Autor Téma: Kecání jen tak  (Přečteno 189422 krát)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kecání jen tak
« Odpověď #6100 kdy: Říjen 31, 2018, 02:37:57 odpoledne »
Bravo...Svému synkovi to povídám úplně stejně....slepičí nebo kuřecí vývar se zeleninou a nudlemi. Akorát tím 7. den nečistíme ty boty...Ale jakmile se to takto nazvalo, synek začal v polívce papat zeleninku ;D.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #6101 kdy: Říjen 31, 2018, 02:54:04 odpoledne »
Tak tak  :) . Já dám slepici, celer, mrkev, petržel, cibuli, česnek, pepř, sůl, bobkový list, nové koření, plátek zázvoru... no a nakonec samozřejmě nudle, nejlépe domácí, když mám v zásobě. A to by bylo, abychom nemoc nezahnali  :) . Vaří se to dloooouho, je toho kotel, takže to obvykle marod jí i ke svačinám, protože nic jinýho ani nechce .

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #6102 kdy: Říjen 31, 2018, 07:45:23 odpoledne »
Slepici nějak porcuješ? Dej tomu návodu prosím proporce..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #6103 kdy: Říjen 31, 2018, 08:24:33 odpoledne »
My do polévky dáváme to, co těžko zužitkovat jinak - takže krk, (dobře očištěné) nohy, biskupa, vnitřnosti (kromě jater, ty přijdou do knedlíčků)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6104 kdy: Říjen 31, 2018, 08:45:52 odpoledne »
V Chorvatsku jsem si jednou nabíral v hotelu z teriny polívku a vytáhl celou slepičí hlavu. To by mi tak nevadilo, ale ona byla i s očima!

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6105 kdy: Říjen 31, 2018, 09:03:59 odpoledne »

Obvykle slepici neporcuju, dávám celou, bez hlavy a pařátů, když jsou vnitřnosti, tak je tam dám taky. Záleží teda, jakou mám slepici. Když je to taková ta normální, hubená, tak ji dám celou. Když je těžká, masitá, tak stačí půlka. Vařím ji v 6 litrovém hrnci, nejdřív jen se solí a kořením (celý pepř, 1-2 bobkové listy, pár kuliček nového koření), cca po hodině přidám velkou cibuli a tolik česneku, kolik se mi chce loupat, dnes to bylo asi 6 velkých stroužků. Po další hodině přidám tak půlku celeru, dvě mrkve, dvě petržele, případně kousek pórku, nebo libeček, když je, a plátek zázvoru... a vařím nejméně další hodinu (i kdyby už slepice byla měkká). Scedit, obrat maso do polívky, vyvařenou zeleninu tam můžeš nastrouhat taky (nebo zavařit do polévky čerstvou), přidat nudle, nejlépe uvařené samostatně v jiném hrnci, ochutnat a dochutit. Zcela na závěr, kdy se už polévka nevaří, nasypat zelenou petrželku. Pokud chceš mít ještě zdravější a ostřejší verzi, tak můžeš spolu s petrželkou zamíchat další, tentokrát rozetřený česnek.

PS: Jo a nevařit, jen táhnout  :)

Offline Nalim

« Odpověď #6106 kdy: Listopad 02, 2018, 10:14:44 dopoledne »
Tak chlapi,....ach jo, zase tady pláčeme nad rozlitým mlíkem... teda nad stávající situací... má to smysl?

Tož máme tu problém, tak co s ním? Preppers přece nejsou plačky, základem prepperství je být připraven a umět se přizpůsobit stávající situaci. Svět není dokonalý, nikdy nebyl a nikdy nebude.
Souhlas: neřešme svět. nejsme plačky
Námitka: neřešit stav "naší" kotliny znamená být stádem ovcí. Jo, tak nějak připravených k přizpůsobení se. Ale proč si nasazovat klapky na oči a dávat si náhubek při nakukování do okolních "kotlin", kde jim leccos jde o poznání "lépěji"?

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6107 kdy: Listopad 02, 2018, 10:21:30 dopoledne »
Tak chlapi,....ach jo, zase tady pláčeme nad rozlitým mlíkem... teda nad stávající situací... má to smysl?
Slušná, plodná, inspirující diskuze má vždycky smysl. Příklad: Snad se všichni shodneme v tom, že příchod krize, jako ekonomického cyklu, je nevyhnutelný. Proč tedy nediskutoval o tom, kdy to bude, jak dlouho potrvá a jak bude hluboká?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6108 kdy: Listopad 02, 2018, 10:26:22 dopoledne »
Nalime, omyl, já naopak propaguju problémy řešit, ne o nich jen tlachat na internetu, bylo to napsáno jasně. A připomínám, že toto fórum není politické a nebylo založeno za účelem řešení politické situace, systému, byrokracie apod.. Nikdo vám nezakazuje, abyste se o problémech v politice bavili a abyste je řešili, akorát to nedělejte prosím zde na tomto fóru. Já to tu pořád opakuju, ALE PŘITAHUJE TO NA NÁS NEŽÁDOUCÍ POZORNOST!!! Podívejte se na preppers v Německu. A znovu také připomenu, že stačí zapsat do příspěvku pár klíčových slov a jsme v hledáčku.

Takže - jsem možná příliš přísná při uzavírání podobných diskuzí? Jsem a budu a to jednak z výše uvedených důvodů a jednak i proto, že nechci, aby na tomto fóru zůstali jen 3 lidi, kteří budou donekonečna řešit politiku a jednak a hlavně proto, že si místní diskutéři odhlasovali v anketě, že tady tu politiku zrovna moc nemusí a že bychom se tu bez ní měli obejít. Prostě o politice diskutujte jinde, snažte se omezit kontroverzní témata s množstvím klíčových slov a zkuste tu energii věnovat přínosnějším tématům.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6109 kdy: Listopad 02, 2018, 10:28:00 dopoledne »
Slušná, plodná, inspirující diskuze má vždycky smysl. Příklad: Snad se všichni shodneme v tom, že příchod krize, jako ekonomického cyklu, je nevyhnutelný. Proč tedy nediskutoval o tom, kdy to bude, jak dlouho potrvá a jak bude hluboká?

Ano, ale toto nebyla diskuze o tom, co se děje na finanční scéně, jestli se hýbe inflace či úrokové míry, jestli se růst těchto ukazatelů zrychluje atd.

Offline Loki

• I'm the Key I'm the Gate
« Odpověď #6110 kdy: Listopad 02, 2018, 12:00:47 odpoledne »
SoňaR - obsah tohoto fóra je spíše "úsměvný" a je někde na úrovni víry v ještírky, nebo fanoušků Receptáře. Preppers v Německu jsou úplně jiná liga - pro srovnání je možné třeba použít české a německé "motorkářské gangy". Ty důvody proč nedovolit diskuzi na dané téma bych spíše viděl v prozaickém důvodu, že mnohdy diskutují bez potřebných znalostí. Je na to takový vtip, jak příjde docentka do pekla a tam je čert, který říká: "Vítejte do vědeckého pekla paní docentko. Toto je pan Jiří. Kdysi si něco z vašeho oboru přečetl na internetu a teď je připraven Vás po zbytek věčnosti poučovat."

Vedle toho, i jedna diskuze pod jedním článkem na takových Novinkách obsahuje násobně více "extrémního politického obsahu", než těch pár příspěvků tady. A pokud někdo věří, že mu barák monitoruje pomalu jedoucí dodávka prošpikovaná moderní špionážní technikou, tak by si měl zajít k lékaři :bee:

Pro dodatečné doplňování vlastních příspěvků tu máme slovíčko "edit", aby bylo jasné, že následující diskutéři reagovali na příspěvek jiného znění. Není fér dodatečně měnit své příspěvky bez tohoto upozornění. S.

Bez poznámky "edit" opravuji jen překlepy, většinou svoje, někdy Sahawovy a často Maunovy a Votroubkovy, když mne jejich koment zvláště zaujme (SAL)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6111 kdy: Listopad 02, 2018, 12:05:42 odpoledne »
A tento tvůj příspěvek opět přispěl ke zvýšení úrovně fóra, děkujeme!   ::)

Offline Loki

« Odpověď #6112 kdy: Listopad 02, 2018, 12:12:30 odpoledne »
Prepper by měl být především realista a úplně ze všeho nejvíc by měl být "praktický".
Paranoia je k ničemu, stejně jako lhaní si do kapsy nebo vykreslování nesmyslných scénářů.  <3

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6113 kdy: Listopad 02, 2018, 12:23:34 odpoledne »
Loki, máš vo vačku ešte dáku múdrosť kým zase zdúchneš za tou bránou, čo máš od nej klúčik enem ty? :D

Ja som jednu nedávno začul: " Prepper znamená: "zdravý sedliacky rozum na steroidoch"
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Loki

« Odpověď #6114 kdy: Listopad 02, 2018, 12:34:16 odpoledne »
Kéž by to bylo tak snadné. Selský rozum nestačí na uchopení komplexních problémů, se kterými nemáme každodenní osobní zkušenost. A dnes je bohužel takových problému drtivá většina. Uděláme chybný závěr a to je, speciálně pro preppera, problém. To jsme si už vysvětlovali.

"Jsem klíč, jsem brána" neznamená, že "ten klíč od brány mám já" ;D

Znamená to, že "v jeden okamžik jsi brána a klíč současně", neboli je to odkaz na problém možného nemožného.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6115 kdy: Listopad 02, 2018, 12:36:51 odpoledne »
Ano, pane učiteli, to jsme si už vysvětlovali  :D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6116 kdy: Listopad 02, 2018, 12:39:44 odpoledne »
Náhodou zdravý selský rozum je skvělá věc, tedy pokud je brán tak, jak byl vždycky brán, nikoliv podle poněkud znehodnocující definice z moderních kurzů kritického myšlení  ::)

Offline Loki

« Odpověď #6117 kdy: Listopad 02, 2018, 12:49:57 odpoledne »
Je skvělý, o tom žádná. Ale musíš ho použít tam, kde to je vhodné. Tady nejčastěji dojde k selhání.

Kladivo je sice nejlepší věc na zatloukání hřebíků, ale je nevhodné na výrobu, řekněme, počítače. Pokusíš se o to a z počítače bude hromada nepoužitelného šrotu. S informacemi je to totéž. Selský rozum tě přivede k "jinému závěru" - k závěru, který má pro tebe stejný užitek, jako ten rozmlácený počítač - s tím ale, že zatímco "rozbitý počítač poznáš", ten "disfunkční závěr nikoli" - zjednodušeně řečeno :)

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6118 kdy: Listopad 02, 2018, 01:05:55 odpoledne »
S tou bránou som to schomolil naschvál. Podla môjho sedliackeho rozumu to v preklade znamená: na svoje otázky/problémy si musím nájsť odpoveď/riešenie len ja sám.

A sedliacky rozum mne vraví, že zatĺcť klinec sa dá kladivom, sekerou, kameňom a prípadne aj počítačom, ak bude treba zatĺcť klinec viac než počítač.   
Zdravý sedliacky rozum mi aj napovie, že vyrobiť počítač kladivom nezvládnem a tak na vyjadrenia svojho názoru vezmem radšej to kladivo....  ;D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6119 kdy: Listopad 02, 2018, 02:09:26 odpoledne »
Tak přátelé, jelikož se zdá, že aspoň někteří tu ty diskuze o politice, systému atd. potřebují, tak jsme vám založili Hospodu. Vstupuje se do ní na vlastní žádost (vyřizuje Sahaw), pro ostatní je Hospoda a všechny příspěvky v ní obsažené neviditelná.

Hospoda má oproti zbytku fóra omezená pravidla.

Ve zbytku fóra stávající pravidla (zejména 8 ) platí a diskuze, které jim budou odporovat, budou odsunuty do Hospody.

Jen nám tam prosím nezatahujte ta zahrádkářská, kutilská atd témata, ty mají stále místo zde  :)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #6120 kdy: Listopad 02, 2018, 02:43:37 odpoledne »
Tohle nechápu, politiky se zde nikdo nedotknul a přesto je nutné  poměrně zajímavou debatu zničit, omezovat či moderovat. To fakt nnechápu.
Loki, pokud ti vyhovuje tvůj způsob přežití, je to tvoje volba. Každý máme svoji představu o své záchraně a o tobě se loki obecně ví, že dobře víš, že je selský nrozum k ničemu, ale nikdy nenapíšeš, který ten rozum je ten korektní. Vlastně já zapoměl, nejlepší rozum je ten tvůj....Jestli ty nebudeš z prahy.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6121 kdy: Listopad 02, 2018, 03:46:24 odpoledne »
Nedotknul??

Evropské myšlenky v podání českého státu....

Chápu ale politiky, že tohle z oken svých kanceláří jaksi nevidí. A ani z oken svých nejnovějších limuzín s blikajícími modrými majáčky, kterými si tak rádi vynucují přednost.

Tak, a zase jsem na štíru s 8. Ach jo

..Je to pouhé pokrytectví, jak dostat z lidí peníze. Má to politický podtext, jako všechno dneska, při žebříčkování se zjistilo, že to zaostalé rusko má vozový park o dva roky mladší, tak se s tím naši kormidelníci snaží něco udělat.

bude to rozhodnutí poliutiků, kteří většinu z nás při kolapsu připraví o život....... Sice debilní rozhodnutí politiků nesouvisí s pádem společnosti, ale vypovídá to o setrvalé tendenci ždímat lidi ad absurdum. A pokud přijmou špatné rozhodnutí nyní, přijmou debilní rozhodnutí ve vyhrocené mezinárodní situaci a my přefrčíme řeku styx na vodních skůtrech.

Nicméně viz můj předchozí příspěvek. Přesunu do Hospody celou tu debatu a můžeš tam směle dál pokračovat.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6122 kdy: Listopad 02, 2018, 04:16:55 odpoledne »
Tak malá změna ohledně Hospody - momentálně je viditelná pro všechny registrované. Kdo se chce debatám v této sekci vyhnout, nechť prosím požádá Sahawa a on dotyčnému Hospodu zneviditelní.

http://preppers.cz/forum/index.php/board,335.0.html

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6123 kdy: Listopad 02, 2018, 06:10:14 odpoledne »
tak jsme vám založili Hospodu

No sláva, takže Hospodo, pro všechny velkého ruma, pro Soňu becherovku!

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6124 kdy: Listopad 02, 2018, 06:30:45 odpoledne »
Ja som navrhoval Soňu z krčmy vyhodiť. A poslala ma na protialkoholické...  ;D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6125 kdy: Listopad 02, 2018, 09:00:46 odpoledne »
Příspěvek Nalima přesunut do Hospody.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6126 kdy: Listopad 08, 2018, 12:15:28 odpoledne »

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6127 kdy: Listopad 09, 2018, 10:54:32 dopoledne »
Ne, svitavští prepři mají svůj skleník, komunitní.....
Ale pobavilo mne, je to taková anketa, UŽ MÁŠ TŘI MEGA VE STROŽOKU???
https://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-sefem-kb-penzijni-spolecnosti-pavlem-racochou-pmx-/ekonomika.aspx?c=A161018_140258_ekonomika_lve&fbclid=IwAR3EiCHLT1oGjRXKsfv-fKbvuqD075Lt3tH8kilDKrZCUdWqQW12ddmqaL0
Tak to mne upřímně pobavilo.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6128 kdy: Listopad 09, 2018, 11:18:00 dopoledne »
Neni nutne je mit ve strozoku... a v zasade ani v nejakym fondu :D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6129 kdy: Listopad 09, 2018, 11:50:38 dopoledne »
Ono to s těmi 3 miliony nebude tak horké. To zřejmě platí (jak naznačoval) pro lidi, kteří nemají ani vlastní bydlení a platí nájem. Když bych počítala 20 let s nájmem 10 tis za měsíc, tak to už je 2,4 milionu.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6130 kdy: Listopad 09, 2018, 01:24:14 odpoledne »
Hmmm... tak jsem si říkala, že si zase jednou uvařím ten zmíněný syrob, ale asi neseženu tu řepu  :D

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6131 kdy: Listopad 09, 2018, 01:32:53 odpoledne »
No u lidi co pujdou do duchodu za 20 let to klidne 3M muzou byt i kdyz budou bydlet "ve vlastnim". Protoze od statu dostanou kulovy...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6132 kdy: Listopad 09, 2018, 01:36:30 odpoledne »
Může být, bohužel.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6133 kdy: Listopad 10, 2018, 05:04:46 odpoledne »
Tak husa už odpočívá nasolená na pekáči, brambory na lokše se vaří, husí vývar taky... zítra můžou vypuknout husí martinské hody  :bee:

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #6134 kdy: Listopad 10, 2018, 06:14:09 odpoledne »
Já zas sázim topinambury pěkně do půdy. Musim využít pěkné počasí.  Jen mně trápí jestli nevadí, že je ulamuji z kořenů. Ještě stonky nejsou zaschlé.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6135 kdy: Listopad 10, 2018, 06:20:38 odpoledne »
Tak ty já jsem ani řádně nesklidila, tak doufám, že se "zasadily sami" a konečně se opět trvale usadily na naší zahradě  :)

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6136 kdy: Listopad 11, 2018, 07:40:59 dopoledne »
Dnes 100 let od skončení 1. světové války...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6137 kdy: Listopad 11, 2018, 09:19:48 dopoledne »
Nevíte o někom, kdo prodává husy tak kolem 10 kg?

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6138 kdy: Listopad 11, 2018, 01:00:17 odpoledne »
Ptát se jedenáctého listopadu ve čtvrt na deset je trochu pozdě, ne?

Offline Nalim

« Odpověď #6139 kdy: Listopad 11, 2018, 01:26:13 odpoledne »
No, vono asi půjde o úhel pohledu pozorovatele. Na (exotickém) venkově je už asi fšechno jináč než v (normálním) městě.

Když mě dneska ve 2 v noci nenechal spát zub, který si náhle usmyslet bolet tak, že spát nešlo, jal jsem se na netu zjišťovat, kam zajet na zubní pohotovost (v životě jsem tam ještě nebyl). I zjistil jsem, že leda do krajského špitálu. No, asi 130 km. 

Ale globálně u nás funguje fšechno, klídek.
P.S. Tak mě zase zachránily babské rady

Offline Nalim

« Odpověď #6140 kdy: Listopad 11, 2018, 01:30:11 odpoledne »
jó sorry, teď koukám, že na zubní pohotovost by to bylo "jen" asi 100 km

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6141 kdy: Listopad 11, 2018, 02:33:17 odpoledne »

Ani ne, sháním do budoucna. Ve čtvrt na deset už se naše dnešní husa hodinu a půl pekla (a včera už byla nasolená a nakmínovaná, viz můj příspěvek výše  :) ). Moji kluci mají rádi husí sádlo. A všude mají ty husy kolem 3-4 kil. Výjimečně se dá sehnat 5kilová, většinou na objednávku. A všichni se pyšní tím, že jejich husy "nejsou sádelnaté". A dřív byla česká sádelnatá husa vyhlášenou pochoutkou a jezdili na ni i lidi z ciziny.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6142 kdy: Listopad 11, 2018, 02:51:22 odpoledne »
Dříve se husy krmily jinak, chovaly se jinak a tak měly jiný rámec. Krmily se šiškama a měly omezený pohyb. Dneska my líhnem do trávy, takže konec března a a pastvě vyrostou do martina max 6kg živé váhy Víc času tam není, nechceme je krmit bůhvíčím, navíc všichni chtějí štasté a veselé husy čisté hovězí i jehněčí, ovoce a produkty z něj bez chemie. Určitě se najde někdo, kdo bude cpát husy v clívku šiškama,nebo směsí, ale to je jiná story.
Letos jsme křížili landenskou s českou a moc dobrý.
Dnešní výkrm sádelnatých hus je drahý, a málokdo to je ochotný  platit.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6143 kdy: Listopad 11, 2018, 03:04:55 odpoledne »
No u nás se taky přikrmovalo šiškama, ale pohyb omezený neměly. Normálně si capkaly po zelené pastvě, nebo na dvorku, když jim to tam přišlo zajímavější.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6144 kdy: Listopad 11, 2018, 03:32:57 odpoledne »

To je tak akorát čas začít zjišťovat kde je nejbližší restaurace :D

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6145 kdy: Listopad 11, 2018, 05:17:29 odpoledne »
No, když jde o výkrm sádelnatýc hus, musejí mít ometený pohyb, jinak vše vyběhají a v sádlo se uloží minimum. Sportovcovi taky nenaroste pneumatika špeků. Je to jako u hus na játra, akorát se mění sklatba jídla. Sádelnatá husa nakonec přežije, husa s kilovejma játrama nikoli.Dělali jsme oboje, ale trh si určil zmasilé nepříliž zatučnělé husy.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6146 kdy: Listopad 11, 2018, 05:31:42 odpoledne »
Na foie gras se skutečně ptáci zcela omezují v pohybu. Ale při normálním odchovu a výkrmu... no nevím. U nás se to nikdy nedělalo a jaké to byly pěkné husy. I sportovci by narostl špek, kdyby se k jeho stávající stravě odpovídající jeho výdeji přihodil každý den dortík  ;) . Ale třeba tam u vás je praxe jiná a omezujete v pohybu nejen husy na foie gras, ale i ty na "normální sádelnatý" výkrm.

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #6147 kdy: Listopad 14, 2018, 03:48:23 odpoledne »
pozeral som na you tube nejake videa v ktorych extrahuju s PC komponentov zlato.oplati sa to robit?nemyslim casovo ale financne.videl som ze na to pouzivali nejake kyseliny a vselijake ine chemikalie ktore urcite tiez nieco stoja.
ak je tu uz podobne vlakno tak to prosim presunte tam
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854

Offline BartH8

« Odpověď #6148 kdy: Listopad 14, 2018, 05:13:10 odpoledne »
Máš přístup k těm komponentům? Ve velkém? Z jednoho pc toho moc nedostaneš..

Offline TNT1973

• Praktikující prepper
« Odpověď #6149 kdy: Listopad 14, 2018, 05:20:28 odpoledne »
vo velkom nie,ale sem tam sa nieco najde.ale neviem ci sa to oplati odkladat a napriklad raz za rok spracovat a ziskat par gramov
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

nacelnik Seattle 1854