Autor Téma: semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena  (Přečteno 1516 krát)

Offline Marcus

  • ***
  • Příspěvků: 186
semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« kdy: Leden 11, 2013, 02:17:28 dopoledne »
omlouvám se předem za přiblbý název
ale cetl jsem, ze bezne prodejna semena jsou upravena tak, aby z nich vyrostla rostlina, co dalsi semena nedela, a tudiz je to na jedno uziti
neznate nekdo prosim nejaky obchod, e shop ci neco podobneho, kde najit semena, z nichz rostou rostliny, co delaji dalsi semena
pripadne jaky je nazev techto semen? BIO?
Tragédií není smrt, ale promarněný život

štika

  • Host
Re:semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« Odpověď #1 kdy: Leden 11, 2013, 06:30:21 dopoledne »
Stačí si zadat na internetu BIO OSIVO

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« Odpověď #2 kdy: Leden 11, 2013, 07:53:27 dopoledne »
omlouvám se předem za přiblbý název
ale cetl jsem, ze bezne prodejna semena jsou upravena tak, aby z nich vyrostla rostlina, co dalsi semena nedela, a tudiz je to na jedno uziti
neznate nekdo prosim nejaky obchod, e shop ci neco podobneho, kde najit semena, z nichz rostou rostliny, co delaji dalsi semena
pripadne jaky je nazev techto semen? BIO?
Jak by byla upravená? To je trochu zavádějící - jen u některých GMO to tak je, ale z běžných semen ti vyrostou rostliny, která ti semena dají. Jen u osiva F1 je troch problém - další rok ti vyroste směs různýc typů. Ale použít se to dá normálně.

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« Odpověď #3 kdy: Leden 11, 2013, 09:46:13 dopoledne »
Stručně:
Podaří-li se zkřížit dva druhy rostlin, vzniká tzv. hybrid. V první generaci se označuje F1. Takový hybrid však mívá většinou problémy se (normálním pohlavním rozmnožováním) množit dále - někdy dokonce vůbec nekvete. Jsou-li jeho semena schopná vyklíčit, nemusí už mít jeho dobré vlastnosti. Množit rostliny však lze i řadou jiných metod - řízkováním, hlízami atd. Ale ne všechny.
Podrobněji viz:
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CDYQFjAB&url=http%3A%2F%2Fatraktivnibiologie.upol.cz%2Fdocs%2Fpdf%2FRozmnozovani%2520rostlin.pdf&ei=yM7vULuII8GItAbHxYCIBw&usg=AFQjCNHk7cirH5wSxPUte3ROpw_gCwZvvw&bvm=bv.1357700187,d.Yms
Znamená to, že kupujuš-li semena s cílem dlouhodobého pěstování téže rostliny ze semene, není hybrid F1 to, co hledáš. Hybridy se jako takové musí označovat, takže by s tím neměl být problém.
Problémem může být obecně neslavná klíčivost osiva, které se u nás dostane. Koupíš-li semena, hodí se obratem ověřit klíčivost - namočit semínka do vlažné vody na 24 h a pak je pár dní držet ve vlhku a sledovat, zda vyklíčí. Jestli je prostě důvěřivě zasadíš, může se stát, že Ti nevzejdou a Ty propásneš vhodnou dobu k setí.
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

štika

  • Host
Re:semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« Odpověď #4 kdy: Leden 11, 2013, 10:02:31 dopoledne »
Asi jsem důvěřivá,protože klíčivost nezkouším.Vždy mi vše vzešlo ale asi to může být tím,že seji a sadím dle lunárního kalendáře.Klíčivost bych potom musela dělat také v určitou dobu.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:semena, z nichž rostou rostliny, co dávají další semena
« Odpověď #5 kdy: Leden 11, 2013, 01:22:45 odpoledne »
Já si většinu osiv dělám sám, pokud se týká F1 - vycházel jsem z předpokladu, že naši předkové - pokud chtěli vypěstovat nějakou odrůdu, zkřížili 2 jiné a pak vybírali z potomstva. Udělal jsem to podobně - akorát to první křížení za mě provedl někdo jiný. U okurek je to trochu problém - někteří jedinci mohou být hořké chuti, ale tam jsem šel jinou cestou - už leta pěstuji nějakou odrůdu původem snad z Vých. Slovenska a akorát si hlídám aby se mi náhodou nezkřížila s něčím co nechci.