Autor Téma: Kecání jen tak  (Přečteno 189672 krát)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Kecání jen tak
« Odpověď #6000 kdy: Říjen 15, 2018, 05:04:18 odpoledne »
kriste ježíši, já to hned vymažu, abych nedej bože fazolema neotrávil lidi, jako novičokem. Ti, pro které to mohlo být užitečné se omlouvám, jakož i těm, kterým to mohlo být nebezpewčné a slibuju, že už to fakt neudělám.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #6001 kdy: Říjen 15, 2018, 05:05:44 odpoledne »
To nemaž, jediná moje námitka byla proti fazolím konzumovaným téměř za syrova  ;)

Offline BartH8

« Odpověď #6002 kdy: Říjen 15, 2018, 05:08:51 odpoledne »
Tohle je debata o lejnu.
@Mauna, nemáš náhodou možnost změřit hodnoty toho škodlivého enzimu? Že by jsi provedl nějaké testy s vařením rozmixovaných fazolí :)
Jinak tady budou jen dohady jestli Votroubek napsal průjem nebo ne.

Já osobně fazole moc nemusím :)

Offline BartH8

« Odpověď #6003 kdy: Říjen 15, 2018, 05:13:02 odpoledne »
Ale, systém stravování který Votroubek popsal mě zaujal.
Podle mého laického, ničím nepodloženého názoru je možné že se enzim rozvaří v rozemletých fazolích dřív než z fazolí v celku.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6004 kdy: Říjen 15, 2018, 05:27:01 odpoledne »
Může být, ale vařit se to musí, když už se to nebude ani namáčet... jsem na to kdysi četla nějakou práci z nějaké univerzity (kdybych ji tak našla)... že jsou ty lektiny citlivé až na vyšší teploty (nad 90), ale krátkým varem se zničí jen některé.

Offline BartH8

« Odpověď #6005 kdy: Říjen 15, 2018, 05:34:44 odpoledne »
A právě proto bych byl rád kdyby to někdo mohl vědecky ověřit.  Jinak se to nikam nepohne. Všichni víme že tam ten enzym je i co ho zničí. Nevíme ovšem jak dlouho bezpečně vařit.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6006 kdy: Říjen 15, 2018, 05:38:30 odpoledne »
ach jo.... tak já tu práci zkusím najít  :D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6007 kdy: Říjen 15, 2018, 05:53:07 odpoledne »
Tak zatím jsem našla toto:

"Ke snížení možného nežádoucího účinku lektinů přispívá namočení fazolí ve vodě po dobu alespoň 5 hodin, přičemž vodu je nutné poté slít a při následném vaření použít vodu čerstvou. Takto předem namočené fazole se musí vařit při teplotě blízké 100C 10-15 minut, aby byly lektiny znehodnoceny7Teplota nižší (probublávání, vaření na malém plameni) nemusí být k inaktivaci dostatečná. Vaříme-li fazole v tlakovém hrnci, doba inaktivace lektinů je ještě o něco kratší (7,5 min.)."

zdroj: http://www.szu.cz/uploads/CZVP/Spotrebitele_NU_JR.pdf

Přičemž zde zmiňují i otravy po požití "nedostatečně tepelně upravených "zdravých" těstovin obsahujících fazolovou mouku".

Zatím ve všech zdrojích se shodují že několikahodinové máčení s tím, že se voda potom slije, zkrátí následnou potřebnou dobu varu pro inaktivaci lektinů. Takže bez máčení bude doba varu delší.

Offline BartH8

« Odpověď #6008 kdy: Říjen 15, 2018, 06:22:44 odpoledne »
Máčení bude kvůli slupce. Rozemletost by to máčení mohla nahradit. Nebo se ty těstoviny s obsahem fazole taky máčí? Taky jsem všude četl těch 10-15 minut varu. Následně stáhnout a vařit do měkka.

Fazole v kombinaci s rýží pokryjí všechny důležité bílkoviny a slouží veganum jako plnohodnotná náhrada masa. ( to jsem četl při hledání o fazolích :)  )

@Votroubku díky za inspiraci zajímavým nápadem.

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6009 kdy: Říjen 16, 2018, 09:14:54 dopoledne »
Tož, nech si urobí kto ako chce.  ;D
Inak fazulová múka je dnes vcelku bežná, hlavne u celiatikov sa používajú rôzne druhy bezlepkových múk. http://evyziva.sk/fazulova-muka-ziari-farbami/

V stručnosti bych to zhrnul tak, že k tepelnej úprave môžu byť /aj sú/ surové fazole, k instantným jedlám zase varené a následne sušené.

Napríklad hrach a iné by som nechal naklíčiť, usušiť a až potom mixovať. Zvýšila by sa výživová hodnota priam neskutočne.

Inak to samozrejme nie je nič nové. Robili to indiáni aj naši predkovia pred 1000 rokmi,  horolezci a expedičníci taky.

A v novodobom svete sa dá kúpiť komplexná instantná strava v prášku: https://mojemana.cz/
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

« Odpověď #6010 kdy: Říjen 16, 2018, 11:28:17 dopoledne »
Moje slepice suché fazole ignorují, nedotknou se jich ani náhodou. Uvařené sežerou na počkání.
Nevím proč bych měl riskovat otravu nedostatečně tepelně upravenou potravou (všeobecně), když je tolik jiných možností.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6011 kdy: Říjen 16, 2018, 12:46:06 odpoledne »
Rád bych zde zřetelně poukázal na stádový efekt, při kterém nelze dohledat, že by někdo chtěl jíst nevařené, nebo nemáčené luštěniny, nedej bože fazole. Vlastně už nelze dohledat vůbec nic, pouze klasické domněnky bez racionálního opodstatnění a cílovou pásku přetrhnul dag jako první, v lídlu mají polévky v prášku....Tomu se říká evoluce myšlenky.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6012 kdy: Říjen 16, 2018, 12:58:16 odpoledne »
Tak jsi neměl své příspěvky mazat a šlo by to dohledat - "instantní" směsi, do kterých lze přidat "i fazole" (sušené, rozmixované). Tak nějak zněla tvá slova.

Nápad jsme ti pochválili (což dohledatelné je), jediná námitka byla proti fazolím. Holt ses k tomu postavil tak, jak ses k tomu postavil, takže tu teď nejde nic dohledat  ::)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6013 kdy: Říjen 16, 2018, 01:07:10 odpoledne »
Ano, stačí, když si přečteš tu intelektuální smršť k tématu, chytneš se za hlavu a nahlas zaúpíš, a nebo ti to bude připadat normální a potom máš důvod, proč jsem zaúpěl já.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6014 kdy: Říjen 16, 2018, 01:22:27 odpoledne »
Nějak to tu poslední dobou upadá.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6015 kdy: Říjen 16, 2018, 01:48:54 odpoledne »
Votroubku, kdybys hned na začátku frajersky připustil, že sušené fazole v instantní směsi by mohly být problém, tak k žádné smršti nemuselo dojít. Na druhou stranu to otevřelo (podle mě docela zajímavou) debatu o tom, kolik času a jaké podmínky ten toxin potřebuje pro inaktivaci, což jsou cenné informace a ráda bych se o tom dozvěděla co nejvíc.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6016 kdy: Říjen 16, 2018, 02:36:21 odpoledne »
Domněnky, fazole v instantní směsi nejsou vůbec žádným problémem, pokud se připraví tak, jak se připravují stovky , možná tisíce let. Zbytek jsou jakési domněnky pofiderní hodnoty a konstrukce nemající nic společného s tématem, vzniklé pouze za účelem rozttříštění logické diskuse, která by mohla něco přinést. Takto přinesla pouze hořko na patře a každej si dá veliký pozor, aby nezveřejnil cokoli užitečného.. Zapoměl jsem dodat, abyste si v supermarketu dávali pozor, aby vám někdo nenajel košíkem na patu, i to je riziko konzumace fazolí.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6017 kdy: Říjen 16, 2018, 02:51:45 odpoledne »
No a to by třeba mohl být zajímavý a přínosný příspěvek a odpověď na moji námitku o toxinech ve fazolích - jak se tedy má připravit ta instatní směs s rozmixovanými fazolemi, nebo fazole do instatní směsi, aby to nebylo toxické? Proč jsi to nenapsal hned?

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6018 kdy: Říjen 16, 2018, 02:54:19 odpoledne »
Nikdo to nečetl, každý byl fascinován jedovatejma fazolema....stádovej efekt, musím to znám, mám tři sta ovcí.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6019 kdy: Říjen 16, 2018, 03:02:42 odpoledne »
Četla jsem všechny tvé příspěvky, pouze v jednom bylo zmíněné cosi o namáčení... A pokud nám to tedy uniklo, tak to přece můžeš napsat znovu. Jak se má připravovat ta instatní směs s rozmixovanýma sušenýma fazolema?

Offline Dag Björndal

• Praktikující prepper
« Odpověď #6020 kdy: Říjen 16, 2018, 04:45:46 odpoledne »
..... pouze klasické domněnky bez racionálního opodstatnění a cílovou pásku přetrhnul dag jako první, v lídlu mají polévky v prášku....Tomu se říká evoluce myšlenky.

Jo, super. Nie je nad ješitného kokota. 
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6021 kdy: Říjen 16, 2018, 05:16:16 odpoledne »
Ano, když dojdou argumenty, přicházejí vulgarismy....Vše je v naprostém pořádku.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6022 kdy: Říjen 16, 2018, 05:21:29 odpoledne »
Argumentů padlo dost.... Jak hrách na stěnu. Nemá to smysl, popojedem.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6023 kdy: Říjen 17, 2018, 07:57:25 dopoledne »
ano, argumenty proti toxickým fazolím opravdu nelze přehlídnout, jiných si nikdo nevšiml.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6024 kdy: Říjen 17, 2018, 08:44:38 dopoledne »
Nemáte někdo tip na ovocnářskou školku, kde by měli broskev redhaven na podnoži bsb?  Vím akorát o Strážnici, ale to je pro mě daleko.

Offline Chlast

« Odpověď #6025 kdy: Říjen 17, 2018, 05:26:24 odpoledne »
                              :o

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #6026 kdy: Říjen 17, 2018, 06:21:58 odpoledne »
ano, argumenty proti toxickým fazolím opravdu nelze přehlídnout, jiných si nikdo nevšiml.

Viděli jste někdo film Holka s prknem?
Tam tatík na dceřinu námitku, že když o něj nebude pečovat, tak bude jíst jen fazole, odvětil, že Britové na fazolích vyhráli dvě světové války :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #6027 kdy: Říjen 17, 2018, 09:51:52 odpoledne »
Ani čárka od včera?! Stávkujete?

:o

Dobře jsem si tady s Maunou i ostatními pokecal třeba o volbě prezidenta, i když to můj favorit nakonec nevyhrál. No ale když je teď hen ta politika zakázaná...
Teda ne že by latriny nebyly důležité, ale diskutovat do nekonečna se o nich nedá.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6028 kdy: Říjen 18, 2018, 11:41:56 dopoledne »
Taková škoda... a pravděpodobně díky dobrákovi, který tam vypustil své ryby ze zahradního jezírka...  P:-/

https://pardubice.idnes.cz/usmrceni-ryb-rybnik-bunkov-obec-brehy-d8v-/pardubice-zpravy.aspx?c=A181015_094643_pardubice-zpravy_jah

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #6029 kdy: Říjen 18, 2018, 12:58:17 odpoledne »
Muzou je poslat na pracovni cestu do Australie
https://zpravy.idnes.cz/kapr-australie-013-/zahranicni.aspx?c=A160504_112152_zahranicni_aba

... a jinak je to bohuzel smutny pripad.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6030 kdy: Říjen 18, 2018, 01:29:27 odpoledne »
Teda ale to australské řešení nasadit do řek virus... no snad se jim to nezvrhne... už jenom ta představa tisíců a desetitisíců chcíplých ryb v řekách... a co když se ukáže, že ten virus přecejen napadá i něco jiného? No nevím nevím...

Offline kemu

« Odpověď #6031 kdy: Říjen 18, 2018, 10:04:28 odpoledne »
 Posílám tip na ovocnou školku, kde mají  redhaven na broskvovém semenáči. Školka https://www.skolky-buril.cz/ je v Horních Beřkovicích.Mimochodem, co znamená bsb podnož?? děkuji.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6032 kdy: Říjen 19, 2018, 09:40:39 dopoledne »
Bohužel broskvový semenáč pro nás není vhodná podnož, ale i tak díky. BSB jsou relativně nové podnože s vysokou odolností vůči kalcióze.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6033 kdy: Říjen 19, 2018, 05:42:50 odpoledne »
https://www.novinky.cz/domaci/486678-ministerstvo-chce-zakazat-vystupovani-a-drezuru-zvirat-v-cirkusech.html
no konečně, k zábavě nám bude sloužit přenos z poslanecké sněmovy a euroseriál  ordinace v růžové ohradě.Ještě že jsem to stihnul s děckama i vnoučátkem, aby měli nač vzpomínat, než nám to ti eurovygumovanci všechno zakážou.....

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6034 kdy: Říjen 20, 2018, 09:46:48 odpoledne »
Žalman dnes v Pardubicích  "hold" "hold" "hold" ... prostě paráda  :)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
« Odpověď #6035 kdy: Říjen 20, 2018, 09:54:42 odpoledne »
No to mi ušlo, ale zase jsme si užívali sluníčko a děti zavíraly Opaťák. Byl to krásný pohodový den.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6036 kdy: Říjen 22, 2018, 08:22:37 dopoledne »
Hm... fakt se máme od bezdomovců co učit :) . Dnes ráno jsem šla ty "naše" omrknout. Vzhledem k mrazíkům jsem byla přesvědčená, že na svém nocovišti už nebudou. Byli. Pod sebou jednu vrstvu lepenky, komplet oblečení, na sobě deku. Jeden ještě spokojeně spal, druhej si "v posteli" četl časopis.  Zatímco my vybíráme superkarimatky a superspacáky, oni si vystačí s pár věcmi, co našli v kontejnerech  ;D

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #6037 kdy: Říjen 22, 2018, 08:49:18 dopoledne »
Vidím, že máme podobné "hobby". Já okolo nich chodím do práce. Minulý rok je SMP vystěhovaly (naházeli jim do přistavenýho kontejneru plachty, kočárky, uklidily a MP je odehnala....letos si postavili úkryt v terénní vlně a druhý spí v díře pod mostkem.....20 čísel chvojí z lesíku, kus igelitu, na tom velký karton a 3 sezonní starší spacák....prý do -10 v pohodě a kak prý půjde buď na nádraží nebo zaleze pod parovodní potrubí z Opatovic....Má to vymyšlené. Jeho domácnost by se vešla do většího báglu...

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6038 kdy: Říjen 22, 2018, 09:04:24 dopoledne »
A navíc mají určitě mnohem víc vytrénovaný imunitní systém. Nejen tím, že jsou celoročně venku, ale i díky tomu hrabání v popelnicích. Jestli někdo v PA přežije, tak to budou oni  :)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #6039 kdy: Říjen 22, 2018, 03:04:55 odpoledne »
Nádherný pohled odjinud k segregacím, nejen etnické či rasové....
https://www.youtube.com/watch?v=qpjhSmoodu0

Offline BartH8

« Odpověď #6040 kdy: Říjen 23, 2018, 09:17:25 dopoledne »
K těm bezdomovcům a jejich přínosu pro prepping jsem dost skeptický. 1,jsou závislí na naší společnosti. Žijí z našich odpadů. Když nebudeme produkovat odpad, jsou ko. 2, imunita? Samozřejmě že je větší než u průměrného měšťana. Ale taky větší výskyt parazitů a nižší délka života.
To že si pod sebe nastelou izolační vrstvu? Jako vážně? A při kolika průserech bude fungovat ten horkovod?
U bezdomovců se mohou inspirovat pouze začínající bezdomovci.
Tady máte i praktické návody :
https://www.youtube.com/channel/UCrYsGfmNlkeU1qbSPkATM-A

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6041 kdy: Říjen 23, 2018, 09:44:29 dopoledne »
Inspiraci je třeba hledat a "nasávat" všude. Nejen na youtube, ale i v běžném životě třeba i bezdomovců nebo dokonce i zvířat.

Spousta lidí ani netuší, že lepenka je může ochránit před chladem od země a že se na tom dá v nouzi přespat, nebo že se dá z novin udělat mezivrstva v oblečení, která zvyšuje tepelný komfort.

Bezdomovci jsou zvyklí vystačit si s málem a téměř v jakémkoliv počasí se venku i vyspat. Znají své okolí, včetně různých zákoutí a skrýší líp než kdokoliv jiný. Často umí stavět improvizované přístřešky a boudy, tam si potom zvládnou i "primitivním způsobem" vařit. Umí se venku pohybovat, ukrýt, improvizovat. Stále jsou ve střehu, bojí se policajtů, zlých lidí, psů, jiných bezdomovců.

Však zkus vyrazit do města bez peněz, bez jídla a pití a ve svém nejhorším oblečení a do večera se v tomto počasí najíst, napít a nachystat na noc pod širým nebem (nebo třeba pod mostem, prostě venku). Oproti PA budeš mít velkou výhodu - všude je spousta zdrojů  ;).

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6042 kdy: Říjen 23, 2018, 02:24:18 odpoledne »
Chlapi, poraďte prosím  :)
Instalatér nám v koupelně měnil cca metr trubek - vysekal to ze zdi, ale už to nezazdil. A jelikož už mě neba koukat na rozsekanou zeď a dál marně shánět někoho, kdo to zadělá, tak to asi zkusíme sami, tož čím přesně to zadělat, ten rigol s trubkama, aby to zvládl laik a vznikla hladká zeď, na kterou by se dolepili obkladačky?  :)

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #6043 kdy: Říjen 23, 2018, 03:06:06 odpoledne »
- Trubky zaizolovat šedým "rukávem" - Mirelonem (umožňuje tepelně dilatovat i tepelně izoluje). Vybrat takový průměr, jaký má trubka ve zdi (tohle už možná udělal instalatér)
- koupit suchou maltovou směs na zdění (lepší je v tomto případě hrubší)
- v kýblu zednickou lžicí rozmíchat maltu hustou "tak akorát" - tj. aby držela ve vysekané zdi, ale nevytékala
- smetáčkem vyčistit opravovanou díru ve zdi od drobných částic a prachu, mírně navlhčit
- maltou s pomocí kousků materiálu z vybourané suti vylepit zeď do roviny. Možná se to bude muset udělat ve 2 krocích, aby se "záplata" ve zdi udržela. Nakonec "záplatu" nahodit maltou (ale jo, půjde to), stáhnout do potřebné roviny např odřezkem latě. Nehladit úplně do hladka, lépe pak chytne lepidlo na obkladačky. Nechat zatvrdnout alespoň 24 hod.
Pokračování (obkládání) příště

Offline milo1944

« Odpověď #6044 kdy: Říjen 23, 2018, 03:16:31 odpoledne »
Trubka ve zdi musí být obalená. Teplá voda se balí, aby nechladla, a studená aby se nepotila.

Nejjednodušší je stříknout trošku montážní pěny. Pěna ti ušetří práci s balením trubek, pěna je tepelná izolace.
Docela jistě ti přeteče, ale to jde po zatvrdnutí oříznout, eventuálně doplnit.
Po zarovnání nožem můžeš lepit obkládačky.

Nezapomeň, že pěnu musíš pořádně rozkvedlat !  A pěna sice zaschne za chvilku, ale zatvrdne až tak za dva dny   ;)
Co nechceš zapatlat, zabal třeba papírem, kterej přilepíš páskou. Na práci si vezmi rukavice, jsou uložený ve víčku pěny  ???
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #6045 kdy: Říjen 23, 2018, 03:38:33 odpoledne »
Díky oběma  :)

Trubky tím šedým rukávem naštěstí už obalené jsou. To s tou maltou se mi líbí, že je to taková klasika a tak nějak tomu rozumím, to s tou pěnou zase vypadá, že by tam odpadl ten kýbl a míchání... ale zase mi připadá neuvěřitelný, že na tom budou držet obkladačky... a není to jedovatý?  :D

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #6046 kdy: Říjen 23, 2018, 06:17:13 odpoledne »
Asi bych zvoli postup klasický - malta, ohození a obklad. Pokud zvolíš pěnu, nepěnil bych to až do roviny, ale zpevnil bych podklad pod obkladem vrsvou lepidla a perlinkou. Určitě bych obklad nelepil přímo na pěnu. Píšeš, že je to metr zdi...předpokládám že asi 1/2 až 3/4" trubka....možná by ti na to stačil 1 pytel cementového lepidla - zahodit tím trubky, srovnat do roviny a pak jej přímo použít i na lepení obkladu...mělo by ti to vyjít.

Offline milo1944

« Odpověď #6047 kdy: Říjen 23, 2018, 10:32:04 odpoledne »
Díky oběma  :)

Trubky tím šedým rukávem naštěstí už obalené jsou. To s tou maltou se mi líbí, že je to taková klasika a tak nějak tomu rozumím, to s tou pěnou zase vypadá, že by tam odpadl ten kýbl a míchání... ale zase mi připadá neuvěřitelný, že na tom budou držet obkladačky... a není to jedovatý?  :D 

Montážní pěna fakt drží. Pěnou se zasazují třeba okenní rámy, nebo dveřní futra.
Jedovatá rozhodně není, a když s ní zafoukneš šlic ve stěně, tam navíc pěna nebude mechanicky namáhaná.
Pěna ponechaná na slunci se sice rozpadne, vlivem UV záření, ale pokud bude pod obkládčkou, vydrží na věky.
Je s ní pohodlná a čistá, teda bezprašná práce, ale je demokracie, rozhodni se jak chceš  :D

Přečti si, co je napsaný na pixle.
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline votroubek

• Praktikující prepper

Offline Eldorado

« Odpověď #6049 kdy: Říjen 24, 2018, 11:41:45 odpoledne »
K fazolové debatě... já jednou hladově ochutnávala fazole, když se vařily na ohni. snědla jsem asi 10 ks červených fazolí, než voda byla moc horká, abych do ní máčela prsty. a nepřeju nikomu zažít to, co následovalo... fazole se předtím máčely, ale na vylouhování toxinů to evidentně nestačilo. nikdy mi nebylo takhle zle, kdybych byla v civilizace a ne uprostřed hvozdů, jela bych do nemocnice.