Autor Téma: Hmyz a další potvory jako nouzový zdroj bílkovin, aminokyselin a dalších živin  (Přečteno 6552 krát)

Offline Centurion

• Praktikující prepper
Toooom máš nějaké zkušenosti s chovem hmyzu na jídlo? Jako malej jsem zkoušel chovat koníky ale nikdy se nezačaly množit. Slyšel jsem že jísté země to zachránilo před hladomorem takže to nemůže být tak těžké.

Toooom

• Host
Re:Hmyz a další potvory jako nouzový zdroj bílkovin, aminokyselin a dalších živin
« Odpověď #1 kdy: Únor 04, 2013, 03:47:00 odpoledne »
Toooom máš nějaké zkušenosti s chovem hmyzu na jídlo? Jako malej jsem zkoušel chovat koníky ale nikdy se nezačaly množit. Slyšel jsem že jísté země to zachránilo před hladomorem takže to nemůže být tak těžké.

Jak mám napsáno pod jménem, jsem zatím teoretik. Možná bych začal s moučnými červy, jsou snadno k dostání a dalo by se experimentovat... http://www.jaknahmyz.cz/moucni_cervi/

štika

• Host
Re:Hmyz a další potvory jako nouzový zdroj bílkovin, aminokyselin a dalších živin
« Odpověď #2 kdy: Únor 04, 2013, 04:01:54 odpoledne »

Jak mám napsáno pod jménem, jsem zatím teoretik. Možná bych začal s moučnými červy, jsou snadno k dostání a dalo by se experimentovat... http://www.jaknahmyz.cz/moucni_cervi/
Proboha,tak to už bych musela být opravdu v posledním tažení a před smrtí a stejně bych to ani nepozřela.
To si myslíte,že na tom budeme tak špatně,že nebude něco lepšího na jídlo?
Ale možná pro lenochy,co si nic navypěstují a nemají zásoby,proč ne.

štika

• Host
« Odpověď #3 kdy: Únor 04, 2013, 04:05:34 odpoledne »
Nezlobte se ale pokud bych se měla živit pouze moučnými červy apod,tak raději budu vegetarián a pokud nebude ani tato strava-MÁ VŮBEC SMYSL ŽÍT?
Tak ať přežijí aspoň červi.

Toooom

• Host
« Odpověď #4 kdy: Únor 04, 2013, 04:11:34 odpoledne »
Hmyz není řešení pro každého, ale je to bohatý zdroj živin, které jsou získatelné za zlomek nákladů oproti další živočišné výrobě... A je to varianta, ne mus...V Hollywoodu je velmi oblíbené pečivo s podílem broučí mouky, protože do těla dostane hodně bílkovin a málo tuku...

štika

• Host
« Odpověď #5 kdy: Únor 04, 2013, 04:20:26 odpoledne »
Proč pořád ta Amerika?

štika

• Host
« Odpověď #6 kdy: Únor 04, 2013, 04:23:30 odpoledne »
Začínám mít pocit,že se přestáváme bavit o stravě po Pa ale o stravě po ABSOLUTISMU.
Já v tom nejedu.

Offline Centurion

• Praktikující prepper
« Odpověď #7 kdy: Únor 04, 2013, 05:28:32 odpoledne »
Někdo si předtavuje PA jako louku plnou tulipánů, kde je všeho dotatek, a všichni žijou štastně až do smrti. Já si představuju PA jako dobu, kde je vraždění na dením porádku miliony lidí denně umírají hlady a když je krysa k věčeři tak je dobrej den. Když lesní zvířata vyloví pytláci a domácí zvířata vydrancujou hladový hordy měštáků tak si dám klidně moučný červíky nebo kobylky :). Štiko jak chceš přežít PA když jsi tak psichycky slabý člověk. Nesmýš myslet na to, jak jídlo vypadá ale na to jak chutná a co ti to dá. Hmyz obsahuje víc energie než hovězí maso.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #8 kdy: Únor 04, 2013, 05:48:24 odpoledne »
Centurione, Toooome, udělal jsem vám vlákno "Hmyz a další potvory jako nouzový zdroj bílkovin, aminokyselin a dalších živin" Když nic jiného, můžeme tím přikrmovat slepice v PA podzemním kurníku jako přijatelnější zdroj živočišných bílkovin a hlavně vápníku. Uvědomte si, že jen ze zrní slepice zdravé vejce neponesou. Možná že budeme muset nějakou dobu být zalezlí a uchovat přinejmenším plemenné kusy na chov po PA.

Štiko, chápu tvé rozhořčení, jsme preppery mimo jiné proto, abychom něco takového jednou žrát nemuseli a nemuseli tím krmit ani své blízké. Ale na druhou stranu, nalezneme pro tu havěť uplatnění, jak s oblibou říkám, "na nižších stupních potravinové pyramidy" a neměli bychom se zříkat ani těchto znalostí.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Miro69

• Host
« Odpověď #9 kdy: Únor 04, 2013, 05:55:20 odpoledne »
Medzi tím ako som odoslal príspevok zmenil Saladin vlákno, tak to dám sem:

Odpor ku konzumácii čohokoľvek je záležitosťou danej kultury. Preto jedenie npr. hmyzu, krys, psov, netopierov, opíc...je v tej ktorej krajine naprosto samozrejmé. Z našej strany ide iba o predsudky a nezvyk.

Toooom

• Host
« Odpověď #10 kdy: Únor 04, 2013, 06:09:14 odpoledne »
Proč pořád ta Amerika?
Ta Amerika pořád proto, že, ať se nám to líbí nebo ne, tak tam vzniká obrovská síla, která určuje co je a co není "in", nebo přijatelné...
Nikdo nikoho nenutí hmyz jíst, jenom popisuju výhody, kterých je hodně...

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #11 kdy: Únor 04, 2013, 06:16:44 odpoledne »
Toooome, pozor na věc, nedávno jsem zaslechl, že i v EU uvažují o hmyzu jako přijatelném zdroji potravin.. Doporučuji ti zhlédnout film Potraviny, s.r.o., a tam se dozvíš o zvěrstvech v potravinářství, které jsou v USA pravidlem. Na tvém místě bych nebyl Amerikou tolik nadšený..

Není to tak dávno, co ryba byla pokrmem žebráků.. Dnes je to delikatesa. I toto je propaganda a reklama.. Ta je také z Ameriky.

štika

• Host
« Odpověď #12 kdy: Únor 04, 2013, 07:08:50 odpoledne »
Někdo si předtavuje PA jako louku plnou tulipánů, kde je všeho dotatek, a všichni žijou štastně až do smrti.  Štiko jak chceš přežít PA když jsi tak psichycky slabý člověk. Nesmýš myslet na to, jak jídlo vypadá ale na to jak chutná a co ti to dá. Hmyz obsahuje víc energie než hovězí maso.
PA jako louku tulipánů si opravdu nepředstavuji.Chtěla bych vidět i tvou připravenost.
A o moji psychickou stránku si nedělej vůbec starosti,pokud ji poměřuješ jen moučnými červy.
Holt na východní kulturu jsem si nezvykla a zatím zvykat nehodlám,i když je to teď v módě.
Zatím jsem od tebe tady kromě hmyzu žádné příspěvky,co se týče stravy po PA neviděla.
Takže abys také věděl i o jiné stravě po PA.

štika

• Host
« Odpověď #13 kdy: Únor 04, 2013, 07:32:44 odpoledne »
Vida,my tady bojujeme proti slimákům a oni mají určitě také dosti bílkovin,i když nechutnají jako hovězí. ;D ::)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #14 kdy: Únor 04, 2013, 07:53:53 odpoledne »
Štiko, prosím nekousat nositele jiných názorů, nebo Vás přejmenujeme na Akulu :D Zbytečně lekáte mlaďochy a ti se pak bojí odvázat..

Já se opravdu domnívám, že bychom měli být schopni chovat i takovou havěť jako jsou bezobratlí a členovci, slepice si na nich pochutnají v případě že bude nebezpečné je pustit ven. Takové hnojiště ve sklepě jako zdroj žampionů a žížal by se mohlo přemísťovat do PA kurníku, nebo naopak, slépky by se mohly přemísťovat mezi několika pěsťírnami žampionů. Žížaly a červy na bílkoviny, potvory s krunýřem na vápník + skořápky jako "vratné obaly"..

Žádný odvaz to nebude, ale s uskladněným zrním nám to umožní uchovat plemenné kusy slepic, krocanů a další pernaté zvěře + vajíčka jako bonus do doby, než se situace uklidní a bude možno vylézt na povrch a začít znovu hospodařit normálním způsobem.

štika

• Host
« Odpověď #15 kdy: Únor 04, 2013, 07:58:30 odpoledne »
Saladine,já jsem s tím nezačala ale když se kvůli červům někdo pustí do mé "slabé"psychiky,tak se jen bráním,že já to prostě nejím.Jim tu stravu neberu.

štika

• Host
« Odpověď #16 kdy: Únor 04, 2013, 08:04:09 odpoledne »
Mlaďochy nechci lekat ale také nechci,aby si dobu po PA představovali jen jako hmyzožrouti a že nic kromě švábů a červů nebude k jídlu.

štika

• Host
« Odpověď #17 kdy: Únor 04, 2013, 08:14:59 odpoledne »
Štiko, prosím nekousat nositele jiných názorů, nebo Vás přejmenujeme na Akulu :D Zbytečně lekáte mlaďochy a ti se pak bojí odvázat..

Myslíte Akulu 941 nebo 971? :)

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #18 kdy: Únor 04, 2013, 11:06:14 odpoledne »
Akula je především v ruštině žralok, tedy starší brácha štiky :D, teprve pak třída sovětských útočných atomových ponorek..

Vtip je, že v ruštině je Akula ženského rodu, stejně jako štika (ščuka). V češtině je žralok rodu mužského..

Offline Centurion

• Praktikující prepper
« Odpověď #19 kdy: Únor 05, 2013, 08:03:35 dopoledne »
Štiko já jsem připraven na ty lehčí scénáře ekonomický kolaps a podobně. Na to je připravena většina prepperu. Mám domácí zvířata, lesy, políčka, plný sklep jídla a podobně. Když se zhroutí ekonomika tak se o sebe postarám, proto mluvím jen o těch horších scénařích, kde bude farmařeni nebo chov zvířat nemožný. Vulkanická nebo nukleární zima bude scénař kdy i někteří preppeři budou zoufalstvím páchat sebevraždy. Já budu raději žít 10 let jen z červů, konzerv fazoli a ovesné kaše než abych se vzdal.

alwarez

• Host

Offline Centurion

• Praktikující prepper

alwarez

• Host
« Odpověď #22 kdy: Únor 05, 2013, 09:57:28 dopoledne »
Staci vysavac s velkym pytlem    ........

Toooom

• Host
« Odpověď #23 kdy: Únor 05, 2013, 01:03:44 odpoledne »
K tomu cyklickému přesunu drůbeže - jeden farmář si vypracoval diagram přesunů zvířat na pastvinách, prvně na pastvinu vyžene skot, nechá je tam určitou dobu, pak je přesune jinam (aby nevyžraly všechnu trávu) a místo nich tam pošle slepice, které rozhrabou kravince(hledají tam muší vajíčka)...takže slepice rozhrabou kravince, nažerou se červů a všichni jsou spokojení...

štika

• Host
« Odpověď #24 kdy: Únor 05, 2013, 03:41:34 odpoledne »
Já budu raději žít 10 let jen z červů, konzerv fazoli a ovesné kaše než abych se vzdal.
Já vám věřím.Chtěla bych jen vědět kolik konzerv fazolí máte na 10 let a kolik kg ovesných vloček.
A v čem chcete pěstovat 10 let moučné červy.
Ona teorie a praxe se většinou nikdy neshoduje.
A budete mít na 10 let léky? S nemocemi nepočítáte?
A co vaše budoucí děti?Po narození je budete krmit červy?

Toooom

• Host
« Odpověď #25 kdy: Únor 05, 2013, 03:47:46 odpoledne »
Pokud si věříme na to, že budeme mít podmínky pro chov slepic, tak mouční červi jsou o několik řádů níž, co se náročnosti chovu týká... Proto je lepší počítat i s touto variantou...

Offline Centurion

• Praktikující prepper
« Odpověď #26 kdy: Únor 05, 2013, 03:56:46 odpoledne »
A v čem chcete pěstovat 10 let moučné červy.
No to je právě ta věc kterou potřebuju vyřešit :D ,proto jsem se hned na začátku ptal jestli s tim má někdo zkušenosti. Zkusil bych piliny těch mám 50tun ale potřebuju vědět co za hmyz v pilinách chovat a jak je chovat. Chov hmyzu je extrěmě výnosný. Zatím co na vykrmení 100 kylogramového prasete je potřeba minimálně tuna krvmiva tak na 100 kg larev hmyzu je potřeba necelých +-200 kg krmiva (záleží na druhu). Navíc z prasete je zpousta práce a odpadu, musí se kuchat, porcovat atd. Hmyz stačí uvařit a je hovotvo.

Offline Ormien

• Gardening
« Odpověď #27 kdy: Únor 05, 2013, 04:20:24 odpoledne »
První odkaz na dotaz "chov moučných červů" praví např. toto:
http://www.jaknahmyz.cz/moucni_cervi
Je v něm zajímavé mj. to, že do substrátu přimíchávají i kukuřičné šustí.
Složení substrátu:
substrát se skládá z ovesných vloček, kukuřičného šustí, strouhanky nebo suchého pečiva, otrub, bramborového škrobu, sušeného mléka, drceného krmení pro akvarijní rybičky (různí korýši) a granule pro psy jako zdroje bílkovin
Nevím, jestli jim chutnají např. žluklé vločky - během PA se může stát, že leccos nevydrží, tak by se to takto dalo účelně využít...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Toooom

• Host
« Odpověď #28 kdy: Únor 05, 2013, 04:23:28 odpoledne »
První odkaz na dotaz "chov moučných červů" praví např. toto:
http://www.jaknahmyz.cz/moucni_cervi
Je v něm zajímavé mj. to, že do substrátu přimíchávají i kukuřičné šustí.
Složení substrátu:
substrát se skládá z ovesných vloček, kukuřičného šustí, strouhanky nebo suchého pečiva, otrub, bramborového škrobu, sušeného mléka, drceného krmení pro akvarijní rybičky (různí korýši) a granule pro psy jako zdroje bílkovin
Nevím, jestli jim chutnají např. žluklé vločky - během PA se může stát, že leccos nevydrží, tak by se to takto dalo účelně využít...
Asi by požrali cokoliv, ale jde o to, že podle toho co žerou získávají i vlastní chuť, proto není vhodné jíst červy chované pro zverimexy, ti jsou totiž často krmení právě psími granulemi a podobně pak i chutná...

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #29 kdy: Únor 08, 2013, 08:31:32 odpoledne »
Pred casem jsem nad tim uvazoval, ale nejak my nevysel pomer dodana energie se ziskanou.

Miro69

• Host
« Odpověď #30 kdy: Únor 09, 2013, 12:32:26 odpoledne »
Ten pomer bude asi vždy minimálne 4:1 v prospech rastlinnej stravy. Každý rastlinožravý živočich spotrebuje veľkú časť energie z rastlín aj na iné veci než len budovanie vlastného tela. Npr. na pohyb, termoreguláciu, samotné trávenie...

Miro69

• Host
« Odpověď #31 kdy: Únor 09, 2013, 01:28:30 odpoledne »
Hlavná výhoda konzumácie živočíchov je asi väčšia koncentrácia živín v pomere k objemu.

alwarez

• Host
« Odpověď #32 kdy: Únor 09, 2013, 01:39:05 odpoledne »
Hovezi/veprove pocitame ,ze zvire musi sezrat 8-10kg potravy, nez pribere 1 kg vahy....

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #33 kdy: Únor 09, 2013, 05:54:24 odpoledne »
Myslel jsem energetickou hodnotu. Na vychovani hmyzu spotrebuji urcitou energii(kalorie).

Bohuzel se mi nedodarilo najit hmyz, ktery by jedl jen zeleni(trava,listy) a mohli bychom jist. Krmit hmyz jinou potravou nez travou nema smysl, protoze je pro nas energeticky nevyhodne krmit hmyz necim jinym.

Kobylky jsou predatori, tak potrebuji jiny hmyz k zivotu.

http://www.naturabohemica.cz/decticus-verrucivorus/
http://www.rozvojovka.cz/clanky/914-osn-coz-takhle-dat-si-cvrcka.htm
http://beo.sk/kuriozity/694-cernosi-maju-jest-viacej-hmyzu

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #34 kdy: Únor 09, 2013, 05:55:58 odpoledne »
Delal jsem jeden pokus s pavymi ockami. Jsou to rybky, tak to sem nepatri.

Podarilo se mi vytvorit uzavreny ekosystem. Nekrmil jsem je, ale nejen ze zili pul roku, ale mnozili se co se dalo.

Offline Mobile

• Komunitní zahrada Chedrbí
    • http://minimalisti.tym.cz/
« Odpověď #35 kdy: Únor 09, 2013, 07:08:07 odpoledne »
Výživná hodnota hmyzu na 100g
http://www.hmyznataliri.cz/nutricni_hodnoty.php

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #36 kdy: Únor 27, 2013, 03:20:17 odpoledne »
Co octomilky? Ususit a udelat z nich mouku?

Toooom

• Host
« Odpověď #37 kdy: Únor 27, 2013, 06:42:47 odpoledne »
Co octomilky? Ususit a udelat z nich mouku?
V Africe loví hmyz, který jim lítá kolem keřů, vypadá jako něco mezi octomilkou a okřídleným sekáčem. Nalapou je do hrnců, udělají z nich kuličku, kterou opečou na "grilu", v podstatě něco jako náš karbanátek...

Offline MDobromila

• Včelaři sobě
  • *
« Odpověď #38 kdy: Únor 27, 2013, 07:10:29 odpoledne »
Momentálně si nedovedu představit, že bych pozřela hmyz...dovedu si představit, že pozřu třeba toho slimáka nebo žábu...ale co se týče hmyzu, tam mám jakýsi blok...
Ale nouze naučila Dalibora housti...třeba mě naučí chroupat kobylky a larvy... :o

Karolik

• Host
« Odpověď #39 kdy: Březen 12, 2013, 06:27:47 odpoledne »
červící ;D

Offline sahaw

• Minimalista

Offline Centurion

• Praktikující prepper
« Odpověď #41 kdy: Březen 28, 2013, 10:42:42 dopoledne »
Já bych si z nich udělal zásoby na celý rok. V takovýchto zamořených oblastech je zbytečné farmařit . Nachytat je do sítí, nasušit, napytlovat a je o jídlo postaráno.   

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #42 kdy: Květen 19, 2013, 10:06:15 dopoledne »
Vzpomnel jsem si, ze mi jednou bylo receno, ze i lidska stolice je jidlo pro hmyz. A kdyz clovek ma silny zaludek, tak svoji stolici da do nadoby a mouchy se k tomu dostanou a nakladou larvy. Ty za par dni vyrostou docela 1cm larvy. A to je jidlo.

On to zkousel a vyslo mu, ze ziska az 100g larev z 1kg stolice. Zalezi co clovek jedl atd.

Tohle reseni jsem nezkousel, protoze staci nasekat travu a polozit ji na zem a udrzovat trochu vlkou a do 14 dni ma clovek tolik hmyzu, ze to nebude stihat jist.  A nebo stojata voda a komari.

Offline Saladin

• Praktikující prepper
  • I' ll be back!
« Odpověď #43 kdy: Květen 19, 2013, 10:58:14 dopoledne »
Hmyz považuji primárně jako krmivo. Třeba pro slepice a ryby z Aquaponického chovu. Ony totiž ryby, jakožto studenokrevní živočichové dávají lepší poměr krmivo / maso. Je to logické, "neplýtvají" energií ze stravy na termoregulaci. Takže červy z vlastních hoven, to snad raději ne..

Navíc, lidské exrementy by se pod potraviny snad raději neměly dávat, když už, hnojil bych jimi raději energetické plodiny.. Jde tu totiž o koncentraci škodlivin na vrcholu potravní pyramidy.

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #44 kdy: Květen 19, 2013, 11:00:03 dopoledne »
Jen jsem udaval priklad. A reseni pro lidi, kteri nemaji pod posteli tuny obilovin jako my.:)

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #45 kdy: Květen 19, 2013, 11:13:59 dopoledne »
Nikto snáď nebude jesť červíky z vlastných hoven  ???  ???  ???
Stačí si na červíka, chrústa, lúčneho koníka chytiť rybu.
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #46 kdy: Květen 19, 2013, 11:18:57 dopoledne »
Jakou rybu? Vsude budou vychytane. Vim, ze mluvim o extremnim pripadu, kdy clovek nebude moc sehnat jidlo, ale o tom je preppers. Clovek je pripraven.:)

Offline Cajgalamo

• Moderátor
« Odpověď #47 kdy: Květen 19, 2013, 11:27:51 dopoledne »
Tak to je fakt brutal extrém: jesť červy z vlastných hovien.
predpokladám, že neodoláš a v rámci prípravy to vyskúšaš, nie?  :D

edit: nemyslené v zlom  :)
"Svet v temných, ale skutočných farbách má väčšiu cenu, ako svet v ružových farbách, ale falošných." Jean Gwenaél Dutourd

Offline sahaw

• Minimalista
« Odpověď #48 kdy: Květen 20, 2013, 08:03:57 dopoledne »
Do toho experimentu nejdu.:)

Jinak se mi moje stolice po jezeni listove zeleniny zmenila pekna na zelenou.  ;D

Offline Cataleyo

• Moderátor
« Odpověď #49 kdy: Květen 27, 2013, 01:40:59 odpoledne »
Zaujímalo by ma ak s tým ma niekto skúsenosti, ako napríklad pripraviť taký hmyz. Jesť ho za surova ešte živí, alebo je lepšia tepelná úprava a aká. Možno nejaké recepty :D
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.