Autor Téma: Kecání jen tak  (Přečteno 203630 krát)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
Re: Kecání jen tak
« Odpověď #6250 kdy: Duben 11, 2019, 01:08:47 odpoledne »
Jde o to, že mnoho živočichů a hmyzu je schopno žít jen v konkrétním prostředí, živit se jen konkrétními druhy rostlin, nebo množit se jen za určitých konkrétních podmínek. Tím je myšleno to jejich "přirozené prostředí". Např. pokud chceme podpořit motýly (z nichž u nás už třetina vyhynula), tak nestačí naservírovat jim louku plnou květů, na které se pasou, ale potřebují i to svoje prostředí, kde se množí. Pro žluťáska řešetlákového je to např. výhradně řešetlák počistivý a krušina olšová. Jinde se nerozmnoží. Pokud tyto dva keře nebudou, pokud je vytlačí např. akáty, tak nebude ani žluťásek.

Invazivní rostliny jsme si sem zatáhli sami a pokud chceme, aby se zde udrželi naše rostliny a naši živočichové, tak s tím musíme něco dělat. Neříkám, že zrovna chemií. Pokud vím, ani v tom článku se nic takového nezmiňuje. Ale proti vykácení akátů kdykoliv a kdekoliv nic nemám. Jejich přínos pro hmyz není zdaleka tak velký, jako přínos našich původních keřů a stromů a navíc naši původní flóru a faunu doslova devastuje. Je to nezničitelný plevel, který se velmi rychle množí, otravuje půdu a zamezuje růstu ostatním původním rostlinám. A tím přispívá k vyhubení původních živočichů.

Další ze zmiňovaných problémů úbytku hmyzu je i úbytek pastvin s keři a remízky a ojedinělými stromy - tímto směrem chtějí dle toho článku postupovat a to se mi líbí. Dalším problémem jsou jednoetážové (převážně monokulturní) lesy... Čili nejen chemie, i když samozřejmě i ta má velký podíl.

Pokud necháme některé druhy vyhynou, už se sami nikdy nevrátí, ani když už tady lidstvo nebude a nebude do toho přírodě zasahovat.

Jen tak pro info - některé naše původní keře a počet druhů hmyzu, které hostí:

vrba jíva - 213
hloh - 163
trnka - 132
líska - 112
růže - 103

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #6251 kdy: Duben 11, 2019, 03:25:31 odpoledne »
ale vrátí se k nám u nás vyhynulé druhy, vrátí, protože v rakousku a jinde nevyhynuli díky regulaci herbicidů. a tak můžeme být klidní, že se vše upraví k obrazu přírody. Nejdůležitější je určit datum, odkdy jsou naše druhy našema původníma druhama, protože se vše neustále mění a přicházejí nové druhy, které jsou či nejsou zlé či špatné pro člověka a pro přírodu mohou být dobré.Akáty konkretně kolem uherského hradiště kolonizovaly a ozelenily skalnaté enkláva, do té doby docela holé, zpevnily růžné svahy, poskytly pastvu včelám a nenahraditelné dřevo lidem, takže mám na akát zcela jiný názor. Zvířata, ovce i kozy jej žerou velice vitálně, takže o nic nejde.Mám jiný názor na křídlatku, bolševník i netýkavku, které úřady ničí herbicidy, bez ohledu na fakt, že tím otravujéí životní prostředí mnohem více, než jakákoli rostlina. Navíc, rákos je taky invazivní rostlina a entomologové nám řeknou, která bije...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6252 kdy: Duben 11, 2019, 04:57:22 odpoledne »
Ano, pokud uvažuješ pouze lokální vymizení některých živočichů, pak je jejich opětovný návrat možný.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6253 kdy: Duben 11, 2019, 05:36:05 odpoledne »
Je to o naší zemi, o české republice, kde zmizelo mnoho organismů, ale když je možnost a přestane být prostředí pro ně nepříznivé, mohou se vrátit.Pokud ovšem rezidua z půdy odejdou, což je otázka min 20 let.Takže, je to na lidech....

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6254 kdy: Duben 11, 2019, 08:17:17 odpoledne »
Už se zabydlujeme, vaříme a topíme... ;)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6255 kdy: Duben 11, 2019, 08:20:45 odpoledne »
ježíš to je krásný!  "hold" @-->

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6256 kdy: Duben 11, 2019, 08:39:15 odpoledne »
Děkuji...je tam ještě spoustu nedodělávek (nemáme ještě vodu v domě a dořešené odpady..také podkroví se bude dodělávat..ale to hlavní je)..a je nám tam dobře...veverky chodí na terasu..divočáci na louce za domem..srnky za plotem... a moje :bee: :bee:...

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #6257 kdy: Duben 12, 2019, 07:53:35 dopoledne »
Je za Vámi vidět kus pěkné práce. "hold" Ať Vám to slouží ke spokojenosti. :rose: :pa:

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6258 kdy: Duben 12, 2019, 08:48:24 dopoledne »
To je ono, dřevěnej domeček plnej koleček....Vlastně o tom uvažujem taky, až budou kluci dospělí, tak si taky necháme postavit na nějakým fajnovým místě domeček ze dřeva s kamínkama...ve hře je ještě varianta domečku a karavanu, nebo maringotky a traktoru.Ale chválím dobromile to dřevo v interieru. Pěkný a teplý a velmi citlivě zvolená dlažba.Za mně fakt dobrý.Otevřít okno a poslouchat ranní koncert ptáčků, a na verandě houpací síť na takové to domácí povalování a poflakování...

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6259 kdy: Duben 12, 2019, 02:42:48 odpoledne »
Dnes chci vyzkoušet upéct v troubě povidlové buchty. Maso už jsme pekli...a...výborné.. :) Učím se..elektrická trouba je úplně něco jiného...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6260 kdy: Duben 12, 2019, 06:33:52 odpoledne »
Ze své zkušenosti je pečení v troubě v kamnech úplně jiný level, než v elektrice.Jednak to je obřad, člověk si to musí zasloužit a z jistého hlediska to jídlo má potom diemetrálně odlišnou energii, proto to vnímavější lidé popisují mnohem chutnější.

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #6261 kdy: Duben 12, 2019, 06:50:48 odpoledne »
Přesně tak. Ten chuťový, energetický a pocitový rozdíl se vysvětluje různou vlnovou délkou tepla vzniklého el. odporovým článkem či spálením plynu, oproti spálení dřeva jakožto přírodně přirozeného paliva. Také ovšem tím - řekněme - obřadem pečení na přírodním ohni, oproti konzumnímu "otočení knoflíkem".

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6262 kdy: Duben 12, 2019, 09:33:02 odpoledne »
No, je to fakt zvláštní, že jsme ke stejnému závěru došli naprosto odlišným poznáním i teorií a vsadím se, že dobromila to posoudí po svém a bude velebit šporhert jako málokdo, protože na ni dýchne nejen nalimův druh tepla, votroubkova víra v genialitu samotného hauschky, ale i moudra předků a atavismus, vše namíchané v té dobrotě z kamen.A ,my jí budeme přát spoustu bezpečných kilometrů obkroužených kolem toho zázraku, protože, cesta je cíl......

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #6263 kdy: Duben 12, 2019, 10:55:14 odpoledne »
Pánové právě jste mě přiměli vzít do ruky kalkulačku ;D.....pokud si tu zjednodušíte a budete předpokládat ideální černé těleso, můžete si vlnovou délku maxima při konkrétní teplotě spočítat z Wienova zákona a StefanBoltzmannova rozdělení....když tu husu budete ohřívat v dlani, bude lamda max pro tepelné vlny asi 9,4 mikrometru......

http://www.fyzika007.cz/optika/tepelne-zareni-zareni-cerneho-telesa

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6264 kdy: Duben 13, 2019, 08:49:52 dopoledne »
tak na tohle jsem ve škole chyběl,měl jsem angínu. ale pečená buchta v šporhertu , nebo husa bude takový fenomen, že se jí nevyhne nic, co za něco stojí. planckova konstanta, teorie relativity i korán, bible nebo talmud či síra a sunna.Ale ty praskající kamínka s tím dejcháním tepla a svojí zvláštní pohodou se nedají srovnat s elektrickou spirálou bez  náznaku romantiky.

Offline Včeliš

« Odpověď #6265 kdy: Duben 13, 2019, 06:41:29 odpoledne »
Já žádným. A ten sníh byl opravdový, nebo odkvetlé kvítky?

Offline Nalim

« Odpověď #6266 kdy: Duben 13, 2019, 07:25:39 odpoledne »
Pokud dřevo napustíš jakýmkoli olejem či lazurou, i tak vždycky bude znát každá kapka. Povrch dřeva by se musel uzavřít lakem, tam pak ty kapky vidět nejsou.

Offline CyPro

« Odpověď #6267 kdy: Duben 14, 2019, 06:46:30 dopoledne »
Tak ti blbci ji zase vypustili.

Nějak mě neláká představa, že jdu s vnučkami na krátký šont kolem (např.) Bílého Kříže a potkám medvědici (nejlépe s mladýma). Pitomé rady tlupy, která si říká ochránci přírody, co v té chvíli dělat neberu vážně. Od úřednického stolu se to radí.

Všechny ochránce přírody pochytat a zavřít do medvědího výběhu (spolu s původními obyvateli ovšem). Otevřít za týden a odnést, co z nich zbude.

Sorry, ale přítomnost velkých šelem se neslučuje s hustě zalidněnou krajinou. Asi pojedeme na výlet do Olympie.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6268 kdy: Duben 14, 2019, 05:13:28 odpoledne »
Vyzkoušeno, upečeno.. :bee:

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #6269 kdy: Duben 14, 2019, 05:26:29 odpoledne »
Jsem si koupil Zemedelsky kalendar 1984. Myslel jsem, že bude plný informací o pěstování.  To jsem zas myslel. 98 procent jen bezcenný informace. Něco jako beletrie. :( To jsou všechny zemědělské kalendaře jen kecání?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6270 kdy: Duben 14, 2019, 05:53:15 odpoledne »
Retti, prostě nádhera  @-->

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6271 kdy: Duben 14, 2019, 07:01:33 odpoledne »
Děkuji, Soňo...to vaření a pečení na sporáku je můj nový koníček...
Na chalupě jsme měli kamínka Petry..i na nich jsem dokázala uvařit oběd..ale tady...mohu se roztahovat..najednou 3 pořádné hrnce..a zároveň se peče v troubě...
Vývar vařený (tažený) na kamnech je luxusní...
Teď mě čeká vyzkoušet beránka, mazanec a nádivku...

Jinak u nás v sobotu bylo jak o Vánocích...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6272 kdy: Duben 14, 2019, 07:02:12 odpoledne »
Magdaleno, ty dvířka jsou fakt napravo, nebo je to převrácený??Jo, a buchty jsou s povidlama??

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6273 kdy: Duben 14, 2019, 07:08:59 odpoledne »
Dvířka jsou napravo...ale nemám s tím problém...

A buchty samozřejmě povidlové... :bee:

Offline Nalim

« Odpověď #6274 kdy: Duben 14, 2019, 08:45:23 odpoledne »
Sahawe, nechceš zkusit řídit své počínání výsevním kalendářem? Tam jsou (taky kromě keců) termíny, kdy je vhodné dělat s rostlinami to či ono. Podle (nejen) mých zkušeností to funguje - zvyšuje úrodu, zlepšuje kvalitu, eliminuje vliv škůdců.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #6275 kdy: Duben 14, 2019, 09:03:50 odpoledne »
Nevěřim na výsevný kalendář.  V dnešní době je dobré sázet, kdy člověk má chuť.

Offline Nalim

« Odpověď #6276 kdy: Duben 14, 2019, 09:52:48 odpoledne »
V tom se bohužel mýlíš

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6277 kdy: Duben 15, 2019, 09:21:21 dopoledne »
no, já na ty babské pověry nikdy nebyl, ale moje ženuška to vyzkoušela a ....bez ohledu na můj osobní postoj to funguje tak, že rostlinka vysetá ve výsevní den předežene rostlinku vysetou mimo výsevní dny o čtrnáct dní dříve při stejné péči.Takže občas slýchávám, že panímáme má svůj den, aby po ní nikdo nic nechtěl, že jde set.....Vesmírné vlivy fungují bez ohledu na naše názory po svém.....

Offline Nalim

« Odpověď #6278 kdy: Duben 15, 2019, 09:31:03 dopoledne »
Já to taky nechávám na "velitelce", ono je to na mě kapánek složité: jsou dny na kořeny, jiné jsou na list, jiné na plody, jiné na květy. Ale vliv je naprosto úžasný, a ověřené to je už pěknou spoustu let - autorka těch základů už zemřela, teď to na každý rok propočítává její dcera.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6279 kdy: Duben 15, 2019, 09:59:33 dopoledne »
Dnes to vypadá na krásný den - sluníčko svítí, vítr ani moc nefouká... to se mi nebude chtít sedět u práce  :D
Ještěže to můžu prokládat domácími a zahradními pracemi. I výsev nějaký bude, ale jen podle návodu na pytlíčku. Musím doset nějaké bylinky. A taky budu dávát dokupy finální plán a nákupní seznam na nový přístřešek na dřevo - kdybyste měl někdo nějaké tipy, sem s nimi. Bude jednoduchý - trámky usazené do kovových patek, šikmá střecha, jako "podlaha" staré palety...

Offline Nalim

« Odpověď #6280 kdy: Duben 15, 2019, 10:11:14 dopoledne »
Aby palety vydržely dlouho, musí ležet trvale v suchu -  nejjednodušší je to na urovnané vrstvě štěrku zrnitosti asi 2-3 cm, vrstva asi 4 cm.
Menší zrnitost štěrku nezajistí suchý povrch (potí se), větší zrnitost neumožní dosáhnout rovného povrchu s minimální spotřebou štěrku.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6281 kdy: Duben 15, 2019, 10:12:50 dopoledne »
A nestačilo by podložit je na několika místech starou dlažkou?

Offline Nalim

« Odpověď #6282 kdy: Duben 15, 2019, 10:22:34 dopoledne »
1) staré dlažky jen tak na zemi se budou občas potit, což paletám neprospívá
2) dosáhnout roviny všech dlažek není zrovna jednoduché, a stejně při tom bude platit bod 1)
3) mezi dlaždicemi ještě 2 roky poroste "bejlí" (pokud nerada používáš chemii), což zase znamená držení vlhkosti pod paletami

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6283 kdy: Duben 15, 2019, 10:26:42 dopoledne »
hm hm... tak to budu muset doplnit do seznamu i ten štěrk  :)

Offline Nalim

« Odpověď #6284 kdy: Duben 15, 2019, 11:00:34 dopoledne »
- Kousek okapového žlabu + 2 čela + odvodňovací kotlík + upevňovací háky á 1m, svod + 2x objímka k upevnění
- sud na vodu s deklem a sítkem proti nečistotám, nebo vsakovací jáma s nějakým (pochozím) deklem, nebo odvod vody do jezírka
- jsou v seznamu?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6285 kdy: Duben 15, 2019, 11:13:10 dopoledne »
Zatím ne, díky!  :rose:

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6286 kdy: Duben 15, 2019, 09:26:00 odpoledne »
Vzpomínám, že když jsem tam byl někdy před deseti lety, tak se chlubili, jaké má katedrála špičkové protipožární zařízení. No, stát se může cokoli. Ale pro Francii je to stejná tragédie, jako byl pro nás požár Národního divadla.

Offline Nalim

« Odpověď #6287 kdy: Duben 15, 2019, 10:49:02 odpoledne »
A ani u takhle strašných zpráv "nesmí" chybět reklamy. Síla...

Offline Nalim

« Odpověď #6288 kdy: Duben 16, 2019, 09:54:10 dopoledne »
Kolik stupňů mrazu jste dneska měli?  My -5°C, ale ovocné stromy tady zatím nekvetou, tak snad to poupata přežijí.

Offline Loki

• I'm the Key I'm the Gate
« Odpověď #6289 kdy: Duben 16, 2019, 10:43:44 dopoledne »
Notre Dame - Už jedou falešné záprávy.

Ve zktratce  útok na křesťanský svět, muslimové to podpálili, Arabové oslavují, potvrzen teroristický akt, odvedení pozornosti od protestů žlutých vest, fotky jiných katedrál, jak exteriéru, tak interiéru atd. atd.

Offline CyPro

« Odpověď #6290 kdy: Duben 16, 2019, 11:20:20 dopoledne »
Kolik stupňů mrazu jste dneska měli?  My -5°C, ale ovocné stromy tady zatím nekvetou, tak snad to poupata přežijí.
Měli jsme -3°C. Meruňky nemáme, ale broskve (10 stromků) jsou v plném květu (tišnovsko). Ještě tato noc by měla být mrazivá. Budem vidět.

Offline CyPro

« Odpověď #6291 kdy: Duben 16, 2019, 12:30:54 odpoledne »
- Kousek okapového žlabu + 2 čela + odvodňovací kotlík + upevňovací háky á 1m, svod + 2x objímka k upevnění
- sud na vodu s deklem a sítkem proti nečistotám, nebo vsakovací jáma s nějakým (pochozím) deklem, nebo odvod vody do jezírka
- jsou v seznamu?
Jak a čím letuješ? Viz.... čela k okapovému žlaby. Tavidlo, páječka, jaké? Nebo jenom tmel a trhací nýty?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6292 kdy: Duben 16, 2019, 01:57:08 odpoledne »
Aha... ehm....jdu shánět klempíře  :D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6293 kdy: Duben 16, 2019, 01:59:32 odpoledne »
A nebo - co ty plastové okapy, co jsou prý jako skládačka?

Offline Nalim

« Odpověď #6294 kdy: Duben 16, 2019, 02:02:56 odpoledne »
Letování jsem už taky vzdal a dal se na modernu, přiznávám bez mučení.
Na dřevník apod. fakt stačí plast, a čela na zamáčknutí.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6295 kdy: Duben 16, 2019, 02:06:45 odpoledne »
Jupí tak to bychom mohli zmáknout samodomo  :)

Offline Nalim

« Odpověď #6296 kdy: Duben 16, 2019, 02:09:52 odpoledne »
Jo, určitě. A nechal bych to (pod dozorem) složit na zemi dětem, budou mít zážitek, co hned tak někdo nebude mít

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6297 kdy: Duben 16, 2019, 02:30:12 odpoledne »
Dobrej nápad, to by je mohlo bavit  :)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6298 kdy: Duben 16, 2019, 04:12:39 odpoledne »
loki, na mne celý současný svět působí, jako velmi špatná konspirační teorie,které ovšem věří jen pár bláznů.Já jí sice nevěřím, ale zato se znamenitě bavím.A tak mají muslimové svoji realitu, žluté vesty mají svoji realitu, soňa má svoji, jakož i votroubek či loki. A bylo by pošetilé se handrkovat, která ta realita je ta správnější, pravdivější, prospěšnější, nebo politicky korektnější.

Offline Loki

• I'm the Key I'm the Gate
« Odpověď #6299 kdy: Duben 17, 2019, 11:59:53 dopoledne »
SoňaR - můj příspěvek doplňuje tvůj komentář o Notre-Dame:

"To jsou ty rekonstrukce... a bohužel s tím spojená "lidská chyba", která tentokrát zničila 800 let starou unikátní stavbu. To se teda někomu fakt "povedlo" ..."

Dal jsem ho sem z prostého důvodu, že jde o agregátor fake news kolem zmíněného požáru (poslední perly jsou "fotografie muslima na lešení těsně před požárem" a "volání alahu-akbar na pozadí videa hořící katedrály").

Za čas, až se tady objeví teorie, "co za požárem doopravdy bylo" - tak stačí srovnat.