Autor Téma: Bramborová věž  (Přečteno 8488 krát)

jezevec

  • Host
Bramborová věž
« kdy: Únor 26, 2013, 07:47:33 dopoledne »
DIY Bramborová věž

Za použití běžné drátěnky, kompostu, slámy a bramborové sadby lze vytvořit bramborovou věž. Věž využívá vertikálního prostoru sadby, vhodná i pro menší pozemky.
Z drátěnky vyrobíme válec o výšce ca. 100-120 cm, 70 – 100 cm průměru. Slámu dáme do podloží a obložíme válec zvnějšku pro udržení vlhkosti ve věži záhonu, čímž zabráníme také vypadávání zeminy.
Brambory sázíme ve vrstvách. První vrstvu umisťujeme ca. 50 cm nad zemí v kruhu podél okraje ca 15 cm od sebe. Důkladně zalijeme, navršíme další vrstvu zeminy a postup opakujeme. Záhon pravidelně důkladně proléváme. Během 10-14 dnů porostou bramborové výhonky ze všech stran věže.
Je vhodné použít více druhů bramborové sadby, sklizeň je pestřejší, záhon zajímavější. Celkově je třeba na tuto velikost věže 4 kg sadbových brambor. Věž může sloužit i jako krátkodobý živý plot či zástěna.

Zdroj: http://urbanfarmerseward.posterous.com/potato-towers-and-living-fence-posts

zdroj odkud jsem to vzal : https://www.facebook.com/Budoucnost.jsi.Ty


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2013, 09:25:39 dopoledne »
Zajímavé - máš s tím vlastní zkušenosti? K nalezení je i řada stanovisek, že to nefunguje, čili že se nic moc neurodí... Brambory na zastíněné straně podle mě moc dobře nepůjdou...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2013, 09:27:58 dopoledne »
Ja jsem zkousel pestovat brambory pod stromem. Uroda nic moc. Jen asi 3nasobek co jsem zasadil.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Bramborová věž
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2013, 09:32:33 dopoledne »
Ja jsem zkousel pestovat brambory pod stromem. Uroda nic moc. Jen asi 3nasobek co jsem zasadil.
Pod stromem ti udělají dlouhé natě - snaží se dostat na slunce a spotřebují živiny na tvorbu natě. Navíc strom je silný konkurent - i když tam bude slunce.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2013, 09:34:57 dopoledne »
Jen jsem zkousel jestli se da pestovat neco pod stromy. Mit sad a pak pod stromy vyvysene zahony s rostlinami by bylo super.:)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2013, 11:51:25 dopoledne »
Pod stromy lze nasadit bylinky: mátu, meduňku, oregáno, lichořeřišnici; jedlé rostliny jako denivky. Z užitečných lupinu (vlčí bob), topinambury. Taky tuto otázku řeším, protože okraj "sluneční pasti" tvoří stromy a ty aspoň část dne stíní. Snažím se je tvarovat tak, aby jižní strana šla spíš šikmo nahoru a severní byla spíš do šířky, aby tolik nestínily slunku.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Bramborová věž
« Odpověď #6 kdy: Únor 26, 2013, 11:10:55 odpoledne »
Loni jsem zkoušela pěstovat brambory ve slámě...v květnu před očekávanými mrazy jsem slámy přidala...stejně trochu pomrzly...nicméně vyrašily znovu, ale nevykvetly...
Říkala jsem si, že z toho noc nebude...k mému překvapení jsem sklidila skoro 4 kg brambor z toho kousku...a ještě jsem se podělila s hryzci...dobrou půlku úrody mi sežrali, potvory...

Letos chci zkusit pěstovat brambory v pytlích...

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #7 kdy: Únor 26, 2013, 11:21:35 odpoledne »
Nemel jsem slamu, tak jsem to nahazel do posekane travy a pak na ne. Kupodivu jsem mel hodne brambor. Udelal jsem chybu, ze jsem dal malou vrstvu nahoru, protoze byli nektere zelene.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Bramborová věž
« Odpověď #8 kdy: Únor 26, 2013, 11:23:33 odpoledne »
O tom pěstování v posekané trávě jsem slyšela...je to obdobné...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #9 kdy: Únor 26, 2013, 11:59:09 odpoledne »
Jen tak na okraj - z celého záhonu jsem měla největší brambory v blízkém okolí dvou starých pařezů. Takže letos začínám uvažovat o bramborové věži okolo kmene stromu uříznutého ve výši cca 150 cm nad zemí...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Hliva..
« Odpověď #10 kdy: Únor 27, 2013, 07:30:33 odpoledne »
Vzpomnel jsem si, co mi pred casem rikal kamarad..
Pry vojaci meli plan na likvidaci parezu v lese pomoci narezani motorovou pilou a pote oseti semenem s hlivou ustricnou. Hliva pry brzo doslova "sezere" parezy a navic bude spousta jidla..

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #11 kdy: Únor 27, 2013, 11:07:31 odpoledne »
No dobře, tak zkusím hlívu znovu. Podle Mikiho návodu vyvrtám doprostřed pařezu širší díru, na ni nasadím jednou týdně velkou petku s vodou a okolo toho navrtám díry a zakolíkuju do nich hlívovou sadbu. Z tohoto pohledu je ovšem škoda řezat stromy u země, to už by se hodilo nechat pařez tak 80 - 100 cm vysoký, ať to stojí za to... Nebo rovnou 2 m, dole udělat bramborovou věž a vršek "zahlívit":)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Miro69

  • Host
Re:Bramborová věž
« Odpověď #12 kdy: Únor 28, 2013, 09:27:54 dopoledne »
Už som to tu spomínal, že hliva napáda odumreté drevo, takže pokiaľ v tom kmeni zostal život a vyháňa výmladky, tak to nevidím ružovo.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #13 kdy: Únor 28, 2013, 10:05:31 dopoledne »
Na dvoře mi hlíva roste u paty živého chaemocyparis, buď je neinformovaná nebo nemá jasno v prioritách:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Miro69

  • Host
Re:Bramborová věž
« Odpověď #14 kdy: Únor 28, 2013, 11:54:58 dopoledne »
To sem blázen. Jedine, že by tá hliva vedela, že už to má ten chaemocyparis spočítané.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #15 kdy: Únor 28, 2013, 12:07:31 odpoledne »
Spočítané to má, stíní mi zimní zahradu, ale ještě to neví, tak si vesele roste... A blázen nejsi - u paty toho stromu je navezená lesní hrabanka a dřevěná štěpka jako mulč:) Ale to jsem si uvědomila až teď, nechtěla jsem mystifikovat:)))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Bramborová věž
« Odpověď #16 kdy: Duben 12, 2013, 11:37:01 dopoledne »
Opakující se návod - letos už fakt hodlám vyzkoušet...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Bramborová věž
« Odpověď #17 kdy: Duben 13, 2013, 04:44:02 dopoledne »
Už som to tu spomínal, že hliva napáda odumreté drevo, takže pokiaľ v tom kmeni zostal život a vyháňa výmladky, tak to nevidím ružovo.
Zdravím.
Tak s tím nesouhlasím již několikrát jsem viděl jak hlíva roste z živého stromu asi to nevěděla, že se to nedělá. ;) ;) :D :D
Miki.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #18 kdy: Duben 12, 2015, 07:58:35 odpoledne »
Opakující se návod - letos už fakt hodlám vyzkoušet...
Kdy jsi je sázela do pytle? Do jakého pytle? Jaké byli výsledky?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Bramborová věž
« Odpověď #19 kdy: Duben 12, 2015, 09:29:40 odpoledne »
Vloni jsem sice založila, ale pak jsem nestačila přisypávat, protože jsem paralelně dělala (jako obvykle) moc věcí.
Kdy: od poloviny dubna ve městě, od konce dubna venku
Do jakého pytle: např. jutového nebo takového toho bílého tkaného plastového. Pytel musí jakž takž "dýchat".
Výsledky nebyly, alébrž pokus byl nedotaženej - viz výše.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Bramborová věž
« Odpověď #20 kdy: Duben 12, 2015, 09:30:17 odpoledne »
Bramborová věž je hlavně o tom, že se stále zvyšuje hradba a dosypává se zemina. Pak tam může sluníčko. V pytlých bych to chtěl vyzkoušet, zdá se mi to efektivnější. Podle mě nebude problém část zeminy nahradit posekanou trávou.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Bramborová věž
« Odpověď #21 kdy: Duben 12, 2015, 09:43:40 odpoledne »

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #22 kdy: Duben 12, 2015, 09:52:03 odpoledne »
dík za info
Zítra to tedy  jdu zkusit. Sehnal jsem si hodně pytlů. A nějakou brambůrku z Tesca.:)


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Bramborová věž
« Odpověď #24 kdy: Duben 12, 2015, 10:12:29 odpoledne »
Snažila bych se tu drátěnou věž postupně aspoň do něčeho tmavého "oblíct" - jinak budou brambůrky zelené a jedovaté... Ta laťková věž vypadá sice nádherně, ale zkraje v ní bude rostlina dost "utopená" - i kdy, o to rychleji se bude vytahovat...
Mimochodem, dnes jsem na zahradě vykutala zdravé a jedlé brambory z toho, co tam vyrostlo vloni jako zbytek po bramborách z r. 2013 - dokonce to ani není narašené, bylo to dost hluboko... Zkusím z toho taky jeden pytlouš založit:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Bramborová věž
« Odpověď #25 kdy: Duben 12, 2015, 10:14:19 odpoledne »
Všimni si že v té jedné věži je to obalené slámou. To by mělo stačit jako temno.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Bramborová věž
« Odpověď #26 kdy: Duben 12, 2015, 10:24:59 odpoledne »
Ta sláma by mohla být bingo! Takový bramborový gabion by nakonec nemusel být špatný, dal by se opakovaně využít. To co by zbylo po sklizni bych pak dal na kompost.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Bramborová věž
« Odpověď #27 kdy: Duben 12, 2015, 10:28:12 odpoledne »
Jo, možná sláma bude stačit. Není to blbej nápad, i když ideální by to bylo na nějaké točně, aby ani ta severní brambora nepřišla zkrátka - i když oni se asi přizpůsobí a i ty zadní budou vykukovat dopředu. Vypadá to fakt zajímavě, jen do toho mít dostatek materiálu... Začínám přemýšlet o tom, že bych zkusila pěstovat brambory v pilinách nebo v drcené štěpce z větví, třeba smíchané s trochou hlíny. Máme u chaty hromady vrbového proutí, jak se rok co rok kolem jezírka ořezávají vrby, takže když tam v létě navelím drticí vůz, bude toho velká hromada. Použije se jako mulč, ale i tak ještě zbude...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Bramborová věž
« Odpověď #28 kdy: Duben 13, 2015, 02:29:52 odpoledne »
Tak jsem dal brambory jen do 3 pytlů. Mám málo místa. Použil jsem brambory od soukromého zemědělce, protože byli pěkně náklíčené. Z Tesca teprve maji pidi klíčky. Jsou to pytle na 50kg, tak očekávam celkem 150kg brambor.:)

chpslst

  • Host
Re:Bramborová věž
« Odpověď #29 kdy: Duben 13, 2015, 04:54:53 odpoledne »
mám na vás špecifickú otázku: moje morčatá neskutočne čurajú a kadia, nestačím meniť piliny a to sa mi má okotiť čo nevidieť aj tretia samica... znečistené piliny idú na hnoj ale napadla ma v súvislosti spásonosná myšlienka...
otázka znie: keby som zasadil zemiaky do takýchto pilín a aj pravidelne ich prisypával, boli by jeditelné /častejšie ako raz/?

Offline plenty

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2712
Re:Bramborová věž
« Odpověď #30 kdy: Duben 13, 2015, 05:25:27 odpoledne »
smrdeli by ti ako šťiny :)
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Bramborová věž
« Odpověď #31 kdy: Duben 13, 2015, 05:27:58 odpoledne »
myslim si ze by tym zemiakom nic nebolo.alebo v tych pilinach skus pestovat hlivu ustricovytu
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

chpslst

  • Host
Re:Bramborová věž
« Odpověď #32 kdy: Duben 13, 2015, 05:28:50 odpoledne »
vidíš to ne nápad. a kde ju kúpiť a ako sadiť?

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Bramborová věž
« Odpověď #33 kdy: Duben 13, 2015, 05:32:54 odpoledne »
myslim ze sa semena daju kupit v skoro kazdom zahradkarstve.viem ze ak sa pestuje v slame,tak slamu najprv treba navrecovat a dobre natlacit(igelitove vrecia) a potom sa musi slama obarit vriacou vodou.pri pilinach neviem,ale skusil by som postupovat rovnako
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Bramborová věž
« Odpověď #34 kdy: Duben 13, 2015, 08:21:03 odpoledne »
mám na vás špecifickú otázku: moje morčatá neskutočne čurajú a kadia, nestačím meniť piliny a to sa mi má okotiť čo nevidieť aj tretia samica... znečistené piliny idú na hnoj ale napadla ma v súvislosti spásonosná myšlienka...
otázka znie: keby som zasadil zemiaky do takýchto pilín a aj pravidelne ich prisypával, boli by jeditelné /častejšie ako raz/?
Myslím, že by jim nic nebylo a že by to bez problémů zvládly - přihoď k tomu pár žížal a smíchej s trochou posekané trávy a brambory se s tím vyrovnají v pohodě. Bramborová věž bude páchnout, ale jak tam přestaneš přidávat špinavou podestýlku (před sklizní), do 14 dnů/3 týdnů smrdět přestane a brambory budou v krásném kompostu. A navíc budeš mít moře žížal pro slepice, jestli nějaké máš. Jestli ne, budou žížaly požehnáním pro každou hromadu kompostu, která se o to rychleji stane použitelnou na záhony.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

SoňaR

  • Host
Re: Bramborová věž
« Odpověď #35 kdy: Květen 01, 2016, 06:45:26 dopoledne »
Tak mám založeny 4 pokusné pytle a už lezou rostlinky! Co nevidět budu přisypávat :)
Tož jsem zvědavá na tu úrodu. ;)

Jestli se to osvědčí, budu pytlovat každý rok. Líbí se mi, jak se dá využít místo, které se jinak k ničemu nehodí. Já mám např. ty brambory v mezeře mezi kompostem a plotem  :)

SoňaR

  • Host
Re: Bramborová věž
« Odpověď #36 kdy: Září 14, 2016, 01:45:25 odpoledne »
Tak jsem celou sezónu poctivě přisypávala i zalévala, bylo-li třeba, ale očekávaný výsledek se nedostavil. Brambory se urodily sice pěkné, ale jen ve vrchní vrstvě a v množství srovnatelném s běžným záhonem. Tož možná jsem někde udělala chybu. Pokud se někomu zadaří, budu ràda když se podělí o podrobný postup.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Bramborová věž
« Odpověď #37 kdy: Září 14, 2016, 03:06:50 odpoledne »
Dagu, to bohužel vyžaduje prostor, který ovšem ne každý má k dispozici. Osobně taky brambory raději klasicky, o tomhle jsem přemýšlel, ale došel jsem k závěru, že experimenty nechám jiným, kteří na to mají čas...pěstování v zemi je prověřené několika staletími, tak se toho budu držet

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Bramborová věž
« Odpověď #38 kdy: Září 15, 2016, 09:43:14 dopoledne »
Soňo, ono to nefunkční není, je to jen prostě jiná cesta, která je pro někoho vhodná a pro druhého nevhodná.

Jak v podstatě napsal Dag, záleží na okolnostech a podmínkách. Když máš zahradu a tedy dost prostoru, je to blbost to cpát do pytlů. Na druhou stranu, pokud tu zahrádku nemáš a přesto si chceš brambory vypěstovat, tak je asi blbost radit ti, že to do pytlů dávat nemáš a že to máš dát do půdy, protože je pro tebe tahle rada k ničemu. Dobrou radou by bylo poradit ti asi takhle: Hele, nedávej to do pytlů, není to nic moc a je to Pracné, kup si zahrádku a dej to do země. Pro haldu lidí je tahle rada sice pravdivá, ale z nějakého důvodu nepoužitelná, i když je univerzálně platná. Tak asi tak.

Takže, pokud bojuju s prostorem, je to řešením, i když pracným a výsledek není dokonalý co do velikosti sklizně. Když máš bez problémů kde sázet, dej to raději do země. A i tady jsou lidé, kteří prostě ten kousek půdy k dispozici nemají.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Bramborová věž
« Odpověď #39 kdy: Září 15, 2016, 11:12:49 dopoledne »
No, je to vše z nepochopení. Pokud někdo něco chce a chce to hodně, tak se to stane, i kdyby deset dagů a dvacet votroubků mlelo svoji.
Jde o to, pochopit ty pochody. Slámu i seno je třeba iniciovat, aby se živiny přístupné v trávě či slámě mohly zpřístupnit k asimilaci bramborama.
K tomu , tedy k tozkladu celulozy potřebuješ dusík. A jeho bakterie, takže v tvým případě se bude jednat o zkvašené kuřince, nebo plné hnojivo, NP rozpuštěné ve vodě.Tím se to prolije a bude to fungovat.Letos jsem si udělal čas a projel si pár kámošů, co jedou v alternativě.
Tehdy to bude fungovat, jinak ne.
Kdo chce, hledá způsob, kdo ne, hledá důvod.
Jako pravověrnej organik ti doporučím kuřince, jako pragmatik ti doporučím i tu druhou cestu. Výběr bude na tobě.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Bramborová věž
« Odpověď #40 kdy: Září 15, 2016, 12:14:50 odpoledne »
Brambory v seně/uschlé trávě jsem zkoušel (hlavním cílem bylo zbavit se trávy z rok nesečené louky, brambory byly až druhořadý cíl). Takže jsem dal cca. 10 cm uleželého hnoje, na to vrstvu kartónu, na to brambory a pohřbil jsem je pod 50 cm staré trávy. Po měsíci z toho začala jít nať. Občas jsem to zalil a jak zaschla nať, tak jsem to vybral. Pár jich bylo nahryzaných (minimum, kočky se nejspíš činily) a brambor bylo standartně, možná víc. Ale...už na vánoce bylo po nich. Hnily příšerně rychle a neměly valnou chuť. Možná jsem je přehnojil (ale strupatý nebyly) a možná jsem měl špatnou sadbu (koupil jsem v zahradnictví něco na uskladnění) nebo byla chyba ještě někde jinde...je mi to jedno, tráva navíc už není, takže v pokusech tímhle směrem zatím nepokračuju, ubírám se směrem rok starého kompostu...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Bramborová věž
« Odpověď #41 kdy: Září 15, 2016, 02:13:03 odpoledne »
No já plnila pytle částečně zetlelym kompostem,  což by mělo bramborám vyhovovat. Taky že rostly krásně. Akorát ty hlízy tak nějak netvořily po celé výšce pytle, ale jen v horní vrstvě. Pro příště tam asi zkusím přidat ty slepicince a uvidíme. Někteří se dušují, že jim to funguje, tak tomu dám ještě jednu šanci. Mimochodem proč vám to přijde tak pracné? Oproti pěstování na záhonu to je úplná pohoda.... teda pokud to neporovnavam s mechanizací, ale s ručním obděláváním.

Offline Sumo.cz

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1029
  • Po roce zpět a ještě chytřejší:)
Re: Bramborová věž
« Odpověď #42 kdy: Září 19, 2016, 02:29:20 odpoledne »
Já s bramborama v pytli taky k prdu.

Nezdar shazuji na 2 faktory. První je špatná zálivka. Ty pytle nejdou dost dobře zavlažit  strašně rychle vysychaj. Gravitace táhne vodu dolu a jelikož má ten pytel samou díru ta,k to teče všude možně a brambory nestačej pít. A druhý je málo organického matroše. Zasadil jsem to prostě do nakopané ornice s trochou posekané trávy.
Dostatečně pokročilou technologii nelze odlišit od magie - Arthur Charles Clarke

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Bramborová věž
« Odpověď #43 kdy: Září 19, 2016, 02:34:28 odpoledne »
To o tom jak souvisí velikost brambor s inteligencí sedláka jste už slyšeli?

Napovím: Čím ......... sedlák, tím ..... brambory.
 :pa:
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

SoňaR

  • Host
Re: Bramborová věž
« Odpověď #44 kdy: Září 19, 2016, 03:57:02 odpoledne »
Sumo,
u mě měly vody dost a (jak jsem psala) sázený i dosypávaný částečně zetlelým kompostem, tak hledám chybu ještě jinde. No každopádně byl jako vedlejší produkt úplně luxusní kompost na dosypání záhonů  :)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Bramborová věž
« Odpověď #45 kdy: Září 19, 2016, 04:05:13 odpoledne »
V pohodě, Dagu, možná jsem hloupá. Však je to poprvé, co tento způsob pěstování zkouším. Mám tedy právo na neznalost a chyby. V tvých článcích jsem odpověď nenašla, pokud ji tedy máš ty, tak sem s ní.

(edit: toto je reakce na Dagův komentář, který byl později smazán, nikoliv na PooMův komentář)

Poprosit a poděkovat je slušnost v každém případě. Nejsme tu tebou placený poradní orgán, který tu sedí a očekává tvé dotazy. Možná by ses odpovědi i dočkal. Možná ne. Tvoje volba, zda tu chceš setrvat či ne.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Bramborová věž
« Odpověď #46 kdy: Září 19, 2016, 04:13:29 odpoledne »
Ano, nepoprosila jsem tě. Čekáš snad, že já k tobě budu neustále zdvořilá, když ty ke mně nejsi? Ať všichni, kdo četli ty smazané komentáře, posoudí, jak moc jsem se na tobě provinila a jak moc nezdvořilá jsem byla.


Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Bramborová věž
« Odpověď #47 kdy: Září 20, 2016, 05:33:39 odpoledne »
To o tom jak souvisí velikost brambor s inteligencí sedláka jste už slyšeli?

Napovím: Čím ......... sedlák, tím ..... brambory.
 :pa:

Původně to bylo o líném sedlákovi.. Tedy, čím línější sedlák, tím větší má brambory..

Mi jsme s tátou sázeli brambory skoro vždy dost pozdě, často až po "zmrzlejch". Zato vždy naklíčené tak, že z brambor lezly ne klíče, ale přímo zelené keříčky. Když se to zasadilo do kompostu, ještě podsypaného hnojem, tak to do dvou dnů vykouklo ven a rostlo jako divé, brambory všech sousedů to přerostlo do konce měsíce..

Je s tím mračno práce, dá se to tak sázet jen ručně a na malých výměrách, ale funguje to.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Bramborová věž
« Odpověď #48 kdy: Září 20, 2016, 06:43:36 odpoledne »
To je jen subjektivní názor, páč obchod je blíž než záhumenek.
Ale sázení brambor do řádků ručně bude zase radostí a láskyplnou činností. Není otázkou jestli, ale kdy.....
Nic jiného nám totiž nezbude. Jen ten hnůj bude  vyváženej zlatem, páč zvířata už nedrží nikdo.

Offline Punisher

  • ***
  • Příspěvků: 40
  • Žít znamená bojovat.
Re: Bramborová věž
« Odpověď #49 kdy: Únor 19, 2017, 06:31:03 odpoledne »
Děda mi jednou vyprávěl, že jeho otec za války vydluboval oka s klíčky polívkovou lžicí, potom se brambora nechala zaschnout. Brambory se pak snědli i sadbové a sázeli se jen lžicí vykrojené oka s klíčkem. A údajně to stačilo na to aby brambora vyrostla. Ale já osobně to odzkoušené zatím nemá..
Ale v plánu to mám :) o bramborách jsem nic jiného nenašel tak to dávám sem.