Autor Téma: Skleník, pařeniště, podzemní skleník  (Přečteno 10450 krát)

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« kdy: Leden 26, 2013, 12:41:33 odpoledne »
Tak sem narazil na stavbu podzemního skleníku, mám v oblibě věci které fungují bez přidané energeticé hodnoty

mrkněte

http://leteckaposta.cz/812097716

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #1 kdy: Leden 26, 2013, 01:34:48 odpoledne »
Jak je řešen problém s podzemní vodou? Anglicky moc nerozumím, takže jsem to ze souboru nevyčetl. Jinak je to dobrej nápad. Našlo by to uplatnění, kdyby nastala doba ledová.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #2 kdy: Leden 26, 2013, 06:17:23 odpoledne »
Taky mě to silně zaujalo... V kombinaci s malou větrnou/fotovoltaickou elektrárnou kvůli osvětlení silně inspirativní.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #3 kdy: Leden 27, 2013, 10:03:39 odpoledne »
Taky nejsem nejlepší na angličtinu ale dle nákresů je tam systém odvodnění a zavlažování,hlavně je podle sklonu střechy zeslaben svit slunce v létě a zesílen v zimě,jelikož je to pod zámrznou hloubkou je to podle mě zajímavé pro pěstování i v chladnějších obdobích né li v zimě

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #4 kdy: Leden 27, 2013, 10:19:21 odpoledne »
Také už dlouho uvažuji o skleníku / zemljance, polykarbonátové okna velmi dobře izolují a dalo by se tam i trochu topit..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

štika

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #5 kdy: Leden 27, 2013, 10:28:39 odpoledne »
Možná jsem pro vás v tomto odpůrce.Nechávám žít přírodu a nebudu nikdy proti ní oponovat.
Ano,dříve v Rusku dělali zemljanky,ale pouze pro přežití.
Ovoce a zelenina je přírodou naprogramovaná na určité období.Dělejte si svoje pokusy vydobýt něco v zimě ale myslíte si,že je to tak důležité v zimní stravě?
Je to něco,jako že dnes si můžete v supermarketu nakoupit rajčata,papriku,ředkvičky,okurky-je to normální?
Pro mne ne.Já budu kopírovat život a stravu předků.
A vy si klidně dělejte podzemní skleníky a pěstujte něco v zimě,bez čehož by jste se dříve obešli.

štika

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #6 kdy: Leden 27, 2013, 10:34:46 odpoledne »
Já si klidně budu stačit s obvyklou zimní stravou.Naložené zelí,uskladněné brambory,cibule,česnek,mrkev,petržel,celer,v mražáku zelené:kopr,libeček,petrřel,ve sklepě jablka,marmelády,kompoty a sterilované okurky.Myslíte si,že je to málo? Jo a spoustu medu,ten mám ale koupený.
Pokud toto někomu nestačí a dělá si na zimu skleník-no mnoho zdaru.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #7 kdy: Leden 27, 2013, 10:50:41 odpoledne »
Připadá mi to zajímavé, protože to je v podstatě energeticky pasivní konstrukce. Tak jako sklep nepromrzá, protože je ze čtyř stran obklopený nezamrzající zeminou, tak bude tahle konstrukce podstatně snáze k vyhřátí než nadzemní struktura. Ušetří se na izolaci, zvenku to nemusí být nijak nápadné (např. stoupající vlaječkou dýmu z kamen) a příp. lze vybudovat i vhodnou ochranu jako zarostlé zídky apod. Stavebně a materiálově je to nenáročné a s trochou snahy by to mohlo být útulné nouzové bydlení...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #8 kdy: Leden 28, 2013, 07:39:24 dopoledne »
Ano,dříve v Rusku dělali zemljanky,ale pouze pro přežití.
Vždyt tohle forum je o přežití zlých časů. Co když přijde jaderný holokaust, bouchne yellowstone nebo toba, přistane tu asteroid apophis a nastane desetiletá zima.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #9 kdy: Leden 28, 2013, 08:08:14 dopoledne »
V případě desetileté zimy bych byla radši Růženkou, která se pak už neprobudí. Tento "skleník" (označení pro dobré časy) se může ale snadno změnit v "obydlí", které může posloužit dobře v době, kdy se neúnosně zdraží potraviny a energie.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #10 kdy: Leden 28, 2013, 01:24:36 odpoledne »
Ano,dříve v Rusku dělali zemljanky,ale pouze pro přežití.
Vždyt tohle forum je o přežití zlých časů. Co když přijde jaderný holokaust, bouchne yellowstone nebo toba, přistane tu asteroid apophis a nastane desetiletá zima.
Tak to už je lepší nepřežít.

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #11 kdy: Leden 28, 2013, 02:00:15 odpoledne »
Šance na přežití pro normálního ovčana jsou zhruba 0.1% :D. Můžes si je zvednout, když si postavíš takový skleník.

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #12 kdy: Leden 29, 2013, 08:34:35 odpoledne »
dle mého to může být zajímavé prodloužit si produktivní dobu zahrádky a nemyslím si že by to bylo násilí na přírodě,je to pořád to samé slunce, pořád ta samá zemina a v mém případě hnojení pouze vlastním zkompostovaným hnojem.pokud mi vyjde letos čas chtěl bych to vyzkoušet.
Sám trhám čerstvý salát z malého foliovníku ještě na konci listopadu :-)

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #13 kdy: Leden 29, 2013, 08:41:05 odpoledne »
ja ten odkaz na zaciatku neviem otvorit.respektive viem,ale stale mi ponuka na instalaciu nejaky program(abbey alebo ako) aj ked som si ho uz nainstaloval
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #14 kdy: Leden 29, 2013, 08:41:34 odpoledne »
Šance na přežití pro normálního ovčana jsou zhruba 0.1% :D. Můžes si je zvednout, když si postavíš takový skleník.

šance na přežití čeho?
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #15 kdy: Leden 29, 2013, 08:45:44 odpoledne »
Jak nemůžeš otevřít stačí klasika Adobe Acrobat, popřípadě stáhni novou verzi

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #16 kdy: Leden 29, 2013, 08:54:56 odpoledne »
uz som to stiahol
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline Centurion

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 188
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #17 kdy: Leden 30, 2013, 06:49:24 dopoledne »
Šance na přežití pro normálního ovčana jsou zhruba 0.1% :D. Můžes si je zvednout, když si postavíš takový skleník.

šance na přežití čeho?
Deseti let zimy.

alwarez

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #18 kdy: Leden 30, 2013, 07:01:22 dopoledne »
Pozor v zamljance je tak okolo ,nuly spal jsem v nich na Doupove jich Rusove meli dost....

jezevec

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #19 kdy: Únor 25, 2013, 12:56:28 odpoledne »
Skleník trochu jinak

carlos

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #20 kdy: Únor 26, 2013, 06:45:44 dopoledne »
Můj soused postavil skleník z použitých oken. Dohodl se firmou, která měnila nedaleko okna.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #21 kdy: Únor 26, 2013, 09:05:15 dopoledne »
Můj soused postavil skleník z použitých oken. Dohodl se firmou, která měnila nedaleko okna.
Pod zemí? Čili že okny zakryl jámu vykopanou v zemi?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Karolik

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #22 kdy: Březen 13, 2013, 06:51:45 dopoledne »
Pro inspiraci

Offline Redot

  • ***
  • Příspěvků: 131
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #23 kdy: Březen 13, 2013, 08:11:36 dopoledne »
dávám zde ještě jednou kdo nestihl stáhnout, je to jen na 19 dní
http://leteckaposta.cz/311763083

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #24 kdy: Březen 13, 2013, 04:17:21 odpoledne »
Ta se dá použít na vytvoření ochranných "valů" okolo tak, aby nebylo ze všech stran vidět, že "tam něco je". Já bych ji např. použila i jako jíl na výrobu pece, k vyrovnání terénních nerovností, k prosypávání kompostu apod.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Karolik

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #25 kdy: Duben 01, 2013, 04:24:59 odpoledne »
Pro inspiraci


Karolik

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #26 kdy: Duben 11, 2013, 06:49:19 dopoledne »
Pro inspiraci


Karolik

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #27 kdy: Duben 29, 2013, 06:39:25 dopoledne »
pro inspiraci


Karolik

  • Host
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #28 kdy: Květen 08, 2013, 06:53:53 dopoledne »
pro inspiraci

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #29 kdy: Květen 08, 2013, 06:40:24 odpoledne »


návod z opensourceecology, ako si taký skleník postaviť
Kód: [Vybrat]
http://opensourceecology.org/wiki/Greenhouses
na videu je skleník, kotrý je možné si postaviť za 300$
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=cGuy2DOZEcY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=cGuy2DOZEcY</a>
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #30 kdy: Květen 09, 2013, 10:52:00 odpoledne »
Zdravím.
Vysvětlete mě někdo proč tady propagujete podzemní skleníky. Je to přece proti přírodě. 

Ten poslední "sklep" od :
Poslal: Cataleyo
« kdy: Včera v 06:40:24 odpoledne »

Se špinavým a neprůhledným igelitem na střeše je hrůzný příklad, korunu tomu dávájí ty hliněné stěny 1,5 m vysoké. To asi proto aby rostlinky nedostaly "úpal od sluníčka". ::) No dyť když se tam nedostane.
.......max. tak na hodinu v poledne a to ještě pouze do prostředka..... :P :P

Rostlinky tam budou "opravdu prospívat" :P :P budou plné dusičnanů, vytáhlé, neodolné, s malou úrodou a bez výživné hodnoty. >:( >:( ;D
(zde mě chybí smajlík s holou prdelí jako mají na rozpadu).
Zato foto toho skleníku od Karolíka chválím ten je prostě fantastický (ten nápad). Tam ten igelit má svoji funkci.
Teda myslím ten odklápěcí a u stěny.

Když jsem v 15 letech vyráběl svůj skleník na zahradě tak mě hlavně na toto tatínek upozorňoval.
No ale kdo chce kam pomozme mu tam.
Doporučuji si nastudovat na Viki co je to fotosyntéza.

Teď si nadávám, že jsem zase porušil ten zákaz (který jsem dal sám sobě), že na kraviny a zcestné příspěvky nebudu odpovídat. Ale zvedlo mě to ze židle a tak jsem to zase porušil já blbec  ! ! ! ! !  ;D >:(
Miki. 

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3654
    • Forum Chedrbí
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #31 kdy: Květen 10, 2013, 07:35:45 odpoledne »
Mam stary pytel, ktery je deravy. Mam dratek, tlusty drat, tak by se dalo z nej udelat pareniste. Misto tlusteho dratu bych sehnal proutky, tak bych pouzil minimum materialu vyrobeny technologii.


Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #32 kdy: Květen 11, 2013, 09:30:14 dopoledne »
Zdravím.
Vysvětlete mě někdo proč tady propagujete podzemní skleníky. Je to přece proti přírodě. 

Ten poslední "sklep" od :
Poslal: Cataleyo
« kdy: Včera v 06:40:24 odpoledne »

Se špinavým a neprůhledným igelitem na střeše je hrůzný příklad, korunu tomu dávájí ty hliněné stěny 1,5 m vysoké. To asi proto aby rostlinky nedostaly "úpal od sluníčka". ::) No dyť když se tam nedostane.
.......max. tak na hodinu v poledne a to ještě pouze do prostředka..... :P :P

Rostlinky tam budou "opravdu prospívat" :P :P budou plné dusičnanů, vytáhlé, neodolné, s malou úrodou a bez výživné hodnoty. >:( >:( ;D
(zde mě chybí smajlík s holou prdelí jako mají na rozpadu).
Zato foto toho skleníku od Karolíka chválím ten je prostě fantastický (ten nápad). Tam ten igelit má svoji funkci.
Teda myslím ten odklápěcí a u stěny.

Když jsem v 15 letech vyráběl svůj skleník na zahradě tak mě hlavně na toto tatínek upozorňoval.
No ale kdo chce kam pomozme mu tam.
Doporučuji si nastudovat na Viki co je to fotosyntéza.

Teď si nadávám, že jsem zase porušil ten zákaz (který jsem dal sám sobě), že na kraviny a zcestné příspěvky nebudu odpovídat. Ale zvedlo mě to ze židle a tak jsem to zase porušil já blbec  ! ! ! ! !  ;D >:(
Miki.

 K tej mojej foto chýba popis, mňa to nenapadlo, že bez neho to vyzerá tak ako píšeš.
Skleník je len rozostavaný tie igelity nahradia sklá a čo sa týka tých stien, tento skleník je uspôsobený na inú flóru, ktorá toľko tepla nepotrebuje, ale vďaka skleníku má zlepšené podmienky a je aj chránená.
Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Karolik

  • Host
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #33 kdy: Květen 12, 2013, 09:04:40 dopoledne »
pro inspiraci

Karolik

  • Host
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #34 kdy: Květen 14, 2013, 07:03:46 odpoledne »
pro inspiraci:

Karolik

  • Host
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #35 kdy: Květen 15, 2013, 09:35:58 odpoledne »

Offline Cataleyo

  • ***
  • Příspěvků: 155
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #36 kdy: Květen 27, 2013, 01:47:14 odpoledne »
Pridávam trochu neobvyklejšie druhy skleníkov:



Netreba objavovať to čo už bolo objavené pred nami, stačí to iba prispôsobiť a využiť v našej dobe.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #37 kdy: Květen 27, 2013, 02:37:14 odpoledne »
Moc hezký - ty s šestihrannými skly by se možná daly z plexiskla v malém pomocí vhodných lišt a nějakých hvězdicovitých spojek udělat, ne?
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #38 kdy: Květen 27, 2013, 03:09:09 odpoledne »
Opravdu nevím,proč dáváte tyto příspěvky. Copak to bude tady někdo stavět??
Jsme preppers nebo obrázková čítanka??? Myslím obrázky od Cataleya.
A kolik by to tak stálo???
Není levnější obyčejná klasika???

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #39 kdy: Květen 27, 2013, 05:37:15 odpoledne »
Jsem vděčná za jakoukoliv inspiraci - člověk nikdy neví, kdy nějaká drobnost někoho dalšího inspiruje. Je tu tolik planých řečí, že pár hezkejch obrázků snad nebude vadit.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Survival

  • Host
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #40 kdy: Červen 22, 2013, 09:50:38 dopoledne »
Přidám taky pro inspiraci...

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #41 kdy: Říjen 21, 2013, 06:05:46 dopoledne »
http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/316343-plantagon-je-prvni-velesklenik-urceny-pro-pestovani-potravin-ve-meste.html

Tohle by se mohlo v případě problému hodit. Pokud by jste byli tím kdo se k tomu dostane první. ;-)

Ale celkově mi přijde jako výhodné vyrábět potraviny v místě než je vozit přes půl zeměkoule.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #42 kdy: Únor 23, 2014, 05:51:29 odpoledne »
Tak jsem to nevydržela...už je zaseto... :D

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re: Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #43 kdy: Únor 23, 2014, 09:41:30 odpoledne »
Taky jsem dnes vyměkla, Retti, a to nemám foliovník. To nejhorší, co se může stát, je, že to pomrzne. Tak zasadíme znovu:) Ale o foliovníku začínám uvažovat...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #44 kdy: Únor 23, 2014, 09:57:54 odpoledne »
Koupím zítra netkanou textilii...a budu na noc zakrývat, pokud budou mrazíky...
Dala jsem tam na zkoušku jen trochu semínek...ředkvičky, karotku, salát a pár semínek kedlubnů...v týdnu ještě přidám špenát...v dubnu bychom mohli chroupat biozeleninku...:D

Na chalupě počkám až do března...

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Podzemní skleník
« Odpověď #45 kdy: Únor 27, 2014, 03:54:36 odpoledne »
Zdravím.
Vysvětlete mě někdo proč tady propagujete podzemní skleníky. Je to přece proti přírodě. 

Ten poslední "sklep" od :
Poslal: Cataleyo
« kdy: Včera v 06:40:24 odpoledne »

Se špinavým a neprůhledným igelitem na střeše je hrůzný příklad, korunu tomu dávájí ty hliněné stěny 1,5 m vysoké. To asi proto aby rostlinky nedostaly "úpal od sluníčka". ::) No dyť když se tam nedostane.
.......max. tak na hodinu v poledne a to ještě pouze do prostředka..... :P :P

Rostlinky tam budou "opravdu prospívat" :P :P budou plné dusičnanů, vytáhlé, neodolné, s malou úrodou a bez výživné hodnoty. >:( >:( ;D
(zde mě chybí smajlík s holou prdelí jako mají na rozpadu).

Tak jsem se na to díval a trochu počítal - pokud by ten podzemní skleník byl jen 3 m široký a 1,5 m hluboký tak pomocí Pyhagorovy věty a gonio funkcí se dá spočítat že uhel, který by muselo mít slunce nad obzorem aby se dostalo dovnitř je cca 26st. 30 min a podle tabulek pro naší rovnoběžku se dá zjistit, že např 1.3. by slunce začalo dovnitř svítit v 10:00 a skončilo přibližně v 14:00 a 21.3. už by doba svitu přímo dovnitř byla 8:45 - 15:30. A to nepočítám rozptýlené světlo. Igelit je pro rostliny z hlediska světla lepší jako sklo - sklo musíte zatírat vápnem (nebo zakrývat rákosovými rohožemi) aby rostliny nedostaly úpal, pod igelitem to není třeba. Navíc - pokud odstraníte kryt až pomine nebezpečí mrazu tak máte v podstatě záhon v údolí - s lepším mikroklimatem - chráněn před větrem a slunce to vyhřeje. Na pěstování přísady je to rozhodně lepší než parapet v obýváku.
Před lety se taková zařízení používala u nás pod názvem tranšej - sloužila k pěstování pomerančů a citronů ve volné půdě v našich podmínkách.
Igelit má mnoho výhod proti sklu - v podstatě díra v zemi překrytá pytlem od hnojiva poslouží jako jednoduchý a nenáročný pařeník, který vám prodlouží dobu zeleniny aspoň o měsíc. Na to pařeniště by měly stačit stěny z drnů a hloubka cca 30 cm (+ dalších 30 z drnů )

Schválně to letos vyzkouším a dám vědět.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #46 kdy: Únor 27, 2014, 11:47:30 odpoledne »
Začínám taky o něčem podobném uvažovat. Ráda bych skleník, který by vyžadoval minimální péči a investice a dal se použít na jaře k předpěstování sadby a na podzim k přetažení doby sklizně. Z letošní zimy mám zkušenost, že to, co na podzim vypěstuju do slušné velikosti, v chráněném prostoru (nevytápěná zimní zahrada) v pohodě vydrží (lichořeřišnice, jiaogulan, šťavel, šťovík, pampelišky, pak choi aj.) nebo začíná už teď se slušnou dynamikou růst (letos rajčata, různá asijská zelenina, křez, hrášek, saláty, pórky).

Napadlo mě, že by se dal takový fóliovník (jelikož fólie je lepší než sklo, viz Gloch výše) zanořit z půlky do země.
Ušetřilo by se na materiálu fólie i konstrukce a uvolněná zemina se dá využít na okolní vyvýšené záhony (stavba vyvýšených záhonů většinou vázne na nedostatku zeminy).
Podzemní polovina bude v létě chladit a v zimě hřát. Když se k tomu doplní princip uvedený v přiloženém souboru, mohlo by to být energeticky z větší části soběstačné, stačilo by zajistit zavlažování. Když se podzemní prostor uspořádá tak, aby se terasovitě zvedal, pochytá slunko stojící nízko nad obzorem ještě účinněji.

No, a kdyby se mělo něco takového stavět jako obydlí, stačí to vybavit raketovým sporákem a dá se to vyhřát s minimální spotřebou dřeva a prakticky bez dýmu, který by jinak na jakékoliv obydlí z dálky upozornil... A věřím, že by takové útočiště mohlo být i velmi útulné, kdyby si s tím člověk trochu vyhrál... Rozhodně o tomu budu uvažovat.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline spartan

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 255
Re:Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #47 kdy: Březen 02, 2014, 04:01:59 odpoledne »
http://www.svetkolemnas.info/novinky/zajimavosti/753


Postavte si podzemní skleník za méně než 5 tisíc na celoroční zahradnictví.
Skleníky známe jako prosklené konstrukce. Obvykle jsou poměrně drahé a postavit skleník i pro zimní provoz je příliš nákladné. Mnohem dostupnější a levnější alternativou je "Walipini" (Aymara-indické slovo pro místo tepla), také známý jako podzemní / vnořený skleník.

Pripravuj sa na najhoršie,očakávaj najlepšie.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #48 kdy: Květen 01, 2017, 10:05:03 odpoledne »
Způsoby tohoto jara jsou hodně podivné..

Dokázal by někdo tohle otitulkovat? Samozřejmě, nejprve poslechnout, zda ten gentleman neplácá hlouposti..

https://www.youtube.com/watch?v=FPjko9DDhcU#t=200

Pak si říci něco o stavbě skleníku / foliovníku v našich zeměpisných šířkách, tedy něco o úhlech, pod jakými se pohybuje letní a zimní, jarní a podzimní slunce. Možná že by šlo mít tam folii jen od poloviny podzimu do poloviny jara. Příliš do hloubky kopat nebudeme moci, maximálně metr, a to jen v nejvyšším bodu pozemku, ale budeme mít na severozápadě a severovýchodě zeď nebo i val.

Jsem elektrikář, kdo se konstrukčně ujme toho foliovníku?

Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Goof

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 489
    • Goofy's vintage workshop
Re: Skleník, pařeniště, podzemní skleník
« Odpověď #49 kdy: Květen 03, 2017, 07:58:06 dopoledne »
Nevím zda pán plácá hlouposti, ale otitulkování není potřeba zvládne to překladač na Youtube :-)

Postup převedení na CZ jazyk v obrázkách.

Funguje to i u některých jiných, hlavně tam kde je možnost titulků.
"Člověk je jediný tvor, který konzumuje, aniž by produkoval."

George Orwell (vlastním jménem Eric Arthur Blair)