Autor Téma: Kecání jen tak  (Přečteno 186111 krát)

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Kecání jen tak
« Odpověď #5800 kdy: Srpen 05, 2018, 11:59:55 dopoledne »
Proti konstruktivnímu remcání nenamítám vůbec nic, ani nejsem priti tomu, když si někdo nad něčím posteskne a uleví si....Stav silnic mě taky štve, a nejvíc to, když vidím, že máme technologie, máme suroviny, ale protože se musí vydělat, udělá se nefunkční problematický zmetek....daně bych asi přežil taky v pohodě, kdyby mě neštvalo to neuvěřitelné plýtvání a doslova vyhazování penez....ono je jedno, zda je to korupcí nebo z blbosti. Výsledek je totiž stejný - peníze, které by měly sloužit k něčemu hodnotnému mizí....a chybí. A třeba ta komise o suchu která připravuje legislativu, že si obec bude moci jít na soukromý pozemek brát vodu....má to mnoho rovin od solidarity ke krádeži státem na lidech, kteří se zase mohou nejméně bránit, ale vlastní něco, co stát potřebuje...Rozumný panovník - vláda by lidem vysvětlila, že nastává období klimatických změn, že je to dlouhodobý trend a že je třeba budovat rezervoáry, kopat a prohlubovat studny, stavět přehrady, čistit rybníky....a činila jasně srozumitelné kroky, které by toto vše podporovaly a třeba i dotace, které by to lidem zpřijemnily. A pak bych bral i podmínku ustátu, že když ti to z části platíme, v nouzi nám s tou vodou pomůžeš. A myslím, že toto je vzájemně respektovatelný dobrý a výhodný kšeft...Vodu a jídlo potřebujeme všichni a investice do půdy a vodních zdrojů, stejně jako do energií jsou prostě strategické....Stát tu může vhodnou politikou získat důvěru občanů nebo ji rychle ztratit....zatím rozprodal vodárenskou soustavu, zaregistroval studny a připravuje si půdu pro odběr a zábor vody.....pokud to udělá hospodáři se stádem dobytka, je to jako by mu sebral hospodářství. Chybí mi tu pozitivní motivace....já pomůžu tobě, pak ty pomůžeš mě a jako celek budeme silnější a stabilnější a navzájem si budeme důvěřovat a budeme si prospěšní....jenže k tomu je potřeba předvítatelných a logických činů, které stát lidem vysvětlí, místo toho, aby je tajil společně se situací....Je to stejné jako s důchodovou reformou...jeden něco zavede, část lidí tomu uvěří, druhý to zruší a lidé pak již nevěří nikomu a ničemu....jenže toto je výhodné jen pro krátkodobé spekulanty. Hospodář plánuje dlouhodobě s předvídatelnou koncepcí a k tomu musí mít důvěru......tak a teď jsem si zaremcal zase já :D.

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
  • Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.
« Odpověď #5801 kdy: Srpen 05, 2018, 12:31:07 odpoledne »
BOD 8, PROSÍM

Offline votroubek

• Praktikující prepper
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
« Odpověď #5802 kdy: Srpen 05, 2018, 12:42:22 odpoledne »
Navrhuju, abchom polityky přejmenovali na bukvice, čímž obejdeme článek osm, a bude vše v pořádku.
Takže, zadržování vody v přírodě je nic. S realitou to nemá nic společného, jenom že jsou bukvice spjaté se stavebníma firmama a tak budou stavět třebas pyramidy, když to někdo vědecky podepře.Hned vysvětlím. Mám od povodí řek moravy přislíben odběr vody mimo vegetační období v neomezeném množství na závlah....Tak jsem si řekl, že vezmu to největší čerpadlo.a budu čerpat, až si načerpám na sad závlahu do nějakého rezervoáru. A tak jsem vzal kalkulačku a začal počítat a zjistil jsem, že hektar má deset tisíc metrů čtverečných a každej z těch metrů potřebuje x litrů vody.A nejsou to jednotky, spíše desítky a cyklicky se opakující....Takže na svůj sad bych deponoval malej rybník a na zbtel pozemků rybník velikej. A to mluvíme o jednom malý, zaprděným votroubkovi.Vody je málo a bude jí ještě méně. I pro přehrady a rbník, o zemědělské půdě mluvit nebudem, protože do tolika počítat nebudem umět.Takže ano, zadrčžováním další vody v krajině swice umožníme lidem vyplácat více vody do bazénů a kropení měst, do přirody mimo toky nepřijde ani kapka. Oni to samozřejmě bukvice vědí, ale prož by nemohli peníze občanů přesunout to svých  firem....Já to neumím tak dobře vysvětlit, aloe odborníci z povodí řeky moravy se drží za hlavů, když slyší ty geniální nápady našich bukvic.Sucho je nutné považovat za boží trest a nelze s ním bojovat na seriozní úrovni.
Na druho stranu...Otrávili jsme vody, vzduch , zemi, i naše vlastní děcka, proč by k nám měl být bůh, nebo osud milosrdný???

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5803 kdy: Srpen 05, 2018, 12:53:54 odpoledne »
Nikoliv, ať už budeš politikům říkat jakkoliv, stále bude platit bod 8. Takové je přání většiny a chceme ho respektovat.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5804 kdy: Srpen 05, 2018, 01:01:55 odpoledne »
Pak tedy nemůžeme o budoucnosti ani současnosti nemůžeme diskutovat, no, spíše nemůžeme diskutovat o ničem, protože všechno souvisí se vším.....

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5805 kdy: Srpen 05, 2018, 01:06:11 odpoledne »
Votroubku, nezlob s bukvicemi..

Sedláku a Votroubku:

Uvažuji o tom, jak do půdy dostat co nejvíce trvanlivé organiky. Zaujalo mne, že některé odrůdy technického konopí jsou schopny vyrůst do 4 metrů. Tedy, hromada biomasy složené zhouževnatých vláken. Na konopí se mi moc líbí, že dává pyl a to tak že hodně. Uvažoval jsem o společném osetí pozemku konopím, svazenkou a bílým jetelem a nechat to na poli do konce září. Pak to v říjnu nebo třeba i v zimě zmulčovat a zaorat.

Vím že konopí má hodně houževnatá vlákna, mohla by to být výhoda, že by to dlouho vydrželo v zemi tlít a akumulovat vláhu? Napadí vás něco jiného, co dává hodně biomasy a zároveň výživný pyl?

Půjde to vůbec zmulčovat?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #5806 kdy: Srpen 05, 2018, 01:07:54 odpoledne »
Mauno, vůbec nepochybuji o tom, že jim ten zákon o povinnosti umožnit komukoli vstup na zahradu a odběr vody z vlastní studny, projde. Je to polokomunistická vláda, v parlamentu mají většinu a tahle ideologie je založená na tom, že se těm úspěšnějším bere a přerozděluje. A rozhodovat o tom budou jakési komise. To už tady bylo, jenom se to jmenovalo "akční výbory".
Máme studnu, kterou používáme jenom na zalívání zahrádky. Slouží současně jako záloha vody pro dobytek, ale zatím nebylo nutné ji nikdy použít. Jednou za týden přijede soused s tříkubíkovým fekálem a vycucne ji. Proč bych mu to neumožnil když vím, že druhý den bude zase plná. Ale nařizovat něco takového zákonem?  :-ů

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #5807 kdy: Srpen 05, 2018, 01:16:37 odpoledne »
Saladine nevím, s konopím nemám zkušenosti. Ani s technickým, ani s tím druhým. 😉

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5808 kdy: Srpen 05, 2018, 01:18:06 odpoledne »
Votroubku, nezlob s bukvicemi..

Sedláku a Votroubku:

Uvažuji o tom, jak do půdy dostat co nejvíce trvanlivé organiky. Zaujalo mne, že některé odrůdy technického konopí jsou schopny vyrůst do 4 metrů. Tedy, hromada biomasy složené zhouževnatých vláken. Na konopí se mi moc líbí, že dává pyl a to tak že hodně. Uvažoval jsem o společném osetí pozemku konopím, svazenkou a bílým jetelem a nechat to na poli do konce září. Pak to v říjnu nebo třeba i v zimě zmulčovat a zaorat.

Vím že konopí má hodně houževnatá vlákna, mohla by to být výhoda, že by to dlouho vydrželo v zemi tlít a akumulovat vláhu? Napadí vás něco jiného, co dává hodně biomasy a zároveň výživný pyl?

Půjde to vůbec zmulčovat?

topinambur?  ;)

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5809 kdy: Srpen 05, 2018, 01:29:38 odpoledne »
Topinambur ano, záleží však na počátečním stavu půdy, protože aby bylo saldo kladné, tak, jako u konopí.Nebude to hned, začal bych s nějakou vojtěškou, nebo lupinou, nebo jetelem, a druhý rok bych tam dal topibrambory, a pak už klidně konopí..Výborný je i kostival, krmný štovík..Zmulčovat to půjde, i když není mulčovač, jako mulčovač. Já to soudím podle svého mu 3600, a když to jde těžko, musíš o kvalt níže....Ale o jaké ploše mluvíme??

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5810 kdy: Srpen 05, 2018, 01:40:20 odpoledne »
1,5 ha pro začátek a 4,5 ha později. Proč ne konopí hned? Topinambur dává pyl?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5811 kdy: Srpen 05, 2018, 01:44:05 odpoledne »
dobrý zdroj pylu i nektaru v pozdním období

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5812 kdy: Srpen 05, 2018, 01:51:13 odpoledne »
Sahaw měl topinambury poblíže úlů a nepamatuji si, že by z nich byl nějak zvláště nadšen..

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5813 kdy: Srpen 05, 2018, 02:22:49 odpoledne »
Tak co si o tom myslí Sahaw, to fakt nevím, ale ostatní včelaři jsou celkem spokojení

http://www.vcelaridavle.cz/docs/rostliny%20pro%20vcely.pdf

Offline Nalim

• Připraveným štěstí přeje
« Odpověď #5814 kdy: Srpen 05, 2018, 03:07:31 odpoledne »
Před úvahou o drcení/řezání (technického) konopí z vlastní zkušenosti varuju, vůbec to není sranda, ta vlákna dělají pořádné problémy, jsou neuvěřitelně houževnatá, pevná i pružná. Ze všech uložení rotujících částí se sakra těžko dostávají pryč, a během pár minut jsou tam namotaná znovu. Pokud je pohon klínovými řemeny, prokluzují, i když jsou přepnuté, a pokud je ozubením/hřídelem, které mívá střižnou pojistku, tak ta "odchází" i víckrát za den.

Offline Nalim

« Odpověď #5815 kdy: Srpen 05, 2018, 03:35:53 odpoledne »
Možná bych směl v tématu Kecání jen tak (i při respektování bodu 8) osvětlit, kde soudruzi z NDR nedělají tu chybu, co soudruzi jinde. Tam když se vypisuje výběrové řízení na opravu/výstavbu silnice/dálnice, tak kritériem není jen cena, ale i doba prací. Pokud soudruzi dobu dohodnutou ve smlouvě nedodrží, "pronajímají" si už silnici/dálnici na dokončení prací od majitele = dobrého hospodáře = tamního státu na svůj Byznys za "plnou palbu". Tohle není žádné tajemství, když i já to vím od časů, kdy se měnili soudruzi u vesel a já konečně po padesátce zase směl, tak jako kdysi zamlada, někam vycestovat za účelem výměny zkušeností se soudruhy (nejen z NDR).

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5816 kdy: Srpen 05, 2018, 06:27:52 odpoledne »
To zní hodně dobře, s tím pronájmem dálnice. To by začali soudruzi z ČSSR pracovat na tři směny a slušně platit zaměstnance. Když takto opravují silnice už i v Rusku..

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5817 kdy: Srpen 05, 2018, 06:31:09 odpoledne »
O potížích při mulčování konopí jsem slyšel, proto se domnívám, že by biomasa z této byliny zapravená do půdy mohla fungovat efektivněji než cokoliv jiného.

Čím to sakra řezat? Laserem? Nebo nějakou hodně pokročilou ocelí?

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5818 kdy: Srpen 05, 2018, 07:15:34 odpoledne »
Ale no tak, konopí se běžně sklízí pro celulosky řezačkou na kukuřici, takže to chce těžkej traktor a těžkej mulčovač.A nemysli si, že ti tam vyroste při tvé agrotechnice pětimetrovej les.....Ale to stačí, jedu pro černý pivo, máme smutek, při plnění úkolu zemřeli tři vojáci, což je sice na hraně politiky, ale zase ti, o kterých se nesmí mluvit slíbili, že navýší počty vojáků v afghánu, takže nehrozí, že by vojáci došli.Což je potěšující.......
Jo, a bacha, musíš pěstování konopí kdesi hlásit a tuším žádat o povolení, když je toho víc než sto metrů čverečných...Ale to musíš nějakého úředníka vyzpovídat, páč to budou ti nadrženci každej rok měnit.....

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5819 kdy: Srpen 05, 2018, 08:14:39 odpoledne »
Na ministerstvu financí je na celní správe agilní a velice příjemný Mgr. který se vším rád poradí a pomůže..

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #5820 kdy: Srpen 05, 2018, 08:20:29 odpoledne »
Napadla mě ve spojitosti s biomasou trochu ulítlá myšlenka, ale hodím ji do placu a klidně ji podrobte kritice...Co ty stonky z konopí nechat namočit, zkvasit, dorovnat pH vápnem a pak to prohnat přes kalové čerpadlo z řezacím ústrojím? Nevzniklo by tekuté hnojivo dopované vápníkem?

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5821 kdy: Srpen 05, 2018, 09:25:46 odpoledne »
Tak jsme vcera udelali stavu z ostruzin a diky nejake chybe z toho mame skoro želé  :'( a to jsme jeli podle lety provereneho postupu. Ono se to spotrebuje na palacinky nebo knedliky ale nepotesi to  a navic nevim jak to dostaneme z lahvicek  ;D
Jsem zvedav na dnesni druhou varku, pridali jsme navic neco vody tak uvidime... pro jistotu pouzijeme sklenice s velkym hrdlem :D ale z dalsich 8kg ostruzin udelat gel by me uz fakt nastvalo   :-[

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5822 kdy: Srpen 05, 2018, 09:28:35 odpoledne »
mimochodem vcerejsi bourka nam vypnula elektricky proud takze jsme si trosku potrenovali na chalupe plany pro pripad vypadku :-) ale nahodili to po par hodinach takze ani nedoslo na startovani centraly  ;D
a kdyz jsem dneska sel na autobus tak bylo podel cesty dost popadanych stromu, v sobotu se motorovka zahreje  :christmas:

Offline milo1944

« Odpověď #5823 kdy: Srpen 06, 2018, 06:57:40 dopoledne »
Tak jsme vcera udelali stavu z ostruzin a diky nejake chybe z toho mame skoro želé  :'(
Nejspíš jsi použil pár nezralých.
Nedozrálé mají v sobě pektin, či co, a želé je hned  :P
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5824 kdy: Srpen 06, 2018, 10:47:41 dopoledne »
milo1944: dekuji, to se asi mohlo stat, preci jen to byl prvni sber. Tak uvidime jak dopadne dalsi sber.

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5825 kdy: Srpen 07, 2018, 04:08:33 odpoledne »
Když už se tu tak řešily uzeniny tak Lidl má od letoška v nabídce uzeniny bez běžných konzervantů (v Polsku je prodávali už vloni) pod značkou Pikok Pure.

Offline milo1944

« Odpověď #5826 kdy: Srpen 08, 2018, 08:21:25 dopoledne »
Zítra bude v Kauflandu docela fofr. Otvírají ráno v sedm, a mají
cukr krupice za 7,70 Kč
Nebojte se dělat to, co neumíte !
Amateři postavili Noemovu archu, ale TITANIC stavěli profesionálové  ;D

Offline vvitty

• Praktikující prepper
  • a
« Odpověď #5827 kdy: Srpen 08, 2018, 11:44:09 dopoledne »
Cukru je moc tak jde cena dolu  :D, zacatkem roku se celkem bezne dal koupit po 9.90 za kilo.

Offline Epiktetos

« Odpověď #5828 kdy: Srpen 08, 2018, 04:52:34 odpoledne »
Vracím se k diskusi o jablečném octu..... K tomuto univerzálnímu staletími prověřenému léku..... Piju ho denně, stejně jako jedlou sodu rozpuštěnou v horké vodě.... Nedám na něj dopustit, a když ho nepiju, je mi hůř.... Pro jistotu znovu doporučím knihu od Neumyvakina "Žijte dlouho, žijte aktivně"... Jednoduše vysvětleno. Ovšem koho nic nepálí, ten nic nehasí, a kdo necítí že by se mohl cítít lépe, ani netouží po zlepšovákách atd apod.... Můžu jen za mě říct - funguje to, a funguje se mi lépe...
V knize je mimochodem řada dalších podnětu minimálně k zamyšlení, když ne přímo k aplikování na sobě, týkající se stravy, pití, vody, stravovacích navýků apod...

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5829 kdy: Srpen 08, 2018, 06:25:49 odpoledne »
Určitě funguje, o tom snad nikdo nepochybuje, jen tomu ne každý věří. Ovšem je nutné si uvědomit, že u velmi málo léků víme, jak vlastně fungují, a u homeopatik obzvláště těžko pochopíme, jak to všechno funguje. Ale já to obvykle řeším laskavým bonmotem....My jim nerozumíme, ale  my jim věříme....Já třeba léta pochyboval o  homeopatii, že si lidi něco namlouvají, a že to je moc spiritistický a ulítlý na důvěře. Až do doby, když mne kámoš, majitel hřebčína uvedl do reality, že svoje koně, ty drahý koně nebude prznit nějakou chemií...No, považte, jaký názor má kobyla na homeopatika....Takže jasně, kdo je zdravej, užívá života, kdo zdravej není,užívá jablečnej ocet....

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5830 kdy: Srpen 08, 2018, 06:55:03 odpoledne »
Chudera příroda, stromy a vodní potfory, u nás ani kapka.....,a nevypadá to nijak optimisticky, chybí půl roku srážek...,,

Offline Nalim

« Odpověď #5831 kdy: Srpen 08, 2018, 07:00:51 odpoledne »
žádný strach, Země se přece neotepluje - kázal po mnoho let po celém světě na přednáškách (každá prý za 1 M českých) "svatý" Klaus, co taky nahlas zakázal soudní "ohodnocení" autorů podvodu jménem H-systém. Nu čtož, vždyť to bylo "jen" pár set českých "naivů" - a on - jak sám prohlásil - na tom "očištění" s Přáteli přece pracoval několik let. A sakra nečistá česká politika si jede dál, i kdybychom se schovávali za bod 8... a utěšovali se, že přece nikdy v historii nebylo líp... Což je sice pravda, ale - ...

chpslst

• Host
« Odpověď #5832 kdy: Srpen 08, 2018, 07:25:34 odpoledne »
Nalim ty si to vzal doslova "kecanie len Tak...

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #5833 kdy: Srpen 09, 2018, 05:10:31 odpoledne »
Tak jsem dnes dostal kutilskou náladu a aby toho nebylo málo, pojal jsem myšlenku vyvrtat do  hardoxu 450 10 mm díru....Aniž bych přemýšlel, co dělám, popadl jsem klasický 5mm HIGHT SPEED STEEL vrtáček namazal a jal se díla....to mě po 5 minutách nadávání přešlo a po pár minutách kramaření jsem vylovil kobaltový vrták s 5% Co....no bylo to lepší, ale tu díru jsem vrtal skoro 35 minut a nebyla to radostná práce. Takže buď karbidový vrták, ale to se nedá vrtat v ruce nebo něco na kalenou ocel....čím byste vrtali něco co má treba 55 HRC?

chpslst

• Host
« Odpověď #5834 kdy: Srpen 09, 2018, 05:13:40 odpoledne »
Pribrús si karbiďák do ostrejša.aby sa podobal na ocelák... ja som kedysi dávno tak prebrúsil vrták do betónu a vrtal do kalenej pružiny ako do masla.
P.s. najprv 5mm potom 10mm...

Offline Nalim

« Odpověď #5835 kdy: Srpen 09, 2018, 07:57:32 odpoledne »
 a nepodcenit chlazení/mazání emulzí, klidně ručně z PET flašky s dírkou ve víčku

chpslst

• Host
« Odpověď #5836 kdy: Srpen 09, 2018, 09:00:27 odpoledne »
Pri karbide je zásada: buď chladiť nepretržite alebo vóbec. Ja osobne nikdy nechladím. Treba však dať prestávky na vychladnutie. Ak vrták zohreješ do červená tak sa pájka čo ho spája s karbidom porúča...

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #5837 kdy: Srpen 09, 2018, 11:34:21 odpoledne »
Chlaste díky, přibrousím ten karbiďák. Jinak souhlas s tím chlazením.....raději nechladit a pak nechat zvolna vychladnout a střídat 2 vrtáky nebo chladit furt, aby se na tom pořád udržela ruka....jinak karbid popraská a je po vrtáku....Kalená pérovina by mohla mít opravdu dost přes 55HRC. Tuším že na okolo 52-54 ji zpracovávají kováři na meče...akorád že oni si otvory probijí za tepla.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5838 kdy: Srpen 10, 2018, 01:56:17 odpoledne »
Záleží co vrtáte a čím....Já se zabývám vrtáním tvrdých a nejtvrdších materiálů léta a tak je třeba volit na každý materiál co možná nejschůdnější řešení.Vrták s břity ze slinutých karbidů je dobrý, jen je třeba vědět, že ho na obyčejné brusce moc nenabrousíte, protože VŽDY vyrobíte rádius.V nouzi lze použít kotouč do flexy na řezání kamene, nebo profi hrníčkový brusný kotoč s diamantem a pryskyřičnou vazbou.Pokud máte cit, můžete použít i kovovou vazbu.Vrtání tvrdých materiálů chce vyšší otáčky a pevný stroj, protože rozkejklaná vrtačka dokáže celokarbidovému vrtáku rozčísnout pěšinku.Já šel ještě kousek dál a používám diamantové jádrové vrtáky, tedy od jednoho do čtyř milimetrů frézy s vnějším chlazením a od čtyř výše s vnitřním chlazením, tedy s vrtaným vřetenem vrtačky.Je to o otáčkácch,protože nemůžeme odebírat velkou šponu. Je dobrá zkouška tvrdosti dobrým pilníkem, který má od 60 do 66HRC, COŽ ODPOVÍDÁ POLDI RADECO, Tedy 19858 po zakalení.Samozřejmě, že lze jít dál a nechat si udělat ještě tvrdší nástroje, ale já vrtám slinuté karbidy zcela bez potíží, i když to trvá. K tomu mám ovšem nástroje již bez diamantu, ale je to jakási vysokotlaká modifikace nitridu boru, a je sice tvrdší, ale mnohem hůře se nástroj udržuje ostrý....
Takže na vrtání s plátkem karbidu můžu podotknout, že když ten vrták necháte nabrousit profíka, budete vrtat nekolikrát rychleji, a snáze, protože klasickou bruskou s běžným kotoučem nelze dobře sk naostřit......Ale jsou i kovové vrtáky, tedy hss, které se nechají přemluvit k nadlidským výkonům.S výkony však přicházejí otáčky a chlazení, takže pokud chcete vrtat něco hodně tvrdého a častěji, bez chlazení se neobejdete...No, když má někdo ty nervy jednu díru hodinu, pak se dá i ledasjak, ale já jsem chabrus na nervy, takže to chci mít rychle za sebou.

Offline MaunaKea

• Praktikující prepper
« Odpověď #5839 kdy: Srpen 10, 2018, 02:54:07 odpoledne »
Dnes jsem obětoval starý vrták s karbidem a nabrousil to na flexe s namočeným kotoučem na beton a kámen....a pak začal vrtat další díru. Vedle jsem měl misku s řeznou emulzí a snažil se to poctivě chladit. Další díra mi trvala cca čtvrt hodiny, takže posun tu je. Ještě 2 díry a budu hotov....nervi mi zatím drží a snad vydrží i ten stařičký vidiák...Já moc tvrdých materiálů nevrtám, i když jsem už vrtal třeba 6mm sklo, občas nejakou tu kachličku a sem tam nerez....ale na ten mi stačí HSS-Co. Tyhle vrtáky snesou i ruční vrtání a jdou i slušně brousit. Jádrové vrtáky a diamant budu pořizovat až se dám na kasařinu  ;), zatím to jako kutil nepotřebuji.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5840 kdy: Srpen 10, 2018, 06:45:18 odpoledne »
Tak určitě, nejdřív to byla zábava a nyní se z toho stala posedlost....vrtám, tedy jsem, a ještě mi za to platí.....

chpslst

• Host
« Odpověď #5841 kdy: Srpen 10, 2018, 08:05:46 odpoledne »
Mauno, mal si si to najprv predvrtať menším priemerom...

Offline sedlák

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #5842 kdy: Srpen 10, 2018, 10:30:26 odpoledne »
Zítra bude v Kauflandu docela fofr. Otvírají ráno v sedm, a mají
cukr krupice za 7,70 Kč
Milo měl jsi pravdu, dneska ve VM prázdné regály.

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #5843 kdy: Srpen 11, 2018, 09:56:24 odpoledne »
Máme základy, v pondělí se dodělává studna (voda je ve 28 metrech..prý křišťálová.
Předpokládám, že budu letos v domečku péct vánoční cukroví.. :christmas: :)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5844 kdy: Srpen 11, 2018, 11:03:22 odpoledne »
Bravo..

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #5845 kdy: Srpen 11, 2018, 11:04:57 odpoledne »
Já jsem v Jihlavě na včelařském kursu. Právě jdu spát, abych byl čilý na zítřejší chov matek

Offline Nalim

« Odpověď #5846 kdy: Srpen 12, 2018, 09:01:15 dopoledne »

Předpokládám, že budu letos v domečku péct vánoční cukroví.. :christmas: :)

Doufám, že projektant nezapomněl na WC na odsávání pachů přímo z mísy (v zimě při větrání neuteče tolik teplého vzduchu pryč) a že také předcházíte případné krizi s toal. papírem ve zlých časech tím, že bude bidetová sprška (nejlépe zabudovaná přímo v míse).

Offline Nalim

« Odpověď #5847 kdy: Srpen 12, 2018, 09:20:30 dopoledne »
No a zastínění oken směřujících do jižních směrů projektant nepodcenil?

Offline SoňaR

• Praktikující prepper
« Odpověď #5848 kdy: Srpen 12, 2018, 11:58:16 dopoledne »
Retti, určitě to bude krásné a podle vašich představ. Přeju ať už vám nic nehází klacky pod nohy a stavba probíhá hladce a rychle.

Offline votroubek

• Praktikující prepper
« Odpověď #5849 kdy: Srpen 12, 2018, 12:20:10 odpoledne »
Já gratuluju k poslednímu elementu, který potřebuješ, ostatní už máš a voda , to je prostě život.Ab vám dopadla čerpací zkouška a rozbory k úplné spokojenosti a pak už jen velebit.....