Autor Téma: Kolaps- Ekonomický - závažné informace na jednom místě  (Přečteno 1465 krát)

Offline miki

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1036
Kolaps- Ekonomický - závažné informace na jednom místě
« kdy: Březen 09, 2013, 12:48:58 dopoledne »
Zdravím.
Přátelé teď nedávno jsem zabruslil na netu na zajímavý blog.
Články jsou uveřejněny se svolením autora.
Jsou to stránky pana Romana Sebla. Jeho články ze, kterých jsou kopie naleznete zhruba na těchto webech:
U každého článku je odkaz.
http://sebl.blog.idnes.cz/
http://www.romansebl.com/category/clanky/
http://sebl.bigbloger.lidovky.cz/
http://sebl.blog.tyden.cz/
http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2254-mame-se-stale-hur-zazniva-z-vysledku-voleb-ale-muze-byt-mnohem-hur.aspx
Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/

citace z mailu :
....Se zveřejněním na Vašem webu souhlasím. Uvítal bych také pokud by bylo možné u autora uvést i odkaz na jeho profil o koho jde a to takto: http://www.romansebl.com/kontakt/
U článků přebraných z mého webu prosím o odkaz na článek z mé webové stránky.......konec citace


Až se o finančním kolapsu dozvíte ve zprávách, už bude pozdě
Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Domnívat se, že reálně nemůže dojít k finančnímu kolapsu jen kvůli tomu, že se o takových věcech aktuálně veřejně nemluví, je extrémně riskantní. Obzvlášť, když v sázce jsou veškeré úspory, v horším případě i život.
Zdá se mi, že žijeme v poněkud divné době. V médiích, které masově využívá široká veřejnost (televize, hlavní zpravodajské portály a noviny) ke své "informovanosti", se neobjevuje nic, co by leč jen náznakem naznačovalo nějaké skutečné hrozící finanční nebezpečí. Když se otřásá finanční svět, otřásá se posléze i svět jako takový. Pokud tedy existuje nějaké finanční nebezpečí, pak přeneseně hrozí nebezpečí světu.
Média se raději věnují různým kauzám, krádežím a nebo politickému hnoji. Poukázat jen na samotnou možnost, že může v dalších letech nebo klidně i zítra dojít k finančnímu kolapsu, který v lecčem předčí Velkou hospodářskou krizi, by možná znamenalo samotný kolaps takovými sděleními vyvolat. Ale to samozřejmě není ten hlavní důvod. Pro mocné je lepší ponechávat veřejnost slepou, snadněji si tak udrží svou moc. A ani to není hlavní důvod. O hrozícím nebezpečí je tedy prostě lepší nepsat a vůbec se o něj mediálně nezajímat. To ale znamená obrovské riziko pro veřejnost, jenž informace z médií konzumuje. Na finanční kolaps nebude veřejnost nikterak připravena a díky překvapení, že ke kolapsu skutečně došlo, jím budou velmi nevybíravým způsobem zasaženi. Na otázky, jak k tomu mohlo dojít, když špičky světa neustále prohlašovaly, že je vše pod kontrolou (jak to věru dělají dnes), už nezbude čas.
Přijde mi naprosto potřebné hovořit i o následcích, které takový kolaps může pro každého mít. Jak ovlivní náš život a jak se na něj lze připravit v rámci svých možností, které dnes máme. Už jen samotnou diskuzí nad možnou hrozbou z finančních trhů jste více připraveni hrozbě čelit, jelikož částečně znáte svého nepřítele. Finanční kolaps pro vás pak nebude znamenat takovou tvrdou ránu, i když k němu dojde. Run na banky, nedostatek zboží v obchodech, sociální nepokoje, ztráta zaměstnání a v neposlední řadě i ztráta veškerých úspor díky hyperinflaci. To je jen slabý výčet možných následků, kterých se lze dočkat ve větší či menší míře. Zvykli jsme si až moc na to, jak dnešní svět funguje. On totiž může jen během pár dnů  přestat fungovat.
Žít v blahé nevědomosti není řešení, tedy alespoň pro mě ne. Vy se rozhodněte podle sebe. Za jistých okolností může jít v takové době dokonce o život. Až se dozvíme o finančním kolapsu ve zprávách, už bude na jakékoliv přípravy pozdě. A ta dokonalá bouře, o které se zmiňuji, přichází.
Úspory tak mohou být ve velkém ohrožení, i když média si této hrozby prozatím nevšímají.
Mít náskok před bouří se nemůže nevyplatit.

Finanční příprava na stáří (1.díl) - Ignorování inflace
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/314629/Financni-priprava-na-stari-1dil-Ignorovani-inflace.html
Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Dle průzkumu veřejného mínění se 73 % lidí obává o své dostatečné finanční zajištění v důchodovém věku. Tato obava se  mi zdá naprosto oprávněná a vzhledem k tomu, jak se svými případnými úsporami veřejnost zachází, tvrdím, že v problémech lze očekávat mnohem větší procento lidí. Ale dá se tedy nějak smysluplně finančně připravit na stáří? K rozkódování odpovědí na tuto otázku vám může posloužit tento několikadílný ekonomicko-finanční blog seriál.
V tomto prvním díle se věnujme největší chybě, které se lidé běžně a naprosto bez vzrušení dopouští při alokaci svých finančních prostředků. Chápu, že hlavní přičinou je nízké ekonomicko-finanční vzdělání (čehož mimochodem bravůrně využívají masové finanční instituce po celém světě). Ale od specialistů na jinou než ekonomickou oblast nelze očekávat znalosti ekonoma a i proto tu je můj seriál. Vážím si totiž práce všech těchto lidí.
Začátek této mizérie začal :
Ignorováním ztráty kupní síly peněz v čase a tím co provedl president Nixon v roce 1971.

V roce 1971 prezident Nixon učinil z peněz po celém světě plně nekrytou měnu, jelikož hlavní rezervní měnu - americký dolar (a s ním i všechny členy mezinárodního měnového systému) odpoutal od zlatého standardu.Do té doby byly měny kryty zlatem, jejichž množství odpovídalo maximálně odpovídající hodnotě vlastních zlatých rezerv daného státu. Tvorba peněz centrálními bankami byla v tomto období limitována. V okamžiku, kdy se peníze staly zlatem nepodloženými bankovkami (v dnešní době spíše číselnými částkami na monitoru), nemá tvorba nových peněz díky tomuto opuštění zlatého standardu vůbec žádný limit. Nové peníze, které jsou do oběhu vpuštěny pomocí stimulů, záchranných balíčků, kvantitativního uvolňování či jak jinak tomu chce kdo na světě říkat, ředí kupní sílu peněz stávajících. V čase tak kupní síla peněz klesá - toto přirozeně známe jako pojem inflace.
Již v minulosti jsem na blogu vyjádřil názor, že inflace měřená státními subjekty neodpovídá "skutečné" inflaci jednotlivých rodin. Skutečnou inflaci za rok 2012 bychom změřili u každé rodiny tak, že by v roce 2012 nakoupila naprosto stejné množství a skladbu zboží a služeb jako v roce 2011 a o kolik procent víc by za tento roční nákup zaplatila, tolik by byla jejich ztráta kupní síly (inflace) za daný rok. Proto tvrdím, že důchodci jsou nespokojeni právem, jelikož ceny, které rostou nejrychleji, jsou u nákladů za bydlení a na zdravotní péči (vč. léků). Nerozumí však příčině. Tento jejich problém skutečně nevyřeší žádná vláda.
Vlády států mají nezměrnou touhu vykazovat růst HDP, pokles nezaměstnanosti, čímž snad chtějí měřit životní úroveň. Proto, aby ekonomiky států dostaly k růstu, se uchylují k velmi riskantním krokům v podobě různých kvantitativních uvolňování. Vytváří tedy nové a nové peníze, které mají nastartovat ekonomiku, což se však v žádném případě nedaří (ač se výsledky svého snažení snaží různě kamuflovat velmi kreativně). Snižují tedy dál kupní sílu peněz a to bez jakéhokoliv limitu. USA například "tiskne" 40 mld. dolarů měsíčně a plánuje to dělat neomezeně dlouhou dobu. "Jaká to šílenost", tvrdím. Současné "řešení" stagnace vyspělých ekonomik je významné přilévání oleje do ohně.
Inflace dle ČSÚ (o jejích nedostatcích ve výpočtu již víme z textu výše) za rok 2012 se očekává ve výši přes 3 %.
Veškeré současné stimuly ekonomik vedou k tvorbě nových peněz, které se naplno projeví, až se ekonomiky rozjedou. V takové čase je zřejmě třeba počítat s velmi vysokou inflací. Tříprocentní inflace v ekonomice, která je v recesi, je hodně významným strašákem. Jde také mimo jiné o jev zvaný stagflace.
Závěr pro finanční přípravu
Při finanční přípravě na stáří je třeba počítat při investičních rozhodnutích s inflací alespoň ve výši 3% ročně. Tato skutečnost významně ovlivní rozhodnutí, zda daný investiční krok je reálně výnosný nebo jen nominálně výnosný.
Od veškerých investovaných prostředků chtějte tedy minimálně 3 % čistého a skutečně dosaženého zhodnocení ročně, aby váš majetek reálně neklesal.
Rozdíl mezi nominální a reálnou hodnotou bude předmětem dalšího článku v ekonomicko-finančním seriálu na mém blogu. Seriál v prvních lekcích začíná osvojením finančních principů ze širšího ekonomického pohledu.


Finanční příprava na stáří (2.díl) - Zaměření na reálnou hodnotu
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/316276/Financni-priprava-na-stari-2dil-Zamereni-na-realnou-hodnotu.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Investovat nebo spořit peníze s vidinou nominálního zisku je v našich končinách naprosto běžné. Co ale vůbec běžné není - je rozhodování o vhodnosti investice nebo spoření s ohledem na reálný výnos plynoucí z tohoto rozhodnutí. A přitom právě zaměření na reálnou hodnotu je klíč k tomu, aby majetek v čase skutečně rostl. V opačném případě investujeme či spoříme a přitom majetek ztrácíme.
To považuji za silnou zvácenost.

V 1. díle ekonomicko-finančního seriálu jsme se zaměřili na inflaci. Roční inflace v přeneseném smyslu slova udává, o kolik procent poklesla za rok kupní síla peněz. Tedy pokud dosáhla roční inflace 3 %, pak suma 10 000 Kč, která byla rok někde uložena, má po roce kupní sílu již pouze 9 708,70 Kč. Tedy ještě jinak, že dnes si za nominální sumu 10 000 Kč koupíme to, co jsme si mohli koupit před rokem za 9 708,70 Kč.
Vzorec pro výpočet reálné hodnoty:
 
                          HN
HR se rovná  ------------
                      ( 1 + i )n
 HR je reálná hodnota peněz, HN je nominální hodnota peněz, i je roční míra inflace a n je počet let.

Nominální a reálná hodnota peněz do jisté míry vysvětluje, proč vše zdražuje. Velmi špatně na tom jsou zejména staří lidé, kterým životní náklady vzrostly nejvíce. Jsou na tom špatně proto, jelikož položky jako léky, zdravotní péče a energie (tedy položky, které nejvíce spotřebovávají) rostou nejrychleji. Pokles jejich kupní síly je tedy mnohem větší než tvrdí oficiální "průměrná inflace všeho zboží a služeb".
Jak se tedy správně zaměřit na reálnou hodnotu, aby majetek díky investicím (popřípadě spoření) skutečně rostl?
Je třeba velmi jednoduše prověřit, zda dosažený čistý výnos z plánované investice vyrovná alespoň pokles kupní síly peněz, které byly v investici po dané období vázané. V opačném případě, tedy že alespoň takového výnosu nebude dosaženo, pak člověk investoval peníze (tedy i riskoval své peníze), aby si později vybral peněz méně. Vybere si jich reálně méně, jelikož si za ně reálně méně koupí.
K tomuto jednoduchému prověření, jaký minimální výnos za dané období od investice požadovat naleznete v tabulce: minimální požadovaný výnos z investice.
Pokud tedy například někde investujete své peníze po dobu 6 let, pak pro rozhodnutí zda jde o reálně výnosnou investici je stěžejní hranice výnosu ve výši 19 %.
Závěr pro finanční přípravu:

Použijte tabulku minimálního požadovaného výnosu z investice (popřípadě si vytvořte svou vlastní) a ověřte, zda vůbec uvažovaná investice dává reálný smysl. Investovat nebo spořit s konečným efektem reálně ztratit majetek, není dobré rozhodnutí.
V případě, že už teď se lehce chytáte za hlavu, když si více představíte, jak vlastně reálně pracují vaše peníze například v mnoha finančních produktech, pak máte lehký náskok před dalším dílem. V něm se budeme věnovat reálné "výhodnosti" některých finančních produktů, které jsou považovány za stavební kámen finančního zdraví, neřku-li finanční přípravy na stáří.
Já spíše tvrdím, že jsou základem pro finanční smrt. Ale to skutečně až příště.


Finanční příprava na stáří (3.díl) - (NE)výnosné finanční produkty
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/317622/Financni-priprava-na-stari-3dil-NEvynosne-financni-produkty.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Lidé často u svých finančních rozhodnutí slepě poměřují částku, kterou za dobu spoření/investování vložili a jakou částku dostanou (spíše je jim slíbena) v okamžiku výplaty zpět. V žádném případě však toto poměření nevypovídá o tom, zda člověk svým rozhodnutím zbohatl. Dnes si tuto slepou víru ve zdánlivou výnosnost finančních produtků rozebereme na dvou známých finančních produktech - stavebním spoření a penzijním připojištění.
V minulém díle jsme si vysvětlili, že čím delší dobu někde vážete své peníze, tím větší výnosnost je třeba od investice požadovat, aby sloužila ke svému účelu tedy - k reálnému zvýšení bohatství či akumulaci majetku. Pokud alespoň tohoto minimálního požadovaného výnosu není dosaženo, pak díky spoření/investici o svůj majetek reálně přicházíte, tedy chudnete.
Ono je totiž velmi rozdílné poměřovat naspořenou částku v jejím nominálním vyjádření (tj. číslo, které vidíme na výpisu z investičního účtu) s částkou, kterou jste do daného nástroje vložili nebo když poměřujete částku s vloženou částkou tak, že vás zajímá, co si za danou částku v okamžiku její výplaty reálně koupíte. Tento rozdíl je velmi významný.
Příklad č.1 - Stavební spoření
Klasickým prodejním argumentem od prodejců stavebního spoření bude, že pokud budete do stavebního spoření vkládat ročně 20 000 Kč, pak za 6 let trvání smlouvy obdržíte zhruba 141 000 Kč. Klasický klient tohoto prodavače stavebního spoření zajásá, jelikož si spočítá, že do produktu vloží za 6 let 120 000 Kč a na jeho konci dostane o 21 000 Kč více (a takovou částku přeci na zemi nenajde). Sám uspokojen svým moudrým finančním rozhodnutí, však zapomíná zcela na zvážení konečné částky s ohledem na to, co si za danou naspořenou částku 141 000 Kč za 6 let skutečně koupí. Zboží a služby přeci každoročně zdražují (říkáme tomu inflace, ještě lépe ztráta kupní síly peněz). Za těchto 6 let trvání smlouvy při roční inflaci 3 %, bude každá koruna mít reálnou hodnotu už jen 83,75 haléřů z té dnešní (při vyšší inflaci dokonce ještě méně). Klient stavební spořitelny tak nemá reálně k dispozici sumu 141 000 Kč nýbrž sumu přepočtenou do dnešních peněz ve výši 118 088 Kč. A to vložil do produktu 120 000 Kč.
Tabulka s výpočty pro stavební spoření zde. [/b]
Jeho bohatství tak reálně pokleslo. Za naspořené peníze si toho může koupit méně. A právě v tomto leží skutečná nevýhodnost finančních produktů.
Ještě zajímavější je z ekonomicko-finančního pohledu situace u penzijního připojištění.
Příklad č.2 - Penzijní připojištění
Penzijní připojištění bylo hojně nabízeno mladým lidem, kteří mají myslet na své stáří co nejdříve. Rozhodně by měli na své stáří myslet co nejdříve, nicméně od penzijního připojištění by měli dát ruce pryč. Investované peníze se totiž v tomto produktu drží často více než 30 let. Za 30 let při inflaci 3 % ročně dojde k znehodnocení peněz v takové výši, že každá koruna bude mít reálnou hodnotu už jen 41,20 haléřů z té dnešní. Pokud tedy prodavač penzijka ukazuje náramný výkon v podobě poměru vložené částky ve výši 360 000 Kč (měsíčně 1 000 Kč, po dobu 30 let) k slibované částce před daní ve výši 723 280 Kč, klient má zdánlivou představu o výnosu 89,2 %. Problém je, že tento výnos byl dosažen za období 30 let a je nedostatečný, protože při zohlednění ztráty kupní síly peněz má klient po 30 letech k dispozici částku přepočtenou na dnešní peníze okolo 280 000 Kč.
Tabulka s výpočty pro penzijní připojištění zde.
Opět je dokázáno, že bohatství reálně pokleslo. A tuto jednoduchou analýzu výnosnosti lze provést u každé investice či finančního produktu.
Závěr pro finanční přípravu
Zdánlivá výnosnost finančních produktů je pouze iluzí. Pro skutečnou finanční přípravu na stáří je třeba hledat takové investice, které dosahují mnohem větších výnosů (a paradoxně i při nižším riziku). Jaké? O tom blíže zase v dalších dílech.


Finanční příprava na stáří (4.díl) - Drahé kovy
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/320094/Financni-priprava-na-stari-4dil-Drahe-kovy.html
ht
Kontakt :http://www.romansebl.com/kontakt/
Historie se opakuje stále dokola. Lidstvo jakoby zkušenost předků nechtělo respektovat a udělá vždy tu samou chybu znovu. Jinak tomu není ani u finanční historie. Zadlužování, nekryté měny, hyperinflace, různé formy zabavování majetku - to vše přichází opakovaně. Nad všemi nejistotami finančního světa stojí jedna jistota nad všemi - drahé kovy.
Nejcennější základ pro osobní finanční vzdělání může člověk získat studováním historie peněz. Ve finančním světě se totiž děje stále to samé dokola (liší se jen parametry prostředí ale v zásadě jde o naprosté opakování). Například už ve starém Římě potřebovali k financování svých válek stále více a více finančních prostředků. Větší území také znamenalo větší náklady na byrokracii a na správu těchto celků. Peníze díky finanční náročnosti válek docházely, a proto panovník dostal vynikající radu od svých rádců, aby si nějaké peníze prostě sám vytvořil. Toto nebylo možné do doby, dokud peníze byly v daném území pevně vázané na obsah drahého kovu (nejčastěji stříbra) v dané minci. První tendencí, jak vytvořit více peněz ze stávajícího množství potřebných drahých kovů, které krylo hodnotu platidla, bylo snižovat obsah drahého kovu v mincích a tím peníze fakticky devalvovat (snižovat jejich reálnou kupní sílu). V poslední fázi pak došlo k úplnému odpoutání od jakékoliv garance nějakého obsahu drahého kovu v minci. Peníze se tím okamžikem staly plně nekrytými. Toto se opakovalo v mnoha a mnoha říších a historických obdobích.
V novodobé historii procházíme velmi obdobným vývojem. K úplnému odpoutání peněz od zlatého standardu došlo v roce 1971 - došlo tedy na onu poslední fázi. A v posledních letech, kdy se celosvětová ekonomika založená na soustavném vytváření dluhů zabrzdila, zaplavují centrální banky trh novými a novými penězi, které znehodnocují ty stávající a vytváří tak spirálu, která se úplně vymkla kontrole.
Zatímco mocní světa hlásí, že vše nejhorší je za námi. Krachují další banky a systém je více a více ve velmi kritickém stavu. Otázkou je, co vše ještě může vůbec vydržet a také jak dlouho to může vůbec vydržet.
Drahé kovy (zlato, stříbro a další) mají pro investora tu vynikající vlastnost, že jsou zcela omezeny svým dostupným fyzickým množstvím na světě. Právě proto byly vždy drahé kovy překážkou pro panovníka ve znehodnocování peněz. Aby totiž mohl takový panovník vyrazit více mincí, musel by k tomu mít potřebný obsah drahého kovu. Ten však neměl, protože množství drahých kovů má svůj limit. V historii se lidé vždy vraceli zpět k drahým kovům, protože ty jediné jim poskytují onu jistotu hodnoty. Dnešní peníze nemají sami o sobě žádnou hodnotu.
Vše, co je nám dnes vštěpováno, že je naše jistota na stáří, má velmi křehkou skořápku na povrchu. Skutečně je důchodový účet něčím, co bude mít vždy nějakou hodnotu? Opravdu je číslo na bankovním účtu něčím skutečným? Rozhodně není.
Skutečným majetkem jsou pouze reálná aktiva (podnik, nemovitost, drahé kovy, pozemky, umělecké předměty, sbírky apod.) Nicméně řada z těchto reálných aktiv mohou být předmětem poměrně jednoduchého procesu zabavování v případě převratů ve společnosti. Jenže takový drahý kov vám už jen tak jednoduše nikdo nezabaví. A ve velmi malém množství dokáže ukrýt vysokou hodnotu.
Závěr pro finanční přípravu
Drahé kovy vnímejte jako největší jistotu ve svém možném investičním portfoliu. Jako jistotu pro případ, že by finanční systém zkolaboval, že ostatní majetkové hodnoty jsou jejich vlastníkům velmi jednoduše zabavovány, že by se prostě historie zase jako vždy opakovala.
Za optimální strukturou majetku však rozhodně nepovažujte alokaci 100 % majetku v drahých kovech. Jde pouze o jednu velmi důležitou složku takového portfolia vzhledem v době, v které z pohledu historie peněz žijeme. Jsme v období, kdy peníze už jsou dávno naprosto nekrytým oběživem.

Finanční příprava na stáří (5.díl) - Předsudky a pohodlnost
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/322434/Financni-priprava-na-stari-5dil-Predsudky-a-pohodlnost.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Je to skutečně zajímavě zvláštní svět! Když potřebujeme něco spravit, svěříme se do péče opraváře a ten věc spraví. Po opravě následuje platba. V oblasti osobních financí/investic postupují mnozí zcela nepřirozeně. Svěří se do péče zástupce z finanční instituce, mylně je považuje za opraváře. A platí opraváři za opravu ještě před jakýmkoliv výsledkem opravy. Co je k tomuto konání vede? Předsudky? Nebo jen čistá pohodlnost? Vždyť tu jde ale o peníze...
Pokud bychom pokračovali při zjednodušování toho, co mám na mysli přirovnáním k opraváři, pak si můžete představit onen samotný rozpor. Opraváře si najímáte takového, u kterého víte, že vám danou věc opraví. Za jeho službu pak platíte v okamžiku, kdy vidíte, že je věc spravená.
Při nakládání s penězi, od kterých lidé očekávají, že budou nějakým způsobem pracovat, dělají však úplný opak. Opravář je často sám kontaktuje, že by pro ně byla velká škoda, pokud by něco nepotřebovali opravit (mnohdy bankou zjištěná "přebytečná likvidita na účtu"). Popřípadě se za nějakým opravářem vydají, protože například slyší své známé, že opravují. Nebo vidí reklamu zacílenou na uvědomělé, která tlačí ke klasickému "opravujte, než bude pozdě" (klasická tlačka do penzijních fondů). Všechny tyto postupy mi ale tedy přijdou s prominutím padlé na hlavu. Úplným hřebíkem do rakve pro osobní investice je fakt, že tyto "opraváři" jsou placeni bez jakékoliv návaznosti na reálný výsledek jejich práce.
"Vaše peníze se budou zhodnocovat okolo 6 % ročně". Je to málo, je to hodně? Nebo ještě hůře - je to lepší než nic ne? Ještě určitě několik let mi bude trvat, než blíže pochopím motivy, s jakými se lidé obracejí na zástupce finančních institucí, kteří přeci zcela logicky mají jediný záměr - prodat. Podpis = prodej. Podpis = provize. Je jedno co a je vlastně jedno s jakým výsledkem pro klienta, podpis rovná se provize. Ostatně správná otázky by byla, kde se těch 6 % ročně vezme? A když Vám někdo řekne, že takto roste dlouhodobě trh, rovnou ho nakopejte.
Předsudek, že zástupce z finanční společnosti penězům rozumí lépe než vy, stojí velké peníze. Pohodlnost ležící v iluzi, že za podpis u přepážky a nastavení trvalého příkazu si pořizujete lepší finanční budoucnost, bude draze vykoupena. Mohu se mýlit v mnoha věcech, ale rád bych řekl jedno, a nechť je mi to všude připisováno: Tvrdím, že veškeré klasické finanční produkty slibující zhodnocení stojí s ohledem na finanční přípravu na stáří absolutně za nic.
A důvody tohoto tvrzení? Jsou prosté a jsou také naším..
Závěrem pro finanční přípravu:
1. Vždy, když budete mít potřebu někam alokovat své peníze zvažte dostupné alternativy a souvislosti pro portfolio z této alokace plynoucí - z minulého dílu například víte, že drahé kovy vám pomohou finančně uspět i v případě, že by stávající finanční systém nerozdýchal své obrovské problémy, ve kterých se nachází.
2. Vždy, když budete mít možnost volit mezi investicí krytou reálným aktivem (aktivum na které si můžete sáhnout, stěny podniku který vlastníte, stěny bytu který pronajímáte apod.) a investicí krytou pouze vývojem trhu (akcie, podílové fondy, investiční pojistky) volte tu pro vás selským rozumem bezpečnější variantu.
3. Vždy, když budete chtít být pohodlí zkuste být nepohodlní a hledejte zajímavější cesty ke zhodnocení peněz, než jaké nabízejí reklamy nebo sousedé. Sám praktikuji s klienty pouze některé z cest - ty, ve kterých jsem si dostatečně jistý. Jsou na světě tací, pro které umí být jistotou akcie, ač sám je dle bodu 2. uvádím jako riskantnější.
4. Nepodlehněte předsudku, že vašim penězům rozumí někdo za přepážkou lépe než vy sami. Když něčemu nerozumíte, nejděte do toho jen kvůli tomu že ten za přepážkou vypadá, že tomu rozumí.
5. Postupujte podle jednoduché rovnice, chtějte selským rozumem podložený výnos přes 10 % ročně krytý reálným aktivem. U toho můžete začít. (Uvidíte, jak jsou rádoby vhodné investiční nástroje zcela nevhodné).
A prosím vždy, když vám někdo bude tvrdit, že trh dlouhodobě roste tolik a tolik procent a proto i vaše peníze se tak budou zhodnocovat, jen když vydržíte peníze posílat, dejte mu jednoduché sbohem.
 

USA na pokraji kolapsu - čekejte velký převod bohatství
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/283578/USA-na-pokraji-kolapsu-cekejte-velky-prevod-bohatstvi.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Zatímco se zájem všech upírá na Evropu a její dluhovou krizi, mnohem větší časovaná bomba tiká za mořem v kolébce finančního světa.
I když v čase prázdnin média více pozornosti věnují jiným tématům, než je dluhová krize v Evropě, která se nese v duchu faktických bankrotů jižních států (je jedno jak moc peněz budou mocnáři dále tisknout, ty země již fakticky zbankrotovaly), můžeme toto téma opět očekávat po prázdninách. Hoteliéři se vrátí z ostrovů, turisté do svých domovů a bude na čase se opět potkat s realitou. Rekordní nezaměstnanost, rekordní úroky, za které si jednotlivé státy půjčují peníze na financování státních rozpočtů, opět rozvíří vlnu otázek o budoucnosti Evropy. Pozornost by však měla být upřena i za moře.
Je tomu přes rok, co Spojeným státům americkým byl ratingovou agenturou Standard & Poor’s odebrán USA prestižní rating AAA (stalo se tak dne 6. 8. 2011) a rating byl snížen na AA+ s negativním výhledem do budoucnosti. Toto znamená, že je agentura připravena rating znovu snížit. Neotřesitelná pozice vedoucí země světa se poprvé zatřásla. Reakce státníků nebyla nijak překvapivá, hrozili žalobami na tuto agenturu. USA přeci nemohou přijít o svůj AAA rating. Americká Federální rezerva (FED) v této souvislosti prohlásila, že snížení ratingu neznamená růst rizika při koupi státních dluhopisů. Moc je sladká, lživá prohlášení FEDu také. Ale trh je a bude vždy mocnější. Rating je ukazatel důvěryhodnosti státu dostát svým závazkům. Tyto závazky nejsou Spojené státy schopny kočírovat a v minulém roce zdlouhavě navyšovaly dluhový schodek, díky čemuž se USA dostala až na pokraj úplného nedostatku peněz, kterými by pokryla své výdaje. To by znamenalo fakticky krach USA. Snížení ratingu na AA+ tedy byl pouze pověstnou první vlaštovkou, ale je-li stát de facto na pokraji bankrotu, rating by měl mít ještě mnohem nižší. Další snižování ratingu povede k růstu úroku, za který si bude USA půjčovat peníze na trhu na svůj prodělečný provoz. Růst úroků povede ještě k většímu zatížení státního rozpočtu a celý dluh se stane naprosto nekontrolovatelným.
Dovolím si plně souhlasit s názorem, který včera prezentoval Peter Schiff (ekonom, který velmi dobře s předstihem předpověděl pád trhů v roce 2008) na svém blogu (Peter Schiff – blog). Důvodem, proč vše ještě nezkolabovalo, jsou velmi nízké úrokové sazby USA a ty jsou nízké, jelikož riziko není aktuálně správně vnímáno. 
Čína jako hlavní věřitel USA dlouhodobě nabádá k ustanovení nové rezervní měny, která by nahradila americký dolar. Hlavní věřitel se tedy jistě pokusí USA srazit na kolena, až přijde vhodná doba. V té době také čeká svět velký převod bohatství. A bude záležet na naší přípravě, zda budeme na straně, která získá nebo ztratí. Nějaký čas nám na přípravu zřejmě stále zbývá.

Centrální banky a finanční zasvěcenci se připravují na něco velkého
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/284124/Centralni-banky-a-financni-zasvecenci-se-pripravuji-na-neco-velkeho.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Právě teď, zasvěcenci z Wall Street a centrální banky po celém světě podnikají poněkud neobvyklé kroky. Dá se spekulovat, že se připravují na nějaký druh finanční krize? Je to dost dobře možné.
Více než 600 vysoce postavených bankéřů rezignovalo na své posty během posledních 12 měsíců. A rozhodně to není jediný důkaz, který naznačuje, že se zasvěcenci finančního systému připravují na něco skutečně velkého. Známý finanční spekulant/investor George Soros, který vydělal v devadesátých letech miliardu dolarů při spekulaci na pokles britské libry, je velmi dobře propojen s finančním světem. Soros má často výrazný náskok před ostatními a proto se jej vyplatí sledovat, pokud chceme přijít na to, zda se něco velkého nechystá. Tím, že je schopen si vytvořit před ostatními náskok, se stávají jeho aktuálně podnikané kroky poněkud znepokojivé (dost dobře se dá říct i alarmující). Soros se totiž zbavil svých pozic v akciích hlavních finančních společností, jak dokazuje report americké komise cenných papírů (SEC) a skupuje fyzické zlato. Skutečně to nic neznamená, že se Soros zbavuje všech akcií bank a nakupuje za utržené peníze zlato? Jeho kroky by dávaly perfektní smysl, kdyby tento investor byl přesvědčen, že nastane kolaps finančního systému.
Sám v poskytnutém rozhovoru pro Newsweek tuto možnost připustil a řekl. „Nejsem tady pro to, abych vás potěšil. Situace je vážná, čelíme velmi těžké době, která je v mnoha ohledech srovnatelná s Velkou hospodářskou krizí ve 30. letech. Čelíme všeobecnému snížení výdajů v rozvinutém světě, což bude znamenat dekádu větší stagnace, možná hůře. Nejlepší scénář je deflační prostředí. Nejhorší scénář je kolaps finančního systému.“ O tom, jak hovořil i o možných důsledcích následujících po tomto kolapsu, raději psát nebudu.  Každý si zachovejme vizi takového světa svou vlastní.

A není jediný, kdo podniká neobvyklé kroky.
Miliardář John Paulson, který vydělal na krizi z roku 2008 20 miliard dolarů, nakupuje zlato jako šílený. 44% z majetku svého 24 miliardového fondu alokoval do cenných kovů. Centrální banky nakoupili ve druhém čtvrtletí tohoto roku o téměř dvakrát více zlata než za stejné časové období před rokem.  157,5 tun zlata je největší poptávkou centrálních bank od doby, kdy se tento sektor stal čistými kupci tohoto kovu. Čistými kupci se centrální banky staly v 2Q/2009 (předtím dvacet let centrální banky rok co rok prodaly dohromady trhu více zlata, než koupily – byly čistými prodejci). 
Netvrdím, že z uvedeného vyplývá, že nakoupit za všechny své úspory fyzické zlato je jediným možným východiskem. Ale rozhodně se domnívám, že něco velkého přichází. Chování centrálních bank a zasvěcenců finančního světa jsou toho důkazem. Je tedy třeba učinit přípravu.
Umíte si představit, co by finanční kolaps znamenal pro vaše úspory a vůbec majetek, pokud je umístěn pouze ve smlouvách na finanční produkty? Buďte pozorní, s kým se radíte o svých financích a jaký vám to dává výsledek a smysl.
Východisko i cesta k majetku a jeho uchování vede přes proměnu hrozby v příležitost. Čím větší tato hrozba je, tím větší je i ona příležitost.


Jak přijít o milion díky radě finančního poradce
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/285168/Jak-prijit-o-milion-diky-rade-financniho-poradce.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Dávejte si dobrý pozor na finanční poradce (typ "jsem zdarma"), kteří klientům bez ostychu doporučují životní pojištění, uzavřené na několika tisícové částky jako druh spoření. 
Co je to ale proboha za spoření, když už ze samotného názvu často vyplývá, že jde o životní pojištění. Tedy o finanční produkt, který má krýt rizika nikoliv sloužit ke spoření. Při své praxi se nyní často setkávám se zvýšením výskytem lživých názvů takových finančních produktů jako například „důchodový program“ nebo ještě lépe „evropská důchodová penze“ apod. A přitom pokud se na danou smlouvu podívám blíže, je jasné, že jde o druh investičního životního pojištění – tedy záležitost zcela odlišnou.
Proč je tento druh životní pojištění pro finanční poradce tolik zajímavé?
Málo kdo si dokáže představit, že by měl klasickou pojistku za 2 000 Kč, ale pokud vám někdo řekne, že si zároveň spoříte, pak ani více tisíc pro vás nemusí být žádný limit! Tento druh pojištění tedy přináší ze všech finanční produktů nejvyšší provizi z chyceného klienta, protože jde stále o pojištění a lze do něj snadno získat velké měsíční platby od klienta. Poradci jsou nuceni plnit obchodní plán, jehož hlavní součástí jsou právě pojistky. Zaručuje navíc také rychlý růst poradce v hierarchii a proto lidé, kteří jsou manažery, jsou jednoduše často lidé, kteří prodali nejvíce pojistek (realita o tom svědčí). Životní pojistka je doslova orgií pro každou finanční instituci a proto poradce tolik motivují k jejich prodeji. Taková „pojistka se spořicí složkou“ totiž v sobě dokáže skrýt neuvěřitelné množství různých skrytých poplatků, ze kterých se pojišťovně velmi dobře žije.
Dokazuje to velmi jednoduchý a poměrně běžný příběh, se kterým se mi svěřil jeden známý po tom, co přečetl pár mých článků vyslovující se proti finančním produktům. Nechal si od jakéhosi finančního poradce (typ "jsem zdarma"), který mu po telefonu nabídnul přípravu finančního plánu (či něčeho takového), zpracovat, jak má naložit s volnými 1500 korunami, které mu mají sloužit ve stáří. Z počátku setkání poradce prý hovořil něco o penzijním připojištění, pak ale obrátil, že není tak výhodné a flexibilní jako to, co mu ukáže on. Připravil mu samozřejmě investiční životní pojistku a ani to neskrýval za nějaký název typu „důchodový program", jak poslední dobou vídám - měla následující parametry:
Doba pojištění: 35 let    (do věku 60 let  - do důchodu chtěl známý přeci jít co nejdříve)
Předpokládaný výnos: 9% p.a. (když se známý zeptal proč zrovna tohle číslo, tak prý takhle rostou dlouhodobě akcie - což ho asi mělo uspokojit a naprosto uklidnit)
Platba: 1500 Kč/měsíc
Za 35 let tedy dle jeho modelu do tohoto finančního paskvilu nasype 630 000 Kč.  A hodnota jeho fondu má být na konci trvání smlouvy 3,2 mil Kč. Takto „vysokého“ výnosu prý dosáhne díky tomu, že je mladý a může si tedy dovolit investovat dynamicky. Onen očekávaný výnos 9 % ročně díky dynamické investici raději nebudu vůbec komentovat - znamená to, že finanční poradce mu modeloval situaci, kdy fond do kterého investuje, vzroste na ceně 20 krát za dobu 35 let (výpočet složeným úročením = 1,09^35) a poroste tímto tempem 9 % p.a. i v posledních měsících trvání smlouvy (jinak by přeci mohl o značnou část úspor přijít). Dává si den na rozmyšlení, což poradce doslova uráží, připravil mu přeci tak hezký produkt.
Jednoduchou matematikou složeného úročení jsem mu spočítal, jak by se investice chovala, pokud by investoval do něčeho, co má výnosnost 9 % napřímo bez pomoci životního pojištění (použil jsem stejné výchozí parametry jako poradce – zhodnocení 9 % a platbu 1500 Kč/měsíc po dobu 35 let). Vyjde mi, že by cílová částka měla být 4,2 mil tedy o celý milion více, než jak modeloval poradce.
Asi se jeden milion korun v životním pojištění nedopatřením zatoulal do kapsy životní pojišťovny pomocí různých skrytých poplatků a dalších tax, a to přesto, že poradcův papír z pojišťovny tvrdil, že na poplatcích zaplatí "jen" 60 tisíc.
Známý si teď možná řekne, že ten milion ušlé příležitosti není tak důležitý přeci. Důležitější je, aby finanční poradce, jehož služby jsou zdarma, měl svou provizi a byl v žebříčku poradců zase o kus výš. Co naplat, že ho uvrtá do smlouvy na 35 let, přislíbí výnos 9 %, kterého rozhodně nedosáhne a pokud by to přeci jen skutečně vyšlo, přijde díky jeho radě "zdarma" tak jako tak o 1 milión korun. Naštěstí můj známý není až takový dobrodruh, velice jednoduchý výpočet mu ukázal, že tudy cesta nevede.
Dávejte si pozor na finanční rady zdarma (i na ty placené).
Na ty já už skutečně neslyším, jak víte.
A co také nechápu je to, že si finanční poradci vybírají klienty a ne klienti své rádce.

Být šťastný a bohatý
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/286068/Byt-stastny-a-bohaty.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
To by se zachtělo být asi všem z nás. O naplnění tohoto snu rozhoduje zejména naše mysl. Peníze jsou jenom myšlenka a proto záleží na našem uvažování.
Dnešní článek nebude tolik finanční, jak si pravidelní čtenáři mého blogu již zvykli. O úspěchu na cestě k majetku a bohatství totiž rozhodují i jiné faktory než jen uskutečněná finanční rozhodnutí. Je třeba zdůraznit použité slovo "uskutečněná" jelikož mnozí namísto akcí, které by je dovedli k jejich cíli, o nich raději nekonečně dlouho přemýšlí. Naleznou stovky možná tisíce důvodů, proč si daný záměr nemohou dovolit, i když o něm ví, že by je určitě posunul alespoň kousek kupředu - blíže za svým snem. Volí argumenty vyhovující pohodlnosti člověka namísto toho, aby se zeptali na náročnější a hlavně zajímavější otázku "Jak si to mohu dovolit?" a tím nalezli možnou cestu.
Na svém webu, ve svých článcích i při konzultacích se snažím ukázat na možné cesty k majetku a následně k bohatství. Je to ale jen pár cest z mnoha, po kterých se lze vydat. V případě, že rozumíte jiné cestě, pak se po ní vydejte. Nemám skutečně žádný recept na rozum. A kdokoliv z vašich poradců a vlastně i přátel si to o sobě myslí, pak vážně přemýšlejt o jeho výměně. Ředitelem vašeho života jste pouze vy a nikdo jiný. Pokud něco skutečně chcete, zvedněte se a jděte za tím. Ono neuspět často znamená mnohem víc než uspět. Je to škola poněkud tvrdá ale o to přínosnější.
Bohatými můžete být až tehdy, pokud uvěříte, že můžete být bohatými. Česi rádi závidí jiným jejich úspěch (zloděje a lháře ponechme stranou - politikou se skutečně nezabývejme) namísto toho, aby se ptali na to, jak je možné to také dokázat. Žijeme v době, která nemá co do počtu příležitostí téměř žádnou konkurenci v dějinách. Ano, někteří nenapravitelní opět zarýpou, že nemovitosti bylo skvělé nakupovat před 15 lety, že české akcie bylo skvělé nakupovat okolo roku 2003. Ale pokud i tito nenapravitelní změní svůj styl přemýšlení a uvidí svět jako svět plný příležitostí (viz. krátký článek o Donaldu Trumpovi), budou mnohem blíže k tomu být šťastní a bohatí.
Nevěřte, když vám někdo říká, že je lepší být šťastný a ne bohatý. Buďte prostě obojí. Finanční problémy už rozdělilo nespočet rodin, přátelství a lásek - tedy hodnoty nejvznešenější. 
A každý může být bohatý po svém.
Mnozí chudí lidé jsou chudí, protože se vzdali svých snů.

FED dál zabíjí americký dolar. Spořit nedává smysl.
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/287952/FED-dal-zabiji-americky-dolar-Sporit-nedava-smysl.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Na konci minulého týdne FED oznámil, že spustí naprosto neomezený tisk dolarů tempem 40 mld. USD/měsíc. Kupní síla dolaru a ostatních měn tak časem výrazně klesne. Úspory budou nenávratně znehodnoceny.
Třetí kolo tzv. kvantitativního uvolňování (QE3), které fakticky spočívá v „tisku“ nových dolarů, bude mít masivní rozsah. Poprvé totiž FED oznámil, že bude tisknout tak dlouho, dokud nebude stav ekonomiky v pořádku. Jedná se o vyjádření, které se může jevit tak, že se o nás mocní světa postarají. Jenže tento záměr má naprosto opačné a fatální důsledky. FED si dnem 13.9.2012 dal neomezený mandát. Onen v podstatě ničím neomezený tisk dolarů bude znamenat, že trh bude zaplaven velkým množstvím nových dolarů, které znehodnotí všechny dolary stávající (stejně jako tomu bylo při realizaci QE1 a QE2). Galon benzínu tedy dost jistě nebude stát 4 dolary ale 5, 10, 20 a nebo možná i 50 dolarů – prostě tolik podle toho kolik FED za celou dobu natiskne. Situace se tak naprosto vymyká kontrole.
Neomezenost tohoto tisku nových dolarů zabíjí den po dni americký dolar a zřejmě způsobí i jeho smrt. Až i veřejnosti dojde, jak je dolar ve skutečnosti bezcenný, ztratí v něj důvěru. A jelikož nekrytá měna je založena pouze na důvěře, americký dolar toho dne zemře. Všechny ostatní měny světa jsou na dolar jako na hlavní rezervní menu navázány. Díky tomu se samozřejmě tento problém týká i nás. Zdá se mi, že není otázkou, zda k tomuto procitnutí ohledně bezcennosti nekrytých měn dojde, ale kdy k tomu u veřejnosti dojde. Při 20 dolarech za galon nebo při 10? Při 100 Kč za chleba nebo ceně vyšší?
Veškeré komodity jsou na trhu vyjádřené v dolarech, pokles kupní síly dolaru, tedy tlačí ceny těchto komodit (ropa, pšenice apod.) nahoru. Životní náklady tedy lidem rostou, zatímco jejich příjmy stagnují, popřípadě rostou výrazně pomaleji. A to je příčinou, proč se střední třída vytrácí. Výdaje domácností prostě rostou rychleji než příjmy. A proč tohle FED dělá? Protože opačného scénáře, kdy ceny padají, se bojí ještě více. Ceny aktiv díky tomuto tisku peněz uměle porostou a mocní tohoto světa nedrží své bohatství v nekryté měně, nýbrž v aktivech které vlastní. Vlastní pole, na kterém se drahá pšenice sklízí. Vlastní ropnou společnost, která drahou ropu těží. Vlastní nemovitosti, u kterých rostou nájmy. Hájí tedy pouze vlastní zájmy. Vždyť FED byl založen právě těmi nejmocnějšími z finančního světa a jednalo se o zcela řízený proces.
Ona je to skutečně zcela jednoduchá hra, až tomu mnozí nebudou chtít uvěřit.
Zatímco veřejnost je nabádána ke spoření, čímž díky poklesu kupní síly peněz (inflaci) reálně chudne. Bohatí dělají přesný opak - chytře utrácejí – nakupují aktiva. Ta s poklesem kupní síly peněz rostou na ceně, aby znehodnocení nekryté měny tímto růstem vykompenzovala (k jejich pořízení je v čase potřeba více těch méněhodnotných peněz).
To, že centrální banky zaplavují trh novými nekrytými penězi, které znehodnocují ty stávající, nijak nezměníme. Nezměníme ani fungování tohoto finančního systému. Můžeme však pochopit tuto hru a dle toho pracovat se svými penězi.
Spoření nemá ve finančním systému s nekrytou měnou smysl. Úspory se znehodnocují (navíc je spravují právě ti mocní, a mohou tak za vaše dnešní peníze pořídit více aktiv pro sebe, než by tak mohli učinit v budoucnu se znehodnocenými penězi). Jde o naprosto dokonalou loupež.
Pokud vám i přes vše uvedené dává smysl desítky let spořit nekryté peníze, místo vlastnit reálná aktiva, pak hejna prodavačů finančních produktů jsou vám na každém rohu stále k dispozici.
Já, dovolte, volím reálná aktiva.
Rádi spoříte? Tak pozor na opakování historie.
Můžeme si být jistí, že nedojde k měnové reformě, při které ztratí celoživotní úspory svou hodnotu? Můžeme si být jisti, že historie se nebude opakovat? Obzvlášt v čase předlužených států tvrdím, že si jisti být nemůžeme ani trochu.
V roce 1953 proběhla na našem území nepříjemná měnová reforma. Tato měnová reforma způsobila, že veškeré tehdejší úspory, vklady i hotovost ve "staré měně" se vyměnily v určitém poměru za měnu "novou". Čtyři dny po reformě bylo vyměněno 49 mld. starých korun za 1,4 mld. nových korun. To tedy znamená, že peníze byly vyměněny v průměrném poměru 35:1. V "nejvýhodnějším" poměru 5:1 bylo možno vyměnit částku do 300 Kčs v hotovosti a do 5 000 Kčs v případě bankovních vkladů. Čím více člověk měl ve vkladech, tím horší měl konverzní poměr. Zajímavé tedy je, že každý, kdo na to v té době měl, začínal po reformě maximálně s 60 Kčs v kapse a nějakými drobnými na vkladových účtech.
Zatímco veškeré úspory byly směněny v průměrém poměru 35:1, zboží bylo překonvertováno na nové "nižší" ceny pouze v průměrném poměru něco okolo 7:1. Cena zboží tedy nominálně poklesla 7 krát (co stálo dříve 100 Kčs, stálo po reformě 14,30 Kčs), zatímco úspory lidí poklesly průměrně 35 krát (kdo měl dříve 10 000 Kčs, měl po reformě na účtě v průměru 285,7 Kčs). Asi vám nemusím vysvětlovat, že jde o naprosto dokonalou loupež. Tato loupež byla umocněna prohlášením den před uskutečněním měnové reformy z úst prezidenta Zápotockého, který veřejnost ujistil, že k měnové reformě nedojde. Mezi lidi totiž tato informace nedopatřením začala prosakovat.
Toto je pouhá historie. Kdo však nezná historii, je odsouzen k tomu si ji prožít znovu.
Svět načal 21. století a ve své druhé dekádě zjišťuje, že je až příliš zadlužený. Zjišťuje, že sociální jistoty jsou až příliš nákladnou záležitostí a že stát se také nedá vykrádat do nekonečna. Jednoduše, že jednotlivé zadlužené státy stojí nad dluhovou propastí. Zvyšováním daní již stát neumí přivést do rozpočtu další peníze. A na výdajové stránce mu neustále rostou náklady za vypůjčené peníze, které utratil v minulosti a které si ještě ve větší frekvenci půjčuje dál. A jaký bude další průběh?
To, co nastíním, si v žádném případě nepřeji, aby skutečně nastalo. Nicméně to, jak se daná situace řeší, k těmto závěrům a dalšímu průběhu přirozeně směřuje. Centrální banky po celém světě tisknou neuvěřitelné množství nových peněz a nazývají tuto činnost pro neekonomicky vzdělané obyvatelstvo těžkým názvem "monetární expanze" nebo se naopak pokoušejí vystačit s pojmenováním "stimulace ekonomiky". Politické elity cítí potřebu, že je nutno něco dělat, protože obyvatelstvo se jim bouří. Ale stimulace ekonomiky zaprvé nepřináší onu stimulaci a zhoršují budoucí důsledky situace.
Obávám se, že ceny zboží časem díky těmto stimulacícm raketově vyskočí, dluhy se dostanou naprosto mimo kontrolu (tam už jsou dnes). A prostředkem, který se bude jevit jako zázračně jednoduchý, bude opět měnová reforma. Stát svůj dluh kouzelným proutkem "smaže" a s ním i úspory obyvatel, kteří se domnívali, že jejich úspory jsou v naprostém bezpečí. Kdo tedy zaplatí v konečném důsledku dluh? Samozřejmě věřejnost.
Své investice tedy zkuste zaměřit i na reálná aktiva (drahé kovy, nemovitosti, umění, podíly apod.), která vám zajistí potřebné bezpečí i v dobách tržních extrémů. Úspory alokovány výhradně ve finančních produktech mohou být velmi rizikovým počinem, jak nakládat s osobními financemi. Veškeré vklady v těchto produktech jsou totiž stále a jen penězi. Nejen finanční zasvěcenci (například George Soros) ale i samotné centrální banky si jsou možných rizik dobře vědomy a proto alokují část svých zdrojů do jednoho z typů reálných aktiv - drahých kovů.
Zejména pak buďte s úsporami na pozoru v době, když si někdo z mocných žádá vaši pozornost podobným prohlášením, jako pronesl v rozhlasovém vystoupení dne 29. května 1953 Antonín Zápotocký: "Naše měna je pevná a měnová reforma nebude. Všechno jsou fámy, které šíří třídní nepřátelé."
Bohužel nacházím až příliš mnoho paralel s historií, abych zůstal zcela bez obav a otázek.


A co se stane s vaším majetkem, když…
Zdroj : http://sebl.blog.ona.idnes.cz/c/282370/A-co-se-stane-s-vasim-majetkem-kdyz.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
si necháte poradit, abyste si ukládaly úspory na různé účty finančních společností, díky čemuž si máte ve stáří spokojeně žít.
Nejlépe absolutní většinu svých úspor po těchto radách pak máme tendenci směrovat do různých finančních produktů a jejich různých odvozenin. Poradci z finančního světa nám báječně poradí rozložit riziko (diverzifikovat), a proto doporučí finančních produktů hned několik. Přeci nechcete sázet jen na jednu kartu, poví vám. Problém ale je, že na jednu kartu sázíte a navíc tato karta vám v dlouhodobém horizontu nemůže přinést vítězství.
V čem tkví ta sázka na jednu kartu? V tom, že veškerý svůj majetek jsme svěřili finančním institucím. Máme běžný účet, na kterém provádíme platby, ovšem někteří lidé si zde i „spoří“. Máme spořicí účty, na které si ukládáme peníze pro větší plánované nákupy, opravy, dovolené a jiná vydání. Máme penzijní připojištění, protože přeci máme být zodpovědní a spořit si na důchod už od mládí - na důchody přeci nebude (nejčastěji zazní z nějakého PR článku penzijního fondu). A máme různé rádoby produkty investiční, jako jsou podílové fondy, důchodové programy či samotnou rakovinu osobních financí - investiční životní pojištění. Vše jsou to peníze naházené do finančních institucí, které tyto peníze spravují a prý dokonce zhodnocují (každý za zhodnocením vidíme evidentně něco jiného). Ale závažnější otázkou je, co se stane s vaším majetkem, pokud inflace vystřelí výrazně nahoru? A co se děje s vaším majetkem pokud klesá trh, na který jsou navázány vaše investiční produkty? Co když zkrachuje stát, který ručí za vaše vklady? A v případě, že by došlo například ke ztrátě důvěry v měnu (chcete-li peníze), co z vašeho životního majetku by vám nyní zbylo, kdyby se peníze a stavy účtů staly bezcennými?
Tvrdím, že svěřit svůj životní majetek (úspory) pouze finančnímu systému je extrémně špatné rozhodnutí – obzvláště v dnešní době, ve které víme, že něco není v tomto systému rozhodně v pořádku. Pokud zasvětíte svůj život posíláním trvalých příkazů na účty finančních produktů, můžete očekávat, že ve stáří dost možná odhalíte, že vše bylo naprosto k ničemu. Cílové částky na finančních produktech směřující k důchodovému věku klienta jsou pouze fiktivní čísla navíc označená sympatickým malým komentářem, že předpokládané či odhadované výnosy nejsou zaručené a není zaručena ani návratnost vložených prostředků. Za tato fiktivní čísla si navíc budete moci v té době pořídit možná jen několik kusů chleba, protože měna si rozhodně projde několika obdobími s vysokou inflací, které případné výnosy (o které se nejdříve podělíte se správcem svých peněz) dost dobře pohřbí.
Nejsem žádný pesimista. Všude jsou příležitosti, jak své bohatství reálně zvyšovat a jak se nedělit o své zisky s finančními společnostmi. Pokud to někdo umí přes obchodování akcií, ať tak činí. Pokud si někdo myslí, že mu k tomu dopomůžou ty trvalé příkazy, ať tak činí. Ale je mi takového jedince trochu líto, že si zvolil tuto cestu do pekel.
Osobně mimo základních finančních služeb, které zabezpečují mé zdraví a likviditu, věřím pouze tomu, co mám skutečně v ruce a co případně mohu nějak ovlivnit. Co mi inflace nezničí a co mi případná změna finančního systému nevezme. V tom vidím smysl investic a vůbec odkládání peněz. Podobně to vidí i lidé, kteří se o tyto možnosti investic zajímají, když spolu finanční záležitosti konzultujeme.
Nebýt na 100 % namočen ve finančním systému, který se pomalu hroutí a pokud se nehroutí, je velmi nestabilním (období výrazných propadů trhu, období vysokých inflací), pokládám za obzvláště užitečné. A k takovému závěru bych rozhodně nedospěl při naslouchání finančních prodavačů, kteří vám s klidem namodelují roční výnos 9 % po dobu 35 let a přitom vyprávějí o spokojeném stáří.
Ptát bychom se měli dokola: „Co se stane s mým majetkem, když…“ A dle toho volit složení svého

Penzijní fondy nezastavilo ani veto prezidenta. Vyhněte se jim!
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/288924/Penzijni-fondy-nezastavilo-ani-veto-prezidenta-Vyhnete-se-jim.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Prezident Václav Klaus vetoval druhý pilíř důchodové reformy. Finanční společnosti ale dále věří, že do konce roku bude schválen. Poté budou veřejnost bombardovat informacemi o jeho výhodnosti. Nevěřte jim! A penzijním fondům se vyhýbejte, jak to jen jde.
Prezident vetoval druhý pilíř důchodové reformy spočívající v individuálním dobrovolném důchodovém spoření v privátních fondech. Veto prezidenta padlo z důvodu naprostého chaosu ohledně tohoto druhého pilíře, který mohl v extrémním případě způsobit ztrátu důvěry v penzijní systém. To, že se na tak významné reformě nedokážou zúčastněné subjekty dohodnout a postupovat společně při jejím vysvětlování, ukazuje, jak šíleným monstrem tato reforma je. Vše lze do konce roku ustanovit vyhláškou, zaznívá z penzijních fondů, které se doslova třesou na kořist v podobě peněz, těch kteří monstru uvěří.
Pojďme jednoduše zanalyzovat samotný název onoho zázračného "spoření", ve kterém druhý pilíř reformy spočívá, abychom pochopili, co se v něm skrývá:
Individuální dobrovolné důchodové spoření je slovní spojení, které vám říká: "Jako stát z vás již nejsme schopni vytáhnout více peněz formou všelijakých daní, a proto se o vaše důchody již nemůžeme postarat. Vaše důchody jsou vaše věc." Toto také potvrdili svým prohlášením poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, obsahující větu, že: "důchodovou reformu již nelze financovat zvyšováním daní."
Slovo dobrovolné v sobě skrývá motivaci: "Jako stát vám dáváme tu skvělou možnost - se o sebe postarat sami." Tuhle možnost mi nikdo dávat nemusí. O této své roli samoživitele v důchodu jsem přesvědčen. A mou zcela nejoblíbenější pasáží je, že se jedná o spoření v privátních fondech. To tedy znamená, že vaše peníze budou spravovat vybrané finanční společnosti, které je budou umisťovat na trh s cennými papíry. Za tuto službu si samozřejmě budou účtovat různé poplatky. Přístup k vašim penězům budou mít od vašeho podpisu až do úplného konce "spoření". Z fondu samozřejmě nebude možno nikdy vystoupit. Finanční společnosti si tak garantují tok vaší hotovosti po desítky let a sami nejsou nijak zodpovědní za samotné reálné zhodnocení.
Celé toto individuální dobrovolné důchodové spoření v privátních fondech a další formy kolektivního investování (podílové fondy, fondy v životních pojistkách apod.) bych přirovnal k procesu, ve kterém se zavážete, že desítky let budete posílat prodejci aut vaši hotovost a on vám za ty desítky let vydá auto. Průšvih ale je, že nevíte, zda půjde o Felicii nebo BMW - popřípadě, zda to vůbec na nějaké auto vyjde.
Tím, že si pro svou budoucnost zvolíte upsání penzijnímu fondu, volíte svět financí, ve kterém peníze posíláte jiným subjektům a nad svými prostředky ztrácíte po desetiletí absolutně kontrolu.
Individuálnímu dobrovolnému důchodovému spoření v privátních fondech se vyhněte.
Jedná se o dokonalou loupež. Bez nadsázky.

Penzijní připojištění - závěrečný listopadový hon na klienty!
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/301807/Penzijni-pripojisteni-zaverecny-listopadovy-hon-na-klienty.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Prodejci finančních produktů nás v současnosti bombardují nabídkami k uzavření penzijního připojištění a tento nátlak bude pokračovat až do konce listopadu. Obchodní praktiky neznají hranici.
Za poslední měsíc jsem obdržel zhruba osm nabídek k uzavření penzijního připojištění za stávajících prý "velmi výhodných" podmínek. Tyto velmi výhodné podmínky slibují v průměru okolo 80 % nominálního zhodnocení u 30 leté smlouvy (ovšem: čím vyšší částka tím nižší návratnost). 80 procent - to se na první pohled zdá být fantastické. Nicméně leda pro člověka, který neuvažuje v kontextu ztráty kupní síly peněz během tohoto období. Pro někoho to může být výnos lákavý, pro jiného však v žádném případě. Pokud své vklady zhodnotíte o 80 % za 30 let, pak to znamená, že průměrné tempo ročního zhodnocení je na úrovni 1,98 % za rok (ověření platnosti tvrzení - 1,0198^30 =1,8 tj. 80 % zhodnocení). Člověk, který tedy věří/uvěří v onu zbožnou výhodnost penzijního připojištění (jak je nám prezentováno), se bude muset 30 let modlit, aby inflace nebyla v ročním průměru větší jak onen dosahovaný roční výnos 1,98 %. Pokud inflace bude vyšší, jeho "investice" ho o peníze reálně připravuje. Ostatně této problematice jsem věnoval celý článek.
Netuším, jaké formy nátlaku ke koupi penzijka jsou lidé ještě schopni překousnout, ale osobně mne velmi irituje, že ať se podívám kamkoliv, je mi tlačen tento finanční produkt, ať chci nebo nechci. Za vrchol představení zoufalosti finančních zprostředkovatelů jsem do včerejška považoval zaslání nabídky penzijního připojištění k vyúčtování za telekomunikační služby - hodně nepovedený spam, za který si můj provozovatel telekomunikační služby nechal jistě velmi tučně zaplatit. Samozřejmě nechybělo sdělení, že čím vyšší sjednaná částka, tím lépe (to není z hlediska návratnosti pravda - viz výše).
Včera však tento spam k vyúčtování překonal přímo jeden z penzijních fondů, který mi poslal nabídku do poštovní schránky. Na tom není až tak nic divného (ve schránce je odpadu hromada). Jenže v momentě, kdy jsem otvíral onu obálku mi začalo volat neznámé číslo. A vida jednalo se o operátorku dané finanční společnosti, která se chtěla ujistit, že mi zásilka dorazila a zda jsem si vědom příležitosti, kterou mám jen do konce listopadu (jaká náhoda). Obešel jsem všechna okna, abych se ujistil, že na mne dole nečeká finanční poradce, který dychtivě čeká pouze na můj podpis, aby mohl rychle zanést uzavřené penzijko na centrálu penzijního fondu. Samozřejmě by tuto svou cestu vážil jen proto, abych nepřišel o ty "báječně výhodné podmínky" (o tom jsem byl z telefonátu operátorky jednoznačně přesvědčen).
Postrašit veřejnost ještě horšími podmínkami v budoucnosti, které slibuje nový systém připojištění. I to je obchodní metoda, jak prodávat. A upřímně vzhledem k nastavení nového systému dost oprávněná. Všem nechávám na zvážení, zda nominální výnos 80 % za 30 let považují za tak "báječně výhodné podmínky". Jen přitom zkusme nezapomenout na jedno. Cenová hladina za tu dobu vzroste přinejmenším o 140 % (inflace 3%, 30 let). V případě možné hyperinflace mnohonásobně víc.
A jedno moudro závěrem. O investicích se zajímavou návratností se rozhodně nedozvíme v emailu s vyúčtováním za telekomunikační služby ani z nabídkového dopisu ve schránce vedle letáku z místního marketu.


Fenomén: Přicházet o peníze a nazývat to spořením či investováním
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/295342/Fenomen-Prichazet-o-penize-a-nazyvat-to-sporenim-ci-investovanim.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Mají lidé vůbec představu o tom, jak jejich peníze reálně pracují? Dovolím si tvrdit, že o tom povětšinou nemají ani nejmenší páru.
Vždy jsem si myslel, že spoření a investování má být činnost, ze které člověku plyne takový efekt, že si toho v budoucnu bude moci pořídit více. Proč by jinak člověk byl motivován k tomu své peníze svěřovat nějaké finanční společnosti, když si za ně v budoucnu bude moci pořídit méně zboží? Žít v domnění, že poskytnutý úrok (u různých typů vkladů), poskytnutá všemožná státní podpora (penzijní připojištění apod.) tento stěžejní motiv spoření a investování naplní, je naprosto mylné.
Žijeme v čase, kdy peníze ztrácejí svou kupní sílu závratným tempem. Bankéři tisknou miliardy nových bankovek, čímž znehodnocují ty stávající a budou je tisknout vesele dál. Vlády po celém světě řeší své deficity rozpočtů zvyšováním daní, čímž zvyšují ceny zboží a služeb a budou je zvyšovat vesele dál. Obecně tedy peníze mnoha vlivy ztrácejí svou kupní sílu mnohem rychleji, než se „tvoří“ ve finančních produktech. Je to zcela jednoduchá matematika.
Máte spořicí účet? Máte na něm možná báječné 2 % úroku, ale pokud kupní síla peněz klesne o 3 %, pak stejně ročně reálně přicházíte o 1 % hodnoty peněz (řeknete si možná - no a co). A co kdyby kupní síla peněz klesla za rok o 6 % nebo o 10 % a víc? Mířím těmito otázkami záměrně k tomu, že finanční produkty jsou celkově vlastně velmi rizikovou spekulací. Věřit například penzijnímu připojištění s měsíčním vkladem 1000 Kč po dobu 30 let znamená, že s celkovým vkladem 360 000 Kč si můžete v 60 letech přijít na 639 000 Kč. Zhodnocení 77,5 % vypadá na první pohled poměrně lákavě, jenže se v něm skrývají dvě zásadní sdělení:
A) Peníze pracovaly v produktu pouze tempem cca 1,93 % ročně
B) S ohledem na bod A) tedy v zásadě klient svým rozhodnutím spekuluje, že kupní síla peněz za 30 let nebude ročně klesat rychleji než 2 % (jinak se zcela vytrácí smysl spoření a investování - zhodnotit prostředky)
V případě, že by spekulace dle bodu B) nevyšla a kupní síla peněz by klesala tempem jen o 1 % ročně rychleji, než jak „pracují“ peníze ve finančním produktu (v tomto případě tedy pokles tempem 3 % ročně), tak za těch 30 let by klient přišel o 60 % hodnoty svých peněz, i když se mu na první pohled zdá, že 80 % vytvořil. Stále se vám zdá rozdíl jednoho procenta jako zanedbatelné číslo? Jde o zcela jednoduchou logiku výpočtu. Inflace za období 1,03^30 = 142 %, zatímco výnos za období jen 80 %.
Tím vším chci naznačit, že mnohým finančním produktům bychom konečně měli přestat říkat spoření či dokonce investování, když nás reálně o peníze tyto produkty připravují. Zcela se v nich vytrácí logika, se kterou chceme s penězi pracovat (zhodnocovat je).
Při svých finančních rozhodnutích se orientujte na to, co vám takové rozhodnutí přinese do vaší kapsy reálně. Nepoměřujte jen nominálně vyjádřené číslo PŘED a PO.

Za služby finančních poradců nechceme platit. Pozor co dostanete.
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/303067/Za-sluzby-financnich-poradcu-nechceme-platit-Pozor-co-dostanete.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Klasické finanční poradenství je v ČR "zdarma". Co si však koupíte za informace?
Finanční poradci jsou placeni z provizí uzavřených smluv, proto není problém takového finančního poradce najít. Každý vehementně nabízí své služby, protože značí prodej. Je celkem nemyslitelné, že by za služby finančního poradce někdo v ČR platil. Bohužel si tím vlastně lidé do jisté míry sami určují kvalitu takto poskytnuté služby.
Tím, že nejsou ochotni platit za služby v oblasti osobních financí, dávají vlastně najevo svůj nezájem o samotnou kvalitu takové služby. Mám pocit, že tím značně ovlivňují to, jaké názory jim budou prezentovány a v jaké kvalitě. Poradce, který žije pouze z provizí z uzavřených smluv má přirozenou potřebu, prodat v daném okamžiku co nejvíce smluv a v co největším objemu. Netvrdím, že všechny takové prodeje jsou zcela mimo mísu. Nicméně, problematičnost takového poradenství spočívá ve škále znalostí, kterými poradce disponuje a možnostmi, které vidí, když se řekně "jak nakládat s penězi".
Finanční poradce zná z oblasti financí to, k čemu byl vyškolen a tím je prodej finančních produktů. Jeho zaměření je tedy určeno orientací na velmi malý zlomek možností, jak prakticky alokovat peníze klienta. Tato jednostranná alokace peněz je zejména výhodná pro jeho chlebodárce - tedy finanční společnost, která za smlouvu vyplácí poradci provizi a pomocí tohoto prodejce získá do správy téměř veškerý klientovo majetek. Orientace poradenství výhradně na finanční produkty je velmi nebezpečná.
Rozhodně na poradce nechci nějak bezohledně útočit, dělají takovou práci, za jakou jsou placeni - prodávají finanční produkty. Mnoha podprůměrným investorům tento přístup stačí. Otázkou je, zda pro rozhodnutí o penězích nemají chtít lidé někoho, koho si zaplatí a ten jim poskytne relevantní informace v oblasti osobních financí z širší perpektivy.
Mezi finančními poradci vládnou prodavači. Lidé mnoha profesí vyškolených k prodávání. O zdraví se bavím s odborníkem - doktorem. O financích se chci také bavit se specialistou. Čekám, že za jeho znalosti, které mi přinesou relevantní informace pro rozhodování v oblasti financí, budu platit. Určím si tak do značné míry kvalitu takové služby.
Takže pouze pozor, s kým se o financích bavíte.Zvyšuj daně politiku, udusíš tím republiku!
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/290514/Zvysuj-dane-politiku-udusis-tim-republiku.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Centrální banky tisknou miliardy, čímž znehodnocují peníze. Političtí lídři zvyšují daně. Životní náklady díky obojímu rostou a porostou dál a dál. Sociální napětí pak může z pocitu beznaděje vyústit v sociální nepokoje.
Politikům dochází, že s jejich rozpočty není něco v pořádku, a tak se snaží ve svých zemích tuto situaci nějakým způsobem "řešit". Jejich řešením je samozřejmě zvyšování daní. Holt, když peníze chybí, je jich třeba logicky vybrat více. Omezit výdaje je přeci nepopulární. Být prorůstový, podporující ekonomiku, vyhazovat peníze oknem, to je přeci trendy mezi politiky. Tím se kupují hlasy.
O tom, jak se snižuje kupní síla peněz vlivem zvyšování množství měny v oběhu, jsem napsal již pěknou řádku článků. Ke snižování kupní síly peněz dochází ale i prostřednictvím rozhodnutí politiků. Toto zvyšování daní vede zprostředkovaně k růstu cen spotřebovávaného zboží a služeb. Opět tedy dochází k tomu, že si za příští rok budu moci pořídit méně zboží a služeb za stejnou sumu peněz - tentokrát díky vlivu politického rozhodnutí. Centrální banky "stimulující" ekonomiku. Politici "zachraňující" rozpočet. To jsou síly, které společně zvyšují lidem po celém světě životní náklady.
Mou otázkou je, kdy nastane zlom, ve kterém beznaděj z finanční situace jednotlivců a rodin, přeroste v sociální nepokoje. Proti této beznaději se mnozí zejména ze střední třídy chrání tím nejhorším možným způsobem - "spoří na účtech na horší časy". V takovém okamžiku rostou jejich životní náklady a souběžně s tím ztrácejí na kupní síle jejich úspory. Jde o paradox světa financí: "V současnosti se omezují, aby byli v budoucnu ještě chudší".
Řešením tedy nemohou být úspory nýbrž vhodné investice, které v relativně dobré kondici přežijí i znatelnou ztrátu kupní síly peněz.
V posledních měsících došlo k sociálních nepokojů nejvíce ze strany sociálně nejslabších. Ti nejčastěji spoléhají na to, že se o ně v každém okamžiku postará stát. Jenže státu peníze na takové samaritánství dochází. Tito lidé samozřejmě nemají žádný finanční polštář, kterým by svou svízelnou situaci odsunuli do budoucna, a tak se bouří. Až zvyšující životní náklady dostanou do problémů i širší masy - asi to v ulicích nebude pěkný pohled.
Zvyšování daní v současné době vede jen k prohlubování a rychlejšímu nástupu této beznaděje.
 
Faktický koutek:
Od zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 % si stát sliboval o 15,5 % větší příjmy z této daně. Nicméně v reálu vybírá pouze o 0,1 % více (zdroj: patria.cz). Zvýšení DPH tedy oslabilo poptávku po zboží a stát svým zásahem ještě více utlumil ekonomiku. Zvýšení daně utlumilo ekonomiku, zvýšilo životní náklady a přitom stát zůstal příjmově na svém.

Podvod: Nezaměstnanost klesla zrovna, když to Obama nejvíc potřebuje ?
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/293357/Podvod-Nezamestnanost-klesla-zrovnakdyz-to-Obama-nejvic-potrebuje.html
Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Opravdu podivná shoda náhod ? ! ? !
Míra nezaměstnosti v USA klesla z 8,1 % na 7,8% a to zrovna v okamžiku, kdy to Obama nejvíce potřebuje ke svému znovuzvolení. Zázrak? Nikoliv! O tom, že je s těmito údaji manipulováno, nemůže být pochyb.
Není to zázrak. Jde o pěkný podvod. Dlouhodobě se míra nezaměstnanosti počítá prazvláštními počty. Ale víc do očí bijící situace se asi nemohla objevit než ta, jaká nastala teď. Obama před volbou prezidenta 6. listopadu potřebuje právě taková čísla z ekonomiky, která by mu dávala podněty k tomu, aby lidem s co nejvíce upřeným pohledem do kamery (jak je mu velmi blízké) oznámil, jak se mají dobře. A pokud se tak dobře nemají, tak ať nezoufají, protože ekonomika již vyznačuje známky zlepšení.
Jenže ouha. Míra nezaměstnanosti není počítána z čísel od zaměstnavatelů, která ukázala, že bylo poskytnuto 114 tis. nových míst - tedy jinak řečeno 114 tis. lidí získalo pracovní poměr. Nýbrž je počítána z průzkumu u domácností a tento průzkum se tedy rozporuplně snaží tvrdit, že za poslední měsíc vzrostl počet zaměstnaných o neuvěřitelných 873 tis. To je osmkrát více, než tvrdí lidé, kteří tuto práci fakticky poskytují! Navíc toto číslo 873 tis., které by znamenalo ono zveřejněné snížení nezaměstnanosti z 8,1 % na 7,8 %, by bylo největším dosaženým číslem za posledních 29 let. Fantazie. A to se prosím stane v době naprosto ideální pro Obamu. Takže za červenec klesl počet zaměstnaných lidí o 195 tis. a za srpen klesl o dalších 119 tis., ale jen pouhý měsíc před volbami se však vše zcela obrátilo. Můžete tomu samozřejmě věřit, ale já tomu rozhodně nevěřím. Je to do očí bijící podvod. Nevěřícně hlavou kroutí další lidé, kteří zvládají prostě jen jednoduchou matematiku (např. Jack Welsch bývalý šéf GE).
A pokud stále nejdůležitější ekonomika světa lže o svém fungování, je zřejmé, že stát se s touto ekonomikou může cokoliv. Vzpomeňme na krach Enronu, který lhal o svých finančních výkazech. Vzpomeňme na krach Řecka, které lhalo o svých financích už před vstupem do EU.
Naznačuji tedy možný krach USA? Ano naznačuji.
A svět svou silnou ekonomickou provázaností případné problémy USA odnese jako celek - tedy včetně nás. To je důvod, proč bychom manipulaci s mírou nezaměstnanosti v USA měli věnovat svoji pozornost.
Jak se na případné problémy připravíme, závisí už na uvážení každého z nás.

Pod stromeček státní dluhopisy. Stát se zbláznil!
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/297118/Pod-stromecek-statni-dluhopisy-Stat-se-zblaznil.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Po zahájené vánoční masáži z obchodů, která letos opět přišla dřív, se přidává ještě stát. Chce peníze, které sám nemá.
Nijak významně se mne nedotklo to, že máme týden do konce října a z obchodních regálů už nás atakuje vánoční zboží. Opět je to dříve než loni. Tržby maloobchodu jsou hrozivé, a proto se obchodníci pokusí zahojit alespoň na Vánocích. Co naplat, že svou aktivitou zcela kazí kouzlo Vánoc.
S vynikajícím nápadem také přišlo Ministerstvo financí, které chce realizovat další (již třetí) emisi státních dluhopisů pro veřejnost - také v předvánočním období. Kampaň je tematicky obohacena o možnost dluhopisy darovat. Úplní lišáci jsou na tom ministerstvu, vám povím. V poslední emisi zájem oproti té první realizované poklesl, a tak se stát pokusí zneužít Vánoc ve svůj prospěch. 
Celá věc s těmito státními dluhopisy ale jde zcela mimo normální logiku. Stát utrácí více, než je schopen vydělat a tak vytváří dluh, který je třeba financovat a to právě formou státních dluhopisů. Tyto státní dluhopisy nabízí veřejnosti, tedy těm samým lidem, které stát svou činností zadlužil. Mimo fyzických osob mohou tyto státní dluhopisy kupovat i kraje, města nebo veřejné školy – tedy stát sám. Stát v takovém okamžiku dluží sám sobě. Vyrobí tedy dluh, který „nebude nikde vidět". Cítíte správně, že v takovém případě tu něco nehraje. A to není zdaleka všechno.   
Stát tuto půjčku poskytne sám sobě a to dráž, než kdyby tuto půjčku čerpal na finančním trhu! Výnos těchto vánočních pětiletých dluhopisů se pohybuje okolo 3,3 % ročního hrubého výnosu (tuto cenu tedy zaplatíme za financování dluhu). Zatímco na finančním trhu si stát aktuálně půjčuje u pětiletých dluhopisů za roční hrubý výnos okolo 1,4 % (takovou cenu jsme mohli zaplatit za financování dluhu). Financování každé takto vyemitované vánoční miliardy dluhu je tedy nákladnější o 19 milionů korun ročně oproti tomu, kdyby si stát ve stejném okamžiku půjčil na finančním trhu.
Stát tedy nejen že podvádí tím, že se snaží dlužit sám sobě, ale navíc dluží sám sobě dráž, než by dlužil v dostupné alternativě.
Ministerstvo financí očekává minimální poptávku po vánočních dluhopisech ve výši 10 miliard. To vzhledem k výše uvedeným faktům znamená, že tyto dluhopisy budou za oněch 5 let pro státní pokladnu dražší o v součtu nějakých 950 milionů korun. A kdo těchto 950 milionů navíc má zaplatit? No přeci daňový poplatníci. Nezlobte se na mě, ale to je do nebe bijící zlodějna.
A kdo bude vítězem celé hry? Banky. Ty získají provizi za zprostředkování dluhopisů. A stát. Ten zmanipuluje výši svého zadlužení. Kdo zůstává opět poraženým?
Hádejte občané, kdo vám přeje, veselé vánoce, no přeci  Ministerstvo financí.

Dokonalá bouře. Nadsázka nebo realita? To už je na vás.
Zdroj : http://sebl.blog.idnes.cz/c/299413/Dokonala-boure-Nadsazka-nebo-realita-To-uz-je-na-vas.html

Kontakt : http://www.romansebl.com/kontakt/
Manhattan bez elektrické energie. Američané žijící ze zásob. To je výsledek bouře, která se přehnala přes východní pobřeží USA. Nemůže ale přijít i zcela jiná bouře? Ve které i ČR bude bez elektrické energie a lidé budou žít ze zásob?
USA zasáhla bouře Sandy a ochromila centrum finančního světa - New York. Domnívám se, že toto centrum a tedy společně s ním i celý finanční svět může dost možná zasáhnout mnohem větší bouře. Nebude se však jednat o přírodní bouři nýbrž o bouři finanční a to s globálními důsledky - tedy jednoznačně s důsledky i pro nás. Mluvím o "Dokonalé bouři".
O termínu "dokonalá bouře", jsem se prvně dočetl zřejmě v některé z knih od Kiyosakiho či jeho poradců. Mám toto pojmenování rád, jelikož výstižně charakterizuje onu podstatu této bouře. Bouře má totiž sama o sobě zajímavý průběh. Na jejím začátku se na nebi nejprve objevují mračna, poté začne pomalu krápat, následuje první blesk a hrom, a poté se spustí velký liják a při velké bouři to vypadá na úplný konec světa. Bouře ale skončí, Slunce opět vysvitne a vzduch je čistší, než byl před bouří. Vidím v tom nádhernou paralelu s dnešním světem.
V období 1982-2000 se zdálo, že trhy mohou pouze a jen růst. My jsme v polovině tohoto cyklu teprve demokratizovali svůj systém. Kolaps akciových trhů v roce 2000 ukázal, že se pro lidstvo blíží první mračna, že trhy umějí i klesat a to výrazně. Peníze lidí tak byly poprvé v ohrožení. Česi v tuto dobu ještě vůči finančnímu trhu nebyli tolik exponovaní a proto je pád amerického trhu asi tolik nezajímal. Jenže v roce 2008 přišel první blesk (počátek dnešní finanční krize) a to už začalo silně krápat i u nás. Majetek těch, kteří měli své peníze umístěné na finančním trhu, se během pár týdnů snížil i o 50 % (zejména akciové otevřené podílové fondy). To už jsme zcela v současnosti. Bouře je v procesu a ti, kteří se domnívají, že bouře nebude mít své další logické kroky, mohou být touto bouří velmi silně dotčeni. Pokud teď hovořím o tom, že lidé budou bouří ještě více dotčeni, myslím tím i takový extrém, že úspory lidí mohou v průběhu dalších let nenávratně ztratit kupní sílu (např. při ztrátě důvěry v nekrytou měnu). Lidé mohou přijít o přísun potravin a v takové fázi uvidí svět tak jako uprostřed klasické velké bouře. Ona i tato dokonalá bouře jako každá bouře jednou přejde a Slunce bude opět svítit, jenže ti kteří se na ni přichystali a před jejími následky se dobře ukryli, na tom budou jednoduše mnohem lépe než ti, kteří brali Dokonalou bouři na příliš lehkou váhu.
Jsem přesvědčen, že mnozí se mohou na bouři dobře připravit (v rámci svých možností) a z hrozby tak vytvořit spíše příležitost. Bouři ale v takové situaci musí vnímat jako realitu dneška a nikoliv jako pouhou nadsázku či něco k čemu u nás nemůže dojít.
Mějte na paměti jedno. I jeden jediný den před měnovou reformou bude vláda ujišťovat občany o tom, že k žádné měnová reformě nedojde. To už to bylo. Jenže právě taková reforma může být onou poslední kapkou v této započaté finanční bouři.
Finanční systém má potíže a bouře bude gradovat i u nás. Po blesku (2008) přichází liják (?) - a to v celé své síle.


Tady jsou další články z Netu.
Prohlášení autora :
P.S. Samozřejmě, jistě smíš tuhle zprávu nabídnout na své internetové stránce ke stažení nebo rozeslat svým čtenářům. Já na této zprávě nic nevydělám. Napsal jsem ji jen proto, že mě mnoho mých čtenářů žádalo o přesné tipy pro přípravu na krizi.
Váš Christoph

http://www.Freiheitsberger.com

Tipy a rady jak se připravit na "národní krizovou situaci" a případné zhroucení infrastruktury
Zdroj : www.osud.cz
Já určitě nejsem skeptik. Ne, budoucnost lidstva dokonce vidím velmi pozitivně. Co momentálně vidíme, jsou turbulence, které vznikají, protože stínové vlády, které stojí za těmi slaměnými panáky, které denně v politice vídáme, se rozpadají. Tyto turbulence mohou vyvolat krizi nebo taky ne. Taková krize může být kratší nebo taky delší. To nikdo neví přesně. Ale moje zkušenost říká, že v životě mají úspěch ti, co se připraví na konkrétní situace. Nerad bych tady šířil paniku. Nerad bych tady šířil strach. Rád bych prostě, abyste se chytře připravili. I malá příprava na krizi, která nemusí být drahá, vás může ochránit před velmi nebezpečnými situacemi. Příklad: za 300 euro těstoviny s rajskou omáčkou + 100 euro vodní filtr + 20 euro za lahvičky MMS + pár chytrých knížek a semínek pro vaši zahradu asi za 100 euro. Ten, kdo není zrovna úplně na dně, si to může dovolit.

Jak se připravit na národní krizovou situaci
Tuto příručku o přípravách na krize nepíšu proto, že prorokuju zánik světa. Já osobně budoucnost vůbec nevidím pesimisticky, spíš pozitivně. Rodí se nový svět. To ale neznamená, že na cestě k němu nebudou pro určité části obyvatelstva Země nepříjemné situace. Tuto příručku jsem napsal, abych vás připravil na eventuality těchto situací.
Odpovězte mi na otázku, kdo je chytřejší. Ten, který se podle zdravého rozumu připraví, nebo ten, který prostě tvrdí, „že se nic nestane“. Podle mého názoru je nejchytřejší ten, který se připraví na eventuality. A časy, které právě prožíváme, jsou bouřlivé. Je tedy možné, že to nějakou část obyvatelstva Země postihne tak tvrdě, že její životní podmínky budou náhle velmi nepříjemné. Může to být zemětřesení, elektromagnetický impuls, katastrofální sucho, válka nebo v nejhorším případě střet s použitím jaderných zbraní.
Tento svět je zranitelný víc než kdykoli dřív. Globalizace má velkou nevýhodu. Všechno tvoří jeden systém. Selže-li v systému jedno kolečko, celý systém přestane fungovat.
Většina zboží se dnes dodává just in time, přesně na čas. Spoří se tím náklady na skladování a optimalizuje to výrobní náklady. Nevýhodou je, že celý tento systém je v krizových situacích velmi náchylný ke kolapsu. Dojde-li účinkem nějaké zbraně hromadného ničení nebo účinkem silné bouře na Slunci k elektromagnetickému impulsu, mohly by tím být ze dne na den vyřazeny všechny transformátory našich elektráren. Nahradit tyto zničené transformátory by trvalo měsíce. (pozn. Některé studie praví že tato doba by byla mnohem delší mluví se tam o rocích až 10ti letí.) Co uděláte pak? Co uděláte, když vaše čerpadlo vody přestane čerpat a v domě nebudete mít tekoucí vodu? Co uděláte, když vám nebude topit topení a váš dům vychladne? Co uděláte, když přijdete k bankomatu a uvidíte jen jeho vypnutou obrazovku?
 
Jak vidíte, v takové situaci nejde vůbec nic. Nemohli byste mluvit s příbuznými, kteří by vám snad mohli pomoci. Nemohli byste si nic koupit v supermarketu, protože by nefungovaly pokladny. Umíte si představit, jak je tento systém zranitelný?
Pokud na takovou situaci nejste připraveni, máte ze dne na den najednou už jen to, co máte v ledničce, případně ve spíži. Musíte pít nefiltrovanou vodu z řeky. Nedostanete se k důležitým lékům. Musíte střežit svůj dům a svůj majetek, protože dojde k nepokojům. Stručně řečeno, jste v pěkné bryndě. A tenhle scénář je ještě jeden z nejmírnějších. A není ani tak moc nepravděpodobný. V posledních desetiletích jsme zažili mnoho výpadků, které naštěstí dopadly velmi mírně.
Nyní jsme před začátkem zvýšené aktivity Slunce, která dosáhne vrcholu v roce 2013. Vědci považují silný elektromagnetický impuls způsobený Sluncem za pravděpodobný. Je to scénář, co by se mohlo stát. Jak vidíte, kdo v takové situaci není připraven, je chudák.
Jak už jsem řekl, nechci tvrdit, že to nastat musí, ale člověk se zdravým rozumem by se měl na krizové situace připravit. Proč? Za prvé: už malá prevence vám v nouzové situaci může významně ulehčit život. A za druhé to ani nemusí být moc drahé.
V této příručce s vámi projdu různé oblasti přípravy na stav nouze. Chtěl bych přitom zdůraznit, že sami odpovídáte za to, v jakém rozsahu se na takovou situaci připravíte. Nevyzývám vás, abyste realizovali všechno, o čem v této příručce píšu. Udělejte prostě to, co považujete za správné. Proveďte přípravy, které si můžete dovolit. Já sám se kloním k trochu rozsáhlejší přípravě. Pokud se vám do ní nechce, dobře. Nerad bych vás k něčemu přemlouval. Takže, začněme.
Získávání vody
Vypadne-li v národním měřítku elektřina, vaše vodní čerpadlo nebude fungovat – pokud jste se nevybavili alternativním zdrojem energie. Protože to u většiny tak nebude, ze svého vodního kohoutu nedostanete ani kapku vody. Nepomůže ani namontovat na svůj vodovod ruční kliku, protože vodovodní síť, která vám dodává vodu, nebude mít dostatečný tlak, protože i její čerpadla vypadnou, protože jsou také závislá na elektřině.
V takovém případě potřebujete chytrý ručně poháněný vodní filtr. Zde doporučuju už desítky let osvědčené výrobky firmy Katadyn.
http://www.google.at/search?q=katadyn+wasserfilter
Tyto vodní filtry většinou používají aktivní uhlí a stříbrný filtr. S takovým vodním filtrem se můžete postavit ke špinavé louži, strčit do ní svou trubičku, trochu zapumpovat a na opačném konci můžete pít – žádný problém. Takový filtr přefiltruje až 50 000 litrů vody, než jej musíte vyměnit za nový. Tento filtr je v přípravě na krizi nezbytný. Není nic důležitějšího než čistá voda.
V krizových situacích budou řeky velmi znečištěné jedy ze životního prostředí, protože elektronické uzávěry už nebudou schopny zavřít odtoky do řek. Nedoufejte tedy, že vystačíte bez filtru. V krizové situaci potřebujete vodní filtr.
Měli byste si taky obstarat prostředek na dezinfekci vody. Jsou dvě možnosti, které doporučuju: stříbrný prášek, jako je tento:
http://www.google.at/search?q=Micropur+Pulver
nebo si kupte několik lahviček MMS, které pomocí směsi chlórdioxidu vaši vodu vydezinfikuje a zbaví choroboplodných zárodků. (pozn. tady pozor autor zřejmě nečetl recenze na netu ty jsou veskrze negativní a tvrdí, že je to podvod ? ? tak si to zjistěte.)
http://www.google.at/search?q=mms+jim+humble
ke koupi ZDE: http://www.biozero.cz/mms-miracle-mineral-supplement-110ml.html
Ten vodní filtr byste měli používat jen na pití. Pro dezinfekci většího množství vody, které potřebujete na mytí a na domácnost, byste měli používat likvidátory choroboplodných zárodků. Kromě toho je chytré zamyslet se nad tím, kde najdete nejbližší přírodní zdroj vody a jak tam vodu budete střádat a jak ji dostanete na potřebné místo. Tyto plány přenechám vám. Není to moc komplikované. Snad použijete velkou zahradní popelnici a káru na přepravu nádob s vodou.
Zásoby léků
Bez jídla vydržíte asi měsíc, než přijdou vážné problémy. Proto se v první řadě postarejme o naléhavější věci. Voda je na prvním místě. Budete-li mít dost vody na pití, budete asi potřebovat léky, na něž jste odkázáni. Léky potřebujete i pro nouzové situace. Měli byste tedy v této oblasti provést tuto přípravu: zajistěte, abyste měli v zásobě několik souprav první pomoci. V krizové době bude problém najít pomoc lékaře. Menší i větší bolístky proto budete muset pravděpodobně ošetřit sami. Navíc se nabízí možnost absolvovat kurs první pomoci a případně kurs, který kurs první pomoci přesahuje. Co byste dělali, kdybyste kvůli špatné hygieně měli zanícený kořen zubu a v dosahu neměli zubaře, který by vám mohl pomoci? Pak je lepší, abyste znali základy takové ambulantní operace a v nouzi uměli zub vytrhnout sami.
Nakupte nutné léky, které pravidelně potřebujete a na kterých jste závislí nejméně na 3 měsíce dopředu. Pokud je nelze tak dlouho skladovat, jste samozřejmě této okolnosti vydáni všanc. Obstarejte si silné prostředky proti bolesti. Snad máte kamaráda lékaře, který vám pár injekčních stříkaček k ambulantnímu umrtvení v dobré víře vtiskne do dlaně. Něco takového může mít v krizové situaci cenu zlata. Kdybych měl zanícený zub, nechal bych si ho raději trhat s umrtvením než bez něj :-)
Dále byste si měli uskladnit dost tablet proti bolesti hlavy. To ze zcela prostého důvodu, že v nadcházejících třech letech budeme zažívat větší počet bouří na Slunci, které – a to je doloženo – mají výrazný vliv na mozek. Při silných slunečních bouřích budete částečně mít silné bolesti hlavy. Tady opět vzniká otázka, zda to raději chcete vydržet, nebo zda pak raději do sebe hodíte tabletu. Já tady doporučuju tablety proti bolesti hlavy firmy Thomapyrin, protože jsou složeny ze tří účinných látek. Ne u každého zabírá každá účinná látka. S takovou vícesložkovou tabletou proti bolesti hlavy tedy máte větší šanci svou bolest zmírnit.
Přistupme nyní k zázračnému prostředku, který ve své domácí lékárně bezpodmínečně potřebujete. Ta věc se jmenuje MMS a náhodou ji objevil jistý pan Jim Humble. Skládá se ze dvou lahviček, z nichž se ty kapky smíchají a potom vznikne chlórdioxid. Chlórdioxid je slabé okysličovadlo, které – když se užívá správně – ve vašem těle způsobí pravé divy, pokud jde o pozabíjení virů, bakterií, plísní a parazitů. I bez krize je MMS velká pomoc pro vaše zdraví. Poučte se tady: (pozn. Opět upozorňuji, že je to nejspíše podvod)
http://www.jimhumblemms.de
25.03.2009 Zázračný roztok MMS?
01.04.2009 "Ano, mohu to říct. MMS léčí rakovinu!" Jim Humble a příběh stojící za MMS – Miracle Mineral Supplement (1/2)
06.04.2009 Jim Humble a příběh stojící za MMS – Miracle Mineral Supplement (2/2)
06.11.2009 Píšete nám o svých zkušenostech se "zázračným minerálním prostředkem" MMS!
04.12.2009 Jim Humble, vynálezce MMS, v aktuální zprávě veřejnosti: V sázce je váš život a životy vašich blízkých
 
Znalosti
Je důležité, abyste v nouzových situacích měli příslušné znalosti. Je to přinejmenším stejně důležité jako příslušné zásoby. Doporučuju vám tyto knížky, které byste si měli uložit – nemusíte je bezpodmínečně číst, dokud nepřijde akutní krize. (Knihy samozřejmě v němčině, pozn. překl.)
 
Jak založit vlastní zahradu
http://www.google.at/search?q=selbstversorgung+aus+dem+garten+john+seymour
Jak provádět elektroinstalace
http://www.google.at/search?q=Elektrotechnik+für+Dummies
Přežít za všech okolností
http://www.google.at/search?q=überleben+ums+verrecken
 MMS – průlom Jima Humbleho
http://www.google.at/search?q=Der+Durchbruch+von+Jim+Humble
 Nouzová lékařská pomoc
http://www.google.at/search?q=Notfallmedizin+Sönke+Müller
 
Tyto znalosti jsou zvlášť důležité. Vyhnete se bolestným chybám a v dané situaci uděláte to nejlepší možné s co nejmenšími výdaji.
 Zdroje energie
Potřebujete plynový vařič. Úplně stačí standardní kempinkový vařič . Stojí asi 30 euro. K němu byste si měli koupit plynové kartuše aspoň za 80 euro. Plynové kartuše mají poměrně výhodnou cenu. Proto si jich kupte dost. V krizové situaci budete za každý teplý nápoj nebo teplé jídlo vděčni. (pozn. Tady doporučuji spíše velké PB bomby na 10 a nebo dokonce na 30 kg plynu.)
 
Dále potřebujete elektřinu. Tady se doporučuje vsadit na obnovitelné přírodní zdroje energie. Obchodníci s vybavením pro kempink prodávají malé sluneční panely asi za 600 euro, kterými v nouzi můžete dobíjet baterie. Tyto baterie jsou autobaterie spojené s měničem napětí, na který můžete připojit normální domácí přístroje. Pokud se tedy chcete vybavit alternativním zdrojem energie, potřebujete malý solární panel, několik autobaterií (doporučuju aspoň pět) a měnič napětí. Snad si nechte poradit u specializovaného obchodníka s kempinkovým vybavením a pak se rozhodnete.
 
Alternativně můžete vsadit i na větrnou energii, pokud máte kolem domu vítr. Větrníky si můžete dokonce sami vyrobit. Na Youtube je k tomu několik návodů:
http://www.youtube.com/results?search_query=windrad+eigenbau
 Těmi větrníky budete taky dobíjet baterie. Baterie propojíte s měničem napětí.
 Pokud pro vás nejsou překážkou peníze (v krizové situaci se vám peníze stejně znehodnotí), pak samozřejmě můžete vsadit na běžný naftový nebo benzínový generátor. Malé generátory elektřiny, kterými můžete zajistit malou domácnost, dostanete už od 200 euro. K tomu samozřejmě potřebujete zásobu benzínu nebo nafty. Tam sami musíte posoudit, kolik si můžete nabrat. Záleží to ovšem na vaši finanční situaci.
 Pokud jde o elektřinu, musíte zajistit, aby celý systém složený dohromady skutečně fungoval. Doporučuje se vyzkoušet systém dřív, než krizová situace skutečně nastane. Možná se můžete dát dohromady se sousedy a zajistit si dodávku elektřiny společně.
 No a to nejsnazší jsem samozřejmě zapomněl. Pokud máte krb nebo kamna nebo si je chcete pořídit, potřebujete ovšem dost naštípaného dřeva, které můžete uskladnit v garáži nebo kdekoli jinde.
 
Sebeobrana a obrana zásob
 Co mnozí podceňují, je masový pohyb a masové putování lidí, když vznikne krizová situace. Žijete ve velkém městě? To není v krizové situaci ani trochu dobré. Tam bude nejvíc a nejsilnějších nepokojů. Tam bude ulicemi táhnout ta nejhorší kriminální verbež. V takovém případě se před těmito masami musíte důkladně opevnit, aby vás nevyloupily nebo nevyplenily. Proto vám, co žijete ve velkoměstě, doporučuju udělat si plán, jak v krizové situaci utečete co nejrychleji a co nejdál na venkov, kde žije co nejméně lidí. Fakt je, že v krizové situaci jsou jedním z největších nebezpečí vaši bližní. Snadno se dostanete do potíží, když se příliš mnoho lidí dozví, že máte nějaké zásoby. Proto byste si měli to, že máte zásoby, nechat pro sebe a neoznamovat to velkolepě sousedům. Tím nechci říci, že svým sousedům v nouzové situaci nemáte pomáhat. Prostě bych chtěl varovat před tím, aby příliš mnoho lidí vědělo, že máte nouzovou zásobu, protože pak vám budou tito lidé stát za dveřmi a vy budete mít velké mravní problémy je poslat pryč.
 Ten, který se na dobu nouze připraví, má definitivně na tuto svoji vlastní zásobu mravní nárok. Není povinen se na sto procent rozdělit s ostatními a každému, kdo zaklepe na dveře, dát polévku. Samozřejmě můžete něco dát a já bych to v takovém případě taky udělal, ale dělal bych to spíš obezřetně, s vybranými osobami, kterým mohu důvěřovat.
 V takové krizové situaci tedy máte dva problémy. Jsou to ty mravní problémy, když vás někdo osloví, zda mu něco dáte. A jsou to problémy s násilím. To znamená plenění a loupežná přepadení, když se někdo pokusí dostat se k vašim zásobám. (Jakmile přes zpravodajství přijdou zlé zprávy, budou supermarkety za několik hodin prázdné, pokud budou fungovat pokladny.)
 Nyní si krátce promluvme o sebeobraně. V době nouze byste se ve svém domě měli stáhnout do co nejmenšího prostoru, kde jsou uloženy vaše zásoby a kde jste přes noc a kde prodléváte. Všechno kolem by mělo být co nejbezpečněji zavřeno. V nouzi zakryjete okna velkými dřevěnými deskami. Měli byste tedy sebe, svou rodinu a svoje zásoby chránit nějak pomocí budovy.
 Pokud by mělo dojít ke střetnutí s útočníkem, jsou důležité obranné zbraně. K tomu se doporučují normální plynové a pepřové spreje, které lze koupit za relativně výhodnou cenu asi 3 euro. Samozřejmě existuje ještě celá paleta jiných zbraní pro sebeobranu. Najdete je v mnoha obchodech v internetu. Kupte si jich dost a postarejte se o to, aby každá osoba, která opouští dům s nějakým důležitým předmětem z vaší nouzové zásoby (například s vodním filtrem), nešla sama, a aby všichni byli vyzbrojeni zbraněmi pro sebeobranu.
 
Když někdo uvidí, že máte vodní filtr, je ochoten použít násilí, bude ten vodní filtr určitě chtít. Nejsem zastáncem násilí, ale v takovém případě se právem smíte bránit všemi prostředky. To, že jste se připravili a jiní lidé ne, je vaše štěstí a to si smíte bránit.

Pokud máte zbrojní nebo lovecký průkaz, doporučuje se zvětšit svoji zásobu střeliva, abyste mohli v případě ozbrojeného nebo násilného přestupku střílet na odvetu.
Pokud zbrojní průkaz nemáte, nebojte se, nemusíte si ho opatřit. Prostě zajistěte, abyste měli po ruce zbraně pro sebeobranu, kdykoli vycházíte z domu.
 Zásoby potravin
Než budete uvažovat o tom, že si obstaráte větší zásobu potravin pro nouzovou situaci, měli byste si pořídit knížku, která vám vysvětlí, jak máte na zahradě pěstovat své vlastní ovoce a zeleninu. Potřebujete k tomu ovšem vhodná semínka. U nich je důležité, abyste si koupili semínka, která lze množit – tedy ne ta semínka, která jsou genově manipulovaná (takzvaná jednorázová semínka, která vzklíčí jen jednou). Pokud bych musel volit mezi zásobou potravin a znalostmi, jak pěstovat svoji zahradu, pak bych, kdyby šlo do tuhého, určitě vsadil na ty znalosti a zásoby bych se vzdal. Je to přesně totéž jako to staré srovnání, jestli si radši koupíte na trhu rybu, nebo se naučíte rybařit. Znalosti jsou v krizových situacích váš největší majetek. Proto se postarejte, abyste měli tu knížku a ta semínka dřív, než vůbec začnete kupovat potraviny.
Pokud jde o potraviny, záleží na tom, kolik peněz chcete nebo můžete vydat. Pokud pro vás peníze nejsou překážkou, pak vám radím zmrazením vysušené výrobky firmy Innova Zivilschutz.
http://www.google.at/search?q=innova+zivilschutz
 Zásoba potravin pro jednu osobu na jeden rok stojí asi 3 000 euro. Zmrazením vysušené výrobky jsou ta nejlepší zásoba potravin, kterou na krizové období můžete mít, protože neobsahují vodu a jsou proto zvlášť hutné a snadno přepravitelné, což celé zacházení s nimi a skladování krajně usnadňuje.
 Tyto výrobky smícháte s vodou ze svého vodního filtru, pak je můžete ohřát a jíst je jako polévku nebo kaši. Zmrazením vysušené výrobky mají jen asi 5 až 10 procent svého původního objemu. Proto se nedivte, že jejich balení jsou poměrně malá. Jsou to profesionální potraviny, které se v této podobě používají po celé Zeměkouli.
Pokud to se svou zásobou potravin nemyslíte tak úplně vážně, můžete samozřejmě použít běžné potraviny s dlouhou životností.
 
V podstatě nutně musíte jíst jen tři věci: uhlohydráty, tuky a bílkoviny. S těmito třemi látkami v hlavě byste tedy měli vyrazit a nakoupit. Pokud si například chcete udělat zásobu uhlohydrátů, není asi nic lepšího než nakoupit v obchodě s nízkými cenami těstoviny. Podle mé zkušenosti jsou u mnoha velkoobchodních koncernů, jako je Metro nebo Makro, například těstoviny dražší než v běžných obchodech s nízkými cenami, jako jsou Lidl, Aldi, Hofer nebo Penny Market.
Nedávno jsem byl na návštěvě u jednoho známého, který žije na ostrově. Protože jsem měl starost, co by si počal v nouzové situaci, rozhodl jsem se, že mu jako přátelský dárek přivezu nouzovou zásobu. Udivilo mě, kolik jsem toho koupil za 93 euro: asi 90 kg těstovin a k tomu 15 kg rajského protlaku. Plný nákupní vozík!
 
Pokud tedy nemáte moc peněz, měli byste si udělat aspoň malou zásobu těstovin, protože tak si za svou investici pořídíte nejvíc uhlohydrátů. Tady jsem pro vás udělal malý seznam, podle něhož se můžete orientovat při nákupu své nouzové zásoby v běžném obchodu s nízkými cenami. Dbejte prosím na to, abyste koupili jen potraviny, které mají trvanlivost delší než jeden rok. Když to bude 1,5 roku, taky dobře. To většinou uvidíte u těstovin. Důležité je, abyste si hlavně nekoupili potraviny, které za tři měsíce už budou nepoživatelné.
 
Tady je ten seznam:
- vaječné těstoviny,
- konzervy (co nejvyšší výživná hodnota, co nejvyšší počet kalorií),
- rýže,
- oleje (lněný olej, velký obsah omega 3 MK),
- vysokoprocentní pálenka a vodka (na dezinfekci nebo na tišení bolesti),
- mouka,
- cukr,
- sůl (pokud možno himálajská sůl – je výživnější),
- a tak dále.
 Nakupte všechno ostatní, co ještě potřebujete. Zde ještě několik rad pro vaši domácnost:
- toaletní papír (respektive hadry, které lze prát, které budete muset používat, až toaletní papír dojde),
- svíčky (svíčky jsou asi nejvýhodnější zdroj světla, který si můžete koupit – pokud nemáte moc peněz, pak určitě svíčky),
- destilovaná voda,
- mýdlo,
- dezinfekční prostředky,
- nářadí,
- nože,
- hliníkové nádobí (používat v nouzi talíře prostě nejde),
- zapalovače (důležité),
- rozhlasový přijímač nabíjený elektřinou pomocí ruční kliky,
- kapesní svítilny se svítícími diodami LED nabíjené elektřinou pomocí ruční kliky,
- a tak dále.
 
Pokoumejte, co byste dál ještě potřebovali.
 Tady jsou ještě nějaké stavební materiály, které byste si případně měli pořídit, pokud žijete v hustě osídleném území a chcete si chránit dům:
- velké dřevěné desky,
- šrouby a další materiál pro uchycení,
- pevné tvárnice,
- trocha písku,
cement (pokud půjde do tuhého, budete rádi za každé zabezpečení a vděčně svoje zranitelná dolní okna zazdíte).
 
Myslete na to, že bude-li celý národ v nouzi a nebude na to připraven, dojde k extrémním nepokojům. Všichni ti, kteří se vašim úvahám o prevenci vysmívají a považují něco takového za nesmysl, pak potáhnou ulicemi a budou kvílet, žebrat, plenit a loupit. Máte právo se proti tomu bránit.
 
Tipy, jak se chovat
 Zde je několik tipů, jak krizovou situací projít co nejlépe:
- nevyprávějte hrdě o tom, že máte velkou zásobu potravin. Jinak budou po jednom až dvou týdnech krize stát u vašich dveří tucty lidí.
- Svoje zásoby uložte na co nejvíce místech, abyste při vloupání nebo přepadení nepřišli o celou svoji zásobu (budete-li mít štěstí).

- Stejně byste měli naložit se svými hotovými penězi a cennými předměty. Nikdy je neukládejte centrálně na jedno místo, rozložte je ve své domácnosti na co nejvíce nenápadných a bezpečných míst.
- Pokud by měla nastat krizová situace, počítejte s tím, že budete muset přijmout přátele, známé a příbuzné, kteří bydlí ve vašem okolí a kteří se ve skupině budou cítit bezpečněji. Doporučuji vám nenechat skupinu narůst na víc než 10 osob. Tak se skupina může rychle rozhodovat a v ožehavých situacích rychle reagovat. Čím větší je skupina, tím složitěji se hledá rozhodnutí a tím tato skupina jedná pomaleji.
- Pokud by se skupina přesto příliš rozrostla, vytvořte podskupiny a jasně stanovte, kdo kterou skupinu vede. Zajistěte uplatňování přímé demokracie. To znamená, když se má rozhodovat, má každý člen skupiny jeden hlas a vůdce skupiny nerozhoduje sám, co se má dělat.
- Pokud máte možnost, doporučuje se odstěhovat se co nejdál do neobydlených míst, protože v krizové situaci budou pro vás největším nebezpečím masy lidí. Snad se dejte dohromady s příbuzným, který má nemovitost někde daleko na venkově.
- Pokud byste přesto nemohli opustit svůj dům a bydlíte v hustě obydlené oblasti, měli byste svůj dům co nejlépe zajistit proti vloupání. Dům byste neměli opouštět neozbrojeni a hlavně ne zbytečně. V takové situaci nevycházejte z domu sami. Na stát se nemůžete spolehnout, protože ve skutečně vypjaté krizové situaci se výkonné orgány státu zhroutí. Policisté se budou raději starat o svůj život a o svoji rodinu, než aby bránili lidem, aby si vzájemně rozbíjeli hlavy.
- Pokuste se založit společenství se svými bezprostředními sousedy. Pokuste se o vzájemnou výpomoc. To neznamená, že budete roztrubovat, že máte obrovské zásoby. Ne, to znamená, že vypomůžete tím, že budete předkládat chytré návrhy, jak postupovat a tu a tam poskytnete nějaké léky, potraviny nebo nářadí a budete se tvářit, že jste se svým posledním zbytečkem ještě velkorysí a dělíte se o něj.
- V krizových situacích jsou skupiny a skupinová společenství extrémně důležité. Proto byste měli dbát na to, aby vaše skupina nebyla příliš velká. Spojte se s jinými skupinami, abyste se v nouzi mohli bránit společně. Když nebude k dispozici policie, je spojení se sousedy nejlepší obranný mechanismus, který lze v takové situaci vytvořit.
- Do své skupiny neberte nikoho, komu nemůžete stoprocentně důvěřovat. Cizí lidi pošlete k jejich rodinám nebo k jejich známým.
- Přesně rozdělte své zásoby. Spočítejte, jak dlouho vám asi ještě vydrží. Obézní lidé mají možnost svá kila shodit. Obézní člověk nepotřebuje tolik kalorií jako v nekrizových časech. Obézní lidé mohou být šťastni, že mají nadváhu, protože ta jim pomůže přežít i s malým množstvím potravin.
- Členy své skupiny byste neměli nechat zbytečně hladovět, protože to zatěžuje jejich psychiku a silná psychika je v krizové situaci krajně důležitá, abyste nedělali chyby a nebyli na obtíž dalším členům skupiny.
- Pokud byste nepochybně zjistili, že jste v krizi, která (bez velkého zázraku) brzy neskončí, pak vám doporučuju co nejdřív založit zahradu a zasadit semínka, pokud to okolnosti dovolují. Doporučuje se i společná zahrada, kterou potom budete společně bránit proti zlodějům.
 
Ochrana majetku
Nejhůř je váš majetek uložen jako peníze v bance. V krizových situacích na něj nedosáhnete, protože vám banky zavřou. Kromě toho v takové situaci všechny cenné papíry ztratí jakoukoli hodnotu. V krizových dobách platí prostě jen věcné hodnoty a užitečné věci, které pomáhají přežít a poskytnout pohodlí. To tedy znamená: když jste si udělali zásoby, opatřili jste si všechny užitečné věci, které v krizové situaci potřebujete, je chytré proměnit svoje stávající neuchopitelné majetkové hodnoty ve stříbro a zlato.
 
Všechny majetkové hodnoty, které mají podobu jakékoli měny, jsou pro vás nebezpečné – s výjimkou například cenných kovů. V krizových situacích měny nevydrží a přijde silná hyperinflace. Pokud jste tedy měli hezký stav na bankovním účtu, vůbec vám to nepomůže a tyto peníze už nikdy nepoužijete v hodnotě, kterou měly před krizí. Doporučuji vám proto všechny ohrožené majetkové hodnoty uložit do cenných kovů a udělat to co nejdřív! V době, kdy tady píšu tuto zprávu, se v politice otevřeně mluví o státním bankrotu a o ohrožení eura. Komu v téhle situaci naléhavost věci není stále ještě dost jasná, když už se o tom otevřeně diskutuje – tomu už bohužel nepomůžu.
 
Situace je krajně ožehavá a může se změnit ze dne na den. Co vláda tajně plánuje, například měnovou reformu, to se nedovíte předem. A měnová reforma se dotkne většiny obyvatel. Znamená to, že většina obyvatel bude při měnové reformě vyvlastněna. Například právě měnová reforma může být roznětkou krize, protože lid se rozzuří a pozvedne se nad všechny zákony. Tady je seriózní obchodník, u něhož si můžete koupit zlato a stříbro. Při investicích nad 50 000 euro byste už měli jednat – pokud zlato ještě vůbec dostanete:
 
http://www.google.at/search?q=proaurum
Zlato má tu výhodu, že z něj nemusíte platit daň z přidané hodnoty. Stříbro má tu výhodu, že se víc používá v různých odvětvích průmyslu. Odborníci předpokládají, že v případě krize bude hodnota stříbra stoupat významně víc než hodnota zlata. Pokud si pořídíte cenné kovy, je důležité, abyste je měli fyzicky doma u sebe a dobře ukryté. Neukládejte je do banky, protože v krizové situaci klíč ke své bankovní schránce nedostanete (a kdoví, jestli v bance vůbec někoho najdete). Své cenné kovy proto uložte v jejich fyzické podobě na nějaké bezpečné místo. Zajistěte, aby to bylo víc míst, ne jen jedno jediné. Bylo by to nebezpečné, kdybyste byli při loupežném přepadení nuceni svůj majetek vydat. Pak je chytré, když musíte vydat jen malou část z něj, jestliže jste předtím byli natolik zdatní, že jste tyto své poklady rozložili na různá místa ve svém domě nebo jinde.
 
Závěrem: nikdo neví, jaká bude budoucnost
 Já určitě nejsem skeptik. Ne, budoucnost lidstva dokonce vidím velmi pozitivně. Co momentálně vidíme, jsou turbulence, které vznikají, protože stínové vlády, které stojí za těmi slaměnými panáky, které denně v politice vídáme, se rozpadají. Tyto turbulence mohou vyvolat krizi nebo taky ne. Taková krize může být kratší nebo taky delší. To nikdo neví přesně. Ale moje zkušenost říká, že v životě mají úspěch ti, co se připraví na konkrétní situace. Nerad bych tady šířil paniku. Nerad bych tady šířil strach. Rád bych prostě, abyste se chytře připravili. I malá příprava na krizi, která nemusí být drahá, vás může ochránit před velmi nebezpečnými situacemi. Příklad: za 300 euro těstoviny s rajskou omáčkou + 100 euro vodní filtr + 20 euro za lahvičky MMS + pár chytrých knížek a semínek pro vaši zahradu asi za 100 euro. Ten, kdo není zrovna úplně na dně, si to může dovolit.
 
Myslím, že mi přitakáte, že to nestojí moc a že na druhé straně budete mít obrovskou výhodu, pokud nějaká krize přijde. Nedávno jsem četl tenhle citát:
 
„Kdo se připraví na krizi a nic se nestane, ten trochu (hodně málo) ztratí. Kdo se ale na krizi nepřipraví, ten většinou ztratí všechno.“
 

Takže, dejte se do toho, připravte se. Udělejte to soukromě a tak tajně, jak je to možné, protože do toho nikomu nic není. Vy sami rozhodnete, jak moc se chcete před nějakou krizovou situací ochránit a jak moc máte lidi kolem sebe a svoji rodinu rádi. Přeju vám to nejlepší. Určitě to dopadne špatně.  ;)
 

Váš Christoph
http://www.Freiheitsberger.com
P.S. Samozřejmě jistě smíš tuhle zprávu nabídnout na své internetové stránce ke stažení nebo rozeslat svým čtenářům. Já na této zprávě nic nevydělám. Napsal jsem ji jen proto, že mě mnoho mých čtenářů žádalo o přesné tipy pro přípravu na krizi.

P.P.S. Tady je několik internetových stránek, které denně sleduju, abych měl aktuální přehled, jak se (finanční) krize vyvíjí:
Hartgeld.com                      http://www.google.at/search?q=hartgeld
MMnews.de                        http://www.google.at/search?q=mmnews
Sonnensturmwarnungen    http://www.swpc.noaa.gov/SWN/
Projectcamlot.org               http://www.projectcamelot.org
Survivalblog.com                http://www.google.at/search?q=survivalblog


Tak a to je vše co jsem vám chtěl předat je toho moc, ale je to pro vaše dobro.
Miki.

16.4.2013 (datum doplněno Stepan-Hawk)
Zdravím.
Tak tady máte další zprávy ze světa :

Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 12-13. týden

A máme to tady! ABN AMRO nemá pro své klienty jejich fyzické zlato!
(Pozn. Miki. Tzn. že má jen papírové zlato a to fyzické, které si u ní klienti uložili prodala a nebo ukradala-prostě prachsprostá krádež.)

Matka české KB oznámila minulý týden svým klientům, že nebude již schopna dodávat fyzické zlato, které její klienti nakoupili. Podrobné informace uvádíme v sekci Gold news na našich stránkách.

Bank of Japan se pustila do experimentu s pěnezi, který nemá v lidských dějinách obdoby a chce do příštího roku zvednout objem pěněžní zásoby o 100%. Zlato v jenech okamžitě vyrostlo o 3.5% za den.

Kyperské varování by si měli vzít ti, co nechtějí přijít o své úspory k srdci. Ve světě již probíhají legislativní úpravy, které vklady klasifikují jako bankovní závazek a z majitele účtu udělají věřitele, který v případě problému o svoje prostředky přijde!

Zlato a stříbro jsou v tomto prostředí skutečně téměř jediným bezpečným útočištěm, a právě proto byly minulý týden na papírových trzích shozeny dolů, aby byl jejich statut zdiskreditován. Fyzický trh ale žije svým vlastním životem a to potvrzuje zoufalá akce ABN AMRO.
Tak se podle toho zařiďte, jde to víc a víc do prde...
Miki.


Opět další přídavek : dne 23.4.2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 15-16. týden

Češi potvrzují, že jsou chytrým národem!
Po pečlivě řízené akci investičních bank a bank drahých kovů došlo počínaje 12.4. k bezprecedentnímu útoku na zlato přes papírové kontrakty. Na Comexu byl během dvou dnů prodán 1 milion kontraktů na budoucí dodávku zlata, což přesahuje celosvětovou roční produkci o 12%. To je samozřejmě možné dělat jen s virtuálním neexistujícím kovem. Odliv hráčů z papírového trhu výsledil po celém světě v neuvěřitelné nákupy fyzického investičního zlata a stříbra. Dalším důsledkem je dělení ceny papírového kontraktu na zlato (ten se může dostat až na nulu) a fyzického zlata (které svou hodnotu drží). Potvrzuje se skutečnost, že nedůvěra lidí ve finanční systém po Kypru roste.

Švýcarská UBS hlásí u přepážek s prodejem investičního zlata a stříbra několika hodinové fronty, stejně tak jako kanadská Scottia Mocatta. Japonci také stojí na zlato fronty a stejný stav potvrzuje Hongkong. Evropští, američtí a asijští obchodníci se zlatem navyšují minimální objednávky, prodlužují dodací termíny a berou objednávky jen oproti 100% platbě. Rafinérie zvyšují ceny za fyzické dodávky a premie rostou.

Také Češi potvrzují, že finanční gramotnost jim není zcela cizí a chytře stahují s trhu zlaté cihly a mince v době, kdy je investiční zlato na úrovni před dvěma roky. Nejen Asiaté si umí počkat s nákupem a nebojí se nakupovat v době velkých korekcí.

Díky těmto skutečnosti na světovém trhu ani my nejsme do odvolání schopni dodávat většinu produktů běžně do jednoho týdne.

Mnoho produktů nelze fixovat a na dobírku zasíláme pouze produkty, které jsou skladem.
Zatím dobře dostupné (5-14 dnů) jsou zlaté cihly těchto rafinérů: Heraeus, Perth Mint, PAMP, Munze Ostereich
Zlaté cihly výrobce Argor Heraeus v gramážích 1Oz-1000g je možno fixovat s dodací lhůtou přibližne 20 dnů.
Drobné zlaté mince zatím dostupné, 1Oz zlaté mince pouze v omezeném množství skladem-Australský nugget, Maple Leaf, Philharmoniker, Panda, Kruger rand, Britannia. Po vyprodání skladu očekáváme prodloužení lhůt na 14-20 dnů.
Téměř nelze fixovat 1kg stříbrné mince a také 1Oz populárního amerického Eagla

Investiční zlatá mince Philharmoniker 1 Oz
Cena: 30 355 Kč
Investiční zlatá mince American Buffalo 1 Oz
Cena: 30 810 Kč
Investiční zlatá mince rok Myši 2008-lunární serie II 1 Oz
Cena: 35 552 Kč
Přeji příjemný den.
Miki.


Opět další přídavek. Dne 23.6 2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 21-25. týden

Na papírovém trhu zlata a stříbra stále trvají snahy ceny držet pod USD 1400 respektive 22 USD u stříbra. Mezitím však papírový trh opustili téměř všichni spekulanté a ti, co ho manipulují již vsadili na růst cen. Nezbývá než si počkat na akci, kdy budou setřeseni úplně všichni spekulanti a kdy patrně cena ještě klesne. Až poté můžeme očekávat prudký nárůst . Fyzický trh si už ale žije svým vlastním životem, což vidíme, když nelze fixovat mnoho zlatých a stříbrných produktů a dodací lhůty jsou někde již opět 4 týdny.

Z posledních domácích skandálu se můžeme přesvědčit, že přestože média zlato zatracují, ti co si nakradli z našich daní, mají desítky kilogramů v trezorech.

Spodní hranice jsou pro zlato USD kolem 1300 a stříbro USD 20. Jak dlouho ještě tento stav držení ceny může vydržet nevíme, přestože tušíme, že v srpnu se situace změní. Víme však, že každé vyvážené porfolio by mělo drahý kov obsahovat. Už proto, že při současných cenách jde o výhodný dárek, který nám trhy dočasně nabízejí.

Investiční zlatá mince rok Buvola 2009 1/20 Oz
Cena: 2 812 Kč.

Investiční zlatá mince rok koně 2002 1/20 Oz
Cena: 3 179 Kč.
Mějte se pěkně,
Miki.

Další přídavek ze dne  15.7. 2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 26-28. týden

Výprodej zlata! Zlato ztratilo svůj lesk! Zlato půjde na 800 dolarů! Konec býčího trhu!. Světová Ekonomika se ozdravuje a FED omezí tisk dolaru!  :D :D

V posledních několika týdnech je kolem nás spousta těchto titulků. Propad ceny investičního zlata je samozřejmě pro jeho držitele psychicky nepříjemný, ale jak se říká, všeho dočasu. Většina těchto novinových titulků je bez obsahu a jsou jen informačním šumem. Někdo prohlásí, že přestane tisknout peníze, protože ekonomice se daří a cena zlata letí dolů. Za týden ale stejná instituce oznámí, že tisknout nepřestane, že to vlastně tak dobré s tím ekonomickým oživením není.

Jak to tedy je? Vzhledem k tomu, že americká centrální banka přijala 13 různých monetárních opatření behěm pěti let, vypadá to, že improvizuje. Znamená to každé čtyři měsíci změnu kurzu, Jim Rogers začal po snížení ceny opět fyzické investiční zlato nakupovat, takže to znamená, že dna již bylo dosaženo nebo že jsme velice blízko. Tento investor věci opravdu rozumí. A protože se unce zlata v průměru vyrobí za nějakých 1200 USD, zdá se to jako správná hranice pro dno ceny.

Díky tomu, že úrokové sazby dluhopisů všech předlužených států se neustále zvyšují, očekáváme, že v průběhu měsíce srpna-září dojde k růstu ceny všech drahých kovů. Bude totiž potřeba záchran dalších churavých ekonomik a dluhové finanční instrumenty tím dále jen zdegradují.

Každé vyvážené porfolio by mělo drahý kov obsahovat. Už proto, že při současných cenách jde o výhodný dárek, který nám trhy nachvíli nabízejí. Asiaté si toto rozhodně berou k srdci a zejména zlato a stříbro z trhu stahují jak jen to jde rychle!

Investiční zlatá cihla Argor Heraeus 50g
Cena: 42 336 Kč
   
Investiční zlatá cihla Argor Heraeus 1 Oz
Cena: 26 911 Kč
   
Investiční zlatá cihla PAMP Fortuna 1 Oz
Cena: 28 064 Kč.
Přeji příjemné nakupování
Miki.

Dalaší přídavek ze dne 2.8 2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 29-30. týden
Konspirace se stává oficiální informací!!!


Šéf Fedu překvapipě prohlásil, že bez tištění peněz by americká ekonomika propadla! Toto je dávno známý fakt, který pronášeli propagátoři tzv. konspiračních teorií. Nyní je to oficiální stanovisko. Oficiální stanoviskem se také dříve nebo později stane skutečnost, že tisk peněz má své hranice, a že v této politice ničení měny není cesty zpět.

A pozor pozor! FED se domnívá, že banky mohou manipulovat cenami komodit! :-)))). To je přeci další dávná konspirační teorie.
Londýnská burza LBME, kde dochází k fyzické dodávce drahých kovů musela prodloužit dodací termíny z garantovaných dvou dnů až na 5 dnů. :-)). Proč je třeba pěti dnů na dodání a když něco leží skladem ??

Hlavní manipulátor ceny drahých kovů JPMorgan již několik týdnů drží dlouhé pozice a je tedy jisté, že propad střídá nárůst cen, který bude stejně razantní, jako dubnový a červnový propad. Tyto umělé poklesy pomohly manipulantům vystoupit ze svých dlouhodobě prohraných krátkých pozic a připojit se k sázce na růst zlata. A protože od dubna nákupní horečka v Asii (i přes články opačného tvrzení) nepřestává, na fyzickém trhu zlata je rušno. Jak jinak vysvětlit, že z letošních vytěžených 1134 tun zlata se přes šanghajskou burzu prodalo 918 tun a přes Comex 103). Veškeré nově vytěžené zlato je okamžitě prodáno, přestože normální smrtelníci jsou nabádáni, aby nakupovali akcie,dluhopisy a životní pojistky.

Úrokové sazby dluhopisů předlužených států se neustále zvyšují, (zejména Španělsko a Itálie) a očekáváme, že v průběhu měsíců srpna-září dojde k růstu ceny všech drahých kovů. Bude totiž potřeba záchran dalších churavých ekonomik a dluhové finanční instrumenty včetně měn budou dále degradovat.

Každé vyvážené porfolio by mělo drahý kov obsahovat. Při současných cenách jde stále ještě o výhodný dárek, který nám trhy na chvíli nabízejí.

Další přídavek ze dne 14. 9.2013.
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 36-37. týden


Další informace z FEDu o možném zpomalení kvantitativního uvolňování č.3 způsobují tento týden krátkodobý avšak výrazný propad ceny zlata i stříbra. Přestože dočasné snížení objemu nových dolarů může cenu zlata a stříbra srazit, dlouhodobě je to nevýznamné. Snížení objemu nových peněz, které zadarmo používají investiční banky by vyhnalo úrokové sazby amerických dluhopisů a celý systém by pod zvýšenou dluhovou zátěží kolaboval. Hrozba omezení tisku peněz je jen rétorická.
Hlavní manipulátor ceny drahých kovů JPMorgan již několi týdnů drží dlouhé pozice a je tedy jisté, že propad střídá nárůst cen, který bude stejně razantní, jako dubnový a červnový propad. Tyto umělé poklesy pomohly manipulantům vystoupit ze svých dlouhodobě prohraných krátkých pozic a připojit se k sázce na růst zlata.
Každé vyvážené porfolio by mělo drahý kov obsahovat. Při současném cenovém poklesu je vhodné pozice posílit nebo do trhu s drahými kovy vstoupit.

Investiční zlatá mince rok koně 2014-lunární série č.2 1 Oz
Cena: 27 838 Kč
   
Investiční stříbrná mince rok koně 2014 1Oz
Cena: 881 Kč
   
Investiční zlatá mince rok koně 2014-lunární série č.2 10 Oz
Cena: 270 635 Kč
Investiční zlatá mince rok myši 1996-lunární kalendář I 1Oz
Cena: 34 484 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Býka 1997-lunární kalendář 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Tygra 1998-lunární serie I 1Oz
Cena: 37 294 Kč
Investiční zlatá mince rok Králíka 1999-lunární serie 1 1Oz
Cena: 35 506 Kč
   
Investiční zlatá mince rok draka 2000 1Oz
Cena: 55 430 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Hada 2001-lunární série č.1 1Oz
Cena: 52 365 Kč
Investiční zlatá mince rok koně 2002-lunární série 1 1Oz
Cena: 44 701 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Kozy 2003-lunární série 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Opice 2004-lunární série 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč
Investiční zlatá mince rok Kohouta 2005-lunární série 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Psa 2006-lunární série 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Vepře 2007-lunární série 1 1Oz
Cena: 34 484 Kč

Další přídavek ze dne 23.9.2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 38. týden

Zlato zažívá po prohlášení FEDu největší denní nárůst, za posledních 15 měsíců!
Další prohlášení FEDu o možném zpomalení kvantitativního uvolňování se k údivu většiny ekonomů nekonalo. Zvláštní na tom je, že pro zdravý rozum to není naprosto žádné překvapení. Reálná ekonomika neroste a přinejlepším i v záplavě nových peněz pouze stagnuje. Snížení objemu nových peněz by vyhnalo úrokové sazby amerických 10 letých dluhopisů nad 3% a celý systém by pod zvýšenou dluhovou zátěží zkolaboval. Potvrdila se naše slova, že hrozba omezení tisku peněz je jen rétorická. Naplňuje se ovšem předpověď dalšího tisku až do úplného konce! FED nemá ze současné situace rozumné východisko. Zpomalení tisku peněz není možné a jeho další zrychlení (které v budoucnu očekáváme) přinese kolaps dolaru.
Hrozba naprostého zničení kupní síly neustálým přílivem nekrytých peněz se stává realitou a každý, kdo má nějaké úspory by měl mít alespoň jejich část zajištěnou zlatem v podobě investičních zlatých cihel nebo mincí.
Rozumné porfolio by mělo v této době drahý kov obsahovat a kdo stále čeká na další propad, po hranici 1300USD, už se nemusí dočkat!

Investiční zlatá mince rok koně 2014-lunární série č.2 1 Oz
Cena: 27 846 Kč
   
Investiční stříbrná mince rok koně 2014 1Oz
Cena: 881 Kč
   
Investiční zlatá mince rok koně 2014-lunární série č.2 10 Oz
Cena: 270 715 Kč
Investiční zlatá mince rok Myši 2008-lunární serie II 1Oz
Cena: 36 589 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Buvola 2009 1Oz
Cena: 31 249 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Tygra 2010-lunární serie II 1Oz
Cena: 35 899 Kč
Investiční zlatá mince rok králíka 2011 1Oz
Cena: 34 366 Kč
   
Investiční zlatá mince rok draka 2012 1Oz
Cena: 30 585 Kč
   
Investiční zlatá mince rok hada 2013 1Oz
Cena: 29 154 Kč

Další přídavek ze dne 20. 10. 2013.
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 39-42. týden


Navýšený dluhový strop navýšil zároveň také cenu zlata a stříbra!
Dluh se může v USA dále zvyšovat a svět je opět v pořádku. Tedy alespoň do ledna, něž opět dojdou vládě USA peníze. Kdo by chtěl nyní kupovat americký dluhopis, neboli zcela bezpečné aktivum? Čína z aukcí dluhopisů mizí a raději nakupuje zlato půdu na Ukrajině a přístavy v Řecku. Dokud za dolar ještě něco dostane. Ještě je tu ale FED, který si na další nákup dluhopisů dolary natiskne. Zlato a stříbro se v tomto chaotickém období posledních tří týdnů cenově potácely, ale fundamenty podporující nárůst ceny se pouze posílily. Hlavním argumentem je neustále vyšší světový dluh. A protože existuje přímá úměrnost mezi zvyšujícím se dluhem a cenou zlata, není těžké si domyslet, kdo bude konečný vítěz. Hrozba naprostého zničení kupní síly neustálým přílivem nekrytých peněz se bohužel stává stále živější realitou a každý, kdo má nějaké úspory, by měl mít a lespoň jejich část zajištěnou zlatem a stříbrem v podobě zlatých cihel nebo mincí. Ne bankovních certifikátů ani jakýchkoli jiných papírových instrumentech.
Rozumné porfolio by mělo v této době drahý kov obsahovat a kdo stále čeká na další propad, pod hranici 1200 USD, jak avizují některé banky se už nemusí nikdy dočkat!

Investiční zlatá cihla Argor Heraeus-kinebar 1 Oz
Cena: 26 188 Kč
   
Investiční zlatá cihla Heraeus 1 Oz
Cena: 26 040 Kč
   
Investiční zlatá cihla PAMP Fortuna 1 Oz
Cena: 27 181 Kč
Investiční zlatá cihla Heraeus kinebar 1g
Cena: 1 138 Kč
   
Investiční zlatá cihla kinebar Munze Osterreich 5g
Cena: 4 562 Kč
   
Investiční zlatá cihla kinebar Munze Osterreich 10g
Cena: 8 777 Kč
Investiční zlatá cihla PAMP Rok hada 2013 5g
Cena: 4 916 Kč
   
Investiční zlatá cihla PAMP Fortuna 50g
Cena: 42 583 Kč
   
Investiční zlatá kombi cihla Heimerle-Meule 50 x 1g 50g
Cena: 44 429 Kč

Další přídavek ze dne 25. 10. 2013.
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 43. týden

Příští týden zasedá FED a dá se očekávat další kolísání trhu!
Zlato a stříbro poskočily díky nepříznivým zprávám z trhu práce v USA. Příští týden zasedá FED a objevují se prognózy zcela opačné, tedy že není vyloučeno navýšení měsíčního objemu tisku nových dolarů. Toto není nijak překvapivé. FED zůstane nakonec jedinou institucí, která bude přijímat americký dluhopis a na jeho nákup si bude tisknout. Tento scénář se brzy stane skutečností. Možná ale ani tehdy nedojde mnohým lidem, že takovéto “hospodaření” znamená konec papírových měn, podložených dluhem. To jsou v současnosti veškeré světové národní měny, 29.10. se dá tedy očekávat výraznější pohyb ceny jak zlata tak stříbra. Bude to příležitost v případě, že prohlášení FEDu dokáže na chvíli srazit ceny. Jakmile FED ale přidá na svém tisku, ceny mohou skočit u zlata až o 50 USD a u stříbra 1 USD za den. V tomto prostředí je logické, že podle průběžných výs ledků Čína v letošním roce skoupí veškerou letošní světovou výrobu zlata! Čínská strategie nakupování kovů při dočasných propadech stojí za následování! Čína se chová zcela racionálně, protože může z držení dolarů nejvíc ztratit. Zvažte dobře, kolik si můžete dovolit ztratit vy.

Další přídavek ze dne 1.11.2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 44. týden

Po zasedání FEDu drahé kovy korigovaly a vytvořily krátkodobou nákupní příležitost!
Jak jsme avizovali, středeční zasedání FEDu nepřekvapilo ničím. Ani obsahem a ani obvyklou vysokou volatilitou. Dolary se budou tisknout stále, a proto bylo třeba odradit trhy od nákupu zlata a stříbra. Díky neregulovaným derivátům (sázky na budoucí cenu komodity) se z trhu drahých kovů stalo kasino, které má dvě funkce. Kontrolovat cenu drahých kovů, aby příliš neukazovaly na ničení kupní síly peněz a také obrání všech těch, kteří se do sázení na budoucí ceny kovů pustí. Na tomto trhu se fyzický kov nenakupuje. Obchod fyzických drahých kovů se pomalu a potichu přesouvá to Číny. S tím se tam bohužel přesunuje skutečné bohatství a kupní síla.

 
Investiční zlatá mince rok Králíka 1999 1/20 Oz
Cena: 2 764 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Králíka 1999-lunární serie 1 1/10 Oz
Cena: 3 996 Kč
   
Investiční zlatá mince rok Králíka 1999-lunární serie 1 1Oz
Cena: 34 933 Kč
Investiční zlatá mince rok Býka 1997-lunární kalendář 1 1Oz
Cena: 34 933 Kč
   
Investiční zlatá mince rok myši 1996-lunární kalendář I 1Oz
Cena: 34 933 Kč
   
Investiční zlatá mince rok koně 2002 1/20 Oz
Cena: 3 192 Kč
Investiční stříbrná mince rok Králíka 2011 2Oz
Cena: 2 436 Kč
   
Investiční zlatá mince rok králíka 2011 1/4 Oz
Cena: 8 168 Kč
   
Investiční zlatá mince rok králíka 2011 2 Oz
Cena: 56 295 Kč
Investiční zlatý produkt Multicard-Argor Heraeus 10g
Cena: 10 069 Kč
   
Investiční zlatá cihla Heraeus 50g
Cena: 42 081 Kč
   
Investiční zlatá cihla Australský Kangaroo 5g
Cena: 4 686 Kč


Další přídavek ze dne 8.11.2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 45. týden


ČNB tiskne a drahé kovy v korunách rostou ! Tak se vytváří inflace a tak se ubírá kupní síla peněz !
Protože neustálý tisk papírových peněz po celém světě(USD, GBP, EUR, japonský jen) dostal naši korunu do pozice silné měny, ČNB se rozhodla zasáhnout. Její boj je ovšem dlouhodobě marný, protože nemůže tisknout ve stejném objemu a stejně rychle jako třeba americký FED! Jedná se o cestu na samé dno s jediným cílem, krátkodobě pomoci vývozcům a tím uchovat pracovní místa. Jsme přesvědčeni, že z tohoto není cesta zpět a bude třeba neustále korunu oslabovat (tisknout ji). Centrální banky neumí ovlivnit tvorbu pracovních míst a v současné fázi předluženého systému mohou pouze znehodnotit svou měnu! Přes nárůst korunových cen jsou díky dalšímu tisknu ze strany ECB kovy pod tlakem a jsou opět na chvíli tlačeny dolů. Nebude dlouho trvat a zlato se vrátí opět nad hranici USD 1300, protože Čína a další země fyzický kov při těchto cenách stahují s trhu.

 
Investiční zlatá mince Philharmoniker 1/4 Oz
Cena: 7 480 Kč
   
Investiční zlatá mince Philharmoniker 1/2 Oz
Cena: 14 493 Kč
   
Investiční zlatá mince Philharmoniker 1Oz
Cena: 27 593 Kč
Investiční zlatá cihla PAMP rok koně 5g
Cena: 5 162 Kč
   
Investiční zlatý produkt Multicard-Argor Heraeus 10g
Cena: 10 424 Kč
   
Investiční zlatá cihla PAMP rok koně 2014 100g
Cena: 89 310 Kč
Investiční stříbrná cihla PAMP Rok draka 2012 1 Oz
Cena: 1 176 Kč
   
Investiční stříbrná cihla PAMP Rok hada 2013 1 Oz
Cena: 1 176 Kč
   
Investiční stříbrná cihla PAMP rok koně 2014 1 Oz
Cena: 1 061 Kč
Investiční platinová mince ptakopysk 1 Oz
Cena: 40 262 Kč
   
Investiční stříbrná mince rok tygra 2010 1Oz
Cena: 2 075 Kč
   
Investiční stříbrná mince rok Králíka 2011 1Oz
Cena: 1 697 Kč

Další přídavek ze dne 22.11.2013
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 46. týden


Oslabení koruny nepomůže české ekonomice, ale pomáhá růstu ceny zlata a stříbra!
Je těžko pochopitelné, že si někteří ekonomové a patrně celé vedení ČNB myslí, že oslabení koruny pomůže nastartovat hospodářství. Ano bojí se deflace, tedy úbytku peněz v ekonomice. Ta rychle ničí dlužníky a banky. Evidentně ale ignorují nebo nechápou skutečnost, že deflace reálné ekonomiky je způsobena nadměrným dluhem celé společnosti (státní dluh + osobní dluh). Úroková zátěž je stále větší a rostoucí úrok požírá stále větší porci peněz z reálné ekonomiky.Tisk nových peněz pomáhá pouze virtuální ekonomice, tedy bankovnímu průmyslu, kde se s nově vytištěnými penězi spekuluje. Kupní síla korunových úspor občanů se tak bude neustále postupně rozplývat. Odahuduje se, že ČNB nakoupila při invervenci kolem 2 miliard Eur, což znamená, že přitiskla nových 55 miliard korun. Právě o tolik nám byla naředěna kupní síla české koruny. A protože tiskne cel ý svět, ČNB nemá cesty zpět. Jsme tak na cestě k totálnímu znehodnocení české měny. Je třeba mít neustále na paměti, že tiskem peněz se reálné bohatství nevytváří. Kdyby to tak bylo, nikdo nemusí chodit do práce, banka bude tisknout a rozdávat lidem vytištěné peníze. Absurdita že!!!.
Mezitím na základě informace FEDu o možném snížení objemu měnového uvolňování (což je nemožné), zlato oslabuje o 35 USD, stříbro pod 20 USD a vytváří se tak časově omezená příležitost!

Pozn. Miki :
........Pospíchejte je již možná i pozdě nakoupil jsem stříbro za poslední volné peníze a myslím, že i na poslední chvíli.
AG mince přišly v okamžiku kdy ČNB ohlásila tisk peněz. Prostě každej bankéř je hyena, která vás bude stále okrádat..........

 
Investiční stříbrná mince Koala 2014 1 Oz
Cena: 656 Kč
   
Investiční stříbrná mince Kookaburra 2014 1 Oz
Cena: 657 Kč
   
Investiční stříbrná mince australský klokan-2014 1 Oz
Cena: 1 812 Kč
Etuje pro mince Koala 1Oz
Cena: 0 Kč
   
Dárková etuje na set stříbrných mincí série Wild Life
Cena: 0 Kč
   
Etuje pro sbírku mincí čínská Panda
Cena: 0 Kč
Investiční zlatá mince rok koně 2014-lunární série č.2 1 Oz
Cena: 27 373 Kč
   
Investiční stříbrná mince rok koně 2014 1Oz
Cena: 952 Kč
   
Investiční zlatá mince želva Taku 1Oz
Cena: 27 114 Kč


Další přídavek ze dne 6.12.2013
Bohužel jsem nedostal přehled za 47. týden
Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 48. týden


Oslabování koruny jako stálý stav! Tlak na zlato a stříbro vytváří další nákupní příležitost!
Potvrzuje se naše přesvědčení, že koruna se pustila do závodu bez vítěze, jehož výsledkem je ztráta kupní síly. Centrální bankéři se zarytě drží hesla “tiskni nebo zemři”. Nemohou si dovolit očistu systému, kterou jsou krachy dlužníků, protože ty následují krachy bank, které tyto dluhy vydaly. Jejich hlavním cílem je podpora a ochrana komerčních bank před krachem. Cenová stabilita a hospodářství jdou stranou. Zároveň sledujeme neustálý boj proti zlatu, které nesmí poukazovat na znehodnocování měn. Hyperinflace cen se projevuje na trhu s uměním a diamanty. Tento trh je oproti zlatu malý a není třeba ho držet pod cenovou pokličkou. Cenová hyperinflace ale dorazí i na trh zlata a stříbra, což je nevyhnutelná jistota! V současné době při cenách kolem USD 1200 je zlato lepším nákupem, než tomu bylo v roce 2000! Tehdy ještě neexistovalo v systému tolik peněz. Jak dlouho tato příležitost bude trvat ovšem nevíme.


Zdravím
Přátelé po delší době jsem se zase vrátil. (Utekl jsem hrobaři z lopaty) dnes jsem po operaci mozku a v pořádku. Nádor byl nezhoubný a už je pryč. Bohužel jsem během té mé lapálie neměl nejdříve chuť něco psát a později v době operace jsem neměl možnost přístupu na net. Takže náš přehled ze světa zlata a stříbra má pár mezer, bohužel se již starší přehledy nedají dohledat.

Mějte se pěkne.
Miki.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re:Kolaps- Ekonomický - závažné informace na jednom místě
« Odpověď #1 kdy: Březen 09, 2013, 09:11:18 dopoledne »
Velmi obsáhlý elaborát, který si zaslouží vlastní vlákno bez další debaty, ve které by to nejdůležitější zapadnulo. Proto jsem ho z původního tématu vypreparoval zamknul a připíchnul.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re:Kolaps- Ekonomický - závažné informace na jednom místě
« Odpověď #2 kdy: Březen 09, 2013, 10:43:42 odpoledne »
Debata k tomuto článku probíhá v dalším vláknu:

http://preppers.cz/forum/index.php?topic=2301.msg18917#msg18917
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline miki

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1036
Re:Kolaps- Ekonomický - závažné informace na jednom místě
« Odpověď #3 kdy: Duben 17, 2013, 12:49:09 dopoledne »
Zdravím.
Jen malé upozornění v úvodním elaborátu budou přibývat další informace tak to sledujte. Například dnes jsem tam přidal zprávy z burzy drahých kovů.
Miki.
-16.4.  burzovní správy-zlato stříbro
-23.4.  burzovní zprávy-zlato stříbro
-23.6.  Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 21-25. týden
-15.7.  Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 26-28. týden
-2.8.    Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 29-30. týden
14.9.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 36-37. týden
23.9.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    38.   týden
20.10. Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013, 39-42. týden
25.10. Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    43.   týden
1.11.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    44. týden
8.11.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    45. týden
22.11. Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    46. týden
6.12.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    47. týden
6.12.   Přehled zpráv ze světa zlata a stříbra v roce 2013,    48. týden