Autor Téma: Česnek  (Přečteno 12147 krát)

Offline MaunaKea

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 3625
  • Mus uni non fidit antro.
Re: Česnek
« Odpověď #100 kdy: Červenec 20, 2018, 04:32:11 odpoledne »
Zkoušeli jste někdo česnek sušit nebo z něj vyrábět tinkturu? O té tinktuře vážně uvažuji jako prevenci cévních onemocnění.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Česnek
« Odpověď #101 kdy: Červenec 20, 2018, 05:51:52 odpoledne »
tinkturu dělám od svých deseti let, nejdříve pro babičku, potom pro tatínka....Je to zázrak, napsáno o tom bylo mnoho a kupodivu to je součástí všech lidových medicín v evropě, co já vím. Pouze pobouchaní italové si to kápnou do červeného vína, ale není divu, když si lijou grappu do kafe....A pomatení poláci si zase smíchají česnekovou tinkturu a buřtynowou...to  je ve šnapsu rozpuštěnej jantar. Litevci i ostatní pobalští rusové si to kapou do vodk a ve vodce to i macerují....můj děda to zase maceroval v rumu, takže měl rumočesnekovou dobrůtku. Je to historicky ověřené, avšak začít po kapkách a pak, když nic špatného neucítíme, co kdo snese. U nás jsme česnek nakládali do slivovice, nevím proč, asi jsme neměli líh, nebo tak něco. Nu a vymacerovaný česnek skončil v bramborákách. Česnek jsem nesušil, mrazil jsem ho a dělal česnekovou pastu v soli.......Letos to bude vývojem počasí, u nás i tím, že jsme na něj zapoměli.....a sázeli až na jaře.

SoňaR

  • Host
Re: Česnek
« Odpověď #102 kdy: Červenec 20, 2018, 06:20:14 odpoledne »
Já sázela v prosinci a stejně ten česnek dopadl mizerně.

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Česnek
« Odpověď #103 kdy: Červenec 20, 2018, 06:46:57 odpoledne »
no, selka je z toho taky rozvrkočena, že na mne udeřila, že máme tu půdu nějakou jalovou.....my a jalovou...Kristova noho...Normálně tak hledáme viníka.Protože náš česnek byl vždy vzorem pro ostatní česneky a letos....sedm set  stroužků zasazených nám postačí, ale kamarádi utřou hubu....Vytrhnul jsem pár a vypadají zdravě, enem prostě třetina chybí.No, holt se budu muset chlubit něčím jiným.....Letos to vypadá na kadlátky.....

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Česnek
« Odpověď #104 kdy: Červenec 20, 2018, 07:59:01 odpoledne »
Česnek suším do polévkových směsí spolu s ostatní zeleninou (mrkev, celer, cibule, petežel, kadeřávek atd.) Suším na plátky. Tuto směs pak dávám do polévek- bramboračka, zeleninová i do vývarů.

Trochu sušeného česneku jsem i rozmixovala a přidávala do bylinkových solí.

Suším v sušičce.

Offline TNT1973

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 1803
Re: Česnek
« Odpověď #105 kdy: Červenec 20, 2018, 08:09:10 odpoledne »
ja neviem aku odrodu pestujem.pred cca 8 rokmi som kupil v jednom supermarkete par hlavičiek  a ako pise Dag na jar som ich nasiel naklicene tak som ich popichal do zeme ze ak s nich nieco bude tak fajn,ak nie aj tak dobre.bola pekna uroda.odvtedy sadim vzdy na jesen s časti tohoročnej urody bez morenia.akurat dva krat okopem a zahrniem korene.
musim priznat ze tento rok mam aj ja male hlavy,ale prisudzoval som to tomu ze som cesnak nechal zarast burinou
az zomrie posledny strom a posledna rieka bude otravena a posledna ryba bude chytena,az potom si uvedomime,ze penazi sa nenajeme!

         nacelnik Seattle 1854

Offline votroubek

  • Praktikující prepper
  • *****
  • Příspěvků: 5150
  • do nebe si bereme to, co jsme v životě rozdali....
Re: Česnek
« Odpověď #106 kdy: Červenec 21, 2018, 08:49:13 dopoledne »
o, my nesušíme česnek jako stroužky, ale ty hadice, co vlézají nahoře a chtěly by kvést a tvořit pacibulky.....Ulamujeme je mladé, pomeleme a masovém strojku prosolíme a usušíme v sušičce. Má to šmak, jako česek, ale dílem jako medvědí česnek, což nám imponuje.A potom to drtíme a použijeme ve směsi, nebo solo jako česnekovou sůl....

SoňaR

  • Host
Re: Česnek
« Odpověď #107 kdy: Červenec 21, 2018, 10:20:56 dopoledne »
Jo ty jsou dobrý, my si je krájíme na  chleba nebo do pomazánky.

CyPro

  • Host
Re: Česnek
« Odpověď #108 kdy: Červenec 22, 2018, 08:14:29 odpoledne »
Zmíněné pomleté a prosolené stvoly z česneku děláme taky. Doplnil bych, že je dobré je sebrat co nejdříve, ještě když jsou stočené. Čím jsou starší, tím víc obsahují vláken, které zacpávají strojek. Stvoly je nutno sebrat i v případě, že je nechceme upotřebit, neboť když se nechají, jsou výrazně menší sklizené cibulky. Nechat několik stvolů jako signál pro čas sklizně. Když se narovnají a listeny květenství trčí svisle vzhůru, lze začít sklízet. Neotálet příliš, aby se cibulky nerozpadly.
Ještě k těm mletým stvolům. Netřeba sušit. Stačí pořádně prosolit, napěchovat do skleniček (aby se vytlačil vzduch) a zalít olejem. Bez sterilizace vydrží cca půl roku. Vlastně vydrží podstatně déle - až do nových stvolů. Nezkazí se, ale později už to jaksi není ono. Asi jako když máte kompot a starý kompot. Ten druhý není zkažený, ale už to není pro jezení žádná hitparáda. Možná, kdyby někdo měl opravdu studený sklep...., ale to není náš případ.

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Česnek
« Odpověď #109 kdy: Červenec 22, 2018, 09:40:17 odpoledne »
Já jsem stvoly nakládala jako okurky..jen je třeba je lehce povařit..aby nebyly tvrdé a přitom zůstaly křehké.

SoňaR

  • Host
Re: Česnek
« Odpověď #110 kdy: Červenec 23, 2018, 08:25:06 dopoledne »
Dobromilo a na kolik stupňů sušíš ten česnek v sušičce?

Offline MDobromila

  • Včelaři sobě
  • *
  • Příspěvků: 2990
Re: Česnek
« Odpověď #111 kdy: Červenec 23, 2018, 06:36:32 odpoledne »
Mám obyčejnou sušičku bez stupňů..přehazuju patra.

Offline Saladin

  • EMERITNÍ PREPPER
  • *
  • Příspěvků: 9585
  • I' ll be back!
Re: Česnek
« Odpověď #112 kdy: Červenec 24, 2018, 01:22:26 odpoledne »
Slyšel jsem vysvětlení rozdílu mezi českým a čínským česnekem. Pro Číňany je česnek zelenina, pro nás koření. Proto čínské česneky jsou výrazně slabší, než ty naše..
Co jednomu nemožno, to všem dohromady snadno..
(Cyril František Kampelík - zakladatel družstevního hnutí)