Autor Téma: Francouzské vaření  (Přečteno 3653 krát)

štika

  • Host
Francouzské vaření
« kdy: Únor 08, 2013, 03:34:40 odpoledne »
Byla jsem požádána,ať napíši něco o francouzském vaření.Nejedná se o francouzskou kuchyni jako takovou ale o jejích 6-ti tajemstvích.
Spoustu receptů mám od maminky,která dělala něco,i když nevěděla proč je to právě správné vaření.Až jsem se dočetla později,v čem to tkví.Něco jsem už naznačila Mikimu o bešamelu,pak se k tomu vrátím.
Toto není z mé hlavy ale převzaté z knihy(nevím,zda se dá sehnat).
Je to ORIGINÁLNÍ FRANCOUZSKÁ KUCHAŘKA ANEB KUCHYNĚ Z DOBY,KDY FRANCIE BYLA JEŠTĚ FRANCIÍ..
Ať nemáte dlouhý článek a já se neunavím,budu psát po částech.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2013, 03:45:59 odpoledne »
ÚVOD.
Kniha je od Edouarde de Pomiane ze dvacátých a třicátých let dvacátého století.
Doktor Edouarde de Pomiane patřil k významným francouzským labužníkům,králům kuchyně.Byl však vědec,lékař,výzkumník,který se původně zajímal o mechaismus lidského trávení.
Boris Lacroix,který knihu upravil a zapsal říká:šťastný doktor Pomiane se nejspíše nikdy nesetkal s McDonaldem.
Nezapomeňte,že francouzská kuchyně je základem celé moderní gastronomie.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2013, 03:55:02 odpoledne »
ŠEST KUCHAŘSKÝCH TAJEMSTVÍ
Umět vařit není zase tak velké umění.Je jen potřeba pochopit a provádět 6 hlavních fyzických a chemických procesů:vařit,smažit,péci,dusit,zahušťovat a připravovat majonézu.
Majonéza je jedním ze sloupů francouzské kuchyně(bohužel pro většinu-proč nekoupit v supermarketu?to nevadí že tam nejsou vejce a je tam spousta konzervantů aj. sajrajtů-hlavně,nemusím nic dělat ;D
Kdo pochopí těchto 6 procesů,pochopí umění vařit.K tomu musí nutně přidat lásku k vaření.
Snadno poznáte,kdy jídlo bylo vařeno z čisté nutnosti.Člověka zasytí ale nic víc.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2013, 04:07:38 odpoledne »
1. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ VAŘENÉHO MASA
Hlavně se to týká hovězího masa ale je to i o drůbežím mase.
Maso je látka bílkovinná a proto maso ztvrdne na povrchu,jestliže ho ponoříme náhle do vařící vody(ale to už všichni znáte).
Takže,děláme-li hovězí polévku,ponoříme maso do studené vody a voda se ZVOLNA zahřívá.Když teplota dosáhne sta stupňů,část látek proniklých z masa do vody se také srazí.Tuto pěnu odstraňujeme.A v tomto okamžiku přidáme zeleninu,která se v teplé vodě spaří a dá polévce požadovanou vůni.
Neděste se toho,že takto po francouzsku se polévka VAŘÍ i 3 HODINY.(ale maso se nesmí rozvařit).
Klasicky připravená polévka se nedá srovnat s polévkou vařenou v "papiňáku".
Jistě,polévku uvaříte rychleji ale co je rychlé,nemusí být ještě dobré.
Jak vím,rychle uvařené polévky nemají chuť a tak tam kuchařky házejí vývarové kostky z obchodu a dělají,že mají super vývar.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2013, 04:36:46 odpoledne »
2. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ SMAŽENÍ
Smažíme-li pokrm na tuku,chceme za prvé,aby se pokrm usmažil,za druhé aby byl křehký a křupavý.
Tuk(olej)lze zahřát na teplotu mezi 130-200 stupni,podle druhu tuku.Při tomto zahřívání se v tuku bílkoviny srážejí,škrob se mění a cukry karamelizují.A právě tyto různé proměny jsou příčinou křupavosti.
1.zákonem smažení je:počkat,až ohřívaný tuk dosáhne správné teploty!
2.zákonem smažení je:smažte pokrmy vždy po malých kusech!
3.zákon smažení je:smažte jen potraviny pečlivě osušené
4.zákon smažení je:obalte moukou ty potraviny,které se nedají dostatečně osušit(např.ryby...)
5.zákon smažení je:tzv.smažení ve dvoučtvrtečním taktu.Popíši.Např. plátky brambor.Jsou 5 minut v kouřícím tuku,jsou uvařeny ale ne křupavé.Teplota se snížila.Vyjmeme je,teplota opět stoupne,znovu vložíme brambory,zlatavě se obarví a stanou se křupavými.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #5 kdy: Únor 08, 2013, 04:50:38 odpoledne »
3. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ PEČENÍ
Příprava dobré pečeně se řídí určitými zásadami:prudký oheň nebo velmi vyhřátá trouba,maso slabě omaštěné,rychlé srážení a karamelizace povrchu.
1.Vystavit maso velmi prudkému ohni.Jestliže použijete hliněný nebo litinový hrnec,nikdy ho  nepřikrývejte,protože jinak se pečeně upeče v páře a zvláční.
K přípravě krvavé pečeně je doba pečení 13-15 minut na 500g.Pro pečené vepřové a telecí nekrvavé je třeba na 500g nejméně 35 minut.
2.Pokračovat v pečení a zalévat,jak je nejčastěji možné a obracet maso ze všech stran.Zaléváme sádlem nebo máslem.Tento tuk se proměňuje na povrchu pečeně v obal,který propouští teplo.
3.Solte až ke konci pečení a rozpusťte v trošce vařící vody karamel,který se utvořil na stěnách pekáče-tak totiž získáte výtečnou šťávu ke své pečeni.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #6 kdy: Únor 08, 2013, 05:40:08 odpoledne »
4. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ DUŠENÍ
Na dušení je nejlepší těžký litinový hrnec-těžká litinová poklička se aspoň nenadzvedává.
Nejlépe 1,5 kg hovězího masa ve tvaru krychle.Prošpikovat.
V hrnci rozpustíme kus másla a jemně nakrájenou slaninu.Když tuk začne kouřit,dosahuje teploty nejvyššího užitku.V té chvíli vložíme připravené maso do hrnce.Jakmile se dostane do styku s vřelým tukem,maso změní barvu:nejdříve zbělá,protože bílkoviny se sráží,pak zhnědne a brzo má barvu červenéko zlata.To způsobí zkaramelizovaný cukr,obsažený v mase.
Obracíme krychli masa tak,aby zhnědla na všech stranách.Poté osolíme,přidáme do hrnce sklenici teplé vody a teď přijde UMĚLECKÝ KOUSEK.Do hrnce vhodíme celou škálu vůní,kterou nám dává štědrá příroda:cibuli,česnek,tymián,bobkový list,petržel,estragon,mrkev,pepř,muškát,zázvor,hřebíček,rozmarýn,fenykl,majoránku,šalotku a kerblík.Zdá se vám toho mnoho?Jen nešetřete.
(A ještě to můžete vylepšit.Místo vody sklenici burgundského vína.a když je maso téměř hotové,+ sklenku koňaku.)
Přikryjeme poklicí. a dusíme.Co se děje pod poklicí?Hrnec se naplní parami a maso podrobené několik hodin vlhkému horku změkne a peptonizuje.
Aby šťáva byla lahodně mazlivá a hustší,hned na začátku se přidá do hrnce s ostatními ingrediencemi telecí nožička(nevím,kde ji tak sehnat) a kůže ze slaniny.
Po 4 hodinách dušení přejde želatina(z nožičky a kůže)do šťávy.
Dušení je vrcholem kuchařského umění a zvláště francouzského.Tato technika vyžaduje mnoho času.Málo dusíme.Tuto královskou disciplínu zanedbáváme čím dál víc...
TADY JE ROZDÍL.PEČENI POLÉVÁME TUKEM A NE VODOU A NEPŘIKRÝVÁME POKLICÍ.
DUSÍME S VODOU A PŘIKRÝVÁME POKLICÍ.
Pozor!Dusí se na malém ohni až 4 hodiny!Ale stačí se nakouknout každou půlhodinu a přidat trochu teplé vody.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #7 kdy: Únor 08, 2013, 06:10:35 odpoledne »
Dlouho jsem si myslela,že jsem gurmán.Ale byla jsem vyvedena z omylu.
GURMÁN-nenasytný jedlík(no to možná asi někdy jsem)
GURMET-umírněný labužník=znalec jídla(a to jsem určitě)

Toooom

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #8 kdy: Únor 08, 2013, 06:22:09 odpoledne »
Dlouho jsem si myslela,že jsem gurmán.Ale byla jsem vyvedena z omylu.
GURMÁN-nenasytný jedlík(no to možná asi někdy jsem)
GURMET-umírněný labužník=znalec jídla(a to jsem určitě)
Tenhle rozdíl je docela oblíbený omyl, jsem rád, že Štika mezi nás přináší tak lahodné informace, ze čtení jsem dostal hlad :-)

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #9 kdy: Únor 08, 2013, 06:31:38 odpoledne »
Nejvíc mi opravdu vadí to rychlé vaření.Když vaří kuřecí polévku,myslí si,že když to poloumělé kuře ze supermarketu je už za půl hodiny měkké a tak by měla být polévka hotová,zjistí,že nemá chuť.A co kuchařinka udělá?Šupne tam 1-2-3 kostky slepičího vývaru a zajásá.Chuť skvělá!
No sem bych na oběd nešla.
Je jedno jest-li je po desáté nebo ne ale můj názor vždy byl,že se musíte s vařením mazlit tak jak s chlapem.(Jest-li jsem se někoho dotkla,tak pardon).

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #10 kdy: Únor 08, 2013, 06:58:13 odpoledne »
Co se týče dušení.U mne jde hlavně o hovězí guláš.Postup je stejný ale protože kousky masa jsou menší než ten kvádr,tak dušení kližky je minimálně 2 hodiny a pak už jen sleduji,kdy začne měknout ale nesmí se rozpadnout na vlákna.

Proto přidám zajímavou informaci:

Je prý známo,že velký malíř Henri Matisse,který byl znalcem jídla,obdržel v jedné bohaté a vznešené rodině,která si od něj chtěla koupit obraz,příliš rozvařené hovězí maso.
Vstal,omluvil se,obraz neprodal a odešel se slovy,že lidé,kterým nevadí rozvařené hovězí,nemohou pochopit ani jeho malování. :) ;)

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #11 kdy: Únor 08, 2013, 07:40:46 odpoledne »
Je prý známo,že velký malíř Henri Matisse,který byl znalcem jídla,obdržel v jedné bohaté a vznešené rodině,která si od něj chtěla koupit obraz,příliš rozvařené hovězí maso.
Vstal,omluvil se,obraz neprodal a odešel se slovy,že lidé,kterým nevadí rozvařené hovězí,nemohou pochopit ani jeho malování. :) ;)
Celý život se smiřuji s tím, že jsem kulturní barbar:(
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #12 kdy: Únor 08, 2013, 07:46:21 odpoledne »
Začínám mít fofr,zítra mi mají dovézt vnoučka,takže další 2 tajemství francsouzské kuchyně napíši jindy.O víkendu s ním asi pojedu se podívat na chalupu jak je zapadaná sněhem.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #13 kdy: Únor 08, 2013, 07:47:52 odpoledne »
Ormien,jak vím,zítra máš kurz vaření.Všechno si ode mne pročti,ať tam perlíš. :) ;)

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #14 kdy: Únor 08, 2013, 07:57:19 odpoledne »
Je prý známo,že velký malíř Henri Matisse,který byl znalcem jídla,obdržel v jedné bohaté a vznešené rodině,která si od něj chtěla koupit obraz,příliš rozvařené hovězí maso.
Vstal,omluvil se,obraz neprodal a odešel se slovy,že lidé,kterým nevadí rozvařené hovězí,nemohou pochopit ani jeho malování. :) ;)
Celý život se smiřuji s tím, že jsem kulturní barbar:(
Ale v biochemii jsi jednička!!!!

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #15 kdy: Únor 08, 2013, 10:33:20 odpoledne »
Díky, Štiko, i tam mám značné rezervy, bohužel... Už se těším do důchodu, jak to všechno zase nastuduju:))))
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #16 kdy: Únor 09, 2013, 04:01:59 odpoledne »
Teď se trochu odchýlím.
Dříve,když jem kupovala maso(dávno ne už v supermarketu)v řeznictví,měla jsem velký problém v čichu.Zvláště u drůbeže jsem při vaření cítila chemikálie.Po vaření nikdy nebyla správá chuť.
Tak sem začala nakupovat BIO.Od českých zemědělců.Jednak vím,co jím,pak
české zemědělce podporuji a tím,že je to dražší,tak se "nepřežíráme" masem.
Jsem spokojená,je to chutné.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #17 kdy: Únor 09, 2013, 04:03:31 odpoledne »
Právě,že do francouzké kuchyně nesmíte dát nekvalitní maso ze supermarketů.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #18 kdy: Únor 11, 2013, 12:22:11 odpoledne »
5.TAJEMSTVÍ: TAJEMSTVÍ JÍŠEK
Zahušťovat můžeme dvojím způsobem: máslovou jíškou s moukou nebo žloutkem.
Také v Česku zákletkou: mouka s vodou.
Vrátím se k zákletce. Pokud chcete míchat mouku s vodou, musíte mít předem opraženou mouku nasucho. Musí se škrob v mouce teplem(bez vody)změnit v dextrin. Jinak surovou mouku můžete vařit jak dlouho chcete, ale mouku tam budete cítit.
Moje maminka vždycky měla v zásobě opraženou mouku-sice nevěděla proč, ale měla to převzaté od zkušených kuchařek.
Takže se vrátím k jíšce. Dáte do hrnce(pánve)máslo. Přidáte mouku, mícháte a zahříváte.Postupně směs nabává různých barev:bílé,bledě žluté,tmavě žluté a hnědavé.
Tyto různé barvy jsou důsledkem karamelizace dextrinu.
Podle barvy pak máme jíšku bílou,světlou a hnědou.
Rozředíme-li bílou jíšku studenou vodou a pak ji zahříváme(nezapomeňte osilit)připravíme si tak bílou omáčku.Obdobně si připravíte světlou a hnědou omáčku.Tyto omáčky nebudou mít nedobrou chuť mouky.
Ředit nemusíte jen vodou..
Bílá omáčka rozředěná bujonem-sauce supreme.
S mlékem je to sauce béchamel(u nás dosti používaný bešamel).
Se smetanou-sauce normande-normandská omáčka.
Hnědá jíška rozředěná bujonem + rozsekané kys.okurky-sauce piquante-pikantní omáčka.
S bujonem a madeirou-madeirská omáčka.
To bylo zahušťování jíškou a teď zahušťování žloutkem.

Chcete-li zahušťovat nějakou tekutinu žloutkem,vrazte do ní žloutek za studena a pak opatrně zahřívejte a míchejte-nepřekročit 65 stupňů.

Jak to poznat?Smočit prst v omáčce a jakmile ho tam neudržíte,omáčku odstavte a podávejte.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #19 kdy: Únor 11, 2013, 12:41:55 odpoledne »
6. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ MAJONÉZY
Autorem této nejdůležitější studené omáčky na světě(V Americe si myslí,že nejúžasnější je kečup,ale kečup do kuchyně nepatří!)má být vévoda de Mayonne,známý spíše jako vojevůdce,ale nejspíše je jejím autorem jeho kuchař,který nám zůstal neznámý.
Máte šlehač,vrazte tam žloutek a při šlehání pomalu přikapávat olej.Brzy obě skoro tekutiny mění svůj stav a stávají se rosolovitými.Osolíme a okořeníme.
Bohužel nemá příprava majonézy vždy šťastný výsledek.Zůstanou chuchvalce v oleji.
Můžeme to ale napravit.Do mísy dáme další žloutek a pomalu přiléváme nepodařenou majonézu.
Spravila se? Určitě ano.
Kupovaná majonéza ušetří čas ale domácí chutná nejlépe.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #20 kdy: Únor 11, 2013, 04:08:37 odpoledne »
Tak další rady už nebudou tajemství ale jen rady.
VEJCE:určitě není problém uvařit vejce na měkko,na hniličku a na tvrdo.
Jenom pozor!Vejce vařené déle než 12 minut ohavně zapáchají.
Pokud chcete dělat omelety nebo míchaná vejce s přídavkem(žampiony,slaninou,krevetami,osmaženými bramborami,paprikou,drůbežími játry,šunkou,hráškem,cibulkou,tuňákem....),nemá být přídavek větší než pětina celku.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #21 kdy: Únor 11, 2013, 04:31:38 odpoledne »
Dobrá,budu kanibal a přidám recept ŠTIKA NA MÁSLE.
Štika je ozdobou každého stolu.Uvařit ji na másle,to nic není ale uvařit ji jako v Nantes,to vyžaduje něco navíc.
Pro 4 osoby musíme mít štiku alespoˇn 1kg. Připravíme si čtvrtku slaného másla,4 šalotky a trochu octa.
Oloupené šalotky jemně pokrájíme a hodíme do kastrolku,přidáme polévkovou lžíci octa a dvě lžíce vody.Na mírném ohni povaříme.Když se skoro tekutina vyvaří ,odstavíme rendlík,nalejeme do něho 2 lžíce octa.Zatím se o to nestaráme.
Uvaříme štiku v hrnci ve slabě okyselené vodě(octem)a osolené,v níž se předtím vařila zelenina(petržel,tymián,bob.listy,pepř).Vaříme 20 minut.
Po 10-ti minutách vaření si připravíme máslo.Máslo si rozdělíme na 10 kousků.
Rendlík ,kde jsme předtím vařili vodu s octem dáme na mírný plamen.Po rozehřátí vhodíme jeden kousek másla,ten se rozpustí,metličkou mícháme.až se rozpustí,přidáme další kousek másla a tak dokola.Po posledním kousku omáčka zhoustne,vypadá jak holandská omáčka,dáme do omáčníku.
Štiku vyjmeme z vody,položíme na teplou mísu pokrytou ubrouskem,přizdobíme několika listy salátu a neseme na stůl.
Štiku naporcujeme na talíře a přelejeme omáčkou.
Určitě nikoho nezklamete.

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #22 kdy: Únor 12, 2013, 01:50:37 odpoledne »
V tajemství jíšek jsem psala o bílé,světlé a hnědé.
Jenže to je u bílé mouky,kterou jsem přestala používat a používám špaldovou.
A tak hned zpočátku je hnědá.Pokud jste naučeni přibližně časově,jak je to u bílé,nebude problém,čas dodržujte.
Já jsem se tak přestala tím řídit a prostě chvíli míchám jíšku-hlavně,že se přemění v dextrin.

Toooom

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #23 kdy: Únor 21, 2013, 05:50:48 odpoledne »
6. TAJEMSTVÍ:TAJEMSTVÍ MAJONÉZY
Autorem této nejdůležitější studené omáčky na světě(V Americe si myslí,že nejúžasnější je kečup,ale kečup do kuchyně nepatří!)má být vévoda de Mayonne,známý spíše jako vojevůdce,ale nejspíše je jejím autorem jeho kuchař,který nám zůstal neznámý.
Máte šlehač,vrazte tam žloutek a při šlehání pomalu přikapávat olej.Brzy obě skoro tekutiny mění svůj stav a stávají se rosolovitými.Osolíme a okořeníme.
Bohužel nemá příprava majonézy vždy šťastný výsledek.Zůstanou chuchvalce v oleji.
Můžeme to ale napravit.Do mísy dáme další žloutek a pomalu přiléváme nepodařenou majonézu.
Spravila se? Určitě ano.
Kupovaná majonéza ušetří čas ale domácí chutná nejlépe.

K majonéze přidám tip: všechny suroviny by měly mít pokojovou teplotu, jinak hrozí, že se zdrcne. Olej doopravdy přikapávejte, jinak se nespojí. Ke žloutku přidávám lžičku hořčice.
Tatarku z majonézy uděláme přilitím asi lžičky octa, najemno nakrájené cibule a okurky, promícháme a necháme vychladnout. Kdyby se zdála moc kyselá, vyrovnáme trochou moučkového cukru

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #24 kdy: Únor 21, 2013, 06:39:48 odpoledne »
Kližka na gulášek se bude asi 3 hoďky dusit a tak zase můžu psát.
Do domácí tatarky k majonéze dávám najemno nakrájenou cibuli a steril.okurky-pak nemusím dávat ocet+trošku pepře,soli a worchesteru.(jelikož mám ráda ostré,tak trošku chilli).

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #25 kdy: Únor 21, 2013, 06:43:23 odpoledne »
Je fakt,že jsem zapomněla napsat,že všechny ingredience do majonézy mají mít stejnou pokojovou teplotu.
Jenže to je stejné u všeho dalšího vaření a pečení(a to hlavně!).

Toooom

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #26 kdy: Únor 21, 2013, 07:03:33 odpoledne »
Zdá se mi, že ta trocha octa během odležení podpoří vybělení tatarky. Já jsem radši na kyselé než na pikantní, tak proto to dělám takhle...

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #27 kdy: Únor 21, 2013, 07:15:31 odpoledne »
Ale ocet je už v okurkovém nálevu.V čem je problém? A že by vám ocet něco vybělil?
Na to je Savo a to do tatarky asi nedáme. :) :D :D :D :D

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #28 kdy: Únor 21, 2013, 07:21:32 odpoledne »
Jinak nenekupujte drahé přípravky  reklamované v televizi:ocet krásně odstraní vodní kámen a octová voda přelitá na vlasy dodá lesk.

Toooom

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #29 kdy: Únor 21, 2013, 08:55:25 odpoledne »
No tak já nevím proč, ale zbělela a chuťově mi tak taky vyhovovala, asi je víc možností jak si tatarku dochutit...

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #30 kdy: Únor 21, 2013, 08:58:01 odpoledne »
To nevím,proč octem zbělela.Ale proč mi v tom případě nezbělejí octem okurky při sterilování a zůstávají zelené,

Toooom

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #31 kdy: Únor 21, 2013, 09:35:10 odpoledne »
možná že žloutek má jiné vlastnosti než okurky :-)

štika

  • Host
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #32 kdy: Únor 21, 2013, 09:48:01 odpoledne »
 :D :D
možná že žloutek má jiné vlastnosti než okurky :-)
Tak to je síla.Hlavně si octem nebělte zuby. :D :D :D

Offline štika

  • ***
  • Příspěvků: 5057
Re:Francouzské vaření
« Odpověď #33 kdy: Červen 02, 2015, 12:37:46 odpoledne »
Chlaste, jsou to 2 roky, co jsem zde psala o základech " francouzského vaření.¨
Netýká se to jen Francie, je tam dán kdysi základ.
Je tam psáno 6 kuchařských tajemství.
Záleží jen na vás, zda je použijete.


Je to trochu delší čtení. Hlavně se netýká žádných urychlovačů, ale výsledek stojí za to. :pa:
Také jsem psala, jaký je rozdíl mezi gurmetem, gurmánem a konzumentem. :)