kdy: Duben 08, 2013, 01:51:08 odpoledne »
no právě, že topení na CB je za pár kaček.... proto se ptám, jestli by to fungovalo, nebo něco jiného na zesílení u těch R a RF. V každém případě máme doma asi 3-4 CB ( z toho jedno hódně dobrý )+ nějaký ručky. Přemýšlím, jestli ještě k tomu opravdu jít do té RF10 a R-109 . Zamluvený je mám, ale je to dalších 2200,- výdaj :-(

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #125 kdy: Duben 08, 2013, 04:45:34 odpoledne »
Zesilovače pro CB (27 MHz) zcela určitě nebudou fungovat na 50 MHz.
IMHO bude třeba něco postavit. Všechny podobné zesilovače jsou laděné! Tedy úzkopásmové.
Objevil jsem na www.ebay.com třeba tento (100W/6m za 200 GBP = cca 6100 Kč):
http://www.ebay.com/itm/RM-VLA150-All-Mode-100w-50Mhz-6m-Amplifier-NEW-Ideal-for-Ham-Radio-/400373082685?pt=UK_Mobile_Phones_Communication_Ham_Radio_Amplifiers&hash=item5d38186a3d

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #126 kdy: Duben 08, 2013, 06:35:51 odpoledne »
Zdravím.
Brno moc díky ta Ebay mě nenapadla ale snad jsen tam ani neměl koukat těch 6 ticek mě ranilo.
Jsem v silné depresi.
Nuž tak platí moje všeobecná výzva sháním vhodné schéma.
Ještě jednou dík jdu si hodit mašli.
Miki.

Offline Ormien

• Gardening
  • Bezsahawa
« Odpověď #127 kdy: Duben 08, 2013, 06:47:57 odpoledne »
Ale no tak, Miki... Jdi se povrtat na zahradě, deprese přejde jak jarní sníh:)

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #128 kdy: Duben 08, 2013, 07:02:15 odpoledne »
no- tak ty tisíce bych do zesiku určitě nevrazil, to si raděj pošetřím na jídlo, střelivo, nebo mou vysněnou antimateriálovku 50BMG ;D ;)

Offline Marav

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #129 kdy: Duben 12, 2013, 08:57:57 dopoledne »

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #130 kdy: Duben 15, 2013, 10:44:40 odpoledne »
kdyby byl zajem, asi by slo udelat par zesilovacu pro RF-10, rekneme 10/30 W.
Pocitejte s ucinnosti zesilovace tridy C cca 35 %, tj. prikon cca 30/90 W :-(
Cenu jeste nevim, jen jsme uvazovali o prestavbe nejakeho stavajiciho CB zesilovace..

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #131 kdy: Duben 17, 2013, 01:59:02 dopoledne »
kdyby byl zajem, asi by slo udelat par zesilovacu pro RF-10, rekneme 10/30 W.
Pocitejte s ucinnosti zesilovace tridy C cca 35 %, tj. prikon cca 30/90 W :-(
Cenu jeste nevim, jen jsme uvazovali o prestavbe nejakeho stavajiciho CB zesilovace..
Zdravím.
Toto mě také napadlo předělat zesilovače na CB tak aby dával těch 100W. Koupil by se s výkonem asi těch 150-200 W aby byla nějaká rezerva. Koukal jsem na inzeráty a jsou tak za cca 600-800kč (100-150W). 200W za 1000....
Tam by se použil hardvér a předělat pouze to ladění z 27Mhz do pásma 40-55 Mhz.
Krabička i s chlazením, dps, konektory, výkonové tranzistory jsou obsaženy (mají většinou víc než dvojnásobný Ft), ty by měli makat i na těch 50Mhz. Pouze ladění do pásma by se muselo překopat. Jenže to já nezvládnu. Ale vzal bych hned 2 kousky.
200W.... CB zesik....1000Kč.
Úprava na 50Mhz.....nabízím 500-1000Kč.
Tak kdopak mě to nabídne ?
Elektronici přihlašte se dám Vám vydělat.

No a do budoucna by se mohl vymyslet postup k třeba jednomu typu zesilovače na CB. Já jsem schopen ty cívky vyrobit a kondenzátory přeletovat, no a potom by nastoupil další (elektronik), který by to naladil a oživil.
Copak na to vy, kteří víte a umíte.
Miki.
P.S. podívejte se na :    je tam pro RF 10 pár návodů, které jsem spáchal a vyzkoušel. A jeden překopírovaný na repasi zdrojové skříně. Ten tam dám až mě přijde povolení od autora, že souhlasí s uveřejněním na Preppers.
M.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #132 kdy: Duben 17, 2013, 07:27:19 dopoledne »
Miki, bavili jsme se s kamaradem, asi by bylo nejlepsi predelat zesilovace CB..
Tezko udelame sirku pasma 15 MHz, realne tak jednotky MHz.
Je vyhoda, ze se nebude muset vyrabet krabicka, konektory atd..
Ale vybrat jednak nejaky perspektivni typ, co se bude prodavat i v dohledne dobe, dale podle tranzistoru, aby pracoval i kolem 50 MHz. Dale pocitej s ucinnosti (tridy C) cca 40%, t.j. 100W vykonu = 250W prikon.. pri 12V trochu problem.. preferoval bych pak lepsi anteny, pripadne nejakou smerovku (s rotatorem)..

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #133 kdy: Duben 20, 2013, 02:22:46 dopoledne »
Zdravím.
Tak to prodiskutuj a vrhnem se na to. Jsem teď pokud to jde (zahrada volá) na internetu a sháním rozumy na radioamatérských forech.
CB maniaci poohlédněte se po svých vysílacích kvelbech kde vysíláte, navíc se zeptejte i kamarádů na jaké CB "topení" (zesilovač) se máme zaměřit.

Dávám na : http://preppers.cz/forum/index.php?board=28.0
povídání k RF 10 a přibudou další tak sledujte.
Miki.

Offline stepan-hawk

• Teoretik prepper
  • Bezsahawa
« Odpověď #134 kdy: Duben 20, 2013, 09:11:06 dopoledne »
Jen drobnost slyšel jsem nemusí být pravda - v současné době jsou elektrolytické kondenzátory vyráběny tak, že po 3 - 5 letech používání odejdou. Takže skoro bych doporučil, aby si ten kdo chce vysílačku udržet pečlive prolezl schéma a všechny kondíky (všechny elektrolytické kondíky) nakoupil pro jistotu do zásoby. Ale možná zbytečně plaším. Říkám jen co jsem slyšel.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #135 kdy: Duben 20, 2013, 10:59:51 dopoledne »
miki, tak kamarad rozebral cb zesilovac a vykonovy tranzistor se musi vymenit, nejede tak vysoko.. cena tranzistoru kolem stovky.. dale s tim vykonem 100W bych byl opatrnej, protoze zesileni (jeden stupen) odhaduji kolem 10, tudiz na vykon 100W bys mysel pridat cely dalsi stupen.. realne snad na jeden stupen 25W.. pak jeste prikon, pri 100W vykonu cca 250W.. pri napajeni z 12V..20A..
nebral bych zesilovace z druhe ruky, protoze se asi nesezene vetsi pocet stejnych typu a delat tolik prototypu..?
neni lepsi na 50 MHz nejakou zkracenou Yaginu (nejlepsi zesilovac je antena)?

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #136 kdy: Duben 20, 2013, 06:20:16 odpoledne »
Co takhle zridit radioamatersky prevadec v pasmu 50 MHz? Samozrejme oficialne s koncesi :-) Snad jediny, pokud vim, je nekde na Sumave..
Jako radia treba 2x RF-10 plus prislusenstvi..
Odskok -600 kHz, pry je to do RF-10 vyresene..

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • Bezsahawa
  • I' ll be back!
« Odpověď #137 kdy: Duben 20, 2013, 08:29:27 odpoledne »
WOW! Skvělý nápad!

Offline miki

• Moderátor
  • Bezsahawa
« Odpověď #138 kdy: Duben 21, 2013, 03:15:25 dopoledne »
Zdravím.

Monty (ex: brno012).... už konečně s tím nickem něco dělej já tomu nerozumím.
Tak s tím tranzistorem jsem to tak nějak předpokládal ale pokud to bude zesik na 150 W tak by měl v pohodě dát při výměně ladění a tranzistoru těch 100W tam totiž nejni jen jeden stupeň tam je též tzv. budič aby ten koncák ten výkon dal.
Saladin....WOW! Skvělý nápad!..... Račte se pane uklidnit a čtěte laskavě dále.
Pokud půjdete s Montym do toho převaděče tak Vám pánové popřeji dobré nápady hodně času a peněz.
Byl jsem se podívat se skupinou na nejvyší hoře v okolí což je vyvřelina z doby druhohor vysoká tak 200m nad okolím (placka 220m n.m.) se jménem Kunětická hora. Zavedli jsme řeč na zhotovení anténního systému, no prý by to šlo ale těch povolení, revizí hromosvodu a podobných pikačovin. Jen projekt (který je nutnou podmínkou) je odhadnut na 50 000kč. Navíc je to chráněné památkáři a tam do toho já prostě nejdu. Hrubej odhad celkem zněl na 80-120 000 kč. No a já bych musel ještě zafinancovat anténní systém a zařízení vysílače-převaděče. Takže zhruba bratru za 200 000 peněz. Měl jsem tam kolegu z radioklubu a ten se jen usmíval. Takže jsme si dali na závěr dobrou baštu v zámecké restauračce a bylo po výletu.
Žádné překvápko se nekonalo, dalo se to předpokládat, jak se vyjádřil. Na druhou stranu jsem se dozvěděl, že by se v radioklubu ta přestavba zesiku dala snad udělat i když by to prý byla asi "tajná levárna". No nevím již nejsem čelem a osazenstvo je nové a to já již neznám. Moc se mě nechce riskovat prolátnutí mého zajmu a účel proč to chci.
Monty.
A ta RF 10 pro to nejni vhodná ta je jednokmitočtová nemá zařízení pro navázání spojení s převaděčem atd. Tam jsou potřeba tzv. duální vysílačky jeden kmitočet na vysílání a druhej na příjem.
Můžeš upřesnit to co tvrdíš že na RF 10 je to již......Jako radia treba 2x RF-10 plus prislusenstvi. Odskok -600 kHz, pry je to do RF-10 vyresene......

Stepan,
ty kondenzátory dnešní jsou asi takové jak píšeš, ale ty vojenské byly dělány na dlouhodobé skladování s tím, že stanice se každého půl roku zprovoznila a články prošly nabíjecím a vybíjecím cyklem. A to prý 2 x. Nakonec se daly do skladu s napětím cca 1,1-1,2V. Četl jsem servisní návod. Problém je, že než se to dostalo do civilní sféry tak ty zdroje nebyly nabíjené a jsou dnes již 10 let bez napětí, nikdo s nimi již nic nedělal. A stejné je to s kondenzátory.

Dám sem pár odkazů kde je těch špatných stanic již dost a nešťastníci tam zoufale prosí o pomoc. A podle těch uváděných závad je to směsice. Je dobré si to přečíst.

No pokud by se musela dělat výměna těch kondiků tak tam by již šly tantalové.
Miki.

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #139 kdy: Duben 21, 2013, 12:27:01 odpoledne »
Monty (ex: brno012).... už konečně s tím nickem něco dělej já tomu nerozumím.
Miki, to v zavorce jsem tam zatim nechal, abych predesel pripadnym narazkam.. brzo to odstranim. znamena to "dříve: brno012".

A ta RF 10 pro to nejni vhodná ta je jednokmitočtová nemá zařízení pro navázání spojení s převaděčem atd. Tam jsou potřeba tzv. duální vysílačky jeden kmitočet na vysílání a druhej na příjem.
Na prevadeci potrebujes vzdy dve radiostanice, protoze jedna stale prijima a druha obcas i vysila.. podle zkusenosti z jinych for by to mohlo chodit, i kdyz vykon 1W neni zadna slava.. spis jsou problemy s duplexerem na 50 MHz..

Můžeš upřesnit to co tvrdíš že na RF 10 je to již......Jako radia treba 2x RF-10 plus prislusenstvi. Odskok -600 kHz, pry je to do RF-10 vyresene......
..tamtez, pry je vyresene doplneni RF-10 vypinatelnou funkci odskok -600 kHz pro spojeni pres prevadec.. proste vysila treba na 51,000 MHz a prijima o 600 kHz niz.. zjistim vice info..
Pry je ve zkusebnim provozu prvni prevadec v CZ na 50 MHz, OK0M na Sumave..
viz: http://ok1mhk.blogspot.cz/2012/05/vydane-povoleni-na-ok0m.html

Offline monty

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #140 kdy: Květen 16, 2013, 05:32:50 odpoledne »
Minulou sobotu v Laa a.d.T. jsem videl velice zajimavou KV radiostanici z byvale Jugoslavie.
Jde o model RU-20 alias "ROCKWELL COLLINS PRC-515 RU-20 MP-20", viz treba:

http://www.ebay.com/itm/ROCKWELL-COLLINS-PRC-515-RU-20-MP-20-MILITARY-FIELD-MANPACK-RADIO-TRANSCEIVER-/360610161890?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item53f60a64e2

TX: 2-30 MHz, RX: 0.5-30 MHz, max. 20W, USB, LSB, AM, CW, Data transmission
automaticke doladovani anteny (tri servomotory), ma i nouzove napajeni - vestaveny generator na kliku :-)

parametry:  http://www.greenradio.de/e_ru20.htm

Ovsem ta cena:  2000 USD  :-((

P.S. (26.5.2013) Pres kamarada shanime za vyrazne nizsi cenu.. byl by zajem?

Offline Chinalady

• Bezsahawa
  • *
Re: Nouzová komunikace - Zprávy z mobilu bez signálu a bez wifi
« Odpověď #141 kdy: Září 10, 2019, 10:32:55 dopoledne »
Mám hodně přátel v Hongkongu, kteří se v současnosti účastní protestů a neustále řeší problém s tím, že jim vláda vypíná mobilní signál a WiFi. :(
V současné době je jedním z hlavních problémů vypínání mobilního signálu a wifi při protestech, katastrofách, na koncertech apod., kdy u sebe drtivá většina z nás nenosí vysílačku.

Hongkongžané to obešli používáním několika mobilních aplikací pro posílání zpráv bez signálu.

Nejvíc se jim osvědčilo Bridgefy a a aplikace Firechat.

Obě aplikace jsou zdarma ke stažení pro iphony i pro mobily s androidem. Používají se k posílání zpráv když vypadne signál nebo vám dojde kredit a nemáte přístup na wifi. Většinou mají dosah od šedesáti až do 200 metrů, a pokud váš kontakt není v dosahu, tak zpráva rychle docestuje jako "štafeta" až k němu.

Aplikace jsou ideální v případě výpadku sítě, proudu, živelných katastrofách, na koncertech a protestech, v metru, tunelech, jeskyních, či v cizích zemích kde vám nefunguje SIM karta. Navíc jsou to jednoduché civilní aplikace vhodné i k posílání zpráv stylu "Mami neboj, žiju" či koordinace v případě, že máte drahou polovičku v kanceláři, jedno dítě na základce a druhé na střední na opačném konci města.
Navíc aplikace Bridgefy má funkci "nouzové světlice (Broadcast)" která umožňuje poslat zprávu všem mobilům v okolí 60-100 metrů  i když je nemáte v kontaktech. Díky tomu máte šanci dovolat se pomoci pokud jste uvěznění pod sutinami či v převráceném autě.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #142 kdy: Září 10, 2019, 12:44:13 odpoledne »
Pro mě jsou ty aplikace skutečně zajímavé, ale mají jednu nevýhodu - pracují přes Bluetooth. A zapnutý Bluetooth umožňuje velmi snadné a velmi přesné sledování a lokalizaci. Možnost jak tomu předejít je B. vypnout, ale jak se potom s druhou stranou domluvím, abychom B. zapnuli? A troufla bych si to vůbec např. uprostřed nepokojů? Zejména pak v zemi, která je sledováním občanů pověstná...

Pro komunikaci s předem domluvenými osobami by byl možná řešením neviditelný mód Bluetooth, ale máte někdo zkušenosti s tím, nakolik je tento neviditelný mód "prolomitelný", pokud už máte B. zapnutý?

Taky by mě zajímalo, jak funguje ta "štafeta" a kdo všechno by zprávu poslanou tímto způsobem mohl zachytit.

Nouzová "světlice" je super nápad.

Offline Chinalady

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #143 kdy: Září 10, 2019, 01:21:23 odpoledne »
Ano to s tím bluetooth může být celkem nevýhoda. Na druhou stranu vývojáři na tom pracují, takže pro lidi mimo okruh není poznat kdo to poslal, kam to poslal ani co v té zprávě je. Funguje to podobně jako aplikace telegram.  Hongkongžané to běžně používají i když mají kolem sebe čínskou Hightech armádu, prý je to poměrně bezpečné.                   Se skrytým b. zkušenosti nemám.

Veškeré zprávy jsou kódované,  takže je můžete přečíst jenom vy a adresát/adresáti. Výjimkou je nouzová světlice, která pošle nekódovanou zprávu všem v okolí.

"Štafeta" funguje tak, že využívá ostatní bluetoothy jako "odrazový můstek k cestě dál " samotná zpráva do těch mobilů ani nedorazí. Neozve se žádné zapípání, upozornění ani nic podobného, k jejímu přeposlání není potřeba žádná akce. A i kdyby se to nějakému dobrému hekrovi podařilo zachytit, tak z toho stejně nic nepozná.

Nouzová světlice je praktická, je vidět že ji vymysleli pro tajfuny, zemětřesení a podobné radosti. Navíc v případě úplné dezorientace umožňuje posílat GPS souřadnice a fotky okolí.

Odkaz s více informacemi : https://www.bridgefy.me/, https://www.opengarden.com/firechat/

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #144 kdy: Září 10, 2019, 01:39:25 odpoledne »
SonaR: zapnute GSM, 3G, 4G, 5G, WiFi, ... neni v tom sledovani a lokalizaci o nic horsi nez modry zub.

Vyhodou oproti xG siti je ze nepotrebujes zadnou jasne identifikovanou SIM ...

Offline Chinalady

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #145 kdy: Září 10, 2019, 01:47:04 odpoledne »
Přesně tak, ta SIM karta ani vůbec nemusí být v telefonu, navíc funguje i v případě zrušeného čísla.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #146 kdy: Září 10, 2019, 02:38:10 odpoledne »
Bt. je nebezpečnější v tom, že už teď je využíván k přesné lokalizaci a pohybu osob, ostatní mobilní možnosti tak přesné a hlavně tak snadno dostupné (pokud vím) nejsou. Kdysi jsem o tom četla, je to už pěkných pár let, takže technologie šla určitě ještě dál. Ale spočívalo to v tom, že ve sledované oblasti rozmístili zařízení s Bt. technologií, která zvládla monitorovat (a odesílat do centrály) pohyb několika tisíc lidí najednou. A to velmi přesně. Takže spíš než to, že by si někdo moji zprávu přečetl, mi vadí to, že by mě pomocí B. mohl najít nebo mapovat můj pohyb a nemusí to být ani vládní organizace. Jestli se nepletu, tak poměrně nedávno prosákla zpráva, že je v Bt. "chyba" díky které vás může lokalizovat téměř kdokoliv.

Tož uvidíme, s čím přijde budoucnost. V současnosti, jako záložní systém komunikace, trvale vypnutý, použitelný pouze za předem domluvené situace a za předem domluvených podmínek... to by asi šlo.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #147 kdy: Září 10, 2019, 03:53:10 odpoledne »
Pokud si poridis telefon na kterem zapnes pouze Bt a nikdy do nej nedas simku, nepripojis se na internet, atd. tak jej lze povazovat za celkem anonymni. Zajemce bude mit presnou informaci o pohybu neznameho modreho zuba...

Jen pro zajimavost, celkem spolehlive informace o poctu ucastniku demonstraci ktere se tu posledni dobou staly poskytuji ... hmmmm ... operatori mobilnich siti. Lokalizovat lze v mestkych podminkach cca na uroven domovniho vchodu, s nastupem 5G to bude podstatne presnejsi. Zatim zverejnuji jen statisticka data, ale _ze zakona_ maji povinnost tyto lokalizacni udaje rok(?) skladovat.
Pokud o to nekomu hodne pujde tak ti proste telefon naboura a polohu mu bude pristroj hlasit sam z vestavene GPS...

Systemy na rozpoznavani podle obliceje, chuze a dalsich projevu jsou uz pomerne levne a s masovym nasazenim v Cine cena klesa radove. Potiz je ze tam uz vypnuti pristroje nepomuze...

Kamer je uz i v Praze dost, pokud jedes autem tak magistrat celkem presne vi kudy a kdy auto jelo (nebo minimalne _muze_ vedet).

S cim prijde budoucnost je celkem jasne, takovy zaklad popsal uz George Orwell, jen si v jeho dobe neumel ani ve snu predstavit kam technologie pokroci. Staci se podivat do Ciny, ted se odtamtud vratil kolega z trileteho pracovniho pobytu a mame se na co tesit. Ani nemusi dojit na obavane "cipovani lidi", technologie na identifikaci dle chovani jsou k dispozici uz ted.

Offline Chinalady

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #148 kdy: Září 10, 2019, 04:49:06 odpoledne »
Vvitty má v tomhle ohledu pravdu, také jsem byla dlouho v Číně a můžu jeho slova potvrdit. Podobně jako aplikace telegram jsou  Bridgefy a firechat dobře anonymizované a téměř nehacknutelné aplikace, které poskytují obrovskou míru anonymity. Proto je protestanti využívají.  Ale že by to bylo úplně neprůstřelné, tomu nevěřím  ::)
S bezpečností bluetoothu bych se moc nezabývala, pokud teda nejste programátorka. Dnes už je v mobilech tolik aplikací a zařízení vysílajících vaši polohu, že zapnutý nebo vypnutý bluetooth není vůbec důležitý. Navíc bluetooth zabezpečení se už celkem zlepšilo.

Nejdůležitějších na Bridgefy a firechatu je jejich schopnost komunikovat i bez jakéhokoliv signálu.
Fungují i když někdo zapne všechny možné rušičky nebo vám zruší číslo. Navíc ve městě mají mnohem delší dosah než běžná vysílačka.

Jde tady o to že pokud máte mobil tak z něj pomocí pomocí těchto aplikací můžete okamžitě vytvořit velmi bezpečnou vysílačku/nouzové rádio.  Navíc jsou tak dokonale blbuvzdorné, že je umí použít i naprostý civilista nebo dítě.
Hlavní princip je v tom, že 99,9% lidí u sebe nenosí vysílačku když jdou do práce, čekají na oběd ve školní jídelně nebo venčí psa. Takže pokud je zastihne nějaké neštěstí a vypadne mobilní signál, nebo jim prostě dojde kredit, tak nemají jak kontaktovat rodinu či zbytek skupiny. Mobil nosí skoro všichni, a to včetně starých babiček a malých dětí.

Důležité je, že skvěle fungují při neočekávaných situacích jako výpadek mobilního systému, přetížení sítě, bouračka v tunelu, nečekaná živelná katastrofa, blackout a uvěznění ve výtahu, puberťák se ztratil na letišti apod. Pro preppery je to ideální aplikace umožňující v prvních minutách černého scénáře zjistit jestli je rodina v pořádku.

Offline BartH8

• Bezsahawa
  • *
« Odpověď #149 kdy: Září 10, 2019, 06:27:35 odpoledne »
V textu je několik zavádějících informací. Vše co vysílá jde zarušit. Komunikovat může pouze pokud je v dosahu jiný přístroj. Dosah jsou metry. Vše jde hacknout. Třeba ne softwarově, ale hardwarově ano. (NSA)
Spíš mi to přijde jako reklama na ty programy  ;D
Ale věřím že to myslíš dobře.
Za mě je daleko lepší mít naučené postupy co ve kterých situacích dělat. Spoléhat se na jakoukoliv komunikaci je nepreperské.

Ps: telefon A chce poslat zprávu na telefon B. Předpokládám že se nejdřív musí spárovat. Jenže svůj profil chci přenášet. Na jiném telefonu už se nedokážu přihlásit, protože každý telefon je unikátní. Takže spíš než spárování, je potřebná registrace na webu. Zase jsme na netu a jsme odhaleni.

Ps2: telefon A chce poslat zprávu na telefon B. Jsou spárováni a nic jim v tom nebrání. Jen vzdálenost. Naštěstí na trase je mnoho telefonů s touto app. Zpráva je odeslána a přijata. Přeskákala přes všechny telefony až do cíle. Jenže tím že skáče přes všechny telefony se duplikuje. A někde ve střední Evropě skáče do dnes.

Ale klidně instalujte a registrujte.  <3
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš