Autor Téma: Mléko + mléčné výrobky  (Přečteno 28813 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #150 kdy: Únor 05, 2015, 08:53:19 dopoledne »
Domácí jogurt

Mléko zahřejeme na teplotu cca 80 stupňů a pak necháme zchladnout na cca 40 - 45 stupňů (teploměr mám objednaný, zatím jsem se řídila pocitem :) )
Přidáme 2 lžíce kvalitního jogurtu s živými kulturami na 1 l mléka a necháme přes noc zrát v teple. Měla jsem to u kamen v dece.
Ráno můžeme konzumovat. Lze přidat ovoce, džem, vločky atd...Já jsem si ho ochutila višňovým džemem a domácí granolou.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #151 kdy: Únor 05, 2015, 10:20:59 dopoledne »
Ten sýr vypadá velice jednoduše, děkujeme za příspěvek. Domácí vegeta je vlastně i Solčanka? Ta je totiž z mořské soli a se sušenou zeleninou v různém poměru. Neobsahuje glutamát a prodává se v 250g baleních asi za 48 Kč.
Myslím že tento recepis je pro začátečníka ideální  :)

Doplňující dotaz: Krom toho že vydrží než se sní, jaká je trvanlivost tohoto sýra?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #152 kdy: Únor 05, 2015, 10:45:01 dopoledne »
Sýr vydrží pár dní v lednici...ale snědl se hned. Klasický farmářský bez dochucovadel vydrží déle...může se nechat i v mírně slaném nálevu...nebo naložit se sušenými rajčaty, cibulí, česnekem, chilipapričkami, bylinkami nebo barevným pepřem do oleje.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #153 kdy: Únor 05, 2015, 10:50:06 dopoledne »
Tak mléko je zpracováno všechno...6 l.

Vyrobila jsem 2 farmářské sýry...ty ještě prokysávají, pak je budu nakládat do solné lázně na chvíli a pak jeden možná ochutím. Dále jsem vyrobila několik korbáčků a 2 pareničky(ty se obávám, že nevydrží dlouho...už tu chodí mlsní kocouři). Přes noc vznikl 1 litr jogurtu a čekám ještě na vychlazení sýřeniny na riccotu. Jo a sebrala jsem hrneček smetany.
Foto dodám večer.

A receptury jsou zde...http://www.syrar.cz/cz/___-receptury---technologie

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #154 kdy: Únor 05, 2015, 11:11:25 dopoledne »
Už som uvažoval, že kúpim jogurtovač, tak to som rád, že to ide aj bez neho. Mlieko odkial berieš? Asi nemáš vlastnú kravku, čo?  ;D

A 6 litrov si mala všetkého dokopy? Lebo to nie je moc, to je tak na maličkú hrudku syra...
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #155 kdy: Únor 05, 2015, 12:01:31 odpoledne »
jogurty podla receptu Mdobromili sme robievali pred casom aj my,ale jedol som ich povecsine ja pretoze detom nechutili.chutia im iba tie s obchodu.neviem preco,ale domnievam sa ze maju jemnejsiu konzistenciu ako tie domace aj napriek tomu ze sme tie domace mixovali mixerom aby boli jemne
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #156 kdy: Únor 05, 2015, 12:32:35 odpoledne »
Tak vkládám foto...protože mi chodili na korbáčky a nebylo by co fotit...není toho moc, ale chtěla jsem vyzkoušet ty tažené sýry, jestli to půjde s klasickou kulturou na tvaroh a syřidlem....a jde to. ;)

Mléko beru od pána, co má krávu...každý týden cca 4 - 6 l.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #157 kdy: Únor 07, 2015, 04:41:45 odpoledne »
1 farmářský sýr jsem na zkoušku naložila do směsi koření, bylin, česneku a olejů... ;)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #158 kdy: Únor 07, 2015, 05:07:43 odpoledne »
Hmmmm milujem syry,to by som hned zmlsal :D
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #159 kdy: Únor 07, 2015, 05:09:34 odpoledne »
Tak se taky přidám s fotkou  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #160 kdy: Únor 07, 2015, 05:12:57 odpoledne »
Paráda... ;)

Objednala jsem si další kultury...a budu zkoušet hermelíny...:) A pak zkusím polotvrdý na způsob goudy.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #161 kdy: Únor 07, 2015, 05:18:54 odpoledne »
Pak ještě zbývá parmazán. Zraje asi 18 měsíců  ;D

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #162 kdy: Únor 07, 2015, 05:51:59 odpoledne »
Nemám bohužel ideální podmínky na zrání sýrů... ::)

Autorka knihy Domácí mlékař Klára v pořadu ČT Dobré ráno...má tam 4 vstupy.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10435049455-dobre-rano/415236100071015/?video&index=379009#video


Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #163 kdy: Únor 07, 2015, 06:04:16 odpoledne »
Mě vždycky zajímalo, jak dlouho vydrží ty syřidla a kultury někde za vhodných skladovacích podmínek. Dejme tomu zabalené.
Zkrátka kvůli PA

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #164 kdy: Únor 07, 2015, 06:25:59 odpoledne »
No, já mám syřidlo i chlorid vápenatý koupený 2 roky...na datu minimální spotřeby bylo 1/2 roku...funguje to pořád, tvaroh i sýry jsou ok...i když jsem si teď objednala čerstvé kvůli těm náročnějším sýrům.
Kultury musejí být bohužel v mrazu, nejlépe -18 stupňů...ale třeba Klára někde zmínila, že v zimě je má v chladné chodbě nebo venku.

Kultura se dá nahradit zakysanou smetanou nebo jogurtem...ale nevím, jaký sýr by z ní byl. Asi v PA by chutnal moc ;)

Syřidlo se vyrábí z telecích, jehněčích nebo kůzlečích žaludků...http://www.poddracimkamenem.cz/blog/post/2013/02/24/Rennet.aspx...ale existují i rostinná (myslím ze svízele syřišťového, kopřivy, bodláku či jiných rostlin)

V PA se klidně spokojím, pokud seženu mléko, s tvarohem či tvarohovým sýrem...:)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #165 kdy: Únor 15, 2015, 11:40:25 dopoledne »
Včera jsem vyrobila víc jak půl kg korbáčků...zaprášilo se a nestihla jsem vyfotit.

Pokud by bylo v PA dostupné syřidlo, pařené sýry jsou jedny z nejjednodušších...a u nás zatím nejoblíbenějších.

V lednici mi zrají hermelíny, tak pokud dozrají tak jak mají...budu vstupovat do dalšího levelu. f-)

Zakoupila jsem si i nigari sůl...k výrobě tofu. Tak jsem zvědavá, jestli to bude lepší než citron.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #166 kdy: Únor 21, 2015, 08:14:57 odpoledne »
Hermelínům je 8 dnů...ještě tak týden...snad se nic nezvrtne a plíseň se rozleze po celém povrchu a uvnitř hezky změknou. f-)


Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #167 kdy: Březen 05, 2015, 03:07:31 dopoledne »
Počítám počítám, a vychádza mi to, že týden už uplynul. Ako dopadli hermelíny?

A ako si tam dostala tú pleseň?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #168 kdy: Březen 05, 2015, 03:12:34 dopoledne »
Ještě jsem je tam nechala, v ledničce je dost chladno, měly by být při trochu větší teplotě, tak zrají pomaleji...ale myslím, ze dnes je ten správný čas na degustaci...vyfotím, napíšu.
Plíseň jsem tam naočkovala už při sýření...pomocí kultury na hermelíny. Četla jsem, že někdo to zkoušel přímo pomocí plísně z koupeného hermelínu...že ji oškrábal.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #169 kdy: Březen 05, 2015, 08:58:14 odpoledne »
Tak tady jsou...degustovali jsme a jsou výborné...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #170 kdy: Březen 08, 2015, 09:30:41 odpoledne »
Neverím. To je Encián z tesca?  :o
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #171 kdy: Březen 08, 2015, 09:38:48 odpoledne »
Tož, Kapo...musíš to hned říct na plnou pusu? :)

A já mám po vtákách...kráva od sedláka je stelná...takže teď nějaké sýry nehrozí...leda když občas seženu levnější čerstvé v obchodě...
Mám ještě kontakt na kozí farmu vedle ve vesnici, ale mléko je dost drahé...takže to nebudu moci dělat v takovém množství...

Offline Mimi

  • ***
  • Příspěvků: 1
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #172 kdy: Červenec 12, 2015, 11:01:32 dopoledne »

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #173 kdy: Srpen 30, 2015, 10:33:01 dopoledne »
Povedl se nám skvělý čerstvý sýr. Lepší technologie, lepší chuť.  :)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re:Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #174 kdy: Srpen 30, 2015, 11:00:45 dopoledne »

najlepsi zdroj vapnika je mak, ma az 12x vasci obsah ako mlieko


Vypijem denne aj dva litre mlieka, dáky jogurt a syr. Ale dať si denne pol kila maku, si neviem predstaviť :)

Aj preto ani ja a ani brat a ani naše deti nevedia, čo je to zlomenina. A okrem nádchy a vyskočenej platničky celý život zatial bez chorôb. Klop klop :)

Anakin veď sa pochvál o aký syr a technológiu sa jedná?
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #175 kdy: Srpen 30, 2015, 11:58:01 dopoledne »
Citace
Anakin veď sa pochvál o aký syr a technológiu sa jedná?
Tak můj první čerstvý sýr byl srážený pouze vinným octem za teploty kolem 70°C, nebyly v něm žádné kultury a nenechával jsem ho pár hodin zrát. Tehdy jsem ho ani nenasoloval.

Tenhle byl zaočkován mezofilní kulturou a sýřen při teplotě max. 32°C. 12 hodin dozrával při pokojové teplotě, 3 hodiny byl naložen v solné lázni a poté pomazaný kořenící směsí a česnekem. Tentokrát na to mám formy, takže vypadá i lépe, jen jsme jich koupili málo. Dal jsem si s tím větší práci a výsledek je super.

Citace
Vypijem denne aj dva litre mlieka, dáky jogurt a syr. Ale dať si denne pol kila maku, si neviem predstaviť
2 litry mléka, to bych asi nedal....  ;D

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #176 kdy: Srpen 30, 2015, 01:26:29 odpoledne »
Jo, s octom je to len tvaroh. Niekedy sa aj tvarohu vraví sýr.

Tie syrové kultúry už sú naozajstný syr. Ešte sa nauč údiť. To je šuper. Ja kupujem takýto kozý syr od susedov. Ale moc mi nechutí. Si ho nakladám do oleja, s cesnakom, olivami, korením a dá sa ešte všeličo, napr. orechy, bylinky... a to s čerstvým chlebíkom, či bagetou je výborné. Hlavne vydrží aj pár týždňov.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #177 kdy: Listopad 16, 2015, 11:53:46 dopoledne »
Retti, pomalu se prokousávám k výrobě sýrů a hledám lyofilizované kultury (práškové) - bohužel jich ale na trhu moc není. To proto, že balení kultury na 1000 litrů mléka jaksi není objemově to pravé ořechové... Kde prosím bereš kultury?

Jeden z použitelných výsledků mých pokusů:
Slaný svačinový jogurt
Na troše másla osmahnu nakrájenou cibulku, papriku, příp. jinou vhodnou zeleninu, na to (ještě vřelé) nasypu rozdrobený tvrdší tvaroh a trochu jedlé sody. Směs se napění, chvíli míchám a pak odstavím a jak to trochu vychladne, dle chuti dosolím, dokořením, přidám bylinky a smíchám půl napůl s jogurtem. V lednici nechám ztuhnout a baští se s chlebem/rohlíkem jako sváča...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #178 kdy: Listopad 16, 2015, 12:37:44 odpoledne »
My kupujeme tekute syridlo (dovazime z BG) a s kvalitou syra jsem naprosto spokojen.
Takhle to vypada.



Z 20 litru mleka mam cca 3kg cerstveho syra. S nasledujicim zranim se jeho vaha castecne snizuje.
Praktikující cynik

Offline rakapka

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 37
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #179 kdy: Listopad 16, 2015, 12:53:07 odpoledne »
http://www.bulgaricus.cz/pro-domacnosti

http://www.farmercz.cz/cz/mlekarstvi-a-dojici-technika/syridla-a-mlecne-kultury

http://www.milcom-as.cz/vum-a-laktoflora/produkty-laktoflora/produkty-pro-domaci-pripravu-mlecnych-vyrobku.html

http://www.naturavita.cz/http/www-naturavita-cz/naturavita/eshop/2-1-Jogurtove-kultury


Jinak vysrížení - sýření mléka se dělá octem, a dříve se dělalo svízelem šiřišťovým (roste mi na zahrádce), ale nevím jak se to s tím svízelem dělalo, která část rostliny a jak - nenašla jsem nikde info, proto pokud někdo ví, přivítám informace... díky
Neberme život moc vážně, stejně z něj nevyvázneme živí...

Ty nejsi tělo, co má duši - ty jsi duše, co má tělo!

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #180 kdy: Listopad 16, 2015, 01:40:40 odpoledne »
Ormi, objednávám většinou u ekokozy....uchovávám v mrazáku a dávám jí jen na špičku nože na 2 nebo3 l mléka a syřidla jen po kapkách...mám digitální váhu, tak jsem si to odměřila.
Na kvalitu sýra má vliv spousta vnějších vlivů....teplota v místnosti, správné "sušení" -mícháníprokysané a zasířené hmoty, obracení sýrů, atd....ne vždy se sýr povede jak má.

Zvládám výrobu pařených sýrů,tvarohu, hermelínu...k těm dlouhozrajícím jsem se nedostala....mléko beru jen občas...

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #181 kdy: Listopad 16, 2015, 03:02:53 odpoledne »
Mám bratra již 35 žijícího ve Švýcarsku. Má 2 děti. Synovec se vyučil švýcarskou sýrařskou školu. Nevím, zda by schvaloval naše metody.
 Kdybych tu měla krávy a dostatek mléka, nebyl by problém, aby mne vše naučil . ;)
 A tak se nedivím, proč Švýcaři mají tak dobré sýry. Mají holt na to školy (kromě skvělého alpského mléka). :) :) :) :) :)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #182 kdy: Listopad 16, 2015, 07:08:35 odpoledne »
Ale ano, i u nás jsou dobří sýraři. Jen je znám jako výrobce měkkých a polotrvrdých sýrů. Ale neznám zatím žádného, který dělá tvrdé sýry velké jako kolo od vozu. Bohužel. ;) ;)

Offline Anakin

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 2561
    • Blog Prepper.cz
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #183 kdy: Listopad 16, 2015, 07:23:56 odpoledne »
http://www.biovavrinec.cz  nebrat jako reklamu, ochutnal jsem ten jejich sýr myslím sv. Barbory a byl vynikající. Obrovské kolo....

Offline rakapka

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 37
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #184 kdy: Listopad 16, 2015, 08:05:05 odpoledne »
Vavřinec je fakt dobrej, výborný výrobky...

něco o nich https://www.stream.cz/jidlo-s-r-o/10004179-mleko-a-mlecne-vyrobky-6-biofarma
Neberme život moc vážně, stejně z něj nevyvázneme živí...

Ty nejsi tělo, co má duši - ty jsi duše, co má tělo!

Offline shamanicus

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #185 kdy: Listopad 17, 2015, 06:32:34 odpoledne »
Sýr se dá vyrobit i bez komerčních kultur. Lze založit i vlastní mlékárenskokulturní banku a dělat vlastní kultivaci. Jednoduchý začátek je s kefírem. Uvědomte si že sýrařina je tu 10000 let. Výroba sýrů je celkem primitivní dovednost.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #186 kdy: Listopad 17, 2015, 06:58:51 odpoledne »
Pokud nevyzadujes nejakou specifickou chut, tak to samozrejme jde. My v rodine mame oblibene nektere druhy syra, proto si syridlo dovazime, nebo nam ho posilaji znami z BG.
Nevim jak je to u syra, ale kuprikladu u jogurtu kultura dokaze v jinem prostredi degenerovat. Kdyz byla rec o bulharskych syrech, tak abych nechodil daleko: Bulharsky jogurt, respektive kultura z ktere se vyrabi (a byla zde o ni uz jednou zminka ve forme odkazu) je povazaovana za jednu z nejlepsich na svete. Nejkvalitnejsi jogurt tohoto druhu byva vyrobeny v prvni varce primo z kultury Lactobacillus Bulgaricus. Po te je mozne z prvni davky jogurtu cast odebrat a pouzit pro dalsi vyrobu jogurtu. I presto, ze je tento zaklad pro dalsi varky uzaviran do sklenicky s minimalnim mnozstvim vzduchu, stejne se doporucuje tento proces neopakovat vice nez 3-5x. Mnozstvi bakterii Bulgaticus v jogurtu klesa a je vytlacovan jinymi kmeny bakterii, ktere jsou v tuzemskem prostredi obvyklejsi.
Praktikující cynik

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #187 kdy: Březen 03, 2016, 07:37:06 odpoledne »
Retti, jak pokračují Tvé sýrařské aktivity?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #188 kdy: Březen 03, 2016, 08:05:50 odpoledne »
Mléko beru nepravidelně...moc není čas....takže většinou jen tvaroh, přírodní a pařené....občas hermelín...



Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #189 kdy: Červen 07, 2016, 06:51:39 odpoledne »

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #190 kdy: Červen 07, 2016, 06:58:41 odpoledne »
Jen se divím, proč známé názvy a otázky .které už byly vytvořené, hážete do nově vzniklých blbých  názvů. Proto se i tebe Saladine divím, že máslo hodíš do jiného tématu.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #191 kdy: Červen 07, 2016, 07:02:58 odpoledne »
Štičko, nekousej. To byla reakce na máselnici..   :bee:   :bee:   :bee:
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #192 kdy: Červen 07, 2016, 07:05:28 odpoledne »
Já si myslím, že to kousání vám už chybělo. ;D

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #193 kdy: Červen 07, 2016, 07:07:38 odpoledne »
No comment :D..

Ale stejně tě rádi vidíme..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #194 kdy: Leden 04, 2017, 07:01:53 odpoledne »
Dnes mi dorazilo 1. číslo časopisu MLÉKONOŠ...pěkně zpracované návody, spousta fotografií a rad...zatím jsem to prolítla...těším se, až se začtu...
https://conovehonakopci.cz/2016/11/mlekonos/

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #195 kdy: Leden 04, 2017, 07:54:58 odpoledne »
Já četl světlonoš a úplně jsem zkoprněl... Naštěstí jen mozek chtěl vidět něco jiného... Dobromilo, plánuješ kravku,nebo si chceš jen hrát?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #196 kdy: Leden 04, 2017, 08:02:55 odpoledne »
Jen si tak hraji...teď není moc na sýry čas, ale mám některé vyzkoušené....mléko beru občas od farmáře...
Kravku neplánuji...nemáme na to prostory a pořád cesta z města není na pořadu dne...
Spíše bych kozu nebo ovce...

fiasko

  • Host
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #197 kdy: Březen 09, 2017, 06:08:20 odpoledne »
První příspěvek v tomto tématu o nepotřebnosti mléka a mléčných výrobků je z knihy Zeleninové a ovocné štávy od Normana W. Walkera. Knihu doporučuju! Bez mléka a mléčných výrobků člověk dokáže bez problémů žít...

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7584
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #198 kdy: Březen 09, 2017, 08:38:04 odpoledne »
... Bez mléka a mléčných výrobků člověk dokáže bez problémů žít...

Jo, žiť sa dá bez čohokolvek.

S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

fiasko

  • Host
Re: Mléko + mléčné výrobky
« Odpověď #199 kdy: Březen 09, 2017, 09:37:29 odpoledne »
Nedostatek vzdělání se dá doplnit, kvůli tomu nemusíš být smutný ani zlý. Mně se bez mléčných výrobků žije lépe. Chutnají mi, velmi mi chutnají, i přesto se mi bez nich žije líp.

Snažím se žít tak, jak budu žít pak. Pokud možno co nejnenáročněji a dle vlastních možností a sil a nespoléhat se na to, že mi někdo bude vyrábět romadur v době, kdy většina lidí nebude mít "co do huby"...