Autor Téma: Supervulkán  (Přečteno 3556 krát)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #100 kdy: Leden 18, 2017, 02:53:39 odpoledne »
uvidíme dál... sleduju několik italských webovek s aktuálními informacemi, teď je tam docela živo

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5204
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Supervulkán
« Odpověď #101 kdy: Leden 19, 2017, 08:54:06 dopoledne »
Italové nejsou ochromeni zemětřesením, to je úděl a nelze to ovlivnit.Je to dílo boží.Byl jsem tam na otočku, tři firmy tam montují kamiony mříží do oken.....Celá města a vesnice se opevnují proti uprchlíkům,,,, I z erupcí mají strach, a já jdu hledat pro spřátelenou rodinu nějaké sídlo,protože souběh špatných konstalací kucí berou vážně. A čechy považují kupodivu za oázu klidu, tak fakt nevím.......Nemáme tady moře, uprchlíky ani sopky, já se chtěl stěhovat do itálie a nakonec to dopadne naopak.....

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #103 kdy: Leden 19, 2017, 10:19:46 dopoledne »
Já to pořád říkám, že žijeme v prima zemi. Nikam bych se nestěhovala.

Zemětřesení v střední Itálii se (zdá se) uklidňují, nově se to  trochu třese na Sicílii. Uvidíme.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5058
Re: Supervulkán
« Odpověď #104 kdy: Leden 19, 2017, 01:24:34 odpoledne »
Sice to sem vúbec nepatrí, ale nadvazuje to na vaše sténání.... :D

/každopádne zákazané je to všetko aj u nás, a aj u vás, akurát si onen "reportér" toho nie je vedomý. Ale číta sa to dobre :D /

""ČR je nejsvobodnější zemí - smí se u nás tábořit, sbírat houby a lesní plody, opékat buřty, zpívat u táboráku...
Život v Česku sice zatím není ideální, ale.. .jinde je to ještě mnohem horší. Pojem “životní úroveň“ je zavádějící, neboť se jedná o individuální představy o tom, co daný člověk od života očekává. Podle jeho představ je potom nutné měřit životní &uacut e; roveň. Dovolil bych si tvrdit, že nejlepším místem k životu na této Zeměkouli je Tábor a jeho okolí. Kdyby tomu tak nebylo, nežil bych tam. Na druhé straně, nějaký arabský šejk z Kuvajtu, se mnou určitě souhlasit nebude. Japonský majitel automobilky asi také ne...
Ovšem nechoďme na „konec světa“ a porozhlédněme se po svých zahraničních sousedech.
Jedete-li do zahraničí a vezete-li si sebou nůž, buďte opatrní. Celá rodina by mohla lehko skončit za mřížemi.
V SRN nesmíte mít u sebe nůž, jehož střenka přesahuje 10cm nebo zavírací 8.5 cm.
V Rakousku můžete u sebe mít nůž pouze tehdy, pakliže se prokážete, že jste “myslivec“ a zrovna jdete na hon. Je to obrovský paradox, neboť u našeho jižního souseda si každý občan Rakouska, pakliže nabyl plnoletosti (18 let), může bez zbrojního pasu a pouze na občanský průkaz koupit brokovnici a malorážku. To je v ČR absolutně nemožné!
V Belgii a v Lucembursku nesmíte u sebe nosit nůž vůbec i kdyby se jednalo o pouhý “příborák“.
Ve Velké Británii a v Irsku podle zákona (tzv. “Offensive Weapon Act“) nejen, že se zakazuje nošení všech druhů nožů a zbraní (včetně vzduchovky), nýbrž nesmíte mít u sebe na veřejnosti ani to, co se noži podobá. Existuje tam např. absolutní zákaz vycházení s nůžkami! Takováto opatření v zemi, kde v roce 1907 jeho lordstvo Robert Baden-Powell založil skautské hnutí, je opravdu na pováženou...
Naproti tomu české zákonodárství takovouto skutkovou podstatu vůbec neřeší:můžete chodit s popravčím mečem na Václavském náměstí sem a tam, jak se vám zachce, aniž byste porušili jakýkoliv zákon. Jediné nebezpečí, které hrozí, je následující: asi by vás mohli odvézt na psychiatrickou kliniku.
Pakliže si myslíte: „Vyrazíme na Západ trempovat, rozděláme táborák, budeme opékat buřty, hrát na kytaru a zpívat...“ tak takové myšlenky si nechte rychle zajít. Mimo Česka je to takřka neproveditelné a to dokonce i v USA a Kanadě. Ve většině evropských zemí je rozdělávání táborových ohňů (bez zvláštního povolení) přísně zakázané. Buřty (tedy špekáčky) mimo Česka a Bavorska (tzv. „Regensburger“) nikde jinak neseženete.
Hrát na kytaru v lese a zpívat je (mimo Česka) zakázáno takřka na celém světě a to dokonce i v Ruské tajze. Když vjíždíte do kanadského pralesa Algonquin Park (provincie Ontario), ptá se vás policie u závory zdali máte střelné zbraně a hudební nástroje. Pakliže ano, musíte je deponovat u vchodu. Byl jsem sám svědek toho jak jednomu černochovi (skautovi) zabavili dokonce i foukací harmoniku. Po chvíli se rozbrečel, ale nebylo mu to nic platné: Prostě s foukací harmonikou se do pralesa nesmí! Hlasitý zpěv a živá hudba má prý velice neblahý vliv na divokou zvířenu. Ovšem hudba reprodukovaná (rádio) prý zas tak moc nevadí. Každopádne v Česku není zakázáno ani jedno, ani druhé...
V některých zemích by se sice dalo trempování a skautování praktikovat - hlavně v USA, Austrálii a v Kanadě, podobně jako v Česku, ale má to nepřekonatelný zádrhel. Každá píď půdy tam někomu patří a všude na vás hulákají cedule: “Private property. No entry.“ (soukromý majetek. Vstup zakázán). Bez povolení majitele tam vkročit nesmíte. Na některých cedulích jsou vyznačeny i lebky se zkříženými hnáty - vlastník vás upozorňuje: “Pakliže se objevíte  na mém pozemku, zabiju vás!“ Vše tam připomíná “divoký západ“ i když poněkud naruby. Zvykli jsme si na tvrzení: v USA se praktikuje volný prodej zbraní. Nevěřte tomu. V některých státech USA se skutečně ke zbraním dostanete lehko. Ovšem v jiných platí např stejně přísné předpisy jako v Anglii a v Irsku. Pakliže vás v Marylandu nebo v Massachusetts nachytají s loveckým nožem u pasu, hrozí vám až 48 hodin kriminálu.
Nemyslete si, že to jde všude tak jako v Česku, vzít si ruksak, lovecký nůž, maskáče - vyrazit do lesa na houby a potom se někde vykoupat v rybníku...
V SRN jsou kalhoty „maskáče“ považovány za uniformu a bez povolení ministerstva obrany SRN je nesmíte nosit. Jinak vám hrozí až 3 roky odnětí svobody.
V Severním Irsku jsou všechny rybníky soukromé a pakliže se tam vykoupete, posuzuje se to coby “vloupání“ (Domestic burglary).
V severní Itálii je sbírání hub zakázáno pod trestem vězení do jednoho roku a na zbytek Itálie potřebujete tzv. “houbařský pas“, který místní úřady jaksi velmi neradi vydávají.
Ve Velké Británii je většina lesů v soukromých rukou a normální smrtelník se do nich nedostane.
V Holandsku sice do lesa můžete, ale nejenže tam nesmíte sbírat houby, nýbrž tam nesmíte sbírat vůbec žádné plodiny. Běda, jestli u vás najdou šišku, ostružinu nebo křemenáče! Počítejte s tím, že si chvíli posedíte v “chládku“.
Až opět někoho uslyšíte hlasitě nedávat, jak to u nás stojí za prd, sdělte mu, že má sice pravdu, ale jinde to může být ještě daleko horší a doporučte mu tuto reportáž, kterou jste si právě přečetli.
Z naší planety Země není kam utéct.
Na Marsu se žít nedá""
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5204
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Supervulkán
« Odpověď #105 kdy: Leden 19, 2017, 02:24:53 odpoledne »
Něco na tom je, vzpomínám, jak na mne italský karabinier řval, když jsem si chtěl schrupnout na louce....Dnes vím, že vstup na jakýkoli pozemek, co není můj je podmíněn třemi dny v base.Má na to právo každej obecní policajt. Italoé však nehledají ani spravedlnost, ani podnikání, ale a pouze BEZPEČÍ.Jsme z půlky pro rusky orientovaní, takže nás rus nepřeorá, dá se s místní mafií dohodnout, každý má nataženou ruku, takže míra korupce je přesně taková, jakou potřebují.Navíc je u nás lacino, oproti itálii.
Takže sháním nějaký poplužní dvůr, statek, zámeček, v několika exemplářích....
U nich končí sranda, všicni mluví o tom, že to itálie nemůže ekonomicky, ani demograficky unést.A češi jsou známí tím, že každej, kdo nemá xicht bílej jako sejra je podezřelej.
Takže ano, naše zem je bezpečná, ale kdo by hledal ideál. Pokud si v té zemi vytvoříte dostatečně veliký ostrov, je to dobré.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #106 kdy: Leden 25, 2017, 02:08:02 odpoledne »
Podle nově vydané zprávy o Campi Flegrei - zvedání povrchu pokračuje, za poslední rok se zvedl o 7 cm, měření CO2 potvrzuje pokračování trendu z posledních let, tj. nárůst, teplota - po krátkodobém mírném snížení opět stoupla, snížení bylo vysvětleno klimatickými podmínkami v oblasti.

Offline Jmenovač

 • ***
 • Příspěvků: 4
Re: Supervulkán
« Odpověď #107 kdy: Leden 25, 2017, 06:46:43 odpoledne »
Ahoj. Kde jsi prosim nasla tu zpravu. Prosim o odkaz. Dekuji. :)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #108 kdy: Leden 25, 2017, 08:46:34 odpoledne »

Offline Jmenovač

 • ***
 • Příspěvků: 4
Re: Supervulkán
« Odpověď #109 kdy: Leden 26, 2017, 06:33:44 odpoledne »
Děkuji. @-->

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #110 kdy: Leden 29, 2017, 08:28:14 odpoledne »
Ta "naše" jižní oblast je čím dál víc puntíkatá...

http://allatra-science.org/cs/monitoring/earthquake

chpslst

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #111 kdy: Leden 29, 2017, 08:39:59 odpoledne »
stálo by zato pouvažovať či by sa nedali v tých oblastiach /povedzme v Taliansku/, vytvoriť narychlo dočasné prisťahovalecké tábori. predsalen keď tým afričanom je u nás taká zima /ako si sťažujú/,je šanca že náhle oteplenie ich a v konečnom dôsledku aj nás, poteší.
a dokopy nás /Uniu/ by to nemuselo tým pádom vela stáť... len si treba pohnúť. ak to prdne skôr, prídeme o možnosť za lacno ochrániť pred zimou množstvo kvalifikovanej mladej sily...

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Supervulkán
« Odpověď #112 kdy: Leden 29, 2017, 08:45:58 odpoledne »
Jde o to, jestli by se všechny ty tábory na Campi Flegrei vešly.

chpslst

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #113 kdy: Leden 29, 2017, 08:54:54 odpoledne »
postupne vešli,
o tom bola už dávno vypracovaná obsiahla práca /prosím nehladať podobnosť s vyhladzovacími tábormi gestapa/.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #114 kdy: Leden 30, 2017, 12:48:08 odpoledne »
Tak pro změnu se otřásá Sicílie, v okolí Etny... Mohl by výbuch Etny upustit páru Campi Flegrei? To už je asi daleko od sebe, co?

Offline sedlák

 • Včelaři sobě
 • *
 • Příspěvků: 1753
Re: Supervulkán
« Odpověď #115 kdy: Leden 30, 2017, 01:39:57 odpoledne »
Těžko říct, ale vulkanologové by to vědět mohli.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #116 kdy: Leden 30, 2017, 02:01:23 odpoledne »
Zatím to vypadá, že je to propojené jen jako jedna seizmická oblast, nikoliv jako spojené nádoby... tak snad ta Etna nebuchne, pořádný otřes by prý taky mohl Campi Flegrei odpálit... podobně v Yellowstonu, tam tento scénář někteří vědci očekávají - otřesy nad 6 v "okolí" (např. 250 km) by prý mohly tento supervulkán odpálit.

Offline Dag Björndal

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5058
Re: Supervulkán
« Odpověď #117 kdy: Leden 30, 2017, 03:53:37 odpoledne »
A nebolo by fajn, keby si zem trošku pšoukla a uvolnila ventil na dákej priemernej sopke?

A dumali ste, že kolko milónov rokov už ubehlo, a to jadro stále nie a nie vychladnúť a stále to buble ako starý hrniec? kde sa berie tolko energie?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

chpslst

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #118 kdy: Leden 30, 2017, 04:13:27 odpoledne »
ja si myslím že je to tou ludskou zlobou čo musí už milióny rokov naša zem hltať. /začali sme s tým už ako opice/.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #119 kdy: Leden 30, 2017, 08:42:36 odpoledne »
Dagu, to by bylo fajn, proto jsem se ptala na ty spojené nádoby. Ale bohužel - nevypadá to na to. Nicméně ani tak není vyloučené, že si Campi Flegrei jen tak "trochu" ufoukne... no i tak to bude stát za to.

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #120 kdy: Leden 31, 2017, 08:12:15 dopoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 5204
 • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Supervulkán
« Odpověď #121 kdy: Leden 31, 2017, 08:38:51 dopoledne »
No, doporučuju výstup na vesuv, i já, jako chronický nesportovec jsem to udýchal.Sice s přestávkama na lapení dechu, ale udejchal, i bez kyslíku.... Naštěstí italové udělali parkoviště asi 30 minut chůze od vrcholu, takže za mne palec nahoru, ale mohli to parkoviště udělat klidně na vrcholu, já bych to parkovný zaplatil.....Mezi vesuvem a flegrejí totiž leží městečko, neapol a má obyvatel jako půl naší republiky.A protože tam stojí kopec baráků ještě po římanech, tak předpokládám, že tisíc let tam mají klid a třeba budou mít dalších tisíc let štěstí.Přál bych jim to protože z mého úhlu pohledu historického fandy by to byla škoda.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #122 kdy: Leden 31, 2017, 08:56:07 dopoledne »
Máš pravdu, Votroubku, byla by to škoda. Stejně tak by byla škoda zbytku Itálie a Evropy. Bohužel vulkány a supervulkány se nás neptají, jestli by se nám jejich výbuch hodil... Pompeje a Herculaneum jsou toho příkladem. Přála bych jim i nám to štěstí, že ještě tisíce let nevybuchne ani Vesuv, ani Campi Flegrei... bohužel situace ale napovídá něco jiného  :(

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #124 kdy: Únor 10, 2017, 03:23:47 odpoledne »
Poslední dvě zprávy o Campi Flegrei vykazují celkem klidnou situaci. Za poslední týden dokonce žádná zemětřesení a žádné významné deformace povrchu. Měřené plyny pokračují v nastoleném trendu (což není dobře) a zvýšila se teplota fumaroly ze 112 na 116 stupňů (v posledním týdnu).

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #125 kdy: Únor 28, 2017, 09:59:18 odpoledne »
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Supervulkán
« Odpověď #126 kdy: Únor 28, 2017, 10:05:52 odpoledne »
Ale zatím to má předvidatelný a klidný průběh. Hlavně ať se neotevře nový jícen, nebo ať nedojde k nekontrolovatelné explozi. Jsem rád, že ta naše česká kotlonka je tak seismicky a vulkanicky klidná.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #127 kdy: Únor 28, 2017, 10:52:43 odpoledne »
Naštěstí Etna není supervulkán, ale jenom vulkán s případnými lokálními následky.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #128 kdy: Duben 25, 2017, 09:18:19 dopoledne »
Po kratším období klidu dochází v posledních dvou týdnech opět k mírnému nárůstu teploty v hlavní fumarole na Campi Flegrei.

Na Vesuvu byly zjištěny jakési ne zrovna příznivé informace, ale to ještě musím dohledat.... Zdá se, že veřejnosti v tomto zdroji znepřístupili část informací, ale možná to bude jinde.

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1538
Re: Supervulkán
« Odpověď #129 kdy: Květen 18, 2017, 11:36:14 odpoledne »
Ja som sa dočítal, že to tam pekne vrie.
Nevedia predpovedať výbuch, momentálne sa hádajú, či tam vŕtať a sondovať, alebo radšej nie.
Talianska vláda už dostala od vedcov varovanie, výbuch priamo ohrozuje až 1 000 000 obyvateľov (Neapol a okolie), nepriamo by mohol zasiahnuť až 6 000 000.
Aké následky výbuch tohto supervulkánu sa iba odhaduje.
Zastavenie dopravy, ovplyvnenie počasia,.... Záleží od intenzity.
V najhoršom prípade doba ľadová.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline Cajgalamo

 • Moderátor
 • *****
 • Příspěvků: 1538
Re: Supervulkán
« Odpověď #130 kdy: Květen 19, 2017, 12:17:33 dopoledne »
V decembri 2016 talianski vulkanológovia prišli zo šokujúcou správou:
„Campi Flegrei sa blíži ku kritickému bodu, po dosiahnutí ktorého dôjde k erupcii,“ tvrdí správa vulkanologického týmu vedeného Giovanim Chiodinim z Národného geofyzikálneho inštitútu v Ríme. Vulkanólog Giuseppe De Natale dodáva: „Následky by postihli celú planétu a boli by porovnateľné s dopadom veľkého asteroidu.“
-koniec citátu.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #131 kdy: Květen 19, 2017, 06:25:57 dopoledne »
V prosinci tato zpráva obletěla svět a od té doby to tu sledujeme (a já pravidelně čtu týdenní zprávy od italského vulkanologického institutu a podávám sem zprávy). Mrkni na první stránku této diskuze  :)

Momentálně je situace relativně klidná - tzn. občas nějaké menší zemětřesení, teplota fumaroly se drží přibližně na stejné úrovni a významné deformace povrchu se nekonají.

chpslst

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #132 kdy: Květen 21, 2017, 09:02:38 dopoledne »
doflusne tá sopka až ku nám?
som čítal že tie lávové polia sú velmi úrodné...

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #133 kdy: Květen 21, 2017, 10:18:36 dopoledne »
Jestli myslíš Campi Flegrei, tak se u nás očekává několikacentimetrový spad sopečného popela, ten je taky úrodný... akorát - řekněte mi - co udělá sopečný popel s auty, stroji atd.?

Offline milo1944

 • ***
 • Příspěvků: 1856
Re: Supervulkán
« Odpověď #134 kdy: Květen 21, 2017, 12:26:08 odpoledne »
doflusne tá sopka až ku nám?
som čítal že tie lávové polia sú velmi úrodné...   
Přímo nedoflusne, ale  ::!  pšouk cejtit bude  ???
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re: Supervulkán
« Odpověď #135 kdy: Květen 21, 2017, 01:47:41 odpoledne »
Auta a stroje se dají schovat do garáže, větší obavy mám o transformátory a další VN a VVN infrastrukturu dálkového přenosu elektřiny.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #136 kdy: Květen 21, 2017, 03:08:17 odpoledne »
Co to s tím může udělat?

PS: Zas tolik garáží není, aby se tam dala schovat všechna auta  ;) ... udělá ten popel s nima něco?

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re: Supervulkán
« Odpověď #137 kdy: Květen 21, 2017, 08:43:24 odpoledne »
Myslím, že snad jen v kombinaci s deštěm, případě se žhavou lávou  :D

Tryskáčům to vadilo, autům u nás by nemuselo. Stejně bych to pravidelně ometal nebo alespoň přikryl igelitem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #138 kdy: Květen 21, 2017, 08:54:52 odpoledne »
A co ty transformátory atd.?

Offline Saladin

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 9526
 • I' ll be back!
Re: Supervulkán
« Odpověď #139 kdy: Květen 21, 2017, 09:39:19 odpoledne »
Transformátor 220 kV bych tedy ometat nešel, určitě ne za provozu. Přenosová infrastruktura je venku, za plotem.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3122
 • a
Re: Supervulkán
« Odpověď #140 kdy: Květen 22, 2017, 11:43:08 dopoledne »
Ad auto - omezil bych jizdu v dobe kdy to pada z duvodu mozneho zaneseni vzduchoveho filtru. A pokud uz by to bylo nutne tak doporucuji kontrolu a pripadnou vymenu.
Jinak tam neni nic extra zasadniho, omest bordel z auta a je klid.

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 441
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Supervulkán
« Odpověď #141 kdy: Květen 22, 2017, 12:23:17 odpoledne »
Předpokládám že pokud by tady napadlo v cm popílku, tak toho bude v atmosféře tolik, že tu bude vcelku slušné zchlazení Země se všemi důsledky a bude asi starost sehnat něco k snědku. A možná to taky slušně zahýbá s PH deště.
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #142 kdy: Květen 22, 2017, 12:41:53 odpoledne »
Tak to úplně není. Důležité je, do jaké výšky jak velký objem ta sopka vychrlí. Klidně u nás může být několik cm sopečného  popela, ale ve vyšších vrstvách minimum.

Offline PooM

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 2665
 • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Supervulkán
« Odpověď #143 kdy: Květen 22, 2017, 02:05:20 odpoledne »
Ad auto - omezil bych jizdu v dobe kdy to pada z duvodu mozneho zaneseni vzduchoveho filtru. A pokud uz by to bylo nutne tak doporucuji kontrolu a pripadnou vymenu.
Jinak tam neni nic extra zasadniho, omest bordel z auta a je klid.

Souhlas. I když to pravděpodobně nějakým způsobem poškodí lak. Když to zmokne tak téměř určitě.
Ohledně vzduchového filtru - jde o to, kolik toho "padá". Moderní auta s elektronikou by měly umět dát najevo, že je problém s neprůchozím filtrem.
Kdybych nutně musel vyjet a padalo toho hodně, pravděpodobně bych před vzduchový filtr (filtrbox) vrazil kus molitanu nebo nějaké filtrační tkaniny aspoň kvůli tomu nejhrubšímu.
Jinak filtr se dá u většiny aut poměrně snadno vymontovat (v lepším případě bez nářadí) a jednoduše vyklepat. Prostě s tím párkrát uhodím (s citem) o patník, o zem, to nejhorší vypadne a frčíme dál. Jako nouzovka dobrý.
Dost by tím asi trpěl alternátor a možná by to mělo tendenci ucpat chladič, ale alternátor neumře hned a chladič se dá profouknout, omést...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3122
 • a
Re: Supervulkán
« Odpověď #144 kdy: Květen 22, 2017, 02:35:43 odpoledne »
Kdyz to zmokne tak bych se bal v prvni rade o skla. S poskozenym lakem se da jezdit jeste par let nez popelnice zrezne, s poleptanym sklem to moc dobre nejde.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Supervulkán
« Odpověď #145 kdy: Květen 22, 2017, 03:14:17 odpoledne »
Chemicky to sklo vydrží. Popel má kyselou pH reakci a to sklu příliš neuškodí, pokud v tom není fluor nebo fluorid. Ale popel i prach je silně abrazivní a skla to při větru asi rychle poškrábe. A když to zmokne tvoří to prý velice pevné krusty....Kdysi jsem viděl nějakou rekonstrukci výbuchu Krakatoy....rybářské lodě, které proplouvaly spadem popele a prachu měli v důsledku několika decimetrových nánosů problémy se stabilitou...Posádka se snažila hodiny odhazovat popel nepřetržitě padající na paluby...

K těm filtrům...když jsem začal používat řetězovku, vadilo mě, že se špičaté a mastné piliny zapichují do molitanové vložky filtru a nejdou jednoduše oklepat...tak jsem tam natáhl 2x silonovou punčochu,kterou snadno vyměním a je klid...

Offline šotek

 • ***
 • Příspěvků: 441
 • Život je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš
Re: Supervulkán
« Odpověď #146 kdy: Květen 22, 2017, 03:20:39 odpoledne »
Chemicky to sklo vydrží. Popel má kyselou pH reakci a to sklu příliš neuškodí, pokud v tom není fluor nebo fluorid. Ale popel i prach je silně abrazivní a skla to při větru asi rychle poškrábe. A když to zmokne tvoří to prý velice pevné krusty....Kdysi jsem viděl nějakou rekonstrukci výbuchu Krakatoy....rybářské lodě, které proplouvaly spadem popele a prachu měli v důsledku několika decimetrových nánosů problémy se stabilitou...Posádka se snažila hodiny odhazovat popel nepřetržitě padající na paluby...

K těm filtrům...když jsem začal používat řetězovku, vadilo mě, že se špičaté a mastné piliny zapichují do molitanové vložky filtru a nejdou jednoduše oklepat...tak jsem tam natáhl 2x silonovou punčochu,kterou snadno vyměním a je klid...

Nechová se to trošku jako cement?
Pokud by zmizely na Zemi včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.

Offline vvitty

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3122
 • a
Re: Supervulkán
« Odpověď #147 kdy: Květen 22, 2017, 03:44:00 odpoledne »
Chemicky to sklo vydrží. Popel má kyselou pH reakci a to sklu příliš neuškodí, pokud v tom není fluor nebo fluorid.

Coz se klidne muze stat a bez rozboru (a nebo shlednuti ucinku:) ) nepoznas jestli v tom fluor neni.

Ono je to stejne jedno, pokud v techto koncinach budou padat centimetrove vrstvy sopecneho popela bude stav laku popelnice pred barakem tou nejmensi starosti...  ;)

SoňaR

 • Host
Re: Supervulkán
« Odpověď #148 kdy: Květen 22, 2017, 06:54:57 odpoledne »
Sopečný popel a prach, resp. jeho částice, jsou hodně ostré a dost tvrdé. Je abrazivní. Může způsobit vážné zdravotní obtíže (dýchací, oční - bacha na kontaktní čočky, s nima je to horší). Je poměrně těžký, zejména po smíchání s vodou, už mnohokrát způsobil zhroucení střech apod., zejména za situací, kdy padal zároveň s deštěm. Po vyschnutí se mění v hmotu podobnou betonu. Mimochodem - vědci zkoumali staré římské stavby, proč je beton v nich použitý tak trvanlivý. Je to kvůli použitému sopečnému prachu. Takový beton (vápno + voda + sopečný beton) je prý méně pevný, ale má dlouhou životnost.

Offline MaunaKea

 • Praktikující prepper
 • *****
 • Příspěvků: 3053
 • Mus uni non fidit antro.
Re: Supervulkán
« Odpověď #149 kdy: Květen 22, 2017, 07:44:21 odpoledne »
To použití sopečného popela ve směsi s vápnem jako hydraulickým pojivem jsme tu již zmiňovali při výrobě cementu. Římani to běžně používali při zdění. Kamarád archeolog mi vyprávěl, že ta malta je sice křehčí, ale významě tvrdší právě díky tomu popelu než dnešní malty. Ty propadlé střechy se našly i při vykopávkách...Pokud se střecha propadla a tato kaše z popela a vody obalila dřevo, trámy přežily i následný požár z lávy....vytvořila se silná krusta a uprostřed zůstalo zakonzervované dřevo....