Autor Téma: Uživí mě zahrada 2021? Edit: ...a rok 2022?  (Přečteno 859 krát)

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Uživí mě zahrada 2021? Edit: ...a rok 2022?
« kdy: Únor 08, 2021, 08:37:51 odpoledne »
Zahrada je pokrytá více jak 20 cm sněhu, ale v hlavách se už rodí plány, jak co nejefektivněji naplánovat letošní úrodu. V dnešní době ještě více oceňují ten kus půdy (sice ne zrovna ideální na pěstování, ale postupně zúrodňujeme), který nám vyprodukuje čím dál více domácí stravy.
U nás v 650 mnm vše seji a sázím později, ale do skleníku (foliovníku) už lze něco vyšít koncem února - např. ředkvičky, špenát, odolnější saláty. (Při hrozících mrazech lze zakrýt nebo trochu přitopit) Slunce už ale dokáže i foliak hezky vyhřát. Máme zahradu orientovanou jako mírný jižní svah, takže sluníčka dost. Minulý týden jsem našla ve foliovníku ptačinec, hluchavku a popenec, takže první bylinky už zdobily naše polévky a pomazánky.
V teplejších oblastech lze vysévat koncem února nebo začátkem března boby. Já vysévám ve 2. polovině března.
Od brzkého jara sbírám jedlé plevele a přidávám do polévek, pomazánek, salátů. Často dělám špenát z kombinace kopřiva, špenát, bršlice, medvědí česnek. Tuto směs i mrazím. Medvědí česnek nakládám do soli a oleje. Několik skleniček vystačí do další sklizně.
Česnek (klasický)) je v zemi od prosince (152 stroužků - to už by nám mohlo pokrýt naší spotřebu.
Skvělá plodina na uskladnění je dýně(nepotřebuje sklep, stačí chladnější místnosti). Vždy jich vypěstuji dostatek a vydrží prakticky do další úrody. Kromě polévek vyrábím často přesnídávky (jablko+dýně), džus a kandovanou.
 
Takže už brzy... @-->



Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Uživí mě zahrada 2021?
« Odpověď #1 kdy: Únor 08, 2021, 09:42:07 odpoledne »
Vrt vyčistili a nechali jsme oddrenážovat  kolem domu. Museli obkopat drážku  širokou cca 30 cm do hloubky pod šachtici studny. V drážce je husí krk, vše vysypáno makadamem a svedeno do příkopu u cesty. Kopali dráhu dlouhou cca 100 m. Neplánovaná investice, ale máme klid a vodu normálně pijeme.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Uživí mě zahrada 2021?
« Odpověď #2 kdy: Únor 08, 2021, 09:45:23 odpoledne »
Tento rok konečne vyskúšam lexanovník už od začiatku jari.  @-->
Teraz dumám nad výrobou efektívnej kvapkovej závlahy. 
Predstava je 1000litrová zberná daždová nádoba, časovač zopne čerpadlo a prečerpá časť vody do vyvýšenej nádoby nad skleník, a odtial bude samotiažovo cez filter a potrubia postupne zavlažovať rastlinky.


Tiež bych konečne rád zohnal a vysadil topinabur. Tiež som sa dozvedel, kde je niekolko vhodných plániek hrušky, tak pôjdem odkopať a naštepiť jednu starú chutnú odrodu, čo tu mám.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

SoňaR

  • Host
Re: Uživí mě zahrada 2021?
« Odpověď #3 kdy: Únor 08, 2021, 09:59:21 odpoledne »
Tak to jsem měla vědět, nějaké topinambury bych ti poslala. Loni jsem jich docela dost zlikvidovala, už se začaly až moc roztahovat  :)

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Uživí mě zahrada 2021?
« Odpověď #4 kdy: Únor 08, 2021, 10:38:38 odpoledne »
Jo, tiež chystám urobiť z jara budúci prasačí výbeh. Kde by sa prasátko po prepersky vedelo dokrmovat. Ale zatial sa tam budú pásť kozy a ja. Tie vňať tiež môžu... mám hektáre, kde môžem ilegálne sadiť :D
Šak popozerám niečo v okolí. Predsa len je to burina. Ale veselo to predávajú po 2e/kg.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7540
Re: Uživí mě zahrada 2021? Edit: ...a rok 2022?
« Odpověď #5 kdy: Březen 01, 2022, 11:44:32 dopoledne »
Tak zima tohoto roku naznačuje, že už skoro skončí. Aj keď je mi jasné, že blafuje. Ale tá jarná nálada mi už chýbala.... :D
Som upravil názov, bo môžme s kludom pokračovať, kde sme začali. Ako si tak čítam, tak som nič z minulého roka nestihol  :( :D

Tento rok bude záhrada podla mojich pocitov po desaťročiach hodovania z dotačných stolov konečne dosť zaujímavá. Ceny potravín stúpnu a ich kvalita naopak dosť klesne.

Kolega mi priniesol dáke plantičky paprík, a tak ich mám v práci na okne. Tak sa kúri ako o život. U mna by zamrzli.
Tiež som hodil pred dvoma týždňami batát do vody a už pustil výhonky. Minulého roku som začal o dva mesiace neskôr, a tak bola úroda biedna. Akurát nastupovali hluzy. Z jedného priemerného batátu sa dá vypestovať až 10-15 rastliniek.
Výhoda batátov je, že tu nemá žiadnych škodcov. Okrem hlodavcov. Takže netreba striekať. Len občas poliať.
https://www.chovatelahospodar.sk/tema/bataty-pestovanie

Tiež som v záhonku objavil dáke zabudnuté cesnaky z minulého roka, ako si krásne prosperujú. Tak som ich len rozsadil a dosadil ešte dáke jarné. Asi 80 strúčikov.
A ešte mám pacibulky z paličáku, tak tie chcem vysadiť teraz. Z každej by mal byť v lete strúčik, a na zimu potom zasadiť...

S prasatami si zatial dávam utrum. Pri cenách obilia sa to neoplatí. Ale aj kvôli svojpomocnej sebestačnosti a zdravšiemu mäsu a senu, ktorého mám dostatok vlastného som na jeseň kúpil pripustené ovečky. Jedna potratila, ale mám aj dvojčky, tak aspoň 4 kúsky už šantia v ohrade. K tomu musím zrekonštruovať výbehy, nech sa môžu za dva mesiace popásať a rásť do krásy.

Kozy budú rodiť štandartne u mna až začiatkom mája. Takže prílohu k salátu mám vybavenú.  8) ;D

Dalej špekulujem, že idem zorať susedovu roľu a zasadiť jačmeň. Kolega s kombajnom je už dohodnutý. V núdzi aj pivo z neho urobím.

Tiež som kúpil tri odrody hlivy. http://www.huby.sk/ Tak idem skúšať aj do slamy aj do drevnej štiepky. Okrem toho, že je hrozne zdravá a nahradzuje mäso, tak sa dá pestovať v pivnici na malej ploche, takmer celoročne.

Ešte som dostal tip, že ak chcem včas dáku úrodu jedlej kukurice, tak je fajn si vysadiť teraz do koflíkov ako priesady. Jo, bo na jar vysadená mi nikdy úrodu nepriniesla.

Ešte orezať stromy, vysadiť dáke nové. Staré trošku prihnojím a natriem na bielo vápnom, nech ešte driemu.

Tak zatial práce dostatok. Idem makať.



S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.