Autor Téma: Pily  (Přečteno 4677 krát)

štika

  • Host
Pily
« kdy: Leden 14, 2013, 02:33:15 dopoledne »

Offline inferno

  • ***
  • Příspěvků: 23
Re:Pily
« Odpověď #1 kdy: Leden 16, 2013, 10:11:24 odpoledne »
stejně jako sekeru, tak i rámovou pilku mám od firmy Fiskars, tu jsem pro změnu získal za nákupní body v supermarketu TERNO. Je na ní plátek se střídavým zubem, takže velmi dobře řeže jak suché , tak i čerstvé dřevo. Nicméně si myslm, že nejvhodnější je zavírací pilka, která je je velmi skladná a vejde se vám i do kapsy nebo se dá zavěsit na opasek.......

zahradkar233

  • Host
Re:Pily
« Odpověď #2 kdy: Březen 17, 2013, 09:24:54 odpoledne »
Za sebe určitě doporučuji zboží firmy Limes. Je kvalitní a nestojí přebytečné peníze. Určitě se podívejte na jejich E-shop, já jsem s nimi velice spokojený.

Offline monty

  • ***
  • Příspěvků: 245
Re: Pily
« Odpověď #3 kdy: Březen 17, 2013, 10:33:14 odpoledne »
Za sebe určitě doporučuji zboží firmy Limes.

Muzes prosim napsat odkaz na eshop? Diky

Offline Sicco

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re:Pily
« Odpověď #4 kdy: Březen 18, 2013, 06:46:52 dopoledne »
Tenhle týden budu obědnávat tohle:
 http://www.armed.cz/rucni-retezova-pila-mfh/d-90626-c-1146/
Až vyzkouším, podám info ale vypadá to, že by to mohla být užitečná věc.

Offline Cajgalamo

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Pily
« Odpověď #5 kdy: Březen 25, 2013, 07:18:04 odpoledne »
Za sebe určitě doporučuji zboží firmy Limes. Je kvalitní a nestojí přebytečné peníze. Určitě se podívejte na jejich E-shop, já jsem s nimi velice spokojený.

Zahradkar223, odkaz na stránky spol. Limes ste už uviedol v sekcii inzercia, čo je v poriadku, aj keď ide o zrejmú komerčnú inzerciu. Aktuálne máte ale 7 príspevkov, všetky iba odkazujú na túto firmu. Prestante spamovať.

Čo tak skúsiť to ináč? Napríklad ponúknuť množstevnú zľavu na nejaký tovar? Samozrejme v sekcii "INZERCE".
-cajgalamo-
"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Pily
« Odpověď #6 kdy: Březen 25, 2013, 10:18:01 odpoledne »
Jinak FACKA - FUNUS - OLŠANY, jak říkával můj nebožtík tatínek..

Když už u nás chceš "inzerovat", tak měj prosím alespoň trochu slušnosti a napiš také něco zajímavého, co nám bude k užitku. Pokud ale ze 7 příspěvků je sedm reklama, je to sprostý parazitismus a nevychovanost.

Spolehni se, že z principu na e-shopu Limes  NIKDY NIC NEKOUPÍM.
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Sicco

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re:Pily
« Odpověď #7 kdy: Březen 26, 2013, 10:55:39 dopoledne »


Jak sem říkal, pořídil jsme si tuhle ruční řetězovou pilu. O víkendu jsme to zkoušel a můžu říct, že funguje dobře. Je skladná a dá se s ní řezat i ve dvou, což pro přezíznutí většího kusu dřeva bude výhoda. Na youtube je možné najíd pár videí, kde tyto pily testovali, já můžu jen potvrdit, že to není žádnej podfuk.
Takže pokud, někdo shání, skladnou a funkční pilu za dobrou cenu, můžu jen doporučit.

Offline Cajgalamo

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 1675
Re:Pily
« Odpověď #8 kdy: Březen 26, 2013, 11:24:26 dopoledne »
Mohol by som ťa poprosiť, aby si pridal detailnú foto zubov?
Aká ocel je použitá?
Vopred ďakujem.

"Lepšie je mať otvorený obchod, ako obchodený otvor"

Offline Sicco

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re:Pily
« Odpověď #9 kdy: Březen 26, 2013, 11:51:40 dopoledne »
Jo není problém já to o víkendu nafotím a dám to sem, přes tejden to asi nestihnu. Co to je za ocel to asi bude problém zjistit, kouknu jestli uvádí výrobce někde. Byl bych ti schopnej v práci minimálně změřit tvrdost té ocele.

Offline Sicco

  • ***
  • Příspěvků: 17
Re:Pily
« Odpověď #10 kdy: Duben 18, 2013, 10:45:34 dopoledne »







Sice pozdě ale přece tady jsou fotky!
Materiál jsem bohužel nedokázal určit.
Šuplerou jsem se aspoň pokusil naznačit rozdíl mezi šířkou "plátku" a šířkou zubu. Fotil jsem to narychlo v práci a mám jenom dvě ruce, takže líp to nejde.

Offline Black knives

  • ***
  • Příspěvků: 72
Re:Pily
« Odpověď #11 kdy: Květen 02, 2015, 04:25:59 odpoledne »
Používám skoro denně japonské pily Silky. Mám jich doma docela dost. Jsou skvělé...ale...mají svá  ale. Jsou drahé jako prase, a nedají se brousit. Jejich výkon je však o několik tříd před konkurencí. Kupují si je hlavně profíci na arboristiku.

http://www.lovime.eu/viewtopic.php?f=46&t=1302
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
T.R.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re:Pily
« Odpověď #12 kdy: Květen 02, 2015, 08:27:21 odpoledne »
Nejdřív je třeba uvést důvod nebo účel.
Pokud to bude na přořezávání stromů, pak cokoli. Na zásobení palivovým dřevem rozhodně velkou obloukovou pilu, min 800mm délku listu a nebo břichatku. obboje se dají brousit, řeže se celým tělem a tak je možné ve dvou udělat kus práce, nikoli užužlat s křečí nějaké polínko, které nikoho nespasí.
Rámové obloukové pily nejlépe bahco, nebo i český rám s plátkem bahco budou jistě důstojným pomocníkem.Dá se dvakrát nabrousit a břichatka de brousí ůdonekonečna, anžto je celá prokalená. Pozor na výprodeje z armádních skladů, někdy tam mají děsné Dreky.

Offline Black knives

  • ***
  • Příspěvků: 72
Re:Pily
« Odpověď #13 kdy: Květen 03, 2015, 10:51:18 dopoledne »
Pokud bych si měl postavit srub, potřebuju sekeru a pilu. Sekeru mám špičkovou-Grandsfors. Pily Silky jsou taky supr, jen drahé. Se skládací Big Boy běžně řežu kmeny pr.30cm, a někdy i víc.
Zajímal jsem se o břichatky, ale ty co se mi líbí, jsem našel jen v e-shopech v USA.
Co se týče broušení, jistě by bylo dobré, aby brousit šly. Nejsem profi nožíř, ale brusič nástrojů, tak o broušení něco vím.
Udělejte co můžete, s tím co máte, tam kde jste.
T.R.

Offline Muf

  • ***
  • Příspěvků: 248
  • Survival
Re: Pily
« Odpověď #14 kdy: Leden 17, 2016, 08:02:08 odpoledne »
Koupil jsem si 2 kvalitní pilové listy na dřevo 80 cm cca. 240,-/kus.....rám si vyrobím. :)
Z pilového listu strojní pily na kov mám vyrobenou mačetu. :)
Carpe diem quam minimum credula postero. (Horatius)
Nondum omnium dierum sol occidit.

Offline Cynik

  • ***
  • Příspěvků: 1431
Re: Pily
« Odpověď #15 kdy: Leden 17, 2016, 10:38:48 odpoledne »
Koukam ze mam stejny vybaveni jako Black knives. Gränsfors Bruks a stejnou pilu. Ani na jedno nedam dopustit. Ta pila je super nejen na prorezavani.  Retezovou nejakou podobnou mam ve velky KaPeZetce, ale jen jsem ji jednou testnul, jinak ji nepouzivam.
Praktikující cynik

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #16 kdy: Únor 19, 2016, 01:48:29 odpoledne »
...lepší než almužna lepší než lup je pila dvojmužná, ostrý má zub...

Břichatka, kaprovka...když je dobře ostrá a našraňkovaná a má zkušenou obsluhu  ;D jede skoro stejně rychle jako motorovka (no dobře, tak úplně ne, ale je to fofr).

A dřevo má dát teplo 3x - poprvé, když ho kácím, podruhé když ho štípu a potřetí když jím topím...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pily
« Odpověď #17 kdy: Únor 19, 2016, 02:17:06 odpoledne »
Určitě ano, pokud není nic lepšího, pak klidně břichatka, ovšem pila v rámu s tenkým listem, jmenovitě bahco má třikrát menší prořez, tedy i méně dřeva změníme v piliny a musí tedy být nutně i 3x energeticky šetrnější, než kapr či břichatka......Nemám nic proti tradicionalistům či staromilcům, sám kapry mám , umím je i dobře naostřit,i našraňkovat, ovšem jen jako konzervy na ty nejhorší scénáře.Až mi dojdou zásoby benzínu, vytáhnu bahca, a nakonec kapry......

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #18 kdy: Únor 19, 2016, 02:49:35 odpoledne »
Břichatka je tak "do těžby" tam kde nestačí běžná rámovka (která je lepší už v tom, že s ní umí zacházet každý a nepotřebuje zkušenou dvoučlennou obsluhu  ;D ).
Ale je dobrý ji mít. když nic jiného, ne zdi vypadá hezky.
Jedním řezem tam a zpět dokáže vyhryzat snad centimetr.
A hlavně, dají se tím nařezat fošny.

Edit: ty fošny tady na obrázku 8
http://www.reporterztylovic.cz/2012/07/den-remesel-setkani-kovaru.html
     

Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #19 kdy: Únor 19, 2016, 08:09:08 odpoledne »
A kdo ví k čemu je tohle:

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #20 kdy: Únor 21, 2016, 11:25:05 dopoledne »
Vážně nikdo neví??? Nebo mi jen ti-co-vědí nechtějí kazit radost?
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Dag Björndal

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 7603
Re: Pily
« Odpověď #21 kdy: Únor 21, 2016, 11:37:34 dopoledne »
Veďa asi na šrenkovanie zubov.
S prúdom dokáže plávať aj mŕtva ryba.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #22 kdy: Únor 21, 2016, 11:38:32 dopoledne »
Dagu, určitě...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #23 kdy: Únor 21, 2016, 03:54:10 odpoledne »
K čemu je to dobré?
Šraňk (rozvod) zubů pily je třeba k tomu, aby si list/kotouč vytvořil kolem sebe místo a nedocházelo ke tření mezi nástrojem (kotouč/list) a materiálem (čímž se podstatně sníží nutný výkon - je to menší dřina).
"Pila podřezává" - řez není rovný, pila sama od sebe stáčí řez na stranu (a není to rukama ;D): v 90% případů stačí pořádně našponovat list a rovnoměrně našraňkovat.
Pokud to někoho opravdu zajímá tak postup na foto (použil jsem starou nepoužívanou pilu a šraňk jsem udělal zbytečně široký, šlo mi o to aby byl na fotkách patrný rozdíl).
1. původní nenašraňkovaný list
2.+3. ohýbání zubu kleštěmi (šraňkování). Úhel ohnutí zubu určuje doraz na kleštích. Pokud neohnu všechny zuby pod stejným úhlem, pila bude s největší pravděpodobností podřezávat, nebo řezat mizerně (protože část zubů bude vlastně nefunkčních - nepůjdou do záběru/řezu)
4. zuby ohýbáme střídavě - liché (1.-3.-5...) na jednu a sudé (2.-4.-6...) na druhou stranu. Buďto podle původního šraňku, nebo -pokud už není patrný- podle řezné hrany zubu - zub musí být hranou (ostrým uhlem) směrem od středu ven. (Kdybych to nechal takhle, bude to podřezávat).
5. našraňkovaných prvních 8 zubů. Rozdíl oproti původním je patrný

No a kdo si umí dát pozor a má trpělivost (nebo zkušenosti) tomu na šraňkování stačí kombinačky  ;D

[příloha smazaná administrátorem]
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pily
« Odpověď #24 kdy: Březen 16, 2016, 05:53:42 odpoledne »
Co je to za svěrák, ve kterém máš tu pilku upnutou?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Pily
« Odpověď #25 kdy: Březen 16, 2016, 06:18:59 odpoledne »
Mám někde na chalupě modernější variantu šraňkovacích kleští po tátovi.. Táta je koupil ještě za bolševika a docela na ně nadával..

Jenže táta byl soustružník ze staré školy, co se učil ještě za války a u kapitalisty - Šrouby Drdla Radotín. Uměl i vypočítávat vačky k revolverovým automatům. Nadával na všechno, co nebylo dokonalé :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #26 kdy: Březen 16, 2016, 09:19:31 odpoledne »
Saladine, to na fotce 2.není svěrák, ale rukojeť a napínák pily (zvláštní způsob napínání šroubem, jen proto jsem ji ještě nevyhodil). Z fotky je to špatně poznat.
Jinak ty "moderní" kleště mám taky, a je pravda, že jsou uvolněné ve snýtování a ten plech co drží pilu taky není bůhví co. Ale fungoval jsem s nima dlouho na táborech s dětma, i jsem na tom svého času ty děti co o to stály učil a službu udělaly. Lepší než kombinačky.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline Muf

  • ***
  • Příspěvků: 248
  • Survival
Re: Pily
« Odpověď #27 kdy: Březen 16, 2016, 09:22:18 odpoledne »
No na strojárně jsme se to taky tak okrajově učili :), nevím jestli bych si teď na to troufl, asi bych si to musel ještě nastudovat :)
Carpe diem quam minimum credula postero. (Horatius)
Nondum omnium dierum sol occidit.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #28 kdy: Červenec 23, 2018, 12:34:40 odpoledne »
Je tu někdo, kdo si sám nýtuje řetězy na pilu z metráže? A doporučíte mi malou ostřičku řetězů? Dosud jsem si řetězy kupoval hotové a brousil jsem si je růčo pilníkem....No jde to tak 5x a pak to stejně chce srovnat na ostřičce. Výhoda je, že pilníkem uberete jen nezbytné množství materiálu, takže řetěz déle vydrží....Ale strojnímu nabroušení se to nevyrovná....Pokud bychom se složili dohromady se sousedem, jeden nýtoval a druhý brousil a jeli z metráže Oregonu, asi by se to oběma vyplatilo....Navíc bych si udělal 10 řetězů do zásoby, dal je do hadru s trochou oleje do igelitového sáčku a po sezoně vše najednou přebrousil...

SoňaR

  • Host
Re: Pily
« Odpověď #29 kdy: Červenec 23, 2018, 01:24:08 odpoledne »
A co přesně bys potřeboval vědět k tomu nýtování? Mám příbuzného, který tohle dělá, zeptám se ho i na tu ostřičku.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pily
« Odpověď #30 kdy: Červenec 23, 2018, 04:15:50 odpoledne »
Já osobně ti doporučím tohle....https://aukro.cz/profi-bruska-retezu-ostricka-retezu-velka-800w-6654849095?utm_source=sklik&utm_medium=cpc&utm_campaign=07%20-%20PLA%20-%20D%C5%AFm%20a%20Zahrada&utm_content=Profi%20bruska%20%C5%99et%C4%9Bz%C5%AF%20ost%C5%99i%C4%8Dka%20velk%C3%A1%20800W%20&utm_term=
Přesná, tvarově stálá, pořádná mašinka pro velikou radost.
Nýtovat jsem nýtoval, ještě postaru a upřímně, nevidím v tom žádný benefit. Je to dáno tím, že řežu hodně a stav řetězů udržuju na hodnotě dvacet pět. No, vlastně jich používám polovičku a ta druhá je ve flaši se směsí nafty, petroleje a motoráku, kde čeká na svoji chvíli.Potíž je v tom, že servisák má úplně jinou nákupku než smrtelník ... Mám li být upřímný, vlastně ani netuším, kolik stojí řetěz, anžto je nekupuju, ale dostávám darem od kámoše za moji přízeň ve formě poživatin.Nýtovačka stojí od tisíce do dvou, já to umím postaru, bez nýtovačky....Ale nedělám to už dávno, nemám k tomu sebemenší důvod. A ušetřená desetikoruna, no, kdybych těch řetazů potřeboval tisíc, ale při tom množství, co pořežu, tak dva řetazy vyřadím, dva až čtyři dostanu, lištu vyřadím jednou za tři roky, když to nikomu nepůjčím a za čtyři řetězku u spojky.Pořežu přůměrně osmdesát kubíků dřeva.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #31 kdy: Červenec 23, 2018, 04:46:48 odpoledne »
Soňo právě jsem si to přepočítával, podle aktuálních cen a na nýtování se vykašlu....Lze tak sice ušetřit cca 10% ceny nového 0,325" řetězu, ale ruční nýtovačka stojí 1,5-2,5t a to se mi nevyplatí...raději si koupím 5 nových řetězů (oni je dělají právě z těch metráží ;)) a jen si je přebrousím (broušení stojí cca 50Kč a ostřička se dá pořídit pod 1t). Takže pokud máš tip na dobrou levnou ostřičku, tak to beru....Já za sezonu pokud beru nálet vystačím tak s jedním řetězem (mám 3-5, ale v průměru jeden řetěz za rok spotřebuji). Když jsem řezal dřevo z demolic byly to horší....taky 3 řetězy. Ono staří přehlídnout hřebík, občas to bylo natřené něřím s abrazivem...a řetězy jen hořely.

Offline Norman

  • ***
  • Příspěvků: 193
Re: Pily
« Odpověď #32 kdy: Květen 26, 2019, 10:55:25 odpoledne »
Dlouhý léta leju do Husqvarny i Stihlky minerální olej Oregon 2T a teď jsem se v nějaký diskusi dozvěděl, že do pily Stihl by měl jít olej Stihl, ideálně syntetika, a do Husqvarny olej Husqvarna. Že prej točí každá jinak. Slyšeli jste o tom někdo něco?

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #33 kdy: Květen 27, 2019, 06:05:32 dopoledne »
Tak já mám pro veškerou sezonní techniku Vervu bez biosložky.....když to nevytočím hned, nic se neděje, její stabilita je dobrá. Pro pilu míchám vždy jen 2l - cca 4 nádrže, což stačím za "dřevařský víkend" nebo dva sdělat. Brusku ani nýtovačku na řetězy jsem nakonec nekupoval. Peníze jsem uložil přímo do materiálu, takže mám 2 řetězovky (tichou elektrickou kolem domu a benzín do lesa.....oboje výkon okolo 2,5 kW, což mi stačí). K té elektrické jsem si udělal 50m prodlužovák 2,5mm2x3 takže s ní mohu po celé zahradě a jede jak z praku, údržba prakticky žádná kromě čištění a broušení a mazání řetězu. K tomu cca 8 řetězů a pár pilníků.....řetěz cca 5 nabrousím pilníkem (když chytnu kámínek, opravím jen poškozený zub) a pak nechám přebrousit vždy 5 řetězů naráz u známého...

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pily
« Odpověď #34 kdy: Květen 27, 2019, 01:53:28 odpoledne »
Jasně, rád bych získal nějkou povědomost o aku pilách, tedy o aku řetezové pile, které mi se solární nabíječkou připadá jako dobrá alternativa v době, kdy nebude v zásuvkých nic.
S olejem jsem v benzínu bojoval léta, nepracuju sám, ale děti, brigádníci a pod a nakonec jsem zjistil letitým výzkumem, že je čtyřdobé sekačce úplně jedno, jestli tam liju cistý benzin, nebo s olejem stihl, takže olej přimíchám do benzinu okamžitě, jak jej přivezu k spotřebě.Jinak čtyřtakty od stihlu se taky mažou olejem v benzinu, babeta taky, kroska co mají kloučci taky a všechny vehikly co mám od tihlu, tak tak takže du cestou nejmenšího rizika.Čtyřdobá sekačka briks straton funguje léta na benzin s olejem a po šesti letech vůbec neprotestuje......pokud vehikly používáte sami, jste za vodou.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #35 kdy: Květen 27, 2019, 08:35:35 odpoledne »
Votrobku problém vidím zase v těch bateriích....kdo si v PA udrží schopnost výroby a recyklace baterií? U tech pil se používají jen lithiové....kapacita vzhledem k potřebnému výkonu není velká, lišta cca 30 cm....Většinou se používají v sadech a v uzavřených prostorách, viděl jsem ji i u tesaře, ale jen na drobné práce. Četl jsem o elektromobilu Elvíře, který si zkušený kutil postavil sám a napájel jej 4xtrakční baterií....vozík na traktorových kolečkách mohl dojet do lesa, tam aku poháněly řetězovou pilu spojenou s aku kabelem....a dřevo se pak odvezlo domů. Ale nic v tvém velkoformátu fůrka sem, fůrka tam....Mě se jako velice efektivní v tomto případě jeví pákové převodové nůžky....ucvaknou dřevo do cca 5 cm, je to tiché a mohu si vzít kárku a zpracovat větve rovnou na polínka bez štípání.....bez přidané energie motorů mi to připadá maximálně efektivní způsob. Navíc mohu zpracovat i odpad, který ostatní nechají ležet.

Nalim

  • Host
Re: Pily
« Odpověď #36 kdy: Květen 27, 2019, 09:18:23 odpoledne »
Mě se jako velice efektivní v tomto případě jeví pákové převodové nůžky....ucvaknou dřevo do cca 5 cm, je to tiché a mohu si vzít kárku a zpracovat větve rovnou na polínka bez štípání.....bez přidané energie motorů mi to připadá maximálně efektivní způsob. Navíc mohu zpracovat i odpad, který ostatní nechají ležet.
Mauno, které pákové nůžky máš vyzkoušené na větve 5 cm, prosím?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pily
« Odpověď #37 kdy: Květen 27, 2019, 09:28:53 odpoledne »
No, máš pravdu, ta tvoje mechanika je nade vše a musím tě uklidnit, že i votroubkům spadne hřebínek, až to rupne. Dříví budiž proritou č1, obzvláště, když jsem viděl parní generátorek na papinův hrnec. Stříhání dříví bylo kupodivu dřívě běžnější,  ale já bych volil thorovo kladivo na nohu, Děti můžou hopkat a tatík pracovat, bylo by to velmi výkonné, ostré nůžky s protibřity a šlo by to zvesela. Kloudné vedení čepu  ložisky a je to.Budu na to téma meditovat, ta multifunkce štípačky se stříhačkou haluzí se mi líbí......

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #38 kdy: Květen 27, 2019, 09:45:11 odpoledne »
Mě se jako velice efektivní v tomto případě jeví pákové převodové nůžky....ucvaknou dřevo do cca 5 cm, je to tiché a mohu si vzít kárku a zpracovat větve rovnou na polínka bez štípání.....bez přidané energie motorů mi to připadá maximálně efektivní způsob. Navíc mohu zpracovat i odpad, který ostatní nechají ležet.
Mauno, které pákové nůžky máš vyzkoušené na větve 5 cm, prosím?

Já používám na syrové dřevo tyto:
https://www.fiskars-shop.cz/nuzky-na-silne-vetve-prevodove-hakova-hlava-velke-l78-fiskars-112590
s těmito nůžkami mohu pracovat tak 3h vcelku a nadělám okolo 1/3 -1/2 m3 cca 33 cm polínek 3-5cm.

existují ještě nůžky na suché dřevo a liší se geometrií čepele a asi úhlem břitu, ale ty nevlastním.....

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Pily
« Odpověď #39 kdy: Květen 27, 2019, 09:48:26 odpoledne »
pardon, základem je udržet myšlenku a svěrače
https://www.youtube.com/watch?v=fmvs_LlqVr0

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #40 kdy: Květen 27, 2019, 10:00:25 odpoledne »
Ten pérový štípač se tu již objevil a znám jej i zdřívějška....Na velké špalky bez elektřiny a motorových štípaček a štěpkovačů je to úsporné řešení. Ale napřed musíš ty velké stromy porazit a nařezat na metry....a tady by asi přišla ke slovu stará dobrá rámová pila (pro 1 osobu a kmen tak do 30 cm nebo 2 chlapi a kaprovka...). Já na ty nůžky přišel, když jsem hledal způsob jak zpracovat větve z ovocných stromů. Ty často nejsou rovné, je to poměrně tvrdé dřevo a elektrický štěpkovač si také se vším neporadí. Pak stačí ostré nůžky, namazat vazelinou ostří a jde to jak po másle. Dokonce i habrový nálet jsem tím stříhal....

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #41 kdy: Červen 26, 2019, 09:34:09 dopoledne »
pardon, základem je udržet myšlenku a svěrače
https://www.youtube.com/watch?v=fmvs_LlqVr0

Já tomu pořád nerozumím. K čemu je takový heblo? Vždyť sukatej špalek na tom stejně nerozbiju, nerozmáchnu se tím, zabírá to spoustu místa...

Klasika kalač+klíny+pořádná sekera - špalek rozbiju na místě (nikam ho nenosím, nezvedám), všechno to po sobě potom uklidím do kůlny...

Víte někdo o někom, kdo by takový vehement využíval a nechal by mě si to vyzkoušet? Rád si názor opravím...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline k.vancura

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Re: Pily
« Odpověď #42 kdy: Červen 26, 2019, 09:59:52 dopoledne »
Do loňska jsem štípal sekera na menší, kalač na větší a na hnus fialovém ocelové klíny do vrtule. Už jsem ale linek, tak jsem koupil 12 tun stipacku na 380. Ale nářadí nechávám, samozřejmě. Na pár polinek, kdyz se mi nechce vytahovat stipacku nebo když nebude elektrika.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #43 kdy: Červen 26, 2019, 10:12:15 dopoledne »
Hydraulická štípačka je něco jiného  ;)  mě jde o to konkrétní heblo "Thorovo kladivo"...

Edit: A kdyby se hydraulické čerpadlo nahradilo ruční pumpou, co je na sklápění kabiny na Tatře, nepotřebovalo by to elektriku...
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Nalim

  • Host
Re: Pily
« Odpověď #44 kdy: Červen 26, 2019, 11:22:01 dopoledne »
Myslím, že s tou ruční pumpou bys musel pro pohon hydraulické štípačky makat takovými "otáčkami", že bys raději sáhnul po sekeře.

Offline PooM

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 2627
  • Když do pekla, tak na pořádným koni.
Re: Pily
« Odpověď #45 kdy: Červen 26, 2019, 11:31:32 dopoledne »
Šlo by to hodně pomalu, ale nebyla by třeba nijak velká síla, takže by tím mohli zacházet staří, nemohoucí...myslím, že by to bylo míň namáavé, než to rozbíjet klíny.
Když zešílet, tak s plnou parádou hned.

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Pily
« Odpověď #46 kdy: Červen 27, 2019, 10:19:57 odpoledne »
Tak nejprimitivnější hydraulickou štípačku si každý kutil vyplichtí z 8t-12t heveru panenka na jehož hlavu osadí štípací klín a který umístí do bytelného rámu z pořádné traverzy....jede to pomalu, ale jistě a bez proudu.....cena heveru cca 700-900 peněz, což je cena slušnější malé sekerky. výška posunu 15-20 cm by na poleno do 50 cm měla stačit....já zkoušel na 35cm polenech a do průměru 35-40 cm naprosto bez problému rozštípne i dub. Ale teď používám motorouvou samovýrobu 3kW/700 ot a tuším že 38 Nm. Těch cca 32-40 nM stačí na špalky do 35 cm a průměru 35-40cm celkem v pohodě, otáčky držet pod 900....pak už má kužel v závislosti na stoupání tendenci vrtat...a nezbytnost je mít pod kuželem klín, zamezující protočení špalku a je dobré, aby osa kužele šla nad stolem tak do 5 cm....

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2358
Re: Pily
« Odpověď #47 kdy: Duben 18, 2022, 04:23:15 odpoledne »
Co se týče nástrojů na dělení dřeva, tak tady mám ještě docela rezervy.

Když pominu benzínovou řetězovou Husqvarnu, kterou jsem dal otci k narozeninám, tak sám toho moc nemám. Respektive nejsem moc připravený na nějaké větší množství dřeva.

Už asi rok se chystám zrestaurovat starou rámovou pilu, vyrobenou ještě v Československu. Koupil jsem si k ní pilový list Bahco, ale zatím jsem se k tomu nebyl schopen dokopat.

Jediné co mi tedy momentálně zbývá, jsou ruční skládací pilky, které jsou vhodné tak do průměru cca 10cm. Opět na trhu jich je celá řada a to v různých cenových kategoriích. Ale i když jsem tak trochu šetřílek, tak zde nemá moc smysl jít do nějakých neznačkových výrobků. Třeba takovou Husqvarnu lze koupit již od tří stovek. Dělají se ve dvou velikostech a tu větší z nich používám buď na vandrech nebo na chatě (topíme buď dřevěnými nebo hnědouhelnými briketami a samotné dřevo slouží jen na rozjezd). Do řezu jde poměrně ochotně. Jediné, co bych jí vytknul, je mírná vůle pilového listu v otevřeném i zavřeném stavu, i když je zaaretovaná. Celkem pěkné video k ní má na YouTube pan Matějka.

Druhou pilku, kterou jsem si pořídil do setu k domácí sekeře je Fiskars (opět ta větší varianta - tu nejmenší sekeru i pilku jsem pořídil staršímu synovi jako jeho první nástroje na přípravu dřeva a jde mu to s tím skvěle). Fiskars už byl přece jen citelně dražší. Co se týče řezných vlastností, tak bych řekl, že jsou totožné jako u Husqvarny. Jediný rozdíl, který jsem zaznamenal je paradoxně v aretaci pilového listu. U Fiskars se ani nehne.
You cannot kill me as I am already dead!