Autor Téma: Chov včel - všeobecně  (Přečteno 37227 krát)

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #450 kdy: Květen 10, 2018, 03:26:14 odpoledne »
No moc ne, jen v oblastech, kde není skoro nic jiného.

A když v té tabulce není u těch dvou druhů jasanu žádná poznámka o tom, jaký to je pro včely zdroj pylu, neznamená to, že to pro ně zdroj pylu není? Fakt nevím, zas tak pečlivě jsem to nečetla, jen jsem na to mrkla.

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #451 kdy: Květen 10, 2018, 04:02:13 odpoledne »
No fakt je, že v dnešní době včely sbírají pyl i z některých rostlin, které nedávají nektar... Docela by mě zajímalo, jak to bylo v minulosti. Napadla mě myšlenka, že to není úplně přirozené a že k tomu byly včely přinucené změnou skladby rostlin. Když bylo dřív rostlinstvo mnohem více růzorodé, zdržovaly by se na rostlinách nedávajících nektar? Proč by opylovaly rostliny, které jsou vývojem uzpůsobené na opylení větrem?

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #452 kdy: Květen 10, 2018, 07:13:34 odpoledne »
mne by spáše zajímalo, jestli včeličky dokážou odfiltrovat většinu škodlivých látek používaných v zemědělství.....nevíte, jestli to někdo zkoušel, nebo ....napadá mne laboratoř ve štýrském hradci, co má smlouvu s demeterem, u nás nevím kde, za rozumné náklady....

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #453 kdy: Květen 10, 2018, 07:24:39 odpoledne »
Našla jsem tohle, jestli je to opravdu tak, tak je to fajn... no a vysvětlovalo by to, proč je poslední roky včelí bodnutí agresivnější  ???

http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/mestsky-med-je-kvalitni-skodlive-latky-vcely-transformuji-do-jedu-v-zihadle--1208065

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #454 kdy: Květen 13, 2018, 09:10:51 odpoledne »
potřebuju vědět, zdali jste se někdo nesetkali s motivačním krmením včel. Měly by se do krmení včely dodávat nějaké ovocné látky, jak mošt z hrušek, jablek, švestek a včely by na jaře vyhledávaly květy ovoce, které papkaly v krmení....Já to četl v ovocnářské edici ŠKOLA OVOCNÁŘE z roku 58...říkají tomu školení včel.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #455 kdy: Květen 13, 2018, 09:46:43 odpoledne »
Ono nestačilo Politické Školení Mužstva?!
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #456 kdy: Květen 16, 2018, 10:39:40 dopoledne »
Myslím, že to "motivační krmení" je nesmysl, protože:
-mošt z ovoce chutná jinak než nekter z květů téhož stromu
-včely nejlíp stráví čisté jednodušší cukry, jakékoliv jiné látky z ovocného moštu by jim akorát plnily výkalové vaky (pokud by je teda vůbec pozřely)
-krmí se většinou v červenci nebo srpnu, stromy kvetou další rok v dubnu. Tou dobou už jsou v úle jiné včely (které "školení" neabsolvovaly ;-)
-včely si zdroj snůšky vybírají podle vydatnosti, ne podle chuti. Když jabloně kvetou zároveň s řepkovým polem, zůstanou jabloně neopylené, i kdybych lil jablečný mošt do úlů horem dolem.
 
potřebuju vědět, zdali jste se někdo nesetkali s motivačním krmením včel. Měly by se do krmení včely dodávat nějaké ovocné látky, jak mošt z hrušek, jablek, švestek a včely by na jaře vyhledávaly květy ovoce, které papkaly v krmení....Já to četl v ovocnářské edici ŠKOLA OVOCNÁŘE z roku 58...říkají tomu školení včel.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #457 kdy: Květen 16, 2018, 12:27:05 odpoledne »
určitě bych to nezkoušel, jen jestli to nemělo pokračování, první zmínka je před šedesáti lety a druhá před padesáti lety, nic podrobného nevím, první vsázeli na přírodní produkty, ti druzí na umělé.Jen mne to zaujalo, že se  i tohle řešilo....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #458 kdy: Květen 26, 2018, 08:07:50 dopoledne »
Tak mám ověřeného zdroje, kterému věřim, že včely chodí na trávu. Sbíraji pyl. Tak nesekat, nesekat a nesekat.:)

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5151
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #459 kdy: Květen 26, 2018, 01:49:52 odpoledne »
a proto se dříve sekávalo hned po metání trav, aby měly včelky svoje jisté....Dnes senáže velí sekat dříve, přihnojit a vsázet  na tři seče, pokud je voda.....

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #460 kdy: Květen 26, 2018, 05:36:28 odpoledne »
Sbírají včely z mšic medovinu z rostlin jako bodláky atd? Nebo jen ze stromů a musí být hodně mšic na místě?

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #461 kdy: Květen 26, 2018, 05:38:58 odpoledne »
u nas je sec jedna a jen vyjimecne dve. a jak pozoruji vcelky, tak vetsina z nich lita smer velka rozlehla louka, plna travy ale i ruznych drobnych kyticek , ktere pravidelne sbiram jako kyticku pro manzelku....
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #462 kdy: Červen 01, 2018, 02:46:42 odpoledne »
Mám teď půjčenou přímočarou pilu. Tak mohu dělat kosočtverce,kruhy,trojhúhelníky a dát je na nástavek úlu.

Jak to funguje? Oni vyletí z úlu a jak odlétaji, tak se podívaji na úl? Nějak nechápu jak to funguje. Myslel jsem, že navigaci maji podle slunce, ale jak čtu, tak je pro ně důležité i tvary na úlech.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #463 kdy: Červen 01, 2018, 04:27:14 odpoledne »
Podle mě to nefunguje. Včely se vrátí přesně tam odkud vylétly. Zkus posunout úl o metr vedle a uvidíš.
Mě taky jeden starší včelař přesvědčoval, že nový úl musí mít stejnou barvu jako ten starý, aby ho včely poznaly. Přeložil jsem je z modrýho do žlutýho a vůbec nic se nestalo.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #464 kdy: Červen 03, 2018, 07:39:50 dopoledne »
Včely se zalétají jen jednou a proto se při odletu z úlu neohlížejí..

Právě to posunutí úlu se používá na umravnění včel, co se chtějí vyrojit.. Rojivý úl se posune o pár metrů vedle a na původní místo se dá nový úl s mezistěnami.. Včelky v rojové náladě vyletí z luxusního, medem a pylem zásobeného 7+3 koupelny a apartmá pro hosty a po příletu domů zjistí, že jsou ve vybydleném holobytu.. To by zkazilo náladu i hodně klidným povahám.. Ale zase dostanou mladou sexy matku, tak si zvyknou..

Původně rojivý úl přijde o všechny létavky a pokud se ještě vylámou rojové matečníky, tak je zpravidla od rojení pokoj..

Nebo také je možné pomocí záměn úlů mezi sebou vyrovnávat sílu včelstev, to se přemístí mezi sebou slabé a silné včelstvo a tak si obě včelstva "vymění" létavky.. Lidé jako Martin Kobliha to ale nedoporučují, hlavně kvůli výměně nemocí, protože včelstva často nebývají slabá bezdůvodně, ale třeba kvůli nějakému infekčnímu tlaku..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #465 kdy: Červen 03, 2018, 11:53:54 dopoledne »
podle mne je to otazne. jinak se chova malovcelar a jinak se chova velkovcelar.
kdo chce kam, pomožme mu tam

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #466 kdy: Červen 03, 2018, 07:21:36 odpoledne »
Tak naše první drvodělka pohrdla domečkem pro samotářky a rozhodla se pro díry ve starém dřevníku. Domeček pro ni asi nebyl dost zchátralý  :)

Offline plenty

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2710
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #467 kdy: Červen 19, 2018, 06:35:33 odpoledne »
Než se vylíhly včely, odkvetly stromy a uschl nektar. Medu bude až o polovinu méně

Medu bude letos málo. Ve srovnání s loňskem včelaři očekávají, že ho ubude o polovinu. Podle místopředsedy Českého svazu včelařů med zdraží asi o deset korun. Za nedostatkem medu stojí dlouhodobé sucho a rychlý průběh jara.


zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/2509222-nez-se-narodily-vcely-odkvetly-stromy-a-uschl-nektar-medu-bude-az-o-polovinu-mene
Nemožno predať pôdu, po ktorej chodia ľudia.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #468 kdy: Červen 19, 2018, 07:25:17 odpoledne »
Vytáčel jsem sice o dva týdny déle než obvykle, ale výnos medu byl jen málo pod průměrem.
Zato teď jedou včelky jak motorový myši, medníky se plní a vypadá to zase pro druhý vytáčení nadprůměrně. Tak uvidíme, hlavně furt nebrečet. :bee:

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #469 kdy: Červen 19, 2018, 10:28:44 odpoledne »
ja jeste netoci. ono s toho jednoho ulu co mam a jeste se z nej delali dva oddelky, takze vceli maji co na praci jineho. ale kvete lipa a vcelky makaji jak maji. taky je budu asi zitra prendavat ze stareho cechoslovaka s okenkem do noveho fungl cechoslovaka.koncem mesice prijdou 3 oddelky, takze vytacet med budu pristy rok.
da li buh
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #470 kdy: Červen 20, 2018, 01:19:17 odpoledne »
Nepamatuju rok, kdy by se někde neobjevil článek typu "letos je to špatné, med nejspíš podraží". Nejpíš je to tím, že snůška se na různých místech republiky dramaticky liší, takže vždycky se najde oblast, kde to fakt špatné je.
Loni jsem četl článek, kde nějaká činovnice od Kladna psala, že je skvělý rok (50 kg medu na úl prý není problém) a obouvala se do Moraváků, že v žádostech o dotace schválně uvádějí nízké výnosy a "deformují tak celostátní průměry". To jsem měl 3 kg medu/úl za celou sezónu.
Letos se tvrdí, že je špatný rok, a já jsem už v půlce května (!) musel vytočit 29 kg/úl, aby v úlech bylo aspoň trochu místa. A teď už jsou medníky zase nacpané.


Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #471 kdy: Červenec 01, 2018, 03:28:28 odpoledne »
Zdá se mi to jako hloupost. Co myslíte?

Citace
Proč byste pokaždé, když odcházíte z domu, měli nechat lžičku s cukrem na zahradě nebo balkoně.....Někteří lidé nemají rádi včely. Myslí si, že nás jen obtěžují, zatímco se snaží udělat si piknik v přírodě. Faktem však je, že tato malá stvoření postupně vymírají.
Pro náš život jsou ale velmi důležité, protože zabezpečují výživu až pro 90 % světové populace. Bez nich bychom přežít nedokázali....Abyste pomohli přírodě, nemusíte objímat stromy. Možná budete překvapeni, ale existují jednoduché způsoby, jak i vy dokážete významně pomoci naší planetě....Tento známý zoolog prozrazuje jednoduchý tip, který může udělat každý z nás:
Smíchejte vodu s cukrem a tuto směs nechte venku na zahradě nebo na balkoně pokaždé, když odcházíte z domu.
Pomůže to zachránit váš život!
Vysvětluje to následovně:
„V tomto čase včely často vypadají, jako by umíraly. To je však jen zdání.
Včely se dokážou během sbírání pylu značně unavit a nemají pak dost energie na to, aby se vrátily do úlu. Proto je můžete nejednou vidět nehybně ležet na zemi.
Pokud najdete při vašem domě nebo bytě unavenou včelu, nabídněte ji cukr a vodu. To jí pomůže překonat vyčerpání.
Jednoduše smíchejte 2 polévkové lžíce bílého krystalového cukru s 1 polévkovou lžící vody a nechte jednu lžičku této směsi na místě, na které se včela dokáže dostat. Ať už to bude na zahradě, balkoně nebo na jiném podobném místě.“ Sir David Attenborough

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #472 kdy: Červenec 01, 2018, 04:06:47 odpoledne »
Se obávám, že to dřív přiláká mravence než včely.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #473 kdy: Červenec 03, 2018, 12:16:41 dopoledne »
tak a mam doma jiz 3 uly. pribyli dva nove oddelky, pribude jeste jeden warre ul a dohromady to bude 4ks, na zacatek to staci.pristi rok chci vyuzit krajske dotace a poridit za ne 4 uly... a to jich budu mit 8 a to mi jako malovcelarovy na nejakou dobu staci.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #474 kdy: Červenec 30, 2018, 10:50:52 dopoledne »
Jsou  to matečníky (byl vystaven z delniční bunky na souši) nebo trubčina? Připadá mi na matečník, ale je moc malý.

Jsou o dost menší než na téhle fotce.
http://mendelu.apridal.cz/skripta/images/nouzak.jpg

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #475 kdy: Červenec 31, 2018, 08:07:09 dopoledne »
to ja sem privezl vcera novy ul, uz je mam 4, 3 oddelky a jedno statne vcelstvo. na tento rok staci. stocil sem 3 sklenice medu, ale primarne mam vcely pro jed, takze sem velmi spokojeny ze jiz skoro 4 mesicnu kuru mne takhle hezky zasobuji...
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #476 kdy: Červenec 31, 2018, 07:57:27 odpoledne »
A co, zlepšuje se Ti to po žihadýlkách?

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #477 kdy: Srpen 01, 2018, 12:36:02 dopoledne »
ted jsem ve fazy stagnace. kdyz sem zacal  s zihaldma tak posun smerem na horu o 90%. a ted stojim a chybi mi tech 10 % do zdravi. ale i tech 10% je dosti obtezujici. sem hodne unaveny ale fakt hodne. manzelka je uz na mrtvici, mysli si ze to hraju....
ale jinak dobry. zdokonaluji se v programovani, ale je to jeste na nejaky patek, abych mohl delat nejakou praci jakztakaz s domu.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #478 kdy: Srpen 01, 2018, 05:45:00 odpoledne »
to sahaw:
Trubčina to určitě není. To vlevo (na Tvojí fotce) vypadá jako nouzový matečník, ta struktura vpravo je nějaká podivná. Vypadá to, jakoby velmi slabé včelstvo (nebo oddělek) začalo stavět matečníky na starším plodu. Dobře že jsi jim to sebral, nic užitečného by z toho nebylo. Ale může to být signál, že včelstvo nemá matku.
V jak silném včelstvu jsi to našel ?

Jsou  to matečníky (byl vystaven z delniční bunky na souši) nebo trubčina? Připadá mi na matečník, ale je moc malý.


SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #479 kdy: Srpen 10, 2018, 10:52:29 odpoledne »
Červený med prý dávají i jiné vikvovité. Vikvovitých je hodně, ale zdaleka ne všechny jsou pro včely zajímavé. Mohl by to být třeba hrachor luční.

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #480 kdy: Srpen 10, 2018, 10:55:28 odpoledne »
Nebo se ti komunisti metafyzicky mstí za to že je nemáš rád :D
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #481 kdy: Srpen 10, 2018, 10:58:48 odpoledne »
Buď rád že jste nevytočili Bonbonový med jako u Vlašimi..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Saladin

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #482 kdy: Srpen 10, 2018, 10:59:51 odpoledne »
Jaký je ten med chuťově?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline martas

  • ***
  • Příspěvků: 16
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #483 kdy: Srpen 12, 2018, 11:00:48 odpoledne »
Teď jak je sucho a nic moc nemeduje, tak jdou včely na šťávu ze spadaného ovoce (letos mnohem více než kdykoliv dřív). Je možné, že to mohlo obarvit i med. Co nějaké ryngle, špendlíky nebo hrozny ?

Offline kmet

  • ***
  • Příspěvků: 124
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #484 kdy: Srpen 18, 2018, 11:18:15 odpoledne »
Snad je toto to správné místo - pozoroval jsem totiž v tomto týdnu neznámého odvážného včelaře při odchytu roje! Protože tomu nerozumím, nebudu dlouho kecat a pojmu to jako vizuální dokument   ;)


Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #485 kdy: Srpen 24, 2018, 06:57:53 odpoledne »
To se ještě teď rojí včely? Švestky jsou modrý, tak to není dlouho. Já to ještě nezažil ani v červenci, natož v srpnu.

Offline bartolomej

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 882
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #486 kdy: Září 27, 2018, 08:31:12 dopoledne »
tak vcelky sem vcera zazimoval 3krat cechoslovak 1 krat warre ul. vypadaji nakrmne a zdrave, je to moje prvni zima tak uvidim.
kdo chce kam, pomožme mu tam

Offline BartH8

  • ***
  • Příspěvků: 1946
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #487 kdy: Květen 27, 2019, 07:43:04 odpoledne »
O včely se nějak nezajímám. Ale narazil jsem na pěkné video.

https://youtu.be/GzNY5ZVe8zY
Dobré časy dělají slabé muže.
Slabí muži dělají špatné časy.
Špatné časy dělají silné muže.
Silní muži dělají dobré časy.

www.no-deal.eu

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #488 kdy: Červen 10, 2019, 10:35:48 odpoledne »
Moje nejsilnějšī včelstvo má matku z r. 2016 (bíle označená). I letos ploduje skvěle...rámky plné plodu...zasloužilá matka. :bee:
Paradoxně jsem čekala, že se toto včelstvo vyrojí nebo provede tichou výměnu. Vyrojily se mi úplně nové včely, které jsem si pořídila před 3 týdny...to si u nás moc nepobyly.
Roj jsme sklepli jen zčásti ( byl ve velké výšce ve větvích). Zbytek roje , zřejmě i s matkou uletěl. Tomu zbytku jsem přidala rámek zásob, 2 rámky plodu s matečníkem a holky stavějí jak divé..

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #489 kdy: Srpen 24, 2020, 09:04:27 odpoledne »
My ano, bylo trochu lipového. Letos se mi mimořádně rojily včely. Ze 4 včelstev 12+10 kg. Studený květen, kdy nám ještě nasněžilo a mokrý červen a červenec udělal své. Ale i tak..díky Bohu za ty dary. :bee: "hold"

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #490 kdy: Srpen 21, 2021, 03:42:57 odpoledne »
Jen tak orientačně - jak to u vás letos vypadá s medem? Co já mám info ze dvou oblastí, tak je to poměrně bída.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #491 kdy: Srpen 21, 2021, 10:18:28 odpoledne »
My letos cca 50 kg ze dvou včelstev. Mám 3, to jedno spojené ze 2 slabých, ze kterých žádný med nebyl.
Jsem spokojená a neždímám je nikdy úplně do mrtě.
Soused měl z 5 včelstev přes 170 kg.
Na to, že jsme 650 mnm. a často tu mrzne i v květnu, tak letos to je dobré. :bee:

SoňaR

  • Host
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #492 kdy: Srpen 22, 2021, 07:16:32 dopoledne »
Tak to je paráda. Tady včelaři v okolí letos ani neprodávají, nechávají si jen pro svoji potřebu.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #493 kdy: Srpen 22, 2021, 09:50:10 dopoledne »
Krmení je v procesu...dávám jim 10 - 15 kg na včelstvo, zimuji na dvou nástavcích.

Offline Včeliš

  • ***
  • Příspěvků: 888
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #494 kdy: Srpen 25, 2021, 11:31:47 dopoledne »
Zjišťuješ před krmením zásoby a doplňuješ podle toho cukr, nebo to tam leješ preventivně?
Nové trendy jsou 15 kg všem, ale ve starých knihách doporučují doplnit cukr jen do 15 kg zásob.

Offline MDobromila

  • Moderuje
  • *****
  • Příspěvků: 2990
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #495 kdy: Srpen 25, 2021, 12:16:07 odpoledne »
Většinou si vysosají, co potřebují. Loni si jedno včelstvo vzalo necelých 8kg.
Každý včelař to dělá jinak. Jeden známý dává jen 9 kg, jiný 20 kg na včelstvo.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #496 kdy: Srpen 26, 2021, 11:21:35 dopoledne »
 Já jsem už dál 25kg a snad si vezmou víc.

Offline sahaw

  • Minimalista
  • *****
  • Příspěvků: 3652
    • Forum Chedrbí
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #497 kdy: Srpen 26, 2021, 06:17:20 odpoledne »
Do každého včelstva.

Offline DeadMan

  • ***
  • Příspěvků: 2352
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #498 kdy: Srpen 13, 2023, 09:50:15 dopoledne »
Překvapilo mě, jak "jednoduše" se nechaly ty včely přestěhovat 🙂

https://m.youtube.com/watch?v=BEP963kAWGI
You cannot kill me as I am already dead!

Offline montezuma

  • ***
  • Příspěvků: 51
Re: Chov včel - všeobecně
« Odpověď #499 kdy: Srpen 14, 2023, 01:53:56 odpoledne »
Letos jsem nakrmil už 25 kilo invertu na včelstvo a furt ho berou jako o život... Kvůli jarním dešťům a suchu v červnu bylo medu hodně málo (neplatí to pro celé území, nicméně pro většinu ano). Někomu to zachránila medovice a slunečnice, ale to je menšina. Podle mě je letos jedno jaká bude zima, protože kdo zakrmí tak jako jiné roky, o včelstva přijde...