Autor Téma: Pěstování a zpracování obilí  (Přečteno 2628 krát)

štika

  • Host
Pěstování a zpracování obilí
« kdy: Leden 11, 2013, 12:33:09 dopoledne »

štika

  • Host
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #1 kdy: Únor 01, 2013, 11:57:27 odpoledne »
Na chalupě,kterou kupuji je obrovská stará mlátička obilí ve stodole.I když je stodola obrovská,nevím jak ji tam dostali a vůbec nevím,na co jim v Beskydech byla,když jsou tam jen ovce.Že by tam dříve pěstovali obilí?
Kdyby pak měl někdo zájem,není problém podarovat.
Je tam napsáno "Rolnická strojírna a slévárna DOBRÝ"Mladá Boleslav
Akorát nevím,jak to odvézt.Moc velký,moc těžký.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #2 kdy: Únor 02, 2013, 12:09:11 dopoledne »
Obilí se dříve pěstovalo ledaskde, kde se to dnes lidem nevyplatí, protože je jednodušší ho dovézt.

Offline miki

  • ***
  • Příspěvků: 1036
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #3 kdy: Únor 02, 2013, 03:27:37 dopoledne »
Zdravím,
No pokud nemusíš tak ji nevyhazuj. Byla by to škoda, myslím, že i nám by se hodila. Dám to do placu a napíši, případně dáme řeč ve Zlíně.
Miki. 

Offline Ormien

  • Gardening
  • *****
  • Příspěvků: 3540
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #4 kdy: Únor 24, 2013, 11:02:41 dopoledne »
Info ke kamutu (Q-77), který jsem včera přivezla na sraz.
"Kamut (staroegyptsky "duše země") je prastarý příbuzný dnešní pšenice a pochází z Egypta. Jeho zrnka jsou téměř dvakrát tak velká jako zrnka běžné pšeníce. Má oříškovou příchuť.
Botanicky je to varieta Triticum turanicum (dle analýzy DNA odvozený od přírodního hybridu T. durum a T. polonicum), obsahuje lepek (gluten), který je však snáze stravitelný než lepek běžné pšenice, pro celiaky je však nevhodný.
Složení viz http://de.wikipedia.org/wiki/Kamut
Další zdroje:
http://www.magazinzdravi.cz/kamut-prapuvodni-obili
www.kamut.com
Na rozpad.www se k tomuto obilí objevuje námitka, že mu geneticky nejsme přizpůsobení, ale je podle mého názoru bezpředmětná - moderní výzkumy DNA ukazují, že průměrný Evropan má blíž k DNA egyptských faraonů než dnešní průměrný Egypťan...
Dar je darem tomu, kdo dává, a vrací se k němu zpět. Walt Whitman

Offline stepan-hawk

  • Teoretik prepper
  • *****
  • Příspěvků: 4914
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #5 kdy: Únor 24, 2013, 11:21:49 dopoledne »
Info ke kamutu (Q-77),
...
ež dnešní průměrný Egypťan...
Já jsem slyšel, že je i o něco odolnější proti škůdcům a plísním, ale možná je to přehnené.
Myslet dopředu neznamená si koupit basu piv místo dvou lahví, ale přemýšlet občas co by kdyby a sem tam si něco připravit na dlouhodobé hledisko.
Věc, kterou budete znát vám někdo možná mučením vezme, ale i poté ji budete mít.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #6 kdy: Červenec 25, 2013, 10:58:39 odpoledne »
Dnešním dnem začaly žně - sklidil jsem ozimý ječmen - cca 15q. Tím se moje zásoba obilí zestonásobila - v zásobníku už bylo vidět dno :D

Offline korda

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 32
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #7 kdy: Srpen 02, 2013, 04:10:37 odpoledne »
Tak jsem sklidil nějaké žito a na jednom klasu co nevidím, námel. Existuje nějaká rozumná nejedovatá prevence?

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #8 kdy: Srpen 02, 2013, 10:42:43 odpoledne »
Jedině používat kvalitně vyčištěné osivo. Postřik u nás pokud vím nemá registraci.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #9 kdy: Srpen 02, 2013, 10:50:41 odpoledne »
Zjistil jsem, že existuje nějaká stanice, která čistí osivo, kdesi u Tábora. Je jich víc a čistí i vlastní?
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #10 kdy: Srpen 03, 2013, 05:06:58 dopoledne »
Čističku mělo skoro každé družstvo a nebo výroba a prodej osiv (Oseva, Morseva a pod. )

Offline korda

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 32
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #11 kdy: Srpen 03, 2013, 12:11:47 odpoledne »
Myslím, že se dá něčím mořit, ale v chemii se jednak nevyznám, pak si nechci půdu zasvinit nějakejma reziduama a naposledy, pro PA dobu je chemie na nic stejně jako pořizovat od někoho kvalitní vyčištěný osivo.
Co znamená čištění osiva? To je myšleno proudem vzduchu? Takovou čističku mám.
Problém v moderní literatuře, které je teď všude dost je ten, že počítá se vstupy z nějaké produkce, což není cesta, kterou bych chtěl pěstovat a literaturu, která by byla samozásobitelská, zatím nemám nic o obilnářství, alespoň zatím.

Offline Gloch

  • Moderátor
  • *****
  • Příspěvků: 1015
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #12 kdy: Srpen 03, 2013, 12:22:13 odpoledne »
Staří sedláci používali na čištění obilí na osev tzv. triér  http://leccos.com/index.php/clanky/trier-2 a jelikož námel má jiný tvar než běžné zrno, mělo by ho to oddělit.

Offline korda

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 32
Re:Pěstování a zpracování obilí
« Odpověď #13 kdy: Srpen 03, 2013, 03:50:03 odpoledne »
Dík za informace, ještě jsem prolezl internet a zjistil jsem pár chyb, kterých jsem se dopustil. Pozemek kde je občas stín od stromu, před vysetím to byl travní porost. To vše je rizikové. Čištění podle všeho hraje roli až jakési záchranné brzdy a k nákaze dochází v době kvetení i z okolní trávy, no nalezl jsem jen jeden zasažený klas, protože k vymlácení došlo ručně, měl jsem v podstatě všechny v ruce, byl to jen maličký pokus jak to půjde.