Autor Téma: Morseovka  (Přečteno 4415 krát)

štika

  • Host
Morseovka
« kdy: Prosinec 24, 2012, 12:42:19 dopoledne »
Musel jsem recyklovat váš jeden hóóóódně starý příspěvek z jiného vlákna, aby to vlákno bylo vidět tak, že bylo založeno vámi..

Robert Merle-můj velmi oblíbený autor.

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #1 kdy: Únor 24, 2013, 05:15:34 odpoledne »
jeste mne napada:
jsem radioamater a mohu v tomto smeru prispet do mlyna..

BTW: Vite nekdo o celosvetove amaterske paketove siti APRS?

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #2 kdy: Únor 24, 2013, 05:24:59 odpoledne »
Nevime - přibliž nám to prosím. Jsem "elektrický amatér" a ani netuším, co je to paketová síť...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #3 kdy: Únor 24, 2013, 06:29:18 odpoledne »
APRS = Amateur Packet Reporting System
Funguje v radioamaterskem pasmu 2m, je nezavisla na verejnych sitich (pevnych i mobilnich), umi predavat polohu a jine udaje (teplota, sila a smer vetru, napeti baterie a cokoli meritelneho), umi posilat kratke textove zpravy, neco jako SMSky. Umi informovat o blizici se bource apod. Cela Evropa komunikuje na stejnem kmitoctu 144,800 MHz. Da se vyuzit v nouzi, treba kde je nejblizsi amater apod.
Podle zajimava alternativa pro mimoradne situace.

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2013, 06:32:57 odpoledne »
A co morzeovka?

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2013, 06:37:58 odpoledne »
i Morseova abeceda ma svoje vyuziti, ale dnes hlavne v dalkovych spojenich, treba pres pulku zemekoule nebo treba spojeni EME (odrazem o mesic)
hlas/pomala data jsou mnohem praktictejsi..

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #6 kdy: Únor 24, 2013, 06:42:33 odpoledne »
Jste nový.Prosila jsem,odpovězte na správném vláknu.To přece nepatří do Brna.!!!

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #7 kdy: Únor 24, 2013, 06:47:18 odpoledne »
Taková síť opravdu může být praktická v mimořádných situacích. Vzhledem k tomu, že tomu rozumím jak koza petrželi, prosím o posouzení odborníky - Miki, Saladine, Štěpáne? Otázkou je, na čem všem je to závislé - jen zdroj proudu dané vysílačky??? A jak složité je vybavení, které je k tomu zapotřebí - a zda by se příp. dalo nakoupit i s nějakou skupinovou slevou nebo vyrobit (aspoň zčásti) svépomocně. Jsou lidé, se kterými bych ráda měla zajištěné spojení zejména v době, kdy půjde do tuhého...
A je-li to užitečné, prosím moderátory, aby naši diskusi přenesli do vhodného vlákna. Mě ale připadá i místně docela oprávněná - i Brno je flák země a vznikne-li tu místní skupina, mohlo by se takové spojení hodit. A možná bychom to mohli pojmout jako pilotní projekt...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #8 kdy: Únor 24, 2013, 06:52:44 odpoledne »
Musím založit nové téma,protože přes upozornění(promiň Ormien i ty) to házíte furt do Brna.
Takže prosím morseovku sem!!! :) :) :) ;) ;) ;) ;) :D :D :D :D

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #9 kdy: Únor 24, 2013, 06:55:31 odpoledne »
Měsíc tam bude ale co tam budeme zaměřovat?
To spojení po PA musíme dokonale vymyslet(ne já,já jsem v tomto antitalent).

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #10 kdy: Únor 24, 2013, 07:09:51 odpoledne »
Ormien, zapomnel jsem napsat, pouzivani teto site je podmineno radioamaterskou koncesi. Neni nedostupna, ale jsou treba zkousky..

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #11 kdy: Únor 24, 2013, 07:13:00 odpoledne »
Na spojení odrazem od Měsíce jsou potřebné veliké výkony a parabolická anténa. Lepší jsou Krátké Vlny, tedy KV.. Miki je na to náš odborník.

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #12 kdy: Únor 24, 2013, 07:18:06 odpoledne »
Pouzivani teto site je podminene radioamaterskou koncesi (zkousky).
Co to potrebuje k provozu:
jednak zdroj elektriny (existuji jak radiostanice, s integrovanym APRS), ale treba rucni stanice maji mensi komfort, dalsi jsou vozidlove radiostanice (vetsi graficky displej) a nakonec moznost pripojeni terminalu k PC, treba k notebooku, se vsim komfortem. Cena neni levna, kapesni stanice cca 16-20 tis. Kc.
Pokud jde o sit jako takovou, samozrejme v mistech pristupovych bodu musi byt v poradku napajeni. Nejlevnesji je asi kombinace terminalu s notebookem (terminal s mensim dosahem cca 4000 Kc).
Kazdopadne shanim vhodne solarni panely pro mobilni provoz.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Morseovka
« Odpověď #13 kdy: Únor 24, 2013, 07:24:40 odpoledne »
Aha. No zní to dobře. Nicméěn poku přijde EMP, tak asi budou nahraní všichni. :-( Pochybuju, že by někdo disponoval starou elektronkovou krávou. :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #14 kdy: Únor 24, 2013, 07:32:25 odpoledne »
Aha. No zní to dobře. Nicméěn poku přijde EMP, tak asi budou nahraní všichni. :-( Pochybuju, že by někdo disponoval starou elektronkovou krávou. :-)

Poraď se s Mikim.. ten jich má celé stádo..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #15 kdy: Únor 24, 2013, 07:36:50 odpoledne »
Ormien, zapomnel jsem napsat, pouzivani teto site je podmineno radioamaterskou koncesi. Neni nedostupna, ale jsou treba zkousky..
Aspoň by mě něco donutilo na něčem systematicky pracovat. Občas si připadám jak pingpongový míček:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #16 kdy: Únor 24, 2013, 07:37:46 odpoledne »
Přesunuto z Brna do Morseovky a přejmenováno. Také jsem původně uvažoval o tom, vzít si pod patronát pár převáděčů na 144 MHz.. Jsem rád, že mám spřízněnou duši. Udělat zkoušky na kategorii "Novice" není tak složité a kdo slyší lépe, než já, tak si i morseovku brzy osvojí. V OK1KSD mi říkali "Hluchej Mládežník"..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #17 kdy: Únor 24, 2013, 07:38:45 odpoledne »
Po EMP budem opravdu nahraní a pokud vím, Miki zatím knihu "Vteřinu poté "ještě nečetl,i když jsem všem doporučovala,Saladin četl.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #18 kdy: Únor 24, 2013, 07:39:51 odpoledne »
Morse - klíč a bzučák je něco, co vyfiknu z toho, co mám doma v šuplíku, tedy, ten morse-klíč koupím někde v armádním výprodeji a elektronkové KV radiostanice se stále dají sehnat. Stojí pár korun a přežijí i dost drsné EMP.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #19 kdy: Únor 24, 2013, 07:45:43 odpoledne »
Díky za utřepání témat, Saladine. Jsi schopen nějakou takovou vysílačku sestrojit? Jestli ano, jsem ochotná naštudovat informace potřebné na zkoušku:), i když to asi nebude zítra... Morseovku snad ještě umím, budu ji ve volném čase opakovat:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re:Morseovka
« Odpověď #20 kdy: Únor 24, 2013, 07:55:06 odpoledne »
Saladine, co rikas na stanice RF-10? Pomerne moderni vojenska stanice, dnes jiz vyrazena, pry ma snest i EMP, pasmo 6m, tudiz na nekterych kanalech i pro radioamatery pouzitelne, prenosna.. levna.. Osobne znam, nejakou dobu jsem s ni pracoval..

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #21 kdy: Únor 24, 2013, 08:05:36 odpoledne »
O tomhle si nejlépe popovídáš s Mikim, ten tomu rozumí lépe než já.. Já mám Modrou knížku a ztrátu sluchu 92%.

Nevím o té stanici vůbec nic, radioamatér jsem byl před 30-ti léty, někde na chalupě se mi ještě povaluje EL-BUG se dvěma pádlíčky z polarizovaného relé a několika integrovaných obvodů, sluchátka, dva morse-klíče a hromada součástek..

Budu rád, když s Mikim dáte dohromady nějaký koncept krizové komunikace na KV. Kolega se domnívá, že není nutné si dělat radioamatérskou  koncesi, že stačí mít doma vysílačku.. Inu, byl na vojně a má to v krvi, on opravdu nemusí..

Ale já si myslím, že koncese Novice by nebyla k zahození, každý nebyl na vojně u radistů a někde se to naučit musí.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #22 kdy: Únor 24, 2013, 08:11:55 odpoledne »
Díky za utřepání témat, Saladine. Jsi schopen nějakou takovou vysílačku sestrojit? Jestli ano, jsem ochotná naštudovat informace potřebné na zkoušku:), i když to asi nebude zítra... Morseovku snad ještě umím, budu ji ve volném čase opakovat:)

Ormien, na pomocná slova Akát, Blýskavice, Cílovníci a další pomůcky na výuku morseovky z Pionýra zapomeň.. Je to hrozný zlozvyk. Morseovka se nezapisuje jako tečky a čárky, ale rovnou píšeš písmena. Nevnímáš tečky a čárky, ale melodii, tedy třeba Tátytáty tátátytá  je CQ - neboli všeobecná výzva, tedy kdo chce může si se mnou povídat..

Pokud se budeš chtít morseovku naučit, seženu ti morseklíč a bručák a budeš si moci brnkat. Na výuku příjmu jsou nahrávky na Internetu. Pokud dobře slyšíš, nebo máš dokonce hudební sluch, tak ti to půjde samo.

Na koncesi "Novice" navíc ani morseovku nepotřebuješ..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Morseovka
« Odpověď #23 kdy: Únor 24, 2013, 08:13:48 odpoledne »
Jejda...a já to umím tak rychle...ta slova... :-[

štika

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #24 kdy: Únor 24, 2013, 08:17:15 odpoledne »
Já z dětství znám ten akát,cílovnísi,sekera,ó náš háj,nejlepší byl yógurt bílý.Nevím,jak si na ty tydlytády zvyknu.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #25 kdy: Únor 24, 2013, 08:19:06 odpoledne »
Co jsem se s těmi pomocnými slovy natrápil, než jsem začal morseovku vnímat jako melodii.. Velmi snadno, právě proto, že už jsi ta slovíčka zapoměla.. Párkrát si to přehraješ na morse-klíči sama a budeš si to pamatovat..

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Morseovka
« Odpověď #26 kdy: Únor 24, 2013, 08:20:05 odpoledne »
A já znám s jako sos...a ý jako ý se ztrácí... :)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #27 kdy: Únor 24, 2013, 08:21:39 odpoledne »
vteřinu poté jsem také ještě nečetl. Jinak den trifidů je klasika. Co z toho chybí tobě?
Kromě "Vteřiny poté" hlavně čas. Jsem taková malá, zvědavá veverka v kole:( A teď už definitivně zahazuju práci a jdu si hrát se svým novým multimetrem...:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Morseovka
« Odpověď #28 kdy: Únor 24, 2013, 08:27:05 odpoledne »
Hlavně prosím nezačni měřit proud v zásuvce.. Neradi bychm tě ztratili, jako biochemik jsi zatím nepřekonatelná!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Morseovka
« Odpověď #29 kdy: Únor 24, 2013, 08:29:47 odpoledne »
Co jsem se s těmi pomocnými slovy natrápil, než jsem začal morseovku vnímat jako melodii.. Velmi snadno, právě proto, že už jsi ta slovíčka zapoměla.. Párkrát si to přehraješ na morse-klíči sama a budeš si to pamatovat..
Budu to opakovat dle Tvého návodu, to snad zvládnu...
Ohledně multimetru jsem pod Štěpánovým dozorem, neboj, dám si bacha:))) Na potupnou smrt elektrickým proudem se mám moc ráda:)))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Morseovka
« Odpověď #30 kdy: Únor 24, 2013, 09:05:52 odpoledne »
Ta aprs vypadá velmi zajímavě. Teda pokud nedojde na EMP. Buďme rádi, že nevíme co přesně nás čeká. Možná bychom z toho byli vyděšení.

Saladin: To už jsem jednou taky ormien poslal mail a o pár minut později posílal velkými písmeny další mail. :-) Jen pro jistotu.

Ormien mám pro tebe rozepsaný další elektromail. pošlu až to dopíšu.

Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

goral

  • Host
Re:Morseovka
« Odpověď #31 kdy: Únor 24, 2013, 09:15:21 odpoledne »
Překvapilo mně, že někdo zde ví o APRS a ještě je z Brna.

Informace:
http://www.aprs.cz
http://www.hamradio.cz/forum/

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Morseovka
« Odpověď #32 kdy: Březen 17, 2013, 05:14:49 odpoledne »
Zdravím.
Doma mám pár RF 10, další jsou na cestě a sháním RS 41 Třinec,(tedy pokud se podaří bude hej) takže sám za sebe mám rozhodnuto. Fone a pokud bude čas do PA tak i morze.
Nejni čas já potřebuji letos dát dohromady síť.

Takže pánové a dámy račte se dále zajímat o měsíc (spojení odrazem od měsíce), pakety, předávání informací komu a kde je zima, jakej tam mají tlak vzduchu a další veledůležité informace.
TOTO JDE MIMO MĚ. Nazdar.
Já raději zůstanu na zemi a budu si zasílat FONICKY řady čísílek kde mě z toho potom vypadnou zprávy, které potřebuji vědět.
Miki