Autor Téma: Česká strava lidová  (Přečteno 2208 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Česká strava lidová
« kdy: Únor 22, 2013, 08:55:50 odpoledne »
Zajímavá kniha autorky Ulehlové - Tilschové...strava za dob nedostatku...pěkně napsaná.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #1 kdy: Únor 22, 2013, 09:04:36 odpoledne »
Já už jsem z tý politika tak doblbená, že jsem četla Česká strana lidová - říkám si, sakra, co tady má tohle téma co hledat... Napiš pár zajímavých momentů, ať si místní gourmeti mohou představovat PA dobu v barvách...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2013, 09:22:24 odpoledne »
Tak trochu podrobněji...

Kniha je rozdělena do 5ti oddílů: V lese a u vody - lesní ovoce, oříšky, žaludy, bukvice, míza stromů, bylinky, kořínky, houby
                                                    Na poli a ve mlýně - tam se píše hlavně o obilovinách a luštěninách
                                                    Na statku a za humny - o mléce, másle, bramborách, zelí, ovoci...
                                                    V pátek a ve svátek - tam je rozepsaná strava v době svátků, půstu, narození, svatba...
                                                    Všedního dne - pokrmy, které se konzumovaly ve všední den...od rána do večera, od jara do zimy...

Není to klasická kuchařka s recepty, ale zajímavě popsaná strava našich předků. Kniha je doplněná několika hezkými veršíky.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #3 kdy: Únor 22, 2013, 09:29:20 odpoledne »
Já už jsem z tý politika tak doblbená, že jsem četla Česká strana lidová - říkám si, sakra, co tady má tohle téma co hledat... Napiš pár zajímavých momentů, ať si místní gourmeti mohou představovat PA dobu v barvách...
Tak Ormien jsme postižení úplně stejně. Já to tak četl taky. Asi ti politika leze krkem stejně jako mě.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #4 kdy: Únor 22, 2013, 09:57:42 odpoledne »
Já už jsem z tý politika tak doblbená, že jsem četla Česká strana lidová - říkám si, sakra, co tady má tohle téma co hledat... Napiš pár zajímavých momentů, ať si místní gourmeti mohou představovat PA dobu v barvách...
Tak Ormien jsme postižení úplně stejně. Já to tak četl taky. Asi ti politika leze krkem stejně jako mě.
To není jen politikou. Dnes jsem vykoukla z okna a říkám si - jejda, kdepak jsem zas nechala stát auto? Ten bělouš před domem mi navíc stojí pěkně blbě před garáží... Jenže ten bělouš byl můj zasněženej čtyřkolej kamarád, akorát byl zasněženej tak důkladně, že z něj nevykukovalo ani kousek jeho krásné terakotové barvy... Evidentně jsem zase zralá na delší dovolenou...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #5 kdy: Únor 22, 2013, 10:02:09 odpoledne »
To není jen politikou. Dnes jsem vykoukla z okna a říkám si - jejda, kdepak jsem zas nechala stát auto? Ten bělouš před domem mi navíc stojí pěkně blbě před garáží... Jenže ten bělouš byl můj zasněženej čtyřkolej kamarád, akorát byl zasněženej tak důkladně, že z něj nevykukovalo ani kousek jeho krásné terakotové barvy... Evidentně jsem zase zralá na delší dovolenou...
Tak já v poslední době většinu dovolené investuji do školy, takže se taky cítím vyhořele. Snad to až jednou školu dodělám nebo z ní vyletím přestane. Hele nespamujme.

Tahle knížka vypadá docela dost dobře.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #6 kdy: Únor 22, 2013, 10:18:51 odpoledne »
Taky jsem uvažovala, že si ji koupím, ale vzhledem k počtu knih u nás doma jsem tu myšlenku radši hned zavrhla... Až přijde ta doba ledová, všechen ten šrot spálím a konečně bude místo na nové knihy:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #7 kdy: Únor 22, 2013, 10:23:40 odpoledne »
Tady ještě podrobněji... :D

Anotace
Monumentální dílo známé české odbornice na výživu, pietně vydané s minimálními jazykovými úpravami, je sice poznamenáno dobou svého vzniku – kniha byla vysázena v květnu roku 1945, a jak autorka vysvětluje v závěru, z první, již vytištěné části už nebylo možné odstranit drobné úlitby německé cenzuře – její vlastenecký a sociální duch i její nadčasovost a přínosnost jsou nicméně zcela nepopiratelné.
Autorka v pěti kapitolách (V lese a u vody, Na poli a ve mlýně, Na statku a za humny, V pátek a ve svátek a Všedního dne) přináší bohaté informace vytěžené ze svého dlouholetého zkoumání stravovacích zvyklostí a jídelníčku prostého českého lidu a dokládá, že strava založená na těchto prastarých slovanských tradicích v sobě instinktivně spojuje a vyvažuje ty nejzdravější složky.
Text je obohacen souvisejícími lidovými popěvky i citacemi z historických pramenů, které znovu objevují pokrmy a způsoby jejich přípravy v dnešní době částečně či úplně zapomenuté. Čtenář se poučí, jak lid v dřívějších dobách obohacoval svou stravu divoce rostoucími plodinami, jakým způsobem se zpracovávaly obilniny a mléko, jak ovlivnil skladbu stravy příchod brambor na evropský kontinent, zmiňuje se o tradičních pokrmech v rámci církevního roku i souvisejících s různými svátky a co bylo a dosud je základem prosté české stravy.
Přestože kniha neobsahuje žádné recepty, poskytne bohatou inspiraci všem milovníkům dobrého jídla, kteří dávají přednost pokrmům sice nepříliš složitým, ale zato promyšleně sestaveným a vyzkoušeným celými generacemi. Řečeno slovy autorky: „Původní strava českého venkovského lidu ... očištěna od vší přítěže nedostatků, může totiž představovat spolehlivý základ, na kterém lze dále budovat vědecky odůvodněnou životosprávu širokých vrstev.“


alwarez

  • Host
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #8 kdy: Únor 22, 2013, 10:29:16 odpoledne »
Studovanych mame 60%z toho je jich asi take tolik nezamestnanych.......v dnesni spolecnosti vdelani nema temer cenu,vse se dozvite na internetu you
tube a pod ......

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #9 kdy: Únor 22, 2013, 10:48:03 odpoledne »
lidé co se všechno potřebují dovědět na internetu a youtube jsou většinou ti, kteří na to nemají a tak z toho dělají pózu, že oni vlastně o vzdělání nestojí.

A zrovna v americe je převzdělanost známá. To byla prča když americké firmy v 90 letech po příchodu do čech chtěly aby jejich uklízečky měly vysokou školu. Pak zjistili, že v čechách jsou slušné uklízečky i s vyučením a umí ještě více než oni po nich požadovali.  :)

Vzdělání je cesta. Ten kdo to bere jako cíl, takvětšinou v praxi pohoří.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

alwarez

  • Host
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #10 kdy: Únor 22, 2013, 10:56:41 odpoledne »
Nastava doba mnohem primitivnejsi.......v Evrope desitky milionu byly vyhozeni z prace a tak jedine muzete myslet pro sebe ne tady je plno teoretiku v budoucnu budou cenne jen prakticke info.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #11 kdy: Únor 23, 2013, 08:27:00 dopoledne »
Kniha umoznuje se dostat do premysleni nasich predku. Uvedomit si co je dulezite a co neni. Lide jedli, aby prezili a nevymysleli prekombinovane recepty. Kazde jidlo a prisada melo svou logicku.

Toooom

  • Host
Re:Česká strava lidová
« Odpověď #12 kdy: Únor 23, 2013, 08:54:48 dopoledne »
Držím se zásady, že jídlo by nemělo mít víc než 5 ingrediencí, včetně přílohy, nepočítám koření a další dochucovadla, jako česnek, osmaženou cibulku nebo bylinky

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re: Česká strava lidová
« Odpověď #13 kdy: Únor 01, 2019, 02:31:33 dopoledne »
Z knížky jsem si vzal dvě věci.

1. Lidé jedli co bylo.
Když někdo řekne, že jíst lokálně to nejde, tak tu knížku nečetl. Líbilo se mi jak lidi využívali zdroje, které měli. Vytvářeli si jídelničky né podle chuti, ale co měli. Snažili se přilepšovat a docílit dokonalosti a to o VDD nic nevěděli. To mi ujasnilo, že nemám nejdřív hledat recepty, ale recepty na které mám potraviny a upravovat je.


2. Nikdo nebyl na rostlinné stravě.
Než jsem četl tuhle knihu, tak jsem myslel, že naší předkové byli převážně na rostlinné stravě. Jednou za 14 dní v neděli jako u F.L. Věka si dali kuře nebo husičku. Knížka mně nahlodala, že jedli živočisné produkty pravidelně. Snad i každý den. Bylo to mléko a sádlo. Tak jsem si vyhledal spolehlivý zdroj. Svou babičku, která žila na vesnici a zažila to. Tak k mléku a sádlu se hned objevil králík. A jejich rodina byla chudá.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Česká strava lidová
« Odpověď #14 kdy: Únor 01, 2019, 05:28:53 odpoledne »
Vtip spočívá v přípravě jednoduché čerstvé a pestré stravy s minimem konzervantů a dochucovadel. Většina koření a bylinek může vyrůst na zahrádce....peržel, pažitka, majoránka, libeček, rozmarýn, bazalka, křen, kmín, kopr....k tomu základní přílohy, zelenina a ovoce a občas nějaké to maso a jídelníček je pestrý a zdravý....

Nalim

  • Host
Re: Česká strava lidová
« Odpověď #15 kdy: Únor 01, 2019, 06:33:42 odpoledne »

1. Lidé jedli co bylo.
2. Nikdo nebyl na rostlinné stravě.

Sahawe, za mne naprostý souhlas. Jen si dovolím dodat, že i způsob stravování je prostě obrazem životního stylu každého z nás.
A střídmost (nejen ve stravování) je v současnosti ne zrovna častá vlastnost.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Česká strava lidová
« Odpověď #16 kdy: Únor 02, 2019, 09:46:57 dopoledne »
Ještě doplním strašně důležitou a naporosto zásadní informaci, která je pro většinu lidí "naprostým tajemstvím" :)....nejlepší na pití je obyčejná čistá voda....ale kolik lidí ji v této podobě za celý měsíc nevypije ani sklenici.....zato klidně za den dá 5 kafí, 3 piva a litr coca coly.....takže v zásadě pitný režim dodržují a mohou být spokojeni ;) 8).