Autor Téma: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.  (Přečteno 4400 krát)

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« kdy: Leden 31, 2013, 10:21:59 odpoledne »
Zdravím,
otvírám nové téma s podtextem "co všechno se dá sníst ve vodě".
Tedy mimo ryb, ty mají svoje téma již otevřené.
Miki.

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #1 kdy: Leden 31, 2013, 10:40:57 odpoledne »
no u nás asi kromě ryb už asi jenom raci, bobři a vydry ne? Nebo by se šlo do slávky jedlé? :-)
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #2 kdy: Leden 31, 2013, 10:43:53 odpoledne »
Samozrejme, škeble sú dobrota, takisto aj vodné slimáčiky.
Pamätám sa, že sme sa nimi pravidelne napchávali ako malí chlapci, keď sme sa na rybách už hodne nudili  ;D
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

alwarez

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #3 kdy: Únor 01, 2013, 05:27:12 dopoledne »
 chobotnice, skeble,raci......

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #4 kdy: Únor 01, 2013, 06:51:31 dopoledne »
Žaby, ale u nás asi jen skokani, protože kunky jsou moc malé a ropuchy jsou blé.

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #5 kdy: Únor 01, 2013, 08:12:58 dopoledne »
Ještě užovka obojková, ale nevim jestli se to počítá, protože jinak by tam mohli patřit labutě, divoké kachny a další vodní ptactvo.

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #6 kdy: Únor 01, 2013, 08:15:55 dopoledne »
Žabí stehýnka jsou také dobrá.

alwarez

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #7 kdy: Únor 01, 2013, 08:18:21 dopoledne »
Pozor nektere maso moc smrdi jako Tolstolobit ......

alwarez

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #8 kdy: Únor 01, 2013, 08:40:28 dopoledne »
Muzete jist  vlastovky  kdyz jich snite 10 na posezeni proc ne,to same s rybami Belicemi ......

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #9 kdy: Únor 01, 2013, 09:20:06 dopoledne »
Pozor nektere maso moc smrdi jako Tolstolobit ......
tolstolobika na udicu nechytis.iba do siete alebo s vybusninou
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

alwarez

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #10 kdy: Únor 01, 2013, 10:12:53 dopoledne »
https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=6rF-STc3-Js&NR=1


Dosazeno velmi slabym proudem..... neda se to zrat,,,,,

Miro69

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #11 kdy: Únor 01, 2013, 10:27:41 dopoledne »
V Maďarsku sa vyrába nástražný systém na udicu na tolstolobiky. Je to špecialna tableta, ktorá sa rozpadá a tvorí mrak, ako plankton, čo je potrava tolstolobikov a k tomu je plavák, ktorý signalizuje stav tablety a záber ryby. Volá sa to technoplankton. http://www.chytej.cz/rybarska_videa/1603/technoplankton-montaz-k-lovu-tolstolobika/

Miro69

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #12 kdy: Únor 01, 2013, 10:30:19 dopoledne »
Vyskakovanie tých rýb je úniková reakcia a reagujú na hluk motora na člne.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #13 kdy: Únor 01, 2013, 12:28:46 odpoledne »
Pozor nektere maso moc smrdi jako Tolstolobit ......
Zrovna peču tolstolobika k obědu - jednoho už jsem snědl před měsícem a nesmrděl, a tenhle taky nesmrdí - je trochu mastnější, ale to se dá při vhodném způsobu pečení "napravit"

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #14 kdy: Únor 01, 2013, 01:24:15 odpoledne »
Tak jsme tolstolobika snědli - dokonce někdy si říkám, že mi chutná víc než kapr

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #15 kdy: Únor 01, 2013, 01:27:58 odpoledne »
Mě tolstolobik určtitě chutná více než kapr.Ale na Vánoce musí být kapr pro svoji chuť a tradici.
I kdybych se náhodou ocitla v Americe.

alwarez

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #16 kdy: Únor 01, 2013, 01:36:28 odpoledne »
Prosim ja tolstolobita nejedl pouze jsem kolem sel tento smrdel,  nekdo si jej vychvaluje
tak dobrou chut ja to posuzuji z vlastni zkusenosti ;D

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #17 kdy: Únor 01, 2013, 01:38:33 odpoledne »
Možná jste šel kolem měsíc už vyhozeného.Ale i tak bych se divila,že tam u vás při nezaměstnanosti tak dlouho ležel.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #18 kdy: Únor 01, 2013, 01:40:33 odpoledne »
 :D

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #19 kdy: Únor 01, 2013, 01:47:45 odpoledne »
Zdravím,
Prosím zúčastněné na diskuzi aby nepsali o rybách na to je samostatné vlákno. Jde mě o tyto pány Alwarez, Knife, TNT, Gloch...... (vím je to těžké, sám jsem velký hříšník v odbíhání od tématu ale.)..... ;)

A alwarez pokud sem budeš dávat takové pitomosti jak jsou chobotnice (doufám že, nejsi tak blbej a víš, že u nás nežijí) technoplankton a další, jako třeba videa o rybách, tak tě zařadím mezi nepřátele.
Nakonec proč si myslíš, že tolstolobik smrdí, jedl jsem ho a dokonce uzeného a byl moc dobrý..... odpověď do vlákna ryby.....
Teď dodatečně čtu od štiky jedno velmi pravděpodobné vysvětlení.  ;) ;)
Jste asi moc hrdí, když ani nezaměstnaný nechce r.......

Naopak vítám a chválím následující příspěvky :

Stepan :no u nás asi kromě ryb už asi jenom raci, bobři a vydry ne? Nebo by se šlo do slávky jedlé? :-)

Cajgalamo :
Samozrejme, škeble sú dobrota, takisto aj vodné slimáčiky.
Pamätám sa, že sme sa nimi pravidelne napchávali ako malí chlapci, keď sme sa na rybách už hodne nudili . Napiš pár slov jak jste je dělali jestli šli do ohně a nebo vařící vody a co s vnitřnostmi

Štika :Žabí stehýnka jsou také dobrá.

To je přesně ono, toto mám na mysli, já třeba vím z doby kdy byla vypuštěna  Chrudimka (cca 15 let a já ještě nebyl prepper) a prohlubovalo se koryto, že celé břehy byly obsypány stovkami a tisíci škeblí. Důsledek vyčištění vody od fekálií, povinnou stavbou čistíren odpadních vod v každé vesnici na horním toku. Dnes se mlátím do hlavy, že jsem se o to nezajímal a nevím ani o jaký druh se jedná, nedávno jsem se díval na internet a tam byl pouze nějaký velewrub a škeble říční, ani jedné na obrázku se nepodobaly tak nevím.
Stejně tak vím, že tam bylo množství vodních šneků, od malých až po ty tak 3 cm velké. Raci taktéž ale to byl asi invazivní druh myslím, že se jmenuje rak americký a tvrdě vytlačuje našeho původního a mnohem většího Kamenáče. Ten američan je povolený lovit.
A přátelé v době PA bude takováto potrava jedlá (no dyť přeci nechcípnu hlady u prostřeného stolu) včetně ondater, bobrů, vyder a nutrií.
Nakonec raky (kamenáče) jsem jedl jako kluk po kýblech s kamárády u babičky. A šneky jsem dokonce pěstoval 3 roky než jsem zkrachoval, a jsou moc a moc dobří, přímo delikatesa. Nevyhýbám se i takovejm, které se pohybují na vodní hladině, kachny, potápky, čírka vodní, husy ale i třeba labutě ( i když tady si jsem jistý, že vzhledem k chránění se asi nikdo nenajde kdo by ji jedl).
K těm škeblím vím, že existuje i škeble rybniční ale to je tak asi vše. (dají se jíst, nedají a když tak jak je připravit ?).

Pro krista pána to si myslíte, že já jako starej dědek se budu potápět do Chrudimky, lovit škeble a zkoušet zda se dají baštit a jak je připravit ? ? ? Na to by tady měli být přeci mladší. Vemte si to někdo za úkol na příští léto. Pokud mohu poprosit ještě tak nějakého zoologa o popis nebo nasměrování na zdroje, by to chtělo.
Sám za sebe slibuji nějaké recepty na raky a šneky.
Návody jak tu havěť lovit, různé konstrukce pastí a tak různě.

Takže prosím ještě jednou, veškerá vodní havět ale bez ryb. S těmi táhněte do vlákna Ryby, ryby, ryby.
Miki.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #20 kdy: Únor 01, 2013, 03:04:49 odpoledne »
To je přesně ono, toto mám na mysli, já třeba vím z doby kdy byla vypuštěna  Chrudimka (cca 15 let a já ještě nebyl prepper) a prohlubovalo se koryto, že celé břehy byly obsypány stovkami a tisíci škeblí. Důsledek vyčištění vody od fekálií, povinnou stavbou
K těm škeblím vím, že existuje i škeble rybniční ale to je tak asi vše. (dají se jíst, nedají a když tak jak je připravit ?).
K těm škeblím - svoje zkušenosti jsem už popsal jinde - takže kopíruji

Škeble - recept

Příspěvekod Gloch » sob 03. bře 2012 23:45:18
Na úvod - nedávno jsme v létě sjížděli jednu relativně opuštěnou řeku ve východní Evropě. Bylo nás asi 10 lodí a součástí naší výpravy bylo i několik dětí - 3 - 10 let. Jednou večer - když dospělí stavěli tábor - některé z dětí vylovilo z vody škebli a přišla se mě zeptat, co že to vlastně je. Vysvětlil jsem jim to a přidal drobnou informaci, že v oblasti kde se nacházíme archeologové nalezli mista s vysokou vrstvou skořápek, protože naši předkové tyto živočichy konzumovali. Droboť pak někam zmizela a jen od řeky byly slyšet občas radostné výkřiky. Po chvíli se děti objevily na tábořišti s plným kýblem říčních škeblí - Anodonta anatina. A prý - že je budou vařit a já jim mám radit. No nechtějte slyšet, co mi řekli někteří z rodičů.

Ale - škeble jsme hodili do kotlíku z horkou vodou. Po chvíli se otevřely, pak jsme z nich vybrali a očistili masitou nohu. Na pánvičce na oleji jsme osmažili trochu cibule, přihodili škeble, pepř, sůl, papriku, česnek a pár nakrájených rajčat, a na mírném ohni dusili. Po nějaké době jsme (dospělí s nedůvěrou a děti s nadšením)přistoupili ke konzumaci. Ke všeobecnému překvapení (přiznám i k mému) to bylo docela chutné - jen trochu tuhé.
Později k tomu Alwarez připojil poznámku, že se musí dlouho vařit - což mi neudělali.

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #21 kdy: Únor 01, 2013, 03:18:30 odpoledne »
Pokud bude chtít někdo recept na šneky,dodám.Můj bratr je ve Švýcarsku dělal,ale ona to opravdu není jen chvilka-proto už je nedělá..Ale já je miluji.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #22 kdy: Únor 01, 2013, 03:48:12 odpoledne »
Já taky, hlavně když mi na zahradě ožírají saláty:) To bych je samou láskou fakt snědla...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #23 kdy: Únor 01, 2013, 03:55:44 odpoledne »
Máš to v dobrém vlákně.Ryby ti ožírají salát?

štika

  • Host
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #24 kdy: Únor 01, 2013, 03:56:56 odpoledne »
Ale jest-li myslíš ty šneky,tak jsem vedle i já.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #25 kdy: Únor 01, 2013, 04:38:14 odpoledne »
Myslím šneky, ano:)
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #26 kdy: Únor 02, 2013, 02:44:23 dopoledne »
Zdravím,
to mě uniklo, že to tady již někde je ale k tomu tvému příspěvku :
.....Po nějaké době jsme (dospělí s nedůvěrou a děti s nadšením)přistoupili ke konzumaci. Ke všeobecnému překvapení (přiznám i k mému) to bylo docela chutné - jen trochu tuhé.....
Dodávám, že když jsme kempovali v Řecku u moře tak jsme mezi jiným jedli i škeble a chobotnice.
Domorodci si je dělali i na břehu na grilu, jednodušeji to již nešlo.
Plechový kýbl mořské vody (nekecám sám jsem to viděl) na grilu když se vařila tak tam šly škeble. Jakmile se začaly otvírat, tak rybář počkal  ještě 2 minuty a kýbl vylil do moře a nabral studenou, tím se škeble ochladily. Většina se otevřela, ty co ne, vyhodil zpátky do moře. Otevřené se vyloupaly ze skořápek a šly na pánev na olivový olej a tady pozor pokud se smaží déle než 5 min tak postupně tvrdnou a jsou takové jakoby gumové. Platí to i pro chobotničky také jsme je tak jedli. Když se to stane (to ztvrdnutí) tak se potom musí vařit dloooouho. Takže ve vařící vodě tak 3 minuty (proto to ochlazení ve studené vodě po otevření) a zbytek na pánvi tak 5 minut.
Čuměli jsme jako puk. Koření v podstatě tak jako u tebe snad, že tam dávali hoooodně bylinek. A taky nějakou rybí omáčku, ale ta mě nechutnala. Já měl ten jejich chleba jako placka, zeleninu na talíři a společně se škeblemi to byla božská mana. K tomu taky pohár vínka. Mňňam. Jóó tam jsem se přímo přežral všelikou vodní havětí. Na závěr dovolené jsme si dali kraby (tedy dnes již nevím co to bylo za potvory) ale bylo to božské i když proti ostatnímu drahé.
A dík za příspěvek.
Miki.

Offline Alex.PREPPERS-CS

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 8
  • ᛈᚱᛁᛃᛞᛖ ᛞᛖᚾ
    • Alex.PREPPERS-CS
Re:Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #27 kdy: Únor 19, 2021, 05:12:23 odpoledne »
Muzete jist  vlastovky  kdyz jich snite 10 na posezeni proc ne,to same s rybami Belicemi ......
Maso které jak říkáš ,,smrdí,, stačí namočit do mléka
ᚾᛖᛈᛏᛖᛃ ᛋᛖ ᚲᚫᛗ ᛉᚹᛖᚱ ᛋᛖ ᛉᛏᚱᚫᚲᛁ ᚫ ᛈᚱᛟᚲ ᚾᚫᛃᛖᛞᚾᛟᚢ ᛉᛏᛁᚲᚺᛚᛁ ᛈᛏᚫᚲᛁ ᛋᛈᛖᚲᚺᛖᛃ ᚲᛞᛇᛉ ᛋᛖ ᛞᛟᛗᚢ ᚹᚱᚫᚲᛁᛋ ᛚᛖᛋᛖᛗ ᚲᚺᛟᛞᛁ ᛉᚫᛒᛁᛃᚫᚲᛁ

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #28 kdy: Únor 19, 2021, 08:22:10 odpoledne »
Znám lepší použití mléka, než odstranění nežádoucích pachů. Až bude nejhůř, tak to pochopí každý. Dnes to chápe prepper i ten neprofesionální.

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #29 kdy: Únor 19, 2021, 08:54:42 odpoledne »
Škoda mléka, lepší je nějaké aromatické koření nebo výrazná omáčka.

Offline Cajgalamo

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #30 kdy: Únor 26, 2021, 11:34:47 odpoledne »
No, neviem ako lastovičky.

Ryby z rybníka či inej stojatej vody majú silnejší taký "bahenný" pach.
U rýb z rieky to nie je také intenzívne.
Namočenie do mlieka na pár hodín skutočne spoľahlivo funguje.
Mlieko ale nie je znehodnotené. Určite nie úplne.
Bežne ho použijem potom na varenie.

Robím to ale najmä kvôli deťom, rybacinu nechceli, po namočení do mlieka si ale pochvaľujú a pýtajú pridať.
Plánujem to odstrániť postupným znižovaním počtu hodín, ktoré bude mäso naložené v mlieku  ;)
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #31 kdy: Únor 27, 2021, 08:58:38 odpoledne »
Alibaba zmínil raky a úplně zapadli. Jako kluk jsem četl hodně knížek, kde to vypadalo, že raci jsou celkem běžnou součástí vesnických potoků. Kluci je chytali rukama pod kameny a ve větším se na ně líčily pasti.
Dneska už nejsou, nebo nejsou tak atraktivní pro stravu jako dříve?

Offline Chinalady

  • ***
  • Příspěvků: 1045
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #32 kdy: Únor 27, 2021, 09:10:38 odpoledne »
Raků hodně ubylo, kvůli znečištění a račímu moru.
Navíc v česku je rak říční chráněný.

Brzo budeme řešit kraba říčního (eriocheir sinensis) invazivní druh z východní asie který se rychle šíří po evropských řekách. Chutná opravdu dobře  8) Předpokládám, že do deseti let budou i v česku.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7535
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #33 kdy: Únor 27, 2021, 09:15:42 odpoledne »
Hrozne sa znečistili rieky a potoky. A taktiež sa zregulovala väčšina vodných tokov a to im tiež neprospelo.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #34 kdy: Únor 27, 2021, 09:25:11 odpoledne »
To by se mohlo v PA změnit. Jen vědět jak na ně.
Koukal jsem na netu na vrše a zjistil jsem, že jsou to vhodné pasti i na raky. Jako vhodnou návnadu si pamatuju z dětské knihy už zavánějící játra.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Netradiční maso ve vodě-mimo ryb.
« Odpověď #35 kdy: Únor 27, 2021, 10:26:12 odpoledne »
A ještě jsem si vzpoměl na dafnie, které jsem jako kluk lovil pro akvarijní rybičky. Musím říct, že s pořádným vybavením se těch potvor dalo na Džbáně nalovit za chvíly poměrně dost.
Nevím, zda jsou pro člověka jedlé, ale jedovaté asi nejsou. Minimálně je tam potenciál pro krmivo slepic atd.