Autor Téma: Supervulkán  (Přečteno 3557 krát)

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #150 kdy: Červen 03, 2017, 09:08:56 dopoledne »
Vědci varují před záhubou. Objevili něco velmi zvláštního

V USA objevili podzemní jezero roztaveného uhlíku. Vědci využili množství seismických senzorů na zmapování jezera, které má rozlohu 1,8 milionu čtverečních kilometrů.
Oblast, na kterou se studie zaměřila, zahrnuje i Yellowstonský národní park / Shutterstock
Tato oblast, zhruba o velikosti Mexika, má podle nich potenciál způsobit nevýslovné škody na životním prostředí. Objev by mohl změnit naše chápání toho, kolik uhlíku na Zemi existuje, což naznačuje, že je ho mnohem víc, než se původně předpokládalo.
Tým vědců použil síť 583 senzorů měřících vibrace na získání podrobného obrazu o dění pod povrchem a výsledky interpretoval pomocí matematických rovnic. Studie geologů z Royal Holloway University v Londýně odhalila ve vrchním plášti zemského jádra, v hloubce 350 km, kde je teplota velmi vysoká, obrovský rezervoár roztaveného uhlíku, který produkuje oxid uhličitý a další plyny.
Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Earth and Planetary Science Letters. Vědci jsou přesvědčeni, že množství CO2 ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun. Zpráva Agentury pro ochranu životního prostředí v roce 2011 odhadla toto množství pouze na 10 miliard tun. Uhlík si nachází cestu na povrch prostřednictvím sopečných výbuchů a přispívá k pomalé změně klimatu. Jeho náhlé uvolnění by ale mohlo mít katastrofální následky. Doktor Sash Her-Majumder, který studii vedl, uvedl, že setrvávání uhlíku v plášti je poměrně dlouhodobé, takže toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Na druhou stranu objev je velmi důležitý pro budoucnost naší atmosféry. Pokud by se uvolnilo byť jen jedno procento tohoto CO2, rovnalo by se to spálení 2,3 bilionů barelů ropy.
Oblast, na kterou se studie zaměřila, zahrnuje i Yellowstonský národní park, kde předchozí výzkum odhalil důkazy o supervulkánu, který by mohl představovat nebezpečí pro planetu. Naposledy sopka vybuchla před 640 tisíci lety, a pokud by se to stalo dnes, měla by potenciál uvést celou Severní Ameriku do "nukleární zimy".
 
http://technika.denikplus.cz/veda-technika/622-vedci-varuji-pred-zahubou-objevili-neco-velmi-zvlastniho.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Supervulkán
« Odpověď #152 kdy: Červenec 01, 2017, 08:55:41 odpoledne »
Pravděpodobnost, že to letos bouchne je 1:730 000, to je dobrý. Víc mě znepokojuje Sahaw s jeho odhadem, že PA přijde za devět let.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #153 kdy: Červenec 04, 2017, 12:04:09 odpoledne »
http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/194228-nebezpeci-na-obzoru-kolem-supervulkanu-v-yellowstonu-se-deji-divne-veci-vedci-zaznamenali-stovky-zemetreseni/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Tak jsem omrkla různé zahraniční zdroje a podle všeho to vypadá, že k těmto sekvencím zemětřesení dochází celkem běžně a další ukazatele aktivity supervulkánu zůstávají stejné. To ovšem neznamená, že by to nemohlo předvídat nadcházející výbuch Y., ale spíš snad zatím ne.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #154 kdy: Červenec 04, 2017, 05:38:39 odpoledne »
Tak jen pro uklidnění - náš bližší soused Campi Flegrei za posledních cca 6 týdnů vykázal pouze několik málo bezvýznamných zemětřesení, žádné významné změny teploty fumaroly a zvedání povrchu pokračuje stále konstantním tempem 1 cm za rok.

edit: to neznamená, že Campi Flegrei nebouchne. Bouchne, ale nechystá se k tomu zrovna v nejbližších dnech, snad. Četla jsem nějakou novou studii, kde potvrdili, že všechny tři sledované ukazatele potvrzují narůstání tlaku v systému Campi Flegrei.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #155 kdy: Červenec 06, 2017, 09:33:58 dopoledne »
Při couráním po síti jsem zahlídl tohle :

NĚMECKEJ  SUPERVULKÁN  ?

Gigantická supersopka pod německým jezerem Laach poblíž Bonnu podle odborníků může oživnout.
Vyslovíme-li slůvko „supervulkán“, představí si většina lidí gigantickou sopku, jejíž výbuch dokáže zdevastovat obrovské území. To je skutečně pravda. Obyvatele starého kontinentu však doposud riziko, které v sobě tento úkaz nese, příliš netrápilo. Za nejbližší supersopku, která se podle vulkanologů pomalu probouzí k životu a představuje vážné nebezpečí pro lidstvo, byl až donedávna považován supervulkán pod Yellowstonským národním parkem v USA.
Pravdou je, že v případě jeho erupce by byla ve vážném ohrožení celá naše civilizace. Území Spojených států a Kanady by bylo z veliké části zničeno a život by se tu stal prakticky nemožným, ale ostatní části světa by byly zasaženy až druhotně – především díky hustým mračnům plynů, které by zastínily sluneční světlo a způsobily by celosvětový rapidní pokles teplot.
Také další supersopky, které by v daleké budoucnosti mohly explodovat, totiž Krakatau a Toba, leží v Indočíně, a tedy dostatečně daleko od starého kontinentu. Ani od nich tedy Evropanům nehrozí nějaké přímé nebezpečí. Bohužel však tento pocit bezpečí skončil na sklonku loňského roku. Smrtící hrozba pro celou Evropu má jméno jezero Laach.
Kaldera supersopky
Malebné jezero Laach, většinou na mapách a v turistických průvodcích označené jako Laacher See, nalezneme u našich německých sousedů. Rozkládá se ve spolkové zemi Porýní–Falc, přibližně čtyřicet kilometrů jihovýchodně od bývalého hlavního města Bonnu.
 Už na první pohled jde o velmi neobvyklou vodní nádrž. Leží ve výšce 259 metrů nad mořem a celá je obklopena prstencem vysokých pahorků. Má i úctyhodné rozměry, průměr jezera je celých 8 kilometrů. Jeho voda je průzračně modrá, velmi studená a má nezvyklou hořkou příchuť.
Pokud někomu při pohledu z ptačí perspektivy připomíná Laacher See zatopený kráter obří sopky, skutečně se nemýlí. Jde opravdu o gigantický vulkán, stopy jehož erupcí jsou všude kolem jasně viditelné. Jde především o mohutné nánosy zeminy, ve skutečnosti dávno vyvřelého sopečného popela. Kdy však k této explozi došlo?
Vulkanologové se shodují, že vulkán Laach explodoval naposledy před přibližně třinácti tisíci lety. Zdaleka to však nebyla jeho první erupce. Vrstvy ztuhlé lávy a popela, ve kterých odborníci čtou jako v otevřené knize, dokazují, že k výbuchu této gigantické sopky docházelo pravidelně v časovém intervalu deseti až dvanácti tisíc let. Už to samo je velmi znepokojivé. Znamená to, že vulkán může vybuchnout prakticky kdykoliv a s ještě větší silou, než byl předchozí výbuch.
Erupci před třinácti tisíci lety přirovnávají odborníci k výbuchu filipínské sopky Mount Pinatubo v roce 1991. Živel tehdy vychrlil ze svého ohnivého chřtánu neuvěřitelných 16 kilometrů krychlových lávy, popela a kamení. Sloup kouře a sirných plynů dosáhl tehdy výšky více než 40 kilometrů. V okruhu 60 kilometrů byla krajina zcela zničená. Další stovky kilometrů čtverečních zasypaly vrstvy popela. Mračno ze sopky proniklo až do horních vrstev atmosféry a částečně odstínilo sluneční svit. Důsledkem byl pokles teploty na celé planetě v průměru o půl stupně Celsia.
 Přestože jde o strašná čísla, není to bohužel konec. Sopka Laach podle odborníků umí vybuchnout i mnohem silněji. Nánosy z těchto dávných supererupcí se nacházejí doslova po celé Evropě. Tyto výbuchy přetvářely tvář celého kontinentu, měnily toky velkých řek, především Rýna, a pokaždé značně ochladily i naši planetu. Proč o tom ale hovoříme? Může vulkán znovu ožít?

Koncem prosince loňského roku si obyvatelé žijící na březích jezera Laach povšimli něčeho velmi podivného. Jindy klidná hladina se rozčeřila miliony malinkatých bublinek. Chemický rozbor ukázal, že se jedná o plynný kysličník uhličitý. Místní lidé žertovali, že se jejich jezero mění v minerálku a že by tento fenomén mohl do oblasti přivábit turisty ze širokého okolí.
Jenže vulkanologové jejich veselí nesdíleli. Mnohým z nich prý z úkazu naskočila husí kůže. Jestliže se totiž z jezerního dna uvolňuje kysličník uhličitý, může to znamenat jen jediné. Žhavé magma, odpočívající až doposud poklidně v obřím magmatickém krbu, se probudilo a dalo se do pohybu. Teď se dere vzhůru a tlačí před sebou plyny. Ty prostupují porézní vrstvou horniny, jež tvoří jezerní dno, a probublávají vodou nahoru do atmosféry.
Když se pak po několika dnech objevily v bublinách i stopy kysličníku siřičitého, měli už odborníci jasno. Gigantický vulkán ožil a připravuje se k erupci. Jeho exploze je už jen otázkou času. Dá se ale nějak odhadnout, co by se stalo, kdyby k ní v dohledné době došlo?
Hned na začátku je třeba říci, že erupce supersopky Laach by pro Evropu znamenala naprostou zkázu. Německo by patrně úplně přestalo existovat. Těžce postižena by byla i značná část Francie a zemí Beneluxu. Zkáza by neušetřila ani naši republiku. Oblast Čech by se stala na dlouhou dobu neobyvatelnou. Morava by na tom byla o něco lépe, i zde by však území pokryla několikacentimetrová vrstva popela. Ztráty na životech by dosáhly desítek milionů osob. Další miliony lidí by zahynuly v důsledku hladu nebo na následky zranění. Jedovaté sirné a fosforečné sloučeniny by otrávily půdu i vodu. Další množství osob by zahynulo vinou těžkých povodní. Sopečné plyny a prach v atmosféře by totiž zafungovaly jako kondenzační jádra a vyvolaly by lijáky a přívalové deště. Situace by se stabilizovala až po několika letech. Tou dobou by však už ze střední Evropy zbyla jen spálená, otrávená a neobyvatelná poušť.
Jak akutní tyto prognózy jsou, to ukáže jedině čas. Je možné, že se postup magmatu v hlubinách opět zastaví a vulkán se na několik století uloží znovu ke spánku. Pokud by však došlo k explozi, kolébka západní civilizace by patrně navždy zmizela v propadlišti dějin.
                                                                                            Ing. Vladimír Červinka


Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #156 kdy: Červenec 06, 2017, 10:26:34 dopoledne »
Zajímavé, o něm jsem nevěděla....

No dohledala jsem... Srovnání s Yellowstonem (v některých článcích) je (naštěstí pro nás) dost přehnané, Y. je vei 8 (vychrlí více než 1000 km3 materiálu), Laacher je vei 6 (10-100 km3 materiálu). Což ale neznamená, že by to nebyl pro Evropu pořádný "problém". Zkusím najít další informace, některé zprávy se dost rozcházejí... Někde píšou, že jezero běžně uvolňuje bublinky, někde že to je známka chladnutí magmatu, jinde probouzení, jinde že je to jen způsobené změnou tlaku v některých částech sopečného systému, protože tam vznikl nový gejzír či co.... To bude chtít trochu času a lepší zdroje.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #157 kdy: Červenec 06, 2017, 08:19:21 odpoledne »
Každopádně je to o trošku blíž, nežli nějakej emerickej vulkán ;)
I když je o trošku menší, no, emerikáni mají všecičko větší   ;D
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #158 kdy: Červenec 06, 2017, 09:11:20 odpoledne »
To každopádně  :)

Ačkoliv my máme náš Campi Flegrei... to je sedmička a na evropské poměry by nám to mohlo stačit. Ten německý už bychom si mohli odpustit  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #159 kdy: Září 22, 2017, 11:01:17 odpoledne »
Campi Flegrei - zprávy z posledních týdnů potvrzují mírné zvýšení rychlosti zvedání povrchu v některých lokalitách.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #160 kdy: Listopad 04, 2017, 07:03:51 dopoledne »
Tak nazpátek k tej Emérice.
NASA chce supervulkán Yellowstone zarazit, a ještě na tom vydělat.
To by u nás nešlo, EU by to jistě k radosti všech zelenejch zatrhla   ::)
A bude po srandě   "omg"
https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/nasa-ma-plan-jak-ochladit-supervulkan-yellowstone-a-jeste-z-toho-udelat-byznys-36087


Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #161 kdy: Listopad 04, 2017, 07:17:18 dopoledne »
Takový nápady už tu byly... Ale jooo, klidně, pokud najdou BEZPEČNÝ způsob, jak to realizovat, tak do toho a ať na tom klidně vydělávají. Když se jim podaří odvrátit takovou katastrofu, tak si to zaslouží. Jen ale aby to byl opravdu BEZPEČNÝ způsob... Nám tu ke srandě stále zůstává Campi Flegrei.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #162 kdy: Listopad 04, 2017, 08:16:06 dopoledne »
To, že je Yellowstone tak nebezpečnej, snižuje riziko špatnýho řešení.
A hlavně dává právo jít do rizika. No co, tak to řachne o tejden dřív  ;)
Je lepší riskovat, nežli nedělat nic ;)
V Emérice je dost lidí, kteří to risknou.
Hop - trop!   "hold"
 
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5058
Re: Supervulkán
« Odpověď #163 kdy: Listopad 04, 2017, 08:46:50 dopoledne »
Toto je zaujímavé. Hlavne to, či by sa to jedlo spravodlivo rozdelilo..... ;D

Citace
...V případě, že by se zastavila veškerá produkce jídla, vydržely by podle odhadu OSN celosvětové zásoby potravin jen 74 dní.....

Bych očakával svetové zásoby potravy aj na rok. Nie teda tie v obchodákoch. Predsa len väčšina sveta zberá úrodu raz do roka....
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #164 kdy: Listopad 26, 2017, 02:34:14 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5058
Re: Supervulkán
« Odpověď #165 kdy: Listopad 27, 2017, 10:49:04 dopoledne »
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #166 kdy: Prosinec 10, 2017, 12:46:43 odpoledne »
No a co se našeho nejbližšího supervulkánu (Campi Flegrei) týče - po určitém zklidnění situace v první polovině roku, se zase trochu rozjel a povrch se zvedá trochu rychleji, prý 0,5 cm za měsíc, nejvyšší teplota byla zaznamenána 122 stupňů, to je sice víc než v minulých obdobích, ale stále ještě je to celkem nízká hodnota. Blízký Vesuv i Campi Flegrei stále zůstavají na stávajících stupních nebezpečí - Vesuv první (vše je celkem v pohodě), Campi Flegrei druhý (zvýšená pozornost).

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #167 kdy: Prosinec 10, 2017, 01:38:40 odpoledne »
Teda né že by Ostravští chachaři mněli super vulkán, ale asi tam dneska v noci pořádně mrzlo.
Docela se tam slušně rozklepali  :o

https://www.novinky.cz/domaci/457392-na-ostravsku-bylo-v-noci-zemetreseni.html
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #168 kdy: Prosinec 10, 2017, 05:39:27 odpoledne »
A co se Yellowstone týče- vytáhnout z amíků nějaká konkrétní data je skoro nadlidský úkol, spousta keců o observatořích, stanicích, přístrojích, postupech a k tomu pár historických nic neříkajících údajů (jako že od r. 1923 se v nějaké části zvedl povrch o metr). No jisté je, že Y. je stále na nejnižším stupni, stejně jako Vesuv, i přes tu paniku, kterou teď na podzim způsobilo pár aktivních novinářů  :)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #169 kdy: Únor 01, 2018, 08:01:51 odpoledne »
Campi Flegrei - situace se bohužel nezlepšila, ale naštěstí ani nezhoršila. Zvedání povrchu stále 0,5 cm / měsíc, teplota fumarol kolem 115 stupňů, tok plynů vykazuje stejný trend, bylo zaznamenáno pár minizemětřesení.

Průzkumy ukazují na možnost, že Campi Flegrei a Vesuv jsou něco jako spojené nádoby, že by měly mít v hloubce kolem 8 kilometrů společnou "nádrž" ... a pak mají oba dva ještě každý svoji vlastní "nádrž" v menší hloubce.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5058
Re: Supervulkán
« Odpověď #170 kdy: Únor 01, 2018, 11:31:17 odpoledne »
No, ešte že ťa máme... :D
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #171 kdy: Únor 01, 2018, 11:45:37 odpoledne »
no však  ;D

Offline BartH8

 • ***
 • Příspěvků: 1472
Re: Supervulkán
« Odpověď #172 kdy: Únor 02, 2018, 10:48:46 dopoledne »
Slepému neukážeš
Hluchému neřekneš
Hloupému nevysvětlíš

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5204
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Supervulkán
« Odpověď #174 kdy: Únor 14, 2018, 04:31:11 odpoledne »
já už dostávám jektavku....samej supervulkán, putin i čung fon un si brousej zuby, kráva z finančáku mi řekla, že mám chybu v přiznání před deseti lety a učitelka ze školy mi napsala, že s ní klouček odmítá mluvit pozemským jazykem a že jí řekl, že mluví jako ašrak.... A nejstarší holka se jela hledat do francie  v třiceti létech....takže jsem v klidu.

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re: Supervulkán
« Odpověď #175 kdy: Únor 14, 2018, 10:34:01 odpoledne »
Jela hledat trubce?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Supervulkán
« Odpověď #176 kdy: Březen 07, 2018, 12:04:07 odpoledne »
Dostala se mi do ruky knížka Jiřího Svobody Jak to bylo s Atlantidou.
Popisuje, kde Atlantida ležela, snáší důkazy, argumentuje knihou Exodus, kdy, podle něj Mojžíš vyvedl Židy z Egypta právávě v době zničení Atlantidy. Všechno mu do toho zapadá, zbarvení řek do ruda (spad po erupci vulkánu), zastínění slunce (ze stejného důvodu), i zničení egyptského vojska ( vlna tsunami). Necítím se kompetentní správnost závěrů posuzovat, ale na té knize mě zaujalo něco jiného.

Autor se ke svým závěrům prokousává přes řadu historicky doložených erupcí vulkánů ostrovních i podmořských. Nejdůležitější jsou erupce po r. 1771, kdy začalo měření v Klementinu.
Červen 1783 erupce vulkánu Laki na Islandu. 10 tis. mrtvých ( 20% obyvatel Islandu), ale ne hned, ale jako následek hladomoru. Celé léto v Praze mlhy a bouřky. Dlouhodobý počet bouřek za rok je jednociferný, ale r. 1783 jich v Praze bylo 34 a r. 1784 jich bylo 27. Stačí připočíst pokles teplot a dvoumetrovou sněhovou pokrývku v zimě 1783/84 a v únoru 1784 byla v Praze největší povodeň za 500 let.
Duben 1815 Tambora (Indonésie), 90 tis. mrtvých hned, 10 tis. následkem hladomoru. Výbuch bylo slyšet v okruhu 1800 km, 600 km od vulkánu tlaková vlna vytrhávala ze země stromy i s kořeny. Sopka se ze 4000 m snížila na 2900 a sopečný popel se dostal do výšky 70 km, v okruhu 500 km byla neproniknutelná tma 3 dny. Na celé planetě následoval tzv. rok bez léta 1816, zvýšení srážek(Klementinum) 1815 +65%, 1816, 1817 +30%. Snížení teploty 1815 -2,5 st. 1816, 1817 -1,5 st. proti dlouhodobému normálu.

Vybral jsem jen dvě největší erupce. Vlna tsunami může dosahovat až 70 m, ale to nás ve vnitrozemí nemusí trápit. Mnohem horší je ten prach v ovzduší. Dostane-li se do několika kilometrů, tak ho vzdušné proudění relativně brzo rozfouká. Ale ve sratosférických výškách může sluneční paprsky zastiňovat léta.
A to se jedná jen o "obyčejné" vulkány. Následek erupce supervulkánu si asi těžko dovedeme představit.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5204
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Supervulkán
« Odpověď #177 kdy: Březen 07, 2018, 12:55:54 odpoledne »
Myslím si, že výbuch vulkánu je jedna z věcí, která může naši civilizaci dostat ka kolene, nebo do kytek....Žijeme v nekonečně dlouhém období bez katastrof a válek v naší české  roklince, takže bych to raději nějak hlučně oslavil, ale bacha, zítra může být pozdě......

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #178 kdy: Červenec 25, 2018, 12:18:53 dopoledne »
A zase jednou zprávy z Campi Flegrei  :)

Zemětřesení a toky plynů tak nějak normoš, teplota se drží kolem 114 stupňů. Trochu se zvýšila rychlost zvedání povrchu, takže už to není 0,5 cm za měsíc, ale 0,7 za měsíc.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #179 kdy: Červenec 31, 2018, 01:46:08 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #180 kdy: Srpen 19, 2018, 07:21:22 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #181 kdy: Srpen 19, 2018, 07:35:47 odpoledne »
No to nepíšou nic nového... o tom sem celkem pravidelně píšu zprávy z oficiálních zdrojů. V kritickém stádiu zatím není. Ze 4 stupňů, kdy první (zelený) je "klid" a čtvrtý (červený) je "poplach", tak jsme stále na 2. stupni "pozornost"... což napovídá, že oblast je velmi intenzivně sledována a zkoumána a měřena.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #182 kdy: Září 07, 2018, 05:57:50 odpoledne »
Tak jsem četla nový rozhovor s vědcem zkoumajícím Yellowstone a celkem uklidňuje veřejnost, že navzdory "zprávám" o tamním supervulkánu, které se objevují na internetu, nevykazuje Yellowstone známky blízkého hrozícího výbuchu. Vědci odhadují, že ty známky by byly poměrně vyrázné a probíhaly by i několik desítek let před výbuchem a zatím se tyto úkazy neobjevily. K čemu tam v současné době dochází je pouze obvyklá aktivita. No tak aspoň něco pozitivního, neboť tenhle drobeček by s námi fakt zametl (i když kam se hrabe na Tobu, nebo Garitu, ale ty zatím výbuchem nehrozí) :)

chpslst

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #183 kdy: Září 07, 2018, 08:46:04 odpoledne »
Ako to je?, keď ukludňujú treba utekať...

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #184 kdy: Září 07, 2018, 09:47:09 odpoledne »
No v tomto případě není kam...
A navíc - říkal to vědec, ne politik  :D

Jo a pro doplnění - Campi Flegrei je stále ve stejném režimu - povrch se stále zvedá o 0,7 cm / měsíc, teplota fumaroly je stále kolem 113 stupňů. A co se japonského supervulkánu týče, tam začátkem roku objevili nový velký lávový dóm, který prý "výrazně expanduje", mořské dno nad dómem se zvedlo o 630m, což všechny trochu vyděsilo, protože prý když praskne, tak to ovlivní globální klima (pokles teploty o několik stupňů a tak) a slibovali, že se od března pustí do dalších výzkumů, aby zjistili, jestli a jak moc taková katastrofa hrozí. Ale výsledky těchto dalších výzkumů jsem zatím nenašla.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #185 kdy: Září 08, 2018, 05:10:12 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #186 kdy: Srpen 21, 2019, 10:42:12 odpoledne »
Pro info - Campi Flegrei je stále přibližně ve stejném režimu - zvedání povrchu 0,7 cm / měsíc, teplota fumaroly (průměrná) 115 stupňů.

O tom japonském supervulkánu zatím žádné další významné zprávy nejsou. Nebo jsem je aspoň nenašla  :)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #187 kdy: Říjen 16, 2019, 09:06:07 dopoledne »
Campi Flegrei stále na 2. stupni ze 4 (tzn. "zvýšená pozornost" či "varování") . Povrch se stále zvedá stejnou rychlostí a ani další hodnoty se nemění. V posledních dvou týdnech bylo v oblasti Vesuvu a Campi Flegrei o něco víc zemětřesení, než v týdnech předchozích, ale není to zase tak výjimečná událost. Pokud by se počet zemětřesení zvyšoval, pak už by to mohlo něco znamenat.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #188 kdy: Říjen 16, 2019, 10:54:25 dopoledne »
Pro uklidnění - info od vědců z yellowstonské observatoře  :)
(teď ještě jestli nekecaj ;D )

YVO (Yellowstone Volcano Observatory) dostává spoustu otázek o potenciálu Yellowstonu nebo nějakého podobného sopečného systému, ukončit veškerý život na Zemi. Takže odpovíme na tuto otázku rovnou v začátku - ne, velká explozivní erupce na Yellowstonu nepovede ke konci lidské rasy. Následky takové exploze by samozřejmě nebyly příjemné, ale nezanikneme. Jak to víme? Protože tento experiment „super erupce“ již byl spuštěn. Dvakrát!

...

Po mnoho let byla Toba podezřelá z toho, že její erupce způsobila téměř vyhynutí lidstva - Homo sapiens se objevil v Africe teprve před 200 000 lety, takže v době erupce Toba náš druh ještě nebyl nijak zvlášť rozvinutý nebo rozšířený. Genetické důkazy naznačují, že v době, kdy naši předkové migrovali z Afriky, krátce po erupci Toba, existovalo jen několik tisíc jedinců. To vedlo některé vědce ke spekulacím, že erupce Toba téměř zničila lidstvo.

Důkazy z archeologie však naznačují, že lidstvo příliš netrpělo důsledky erupce Toba. Například studie z hominidních (ale ne nutně Homo sapiens) lokalit v Indii ukazují, že došlo k malé změně v činnostech před a po erupci. Dále, jádra jezer ve východní Africe naznačují, že dopad erupce na životní prostředí nebyl katastrofický. A archeologické důkazy z jižní Afriky ukazují, že Homo sapiens prosperoval během a po erupci.

Tím nechci říci, že život byl snadný. Globální klima bylo nepochybně ovlivněno a ložiska popela v některých oblastech ukazují, že přímý dopad byl rozsáhlý. Ale lidé jsou adaptabilní druh. Ve skutečnosti neexistuje důkaz o zániku jakéhokoli druhu v důsledku erupcí Toba nebo Taupo.
...

https://volcanoes.usgs.gov/volcanoes/yellowstone/article_home.html?vaid=225

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #189 kdy: Říjen 17, 2019, 09:39:16 dopoledne »
Jo a podařilo se mi konečně vyšťourat nějaké info o té japonské kaldeře Kikai. Ale moc toho není. Jeden odborný článek s důkladným rozborem oblasti a názorem jedné osoby, že růst lávového dómu nemusí znamenat devastující výbuch, ale pouze to, že se v dané oblasti dostává zásoba magmatu na povrcht. Neboli že vznikající lávový dóm je přirozenou součástí neustále probíhající a na jih se přesouvající sopečné aktivity v dané oblasti. Nicméně připouští, že k této kaldeře i k ostatním 3 nebo 4 (už si to přesně nepamatuju) kalderám v té oblasti je třeba mít respekt a nadále je sledovat. V podstatě tam nové kaldery, dómy a další útvary vznikají, zanikají a mění se prakticky neustále, jsou také trvale monitorovány, včetně nových průduchů, gejzírů atd.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #190 kdy: Listopad 28, 2019, 09:00:47 dopoledne »
S ohledem na Albánii jsem omrkla i oblast Campi Flegrei (není to zas tak daleko). Skutečnost je taková, že série zemětřesení se objevuje v celé oblasti od Albánie až po Středozemí. Počet zemětřesení narostl i v oblasti Campi Flegrei (za minulý týden 43 zemětřesení). Tato aktivita je zdůvodňována posunem afrického kontinentu směrem k Evropě.

Dále je registrována další anomálie, která zatím nemá konkrétní vysvětlení, jen několik dohadů. Jedná se o prudký pokles teploty fumaroly o 20 stupňů. "Novou" teplotu vykazuje fumarola již několik týdnů. Jedna z teorií je, že za to můžou deště, což je ale celkem odmítáno a spíš to vypadá na nějaké změny v podzemí.

Povrch se stále zvedá konstantní rychlostí 0,7 cm za měsíc.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #191 kdy: Prosinec 13, 2019, 01:10:24 odpoledne »
V týdnu 3.-10.12. došlo v oblasti Campi Flegrei k nejvýznamnějším otřesům za posledních cca 15-20 let. Celkový počet zemětřesení se vyšplhal na 80, přičemž došlo i k roji zemětřesení, který tvořila sekvence 34 zemětřesení, z nichž nejsilnější dosáhlo síly 3,1 (prý nejsilnější od r. 2005).

Teplota fumaroly se vrátila ke svému normálu, tj. 112 stupňů, povrch se stále zvedá konstatní rychlostí 0,7 cm za měsíc.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 441
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Supervulkán
« Odpověď #192 kdy: Únor 07, 2020, 01:57:33 odpoledne »
Dovolím si doplnit:
https://ekonom.ihned.cz/c7-66716810-12hfrs-946c4f4b3ab25e5?fbclid=IwAR1w70zNU-4q_Yuk6YC5xA9_PdbnCTnRGsdsa_HHqs0pyEM6xMdfV3Hi1Io

"Daltonovo minimum *edit - historická záležitost*" - Zvýšená aktivita vulkanické činnosti. Je tu domněnka že má souvislost se Sluneční nízkou aktivitou, tj že to může mít možná vliv na chování zemských desek.
https://en.wikipedia.org/wiki/Dalton_Minimum

Prachsprostě zjednodušeně se do aktuální rostoucí průměrné teploty může nějak obtisknout další (ne)opomíjený vliv.


***edit2

Jen je třeba to správně interpretovat, nezjednodušit a nepřifouknout. Neboť některé plátky z toho dokáží vytvořit hoax o tom že bude -50°C...

https://manipulatori.cz/fake-news-ceka-nas-mala-doba-ledova-tvrdi-vedci-muze-byt-i-minus-50-stupnu/

Tady ale jde primárně o spojení z pohledu vulkanické činnosti a sluneční míry/stavu aktivity. Nějaká vazba tam je, otázka jaká - není detailně popsána-zodpovězená
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #193 kdy: Únor 07, 2020, 02:08:43 odpoledne »
Hodně zajímavé. Díky!

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 938
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Supervulkán
« Odpověď #194 kdy: Únor 08, 2021, 09:01:37 dopoledne »
I když jsem na fóru nějakou dobu nebyla, situaci našeho nejbližšího supervulkánu Campi Flegrei sleduji dál.

Od poslední informace o zvedání povrchu o 0,7 cm za měsíc došlo k pár změnám. Nejprve se tento proces lehce zpomalil a poslední měsíce zase zrychluje. Aktuálně jsme už na deformaci přibližně 1,3 cm za měsíc.

Zemětřesení a teplota fumarol se drží na konstatních úrovních.

Celkově je Campi Flegrei stále na 2. stupni varování ze 4, tzn. něco jako "stav klidový, ale vykazuje anomálie".

Nedaleký Vesuv má stále stupeň 1.

Trochu obav teď budil Yellowstone a to kvůli sérii 73 zemětřesení za jediný měsíc. Vědci se v hodnocení momentálně  rozcházejí - někteří varují před blížícím se výbuchem (série zemětřesení může předznamenávat blížící se výbuch supervulkánu).  Jiní to odmítají - v Yellowstonu k podobným sériím dochází, běžně tam dojde za rok cca k 700 zemětřesení, ale výjimečně to dokáže vytáhnout až na 3000 zemětřesení za rok. Podle vědce Polanda, který se Yellowstonem zabývá, výbuch nehrozí ani teď a ani v nejbližších letech, protože v kaldeře není ani dost magmatu ani dostatečný tlak a chybí celá série varovných znaků. Navíc Poland říká, že informace o tom, že Yellowstone měl podle svého plánu už dávno vybuchnout, je nesmyslná a špatně vypočítaná. Pokud by sopky postupovaly podle nějakého plánu, tak správně by výbuch Yellowstonu měl přijít až za 100 tisíc let.

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 832
Re: Supervulkán
« Odpověď #195 kdy: Únor 10, 2021, 08:55:45 odpoledne »
Takže to může být klidně zítra :D

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 938
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Supervulkán
« Odpověď #196 kdy: Únor 10, 2021, 09:01:11 odpoledne »
Hm... a myslíš Campi Flegrei, nebo Yellowstone?  :D

Offline Včeliš

 • ***
 • Příspěvků: 832
Re: Supervulkán
« Odpověď #197 kdy: Únor 10, 2021, 09:04:13 odpoledne »
Myslím, všechny. Do toho nikdo nevleze. Vtipný mi přišlo, že by měly sopky postupovat podle plánu. Ještě, že to tak není a my se můžem bát, kdy to přijde ;)

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 938
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Supervulkán
« Odpověď #198 kdy: Únor 10, 2021, 09:24:08 odpoledne »
No on někdo přišel s tím, že Y. vybuchne přibližně jednou za (tuším že) 630 tisíc let a že teď už 10 tisíc let přesluhuje. Taky jsem tomu uvěřila. No ale jak se ukazuje, tak ten termín není správně spočítaný, prý ta přestávka byla cca 740 tisíc let, takže kdyby podle toho ten vulkán jel, tak máme ještě 100 tisíc let čas  :D .... ovšem člověk nikdy neví, lepší asi sledovat ty aktuální ukazatele. Jako u Campi Flegrei. Tam už je to skutečně nahnutý a obávám se, že by stačilo jedno větší zemětřesení v oblasti a kotel praskne.

Offline SoňaR

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 938
 • Pád na hubu je krokem vpřed.
Re: Supervulkán
« Odpověď #199 kdy: Duben 12, 2021, 07:09:13 odpoledne »
Tak ještě taková novinka z této oblasti - vypadá to, že pod Aljaškou se skrývá dosud neznámý supervulkán. Naštěstí pro nás snad spící.

https://www.sciencenews.org/article/mysterious-supervolcano-alaska-aleutian-islands