Autor Téma: Osvědčené kombinace plodin  (Přečteno 7200 krát)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Osvědčené kombinace plodin
« kdy: Únor 24, 2013, 11:18:40 odpoledne »
V rámci snahy o maximální využití půdy během teplejší části roku lze na jeden záhon současně nasadit dva i více druhů plodin.
Informací o vhodných kombinacích je zatím poskrovnu. Máte v tomto ohledu nějaké zkušenosti?

Nejznámější je asi osvědčená trojkombinace "tří sester" - kukuřice, fazolí a dýní pěstovaná americkými Indiány, přičemž to ale bylo extenzivní hospodaření - po vyčerpání půdy se indiáni přesunuli jinam.
Dalším známým případem je podsévání tuším kukuřice svazenkou kvůli zpevnění půdy, proti odplavování humusu. Podobně se myslím při pěstování obilí používá plazivý jetel...
Opravte mě, prosím, jestli se mýlím. Jsem toho názoru, že tento aspekt pěstování přináší dosud netušené možnosti - a nemusí jít jen o pasivní koexistenci ve snaze využít lépe prostor. Některé rostliny ty druhé dokážou i chránit před škůdci (cibule mezi jahodníky?) a dokonce podporovat v lepším růstu (např. motýlokvěté vazbou vzdušného dusíku do půdy zpřístupňují tuto živinu ostatním rostlinám).

Mně se osvědčilo po prvních ředkvičkách vysadit hrášek a jakmile doroste tak 25 cm výšky, sázím mezi něj brambory. Ty mírné zastínění bez problémů ustojí a když pak začnou rychle růst, podepřou hrách. Pak se hrách sklidí a brambory zarostou i uvolněný prostor.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

carlos

  • Host
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #1 kdy: Únor 26, 2013, 06:44:22 dopoledne »

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #2 kdy: Únor 26, 2013, 09:04:34 dopoledne »
V jakém slova smyslu jsi "neměl úspěch"? Něco nevyrostlo - něco nemělo plody - něco bylo něčím napadeno? Taky jsem to zkoušela, ale asi moc řídce - i tak se dýně roztáhly mimo záhon a odchovaly plody vedle v trávě. Moje plazivé fazole byly na kukuřice moc těžké...
Někde jsem se dočetla, že tyto tři plodiny se nesázejí současně - fazole sází prakticky jako poslední, protože rostou rychle a potřebují jako oporu už vzešlé kukuřice.
Je tu někdo, kdo má kladné zkušenosti s touto trojkombinací a může poradit?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #3 kdy: Únor 26, 2013, 09:17:08 dopoledne »
Pěstuji taky tak, u těch dýní je jeden problém - pokud je pole malé - utečou. Kukuřici je potřeba nasadit dále od sebe - aspoň 50x 50 aby se dalo procházet a ostatní plodiny měly dost místa. Neosvědčuje se fazol šarlatový - je příliš těžký, lépe volit některé jiné druhy. Upřednostňuji jen 2 sestry  :) mám dostatet chlévské mrvy a tak funkce fazolí jako dodavatele dusíku je marginální. Dýně vysévám spolu s kukuřicí a do stejných řádků, aby se dalo plečkovat. A fazole pěstuji keříčkové na jiném záhonu - mají výhodu, že nepotřebují oporu, lusky dozrávají v kratším časovém intervalu, než u popínavých a celý porost je přehlednější - můžeme si snadno natrhat dostatek lusků na zeleno na zamražení a nebo naložení do sklenic a zbytek nechat dozrát.

Miro69

  • Host
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #4 kdy: Únor 26, 2013, 11:05:05 dopoledne »
Tu na juhu Slovenska sú dve sestry bežnou praktikou. Kukurica a tekvice. Niekde som čítal, že práve tá fazuľa komplikuje odburinenie.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #5 kdy: Únor 26, 2013, 11:46:32 dopoledne »
To je pravda - ona sváže ty kukuřice do sebe a nedá se tam vlézt

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #6 kdy: Únor 26, 2013, 12:07:05 odpoledne »
A kdyby se mezi ně daly keříčkové fazole na zelené lusky? U těch nevadí, že budou nasazovat na lusky později (kvůli nedostatku slunka) a doba zrání lusků se prodlouží - naopak by to bylo výhodné...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #7 kdy: Únor 26, 2013, 01:11:23 odpoledne »
A kdyby se mezi ně daly keříčkové fazole na zelené lusky? U těch nevadí, že budou nasazovat na lusky později (kvůli nedostatku slunka) a doba zrání lusků se prodlouží - naopak by to bylo výhodné...
Asi tam nějaké lusky budou, nevím, jedině vyzkoušet.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #8 kdy: Duben 06, 2013, 12:08:48 odpoledne »
Máte někdo nějaké zkušenosti s "podsazováním" kukuřice svazenkou či jinými nízkými plodinami, které zakryjí zem, prorostou ji, čímž zabrání splavování ornice, a zabrání růstu plevelů? Pořád přemýšlím, jestli by se tam nedalo nasadit něco jiného, užitečnějšího, co zvládá polostín - lichořeřišnice, kostival, brutnák...

Přikládám zajímavou tabulku, bohužel nepříliš dobře čitelnou, alébrž je z internetu...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #9 kdy: Duben 06, 2013, 02:05:06 odpoledne »
Tak ten slíbený překlad (správná označení různých škůdců bohužel neznám, podařilo se mi identifikovat jen několik málo z nich:( )...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #10 kdy: Duben 06, 2013, 03:43:49 odpoledne »
Ormien, jaký máš výnos u brambor, když je neokopáváš? Já žiji v domění (informace otce) že brambory tím, že je okopáš, změní listy na kořeny a vytvoří další patro brambor. Jak to tedy je? Já jsem v době, kdy jsem pomáhal na zahrádce něco takového neřešil a od té doby už jsem nikde brambory nepěstoval.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #11 kdy: Duben 06, 2013, 04:20:54 odpoledne »
To mluvíš o kopčení, ne o okopávání. Okopávání je kypření půdy okolo rostliny (příp. i eliminace plevele), zatímco kopčení je nahrnutí půdy k rostlině, takže na původně rovném záhonu vznikají kopečky, ze kterých roste nať, a mezi nimi potom brázdy (většinou jen v jednom směru, protože se brambory sází v jednom směru blíž k sobě než v druhém, k němu kolmém).

Kopčení má opravdu za cíl vytvoření dalšího podzemního patra dané rostliny - buď kvůli vytvoření většího počtu hlíz (brambory, topinambury) nebo vybělení další nadzemní části rostliny (pórek, čekanka, chřest). Někdy se taky kopčí proto, aby rostlina měla větší kořenový systém a byla schopná uživit více plodů (např. rajčata).

Za války se dokonce brambory sázely do hlubokých brázd a nejprve se přihrnovaly (takže se záhon/pole srovnal/o do rovna) a pak se teprve kopčily.

Vzhledem k tomu, že brambory mulčuju (sázím malé, už naklíčené brambory a kolem výhonků nahrnu slámu nebo podestýlku od koní), kopčení jsem nikdy nedělala (musela bych ze záhonu odstranit slámu, nakopčit a pak znovu mulčovat) a ani jsem nesrovnávala účinnost, takže nemohu posoudit z vlastní zkušenosti. Ale předpokládám, že naši předci věděli, co dělají.

Zkušenosti s mulčováním ukazují, že rostlině stačí na kořínky tma (čili zakrytí slámou, ne hlínou), aby tvořila brambory (na začátku podzimu, dokud je nať "funkční", se brambory nevykopávají, nýbrž se odhrne sláma, posbírají se brambory ležící na zemi a zase se zahrne - ne že by rostlina ještě vytvořila další brambory, ale odsune se tím časově náročná sklizeň na později). Však taky někteří radí rostliny během roku obsypávat posekanou trávou, čímž se nahrazuje kopčení, zajistí se rychlejší kompostování trávy (na kompost se nehodí dávat moc trávy naráz, protože shnije, nezetlí), brání se růstu plevele a předchází se vysychání půdy.

Hele, pane otče, děláš v tom tady docela dobrej hokej, tohle přece patří k bramborám a ne k osvědčeným kombinacím plodin. Mimochodem, brambory pěstuju s hrachem (nejprve hrách, po 3-4 týdnech mezi něj brambory + zamulčovat, po otrhání hrachu se rostliny nechají mezi bramborami uschnout). Rychle rostoucí brambory vynesou nahoru pomaleji rostoucí hrách, takže nepolehne.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #12 kdy: Duben 06, 2013, 08:20:02 odpoledne »
Ten hrách s bramborami mě zajímá...také jsem loni pěstovala brambory ve slámě...tak bych to mohla vyzkoušet s tím hrachem...mám semena hrachu kudrnáče...bezlistého

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #13 kdy: Duben 06, 2013, 10:16:30 odpoledne »
Co je to hrách kudrnáč? Bezlistý - o tom jsem v životě neslyšela. Z čeho žije, když nemá listy???
Fígl v té kombinaci jen v tom, že hrách musíš zasadit zhruba o 3-4 týdny dřív, jinak ho brambory přerostou. Dokonce jsem hrách předpěstovávala ve velkých kelímcích od jogurtu, aby byl dost velký. Jenže to jsem ho sázela v půlce dubna a v půlce května jsem jen dosadila brambory. Teď už mám brambory s 20cm výhonky, takže letos už není šance to stihnout, leda bych pak k němu zasadila nějaké ještě nenaklíčené brambory. Kouknu, jestli ve sklepě zbyly nějaké méně bujné...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #14 kdy: Duben 06, 2013, 10:21:29 odpoledne »

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #15 kdy: Duben 06, 2013, 10:45:16 odpoledne »
Díky, to se ten prodejce s tak vyčerpávajícím popisem opravdu musel nadřít:) Já používám hrášek Zázrak z Kelvedonu. Čím Kudrnáček vyniká?

Na doporučených kombinacích plodin mě fascinuje představa např. kukuřice s petrželí. Nebo cibule mezi rajčaty. Dyk ta petržel a cibule mezi těmi monstry nemá šanci přežít...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #16 kdy: Duben 06, 2013, 10:49:05 odpoledne »
Nevím, čím kudrnáč vyniká...letos zkusím poprvé...jen mě zaujal, tak jsem ho objednala...

Sázím cibuli mezi řádky mrkve...navzájem si odpuzují škůdce...pochmurnatku a květilku...

Ale do kukuřice by mě nenapadlo je vysadit...

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #17 kdy: Duben 07, 2013, 04:43:38 odpoledne »
Píší, že Kudrnáš nemá listy a vyrůstá do výšky až 70 cm. Nevím, jesli takový chci - Kelvedon je léty prověřená jistota.  Snad na zkoušku.
http://www.zahradkarske-potreby.cz/hrach-kudrnac-sm-ean002489-skup988300.php

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #18 kdy: Duben 07, 2013, 04:47:00 odpoledne »
Glochu, přesně...mám ho na zkoušku...

Mám samozřejmě i klasický hrášek...

Otázkou je, zda mi ho nespasou zase srny...  :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #19 kdy: Duben 07, 2013, 08:19:10 odpoledne »
Bezlistý hrášek bude mít bezesporu tu přednost, že nebude stínit svému okolí. Čím ovšem ten chudinka zvládá fotosyntézu, to mi není jasné - že by těmi úponky? To budu muset vyzkoušet.

Srny - nechceš jim někde v lese na palouku nasadit plantáž brutnáku, ať se mají chudinky po té zimě dobře? Je to plevel, ale jedlý a léčivý...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #20 kdy: Duben 07, 2013, 08:30:34 odpoledne »
Myslím, že naše srny jsou velmi zhýčkané, když mají pod nosem dobroty z naší zahrady...

Občas mi vykoušou nať mrkve, ale pak jsou o to větší kořeny...:D
Občas ale bohužel i petržel - naŤ. Zajímavé, že pastináková jim nechutná...

Loni to právě odnesl hrách a část mladých gigantů...

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #21 kdy: Duben 27, 2013, 06:57:15 odpoledne »
Tak jsem vysázela cibuli a mezi ni do řádků mrkve...celkem 14 řádků...
Kdysi jsem četla, že si navzájem odpuzují škůdce - háďátka a květilku...od té doby už jinak cibuli a mrkev nepěstuji...

Mrkve jsem měla 4 druhy - červenou, kulatou, karotku a pozdní...cibuli jen všetanu...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #22 kdy: Duben 27, 2013, 07:50:02 odpoledne »
Už Ti leze kudrnáček, Retti? Na chatě už vyrazil i přes to nechutné sucho, takže základní kvalifikační zkoušku má za sebou:)
Zato cibule ze semínek u nás fakt nehrozí, beznadějně uschne. Taky sázím mrkev mezi cibule, ale cibule mají pár dní přednost, mrkev jde do země až cca po 2 týdnech.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #23 kdy: Duben 27, 2013, 07:54:01 odpoledne »
Kudrnáček šel do země až dnes...i dřeňový hrášek...

Ze semen jsem cibuli zatím nepěstovala...vždycky jen ze sazečky...ale na záhoně mi zůstalo několik cibulí z lonska, co přezimovaly, tak je zkusím nechat na semena...stejně tak petržel kořenovou...

A brambory už jsou také pod slámou...

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #24 kdy: Duben 27, 2013, 08:03:09 odpoledne »
Dosadila jsem dnes poslední várku brambor, přesadila na záhon okurky, mochyně, rajčata, papriky, dýně i konopí, zasela fazole i slunečnice i kukuřici, takže zbývají už jen takoví exoti jako pohanka a čirok. Ti přijdou na řadu během tohoto týdne... Teď jen aby sem tam důkladněji zapršelo...
Ze semen jsem letos zkoušela cibuli Globo, ale tu si musím nechat na zahradě doma, jinak na chatě uschne. Jsem zvědavá, jestli je šance na slibované cibule o hmotnosti 750 g... Zatím na to ty chudinky nevypadají:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #25 kdy: Duben 27, 2013, 08:10:54 odpoledne »
Fazole, kukuřici, rajčata a dýně ještě sázet nemůžu...mám obavy, že by mi to vymrzlo...

Takže rajčata a dýně jsou zatím vyseté ve foliovníku u domu...a dýně už lezou...i salát...na chalupu do záhonů půjdou spolu s fazolemi až v půlce května...fazole možná hned po zmrzlých...


Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #26 kdy: Duben 28, 2013, 10:07:47 dopoledne »
V ireceptáři se objevil nový přehled:
Vhodné kombinace bylinek a zeleniny:
- bazalka + rajčata, okurky, cibuloviny
- kerblík + saláty a ředkvičky, odpuzuje i slimáky
- koriandr + košťáloviny, okurky, jahody, červená řepa
- levandule + saláty, růže
- majoránka + mrkev
- saturejka + fazole a cibuloviny
- tymián + veškerá zelenina, především listová
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #27 kdy: Duben 29, 2013, 07:55:58 dopoledne »
Moc plodiny nekombinuji. Kvili male plose jsem se zameroval rostliny s kratkou vegetacni dobou a pak na truhliky a kvetinace. Dat do mezer kvetinacky nebo na zahony, kde zatim nic neni dat truhliky bylo pro mne lehci. Usetri clovek cas s pletim. Nevyhoda, ze se to musi zalevat pokud je sucho.

Pak existuje moznost ziskat zadarmo stovky takovych jako truhliku a udelat nekolika patrovy pestirnu. V kvetinarstvi nebo supermarketech vam je daji zadarmo, protoze jsou to podlozky pod rostlinky s kvetinaci.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #28 kdy: Duben 30, 2013, 07:18:32 odpoledne »
Moje idea byla presazet sazenice od 1. dubna redkvicky,redkve, vodnici, cervenou repu a turin. Navrhnout zahony a jejich zasazeni rostlinek tak, ze by redkvicky sli sklidit priblizne 15-20.kvetna a zasadil misto nich sazenice fazoli, kukurice a dyni. Jak by se rozrustali, tak bych postupne sklizel redkve, vodnici a cervenou repu.  Tim bych sklidil za rok 2 krat v pohode.


garden

  • Host
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #29 kdy: Květen 15, 2013, 10:18:30 odpoledne »

Karolik

  • Host
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #30 kdy: Květen 16, 2013, 07:53:26 dopoledne »

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #31 kdy: Květen 16, 2013, 11:03:08 dopoledne »
To vypadá zajímavě, Karoliku, ale je to omezeně čitelné. Můžeš sem prosím dát citaci, kde to lze nalézt v lépe čitelné formě?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Karolik

  • Host

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #33 kdy: Květen 17, 2013, 08:29:34 dopoledne »
Aha, tak to si s tím budem muset dát práci, abychom to přelouskali. Díky moc:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Osvědčené kombinace plodin
« Odpověď #34 kdy: Únor 18, 2015, 12:08:45 odpoledne »
Našla jsem inspirativní schéma pěstování "tří sester", viz příloha.
Překlad:
1) Jakmile pomine nebezpečí mrazíků, zasaďte kukuřici (u nás cca koncem dubna)
2) Jakmile má kukuřice 5 palců (cca 15 cm), nasaďte plazivé fazole.
3) O týden později vysaďte dýně.

Další zajímavou kombinací jsou nařídko vysazené okurky se slunečnicemi. Mohutné slunečnice slouží jako opora. Ideální je kombinovat řádek slunečnic s okurkami, vedle řádek něčeho, co snáší částečné zastínění (např. pozdní nižší hrách) a zase řádek slunečnic s okurkami. Je třeba dbát na dostatečné rozestupy, aby nevznikalo slunci nepřístupné vlhké mikroklima podporující vznik plísní...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman